BUITENLAND. Het Oostenrijksehe Reizerspaar te Konstaiitinopel. Mill* seint uit Constantinope! Keizer Karei en keizerin Zita hebben zich om acht uur des avonds naar het Dolma Bogsche paleis begeven. Een afdeeling van de kei zerlijke garde bracht de eerebewijzen. De grootvizier, de ministers en de hoogwaar- digheidbekleeders aan het hof ontvingen de hooge gasten op het bordes van het paleis. De sultan, omgeven door zijn hof houding, wachtte de majesteiten aan den ingang van het paleis op. Onmiddellijk vóór het middagmaal stelde de sultan den gas ten zijn hofhouding voor. De maaltijd ver liep op zeer hartelijke wijze. Van Turkscbe zijde namen er aan deelde troonopvolger prins Abdoel Medschid, de overige keizer lijke prinsen, de grootvizier, de minister van oorlog Enver Pacha, de minister van ma rine Dschemal Pacha, de voormalige gezant te Parijs Rifdat, senator Izzet Pacha als mede Turksche hoogwaardigheidsbekleeders. Vóór het feestmaal verleende de sultan den keizer de Imtiats-orde met briljanten en de keizerin de Medschidie-orde voor dames met briljanten. o— De millioeuen van de Roode Garde. «AftonbladeU, bericht uit Abö In de nabijheid van Lahtis in Centraal- Finland heeft men een interessante vangst gedaan. Men arresteerde er de roode vrou welijke afgevaardigde voor den landdag, Nilja Paerskinen, die niet minder dan 30 millioen Finsche marken in bankpapier be zat. Een andere vrouwelijke partijganger, die eveneens gearresteerd werd, moet ca. 19 millioen in haar bezit hebben gehad. De Duitsche Prisen-Orduung. Het Ned. Corr. bureau meldt ons Bij de Duitsche regeering zijn inlichtin gen ingewonnen, ten einde te vernemen, of het haar bedoeling was, art, 55c van de Prisen-Ordnung op Nederlandsche sche pen toe te passen. Naar aanleiding daarvan deelt Hr. Ms. gezant te Berlijn mede, dat de laatste wij ziging van het Duitsche Prijsreglement in haar geheelen omvang toepasselijk is op de Nederlandsche scheepvaart. Men gaat uit van de stelling, dat «ont takelde® tonnenmaat (d.w.z. schepen, die niet in exploitatie zijn), niet mederekent. Men trekt dus de tonnenmaat af, die in onze havens is, en maakt de gevolgtrekking, dat het grootste gedeelte van onze schepen vaart in dienst van de geassocieerden. Ech ter doet men opmerken le. dat er geen sprake is van aanval zonder waarschuwing, noch van vernieti ging buiten de zoogenaamde onveilige zóne; 2e. dat de moeilijkheden van Duitsche zijde vervallen, indien een schikking wordt getroffen inzake de voorwaarden, waarop Duitschland bereid is aan de Ne derlandsche schepen een vrijgeleide (Geleit- schein) te verstrekken, dat bij voorbaat de veilige vaart zou waarborgen. Over deze schikking wordt thans onderhandeld. De Belgen uit liet Russische leger. HAVRE, 22 Mei. Ofüceel. De officie ren en manschappen van het Belgische korps van gepantserde auto's, welke aan den veldtocht in Rusland hebben deelgeno men, zijn in de Vereenigde Staten aange komen om zich vervolgens bij het Belgische leger te voegen. De Amerikaansche au toriteiten hebben hun een schitterende ont vangst bereid. Vit Praag. FRANKFORT a. d. M., 22 Mei. Uit Praag wordt gemeld Naar aanleiding van de jongste betoogingen worden dagelijks duizenden anonynne oproepen verspreid voor a.s. Zondag en voor den sakramentsdag, met het doel om te protesteeren tegen de maatregelen der regeering. Aardbeving in Chili. De Times verneemt uit Valparaiso He vige aardschokken hebben Maandag te La- serena vele voorname gebouwen vernield. Men geboft dat tal van menschen het leven gelaten hebben. De schokken plant ten zich voort in een uitgestrekt gebied en zijn ook in Valparaiso en Santiago ge voeld. De Vereenigde Staten van Amerika heb ben voor een waarde van f 20.000.000 tabak in Deli gekocht. Een groot gedeelte hiervan is verscheept