De correspondent van de Tagliche Rund schau in het Westen vraagtWie telt de dooden, hij, die het slagveld ont ruimt, of hij die het slagveld behoudt De Duitschers hebben het slagveld behouden en zij hebben de meeste gegevens over de wederzijdsche verliezen. De correspondent verzekert dan, dat de verliezen der Duitschers, niet alleen be schouwd in betrekking tot datgene, wat zij hebben gepresteerd, maar ook los daar van, absoluut beschouwd dus, gering zijn. De stelselmatige Duitsche aanvoering heeft de strijdkrachten gespaard, de vijand ech ter moest onvoorbereid zijn reservedivisies in den slag werpen. De gevechtspauze, zoo zegt deze corres pondent, is uitsluitend ingetreden op bevel van de Duitsche aanvoering en niet aan successen van den vijand toe te schrijven. Spoorwegen moeten worden hersteld, fou- rage en munitie moet opkomen. De regen kan zulks wat vertragen. «Maar de vijand zal het spoedig bemerken Het gaat verder. o De Fransche bladen vernemen uit offi- cieele bron dat Rusland en Roemenië vrede hebben gesloten op de volgende grondsla gen le. Ontruiming binnen twee maanden door Roemenië van Bessarabië2e. Uit wisseling van gevangenen 3e. Uitvoer van het graanoverschot van Bessarabië naar Roemenië. De Vossische Ztg. ontleent aan de Est het onwaarschijnlijke bericht dat welinge lichte kringen te Weenen de positie van minister Czernin geschokt achten en ver moeden dat hij na de vrede met Roemenië zal aftreden. Een neger aan het spit gebraden Naar uit Estill Springs in Tennessee aan de Parijsche uitgave van de Chicago Tribune® van 22 Maart geseind wordt, werd aldaar een neger, die twee blanken had doodgeschoten, aan hét spit gebraden, nadat men hem eerst met gloeiende ijzers een bekentenis had afgedwongen. De man werd de stad binnengesleept door een menschenmenigte, die zich na een gevecht, waarin hij gewond werd, van hem had meester gemaakt. Een menigte, die op duizend personen geschat werd, wachtte den trein op, waarin het slachtoffer werd aangevoerd. De leiders van de menigte poogden deze te overtuigen, den neger aan de justitie over te leveren, maar nadat de zuster van de beide vermoorden gesproken had, werd er geen poging gedaan, om den neger uit de handen van het volk te redden. Twee vliegeniers der geallieerden hebben Zondag bij Atrecht vijf kabelballons bran dend neergeschoten. Ondanks het hevig afweergeschut keerden zij ongedeerd terug. Deze vliegeraanval duurde nog geen tien minuten. o Luitenant Seba, die in Rusland een Tsje- chisch-Slowakisch leger heeft gevormd, is te Londen aangekomen. De luitenant vertelde, dat, toen Rusland vrede sloot, drie divisies van zijn leger, die in zuid-westelijk Rusland geopereerd hadden, zich terugtrokken; 18.000 dezer manschappen zullen binnenkort in Frankrijk zijn. Seba was nu op weg naar Italië om daar de Tsjechische en Slowakische krijgs gevangenen te organiseeren. Parijs, 4 April. Officieel avondberieht. In de streek benoorden Montdidier is de slag vanochtend met de uiterste heftigheid hervat. Op het oogenblik is hij nog aan deng ang. De slag woedt over een uitgestrektheid van ongeveer 15 K.M. van Grivesnes af tot benoorden den weg van Amiens naar Raye. De Duitschers hebben ontzaglijke strijd krachten ingezet en aldus den vasten wil blootgelegd om het Fransche front, het kostte wat het wil, te doorbreken. Tot dusver heeft men door gevangenen de aanwezigheid van elf Duitsche divisies vastgesteld. De Fransche troepen weerstonden on versaagd den stoot der aanvalsdrommen, die door het geschutvuur werden wegge maaid. Ondanks de tien maal herhaalde inspanning konden de Duitschers slechts ten koste van bloedige offers over eenige honderden meters veld winnen en de dorpen Mailly-Raineval en Morisel nemen, waarvan de Franschen de aangrenzende hoogten houden. Griveones, bizonder heftig aangevallen, is in handen der Fransche troepen gebleven, die na alle aanvallen te hebben gefnuikt, een krachtigen tegenaanval deden en op dat punt vooruitgang maakten. Tusschen