onze verliezen en onze aanbouw het geheele jaar door op hetzelfde peil blijven als in de eerste drie maanden dan zouden wij einde December a.s. ongeveer 1.500,000 achteruitgeboerd zijn, hetgeen opgeteld bij vroegere verliezen een totale vermindering van 4.750.000 ton zou uitmaken. En dit zou alles ten koste zijn van die helft der tonnenmaat zoowat de helft van de koopvaardijvloot die beschikbaar is voor de verzorging van de belangen van een bevolking van 40.000.000 en de instandhouding van de verbindingslijnen met (de overige deelen van) het Rijk.« De schrijver eindigt met de klachtSche pen, nog eens schepen, hebben wij noodig en toch vervolgen wij onze weg zonder rekening te houden met de waarheid dat indien onze scheepvaart met snelheid daalt tot onder het veiligheidspeil, wij noch kunnen blijven bestaan, noch kunnen blijven vechten. Dat ziet er niet gunstig uit voor Enge land. BUITENLAND. Det oorlogsdoel der Entente volgens de geheime verdragen. Van Duitsche zijde gewerd ons een ta bleau met 4 kaarten, waarop met kleuren is aangegeven wat Frankrijk, Rusland, Roe menië, Italië en Engeland zich had voor gesteld om aan zijn Rijk toe te voegen, volgens de openbaarmaking, der geheime verdragen in de »Iswestya« van 23 No vember 1917. We zien daarop dat Nederland onge kleurd is geblevenzoodat wij aan de daarbij genoemde «wraakzuchtige verove ringspolitiek door de entente ongemoeid zouden zijn gelaten. Vrede met Roemenië. Het vredesverdrag tusschen Roemenië eenerzijds en Duitschland, Oostenrijk-Hon- garije, Bulgarije en Turkije anderzijds, is te Boekarest geteekend. Koning Konstantün. PARIJS, 8 Mei Volgens"een telegram uit Zurich ligt koning Konstantijn daar op het oogenblik ernstig ziek. Personen uit zijn omgeving bevestigen, dat men voor een noodlottigen afloop vreest. LONDEN, 7 Mei. De Amerikaansche professor Molaughlin heeft Dinsdagavond in de Londensche uuiversiteit een lezing gehouden over de oorzaaken van Amerika's deelneming aan den oorlog, waarin o. m. voorkwam Ik behoor tot degenen, die er van over tuigd zyn, dat de intrede van Amerika in den oorlog het begin is van de stichting van een nieuw tijdperk van internationale verhoudingen in de wereld, waarin geen bepaalde beschaving, noch een bepaalde mogendheid in de wereld zal overheerschen, maar waarin aan alle naties en volken een gelijke kans zal worden gegeven, om te ontwikkelen, wat in het eigen karakter het beste is, en wat de historie aanwijst als den besten weg, om naar vooruitgang te streven. Dat zal geschieden onder de bescherming van den wereldvrede, welks handhaving de taak van de geallieerden zal zijn. BINNENLAND. Geldersche predict Vereeniging. Wij ontvingen het verslag over het 51e Boekjaar der Geldersche Crediet-vereeni- ging. Uit het jaarverslag dezer soliede onder neming blijkt o.m. dat cijfers van de cre diteuren klommen van 27.4 tot 36.9 en van de debiteuren van 26.6 tot 34.8 mil- lioen. Winst en verlies sluiten met een saldo van f 127.710.765, het dividend werd 7 bepaald op 13 pet. (v. j. 12 pet.) Kantoren werden gesticht te Winscho ten, Heerenveen, Kampen, Sittard, Hooge- veen, Zwolle en Locbem. Bijkantoren te Borkulo en Brunssum. Tegelijk met dit verslag ontvingen wij een prachtig uitgevoerd albumpje, bevat tende foto's van al de 30 kantoren dezer maatschappij, benevens mededeelingen over deze kantoren, den werkkring, enz. Van Waaalwijk ook een mooie foto. Achtergehouden granen en peulvruchten. Men meldt ons Alle controleurs bij de Rijks Graaninzameling in Noord-Brabant zijn ingevolge strenge orders vanuit Bergen- op-Zoom een onderzoekingstocht begonnen naar de granen en peulvruchten, die volgens geruchten in groote hoeveelheden achter gehouden worden. De controleurs worden bijgestaan door 150 militairen, waarvan de helft zoekt en de tweede pratrouilleert, een gedeelte ten noorden en een gedeelte ten zuiden van Bergen-op-Zoom. Pokken. Onder de te Eindhoven ingekwartierde