der zode, die hoofdzakelijk uit slechts half vergane plantenwortels bestaat, sneller en komen daardoor vele plantenvoedingsstoffen vrij, die we zoo dringend noodig hebben. Het is bekend, dat de aanvoer van kunstmeststoffen uit het buitenland zeer gering is en wij moeten dan ook het ont breken van grasland als een voor deze tijden welkom middel beschouwen om in -het gemis van fosforzuur en kali, maar vooral aan stikstof te voorzien. Het vaste, slapende materiaal moet rentegevend, rol lend worden gemaakt, de voedende stoffen, die werkeloos in den grond terugbleven, dienstbaar worden gemaakt aan de levens middelenproductie. Zoo oordeelt de heer van Riel, rijks- landbouwleeraar te Dordrecht. Ons dunkt, hier is een taak, die de gemeentebesturen vooral ter hand hebben te nemen en dan hoe eer hoe beter. Nog is er tijd genoeg aldus de heer Van Riel voor den verbouw van bruine boonen. Wil deze echter slagen, dan zullen de daarvoor in aanmerking komende gronden onverwijld gescheurd moeten worden, aan gezien de bruine boon in Mei, gezaaid moet zijn. Ook groenten zouden van gemeentewege kunnen worden geteeld. Het verdient m.i. voor een gemeente, niet in het bezit van eigen grond, over weging om te trachten alsnog voor genoemd doel alsnog grond van anderen, in of bij de gemeente gelegen, te verkrijgen. In denk hier voornamelijk aan land in het bezit van kerken, gasthuizen, weeshuizen en an dere stichtingen. Ook zouden hellingen van binnendijken e.d., indien daartoe me dewerking van polderbesturen en van den provincialen waterstaat verkregen kon worden, in exploitatie kunnen worden ge nomen en dienstbaar gemaakt aan de voedselvoorziening. Wij hopen van harte dat deze goede raad door de bevoegde personen ernstig zal overwogen worden. Zoo zou de ge meenschap gediend en van veel zorg ont last worden. De lezer neemt ons dit uitstapje op landbouwgebied wel niet kwalijk. Het ko mende tekort zal zoo hoog zijn, dat niet genoeg gewezen kan worden op de dure verantwoordelijkheid van al degenen die in dezen iets tot leniging van den al meer stijgenden nood kunnen verrichten. Mannen, de hand eens aan de ploeg en doen wat die hand vindt om te doen met macht. Vooral is dit noodig, omdat het er nog in het geheel niet naar uitziet dat voor- loopig de toestand gunstiger zal worden. Wel wenscht iedereen dat de slag die nu in het Westen woedt, het eind van den wereldoorlog met rassclie schreden nader zal voeren. Doch de beslissing blijft vooralsnog uit. De gevechten duren wel voort, doch het zijn slecht plaatselijke botsingen, waar in nu eens de Duitschers dan weer de ge allieerden de aanvallers zijn. De vorige week schreven alle Duitsche oorlogscorrespondentenWe zijn op het oogenblik achter onze nieuwe linie aan voorbereidingen be?ig, maar over een poosje wordt de opmarsch voortgezet. En nu melden ze allen eenstemmig dat de strijd een anderen vorm gaat aannemen. De Duitsche troepen staan voor een uiterst sterke samentrekking van vijande lijke troepen, die met groote verbittering door razende tegenaanvallen den Duitschen opmarsch willen breken. De gevechten hebben onzen opmarsch wel vertraagd, maar niet verhinderd. De stoot veranderd in een druk. Deze druk moet geweldig zijn, want de tegen stander weet, dat de voorjaarsveldtocht voor hem verloren is, als hij voor dien druk wijkt. Foch brengt met alle middelen reserves op. De Duitschers weten evenwel zijn grenzen, zij weten ook, hoe groot hun eigen reserves zijn, en daarom wachten zij met gerustheid de dingen af, die komen zullen. De bizondere correspondent van Reuter bij het Britsche leger ziet daarentegen in de talrijke gevechten van de laatste dagen evenwel teekenen, dat er spoedig van Duitsche zijde weer een groote aanval zal loskomen. De volgende weken zullen leeren wat hiervan waar is en of de Duitschers nog op andere punten van het front, dan te genover Amiens, tot nieuwe ondernemingen in staat zijn. Op het Italiaansche front zijn belang rijke gebeurtenissen te wachten. Een mach tig offensief is ook daar aanstaande. Dat de geallieerden de