vóór den datum, waarop de vrij invoer verstreken was. o— De Gotha's. Reuter's bizondere correspondent bij het Fransche leger meldt de bizonderheden over de nieuwe, reusachtige Gotha-bom- bardementsvliegtuigen, dat de Duitschers in den afgeloopen nacht bij hun aanvallen op Frankrijk en Engeland hebben gebruikt. I Het toestel heeft vleugels, die, wanneer zij zijn uitgespreid, 40 meter beslaan en wordt door drie motoren, elk van 300 paardekracht voortbewogen. Het kan ne gen passagiers bevatten, doch bij aanval len is dit aantal op vijf of zes perconen teruggebracht, ten einde meer bommen te kunnen meevoeren. Elk toestel voert ge woonlijk ongeveer twee ton bommen mee, met inbegrip van 850 kilo ontplofbare stoffen. Tengevolge van de uiterst moei lijke landing met toestellen van deze af meting, is het waarschijnlijk dat de ver liezen onder deze reuzen zeer hoog zullen zijn. o Gevechten tusschen Duitschers en Polcu. De bladen bevatten gen bericht uit Kief, volgens hetwelk de Duitschers een ultima tum zonden, waarin geëischt wordt de ont wapening en ontbinding binnen 24 uur van het 2e Poolsche legerkorps, gelegerd nabij Kief. Het generaal-commando weigerde waarop de Duitschers de Polen aanvielen, die zich niet onbetuigd lieten. Tot heden is het resultaat niet bekend. Van weers zijden zouden 15000 man aan den strijd deelnemen en zouden de verliezen aanzien lijk zijn.'fEen telegram uit Witebsk meldt, dat Leopold van Beieren de ontwapening gelastte van het Poolsche legioen in Minsk, dat echter weigerde. BINNENLAND. De Hollandia. Het stoomschip Hollandia, van den Kon. Holl. Lloyd, is Zaterdag j.l. van Buenos- Ayres naar Amsterdam vertrokken. De Hollandia zal, zooals vroeger reeds is ge meld, ongeveer 4500 ton meel meebren gen. Omtrent de stoomschepen Java en Stella was nog geen bericht van vertrek ontvan gen. o De doudelyke draad. Men meldt uit Weert Een zekere Hubert van Doorn is aan den electrischen draad bij de Belgische grens doodgebleven. Hij wilde den Duit schers een brief overhandigen. Diefstal van geneesmiddelen. Uit het Rijks Magazijn van Geneesmid delen te Amsterdam is voor een groot be drag men spreekt van f 10.000 aan geneesmiddelen gestolen. Zweudelarij. Zekere J. W. H. kocht in hotel Coo- mans te Rotterdam van zekeren van V. eenige K. G. thee a f 13. Toen H. thuis kwam, bleek hem, dat hij geen thee, maar wat aarde had meegebracht. o Een voorbeeldig distributieschef' Te Hengelo is, naar het Volk meldt, het hoofd van het dislributiebureau de vo rige week gesnapt, juist toen hem door een slagersknecht een emmer met rundvet en een partijtje vleesch aan huis werd be zorgd. Er is aangifte gedaan bij den burge meester. o Vreedzame verovering Een uitgestrekte strook grond, ongeveer 300 H. A,, begrensd door de gemeenten Vught, Esch, Haaren, Helvoirt en Crom- voirt, bekend onder den naam Het Broek, zal, naar de »'s Hert. Crt.® meldt, in cul tuur gebracht worden. Het riviertje de oude Leije zal verbreed en uitgediept wor den. Verder zal het water zijn weg vin den onder de Loonsche Baan door in de Oude Put en van daar loopen in het ka naal Den BoschDrongelen. Dr. Hoekte Helvoirt is de ontwerper van het plan. 500 Arbeiders, die tot nu toe op de fa brieken te Nijverdal werkten, zijn begon nen met heideontginning. Ouderen van dagen en kinderen beneden 17 jaar vinden nog werk in de fabrieken. 