militairen heeft zich een geval van pokken voorgedaan. Naar aanleiding daarvan zijn de verloven van het 7de regiment inge trokken. o Spek in biervaten. De politie te Gouda hield een sleepers wagen aan, waarop vijf biervaten werden vervoerd, en die, volgens beweren van den sleeper, zuur bier bevatten, en naar de brouwerij terug moesten. De politie liet echter de vaten openmaken en ze bleken een flink kwantum spek te bevatten. Een tweetal geslachte varkens bleken in de va ten te zijn verborgen. Het spek werd na tuurlijk in beslag genomen en gedistribu eerd. Onze verbinding met Amerika. Het Hdbl. meent te weten dat tot dus ver nog geen regeling met Duitschland is tot stand gekomen, betreffende het inter- oceanisch verkeer ten behoeve van onze voorziening met graan. Gelijk men weet heeft onze regeering van de Duitsche de waarborgen verzocht dat de Nederlandsche schepen, die in ver band met de toezeggingen der geassoci eerden zullen uitvaren, ongemoeid zullen worden gelaten. Men heeft intusschen goede hoop dat zoodanige regeling binnen kor ton tijd, wel licht nog deze week, zal kunnen worden getroffen. o .Tl inimumpr ijicn. Harde zeep met een vetzuurgehalte van ten minste 60pct. kleinhandelprijsf 0.16 per dubbel stuk van 250 gram en f 0.08 per enkel stuk van 125 gram. Deze maximum prijzen zijn niet van toepassing op toilet- zeepen, scheerzeep en medicinale zeepen. Zeeppoeder met een vetzuurgehalte van tenminste 35 pet., kleinhandelprijs 24 cent per pakje van 250 gram netto met een vetzuurgehalte van tenminste 15 pet,, kleinhandelprijs f'0.20 per pakje. o Boschbrand. In de buurt van »Schrieversheide« bij Heerlen, heeft de politie, bijgestaan door eenige burgers, een boschbrand gedoofd, welke zich al flink begon uit te breiden en een paar in de nabijheid gelegen wo ningen ernstig bedreigde. Later gelukte het de politie een negen jarigen jongen uit de Kolonie »Keek«. te arresteeren, die bekende het vuur te hebben aangestoken. De deugniet trachtte zich over de nabijgelegen grenzen uit de voeten te maken, doch de agenten hadden hem nog juist te pakken. Vroege aardappelen. De minister van landbouw heeft bepaald Art. I. Het vervoer van alle vroege aard appelen oogst 1918 uit eenig deel eener gemeente naar alle andere deelen des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen, is verboden. Art. II. Het verbod in het voorgaande artikel gesteld is niet van toepassing op het vervoer van vroege aardappelen gedekt door een vervoerbewijs, afgegeven door de Rijkscommissie van Toe zicht op de Aardappelenvereeniging. (St. Ct.) Nederland en Duitschland. Men seint aan de N. Rott. Courant uit Parijs De Matin zegt, naar aanleiding van de overeenstemming tusschen Duitschland en Nederland verkregen »De Duitschers hebben met hun gewone brutaliteit Nederland met bedreiging en chantage gedwongen hun het gebruik toe te staan van enkele transportwegen. Uit de Duitsche eischen, die een spoedige oplossing vroegen, kan men de ernstige gevolgtrekking maken dat de operaties in Vlaanderen tot de belangrijkste zullen be- .hooren, die de vijand dezen zomer in het Wes ten zal ondernemen. Opnieuw is de onzijdig heid van een land zooal niet openlijk ge schonden, dan toch ernstig aangetast, opdat Hindenburg de lijn naar Verviers geheel kan gebruiken voor het transport van troepen en wagens, door over de Neder landsche wegen te verzenden alles wat dient voor voedsel, den gezondheidsdienst, en zelfs voor de veiligheid van zijn legers in Vlaanderen. Grind en gries. Het B. V. M. schrijft Hoe ongelooflijk het ook moge lijken, zijn er toch menschen die, wanneer zij lezen, dat het brood grint bevat, daarbij denken aan de bekende gladde steentjes Het spreekt van zelf, dat daarvan geen sprake is. "Wanneer tarwe en roggemeel tot bloem worden vermalen, wordt de bast zooveel mogelijk gescheiden van de bloem, Men krijgt aldus behalve de bloem ook grove en frjne zemelen. De laatste heeten grind. Bovendien zijn er nog ze meldeeltjes, waarin nog wat bloem zit, die vormen de gries. o Terwijl deze week op last van den Minister van Landbouw, alle wegen naar Den Bosch waren afgezet door een uitge breid korps politieambtenaren, zijn bij de controleering van voedingsartikelen, welke zonder voldoende bewijzen gedekt, vervoerd werden, groote hoeveelheden boter, spek, meel, haver, aardappelen, benevens soda en brandstoffen in beslag genomen. o Wereldtaal. Een Engelsch soldaat loopt in Den Haag een boter- en kaaswinkel binnen om een ei te koopen, lezen we in de »N. Ct.