althans geen nieuwen vooruitgang meer op en men schijnt op zijn minst een ge vechtspauze te kunnen verwachten. Indien het oogmerk van de Duilschers is geweest, om, als zij geen beslissend succes op dit nieuwe slagveld konden behalen, althans een nieuwen lijmstok voor de vijandelijke reserves neer te leggen, dan zijn zij in dat laatste stellig geslaagd. Want als zij de tegenpartij gebonden kunnen houden aan de plek die zy (de Duitschers) hebben uitgekozen en dan nog in staat zijn op het eind een aanval te doen, waartegen de geallieerden geen vol doende reserves meer kunnen opbrengen, dan hebben zij een succes van beslissenden aard bevochten. Dan is er kans de legers van de tegenpartij te verpletteren en het vasteland te zuiveren van vijanden. Doch ook al mochten de Duitschers zoo ver komen, dat Frankrijk gedwongen werd, zich op genade of ongenade over te geven, en het Engelsche leger over de zee terug gejaagd werd naar eigen land dan zou de strijd nog niet uitwezen. De geschiedenis leert dat Engeland het nooit heeft opge geven als het in oorlog was met het con tinent. Het zal het ook nu niet doen en doorvechten tot het zelf uitgehongerd zal wezen of Duitschland vernietigd zal hebben. Doch we zijn zoover nog niet en wachten met spanning, wat de uitslag van de schrik kelijke worsteling op het westelijk front zal wezen. Graaf Czernin, de Oostenrijksch-Hongaar- sche minister van buitenlandsche zaken is afgetreden. Men brengt den val van dezen minister in verband met het krakeel tegen Clemenceau. We weten wat de aanleiding daartoe was. Graaf Czernin had beweerd dat Clemenceau hem zijn vredesvoorwaar den had laten vragen. Deze antwoordt Czernin liegt. Gevolg dat de Oostenrijksche minister volhield. Clemenceau zegt Wees voorzichtig want ik kan bewijzen dat uw Keizer Karei ons om vrede gevraagd heeft hij heeft toch in een brief aan zijr. zwager Prins Sixtus van Bourbon de rechtmatige aanspraken van Frankrijk op Elzas-Lotha- ringen erkend. Nu komt Keizer Karei voor den dag en seint aan keizer Wilhelm dat hij deze aanspraken nooit heeft erkend en dat het de geaillieerden er om te doen is om een wig te drijven tusschen de cen trale bondgenooten maar dat dit nooit gelukken zal. Hij en zijn volk blijven aan Duitschland getrouw. Zoo kras mogelijk drukt hij zich uit: «Ofschoon ik met het oog op dit spre kende bewijs van een volledige gemeen schappelijkheid van de doelen, waarvoor wij sedert nu bijna vier jaar den oorlog voort zetten, het overbodig acht, ook maar een woord over de leugenachtige bewering van Clemenceau te verspillen, hecht ik er toch gewicht aan, jou bij deze gelegenheid op nieuw de verzekering te geven van de vol ledige solidariteit, die tusschen jou en mijn rijken bestaat. Geen kuiperij, geen pogingen van wie zij ook mogen uitgaan, zullen onze trouwe wapenbroederschap in gevaar brengen, waar door wij een eervollen vrede zullen af dwingen Maar Clemenceau zit niet stil. Hij pu bliceert den bedoelden brief. Daar komt deze zinsnede in voor «Daartoe en om op nauwkeurige wijze de echtheid dezer gevoelens te doen blijken, verzoek ik je in het geheim en niet-officieel aan Poincaré, den president van de Fransche republiek, mede te deelen, dat ik, met alle middelen en gebruik makend van al mijn persoonlijken invloed bij mijn bondgenooten, de rechtmatige eischen der Franschen ten opzichte van Elzas-Lotharingen zal steunen. En nu wordt officieel uit Weenen ge meld Die brief is vervalscht. Omtrent den door Clemenceau gepubli- ceerden brief verklaart het ministerie van buitenlandsche zaken op keizerlijk be vel, dat keizer Karei zijn zwager prins Sixtus van Bourbon in het voorjaar van 1917 een zuiver persoonlijken particulieren brief heeft geschreven, die geen verzoek tot bemiddeling bij den president van de Fransche republiek of bij iemand anders inhield, noch een verzoek om den inhoud van den brief aan anderen mede te deelen of van anderen daaromtrent verklaringen uit te lokken en in ontvangst te nemen. Deze