voor het Land van flenst 'en Altena, de Langstraat de Bommelerwaard. No. 3/63. Zateriaf 5 SCHOONMAAK- EN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN !s ini 11 Merit iö. 29, meiliflsi k i i. Hief u if st e11 e Galanteriën, Krarnerijen en Kinderspeetgoedere Vssais1 gasdhoopiU Mitbelmagagija „1IÜ1B7 SCHOOL-, SCHRIJF en TEEKENBEHOEFTEN Kerkboeken en Rozenkransen, Leder- en Staal warej Bijouteriën, Tabak- en Sigarenpijpen. Groote sorteering Mondorgels. Zeep, Toiletartikelen enz. en Salon-, Huis-, Slaapkamer-Ameublementen,I?? Kantoormeubelen, Spiegels, Schilderij! Kasten, - Stoelen, - Tafels» - W MenbeS— Bedden, - Dekens enz. BEHOORENDE BIJ HET l°P§r'felaard, een infanterievlieger en wierp Piketten in de loopgraven naar beneden. het eerst dachten de grenadiers, dat het e.garenkisten waren, maar de geheimzin nige pakketten bleken patronenkisten te bevatten. De Engelsche aanval werd af geslagen en de overgang van den stroom .•oortgezet. BUITENLAKT! Naar van Duitsche zijdé aan telegram men uit Parijs in Miiane^sc|le b]aden wordt ontieend, heeft de gouverneur van Parijs bekend gemaakt, da^ Parijs geen gevaar loopt. Niettemin gjjat ,je ontruiming nog haar gang. Het v^eer parysBordeaux is aanzienlijk bepgrkt t,en beloonin^. van 40.000 frank is voor den vlieger uitgeloofd, die opspeurt, waar het vé£atoende kanon der Duitschers o Een draadloos bericht van den Eiffelto- ren meldt, dat Duitsche gevangenen hebben meegedeeld, dat een der vèr-dragende ka nonnen, welke Parijs beschieten, dezer dagen uit elkaar gesprongen is. De vijf artilleristen, die het stuk bedienden, werden gedood. Spaansche bladen vertellen, dat de wer kelijke uitvinders van het vèr-dragend ka non, dat Parijs thans beschiet, twee Span jaarden zijn, die hun uitvinding aan het Duitsche consulaat te Barcelona hebben aangeboden. Zij zijn daarop in een duik boot naar Duitschland gebracht om hun uitvinding aan Krupp te toonen. a II o De Köln. Ztg. verneemt uit Bern, dat volgens de Parijsche bladen 30 Maart het telegram verkeer tusschen Engeland en Frankrijk voor onbepaalden tijd is ge- staaikt. De telegrammen worden als brie ven oerzonden. rlogsverklaring rau Bulgarije 1 orrespondent van de «Morning Post« Ishington beweert volgens het Hbl., resident Wilson weldra een voorstel >en om aan Bulgarije den oorlog te ren. Toen de oorlog aan Oostenrijk verklaard, was het congres ook be- )t de oorlogsverklaring aan Bulgarije rkije, maar om niet bekend gemaakte n, wilde de president alleen de oor sverklaring aan Oostennijk-Hongarije. Maar de eisch dat ook aan Bulgarije de oorlog zal worden verklaard blijft krachtig aanhouden en men meent dat de president zich nu niet meer zal verzetten. De cor responds meent trouwens, dat er goede redenen voor zijn, evenals voor de oorlogs verklaring aan Turkije. Bulgaren en Tur ken doen spionnenwerk zegt hij, nu ze zich vrij kunnen bewegen en ongetwijfeld is, volgens den medewerker van de »Morning Post« ue Bulgaarsche legatie te Washing ton een centrum van kuiperij en spionnage. —o—' Heldhaftige daad van een vlieger. Om 8 uur des morgens had het regiment den overgang over de Somme bij Béthin- court geforceerd. De Engelschman had den vorigeu dag en gedurende den nacht het artillerievuur op de brug geconcentreerd. Het gebruik van de brug was onmogelijk. Eenige honderden meters stroomafwaarts moest derhalve in alle stilte overgezet wor den, waarbij de nevel in den vroegen morgen de onderneming begunstigde. Eerst zwom een vrijwilliger over den stroom en stelde vast, dat de