15000 K G. aardappelen zoek. Te Voorburg zijn spoorloos verdwenen 15,000 K.G. aardappelen, den handelaren ten verkoop gegeven. Deze kunnen niet aangeven, waar zij ze gelaten hebben. Men vermoedt, dat ze zonder bons ver kocht zijn. Indien 's Rijks distributie niet te hulp komt, loopt de aardappeldistributie te Voor burg daardoor geheel vast. o Een luchtpostdienst AmsterdamGroningen Woensdag j.l. heeft, naar de Tel. meldt, ten huize van den voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Groningen een samenspreking plaats gehad tnsschen den heer jhr. Alting von Geusau, direc teur-generaal der posterijen en telegrafie, vergezeld van twee ambtenaren en leden der Kamer over het in het leven roepen van een vliegpostdienst tusschen Amster- dam-Groningen vice-versa. Deze besprekingen, die uit den aard der zaak een zeer voorloopig karakter droegen, werden noodig geacht om de zaak, waar het hier om gaat, nader uiteen te zetten en tegelijkertijd om te vernemen in hoever zulk een onderneming met kans van slagen op touw gezet zal kunnen wor den. o liet Amerikaansche graan. Reuter seint ons uit New-York De correspondent van de Associated Press« te Washington telegrafeertDe regeering heeft aan Nederland doen weten dat het verzoek om aan drie thans in Amerikaansche havens liggende schepen toe te staan het door Wilson beloofde graanoverschot, naar Nederland te brengen niet kan worden ingewilligd en dat, om verder oponthoud in liet transport te voor komen, daartoe Nederlandsche schepen ge zonden moesten worden. Het bericht dat Nederland het vertrek der Nederlandsche schepen uit hun havens verboden heeft, wordt door de autoriteiten niet begrepen, hoewel men aanneemt dat Duitschland voor deze houding verantwoordelijk is. Een vierling. Te Groningen is in een woonschip de vrouw van schipper Been moeder gewor den van 2 jongens en 2 meisjes, die kort na hun geboorte of reeds voordien zijn overleden. o De samenstelling rail het brood. Men deelt mede, dat bij den Centralen Gezondheidsraad in onderzoek is een nieuwe methode van bereiding in zake een gewij zigde samenstelling van het brood. Het rapport wordt spoedig verwacht. Verdronken. Te Zaandam is Dinsdag in het Noorzee kanaal, nabij de stikstoffenfabriek een 14 jarige jongen, uit de Egelantierstraat te Amsterdam, die met een broertje en eenige vriendjes aan het zwemmen was, verdron ken. Te Dreumel (Geld.) verdronk Zondag middag de 24-jarige W. S. te Schoon hoven de milicien M. S., uit Kesteren, beiden bij het zwemmen. Te Waalwijk (N.-Br.), is Dinsdagavond de mil. K. uit Weesp, bij het baden ver dronken. o Het hoofdbestuur van den bond van paardenslagers en paardenvleeschhouwers heeft bij den minister van landbouw ge protesteerd tegen den voorgenomen uitvoer van 8000 veulens. Het Duitsche spoorwegverkeer over Limburg. Naar aan de N. Ct. wordt medegedeeld, neemt het spoorwegverkeer met Duitsch land naar België over de lijn Vlodrop- Roermond-Budel 4 Juni a.s. een aanvang. Er zullen volgens de onlangs na de bekende moeilijkheden getroffen overeenkomst 25 treinen per dag in beide richtingen loopen. Op Nederlandsch gebied worden de treinen door Nederlandsch personeel bediend. De door te voeren goederen worden aan de grens aan controle onderworpen. Passagiersver- keer zal vermoedelijk over deze lijn niet plaats hebben. Van Duitsche zijde had men reeds on- middelijk nadat tusschen onze regeering en de Duitsche overeenstemming verkregen was, met het verkeer een aanvang willen maken maar de Nederlandsche spoorwegdirectie had hiertegen bezwaar wegens de eischen van het binnenlandsch verkeer. o— De thee-voorraad. Naar het Volk uit betrouwbare bron verneemt, heeft een door het distributie kantoor voor thee en koffie, ingesteld on derzoek aangetoond dat de hoeveelheid thee, die thans in ons land voor de distributie beschikbaar is, een verstrekking van iX ons (per oude thee- en koffiekaart) toelaat. Heeft deze verstrekking plaats, hetgeen, wanneer wij juist zijn ingelicht, in Juni zal geschieden, dan is daarmede de thee-voor raad opgemaakt. Het staat nog niet vast of driemaal een half ons of ineens ander half ons gedistribueerd zal worden, ofschoon wel kan worden aangenomen, dat ineens anderhalf ons zal worden