er is geen twijfel aan of eenige Ieren zijn getreden in een samenzwering met Duitsche militaire autoriteiten. In niemand, die re delijk denkt, kan maar een zweem van twijfel rijzen aangaande den plicht der Iersche regeering. Er werden schikkingen getroffen voor een grooten opstand in Ierland en de samenzweerders stonden klaar voor het oogenblik, dat voor de geallieerden het hachelijkst scheen. Indien de regeering voor handelend optreden ware teruggedeinsd, zou ze verdiend hebben in staat van be schuldiging te worden gesteld. De natio nalistische leiders hebben met de samen zwering niets uitstaande. De beschuldiging tegen de partij der Sinn-Feiners, die naar verluidt een half millioen Ieren op de been wilden brengen, om daarmee Engeland aan te^vallen zoodra het offensief in het westen gaande was, schijnt niet in allen deele waar te zijn. Daar zijn tenminste bladen die door het bewijsmateriaal, tegen de Sinn-Feiners saam- gegaard, niet overtuigd zijn van hun schuld. In Italië is het een heele drukte ge weest bij de herdenking van de driejarige deelneming aan den oorlog. De Prins van Wales heeft in Rome een toespraak ge houden die overliep van lof over Italië's trouw en standvastigheid. Er zijn geruch ten dat hij zich zal verloven met prinses Jolanda van Italië. Tot besluit een geschiedenis die niet onvermakelijk is. Een ware geschiedenis, zoo verzekert de corr. van «Ie N. R. C. te Stockholm. Enkele dagen geleden presenteerde zich aan den portier van het hotel Stora Ro- senbad te Stockholm een mijnheer, die een kamer wenschte te huren. In het vreem- delingenboek schreef hij zich in onder den naam van Otto Stambrick, koopman, ge boren te Riga, op 5 April 1881. Hij had twee koffers bij zich. Toen de portier van het hotel hem om zijn pas vroeg, kon hij dien niet voorleggen. Hij vertelde, dat die op het Noorsche gezantschap lag, om ge- teekend te worden. Op nr. 19 van het hotel kreeg de vreemdeling zijn kamer. Den volgenden dag verscheen in de Stock- holmsche pers een advertentie, dat men Russische roebels tegen een ongekend hoo- gen prijs wenschte te koopen. Alleen aan biedingen van ten minste 50.000 roebel kwamen in aanmerking. Zich persoonlijk aanmelden hotel Stora Rosenbad, kamer nr. 19. Aan den portier van het hotel liet Stambrick nog weten, dat hij niet op gebeld wenschte te worden, daar hij het anders te druk zou hebben. Vrijdag II. presenteerden zich twee heeren op kamer nr. 19 en telden een som van ruim 58,000 roebel uit. Stambrick kocht ze tegen den mooien koers van 100 kronen de 100 roebel wat hier buitengewoon hoog is. Hy nam het geld op en toen plotseling sprong hij de kamer uit en smeet de deur achter zich toe. De twee bezoekers even verbluft, kwa men echter spoedig weer tot bezinning. De een trok een revolver en schoot een paar kogels door de deur, zonder echter den chef te treffen en zonder de aandacht te wekken van de andere hotelbewoners. De andere heer liep onmiddellijk naar de telefoon om den portier te verwittigen. Misschien kon deze Stambrick tegenhouden, als hij het hotel wilde ontvluchten. Maar de telefoondraden waren door den handigen kerel doorgesneden. De twee opgesloten Russen openden nu de ramen aan straat en riepen om hulp. Een tijdje later kwam de politie en toen bemerkte men, dat Stambrick aan de deur van ;ijn kamer een toestel van dien aard laad aangebracht, dat de deur, als zij een- /naal toe gegooid was, niet meer geopend worden kon. Men forceerde toen de deur en verloste de beide heeren. Onmiddellijk weid een onderzoek inge steld. De koffers van den zoo behendigen Rus waren leeg, wat de politie doet ver moeden, dat hij elders nog een kamer heeft en alleen in het hotel was afgestapt, om zijn plan uit te voeren. De politie nam onmiddellijk nota van de nummers en de waarde der gestolen bil jetten. Toen zij echter den volgenden dag deze nummers aan de Stockholmsche ban ken mededeelde, bleek dat al het geld