oppermacht der Duitsche wapenen moeten erkenen, blijkt wel hieruit dat zij met klem aandringen op vervoer van meer Amerikaansche troe pen naar Europa. Heel veel daadwerkelij ken steun hebben de Vereenigde Staten nog niet verleend. Er is nu ook geen geld bij te verdienen en met groote woorden wint men geen oorlog. Dat schijnt Wilson anders wel te meenen. Hij heeft in een redevoering ter herdenking van den dag dat Amerika een jaar geleden den oorlog aanging er duchtig op los gescholden en Duitschland uitgemaakt voor alles wat lee- lijk is. Zichzelf en zijn land heeft hij na tuurlijk weer voorgesteld als de verdediger der kleine natiën als wij Nederlanders dat lezen lachen we ons slap over die Amerikaansche humbug. Nog een paar korte berichten en wij moeten alweer sluiten. Behalve de 90.000 gevangen en de 13 honderd kanonnen die de Duitschers tot 28 Maart namen, geeft Wolfï nog enkele cijfers over buit in het Westen. In Noyen zijn 200.000 L. wijn, 100 auto's, 200 veldkeukens, 220 voertuigen, 360 centenaar tarwe, 300 centenaar haver, 100 tenten, een groote opslagplaats met genees- en verbandmiddelen en verder de middelen om een divisie gedurende verscheidene dagen van het noodige te voorzien, genomen. In Mondidier is de bevoorrading van twee, in Ham van een divisie vermeesterd. In Roye is een groot depot huiden met tal- looze runder-, schaaps- en konijnenhuiden in Duitsche handen gevallen, in Mondidier veel leer, linnen, wijn, in Ham wijn, cakes, dadels, 50 ton aardappelen, in Nesle veel bouwstoffen voor tenten en loodsen. De buitgemaakte mantels, dekens, gummi mantels en tenten zijn niet te tellen. De oorlog werkt in Duitschland ook al ongunstig op de veiligheid op klaarlichten dag en midden op straat, schrijft de Köln. Ztg. De dieven en inbrekers gaan den laat- sten tijd met de grootste koelbloedigheid, ja, met het wapen in de vuist, te werk om ieder, die zich hun in den weg stelt, neer te schieten. Dat doen de kerels, die het tuchthuis achter den rug hebben en die nu in oorlogstijd rondlanterflanten, daar ze uit hoofde van hun tuchthuisstraf niet mogen dienen. Men schat hun aantal, wat de mannen tusschen 20 en 50 aangaat, in Duitsch land op ongeveer 300,000. Aan het front heeft het heel wat wrevel gewekt, dat de duizenden ontslagen boeven in het vader land vrij rond loopen. De zgn. gewoonte misdadigers spelen tegenwoordig een groote rol. De Kölnische vindt, dat die heeren in bijzondere bataljons moeten worden ver- eenigd, die achter het front te werk wor den gesteld. Van de 300.000 zouden er makkelijk 100.000 daarvoor uit te kiezen zijn. De Duitschers hebben 12.000 man in Finland ontscheept. De Finsche roode garde werd op de vlucht gedreven. In Rusland wordt de toestand al meer onhoudbaar. De corruptie is thans ten minste even erg als onder het tsarisme. Rechts en links worden dagelijks ambtenaren die zich ver rijkt hebben met onrechtmatig verkregen goed, gevangen gezet of gefusilleerd. Zoo is dezer dagen een ambtenaar ontmaskerd, die een gebied bestuurde grooter dan heel Engeland en die zijn positie had misbruikt om te stelen wat los en vast was. On schatbare kunstwerken, juweelen, goud, enz. zijn in zijn huis in beslag genomen. Voor een dergelijk misdrijf is onlangs de presi dent van een revolutionair gerechtshof ge vangen gezet. Te St. Petersburg zijn tal van restau rants en huizen leeggeplunderd en vernield door benden, op zoek naar alcohol. De groote vraag voor hen, die nog niet alles hebben verloren, is hoe ze zullen houden, wat zij hebben. Geld is niets dan bedrukt papier, al het goud behoort aan den staat. Zij die op betere tijden hopen, beleggen hun kapitaal meestal in kunstvoorwerpen en zelfs in boeken. Gewone gebruiksartike len als meubels zijn eenvoudig onbetaalbaar. Men heeft in de oorlogsjaren de vervaar diging ervan nagenoeg geheel nagelatenen is nu al maanden lang bezig met het ver nielen van wat er was. Zoodoende is Rus land een »dorstige Sahara» geworden, waar Duitschland jaren lang een onafzienbaar afzetgebied zal vinden. Dit zou, dank zij de Duitsche