verstrekt. De bevolkiug van ons land. Het bevolkingscijfer bedroeg op 1 Maart 1918 6.734.531 tegen 6.600.269 een jaar te voren, zijnde een toeneming met 134.262 zielen of 2 03 percent, een verhoudings- cijfer, hetwelk een verdubbeling zou geven in 34 jaar tijds. In de groep der 4 groote steden woonden op 1 Maart 1.620.200 menschen, tegen 1.590.248 een jaar te voren. Derhalve een toeneming met 29.952 zielen of 1.89 percent. Te Sluis is, naar aan het Hbld. gemeld wordt, bericht gekomen, dat de Engelsche regeering zich niet bereid verklaart de schade te vergoeden, die geleden is bij het vallen van bommen op Sluis in het begin van October 1917. Dit is een groote teleurstelling enkelen hebben er al hun bezittingen door verloren en gehoopt wordt, dat onze regeering er beter over denkt dan de Engelsche en de geleden schade zal vergoeden. Prins Hendrik padvinder. Prins Hendrik, is den tweeden Pinkster dag als padvinder geïnstalleerd in een kamp te Soesterberg, waar ruim 400 padvinders uit Amsterdam en een 100-tal uit Beilen' Utrecht en Zaandam, de feestdagen door brachten. Gekleed in uniform der troep leiders, kwam de Prins omstreeks 11 uur per auto uit Utrecht aan en vond de jon gens in een dichten kring om den vlagge- mast geschaard. Na het algemeen saluut, deelde Z. K. H. mede, besloten te hebben voortaan de uniform der vereeniging te dragen, teneinde nog meer dan vroeger te doen uitkomen, dat hij met hart en ziel padvinder wenscht te zijn en met de jon gens wenscht te strijden voor hunne mooie idealen. Hij werischte dan ook als pad vinder geïnstalleerd te worden en verzocht den voorzitter der afdeeling Amsterdam, zulks te doen. o Het konvooi naar Indië. Het vertrek van het Nederlandsch kon vooi, bestaande uit het oorlogsschip «Her tog Hendrikden hulpkruiser »Tabanan« en de »Noordam« van de Holland-Amerika- lijn, naar Indie, is vastgesteld op 5 Juni a.s. Een sterk staaltje van de stijging van prijzen is dat te Sluiskil bij een openbare verkooping een vat, dat 25 jaar geleden f25 gekost heeft en steeds is gebruikt f150 opbracht. Het geheim van den bakker. Men schrijft aan de Gelderl. uit een der grensplaatsen Onzen bakker is 'n vermakelijk avontuur overkomen. Terwijl zijn brood in den oven lag, kreeg hij bezoek van een controleur, die zich eens kwam overtuigen, wat hij zooal bakte. De ambtenaar moest eenige minuten wachten tot het baksel gaar was en de oven kon geopend worden. Bij het uithalen verschenen de kostelijke bruine brooden, gekneed en afgewogen volgens regeeringsvoorschrift. Maar daar in dat hoekje wat zat daar nog. De strenge dienaar der wet gelastte uithalen. En nu kwamen er drie groote brooden te voorschijn van meel zoo wit als sneeuw, gebakken van de zuiverste bloem van tarwemeel, drie groote kokkers van brooden. Onze bakker was echter niet vervaard. «Voor wie zihi die brooden «Het eene is besteld voor den burge meester.® «En het tweede?® «Het tweede voor den secretaris. «En het derde Het derde voor u «Ilè, wat?® «Nou, dan niet voor u, maar dan voor uw vrouw. Het vervolg van de historie is nu eens niet het geheim van den smid, maar van den bakker. Brood. De crisiscommissie uit het bakkersbedrijf te Rotterdam, vestigt er de aandacht van de ingezetenen op, dat vooral het bruin- brood zeer gemakkelijk tot bederf overgaat. Vooral als het eenigszins lang moet worden bewaard, zooals ook met de Pinksterdagen het geval was, vertoont zich het zooge naamde «leng®, waardoor het brood onge nietbaar wordt. Groote hitte werkt spoedig bederf zeer in de hand. De commissie verzoekt het publiek wel in aanmerking te nemen, dat de oorzaak van dit onaangename verschijnsel niet moet worden geweten aan den bakker, die het leverde. Deze kan er niets tegen doen en moet eenvoudig verbakken, wat de re-ï geering hem