brief repte in het geheel niet van het Belgische vraagstuk en bevatte nopens Elzas Lotharingen de volgende passage «Ik zou mijn geheelen persoonlijken in vloed ten gunste van Frankrijks aanspra ken op herkrijging van Elzas Lotharingen hebben aangewend, indien die aanspraken rechtmatig waren. Dat zijn ze echter niet. De Fransche regeering antwoordt daarop dat zij niet in het bezit is van het origineel en prins Sixtus van Bourbon zegt niets. Deze kwestie kan dus moeilijk opgehelderd worden. Wie van beide hier met de waar heid over hoop ligt zai misschien nooit aan den dag treden. In alle geval, het is niet taktvol geweest van Czernin dit balletje aan 't rollen te hebben gebracht en begrijpelijk is het dat men zijn val in verband brengt met Cle- menceau's onthullingen. Voor het overige niets nieuws, dan dat het aan het Italiaansche front hoe langer meer gaat spannen. BUITENLAND. Westelijk van de Ancre zijn, volgens een Wolffbericht, in tal van kisten Engel sche ontplofbare patronen buitgemaakt. De kisten droegen het opschriftOntplof baar de hulsen zijn roodachtig gekleurd en van voren met papier gevuld. Zij zijn als dum-dumkogels, die in fabrieken op dusdanige wijze zijn vervaardigd dat zij uiterlijk niet van gewone infanterie-patro- nen te onderscheiden zijn. o Volgens een Wolffbericht is Amiens op bevel van de Engelsche legeraanvoering door de Fransche burgerbevolking ont ruimd. Den bewoners werd geen tijd gelaten om hun vee weg te voeren. Max Osborn schrijft in de Voss. Zeit., dat de Engelschen en Franschen inBethune den sleutel van het geheele industriegebied verdedigen, dat zich hierachter uitstrekt. o De chef van den Duitschen gezondheids dienst te velde heeft een vertegenwoordiger van Wolff medegedeeld dat onder de ge wonden bnitengewoon veel lichtgewonden zijnmeer dan 50 percent waren nog marschvaardig. Het aantal manschappen dat dagelijks uit de lazaretten naar den troep terugkeert is dan ook zeer groot. Slechts een klein percentage is zwaar ge kwetst. Dat komt omdat siechts weinigen door granaatvuur gewond zijn en verreweg de meesten door machinegeweer- en geweer vuur. Volgens de Matin hebben de dezer da gen afgelegde verklaringen van Bolo in derdaad betrekking op Caillaux en Humbert. Caillaux zal spoedig met Bolo geconfron teerd worden. Thans ligt Bolo echter ziek te bed, doch zes wachters zitten dag en nacht in zijn cel. In het tijdperk van 15 October 1917 tot 15 April 1918 hebben de strijdkrach ten der middenrijken 617,000 gevangenen gemaakt, 7246 kanonnen, 20,000 machi negeweren en meer dan 300 tanks ver- meesterd, benevens 100 gepantserde auto's, 620 auto's, 7000 voertuigen, en een groote massa spoorwegmateriaal, waaronder 80 locomotieven en 3000 wagons. De buit gemaakte geschutmunitie is niet te tellen. Aan veldartillerie-munitie werden meer dan 3 millioen granaten buitgemaakt. In dit halfjaar werden 1100 vliegtuigen en meer den 100 kabelballons neergeschoten. o DE BIUEF VAN KEIZER KAKEL. Frankrijk handhaaft de juistheid van dcu tekst. Parijs, 14 April. Een officieele nota deelt het volgende mede Keizer Karei, in de onmogelijkheid ver- keerend om zijn figuur te redden, moet zijn zwager valschelijk beschuldigen, ter wijl hij zelf met eigen hand den tekst heeft neergeschreven. Berlijn, 15 April. Bij het terugtreden van Czernin verneemt de «Berliner Mor- genpost«, dat Czernin zijn ontslag genomen heeft met de motiveering, dat hij de met zijn ambt verbonden verantwoordelijkheid niet meer kan dragen wanneer de Keizer zonder zijn medeweten zeer politieke brie ven schrijft. o Ijzingwekkende cijfers. De Manshester Guardian heeft naar officieele gegevens een berekening gemaakt, hoeveel menschen er in den oorlog reeds zijn gesneuveld en komt dan tot de volgen de ronde cijfers500.000 Engelschen, 1.500.000 Franschen, 3.000.000 Russen, 2.600.000 Duitschers, 2.000.000 Oosten rijke, 850.000 Turken, 700.000 Belgen, Bulgaren, Serviërs en Montenegrijnen, 7.00.000 Roemeniërs en Portugeezen, 250.000 