voortvarendheid op handelsge bied, ook zonder de drakonische voorwaar den van Brest, het geval zijn geweest. De groote omkeer op sociaal gebied komt soms wel in een zeer schril licht. Zoo staat een Russisch generaal, in uniform, de borst vol ridderorden, op de Newsky Prospekt kranten te verkoopen De gezondheidstoestand is te St. Peters burg al heel slecht. De stad verstikt ge woon in haar eigen vuil en van een ge meentereiniging is geen sprake. Wat nog wordt opgeruimd gaat gewoon de Newa in en verpest er het water, dat ook voor de drinkwatervoorziening dient. De be smettelijke ziekten breiden zich dan ook onrustbarend uit. Den 21 en Maart lagen er in de ziekenhuizen bijv. 700 lijders aan vlek tyfus. buitenland"" Het monsterkanon. Parijs, 7 April. Het bombardement door het vèrdragende kanon is heden weer her vat. Parijs, 8 April. Er zijn geen slacht offers te betreuren bij het bombardement van Parijs van gisteren door vèrdragend geschut. o De onderhandelingen met de Oekrajine. KIEF 6 April. De onderhandelingen over den handel tusschen de Centrale mogendheden en de Oekrajine zijn eerst in de laatste dagen aanmerkelijk gevorderd en schijnen thans een bevredigend verloop te zullen nemen. De door de Centrale mogendheden voor gestelde regeling van den uitvoer van een een millioen ton graan voor brood en veevoer is door de Oekraijensche staatsr commissie in beginsel goedgekeurd binnen enkele dagen zullen de prijzen vastge steld zijn, die natuurlijk belangrijk hooge- zijn dan de Duitsche maximumprijzen. Het Oekraijensche voedingsdepartement heeft reeds groote hoeveelheden graan en andere levensmiddelen beschikbaar gesteld, zoodat ongeveer midden April ong- veer 3000 wagons voor het vertrek gereed zullen zijn. Üit Zurich schrijft men, dat de aanvoer van Duitsche steenkool ook voor Zwitser land tot staan is gekomen. In de Zwit- sersche pers is sprake van een geweldige prijsverhooging, die zelfs tot 240 frank per ton zou gaan, o Niets nieuws onder de zon Bij het afbreken van een oud gebouw te Schelm, ten behoeve van spoorweg aanleg, werd een broodkaart gevonden uit het hongersnoodjaar 1817. o («roote brand. Reuter seint uit Kansas City (Missouri) Er zijn 26 gebouwen, welke drie hui zenblokken besloegen, afgebrand. De ver liezen worden op drie tot zeven millioen dollar geschat. De gebouwen waren in hoofdzaak door fabrieksfirma's en groot handelaren betrokken. Amerikaansche munitie en Engelschc geweren. Als de zaak niet zoo ernstig was, zou men lachen moeten om het volgende be richt, dat van gevangen Engelsche offici- ren afkomstig is. Men weet, met welk groot verlangen Engeland een aanvulling der munitie door Amerika tegenmoet zag en hoeveel voeten het in de aard had, om ze te krijgen. Wat blijkt evenwel, nu zij er eenmaal is dat zij niet past op da Lewis-geweren van het Engelsche leger dit schijnt eerst gebleken te zijn bij den strijd bij Bapaume tevoren had men het niet onderzocht, daarom kon op het be slissend oogenblik geen gebruik gemaakt worden van dit allergewichtigst wapen en dit schijnt vooral den val van die plaats bewerkt te hebben. Het lykt haast een operette 1 binnenland. De laatste 3 dagen ran den brood- kaartterniyu. De sllaagsche Crt.« verneemt, dat de regeering ernstige bedenkingen heeft om tegen het einde van den loopenden brood kaarttermijn een rantsoen rijst te geven. Er is inderdaad nog een beperkte voor raad rijst, doch deze behoort bewaard te blijven voor het geval, dat bij den over gang van den ouden aardappelenvoorraad naar den nieuwen oogst een tekort aan aardappelen zou kunnen ontstaan. Indien er dan geen vervangingsvoedsel aanwezig ware, zouden zeker ernstige moeilijkheden kunnen rijzen. Van andere levensmiddelen is in elk ge val geen voorraad om thans te distribuee- ren aanwezig. Onze schepen. DEN HAAG, 8 April. Thans kunnen wij mededeelen dat Zaterdagmiddag j.l. het departement van buitenlandsche zaken telegraphisch bericht ontving van onzen gezant te Washington, dat indien de s.s. Poeldijk en Maasdijk met hun ladingen tabak naar Amerika vertrekken de