MAGAZIJN s-BOS CH. Grossier in Sigaren, Sigaretten, Taiialt, Sigarenzakjes Gij dit nr. iteiioort een bijvoegsel. Hinthamerstraat 24, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3773. Zaterdag 11 Mei 1918. FEUILLETON. Isa kotst verssuk. DRAAGT RAHLMANN's Heereii- en Hiiiderkleeiliiig. Gorinclieui. und van alten^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. 492 Tel. Int. 492 (bedrukt) Alle soorten Sigaretten worden aan wederverkoopers tegen fabrieksprijzen geleverd. buitenlandsch" overzicht. Op het gevechtsterrein duurt de stil stand nog voort. Daar zijn we dus al heel gauw mee klaar. Konden we er maar bijvoegen en we zijn er voorgoed vanaf. Maar dat zal wel niet het geval wezen. Van weerszijden zijn de oorlogvoerenden natuurlijk geducht aan het werk, de een ten aanval, de ander ter verdediging, en wellicht zal het niet lang meer duren of de hel breekt weer los. In het Oosten is nu de vrede geheel hersteld. Ook met Romenië is de zaak in orde. Het feit, dat het tot ondertee- kening van het vredesverdrag is gekomen, is belangrijk. Er waren na den voorloo- pigen vrede nog vele kwesties te regelen over, ook tusschen de centrale mogendhe den onderling. De oplossing daarvan bleek niet gemak kelijk en gaf tot aanzienlijke vertraging aanleiding. Bizonder netelig scheen de grenskwestie tusschen Turkije en Bulgarije, die, naar men zeide, mede te Boekarest zou worden beslecht. Gezien de onzekere toestand in de Oe- kraine, is het voor de centralen een troost rijk bericht dat men de Oostelijke Bal kanzaken nu dan toch duurzaam voor zoover op den Balkan dan iets duurzaam zijn kan tot een voor de centralen gunstige oplossing heeft weten te brengen. De vreugde, die dit berichtje ongetwij feld zal wekken, zal wel niet erg getem perd worden door het bericht, dat Nica ragua den oorlog aan Duitschland heeft verklaard. Deze nieuwe vijand zal de de centralen niet veel last veroorzaken. Alleen zal het tot stand komen van den algemeenen vrede er nog wat ingewikkel der door worden. De «zoogenaamde Oekraine politiek «van Duitschland vindt veel bestrijders. Militairen zijn nu eenmaal geen politici zegt het Ber liner Tageblatt. Het is een betreurens waardige misslag dat de ministers in de Rave zijn gevangen genomen, dat de Oe- krainsche boeren, beducht voor in beslag neming, hun land niet op tijd hebben be bouwd, dat Duitschland tot dusver zoo goed als geen graan uit de Oekraine heeft ge kregen en dat thans een kozakken-hetman door een aantal boeren, die men liet bij eenkomende, tot dictator is uitgeroepen, nadat de regeering waarmee Duitschland vrede gesloten had, naar huis was gestuurd. Over de gezindheid van Skorópadski en van de ministers door hem gekozen, is niets zekers bekend, maar waarschijnlijk is de meerderheid der ministers Russisch gezind en meer op de hand van de entente dan van Duitschland. Wat hiervan aan zij, dit is wel zeker, dat, al is de vrede nu met geheel Rusland geteekend, de moeilijkheden nog verre van opgelost zijn er is kwaad bloed gezet om het hardhandig optreden van den Duitschen ovenwinnaar en er zal heel wat tijd over j heen moeten gaan voor de stemming vriend schappelijk zal wezen. Zoo heeft elk oorlogvoerend land behalve den alle inspanning eischenden strijd van Schets uit het Geldersche dorpsleven. (Dialect van de Graafschap Zutphen.) door 3 D. M. MAALDRINK. Toen had de predikant zich blijkbaar ge ërgerd verwijderd na echter nogmaals de zieke, haar ouders, zuster en jongen broe der zwijgend de hand te hebben gedrukt. Sedert heerscht een plechtige stilte, slechts nu en dan afgebroken door het fluisteren der aanwezigen, die, behalve Dieke, zich op verzoek der kranke hebben geschaard rondom de tafel in het midden van het vertrek. «Dieke k klinkt het uit de bedstee. Dieke buigt zich over haar zuster heen. «Wat wou'j gerne Mientje ?