Engelschman aan den anderen oever, dank zij het vuur onzer batterijen, zich teruggetrokken had. Een kapitein voerde het regiment aan. Hij liet pioniers voor komen. Het gold vooreerst over een breed moerasland te komen. Daartoe moesten planken dienen, welke op den grond werden gelegd. Nadat eenige grenadiers in het moeras Invaren weggezonken en er met moeite Wercfëïf-^iitgehaald, wierp men lange smalle tonnen in water en daarover de plan ken. Gelukkig^ was het vuur der Engel sche machinegeweren te hoog gericht. Nauwelijks waren echter de bataiilons overgezet en hadden )zij de eerste hoogte aan den anderen oevV genomen, of de vijand deed een krachfrgen tegenaanval. De toestand was gevaarlijk. Bijna ware de moeizaam verkregen overdag mislukt. Daar verscheen, het weder wasjntusschen Krijgsgevangenen. Londen, 2 April. Een heden openbaar gemaakt witboek geeft een verslag hoe de Engelschman Genower, een vol matroos van een torpedojager, één Franschman en vijf Russen den 9en Maart 1917 in het kamp van Brandenburg levend verbrand zijn, terwijl zij daar als krijgsgevangenen waren geinterneerd. Dit verslag berust op de onafhankelijke verklaringen van oogge tuigen, n.l. acht Spaansche zeelieden en twee gevangenen, alsmede op een rapport van kapitein Scott, een ontvlucht krijgs gevangene uit dit kamp. Genower onderging met de andere slacht offers een bestraffing in een kleine gevan genis in het kamp, waar in een werkplaats brand uitbrak. De gevangenen die den brand opmerkten, riepen tevergeefs om te worden bevrijd, doch de schildwacht bleef werkeloos, daar hij het niet waagde de deuren te openen vóór dat de onderofficier daartoe bevel had gegeven. De gevangenen dreigden te verstikken en werden van het eene hok naar het andere gedreven, totdat zij ten slotte bij een venster kwamen. De vlammen teis terden hen, Genower brak de ruiten van een klein venster los met de bedoeling om zichzelf en zijn metgezellen te bevrijden. De schildwacht, die hem bewaakte, gaf hem een geduchten bajonetstoot in de borst. De gewonde man viel in de vlammen terug. De andere gevangenen poogden er uit te komen, doch de Duitsche soldaat verhin derde dit, naar de Spaansche getuigen ver zekeren. De groote brand kon niet worden gebluscht vóór dat hij zijn werk had vol tooid en de zeven ongelukkige individuen, die zich in het hok bevonden, dood waren. Uren lang duurde de verontwaardiging in bet kamp voort en het scheen, dat er een oproer zou uitweken, ~ducü de wacht werd onmiddellijk met een aantal soldaten, ver sterkt. De commandant van het kamp vaardigde een order uit, waarin hij verklaarde te betreuren, hetgeen voorgevallen was en toe te zullen staan dat den volgenden dag de begrafenis der slachtoffers met ceremonieel zou plaats vinden. Het witboek besluit met de opmerking, dat de verklaringen van de twee laatstge noemde ooggetuigen van het voorval de inlichting bevestigen, welke reeds in het bezit der regeering is, n.l. wat betreft het ge drag van den Duitschen wacht. Elk com mentaar op de daad, die eindigde met het ombrengen van hulpelooze krijgsgevangenen, schijnt overbodig, doch de regeering neemt er nota van dat, terwijl het onmogelijk werd geacht om de menschenlevens te redden zonder order van den commandant, er nimmer eenige aarzeling is getoond in het vernietigen van een leven, wanneer het slachtoffer poogde te ontvluchten. Dan werd de toestemming van den commandant als verleend beschouwd. 