een soedgevende MELKGEIT. Een solide woonhuis KEUHISS BESTUUR DER DOMEINEN OOILAND. uim 14 H.A. Hooiland, Te koop gevraagd Ruime voorraad J. Th. COUWENBETG Veevoederbureau Rotterdam W ÏS W is tn o g T E KOOP: Notaris J. M. C, PAAP openbaar verpachten Notaris van Gendt Uiterwaarden en andere gronden aan de Noord zijde van de Stergsche Haas, vak Heleind örongelsclieveer. Zeisen, Zichten, fiaar- tuigen, Zeisenschroeven, Zeisenbooms, Zeisenwet- ters, Hooiharken en Hooi vorken, en verder alle soorten ijzerwaren, bij M s 51 3. G. Haase ft. S. Haase-de Koning, van gewassen te velde. Notaris L. G. VAN GENDT v. d Prov. Z.-Holland, Zeeland en N.-Brabant. PQ P5 O O Aan het examen voor het militair vaardigheidsdiploma op 24 en 25 Mei j.l. te 's-Gravenhage gehouden werd o.m. deel genomen door de te Heusden gekantonneerde Infanterie. Van de 140 deelnemers slaagden niet minder dan 89 per onen onder wie Officie ren, Onderofficieren en minderen. Volgens mededeeling der examencommissie was dit het grootste aantal geslaagden van alle deelnemende Bataljons. Voorwaar een groot succes Toen de sporters dan ook Maandag om 3,15 uur n.m. te Drunen Heusden arriveerden waren aldaar aanwe zig de Bataljons Commandant en vele an dere officieren van het Bataljon die de deelnemers verwelkomden. De Hoogedeigestrengen Heer Majoor van Nieuwland sprak een bemoedigend woord tot de deelnemers en wenschte de geslaagden van harte geluk. Ook was het mobilisatiemuziekkorps uit Waalwijk aanwezig om de deelnemers met de opge wekte tonen der muziek naar Heusden te geleiden alwaar nog een wandeling door de stad werd gedaan, wat voor de Burgers en Militairen eene aangenameaf wisseling was. Werkendam. Vrijdagavond jl. hield de heer Snellen uit 's-Hertogenbosch, can- didaat voor lid van de Tweede Kamer van Vrijz. Democratische zijde, een politieke iezing. De zaal was slechts matig bezet. Voor de oprichting van een Vrijz. Demo cratische kiesvereeniging was geen animo. Aalst. Bij den landbouwer H. alhier had een noodslachting plaats van een rund waardoor een ieder in de gelegenheid werd gesteld een stukje vleesch te bekomen. Voor de inwoners eene verrassing doch voor 'den eigenaar een schadepost. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel gaat niet veel meer om en er is trouwens ook geen voorraad van beteekenis meer. Het nieuwe grasgewas staat bij uitstek en weldra zullen de grasverkoopingen aan vangen. Met het oog op den gestelden maximumprijs voor hooi worden nog wei flinke pachten verwacht. Drongelen. De besteller Millenaar van de stoomboot »de Thor« vermiste f 110 uit zijne tasch. Hij verdacht daar van direct een zekere V. een knaap die hem meermalen bij het bestellen behulp zaam was. Hij stelde de verdachte in de gelegenheid het geld terug te betalen maar deze ontkende aan het misdrijf schul dig te zijn. Door de maréchaussée te Waalwijk als verdacht in arrest gesteld erkende hij het misdrijf. Er was nog f105 over; voor de rest had het diefje zich aan taartjes te goed gedaan, die nu een bitteren nasmaak krijgen. Op Hemelvaartsdag is in de ge meenten Genderen, Meeuwen, Babiloniën- broek, Eethen en Drongelen door eeriige jongedames uit elke gemeente een bloempje te koop aangeboden ten bate van liet »Groene Kruis® der vorengenoemde ge meenten. De totale opbrengst van deze verkoop bedraagt f116,675. Ee(i woord van dank komt toe aan de dames, die zich geheel belangloos voor dit nuttige werk hebben opgeofferd 1 Tot