<r «Ik had een verzeuk an oe k «Zek maor «Een laotst verzeuk, want ik veule dat 'k het niet lang mèr maoken zal «O Mientje, Mientje «Stille I niet zoo grienen, dat dut mien ook zèr Ik wil oe maor zeggen dat Derk altied goed heel goed veur mien is ewest. Ie hebt daor, geleuf ik, wal is anders over edacht «Toch niet, Mientje, toch niet lt Wat een mensche al manges dut, tot liegen toe «Hi is altied heel goed veur inien ewest en mien wi'j wal leuven, niet waor «Jao, Mientje, jao!« «Ik heb straks al edacht en ik denk er altied wèr an als Derk wèr gaot trou wen, hoe zol 't dan met mien kinder gaon Zi zunt aile drie nog zoo jong Hölt Derk dan niet van zien kinder?® vraagt Dieke eenigszins verwonderd. «O jao veule Maor ik bin zoo bange, zoo bange. «Ie mot niet zulke aokelige gedachten hebben, MientjeHet kan met oe nog best terechte kommen Als God maor wil. «Nee, Dieke schudt de zieke het hoofd, «Gods wil is anders I Dat weet ik wal En wat God met ons dut, is het beste voor ons. Dat hef de domenèr ook ezegd. Maor mien kinder mien arme kinder Als ze is een stiefmoeder kre gen, die heurluu niet liejen mocht.O ieselijk, ieselijk En zij verbergt bitter weenend haar hoofd in de kussens. Ook Dieke weent. Een angstig voorge voel van een naderend onheil maakt zich van haar meester. Hoe Haor zuster zal toch niet willen, dat. Maor nee, dat is niet denkbaor En toch, groote God welk een vreeselijke gedachte 't Is een pcos stil. Dan verzamelt de kranke al haar krachten, richt zich over eind en wenkt opnieuw haar zuster tot zich. buiten ook nog allerlei dat de binnenland- sche rust komt verstoren. Wij hebben hier voornamelijk het oog op Engeland. De bladen hebben aldaar een brief van generaal Maurice gepubliceerd, die een sterke beroering heeft verwekt en nog zal ver wekken. Generaal Maurice zegt in dien brief toch dat bepaalde verklaringen door Bonar Laud en Lloyd George afgelegd in strijd met de waarheid zijn. De verklaringen, die hij tegenspreekt zijn Ten eerste dat de oorlogsraad van Versailles niet heeft beraadsiargd over de uitbreiding van het Britsche front in Frank rijk. Ik was, zegt generaal Maurice, te Versailles, toen dienaangaande door den oppersten oorlogsraad werd beslist, waaraan de oplossing van de kwestie was toever trouwd. Ten tweede dat het leger in Frankrijk 1 Januari aanzienlijk sterker was dan 1 Januari 1917. Ten derde, de optelling door den eerste minister van de divisies blanken in Mesopo- tamië en Palestina. Maurice's brief eindigtde redenen, waarom ik den zeer gewichtigen stap zet van dezen brief te schrijven, zijn, dat een groot aantal militairen weet, dat de boven weergegeven mededeelingen niet met de waarheid strooken en deze wetenschap zaait zooveel wantrouwen in de regeering, dat het wel moet eindigen met het schit terend moreel onzer troepen aan te tasten ten tijde, dat al het mogelijke behoort te worden gedaan om het op te voeren. Der halve ben ik er toe overgegaan mij van de gevolgen ten volle rekenschap gevend, dat mijn plicht als burger boven mijn plicht als soldaat moet gaan en ik verzoek u, dezen brief af te drukken in de hoop, dat het parlement het gepast acht om een onderzoek naar mijn mededeelingen te doen instellen. De brief is al in het Lagerhuis door Asquith ter sprake gebracht. Hij vroeg welke maatregelen de regeering zal treffen om de beweringen van Maurice te onder zoeken. Bonar Law antwoordde daarop dat, daar het de eer van ministers raakt, twee rechters zullen worden uitgenoodigd om