0 Wolff meldt, dat de laatste aanval door Engelsche vliegers 's nachts op Douai ge daan, weer heel wat slachtoffers onder de Fransche inwoners heeft gemaakt. Drie vrouwen vonden daardoor den dood, drie werden erg gewond. Een gezin uit vier personen bestaand kwam om door het in slaan van een bom. Wolff laat erop vol gen, dat geen militaire inrichting werd geraakt. De »Köln. Ztg.« meldt, dat het aantal diefstallen van goederen van en naar het front schrikbarend is toegenomen. Het mi nisterie van oorlog heeft een afdeeiing ge sticht om op die transporten het oog te houden. Die is den laatsten tijd 300 die ven op het spoor gekomen. De met toe zicht belaste personen hebben van 1 Aug. 4917 tot 28 Febr. 1918 meer dan 4000 strafbare feiten aan het licht gebracht, 2941 dieven aangewezen en het leger voor een waarde 765,000 mark aan gestolen voor werpen weer doen toekomen. Het blad wekt nu het publiek op, het werk van dat bureau te steunen. 0 De correspondent der Frankfurter Zeitung in Genève heeft de Fransche bladen der jongste dagen geraadpleegd en daarin gelezen, dat de Fransche regeering de de partementen Eure, Aisne en Oise, Seine en Marne. Ivonne en Cotes d'Or, alsmede de arrondissementen Besanfon en Pontarlier tot oorlogsgebied heeft verklaard. Het door het legerbestuur opgevorderde spoorwegnet voor het noordoostelijke leger wordt tot de lijn Rouaan-Nomilly-Alenf on-Le Mans-Tours- Bourges-Pontarlier uitgebreid. De minister van oorlog heeft verboden dat particuliere personen in automobielen Parijs verlaten. Steeds meer soldaten. De »Times« meldt dat het lichten van jonge geschikte mannen uit de mijnen en munitie-fabrieken vlot in zijn werk gaat. Een heugelijk verschijnsel is dat zoovelen zich reeds vrijwillig aanmelden en dat de mannen zich sneller opgeven dan de keu ringscommissies hen kunnen helpen. Het is niet overdreven te zeggen, dat eiken dag duizenden gekeurd worden en dat er 2000 tot 3000 man daags in de eerste klasse worden ingedeeld. BINNENLAND. De economische schikking met Duitschland. Naar wij vernemen, is men van Duit sche zijde niet bereid geweest te treden in een voorstel door de Nederlandsche ge delegeerden gedaan om hangende de on derhandelingen over een nieuwe economi sche schikking na 1 April door te gaan met de levering van steenkool. Evenwel zullen de aanvoeren van de andere artikelen op denzelfden voet als tot dusverre wor den voortgezet. Wegens gebrek aan grondstoffen heeft de cacao- en chocoladefabriek Kwatta te Breda 140 werklieden gedaan moeten ge ven. Te Maastricht zijn honderden vrouwen in optocht naar het stadhuis getrokken om den burgemeester om aardappelen te vra gen. Er werd geantwoord, dat de bur gemeester er niet was, waarop de stoet zich naar het Villapark begaf, naar het huis van mr. Van Oppen. Ook hier bleek de burgemeester niet te zijn, zoodat de vrouwen weer stadwaarts gingen. Op de Markt gekomen, werden 4 vronwen naar het stadhuis afgevaardigd. Aardappelen kregen ze niet, raa^ wel de toezegging, dat er 's middags per persoon een half ons rijst en een vierde kilo peulvruchten beschikbaar gesteld zouden worden. Ook een' deputatie van brievenbestellers en postambtenaren toog naar bet stadhuis en verlangde, indien er geen brood was, aardappelen. 