wijkverpleegster der afdeeling »Groene Kruis® voor Genderen, Drongelen, Meeuwen, Eethen en Babiloniënbroek is benoemd mej. M. J. Ligtelijn, te Amster dam. Voor het fonds aAanpakken® is in deze gemeente f20,50 bijeengebracht. Verleden week hadden eenige vis- schers het geluk een steur in hun netten te bemachtigen. Het dier woog ongeveer 240 pond. Haarsteeg. De veehouder Ketels te Waalwijk kocht alhier circa 5 weken ge leden eene koe aan en deed die in de weide van den buitenpolder aldaar. Op een goeden morgen werd de koe vermist en werd zij terug gevonden aan het hek van den vorigen eigenaar. Zy had des nachts de wandeling van Waalwijk naar Haarsteeg gemaakt, een afstand van circa 3 uur. Heesbeen. Het paard gespannen voor een militaire vrachtwagen geraakte in onze gemeente op hol. Een militair wilde het tot staan brengen, doch kwam te vallen en geraakte met zijn been onder de wagen, met het noodlottig gevolg, dat zijn been verbrijzeld werd en hij per auto overge bracht moest worden naar het ziekenhuis te 's Bosch. Nederhemert. Terwijl de karrijder B. op de steenfabriek de Rijswaard bezig was gevormde steenen te rijden raakte de burries der wagen los en sloeg het paard op hol waardoor de jongen tusschen de kar en de smederij deur bekneld geraakte. Met inwendige kneuzingen en in bewuste- loozen toestand werd hij opgenomen en per as naar zijn woning vervoerd, waar dok ter Smits uit Veen geneeskundige hulp verleende. Op de steenfabriek van den heer Lobensels hebben de werklieden, op en kelen personen na, de werkzaamheden hervat, zoodat de staking is geëindigd. Raamsdonksveer. De heer. Van Rheenen is van Raamsdonk overgeplaatst als stationschef naar RijkevoortBeugen. Het hoofd der O. L. School de heer A. van Loon is benoemd tot hoofd der school te Dongen. Sprang. Raadvergadering, gehouden te Sprang, 24 Mei 1918 des nam. 7.30 uur. Na opening der vergadering en goed keuring der gelezen notulen, deelt de voor zitter mee 1. dat de kas bij den ontvanger is op genomen en in orde bevonden. 2. dat Gedep. Staten de jaarwedde van den burgemeester hebben vastgesteld op f 1100, van den secretaris op f 1100 en van den ontvanger op f 325. Aange nomen voor kennisgeving. 3. dat is ingekomen een subsidie aan vraag van de Hulpkas van Patrimonium. Besloten wordt over 1918 f 10 toe te kennen. Voorts worden samengesteld de verschil lende stembureaux voor 1919 tot en met 1921. Besloten wordt op enkele posten der begrooting voor 1917 af en over te schrij ven tot een bedrag van f 170.28. Het salaris van den grafdelver wordt verhoogd van f 3.op f4.50 voor een overledene boven 12 jaar en van f 1.15 op f 1 75 voor een overledene daarbeneden. Vervolgens wordt den lantaarnopsteker J. Renooij een extra toelage gekend. Hierna biedt de voorzitter aan het ge meenteverslag over 1917 met het verslag bedoeld in de woningwet. Met algemeene stemming wordt besloten van L. A. Rijken een perceel weiland te huren om daarop bruine boonen te teelen, voor een bedrag berekend tegen f 500 per H.A. Ten slotte wordt besloten een buitenge wone subsidie aan te vragen in de kosten van gewoon lager onderwijs over 1918. Hierna gaat de Raad in geheim comité. Veen. De heer Blankers, voorzitter van het bestuur van de polder van Veen, heeft als zoodanig zijn ontslag genomen. Door de vereening van veehouders »ons Belang® is in hare vergadering van j.l. Vrijdag besloten om hare statuten konink lijk te doen goedkeuren. De gemeenteveldwachter S. alhier eenige dagen met verlof afwezig geweest zijnde, kwam tot de ontdekking, dat men van hem een 20tal boonstaken van het land had ontvreemd. INGEZONDEN. DISTRIBUTIE V Mijnheer de Redakteur, Met opname van 't onderstaande zal U mij ten zeerste verplichten. Wat ik verleden Zaterdag gezien heb, geeft me, dunkt me, het recht, om boven staand vraagteeken te zetten. Wat toch is 't geval Nadat bekend gemaakt was, dat in het Gem.