reeds gewisseld was. Stambrick had zijn hotel uitgekozen in de nabijheid van ver schillende banken en was, nadat hij de deur van zijn kamer had toegegooid, onmiddel lijk het geld gaan wisselen. Tot nu toe kan men geen spoor van hem vinden. Men begrijpt dat de geschiedenis heel Stock holm in rep en roer heeft gebracht. Daar is echter nog een andere reden voor De beide heeren die bestolen werden, bleken in dienst te staan van de vroegere Russische legatie. Het gestolen geld was echter nieuwe Russisch geld. Nu doet zich de vraag opHoe komt de legatie van den Tsaar en van Kerenski aan zooveel geld van de regeering van Lenin Dan blijft er slechts een antwoord mogelijk De heeren speculeeren, nu ze niets anders te doen hebben. Maar als een Russisch gezantschap speculeeren wil, kan het dan niet beter doen, dan zich aanmelden op advertenties, die iemand in een zooveelste rangs hotel ontbieden BUITENLAND. Het Duitsche offensief hervat. De Duitsche staf meldde 27 dezer Ten zuiden van Laon is sinds heden morgen de slag om den Chemin des Dames aan den gang. De troepen van den Duitschen kroon prins hebben den bergrug in zijn geheels uitgestrektheid stormenderhand veroverd en strijden nu aan de Aisne. Het Fransche stafbericht luidt In het tweede gedeelte van den nacht hebben de Duitschers een zeer hevig bom bardement geopend op de Leele streek tus- schen het bosch van Pinon en Reims. Dezen morgen is een vijandelijke aanval over een zeer breed front tusschen deze beide punten begonnen. De Fransch-Engelsche troepen bieden met hun gewone dapperheid tegenstand tegen den Duitschen stoot. De slag is nog aan den gang. Later meldt het Fransche bericht nog De slag heeft heel den dag buitenge woon verwoed op een front van meer dan 40 K.M. van de streek van Vauxaillon af tot aan het terrein, dat aan Brimont grenst, voortgeduurd. De Duitsche drommen, met de Fransche troepen van de eerste linie slaags, dringen, zonder zich om hun verliezen te bekom meren, naar het dal van de Aisne op, dat bepaalde afdeelirigen van hen aan het einde van den dag hebben bereikt. In de streek van Pont-Arcy trekken de Fransch Britsche troepen diep geëchelon- neerd, zich methodisch, en volkomen het verband bewarend terug waarbij ze den vijand de eerste onvermijdelijke successen zeer duur doen betalen en waarbij ze zich, door voet voor voet tegenstand te bieden, doeltreffend van de reserves bedienen. BINNENLAND. Een vorstelijke gift. Mr. C. W. J. J. Pape, oua-subst. offi cier van justitie, vroeger te Leiden, over leden te s'Gravenhage, die enkele jarert geleden eene groote verbetering aan de Herv. Kerk te Herpt deed aanbrengen, heeft aan de gemeente Leiden vermaakt een verzameling schilderijen, bestemd voor het Stedelijk Museum »De Lakenhak. Aangezien er voor deze collectie thans geen ruimte in het museum is, besloot een broeder van den overledene, mr. C. P. D. Pape, te 's-Gravenhage, de gemeente een bedrag van f 50,000 aan te bieden voor den aankoop van aan het museum gren zende perceelen, teneinde daarmede het museum te vergrooten. De Gemeenteraad heeft deze schenking onder dankbetuiging aanvaard en besloten voor dit bedrag een complex woningen te koopen aan den Ouden Singel en de Schie- straat. De Spoorwegdienst dezen zomer. Naar wij vernemen, gaat de verhooging der spoorwegtarieven in met 1 Juli. De tarieven worden dan even hoog als verleden zomer, d. w. z. 50 pet. boven de normale, in vredestijd. Er wordt dus nog één maand, volgens de nieuwe dienstregeling op het tegenwoordige tarief gereden. De duurdere zomertaneven zullen vermoedelijk wel tot 1 October gelden. Wat de treinenloop aangaat, de^e wordt in het zomerseizoen, nu er geen steenkolen- treinen meer uit Duitschland aankomen, zeer beperkt. Van de »seizoen-treinen« zal wel niets komen. De verhouding is zoo, dat dezen zomer twee treinen zullen rijden, tegen drie in den zomer van 1917. o De zand- en grindkwestie. Men meldt uit