« Er zijn heel wat klanten in den winkel, maar eindelijk is het zijn beurt om ge holpen te worden. De winkelier vraagt Wat blieft u waarop de Engelschman antwoordtAn egg. Daar heeft de win kelier nooit van gehoord 'n ek Ook de dienstmeisjes kijken den Engelschman ver baasd aan, die plotseling met stentorstem kraait Kukeleku Nu begrijpt de winkelier het, en de Engelschman krijgt zijn ei. o In de Drentsche venen is weder op ver schillende plaatsen veenbrand uitgebroken. De brand begon te Emmererfscheiden- veen. Gisterenmorgen was het vuur be dwongen. Te Klazienveen is voor f1250 turf verbrand, benevens een woning waar van de inboedel grootendeels vernield werd. De dagelijksche besturen van de gemeen ten Emmen en Odoorn houden buitenge wone vergadering tot het nemen van strenge voorzorgsmaatregelen. Te Maastricht heeft in den afgeloopen nacht een soldaat-kommies den smokkelaar N., die aangehouden was en ontvluchten wilde in deZakstraat aldaar, doodgeschoten. Onze graanroorzieniug. Naar «de Msb.« uit betrouwbare bron verneemt (en »het Hbl.c: bevestigt), heeft het s.s. »Zijldijk« van de Ned. Amer. Stoomv. Mij., groot 2589 netto registertons proviand ingenomen en zal het heden van bunkerkolen worden voorzien, ten einde a.s. Zaterdag van hier naar Amerika te vertrekken. Tegelijkertijd zullen vanuit Amsterdam eveneens naar Amerika vertrekken het s.s. »Hector« van de Kon. Ned. Sioomboot- maatschappij groot 2574 registertons en hoogstwaarschijnlijk ook het s.s. «Delf land van de Kon. Ned. Lloyd, groot 2763 registertons. Het uitvaren dezer schepen heeft plaats in ruil voor het vertrek van Amerika van de s.s. »Hollandia« »Java« en «Stellas die met graan en (of) meel naar Nederland komen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 10'1 uur. Heusden. Het Levensmiddelenbedrijf meldt ons naar aanleiding van het inge zonden stuk van X. iri ons vorig nummer, dat de in dat artikel bedoelde visch niet was regeeringsvisch, doch dat deze voor eigen rekening door den verkooper is ver kocht. Een plotseling overlijden had in den avond van Hemelvaartsdag alhier plaats. Mej. A. Merkx, 73 jaar, die niet ziek was, werd 's avonds ongesteld en was een kwartier later overleden. Werkendam. De Jongelingsvereeni- ging »Andreas« alhier heeft groot succes gehad met hare openluchtsamenkomst. Het weer was dan ook prachtig. Meer dan twee duizend plaatsbewijzen waren uitge geven zoodat het terrein met menschen gevuld was. De verschillende sprekers werden aandachtig aangehoord. Het psalm gezang werd begeleid door de fanfare uit Sleeuwijk, terwijl het Christelijk gemengd zangkoor verscheidene schoone liederen ten beste gaf. Alles liep buitengewoon rustig af, geen wanklank werd gehoord. Dat het vruchten dragen moge, en vele jongelingen zich opgeven als lid van Andreas In een vergadering van de Vrij zinnige Kiesvereeniging alhier is besloten die vereeniging te ontbinden, daar de Evenredige Vertegenwoordiging het nood zakelijk maakt, dat de leden zich uit spreken bij welke der drie Vrijzinnige groepen zij zich wenschen aan te sluiten. Het kassaldo zal pond-pondsgewijze onder de nieuw op te richten vrijz. kiesvereni gingen worden verdeeld. Besoijen. Omtrent den doodslag op Pijnenburg vernemen we nog het navol gende Pijnenburg en van der Pas, met nog eenige andere personen, waren Zondagmid dag in Besoijen nogal