Montdidier en Lassigny drukke wisseling van geschutvuur. Londen. Officieel avondberieht: Na een hevige geschutvoorbereiding heeft de vijand hedenochtend op het geheele front tusschen de Somme en de Avre een krachtigen aanval ingezet. Op den rechtervleugel en in het centrum der Britsche linie werd de Duitsche infanterie teruggeworpen, doch op den linkervleugel werden onze troepen onder het gewicht van den stormloop in de nabijheid van het dorp Hamel, op den zuidelijken oever van de Somme, over korten afstand teruggeworpen. De strijd duurt in deze streek voort. Hedenmiddag vroeg deed de vijand even eens een aanval op onze linie bewesten Albert en werd volkomen teruggeworpen. Gedurende de laatste dagen heeft de Ca- nadeesche cavalerie-brigade zich in den zwaren strijd bezuiden de Luce bizonder onderscheiden in verscheiden geslaagde on dernemingen te paard zoowel als te voet. o' Op het kerkhof te Roye hadden de Duitsche troepen een hoek afgezonderd voor degenen, die tot het regiment Königin Augusta hadden behoord en in de jaren 1916 en 1917 gevallen waren. Nu is hun, naar Wolff seint, gebleken, dat daar ruw huisgehouden is. Alle versierselen, ijzeren kruisen en opschriften zijn afgerukt. De Russen laten hunne oorlogsschepen in de lucht vliegen. Petrograd. De Duitsche transportschepen, die troepen landden te Hangö waren van een groot aantal oorlogsbodems vergezeld. De commandant der Oostzee-vloot protes teerde tegen de landing die gevolgd werd door het bezetten van Ekenaes. De be manningen van verscheidene Russische oor logschepen lieten deze in de lucht vliegen. BINNENLAND. Inbraak in een buskruitmagazijn. De munitie van het garnizoen te* Maas tricht wordt in een oude kazemat bewaard waarin in vroeger jaren een militaire wacht was gevestigd, doch in de laatste jaren- niet meer. Een vijftal jongens hebben in dit oude bouwvallige gebouw ingebroken en twee tubes buskruit ontvreemd. Buiten de kazemat hebben zij eenig buskruit aan gestoken. Juist toen zij de tweede bus op een andere wijze tot ontbranding wilden brengen werden zij door den rechercheur gesnapt, die hen alle 5 naar het politie bureau bracht. De jongens zijn niet ouder dan 1012 jaar. Op het gebied van buskruit bewaking schijnt men hier te lande zeer hardleersch te zijn. Dreigende bakkersstaking. Te Arnhem dreigt een bakkersstaking te zullen uitbreken. Reeds eenigen tijd werden n.l. onderhandelingen gevoerd tus schen patroons en arbeiders over verhoo ging der loonen, zonder dat eenig ander resultaat bereikt werd, dan dat een arbi- tragcommissie werd benoemd. De afd. Arnhem van den Alg. Nederl. Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Cho colade- en Suikerbewerkingsbedrijf heeft thans een motie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op inwilliging van de loon- eischen, uiterlyk 15 April, en bepaald dat, indien de eischen dan niet zijn aangeno men, op een nader te bepalen dag de arbeid zal worden neergelegd. o Verhooging Spoorwegtarief. Volgens Het Huisgezin moet het in het voornemen liggen, de spoorwegtarieven voor reizigers dezen zomer weer te verhoogen, evenals zulks het vorig jaar geschiedde. Op een mijn gcloopeu. Bij het Departement van Buitenlandsche Zaken is bericht ontvangen dat de Neder- landsche zeillogger IJM 250 ,bij Doggers- bank op 'n mijn geloopen is. Vier leden van de bemanning zijn omgekomen. De kapitein en de overledenen zijn geland. o Onze koopvaardijschepen. Naar wij vernemen, zal de lading van de in Noord-Amerika gerequireerde stoom schepen »Zeelandia« en «Gooiland® der Kon. Holl. Lloyd, op last van de Ameri- kaansche regeering worden gelost. De «Zeelandia® was op weg van Zuid- Amerika naar Amsterdam met o. m. ruim 50.000 balen Santos-koffie. Uit handelskringen meldt het Ned. Corr.