Parijs aan de N. Rott. Ct De Parijsche uitgave van de New-York Herald zegt van een Belgischen bericht gever «onwraakbaar getuigenis uit Ant werpen* te hebben gekregen, dat Duitsch land tijdens de onderhandelingen met Ne derland over den doorvoer van zand en grind, besloten was, maatregelen van ge weld tegen de onzijdigheid van Nederland te nemen, ingeval de Nederlandsch regee ring zich tegen de eischen uit Berlijn ver zette. Het is een feit, dat verscheidene Duitsche divisies, inderhaast uit het Oosten van Bel gië gehaald, te Antwerpen waren samen getrokken, met het kennelijke doel, zoo noodig een aanval op de Nederlandsche grenzen te doen. Waarschijnlijk zouden de raadslieden van den keizer zelfs blij zijn geweest met eenige aanleiding, hoe poover ook, om Nederland binnen te val len. Het gevaar is voor het oogenblik voorbij, maar het kan terugkomen en bizondere aandacht dient te worden gewijd aan de stappen, die Duitschland op het punt schijnt te doen, ten einde den Nederlanders een bizondere economische overeenkomst op te dringen. Kaas. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt De minister van Landbouw heeft met ingang van 25 dezer den verkoop, de aflevering en het vervoer van kaas verbo den. Dientengevolge kunnen de kaaspro ducenten van dien datum af dus hun kaas niet verknopen, afleveren of vervoeren. Om misverstand te voorkomen zij er echter met nadruk op gewezen, dat dit verbod hoegenaamd geen aanleiding behoeft te zijn voor ongerustheid bij de kaasproducenten. Binnen enkele dagen zal een regeling wor den getroffen, waardoor zij in staat zullen worden gesteld regelmatig hun product van de hand te doen. o Ter waarschuwing. Hoe gevaarlijk het is met 2 personen op een rijwiel te rijden bleek weer te Ge- mert, alwaar een vader zijn kind op het stuur van zijn rijwiel meenam. Het kind viel er af en werd dood opgenomen. Thee. Het bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt Met den voorraad thee, die op het oogen blik ter beschikking is, kan op bon 21 der oude theekaart een verstrekking van 11/9 ons geschieden. De distributie zal plaats vinden in het tijdvak loopende van 15 Juni tot 15 Augustus, evenwel alleen aan die verbruikers, welke indertijd bon 19 aan den winkelier hebben afgegeven en daarvoor hun kaart gewaarmerkt heb ben gekregen. Men zal goed doen, de oude kaart met de bons 23 25 nog weer te bewaren wellicht zullen die later nog van nut zijn. Voor de distributie, die op 15 Juni aanvangt, is de prijs van de thee een weinigje verhoogd, om het verlies te vergoeden aan de handelaren, die hun voor raden renteloos hebben moeten laten lig gen. De tusschenhandelsprijs wordt nu f 1.17 Va p. pond los en f 1 25 per pond netto, verpakt in hoeveelheden van V2 pond of minder. De prijs, dien de verbruikers in den winkel zul en hebben te betalen, wordt bereÉend naar fl.45 per pond. Gedurende hetzelfde tijdvak zal ook de verkoop van thee in café's, hotels, socië teiten enz. zijn vrijgelaten. Over de grens gekomen. Te Utrecht hebben zich bij de de politie aangemeld twee Fransche krijgsgevangenen uit Kaldenkirchen, die zich verscholen had den in een wagen met astbestplaten. Te Maarn, toen ze ontdekten in Holland te zijn, zijn ze er uit gekropen en naar Utrecht gereisd. 0 Een mooi li<l. Te Ilpendam doet zich het geval voor, dat een lid der Commissie tot wering van schoolverzuim moest worden opgeroepen wegens herhaald ongeoorloofd verzuim van zijn kind. (Hbld.) De Nieuw-Amsterdam. De Nieuw Amsterdam zal in den nacht van Dinsdag op Woensdag vertrekken met 553 passagiers le en 589 passagiers 2e klasse. 0 In de weide geslacht. Te Haten (Gr.), is in de weide een koe geslacht. Het vleesch werd medegenomen. De daders zijn onbekend. 