eene DIENSTBODE. Notaris KNOOK te Andel Een perc. Weiland Bezoekt u Gorinchem FOTOGRAFEEREN J OZ. D E JONG H.H. ROOKERS. H N 0pp«rt156, RoUerdatti. 1 Fantasie- t Trouw- ringen Zegel- J. J. MEIJER, Op het gebied van 0 Molenstraat GORINCHEM; VEILEN EX VERKOOPEX: Notaris Hartong van Ark. DE PROVINCIALE WET Dit is een goed en vertrouwd adres SIGAREN FIJi\E ROOKT4DAK. SIGARETTEN. Houten Tabakspijpen, Sigarenpijpjes enz. A. BAAIJENS, M H M N N Graveeren gratis. Y bedrag van f 92,976.36, dat zij reeds eer der betaalde, thans nog f27,023.64 ter beschikking van de Nederlandsche regee ring gesteld, waardoor voldaan is aan alle door de Nederlandsche regeering ingediende vorderingen wegens de schade, die in den nacht van 29 op 30 April 1917 te Zie- rikzee werd veroorzaakt door uit een En gels vliegtuig geworpen bommen. o Nederland en Duitschiand. Wolff ontleende aan de Nordd. Allge- meine Zeitung De onderhandelingen tusschen Duitsch iand en Nederland bewegen zich in drie richtingen. Ten eerste, de oeconomische onderhandelingen ter vernieuwing van het 31 Maart afgeloopen economisch verdrag. Deze onderhandelingen draaien om de leve ring van kolen en hout uit Duitschiand naar Nederland. Nederland zal daartegenover levensmid delen, boter, kaas, groenten en vetten leve- x*en. Ten tweede tusschen Nederlandsche en Duitsche commissies wordt onderhandeld om een overeenkomst nopens de uitwisse ling van in Nederlandsche havens liggende scheepsruimte tegen schepen, die de entente in handen heeft en die met graan naar Nederland zouden komen, tot stand te brengen. Het ontwerp dezer commissie is al bij verschillende Duitsche regeerings- bureau's geweest en zal vermoedelijk met eenige wijzigingen binnen enkele dagen aan de Nederlandsche regeering gezonden worden. De derde soort onderhandelingen heeft op tolkwesties betrekking. o Aardappelen. Bij de behandeling van de landbouw begroting in de Eerste Kamer verklaarde minister Posthuma, dat met de aardappelen zeer zuinig moet worden omgegaan, daar men de grootste moeite zal hebben, tot het eind van het oogstjaar toe te komen. o Zccvisch. De lijdensgeschiedenis onzer zeevisscherij geeft de verklaring, waarom de aanvoer van visch vaak onregelmatig heeft plaats gevonden en waarom thans ook een visch- schaarschte te constateeren valt. Zelfs wanneer er op dit oogenblik eene goede overeenkomst ware met de oorlogvoerende mogendheden, zou toch het mijnengevaar de diep-zee-visscherij beletten. Op dit oogen blik kan alleen de kustvisscherij plaats vin den, en deze wordt tot de Terschellinger- bank ook druk beoefend. Niet alleen botters, schokkers en zeilloggers maar ook 60 a 70 sleepboottrawlers doen daaraan mede en brengen nog flinke kwanta visch, vooral schol aan. Alle visch die voor de distri butie geschikt is, wordt nu in ontvangst genomen te Zoutkamp, Paeseur en Wie- ringen, Harlingen, Nieuwediep, Ymuiden, Scheveningen, Vlaardingen, Rotterdam en Ylissingen en vandaar uit aan de Gemeente besturen geleverd. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 22 April tot 28 April 1918, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren 21 1 ons Groene erwten. a 22 i/2 Bak- of Braadvet. 