als eereraad dienst te doen om de aanklacht, van verkeerde voorstellingen door ministers, te onderzoeken en zoo spoedig mogelijk rapport uit te brengen. Asquith was daarmee niet tevreden en stelde voor dat een commissie uit het Huis deze zaak zal nagaan. Maar de regeering Het meisje aarzelt, maar geeft toch van het hoofd tot de voeten bevend aan die vernieuwde roepstem gehoor. «Dieke 1 ik had oe een verzeuk te doen Een verzeuk Een verzeuk «Een laotst verzeuk, Dieke k Een laotst verzeuk Het verzeuk van een starvende Het verzeuk van een star- vende zuster 1 «Derk is manges wat roew, maor hi meint het toch goed. De zieke aarzelt om voort te gaan. Derk 1 En Aorend Jan dan. Aorend Jan, die bovenste beste, trouwe, erlyke jongen «Dieke, als ie noe. «Mientje Mientje krijt het zielsbe droefde meisje. Maar de zieke schrijft dien kreet toe aan de smart van het zusterhart en zij vervolgt«Als ie noe met Derk wollen trouwen. God in den hemelHet weurd is er oet Wat mo'j doen Wat mo'j doen als ze oe zoo iets vraogtAls ze oe vraogt op een starfbed En aj dan zoo veulle van Aorend Jan holt En Aorend Jan van oe «Dan stierf ik geruste, wantdan waren mien kinder goed bezorgd Wat moj doen Wat moj doen Als een starvende oe dat vrög En als 't dan oew eigen zuster is En aj dan acht jaor met een ander verkeerd hebtWat moj dan doen beschouwt dit als een motie van wantrou wen. Er i^ nog geen bericht ingekomen welke gedragslijn de regeering volgen zal maar de algemeene overtuiging is, dat hetzij zij blijft bij haar besluit om een raad van eer in te stellen, öf er de voorkeur aan geeft de zaak rechtstreeks aan het oordeel van het Lagerhuis te onderwerpen het om het leven van de regeering zal gaan. Of het Asquith gelukken zal het huidig mini sterie te wippen is nog de vraag. Het gros der unionisten schijnt van Asquith niet gediend te zijn. Bovendien zijn de Iersche afgevaardigden op wie men zou kunnen rekenen, om de oppositie te ver sterken, afwezig. We moeten dus afwach ten wat het Lagerhuis zal doen en of Lloyd George in staat is zijn oprechtheid en betrouwbaarheid klaar in het licht te stellen. Ook in Ierland is de rust nog niet weer gekeerd. De tweeslachtige politieke van dienstplicht en Home Rule heeft de En- gelsche regeering in een zeer moeilijk par ket gebracht. Sir Horace Plunhet, voor zitter van Iersche conventen zegt daarvan: Ten koste van veel bloedvergieten en van een blijvenden haat zou zij den dienstplicht kunnen doorzetten, maar dan Home Rule onmogelijk maken. Sir Horace dringt er daarom bij de regeering op aan met den eenigen uitweg een proef te nemen, welke is de oprichting, zoo spoedig mogelijk, van een verantwoordelijke regeering in Ier land, en daarna bevordering van de vrij willige dienstneming. Dat is «de liberale weg« dien de Engelsche liberale bladen ook aanranden. Het is er misschien nog niet te laat voor, maar het lijkt voor deze regeering te laat om er de proef mee te nemen. De eeuwige tragedie, die met de Iersche zaken verbonden is, ontbreekt niet in dit geval. Het lijdt geen twijfel, dat Lloyd George, toen hij een maand geleden met zijn plannen vóór den dag kwam, er van droomde, evenals zoovele Engelsche staatslieden voor hem, om de open wonde van de Iersche ontevredenheid te heelen en tegelijk een einde te maken aan den ondraaglijken toestand dat Engeland al zijn mannen afgetapt worden, terwijl Ierland van duizenden wemelt, die vrij blijven. Maar zijn belofte van Home Rule werkte niets uit, terwijl tegelijkertijd zijn bedrei ging met dienstplicht een storm heeft ont ketend, die hem verraste en die zijn latere pogingen om zijn politiek te verzachten, vruchteloos maakte. Nu schijnt