Italianen, maakt te zamen 12.100.000. Dat is dus ruim 12 millioen gesneuvelden in Sl/2 jaar oorlog, waarbij het ontzettend aantal gevallenen in het nu plaatshebbend groote offensief op het het Westfront niet meegeteld kon worden. o De Spaansche kustprovincies met hongersnood bedreigd. Berlijn, 14 April. In een pessimistisch- «gestemd hoofdartikel wijst de «Impartial c dp het ernstige gebrek aan maïs, dat al lerwegen in de kustprovincies heerscht en alarmeerende afmetingen heeft aangenomen. Men staat voor het onmiddellijk gevaar van een hongersnood en invoer van maïs is, het koste wat het wil, dringend nood zakelijk. o De „heunenmoord in Engeland" Het besluit van den Voedselcontrolenr om 80 van a"e leghennen te laten slachten, juist nu de beste legtijd is aan gebroken, heeft in Engeland een storm van protest doen opgaan. o Zeppelinfabriek verbrand. Bern, 15 April. Volgens een telegram uit Romanshorn brak er te Manzfal bij Friedrichshafen brand uit, die Zondagnacht een groote Zeppelinfabriek verwoestte, be nevens het nabijgelegen dorp. De oorzaak was een ontploffing. De gloed werd in heel Oostelijk Zwitserland opgemerkt. Geweldige belastingen in Frankrijk na deu oorlog In het hoofdartikel van de Rappel van 24 Maart schrijft Lucien Deslinières «Bij de 5 milliard francs, die de staats huishouding voor den oorlog noodig had, komt nog drieerleide rente der oorlogs- leeningen, de pensioenen voor de invaliden en voor de gezinnen der gevallenen en de kosten van den wederopbouw der bezette gebieden. Men schat het hiertoe benoo- digde bedrag op 14 a 15 milliard francs per jaar, dus ongeveer de helft van het geheele Fransche inkomen. Men moet dus een belastingsysteem ontwerpen, dat iederen Franschman de helft van zijn in komen uit den zak klopt, of men moet alle belastingen afschaffen en de staat moet de hand op alle productie- en ver keersmiddelen leggen. Alle particulier bezit zou met het eigendom van het rijk tot een nationale gemeenschap versmolten moeten worden. BINNENLAND. Hoe de socialisten in deze kritieke dagen zich gedragen. In het socialistisch Zaandam, met een socialistischen Burgemeester, Wethouders en Gemeenteraad, werd het volgend «kalm en kameraadschappelijk woordtot arbeiders en arbeidersvrouwen gericht «Wij doen een ernstig beroep op uw gezond verstand, dat u toch moet zeggen, dat plundering, mishandeling van een of meer onschuldige, vaak met hun gezin eveneens gebrek lijdende broodbezorgers of kleine patroons geen middelen zijn, die oplossing brengen. In plaats van tegen werking, die ons bestuur zou dwingen tot krachtige maatregelen om uw eigen zwak kere, niet-plunderende medearbeidersgezin nen te beschermen, vragen wij dringend uw hulp. Gij kunt onvoorwaardelijk op ons reke nen, dat wij letterlijk alles zullen doen wat wij kunnen, welnu laten wij ook op u kunnen rekenen. Bemoeilijk de politie in haar optreden niet Indien ooit de politie een goed werk kan doen, dan is het nu, nu zij juist kan zorgen, dat ieder zijn hem gerantsoeneerde aandeel krijgt volgens de toegewezen brood kaart. Indien ooit de politie een algemeen belang, ook een arbeidersbelang, behartigt bij haar optreden, dan is het thans inzake de distributie, dan is het nu.« Graan uit Amerika. Een drietal schepen zullen graan in Amerika kunnen innemen met ongeveer '14.000 ton broodkoren, hetgeen op reke ning zal worden gesteld van de 100.000 ton broodkoren, welke aan de Nederl. regeering is aangeboden, om onmiddellijk den toestand in Nederland te verlichten. Voor deze 3 schepen zullen gelijkertijd 3 andere schepen naar Amerika moeten vertrekken. o Zomerdienst Staatsspoorwegen. De zomerdienstregeling op de Neder- landsche spoorwegen zal 1 Juni a.s. in werking treden. Het aantal treinen zal niet worden uitgebreid, terwijl de loop der treinen geen belangrijke wijziging zal ondergaan in vergelijking met den winter- dienst. De „Leonora" getorpedeerd Uit Rotterdam wordt aan de »Tel.