't Ziet er in de stad treurig uit. Vleesch is er nietaardappelen zijn er nietboter en eieren, anders in overvloed op de markt aanwezig, waren er niet. Naar men ons mededeelde, zouden de eieren aan den in gang der stad van regeeringswege zijn opgeëischt. Dinsdag was er distributie van spek, 1 ons per persoon. Honderden en nog eens honderden zijn na uren wach- tens onverrichterzake huiswaarts kunnen gaan. Mijnwerkers dreigen met staking. De politie heeft de handen vol. Toen de kommiezen te Winterswijk een aldaar aangekomeu Duitschen goederentrein inspecteerden, vonden zij in een wagen onder dekens verborgen twee Franschen. De mannen, eerst door schrik bevangen, waren uitgelaten van blijdschap, toen men hun verzekerde, dat zij in Nederland wa ren. 0 Kinderzegen. Te Echt is de echtgenoote van den land bouwer A. v, O. moeder geworden van een vierling. Het zijn vier flinke jongens. In Januari 1917 heeft dezelfde vrouw aan eee tweeling het leven geschonken. 0 Duitsche vliegtuigen. De kustwacht te Katwijk aan Zee heeft geschoten op drie Duitsche vliegtuigen, die zich binnen het territoriale gebied bevonden. 0 Engelsche geïnterneerden. Op Urk zullen weer Engelsche geïnter neerden worden gebracht. De barak is bereids van de noodige slaapplaatsen voor zien, en de commandant van het depót heeft van de kerkvoogden der Herv. ge meente de toezegging ontvangen, dat in de kerk de Engelsche kerkdienst zal plaats hebben. (Stand.) Bij Petten is een sleepbootje, gemerkt R. O., een mijl uit den wal op een mijn geloopen en gezonken. De reddingsboot van Petten is vertrokken, maar evenals uitgetrokken vledderlieden, onverrichterzake teruggekeerd. Vermoedelijk is de bemanning van het sleepbootje omgekomen. 0 Het wapen der marechausesee. Men seint uit Den Haag Ter herinnering aan den herdenkdag der oprichting van het korps marechaussee zonden de ministers van Oorlog en Justitie heden een gezamelijk schrijven aan den kolonel-inspecteur van dat wapen G. A. van Haeften waarin de ministers de be langrijke diensten van het wapen herdenken en de verwachting uitspreken, dat het wapen evenals in het verledene ook in de toekomst zijn plicht zal vervullen. De voerman J. van Ditshuizen te Ze venaar haalde Zaterdag te Arnhem een wagenlading dakpannen. Onderweg werd de kar echter door een kommies eens on derzocht en nu kwam tot niet geringe verbazing van onder de pannen te voor schijn de enorme partij van 131 kisten chocolade-tabletten I Natuurlijk werd alles, vertegenwoordigende een aanzienlijke waar de, in beslag genomen. Het eigenaardige van deze aanhouding was, dat de vervoerder werkelijk niet an ders meende dan pannen geladen te heb ben. Achteraf bleek n.l. dat het laden buiten zijn tegenwoordigheid was geschied. 0 De brooduood Te Amsterdam trokken eenige vrouwen, meest bekenden uit de aardappelrelletjes van het vorig jaar, door de stad om te trachten brood uit de bakkerswinkels te halen zonder bons daarvoor in de plaats te geven, eenigen zelfs zonder te betalen. Door het krachtdadig optreden van de po litie werd het de op relletjes beluste vrou wen verhinderd tot plundering over te gaan. Wel wordt van verschillende zijden gemeld, dat zij pogingen daartoe in het werk stel den, vooral in verschillende volkswijken, doch zonder resultaat. In eenige bakkers winkels kwam het voor, voornamelijk op Kattenburg, dat een aantal vrouwen brood haalden en betaalden zonder daarvoor bons in ruil te geven. Om 12 uur was liet in de stad weer rustig. Spionnage. Aan het spoorwegpersoneel is het vol gende in herinnering gebracht Door de militaire autoriteiten is waargenomen, dat door reizigers fotografische opnamen worden gedaan uit een rijdenden trein, welke een goed uitzicht opleverde over de omliggende terreinen en de versterkingen. Het is duidelijk, dat dergelijke handelingen in verband kunnen staan met spionnage. Ook op stations kunnen personen handelingen plegen, welke vermoedens van