23 4 K.G. Aardappelen. Meiledeeliiigeu van het Gemcentelyk Distri butiekantoor te fleusdeu. Blijkens ontvangen bericht van het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen te 's Gra- venhage, zijn aan deze gemeente toege wezen 200 K.G. nuchter kalfsvleesch. Daarbij is evenwel de mededeeling toe gevoegd, dat in de eerste plaats voor levering van nuchter kalfsvleesch in aan merking komen de groote gemeenten en industrieplaatsen. Aangezien deze gemeente daartoe niet geacht wordt te behooren, zal getracht worden, bij voldoenden aan voer, bedoelde toewijzing te doen uitvoeren. Het Centraal Bureau voor den Afzet van Visscherij-Producten bericht, dat de be stelling op Zuiderzee-bokking en versche zeevisch zal worden uitgevoerd, voor zoo ver de aanvoer daartoe in staat stelt. Vanaf 1 Mei 1918 zullen door de schoen en klompenhandelaars in deze gemeente slechts mogen worden aangenomen schoenen en klompenbons afgegeven door de gemeen ten Heusden, Herpt, Oudheusden, Meeuwen, Wijk en Genderen en uitsluitend schoe- nenbons afgegeven door de gemeenten Veen, Drunen, Nederhemert, Drongelen en Poederoijen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 10'1 uur. Heusden Door de Raadsleden H. Prins, L. J. Veerman en P. A. van Andel is aan den Heer Burgemeester verzocht eene ver gadering van den Gemeenteraad te beleg gen op Woensdag 24 April. Zij wenschen in die vergadering voor te stellen om de niet-verpachte gronden van de gemeente in perceelen als bouwgrond voor de teelt van bruine boonen uit te geven. Spoedeischende Vergadering van den Raad der gemeente Heusden, op Woensdag 24 April 1918, des nam. te 2.30 ure, ten Raadhuize der Gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. tot verpach ting van gemeentegrond voor het telen van peulvruchten. 4. Voorstel B. en W. toekenning duur- tetoeslag gemeentebode. 5. Voorstel B. en W. salarisverhooging distributiepersoneel. 6. Verzoek hoofd M.U.M.O.school ver hooging van jaarwedde. 7. Verzoek Mej. de Bruijn eervol ont slag onderwijzeres M.U.L.O.school met voorstel van B. en W. 8. Verzoek N. P. Vermeulen gebruik gemeentegrond met voorstel van B. en W. In den nacht van Vrijdag op Zater dag werden te circa 4 ure door de nacht- politie een tweetal personen betrapt, die bezig waren op het afgesloten terrein van den Heer F. Verhoeven (nabij de Herpt- sche poort) gezaagd mastenhout in zakken te laden, met het doel het weg te nemen. Ze werden aangehouden en zullen de gevolgen moeten ondervinden. Alle eer aan onze nachtpolitie. Naar wij vernemen wordt het ter rein, door de Heeren De Haan Oerle- mans disponibel gesteld voor het verbouwen van volksvoedsel, thans ingenomen voor militaire doeleinden; een maatregel waar tegen niets te doen is, maar die voor de betrokken personen toch zeer nadeelig is. Zaterdagmorgen was het op de M. U. L. O. school alhier feest. De klas waarin juffrouw de Bruijn, haar laatste les zou geven, was in grooten feestdosch. Groen en bloemen, door elk der leerlingen, als om strijd om 't mooiste medegebracht, versierde het leslokaal, afwisselende met guirlandes en keurige lampions welke als eereboogen waren aangebracht. Het geheel toonde een ware feestzaal. De beide schoolborden, waren in echte huldeschilden herschapen, waarop door een vaardige hand, in kleuren krijt was ge- teekend, respect. Hulde aan den brui degommet hoog uitkomend de Belgische vlag, en Hulde aan de Bruidgesierd door de Engelsche vlag en een Hollandsche mailboot welke vandaag als »Kaarneel« was gedoopt Juffrouw de Bruin werd intusschen door het hoofd der school, de Heer Posma, dank gebracht, voor al hetgeen zij ten beste had gegeven voor het onderwijs en welzijn der kinderen en den bloei der school, en besloot ook namens alle leerlingen, met de beste wenschen voor de toekomst. Daarna werd nog door de jonge juffrouw Hilwig, namens hare