uitgeweest. Tegen het vallen van den avond besloten Pijnen burg en v. d. Pas naar het café van B. Timmermans, meer bekend onder den naam van «Sjo Verstijnen« te gaan. Daar heeft raèn met de kastelein eerst zitten praten en drinken. Later kreeg men ruzie doch dit werd weer bijgelegd. Tegen elf uur zou men vertrekken. Er ontstond toen weer eene woordenwisseling over de be taling. Timmermans beweerde dat de twee bezoekers niet genoeg betaalden. Deze merkten echter op dat het genoeg was en verklaarden dat hij (Timmermans) toch niets durfde doen en wilden vertrekken. De kastelein nam een stuk ijzer, sprong voor de deur en eischte betaling. De twee bezoekers lachten daarmede en namen weer aan een tafel plaats. T. liep toen naar achteren en kwam met een geweer terug zeggende als ge nu niet direct betaalt, schiet ik je kapot Daarop legde Pijnen burg een gulden op tafel. Neen hier op de toonbank brengen zei T. De beide bezoekers gingen daarop naar de toonbank met de handen in hun zak en legden een gulden daarop neder. Nog meer, zei de kastelein, of ik schiet. Och vent, dreig nu maar niet, je durft immers toch niet te schieten, hernamen de anderen, draaiden zich om, om zich te verwijderen, doch meteen klonk het schot. Pijnenborg viel zwaar getroffen en hevig bloedend in de armen van Van der Pas neer. De kastelein zei daarop tegen Van der Pas: «had ik nu nog maar een patroon, dan ging jij er ook aan«. Timmermans is naar de gevangenis te 's-Bosch overgebracht. Dassen. In de jongst gehouden ver gadering van den gemeenteraad deelde de voorzitter mede, dat door Ged. Staten de tractementen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger zijn gebracht op f 1350, f1300,— en f475,—. Inzake den schoolbouw is van den ar chitect een schrijven ingekomen, meldende dat de grondslag is tegengevallen en het noodig is eene paalfundeering aan te bren gen van f7000.Hoewel een groote tegenvaller, zal men zich in het onvermij delijke moeten schikken. Een gebouw van f 60.000.zetten met geen goede fun deering kan ook niet. Tot gemeente-accoucheuse wordt be noemd Mej. Kreukels te St. Odiliënberg. Tot administrateur van het Levensmid delenbedrijf wordt benoemd de Heer Kamp, en aan den Telefoonhouder wordt eene jaarlijksche verhooging van f 75 toegekend, en aan de beide veldwachters elk eene verhooging van f 50. Genderen. Aan den avond van He melvaartsdag gaf de Chr. Zang vereeniging «de Lofstem« alhier een uitvoering in de Gereformeerde Kerk. 't Programma telde vijftien nummers en de wijze waarop deze werden uitgevoerd deed zien, dat de zang- vereeniging zich ernstig had voorbereid, onder leiding van haar directeur, den Weled. Heer E. Boll alhier. Dat het zingen in den smaak van het publiek viel, was wel te zien aan de aandacht, waarmede geluis terd werd. In de pauze had een orgelbespeling plaats. De vereeniging had daartoe de welwillende medewerking verkregen van den Weled. Heer M. J. v. d. Beek. Op meesterlijke wijze heeft deze uitgevoerd «De Slag bij Waterloo,waarmede hij den warmen dank der aanwezigen ten zeerste heeft ver diend. «De Lofstem« heeft ons een aan- genamen avond bereid en mag met vol doening daarop terugzien. De vergadering werd met gebed en een openingswoerd door den Voorzitter, den Heer B. Thur, geopend en met een slotwoord en dank gebed door den Heer A. den Broeder ge sloten. Herpt, Bij een landbouwer alhier is een geslacht rund in beslag genomen, naar wij vernemen zal het onder de bewoners verdeeld worden. Kaatsheuvel. De schoenfabrikanten zijn niet tevreden over de prijzen der schoe nen door de regeering vastgesteld. Eene commissie gaat op audiëntie om inlichtingen te verstrekken en zoo verhooging daarin te krijgen de grondstoffen enz. zijn toch te duur om het schoenbedrijf zoo voldoen de loonend te doen zijn. Nederhemert. Toen Vrijdagmorgen aan de Rietschoot op de steenfabriek «Lö- bensels« de werkzaamheden zouden aan vangen, bleek dat de groote en breede