- bureau, dat eigenaren van de ladingen der Nederlandsche schepen, op welke in Ame rika beslag is gelegd, bericht hebben ont vangen, dat die ladingen daar te lande zullen worden opgeslagen, voor rekening van die eigenaren. Donderdagmorgen heeft te Haarlem weer een botsing plaats gehad tusschen de sta kende transportarbeiders en de politie, in de Koningstraat. De stakers trachtten een wagen van de Rotterdamsche Rijtuig Maat schappij aan te houden. Het politiebege- leide bleek niet voldoende. Nadat meer politie was gerequireerd, maakte deze een charge met de sabel, waardoor verschil lende personen bloedend gewond werden. Een adjunct inspecteur van politie loste een revolverschot in de lucht. Een pa trouille onder bevel van een luitenant moest te hulp komen om de stakers te verdrijven. o Te Groningen is bij een handelaar in mode-artikelen 11.000 el flanel in beslag genomen. De vetdistrihutie. De Vee- en Vleeschhandel meldt, dat na 23 April geen bak- en braadvet meer zal worden gedistribueerd. Er zal voor in de plaats komen distributie van normaal margarine, van margarine-melange en boter- melange, met resp. 25 pet. en 50 pet. boter door de margarine vermengd. Tevens is er nog natuurboter verkrijgbaar, maar alle wordt gerantsoeneerd, zoodat ten hoogste per persoon 1 K.G. boter of mar garine in de 4 weken verkrijgbaar is. Voor deze vetvoorziening moet de slager het vet van het slachtvee blijven leveren. o Hooigraspachters. Onder Voorzitterschap van den heer Van Blaricum werd gisteren in café Rische te Arnhem een vergadering gehouden van besturen van plaatselijke landbouworgani saties, met de bedoeling te komen tot de stichting van een Provincialen Bond van Hooigraspachters. De heer Obbink uit Aalten hield een korte inleiding, waarin deze uiteenzette, dat het wel zeker is, dat wij een hooidistri- butie krijgen. De hooiopbrengst is onvol doende, ook al omdat er steeds minder voeder voor het vee komt. Waar er dan een distributie van hooi zal komen, is het wenschelijk, dat ieder krijgt zooveel moge lijk datgene wat hij noodig heeft. De prijs zal vermoedelijk zijn f 80 per 1000 K.G. 1ste kwaliteit droog op wag gon. Komt de distributie van hooi nu op dezelfde wijze tot stand als de andere dis tributieregelingen, dan zal de prijs door de zeer dure kosten der distributie zeer stijgen. De Minister van Landbouw heeft in de districten voor de binnenschipperij beurs- kringen ingesteld. Zoo omvat de beurskring Gorinchem het gebied der gemeenten Almkerk, Asperen, Arkel, Beesd, Brakel, Buren, Buurmalsen, Deil, Dreumel, Est en Opjjnen, Gameren, Geldermalsen, Giessen, Giessendam, Giessen-Nieuwkerk, Gorinchem Haaf ten, Hardinxveld, Herwijnen, Heuke- lum, Hurwenen, Kedichem, Leerdam, Op- Andel en Neer-Andel, Ophemert, Poede- roijen, Rijswijk (N.-Br.), Schoonrewoerd, Schelluinen, Varik, Vuren, Waardenburg, Wadenoijen, de Werken en Sleeuwijk, Woudrichem, Zaltbomme), Zoelen, Zuili- chem. De gemeenten Tiel, Dodewaard, Druten, Echteld, Wamel en IJzendoorn be- hooren tot den beurskring Nijmegen A- rnerongen, Beusichem, Culemborg, Lienden, en Maurik tot den beurskring Vreeswijk Ammerzoden, Heerewaarden, Rossum en Nederhemert tot den beurskring 's-Bosch. o Verkeer met Diiitscklaiul. Men meldt ons, dat het verkeer van Duitschland naar Nederland van heden af is stopgezet, vermoedelijk voor den duur van een week. ilougerrelletjes te Amsterdam. De koningin uitgejouwd. Men meldt uit Amsterdam In den Jordaan was het heden zeer rumoerig. Bijna elke bakkerswinkel in deze volkswijk moest het ontgelden.- Het begon eerst met het bemachtigen van brood zonder bons, terwijl het geld op de toonbank geworpen werd, later, toen het aantal vrouwen tot een volksoploop aan groeide, betaalde rnen niet meer en haalde men het brood eenvoudig uit de winkels weg. Zoo werden in een twintigtal straten de broodwinkels geplunderd. Overal moest de politie optreden en van den gummistok gebruik maken om de vrouwen uiteen te jagen. Er werd geroepen «Honger honger We moeten brood hebben Een aantal vrouwen trachtten een op tocht te vormen om naar de centrale keu ken te trekken, waar de koningin juist een bezoek bracht. Deze poging werd dooi de politie verijdeld. Toen H. M. de centrale keuken verliet, ging uit een talrijke groep vrouwen, die door de politie op een afstand werd ge houden, een luid gejouw op en werd er geroepen: «Honger!