0 Ecu gasfabriek stopgezet. De gasfabriek te Oude Tonge heeft we gens gebrek aan kolen haar gaslevering stop gezet 0 Provinciale Staten. Ter behandeling in de a.s. zomerzitting der Prov. Staten wordt door Ged. Staten 0. m. de volgende subsidie voorgesteld aan de gemeente Besoijen een renteloos voorschot toe te kennen van 50 pCt. in een bedrag van hoogstens f 1040 der kos ten van aanleg van een rijwielpad in de Besoijensche Steeg. De raming bedraagt f 3209, doch Ged. Staten wenschen alleen te doen bijdragen in de kosten van ver harding van het rijwielpad en nemen daar voor den voor normale tijden geldenden prijs, het aan de gemeente Besoijen over latende de plannen onmiddellijk uit te voeren of voorloopig uit te stellen. o Oud-minister Guliju en de vrede. I11 verband met een telegram van den Keulschen correspondent van «Het Vader land* waarin gemeld werd, dat de oud minister Culijn met een Engelsche torpedo- doot naar Engeland zou zijn geweest, om daar over den vrede te spreken, heeft de »Tel.« zich opnieuw tot den heer Colijn gewend. In een onderhoud dat het blad met hem had, verzocht hij, dat bericht pertinent tegen te spreken. Hij is als ge woon passagier met het convooi naar Enge- laed vertrokken voor particuliere zaken. o Schatrschte aan rijksdaalders en guldens. Het is of op een wenk alle groote geldstukken verdwenen zijn. Een hotel houder te 's Bosch deelt ons mede, dat op Zondag 11. in zijn hotel was ontvangen circa f500 waaronder zich slechts 5 zilveren guldens bevonden. 0 Dievenbende gearresteerd. Zaterdagnacht werden te Tilburg een twaalftal dieven van hun bed gelicht, ver dacht zich schuldig gemaakt te hebben aan verschillende groote diefstallen, o.a. van een partij manufacturen uit een spoorweg wagon ter waarde van. f7000. Reeds werd door de politie voor een bedrag van f 3000 manufacturen opgespoord het on derzoek is in vollen gang. Bij de gearresteerden bevindt zich ook een rangeerder van de S.S. en een viertal Belgische vluchtelingen. Het blijkt, dat zij geregelde rooftochten hielden. „Crisisgerechten". Te Velp (G.) is een tweedaagsche zeer druk bezochte tentoonstelling van crisisge rechten gehouden, waaronder veel uit Arn hem en omstreken. De bedoeling is nu aan de huisvrouwen duidelijk te maken hoeveel smakelijke, voedzame en tevens goedkoope schotels er met wat moeite te maken zijn van de thans nog beschikbare eenvoudige levensmiddelen. Een 70-tal spijzen, dranken, boters, surrogaten voor zeep enz. waren in vitrines sierlijk uitge stald. De opbrengst is voor een liefdadig doel. Duitsche schepen uit Indië. Volgens te Rotterdam ontvangen telegra fisch bericht, zullen binnenkort twee Duitsche stoomschepen uit Ned .-Indië naar ons land vertrekken, die de reis zullen maken als Reliefschepen. Deze schepen zijn, meldt de N. R. Ct., door de Duitsche regeering beschikbaar ge steld ter vervanging van de Randoeng, van den Rotterd. Lloyd, en de Gaasterland, van den Kon. Holl. Lloyd, twee der zeven schepen, die op 22 Febr. van het vorige jaar op de Engelsche kust getorpedeerd zijn. Vcrrocrrerbod rail rroegc aardappelen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen, dat, in afwijking van zijn beschikking van 16 Mei 1918, afdeeling Crisiszaken, no. Y, bureau Landbouw, het verYoerverbod op vroege aardappelen wederom in werking treedt op heden, Maandag, 27 Mei 1918. o Dc besprekingen tusschen Nederland en Duitschland. Men meldt uit Den Haag De bespre kingen tusschen Nederland en Duitschland omtrent de kwestie van uitvoering van vroegere overeenkomsten, hebben tot alge- meene overeenstemming geleid. De onder handelingen over de nieuwe economische overeenkomsten zullen met spoed worden voortgezet. bekendmakingT" DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend^ dat ingevolge Ministrieele aanschrij ving aan maaiers en hooiers gedurende de maand Juni een extra rantsoen van 3/4 K.G. peulvruchten per week en een extra rant soen boekweitmeel van 1^ K G. per vier weken kan worden toegekend. Zij, die meenen daarvoor in aanmerking te komen, kunnen zich aanmelden ter ge meentesecretarie uiterlijk tot 1 Juni a.s., 's namiddags