medeleerlingen, een toespraak gehouden waarin zij dank be tuigde voor het ,goede aan ben besteed, hulde bracht aan bruid en bruidegom, en een cadeau in zilver, namens alle leerlin gen, aanbood. Juffrouw de Bruijn dankte hartelijk voor de vele vriendschapsbewijzen en felicitaties. Op haar verzoek werd een foto genomen van allen, waarvan aan ieder, een als souvenier zal worden uitgereikt. Toen gaf Juffrouw de Bruijn haar laatste les, een les, waaraan alle leerlingen steeds met genoegen zullen terug denken. Morgen (Donderdag) ongeveer 10 uur zal op de scheepswerf van de Heeren de Haan Oerlemans alhier te water worden gelaten het stalen vrachtstoomschip »Lifland« gebouwd voorDeensche rekening. De lengte in 1.1. is 215'-0" breedte 34'-4" en de holte 15'-6". Laadvermogen 1590 Ton. Het schip wordt voorzien van een triple expansiemachine welke 600 I. P. K. ontwikkelt, waarvoor de benoodigde stoom wordt geleverd door 2 ketels. Ook zal het schip voorzien worden van stoomankerspil, alsmede gecombineerd hand en stoomstuurtoestel, terwijl voor het laden en lossen 4 stuks stoomwinches op het dek zullen worden geplaatst. Werkendam De rnolen van den ko- renmolenaar J. F. is wegens overtreding van de distributiewet gesloten. Het voorradige meel is naar een andere opslagplaats vervoerd. Naar aanleiding van de broodkaarten historie, waarvan wij melding maakten, vernamen wij dat ook de bakker D. ver dacht wordt broodkaarten te hebben ge kocht. Zijn bakkerij is tot nadere orders gesloten. Aalst. Bij de dezer dagen alhier plaats gehad hebbende inkwartiering werden ten nadeele van den cafe houder van der Moo- ren uit een schuurtje op zijn erf een veer tiental flesschen met champagne-pils ont vreemd terwijl bij den landbouwer H. uit den kelder eene groote hoeveelheid eieren werden medegenomen. Genderen. Bij de Gereformeerde Kerk alhier is beroepen de Eerwaarde Heer J. L. van der Wolf, cand. te Gouda. 's-Gravemoer. Door den Burgemees ter dezer gemeente waren Maandagavond de landbouwers en tuinders alhier opge roepen om van gedachten te wisselen over de voorziening in den nood der tijden. Voor eene stampvolle zaal besprak Z.E.A. de levensmiddelen-, brandstoffen- en melk- voorziening, met dit resultaat, dat na eene krachtige aansporing en niettegenstaande hier niet zeer veel land meer ligt, geschikt om te scheuren, door verschillende aanwe zigen nog toezegging werd gedaan om een hoekje grasland om te leggen voor de teelt van bruine boonen. In zake de brand stoffen voorziening wordt nog overwogen om op ruime schaal te gaan venen, terwijl het waarschuwend woord van den Burgemees ter omtrent de melkvoorziening wel indruk zal hebben gemaakt op onze veehouders. Nederhemert 22 April. Onze geach te predikant, Ds. Verloop, heeft een toe zegging van beroep ontvangen naar de gemeente van Zoelmond. Op een reqest' ingediend door de bewoners van het Buurtschap Rietschoot' is door den Schoolopziener goedgunstig beschikt, zoodat weder op den ouden tijd de schooluren zijn geregeld. Heden is men alhier begonnen met de eerste groote aflevering van aardappelen voor de distributie. Een scheepslading is geladen bestemd voor de gemeente Nijme gen. Vele landbouwers zagen deze tijding met vreugde tegemoet. Raamsdonk. De werkman v. B. werd op de papierfabriek gegrepen door den riem der machine. Inwendig gekneusd en met een groote hoofdwond werd hij naar het R. K. gasthuis vervoerd. De handel in hoepels is bijzonder levendig. Door de firma Simonis van Ba- vel zijn een drietul schoeners