« gemeld Volgens telegrafisch parriculier bericht is het s.s. «Leonoraa, dat in Engeland liggend, onlangs is gerequireei'd en onder Engelsche vlag gebracht, tijdens de vaart getorpedeerd en gezonken. o Rijst met de Nieuw-Amsterdam. De Nieuw-Amsterdam heeft een lading van 7.700.000 K.G. rijst aangebracht. o Een goede vangst. Men meldt uit Alkmaar Door den hoofdinspecteur van politie Van den Berg alhier is een dievenbende aange houden, die heel wat op haar kerfstok heeft en naar het Huis van Bewaring te Haar lem zal worden overgebracht. Het zijn zekere S. uit Amsterdam en de gebroeders K., van wie de een te Zaandam en de ander te Wormer woonachtig is. Dit edele drie manschap had aan een motorschipper, die geheel te goeder trouw was, opgedragen 6 electrische motoren, ter waarde van f 9000, te vervoeren, waaronder een motor van 15 P.K. uit de fabriek van den heer Prins te Zaandam, naar Broek op Laagen- dijk. Aanvankelijk hadden zij den motor schipper besteld, om met zijn boot voor een café te Koog a. d. Zaan te komen, doch toen hij daar verscheen lag er een telegram, dat meldde, dat hij aan de fabriek van den heer Prins moest zijn. Daar aangekomen, werd hem door een der gebroeders K., die er vroeger gewerkt had, toegang tot de fabriek gewerkt had, toegang tot de fa briek verleend, teneinde de motoren weg te halen, Tijdens de vaart naar Broek op Langendijk werd den motorschipper ge vraagd om uit een boot, die langszij kwam, voor hetzelfde adres nog 1000 K G. copal- gom mede te nemen, waaraan voldaan werd. Een der gebroeders K. wordt mede verdacht van diefstal van 200 K,G. spijkers en is ook betrokken bij een diefstal van Russische effecten. Diefstal ran militaire goederen. Het was de politie te Groningen geble ken, dat aldaar militaire schoenzolen in omloop waren, zonder dat de 'herkomst lion worden opgespoord. Groote partijen werden in beslag genomen. Eindelijk is de vermoedelijke dader bekend geworden. Deze (de soldaat K. van het depot-bataljon te Assen) is gistermorgen door de politie uit Groningen in de Kazerne te Assen in hech tenis genomen. o Een omgekochte kommies. Zaterdag is naar de gevangenis te Roer mond overgebracht P. J. de M., kommies bij 's Rijks belastingen, wonende te Ge- mert, verdacht van het als ambtenaar een gift aannemen, wetende dat zij hem ge daan werd om in strijd met zijn plicht in zijn bediening iets te doen of te laten. De relletjes te VGravenhage. De Zondag, ook de avonduren, is zonder rustverstoring voorbijgegaan. Een voor middags loopend gerucht, dat getracht zou worden in optocht te demonstreeren, bleek onjuist. o Geen uitroer ran lcrcnsmiddcle» meer. De directie der Nederl. Uitvoer-Maat- schappij deelt mede, dat zij. ingevolge ver zoek van den minister van landbouw van af 13 April geen uitvoervergunningen meer zal endosseeren voor voedingsmiddelen. Alle nog in omloop zijnde uitvoervergun ningen voor deze artikelen zijn ingetrokken op 15 April 4918. Aanranding ran den Pastoor ran Reek. Reek (bij Grave), 16 April (Part.) Hedennacht omstreeks half een werd bij den Z.Eerw. heer Pastoor gebeld en gezegd, dat vrouw M. die reeds lang ziek was, zeer slecht was. De persoon, die aan de deur stond, gaf voor de zoon van vrouw M. te zijn. De Pastoor verzocht den man te laten wachten, dan zou hij medegaan. De meid deed de ketting van de voordeur en werd onverhoeds aangevallen door 2 personen. Op haar hulpgeroep snelde de pastoor toe en werd onder aan de trap gegrepen. Op het hulpgeroep van den pastoor, die den kapelaan toeriep zijn re volver mee te brengen, namen de dieven de vlucht, toen zij den kapelaan van den trap hoorden komen. De pastoor en de dienstbode zijn vrij ernstig maar niet ge vaarlijk gewond. Tot heden zijn de daders onbekend de wachtmeester te Grave stelt een onderzeek in. o Een boer zou van de zuivelfabriek te Terwispel (Fr.) spoeling ontvangen. Hij zond daarvoor een melkbus. Het fabrieks- personeel vond daarin 21 half onsjes thee. De boerin had zeker de bus als theespaarpot gebruikt, zonder dat de boei er iets van