toezendt. Nog wordt in overweging gegeven het brood op een frissche plaats te bewaren, niet dus in gesloten trommel of k&st. o Een gevaarlijke draad. Rondom zijn tuintje bij de Bilderdijkkade te Amsterdam had een electricien, bij de gemeente in dienst, een electrischen draad gespannen, om zijn groenten tegen katten te beschermen. Zaterdagmorgen is het vierjarig zoontje van den electricien met den draad, die met een sterken electrischen stroom geladen was, in aanraking gekomen en gedood. Een milliard. Men spreekt tegenwoordig bij oorlogs- leeningen over milliarden als over kleinig heden. Echter is het voor een gewoon sterveling moeiljjk zich een denkbeeld te vormen van deze hoeveelheid. In gemunt geld weegt een milliard ongeveer 400.000 K.G. In zilver zou de hoeveelheid vol doende wezen om de geheele Duitsche Hochseevloot te bepantseren. Op elkaar gestapeld zou het zilver een zuil vormen van 75 K.M. hoogte. Voor het transport zouden minstens 500 spoorwegwagons noo dig zijn. Als iemand per seconde vijf gul den zou kunnen tellen, zou hij onafgebro ken 9 jaar en 4 maanden dag en nacht door moeten tellen om het milliard te ver werken. Wilde hij hiervoor den achturigen arbeidsdag bezigen, dan zou hij 19 jaar noodig hebben. «Vad.« BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend dat door Z.Ex. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is bepaald dat gedurende het tijdvak van 1 t/m 15 Juni a.s. door detaillisten aan verbruikers zal mogen worden afgeleverd op bon no. 30 eener thee/kofGekaart */a ons kofüe en gedurende het tijdvak van 16 t/m 30 Juni 1918 op bon no. 31 eener thee/kofGekaart y2 ons kofGe. Heusden, 21 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend dat vanaf Zaterdagmiddag sago en aardappelmeel in het gemeentelijk dis tributie-magazijn verkrijgbaar is tegen on derstaande prijzen Sago per pak van 1/2 K.G. 30 ct. Aardappelmeel i/3 pond 13 ct. Heusden, 24 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Als een niet alledaagsche vangst mag voorzeker worden gemeld, dat door eenige visschers even boven onze haven een compleet rijwiel door hunne net ten werd opgevischt. Dat de zonderlinge »visch« eenige ver bazing verwekte behoeft geen betoog. Later bleek dat het de Gets was die omstreeks Kerstmis 1916, bij het overzet ten over boord was gevallen. Met de Meimaand krijgen we steeds nieuwe airtjes op het carillon. Ditmaal hooren we bij 1/1 uur: Mijn Nederland (R. Hoe). .1/2 Naar Zee. (J. J. Vietta). 1/4 vóórSmedelied. 1/4 na: Zeelied. (Brands Buys). Werkendam. In de afgeloopen week is er van het nieuw aangelegde telefoon net in den Biesbosch over een lengte van 1000 meter de draad doorgeknipt en weg genomen, ook is er van Dinsdag- op Woens dagnacht door onbekende dader(s) inge- brokers in de werkplaaats van den schoen maker v. d. Schuit, er wordt voor ongeveer f 150 aan leder vermist. Andel. Door het Gemeentebestuur werd aan den heer Van Andel,, gemeente secretaris ter gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijksfeest, een prachtig eikenhouten schrijfbureau geschonken. Door het zilveren bruidspaar werden de schoolkinderen onthaald op bruidsuikers, waarvan ieder der 148 leerlingen een zakje ontving. Een misbruik, dat met de Pinkster dagen meermalen voorkwam, had ook nu ten gevolge dat van verschillende landbou wers 's nachts de koeien werden uitgemol ken. Bij een zelfs 3 nachten achtereen 8 stuks, 't Ware te wenschen de daders van zulk een laffe aardigheid werden op gespoord. Nieuwendijk. Naar wij vernemen staat Ds. H. de Bruijn, predikant der Ge- ref. Kerk alhier, op het tweetal voor Vlis- singen. Nederhemert. Op de steenfabriek van den heer Lobensels aan het buurt schap Rietschoof is onder het werkvolk een it

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2