® «Brood!® Ook bij het afrijden van den Kadijk werden deze kreten hier en daar herhaald. o Voedingsgewassen telen. De minister van landbouw, nijverheid en handel meent nog eens iedereen, die in de gelegenheid is zelf voedingsgewassen te telen, te moeten wijzen op zijn plicht om deze gelegenheid niet ongebruikt te laten voorbijgaan. Het blijkt, dat sommige groote en meer dere kleine landgebruikers, die zeer goed aardappelen, bruine boonen, groenten en dergelijke gewassen voor eigen gebruik konden verbouwen, zich daarvan onthouden in de verwachting, dat zij deze artikelen goedkooper en gemakkelijker uit de distri butie zullen kunnen betrekken. Het is duidelijk, dat zij, die aldus han deled, in hun plicht te kort schieten. Daarom zal aan de burgemeesters worden verzocht dergelijke personen voor de ar tikelen, die zij zelf kunnen verbouwen, bui ten te sluiten van de distributie. Dit geldt niet alleen voor de personen, die gewoon waren zelf voedingsgewassen te telen, doch ook voor hen, die daartoe in de gelegenheid zijn. De landgebruikers, die geen bouwland, doch wel grasland hebhen, zullen van deze verplichting niet worden vrijgesteld, waar zij een gedeelte van hun grasland kunnen scheuren of omspitten. Zij, die tot dusverre in verzuim gebleven zijn, kunnen dit nog herstellen. In de eerst volgende weken kunnen aardappelen nog gezet worden, voor het planten van bruine boonen is het nog ruimschoots de tijd, ter wijl ook allerlei groenten nog geteeld kun nen worden. (Stct.) Calcium carbid. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft vastgesteld de volgende maxi mum kleinhandelsprijzen voor calcium carbid: fl.65 per K.G. netto, exclusief busf 2.05 per K.G. netto, inclusief bus; fl.85 per K.G, bruto, inclusief bus (inhoudende 0.85 K.G.) (Stct.) liibcslaggeuonieii schip. De directie van de stoomvaartmaatschap pij Nederland ontving van den gezagvoer der telegrafisch bericht dd. 28 Maart jl. dat het s.s. Lombok, hetwelk zich sedert begin Januari te Threetown bevond, aldaar door de Engelsche regeering in beslag ge nomen is. Omtrent hetgeen met de lading zal ge schieden ontving de directie nog geen be richt. Moeder en zoon. Te Groningen is gearresteerd F. B., wegens diefstal van een groot aantal goe deren, als garen, zijde, kwatta, cacao, enz. uit spoorwegwagons. Zijn moeder is wegens heling aange houden. Kaarten voor manufacturen. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend, dat bij het Rijks bureau voor Manufacturen een regeling in voorbereiding is, waarbij aan bonafide be hangers, stoffeerders, meubelmakers, kleer makers en winkeliers in manufacturen kaarten zullen worden verstrekt, welke dienst zullen doen als vervoerbiljetten voor manufacturen, uitsluitend voor afleveringen aan en voor zichtzendirigen aan en van particulieren. Behangers, stoffeerders en meubelmakers, die voor dergelijke kaarten wenschen in aanraking te komen, kunnen hunne aanvragen daartoe zenden aan den Nederlandschen Bond van Behangers, enz., Parklaan 49, Haarlem, terwijl aan andere belanghebbenden in overweging wordt ge geven, zich te wenden tot het Rijksbureau voor Manufacturen, 's-Gravenhage, Wil lemstraat 54. (Stct.) o Schocnendicfstal. De firma L. Paanakker aan de Haar lemmerstraat te Amsterdam kreeg een zevental kisten bezorgd, welke tijdelijk voor de etalage aan de Brouwerstraat werden opgestapeld. Toen men de kisten eenige uren later wilde binnenhalen bleek een kist inhoudende 63 paar bruin lederen schoenen ter waarde van ruim f 1000. verdwenen. Bij onderzoek door de recherche kwam aan het licht, dat eenige mannen in den namiddag hadden getracht aan de Hout tuinen een kar te huren om een kist te vervoeren. De recherche werd voorts te lefonisch gewaarschuwd door een schoen handelaar van den Zeedijk, bij wien men de schoenen had aangeboden, doch die, argwaan koesterende omtrent de herkomst, den mannen had verzocht terug te willen komen. De recherche begaf zich derwaarts doch de gelegenheids-schoenhandelaars ro ken waarschijnlijk lont en kwamen niet terug. Dieven en schoenen zijn nu nog aan den wandel. Te Chaam bij Breda is voor een ge rookte ham van 20 kilo de som van f 100 J betaald. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN MAAKT BEKEND dat door zijne Exc. den Minister van L. H. en N. is bepaald le. Gedurende het tijdvak van 1 t/m 15 April 1918 zal door detaillisten aan ver bruikers mogen worden afgeleverd op bon no. 24 eener thee- en koffie- kaart 1 ons koffie 2. Gedurende het tijdvak van 7 t/m 30 April zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon no. 27 eener thee- en koffiekaart 1 ons koffie. HEUSDEN, 3 April 1918. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Hensden. Woensdagmiddag ongeveer vier uur, passeerde alhier een nederlandsche vliegmachine komende uit Z. Westelijke richting en Vrijdag voormiddag 10.20 kwam er weder een uit het Noorden, in Zuide lijke richting. Het beroep op de weldadigheid van de bevolking alhier, voor de noodlijdenden in België schijnt weder niet te vergeefs te zijn gedaan. Het Bestuur van de Bloemen dag deelt ons mede, dat de 'opbrengst f 92.20 bedroeg. Een woord van dank aan allen die tot het bijeenbrengen van dit bedrag hebben meegewerkt is zeker niet misplaatst. Mej. M. de Bruijn, onderwijzeres aan de school voor M.U.L.O. heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. De Ooievaar is op de Herv. Kerk gearriveerd. In 1914 was zijn nest op den toren verwoest, toen aldaar een militaire observatiepost moest gesteld worden. Een nieuw verblijf is hem nu op de kerk aan gewezen, dat hij eindelijk ook heeft betrokken. Werkendam. Woensdagavond gaf Chr. Vereen, van Jongelingen en Jonge mannen »Andreas« onderleiding van den Weleerw. Heer Ds. H. Bogers alhier in de openbare lagere school haar jaarverga dering. Behandeld werden Opening. Jaar verslag. Voordracht »Heksenlied« door de Jonge. Opstel door P. Kornet voordracht »Gered« door de Vries. Samenspraak »Geld« daarna sluiting en afscheidswoord door Ds. H. Bogers. Ds. Wientjes uit Barneveld hééft voor zijn beroep aan de Geref. Kerk A alhier bedankt. Woensdag herdacht de Heer A. Vos alhier den dag dat hij voor 25 jaar in dienst trad als Gemeentebode. Namens de gemeente werd den jubilaris een gouden horloge met ketting aangeboden. Andel. Aangezien de inwoners alhier niet aan den zomertijd meedoen, worden wederom, evenals het vorige jaar, de schooluren gezet van 9.30 tot 12 uur, en van 2 tot 4.30. Ook de Herv. Kerk zal pas ten 10.30 nieuwe tijd beginnen. Capelle. Dinsdagmiddag werden de be woners dezer gemeente opgeschrikt door Jt luiden der brandklok. Al spoedig bleek, dat de vlassery der firma O. in lichte laaie stond. Dit gebouw brandde totaal af. Het daarnaast gelegen café van M. S. vatte ook vuur en brandde geheel uit. Door het kranig optreden werd erger voorkomen De oor zaak is onbekend. Gameren, 4 April. Op de heden ge houden verhuring van wei- en hooiland, eigendommen van de Ned. Herv. Kerk, kon men goed zien dat de landbouwers 't vorig jaar een gunstig jaar gehad heb ben. Verleden jaar riep men al op de verpachting, dat wordt nooit iets en toch liep alles mee. Of 't nu weer zoo zijn zal dat valt sterk te betwijfelen. De opbrengst was vorig jaar f 11.674. Nu f 14.000. Nederhemert. Op Dinsdag 16 April zal alhier de stemming plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad, vacature J. van Rossum. Tot candidaten zijn gesteld de heeren A. Bakker, M. van Ballegooijen en W. de Gaaij. Een dezer nachten werden bij de wed. v. d. V. op onverklaarbare wijze al hare kippen ontvreemd. Door den gem.- veldwachter werd met een politiehond het terrein afgezocht, doch van de daders was geen spoor te vinden. Meeuwen. Hec&n werd alhier de ver gadering gehouden van de vereeniging tot

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2