wist. o Ilonger-humor. In de uitstalkast van een slagerswinkel te Breda staat een varkentje van nikkel, dat als opschrift draagt«het verleden.c Daarnaast staat een kistje bokking met een opschrift«het heden. En op een leeg kistje hangt het biljet «de toekomst. Bruine boonen op gescheurd grasland. In verband met de steeds moeilijker wordende voedselvoorziening heeft de Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del maatregelen getroffen om den verbouw van bruine boonen op gescheurd grasland te vermeerderen. De premie voor den verbouw van bruine boonen op gescheurd grasland wordt ver hoogd en gebracht op f 15 per 103 K.G. tot een maximum van f 350 per H.A. In eene circulaire verzoekt de Minister den Burgemeesters de betrokken landbou wers krachtig op te wekken om mede te werken tot de productie van voedingsmid delen. Een potje niet dukaten. Bij de verbouwing van een huis in de Oosterstraat te Steenwijk, is, ongeveer een meter beneden den keldervloer, een aarden potje gevonden, inhoudende 26 gouden dukaten, klaarblijkelijk van zeer ouden da tum. Er zijn drie soorten te onderscheiden. Verschillende wapens komen er op voor, terwijl de keerzijden de beeltenis van een bisschop, de moeder Gods of heiligen zeer duidelijk te zien geven. De randschriften waren niet te ontcijferen. o De broodkanrtendiefstai te 's-Gravenhage. Naar gemeld wordt is de broodkaarten diefstal door een ambtenaar van het Haag- sche broodkaartenbureau te Delft uitge bracht. Men had n.l. vermoedens, dat de bakker B. aldaar de gestolen kaarten had opgekocht. Deze vermoedens bleken juist te zijn en na een scherp verhoor viel hij door de mand. Hij bekende voor den prijs van 75 cent per stuk niet minder dan 200 kaarten van den ambtenaar S. te hebben gekocht. Deze ambtenaar heeft, naar men kan nagaan, ongeveer 600 broodkaarten uit het broodkaartenbureau, van de gemeente 's-Gravenhage gestolen. S. is Duitscher van geboorte en was eerst eenige maanden geleden gehuwd. Hij bevindt zich thans in voorarrest. De bak ker B. te Delft, die de kaarten van hem had gekocht, is bekend uit de knoeierijen door een ambtenaar van het distributie bedrijf te Delft. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 15 April tot 21 April 1918, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren Bon no. 17 1/2 ons Bruine boonen. 18 1 Groene erwten. 19 1 Bak- of Braadvet. 20 4 K.G. Aardappelen. Het Gemeentebestuur van Heusden, Ontvangen hebbende eene circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel Vestigt de aandacht der ingezetenen op het herhaaldelijk voorkomende misbruik, dat met goederen welke van Regeerings- wege in het belang der volksvoeding wor den verstrekt, uitvoerfraude wordt gepleegd. Iedereen wordt gewaarschuwd tegen dergelijke practijken, zullende diegenen, die hierop betrapt worden, van het verkrijgen van Regeeringsgoederen worden uitgesloten. Heusden, 15 April '18. Het Gem. bestuur voornoemd, Honcoop, Burgemeester, v. Eggelen, Secretaris. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. INTERESSANTE PRIJSVRAAG. Wie verlost de vredes-duif? In het Geïllustreerd Zondagsblad dat bij ons blad is verkrijgbaar gesteld wordt in het nummer van 21 April a.s. aan alle abonné's de gelegenheid geschonken in een zeer belangwekkende prijsvraag mee te dingen naar een der 100 fraaie prijzen, welke hiervoor zijn beschikbaar gesteld. De vorm van deze prijsvraag is voor een ieder al zeer sympathiek. Wie toch zou in dezen tijd, nu de geheele wereld hunkerend naar den algemeenen vrede uitziet, niet gaarne een handje helpen om de reeds zoo lang ingekerkerde vredes-duif uit haar ijzeren kooi te verlossen. Welnu hiertoe stelt de betreffende prijs vraag een ieder in staat. Indien U derhalve nog niet op het Geïllustreerd Zon dagsblad geabonneerd mocht zijn, geeft U dan voor deze uitgave thans als abonné op. Tegen den vooral onder de huidige om standigheden uiterst billijken prijs van

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2