Waf Trade Board garandeert, dat aan de Ne- derl. regeeering gelegenheid zal worden gegeven voor deze schepen bij aankomst in de Vereen. Staten als retourlading gra nen aan te koopen. Kerkdiefstal. Ingebroken is in de Groote Kerk van de Ned. Herv. Gem. te Rotterdam. Ver schillende deuren, die toegang tot het kerkgebouw geven, zijn met valsche sleutels geopend en een deur bij het orgel vernield. Ontvreemd werden twee offerbussen en het antiek-koperen blad van den lessenaar, met twee consoles, een kunstsmeedwerk uit de 16e eeuw. Eenige kasten en een offerkist zijn nog opengebroken, doch daar uit werd niets vermist. o Aanzienlijke gift. De Burgemeester van Amsterdam heeft aan het Algemeen Steuncomité Araster- dam-1914 een bedrag groot f 100.000 doen toekomen, door bemiddeling van den Minister van Financiën van particuliere zijde ter beschikking van den Burgemees ter gesteld terbesteding voor schoeisel en kleeding van de Amsterdamsche jeugd. Ueu sterk geslacht. Te Westerlee en Eexta, Gr., wonen drie zusters, gemiddeld ruim 80 jaren oud en allen nog gehuwd. De jongste vierde gisteren haar 55-jarigen bruiloft, die der andere zusters al achter de rug hebben. o Vit oude tijden. In de gemeente Emmen is een groote urn gevonden. Er zaten blijkbaar de res ten in van twee lijken (volwassene en kind). o Werkloosheid. Bij Philips' Gloeilampenfabrieken zijn pl.m. 300 werklieden ontslagen. Voortaan zal er slechts 4 dagen in de week gewerkt worden. o Knoeierijen met bons. Bij een door den hoofdcommissaris van politie te Utrecht ingesteld onderzoek naar knoeierijen met levensmiddelen bons door ambtenaren van de distributiebureaux, werd de ambtenaar D. in het bezit bevon den van een aantal rijstbonnen, die hy be kende gestolen te hebben. De ambtenaar is in voorloopige hechtenis genomen. Bij huiszoeking in zijn woning zijn nog een aantal broodkaarten, rijstkaarten en le vensmiddelenbons in beslag genomen. o Dure eieren. Men schrijft uit Barneveld Vóór de oorlog was de prijs der eieren gewoonlijk enkele weken nè, Paasehen het laagst van welke gelegenheid de bakkers en ook tal van particulieren gebruik maak ten op hun wintervoorraad in te slaan. Donderdag golden daarentegen de eitjes tot 13^ cent per stuk, en toch werden zij reeds, speciaal voor den kalkenleg, aangekocht, daar verwacht wordt, de prij zen dezen zomer steeds zullen stijgen en in den aanstaanden winter tot minstens een kwartje zullen oploopen. Deze abnor maal hooge prijs staat in verband met de groote opruiming van kippen en dienten- volge met den steeds geringer wordende aanvoer van eieren. Het zeven-jarig bestaan der Bossche Ver kenners Op zeer feestelijke wijze herdacht Za terdag de afdeeling Bossche Verkenners van de Nederlandsche Padvinders haar 7-jarig bestaan en mag zich bij deze ge legenheid vereerd zien met een bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Na een bezoek te hebben gebracht te Waalwijk verscheen Z. K, H. om ruim half twee op het Sportterrein alwaar ver schillende afdeelingen padvinders met hunne wapperende vlaggen en een militair mu ziekkorps aan het hoofd stonden opgesteld. Direct daarna inspecteerde Z. K. H. de troep padvinders, die daar in gesloten ge lederen stonden opgesteld. Na de inspectie werd carré geformeerd en hield Z. K. H, een korte toespraak tot de padvinders en werden door hem aan de beide Bossche Vendels troepenvlaggen en aan de afdeeling Bergen-op-Zoom en Oss een afdeelingsvaandel uitgereikt. Vredesbesprekingen I De Amsterdamsche correspondent van de N. C. meldt Naar wij van twee verschillende zijden vernemen, is hier te lande bericht ontvan gen, dat de vorige week te Lausanne be sprekingen zouden hebben plaats gehad tusschen eenige Oostenrijksche diplomaten, twee personen behoorend tot de Duitsche haute finance en een drietal vooraanstaande personen uit de Entente-landen. Natuurlijk is het niet mogelijk hier ter stede de juistheid van deze mededeelingen te controleeren doch een feit is het dat berichten omtrent een te Lausanne gehou den conferentie hier ontvangen zijn. Ter beurze