gecharterd om geladen te worden voor Noorwegen. Maandag werden door de politie 2 Zigeuner vrouwen in hechtenis genomen. Zij worden verdacht geld te hebben ge stolen bij de wed. M. De Broedertrouw III kwam in bot sing met een sleepkaan, waardoor midden- scheeps een plaat scheurde. Zij is op de helling van de scheepswerf der firma D. P. v. Suilekom Zn. gezet. gezonden! De Brandstoffenconimissie te lleustlen. Nu de winter achter den rug is, althans bijna overal de kachels zijn opgeruimd, hoort men niet meer het klagen over on voldoende brandstof. In den laatsten winter waren de klachten echter (gegrond en ongegrond) algemeen maar de grootste ontevredenheid bestond hierin, dat men niet in de gelegenheid was zijn klachten te gaan toelichten, of men moest een wandeling naar Haarsteeg maken, op ge vaar af alsdan den Secretaris niet te spre ken te krijgen. Ik wil thans niet spreken over de vele hier boven genoemde gegronde of onge gronde klachtendoch het is dringend noodigdat voor het nieuwe tijdperk de commissie te Heusden en niet te Haar steeg gevestigd is. Wil de commissie daarmede denzelfden functionaris belasten, dan is mij zulks wel, doch laat zij er dan aan verbinden dat minstens eenmaal per week op een vast te stellen dag en aan te geven plaats gedurende enkele uren te Heusden zitting moet gehouden worden, om mondeling inlichting te vragen of klachten in te brengen. Het afgeloopen jaar was ieder in de meening minder te hebben ontvangen dan was toegezegd. Laat nu aan de algemeene ontevredenheid geen voet gegeven worden Een vriendelijke wenk aan de Heeren van het gezag in deze. Een Heusdenaar. Burgerlijke Stand. Heusden. Geboren Christina Josephina, d. v. H. Zylmans en J. C. v. Tilborg. Getrouwd E. J. Ch. Huijbrechts, 27 j. en M. H. Th. de Bruijn, 22 j. Waterhoogte Heusden. Hoog Water. Laag Water. 19 April 1.49 M. 0.91 M. N.A.P. 20 1.24 j 0.76 21 1.23 0.64 22 1.13 0.71 advertentien. Mevrouw RECKLEBEN te Heusden vraagt met 1 Juni zal op Vrijdagen 3 en 10 Mei, v.m 11 uur, in café VAN DER MAADEN te Wijk, »de Hanewaard«, aan de Wijksche Steeg, onder Veen, groot 1.95.00 Hectare. Aanvaarding: 13 Mei. Betaaldag: 21 Juni. De onroerende goederen te 's Grave- moer van den heer L. VERMEULEN staan thans in bod als volgt Koop 1 op f 59, 2 - 375,— 3 - 475, 4 - 1350, 5 - 2600,— 6 - 190,— De toeslag blijft bepaald op Maandag 29 April 1918, des namiddags 5 uur in het Café van M. J. de Geus te 's Gravemoer. Verschenen bij L. J. VEERMAN te Heusden door Mr. H. J. VAN LEEUWEN. Prijs f3.50. Kearig gebonden f4.15. Bovenstaand werk, dat een syste matisch overzicht geeft van de Prov. Wet, is niet alleen bestemd voor Leden v. d. Prov. Staten en Studenten a/d Universi teiten, maar vooral voor hen, die zich voor het examen van GEMEENTE-SECRETARIS bekwamen. Vergeet dan niet U te laten BIJ Eind B 114 GORINCHEM. (2e huis vanaf de Waterpoort). Eervolle vermelding 19 J1 -12 Bekroond 1912. Diploma 1916 en 1918. jg=-ssanKsr Steeds voorhanden de beste merken van le klas Fabrieken in prijzen van 5 tot 15 cent per stuk. Portorico, Baai, Shag en Maryland. GROOTE SORTEERING Aanbevelend, Botermarkt 88 HEUSDEN. billijke prijzen. Plaatsing met schriftelijke garantie. N.B. Bij plaatsing vanaf 5 Kunsttanden vergoeding van reiskosten. Zondags consult alleen op aanvrage. v"? 1 1 v vindt U de grootste verscheidenheid bfl jk A 5 ptt. korting a contant. Raadsheer in het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch B 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 3