spionnage kunnen wettigen, 0. m. blijkende uit het zich laten inlichten omtrent militaire wer ken of maatregelen, het maken van schet sen of teekeningen, het doen van fotogra fische opnamen enz. Een ieder van het personeel moet er van doordrongen zijn, dat het aan dergelijke feiten de noodige aandacht schenkt. In voorkomende geval len is door het personeel alle medewerking te verleenen voor de aanhouding van den overtreder. Reuter seint ons d.d. gisteren uit Was hington, dat de Amerikaarische regeering heeft besloten, de Nederlandsche schepen die uit Nederland onderweg waren naar de Vereenigde Staten, ten tijde dat de een het Nederlandscche schepen in de Amerikaan- sche havens werden in beslag genomen, niet op te vorderen, wanneer zij in de Ver. Staten zullen zijn aangekomen. Nederland en de Vereenigde Staten. Reuter seint ons d.d. gisteren uit Was hington, dat de Nederlandsche gezant al daar in opdracht van zijn regeering formeel protest heeft ingediend bij departement van Staat (buitenl. zaken Het protest komt overeen met dat, 't welk onlangs in den Haag was gepubliceerd Inbezitneming oogst 1918. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt ter algemeene kennis, dat het in de bedoeling ligt, van den oogst 1918 niet alleen die gewassen in bezit te nemen, welke in het vorige jaar reeds werden gevorderd, of waarvoor reeds maxi mum-prijzen of garantie-prijzen zijn vast gesteld, doch ook alle andere producten, die voor inbezitneming geschikt zijn. Met name zal dat o.a. gelden van alle soorten land en tuinbouwzaden, tabak en hennep. Bij deze inbezitneming zal een redelijken prijs worden vergoed. Met abnormaal hooge productiekosten als te hooge landhuren, buitengewone arbeidskosten, enz. zal echter geen rekening worden, gehouden. (Stct.) Een korte vreugde. Zondagmorgen was hij uit de gevange nis te Groningen ontslagen, 's Middags kreeg hij ruzie met een agent, die hem daarop wilde arresteeren. Hij wist te ont komen. De agent hem achterna. Maar pakken kon hij den man niet. Andere agenten verschenen ten tooneele. Maar de vluchteling bleef uit hun handen. Er werd nog meer hulp gevraagd. De Heereweg waarlangs de man was gevlucht werd afgezet en nu be gon de jacht onder leiding van een inspec teur opnieuw. Totdat de pas ontslagene in een laan na een kloppartij werd gepakt en zwaar geboeid naar het bureau opge bracht. Natuurlijk lokte een en ander een massa publiek uit. Te Deventer hebben een groot aantal vrouwen en kinderen betoogingen gehouden, waaraan ook werkloozen deelnamen. Men trachtte tevergeefs den burgemeester te spreken te krijgen. Daarna werden ver scheiden bakkerskarren leeggehaald. De^ menigte werd door marechaussee's uiteen gedreven. Eenige corporaties zonden een telegram aan den minister van Landbouw waarin aangedrongen werd op eene betere voedselvoorziening bij den nijpenden nood] let de Nieuw-Amsterdam De bemanningen van de stoomschepen Jobshaven, Waalhaven, IJselhaven, Ve haven, Sassenheim, Kralingen bevinden z, aan boord van de Nieuw-Amsterdam, halve de kapitein van de stoomschepe»' Jobshaven en Kralingen. is beslist het beste en goedkoopste adres voor Ziet cl© prijzen in de etalage. tot later, als Gij van plan zijt Meubels aan te schaffen, is het uw plicht nu r i een bezoek te brengen aan Minderbroederstraat 8 Telef. 771 's-BOSCH. Wij hebben enorme voorraad in Uw adres is dus Goedkoopste iVleubelmagazyQ Minderbroederstraat 8 v s-BOSCH. HPBHi lUIOEtSEl Jfiettwslila# „DE KLEINE WINST

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5