hij zich «Ik weet wal daj lange verkeeringe hebt ehad met Stollink's Aorend Jan maor daorumme kon het nog wal En aj dan oew zuster gien verdriet wilt doen En als ze anders niet geruste de eeuwigheid in kan gaon En aij dan Aorend Jan liever hebt als oew eigens Wat moj dan doen zek, wat moj dan doen «En mien kinder zult oe laoter zége nen En als er dan kinder achterblieft Drie jonge onneuzele bloejen van kinder En een vaoder, dié roew en onverschillig is En aj dan niet weet of 't anders met die kinder wal ooit terechte zal kom men En as dan oew heele, heele lèvensgeluk en dat van eèn ander op het spel staotGroote God Wat moj dan doen Wat moj dan doen «Dieke 1 Ik worde zoo raor zoo kold k En de zieke tast rond om de hand harer zuster te grijpen. Dieke reikt hare hand met afgewend gelaat. «Dieke mien verzeuk mien laotst verzeuk «Jao Zachtjes, schier onverstaanbaar, door snikken en tranen heen maar toch jao «Dank oe dank oe Dieke Noe starf ik geruste En ik zal oe daarbóven altied danken «O Mientje Mientje 1 sprèk noe maor vast te klampen aan de politiek van onder ling onvereenigbare maatregelen, waardoor hy het bestaan van zijn regeering nog meer op het spel heeft gezet, omdat hem geen andere weg open staat dan het afwijken van zijn overtuiging. Ons lijkt, alsof de zetel van Lloyd Geor ge aardig aan het wankelen is. Als hij mocht vallen zal dan een meer vredelie vende regeering zijn plaats innemen 't Ware te wenschen. Met den aanbouw van nieuwe schepen voor Engeland staat het niet best. Archi bald Hord, de medewerker voor marine zaken van de Daily telegraph schrijft dien aangaande Onze capaciteit voor de zeevaart, welke zoowel noodzakelijk is voor de instandhou ding van de vloot nog steeds onze eerste verdedigingslinie van het leger en van de burgerbevolking verminderd. By herhaling is verzekerd, dat er thans overvloed van staal is. Alle eer aan het departement van munitie. Maar hoe is het gesteld met de beschikbaarstelling van nieuwe arbeidskrachten Dat is de quaestie waar het op aankomt. Op de scheeps werven en in de machinefabrieken gebeuren al evenmin wonderen als ergens anders. De Amerikaansche scheepsbouwcampagne is, wat de resultaten betreft, tot dusver achtergebleven bij alle ramingen, hetgeen sir Eric Geddes er toe heeft gebracht, te betoogen, dat wij op eigen inspanning moeten vertrouwen. Is die inspanning voldoende voor wat officieel erkend wordt een «kritieke periode« te wezen Mochten niet mèr tégen mien Vl het hartverscheu rend verzoek van Dieke. De zieke richt zich nogmaals op en zegt zoo luid zij kan «Derk vaoder moe der En wanneer de toegesprokenen haar naderen, vervolgt zij «Derk ie gaot ligte wèr trouwen, als ik als ik er niet mèr ben «Bóe, Mientje dat zal 'k wal motten um de bosrderieje k Urn de boerderieje An de kinder dèche niet ens «Dieke hef mien belófd dat ze oew vrouwe wil worden, Derk wès altied goed heel goed veur haor Zi zal heel goed wèzen veur mien kinder De dokter was binnengetreden. Als een weinig later die eene zuster voor altijd de oogen sluit, ligt daar die andere omachtig naast het sterfbed. «Gethsémané k had de predikant gezegd. «Geif avond, Derk k Gen' avond ook Doch een oogenblik later, maar nu lang zoo vriendelijk niet «Dunderslag I Bin ie het, Aorend Jan Wat mot ie hier «Ik wol,« is het eenigszins verwonderde antwoord, ik wol zoo veulle als oe mien dèlnemming betuugen, umdaj oew vrouwe gistren aovond zoo onverwachts hebt ver loren.® «En wat heb ie daor met te maken klink het voortdurend onvriendelijker. NIEUWSBLAD nar Kat Laai mHeusden sa Altena, ie Langstraat ea is Bomielerwaard. CUBA Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1