drijfriem, die de machine in beweging moet brengen, op tot nog toe onverklaarbare wijze was verdwenen, waardoor in eens alle werkzaamheden werden stopgezet. Mej. E. Knoop, benoemd aan M.U.L.O. school te Heusden, heeft tegen 1 Juni a.s. eervol ontslag aangevraagd als onderwijzeres. Tot teleurstelling van velen heeft Ds. C. "Verloop de toezegging van beroep naar de Herv. gemeente te Zoelmond aan genomen. Raamsdonk. Zondag a s. hopen de echtelieden W. J. OosterlingBenjaminse den dag te herdenken waarop zij vóór 50 jaar in den echt werden vereenigd. Door 72 landbouwers uit onze ge meente is geteekend voor vrijwillige levering van slachtvee aan de regeering. Woensdagmorgen werden N. en de W. op heeterdaad betrapt terwijl zij bezig waren de koeien van landbouwer v. W. in de weide te melken. Procesverbaal werd opgemaakt. Tegen landbouwer S. is procesver baal opgemaakt, daar de dienstbode aan het graan malen was in een koffiemolen. Op Hemelvaartsdag trad voor de A.-R. Kiesvereeniging «Nederland en Oranjecc als spreker op Ds. v. d. Berg, predikant der Ger. Gemeente te Fijenoord. Hij had als onderwerp«Anti-revolutionaire Beginselen De zaal was geheel gevuld. Aan het eind stelde eenige heeren enkele vragen. Sprang A. s. Dinsdagavond zal dooi de A. R. Kiesvereeniging alhier een ver gadering worden gehouden. De agenda vermeld verslag der afgevaardigden naar de Deputaten vergadering te Utrecht, Be spreking verkiezingsactie, en Toelichting Evenredige vertegenwoordiging. Veen. Door de landbouwers is de zoete melk 2 cent per liter verlaagd en wordt deze thans aan de fabriek van van den Berg te Rotterdam afgeleverd tegen 12 cent per liter. Aan den gemeenteveldwachter S. welke in bezit is van een 10-tal konijntjes werd hem voor deze beestjes niet minder dan f 15.totaal geboden te leveren als ze 4 weken oud zijn. In een Maandag gehouden vergade ring van de meeste landbouwers uit deze gemeente werd eene commissie benoemd bestaande uit 5 personen welke tot taak heeft de belangen te behartigen voor de boeren onderling, bij de onteigening van het door het Rijk in bezit te nemen slacht vee. Wijk. Het Wijkerzand is deze week ingeschaard. De prijs per koeschaar is dit jaar op f 72 vastgesteld. Het roodvonk neemt hier nog steeds toe, zeer veel gevallen worden geconsta teerd. Naar wij vernemen bestaat het voornemen tijdelijk de school te sluiten. Het voornemen bestaat om in Wijk en Aalburg een boerenleenbank op te rich ten. In het café Sluimers zal op Dinsdag 14 Mei a.s. des avonds om half acht, de Inspecteur der Centr. Bank te Utrecht een lezing houden en het een en ander dui delijk maken. PREDIKBEURTEN. 12 Mei. Geref. kerk, vm. 9,30 Ds. Bosch van Andel (Bed. H. A.) en nm. 6 u. leesdienst (Nabetrachting) Werkendam, vm. 9,30 u. en nm. 6 u. ds. v. d. Pol. Geref. kerk, A vm. 9,30 u. en nm. 6 u. ds. H. Buiten huis uit Vreeswijk. Geref. kerk B, vm. 9,30 u. en nm. 6 u. leesdienst. Chr. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 6 u. leesdienst. Aalburg, vm. 10,30 u. ds. Ewoldt. Aalst, vm. 10.30 u. ds. Japchen. Geref. kerk, vm. 10,30 u. en nm. 3 u. leesdienst. Geref. kerk vm. 9,30 u. en nm. 2 u. ds. Bosch. Put. Geref. kerk, vm. 10,30 en nm. 2.30 u. ds. J. de Vries van Eist. 's-Gravemoervm. 9,30 en nm. 2,30 u. ds. E. van Meer. Geref. kerk. vm 9,30 en nm. 3 u. ds. V. K. Kuij- venhoven van Rijsoord. Chr. Geref. kerk vm. 9,30 u en nm. 3 u. leesdienst. Heusdenvm. 10 u. ds. Ruijsch van Dug- tereil Almkerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. dr. Montijn. Andel, vm. 10,30 en nm. 2,30 u. ds. v. d. Baardwijk, vm. 10 u. ds. Louwe Kooij- mans. Besoijen, vm. 10 u. ds, Dierkens. Doeverennm. 3 u. ds. Ewoldt uit Aal burg. Drongelen, vm. 10 u. ds. van Asch. Drunenvm. 10 u. ds. van der Hoff. Eethen, nm. 2 u. ds. van Asch. Qiessen, vm. 9,30 u. ds. Benders. Genderen, nm. 2,30 u. ds, Ruijsch van Dugteren van Heusden,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2