van 24 uur. Heusden, 21 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend, dat ingevolge ministrieele aanschrijving van de 15e periode der broodkaarten (der halve de 57e broodkaart) geen broodkaar ten meer zullen mogen worden afgegeven aan andere personen dan aan a. ingezetenen der Gemeente b. hen, die in het bezit van een brood- kaartenbewijs zijn. De aandacht wordt er op gevestigd dat deze broodkaartenbewijzen worden uitge reikt teneinde tegemoet te komen aan on dervonden bezwaren lo. ten opzichte van hier te lande in eenig bevolkingsregister ingeschreven per sonen, als woonwagenbewoners, zwervers enz. 2o. ten aanzien van personen, die ge- ruirnen tijd afwezig zijn uit de gemeente waar zij zijn ingeschreven als schippers, gemobiliseerde militairen (welke niet in de militaire menage zijn) enz. Aanvraag om een broodkaartenbewijs bij het centraal Broodkantoor kan slechts in gediend worden door tusschenkomst van het Levensmiddelenbedrijf. Eenzelfde brood kaartenbewijs zal dienen voor een geheel gezin. De aanvraag zal moeten bevatten opgave van a. Namen en voornamen van den aan vrager, en eventueel van de leden van het gezin b. leeftijd(en) c. beroep, ambt enz. d. de reden, waarom het bewijs wordt aangevraagd. Zij, die een verzoek om een broodkaar tenbewijs wenschen in te dienen, kunnen zich daartoe aanmelden gedurende deze week ter gemeentesecretarie, 's nam. van 2 tot 4 uur met dien verstande, dat deze gelegenheid voor woonwagenbewoners slechts open staat tot 30 Mei a.s. Heusden, 27 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND: dat in de week van 27 Mei tot 2 Juni 1918, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren Bon no. 47 1 ons Rijst. d 48 1 Gort. 49 lVs Groene erwten. i 50 1 Bak- of Braadvet. 51 3 K.G. Aardappelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Zaterdag 11. ontving de tweede zoon van den Heer L. Verhoeven, nl. de Eerw. Heer Arn. Verhoeven te 's-Bosch zijn Priesterwijding. Maandag 27 dezer werd alhier een keuring gehouden ter inschrijving van mer- riën in de stamboeken der Nat. Ver. tot bevordering der Paardenfokkerij in Neder land. Aangeboden werden 36 paarden, waarvan zijn ingeschreven 21, n.l. een 3jarige van J. de Waal te Wijk, een 3jarige vos (v. Utz) van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen, een 3jarige donkerbruine (v. Ehrenknabe) van denzelfde, een 3jarige van A. W. Verhoeven te Herpt, een 3jarige donkerbruine (v. Cicero) van Wed. J. Branderhorst te Eethen, een 5jarige bruine van F. Pesters Verbunt te Tilburg, een 3jarige zwarte van P. Bouman te Aalburg, een 3jarige bruine (v. Cicero) van G. van Everdingen te Heusden, een Sjarige bruine (v. Frits) van E. van der Beek te Genderen, een 3jarige zwarte van G J. W. Branderhorst te Eethen, een 3jarige zwarte (v. Cicero) van denzelfde, een 3jarige bruine (v. Cicero) van C. G. van Grevenbroek te Herpt, een 3jarige bruine (v. Cicero) van Wed. H Verhoeven te Doeveren, een 9jarige bruine (v. Frans) van Adr. Buis te Herpt, een 4jarige zwarte van D. Vos te Drongelen, een öjarige bruine van Keunen-Malingré te Heusden, een öjarige zwarte witvoet (v. Cicero) van E. W. Baron van Wassenaer te Nedër- hemert, een öjarige zwarte (v Cicero) van J. van den Heuvel te Genderen, een 5jarige vos van denzelfde, een 7jarige donkerbruine van J. J. Klein te Elshout, een fijarige zwarte van A. J. Klijn-van Gorcum te Elshout. Bij het op Zondag 1.1. te 's-Bosch gegeven ConcoursHippique behaalde de Heer J. W. de Koff, le Luitenant der Veldartillerie, Commandant der artillerie en pontonniers alhier, een drietal prijzen, n.l. In springconcours met hindernissen voor jachtpaarden de 5e prijs van f 25. Voor het hoogst aantal verkregen pun ten, een kunstvoorwerp, aangeboden door Kapitein Ondermeulen. En bij het groote springconcours voor jachtpaarden, de 3e prijs van4 f 50 en zilveren medaille.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2