-distributie-magazijn Sago en Aard appelmeel te bekomen was, ben ik ook eens gaan kijken, of er iets voor mij te krygen was. Op 'n afstand zag ik al, dat 't een hele toer zou zijn. Een heel kluwen volk had zich vóór 't stadhuis vastgezet, en 't liet zich van verre niet aanzien, dat 't er heel ordelik toeging. Ik merkte dan ook de heer v. Everdingen, die ik daar juist ontmoette,' op, dat 't me daar niet veel goeds leek, waarop deze antwoordde »Ja, er is te weinig voor de winkels.® Of dit nu een doorslaand argument voor deze »regeling« was, meen ik te mogen betwij felen. Voor iemand, die zich te fatsoenlik achtte, om daar een dringpartijtje te be ginnen, was 't te voorzien, dat ie met lege handen naar huis kon gaan. Zij, die 't waagden, kwamen er niet altijd zonder kleerscheuren af. Wat was 't gevolg De eersten kwamen met hele pakken sago uit 't gedrang, later volgden er, die twee pakjes aardappelmeel hadden weten te be machtigen. Een soldaat wist minstens twee keer er door heen te dringen om voor an deren wat te halen. En de laatsten kregen natuurlik niets. Dat is toch zeker geen distributie Ik veronderstel bij dat woord ten minste altijd 'n zekere stelsel matige verdeling. Kontrole, wie dubbel, wie niets had, werd niet kon niet wor den gehouden. Waarom in dit geval de bonboekjes ongebruikt gelaten? Maar dan was er toch zeker te weinig om som migen een dubbele hoeveelheid te geven. En wanneer 't de volgende keer opnieuw zo gaat, weet ik zeker, dat ik weer niets krijg. De nood zal erg hoog moeten zijn, eer ik m'n vuisten ga gebruiken, om voedsel te bevechten®. Me dunkt dan ook, dat de heren, die hierin wat te zeggen hebben, de volgende keer een heel wat betere rege ling dienden te treffen. Dit te verkrijgen is alleen het doel van mijn schrijven. U, mijnheer de Redakteur, dank zeggend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik hoogachtend, G. G. CARPAY. Heusden, 27 Mei 1918. Nagekomen berichten. üe groote slag in Frankrijk. Berlijn, 28 Mei. OfficieelAan den Kem- mel en de Lys (Leie), op de slagvelden aan beide zijden van de Somme en aan de Avre zijn de artillerie-gevechten gisteren vinniger geworden. De vijand werd opnieuw teruggeworpen van de begroeide hoogten op den Zuide lijken oever van de rivier. Wij hebben tusschen Vailly en Beaurieux de hoogten vlak ten noorden van de Vesle bereikt. Het leger van generaal Frederik van Below wierp den vijand uit zijn sterke stellingen tusschen Sapigneul en Brimont over het •Aisne-Marne-kanaal terug en nam op den westelijken oever van het kanaal de plaatsen Cormicy, Cauroi en Loivre. Tot heden werden 15 000 gevangenen ge meld. Tusschen Maas en Moesel en aan het front in Lotharingen leefde de gevechts actie op. Bij het overvallen in de vijande lijke linies werden ruim 150 gevangenen, behoorend tot Fransche en Amerikaansche regimenten, teruggebracht. Babilonienbroek. Dat hier ook nog lust bestaat voor zang bleek de vorige week. Toen werd opgericht een gemengde Zangvereeniging onder den naam i>Vol- harding®. Het bestuur is samengesteld uit de nav. heeren A. de Graaff, voorz., Joh. Lankhaar Jz. Secretaris, H. Dekker, Penn., W. Branderhorst en Joh. de Rooij, com missarissen. Tot Directeur is benoemd de WelEd. Heer Hengevelt alhier. Aan vankelijk zijn reeds 35 leden toegetreden. Moge een krachtige samenwerking blijk geven van daadwerkelijke volharding. Correspondentie. Wij ontvingen een ingezonden stuk uit Veen, waarvan de inzender niet genoemd wordt, dat daarom niet kan worden op genomen. De Redactie. ADVERTENTIEN. Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde Oom en Tante en Zaterdag 8 Juni é.k. hunne 40- jarige Echtvereeniging te her denken. Uit aller naam H L. KUIJPERS. J. M. KUIJPERS de Koning. Genderen, 28 Mei 1918. Te bevragen bij M. VAN D IJ K te Meeuwen. te HEUSDEN: zal cp Woensdagen 5 en 19 Juni e.k, telkens n.m. 7 uur (zomertijd) pre cies ten herberge van G. Branderhorst te Genderen, bij inzet en toeslag VEILEN ten verzoeke van de Ned. Herv. Kerk te Genderen, met TUIN en BOUWLAND te GEN DEREN, groot 47 a. 10 c. Verhuurd het HUIS en TUIN aan den E Achtb. Heer D. F. BRUNE tot 1 Mei 1919 ad f115.— p. j., het BOUWLAND tot blootschoof 1919 aan den Heer B. HASPELS e. a. voor' f62.— p. j. ZIE BILJETTEN. Ieder, die wenscht deel te nemen aan bovestaande keuring, vraagt formulieren van aangifte aan onderstaand adres. Gekeurd worden winter- en zomertarwe, winter- en zomergerst, rogge, haver, erw ten, \eldboonen, bruine boonen, vlas, bie tenzaad, boekweit en aardappelen. Voor keuring komen alleen in aanmer king gewassen, ontstaan uit zaaizaad in 1917 te velde goedgekeurd, met uitzonde ring van vlas, bietenzaad en boekweit. Kosten f 5,per H A., f 2,50 per halve H.A. of minder. Aangifte moet geschieden voor 10 Juni a.s. De Secretaris der Keurings commissie C. G. DE JONG, ALMKERK. te Werkendam, zal Zaterdag 1 Juni 1918, 's nam. 7 uur (nieuwe tijd), bij Wed. G. VERHOEVEN, aan den Tol, onder de Werken, VERHUREN Om over 1918 tweemaal te hooien in den Sleeuwijkcchen Boezem en Putten- griend. Breeder bij biljet omschreven. Een net droog WOONHUIS voor klein gezin, met flink stuk goede tuingrond, liefst met schuurtje, te aanvaarden nu of later. Brieven franco met opgave koopprijs, grootte enz. onder letter M. H. Bureau van dit blad. De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Werkendam zal ten over staan van te Heusden op Donderdag 6 Juni 1918, des voormiddags 10 uur, in het Koffiehuis »Het Wapen van Amsterdam® van H. VAN STRIEN te Heusden, zonder onraad en bij enkelen afslag, in het om het voorgras te hooien in 1918 Betaaldag 1 Mei 1919. Boekjes, bevattende de voorwaarden en perceelsbeschrijving, zijn k 10 cents ver krijgbaar bij voornoemden ontvanger, H. van Strien te Heusden, den Waardsman J. v. d. Stelt te Drongelen en door tus- schenkomst van iederen Ontvanger der Registratie en Domeinen. Inlichtingen geeft de Ontvanger te Wer kendam. Putterstraat HEUSDEN Volgens beslissing van den Minister van Landbouw zullen ook Negotiepulp in den winter 1918/19 kunnen bekomen producenten van comsumptiemelk, die in vorige jaren geen pulp in hun bedrijf vervoederden. Deze kunnen aLnog een verzoek tot erkenning bij hun Veevoederbureau indienen. Formulieren' a 5 cent en verdere inlichtingen zijn daar te bekomen. o pH o fcJD a c3 ,S2 W SUIKERBIETEWPULP. uiterlijk Maandag 3 Juni aanslaande OO ei N 2 ei A 0 0 0 u 60 BS tJ ei UI ei *-> BS a et A A ei A Q •N M A

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 3