liep Zaterdagmorgen het ge rucht dat reeds vredesonderhandelingen begonnen zouden zijn. Naar een onzer zegs lieden mededeelde moet dit evenwel in elk geval voorbarig geacht worden. Te Rotterdam zijn aangehonden H. S. en M. L. een jongen van 17 en een meisje van 19 jaar, die verdacht worden zich te Vierssen, waar zij als hulpbeambten bij de posterijen werkzaam waren, zich aan diefstal van 47000 mark te hebben schuldig gemaakt. De Duitsche Regeering heeft hun aanhouding verzocht. N. Rott. Ct. Vrouw A. de J. is te Rotterdam aan gehouden als verdacht zich te Utrecht aan diefstal van f700 te hebben schuldig ge maakt. Tevens is gearresteerd een man, J. B. van N. genaamd, die zich in haar gezelschap bevond en van heling van het gestolene verdacht wordt. N. Rott. Ct. Duitsche kinderen. Gistermorgen zijn uit Arnhem, met den trein van lOu 23, 200 Duitsche kinderen weer naar hun vaderland vertrokken. Relletjes te Hoorn. Zaterdagavond werden te Hoorn onder scheidene bakkerswagens leeggehaald. En kele personen werden naar het politie-bu- reau gebracht, in welks omgeving het langen tijd onrustig bleef. (ïoud-oogst Zaterdag hield iemand te Enschedé zitting ter inwisseling van goudgeld. Een boer had 5000 tienmarkstukken, een andere 1000 twintigmarkstukken, wat hun een voor deeltje bezorgde van onderscheidenlijk 5000x85 cent en 1000 xf 1.70, Een derde boer, die voor f 1200 goudstukken had, weigerde papiergeld in ontvangst te nemen. Hij wilde het alleen wisselen tegen zilvergeld. Uitvoer van goud. Te Heerlen zijn Vrijdagnacht door rijks ambtenaren twee Duitschers aangehouden bij een poging tot verboden uitvoer van goud. Aan tien- en vijfguldenstukken, buitenlandsch goudgeld en gouden sieraden werd voor een waarde van drie a vier duizend gulden bij hen in beslag genomen. Z(ju baas doodgeschoten. Tegen den 20-jarigen boerenknecht P. Valkenburg uit Steenbergen, die 31 Dec. 1917 zijn baas Van Gastel doodschoot, is voor de rechtbank te Breda 15 jaar ge vangenisstraf geëscht. De vrouw, een 26- jarige met 4 kleine kinderen, die telkens Valkenburg, onder trouwbeloften, tot moord op haar echtgenoot aanzette en hem op oudejaarsavond een revolver in de hand drukte, hoorde gelijken eisch tegen zich requireeren. Beiden bekenden volmondig, doch wier pen de schuld op elkander. moordaanslag. De 26-jarige A. B. te Durgerdam, die onlangs uit den militairen dienst was ont slagen, omdat hij tengevolge eener ziekte, een zijner beenen moest missen om welke reden bovendien zijne verkeering verbroken werd, heeft Vrijdagavond in de duisternis zijn voormalig meisje onverhoeds in de Brek geduwd. Hij stapte er zelf ook in en duwde haar hoofd herhaaldelijk onder water. Door het geweld dat een hond maakte werden de buren gewaarschuwd. Een visscher wist het meisje te redden. De minnaar, die op den wal klom, is gearresteerd. Broodlooze dagen. Nu dit griezelige instituut, dank zij den »frisschen vroolijken krijg« ook bij ons is binnengedrongen, zal uitgemaakt moeten worden of de beslissing over de vraag wanneer wij brood zullen eten wel uitslui tend aan de bakkers mag worden overge laten. Uit vele plaatsen ontvingen wij bericht over niet bakken op bepaalde dagen meest Dinsdags en Vrijdags. De nood dwingt daartoe. Te Overschie is zelfs we gens den langen duur der broodkaarten van gemeentewege aan de bakkers op drie dagen per week verboden te bakken. El ders besloten de bakkers, de laatste vier dagen eener broodperiode geen brood te bezorgen, waardoor de burgerij voor de keus gesteld werd, beschimmeld brood (dat gevaarlijk is voor de gezondheid1 te eten of maar in 't geheel niets. Het lijkt gewenscht, dat de gemeente besturen in dezen toeziend, zoo niet rege lend optreden, en met de bakkers overleg plegen om den juisten middenweg te vin den. Men meldt ons, dat mr. Aug. Philips onze gezant te Washington, zich wegens den staat van zijn gezondheid, die volstrekte rust noodzakelijk maakt, genoopt heeft ge zien dringend te verzoeken om verlof voor een reis naar Europa.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2