MAGAZIJN 's-BOSCH. Gross® is Sign, Sigarotttn, Tioat, Sigareizatjos Bil' dit nr. behoort een üoeose Hinthamerstraat 24. Und van altena Uitgever: L< J. VEERMAN, Heusden. No. 3779, Zaterdag 1 Juni 1918. FËUILLF/TOA. li RATES, SUIILU All's lleeren- en liinderkleediiig. DRAAGT Gorincliem. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 46 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Tel. Int. 492 C?l (bedrukt) Alle soorten Sigaretten worden aan wederverkoopers tegen fabrieksprijzen geleverd. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De Duitschers hebben er den slag van hun tegenstander te verrassen. De plek waarop zij zijn begonnen met hun offensief had niemand gezocht tusschen Soissons en Reims. Zoo iets werd onmo gelijk geacht. De bekwame Fransche militaire schrijver kolonel Civrieux, een week geleden de vraag besprekend of het mogelijk was, dat de Duitschers iets der gelijks zoaden kunnen doen, als zij nu in derdaad hebben gedaan, zeide «Het is onwaarschijnlijk. Dan zouden de Duitschers een volledige frontverandering in hun ope raties moeten bewerkstelligen. Maar in de zen tijd, en in het bizonder op het ge vechtsterrein in Frankrijk, vraagt een slag een zoodanige voorbereiding en neemt zulk een hoeveelheid van materiaal iri beslag, dat het waarlijk onmogelijk lijkt, met eenige kans op succes zulk een algeheele frontverandering te doen plaats hebben. Zulk een manoeuvre, zoo betoogt de kolonel, zou alleen mogelijk geweest zijn voor een Napoleon, en aan dezen nog al leen, omdat hij over zulke bewegelijke kleine legers beschikt, die zoo weinig mu nitie met zich hadden te voeren. Op deze gronden meende Civrieux, dat de slag dezelfde richting zou houden die hij gehad heeft. Wat nu gebeurd is, scheen hem en terecht te geweldig toe, dan dat het binnen het bereik van de mogelijkheden was. En juist zoo iets te EEN LEVENSBEELD. I. 't Heeft er jaren lang gestaan «Philip Strijkman, koopt alle soorten van kleede ren en andere artikelen in, tot den hoog- sten prijs*, en 't zou er misschien nog even duidelijk met zwarte letters op 't witte bord te lezen staan, wanneer niet sedert ettelijke jaren de eigenaar tot zyn vaderen vergaderd was. Aan de geschiedenis, die ik u wil ver tellen, hindert het evenwel in het minst niet, want op het oogenblik dat mijn ver haal begint, pronkt het bordje nog in volle fleur boven tegen het snijraam der smalle deur van het ouderwetsche huis, in de Egelantiersdwarsstraat, dat ik met u, mijn lezer, wil binnen gaan. «'t Ziet er niet zeer aanlokkelijk uit, dat smalle perceelde verf van het houtwerk is langzamerhand door weer en wind ont- bonden, en overgegaan tot een schilferige korst van een onmogelijke kleur. De stee- nen der pui zyn sinds onheugelijken tijd niet geolied, en hier en daar laat de kalk los uit de voegen, die nattig en vuil u aangapen. De nok van het huis hangt treurig voorover, en de vermolmde hijsch- balk steekt er als een ontvleesden arm uit. doen, dat is het, wat een groot veldheer kenmerkt. Dat is thans ook wat de Duit- sche legerleiding kenmerkt, daargelaten of de man, in wiens hoofd deze plannen rij pen, Ludendorff of Hindenburg heet. En dat de meening van de Civrieux (een overigens geenszins onredelijke mee ning) gedeeld is geworden door de mannen, die aan de zijde van de entente den door slag geven ten opzichte van het krijgsbe drijf, dat is voor haar maar al te zeer te vreezen. Men was niet op dezen slag voorbereid Integendeel, men had Engelsche troepen tiaar dit gedeelte van het front gezonden om er uit te rusten. Immers de divisies, die bij het offensief van den 21 sten Maait zoo geducht gehavend waren, had men naar het nu aangevallen vak verplaatst, om er wat op verhaal te komen. De aanwezigheid van die troepen daar is dus een bewijs te meer, dat de geallieerden geen het minste vermoeden hadden over de plaats van den nieuwen aanval. Het succes der Duitschers is eenvoudig ongelooflijk. Hier namen te gaan noemen van al de dorpen en steden die zij namen zou geen zin hebben. De meesten onzer bezitten niet zulk een nauwkeurige kaart waarop deze plaatsen staan aangegeven. Wy willen er dus mee volstaan te melden dat de Duitschers bezig zijn op te rukken in de richting van Parijs. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat liet er de Duitsche legerleiding om te doen is Frank rijks hoofdstad te gaan bezetten. Neen, het zal wel hun plan zijn de geal lieerde legers zulk een klap te verkoopen, Let eens op de scheeve kozijnen dei- vensters waarvan twee breedere aan elke boven-, twee smallen aan iedere onderver dieping, door de kleine groenachtige ruiljes een karig licht laten vallen in de vertrek ken die van achteren geen ramen hebben, maar een beplakt schotwerk, dat hen van de achterkamer scheidt. Naast de deur bemerkt ge een gelijk vormige dito, die toegang geeft tot de trap die naar de bovenwoningen leidt. Even verveloos en verwaarloosd als haar buurvrouw, onderscheidt zich die deur al leen door een papier, dat boven tegen de gebarsten ruitjes van het snijraam geplakt is, en den voorbijganger vertelt, dat op de onderste voorkamer woont»N. Makko, scheerdt en knreerdt honden en neemt de elfe in den kost. Voor dat wij die trap opgaan, willen we eens even met de woning van den pandjes huishouder Philip Strijkman kennis maken. Ga met mij het smalle gangetje door, en pas op dat ge uw hoogen hoed niet deukt, als ge het lage deurtje binnentreedt dat naar de zijkamer voert, waar de win kel, of eigenlijk het pandjeshuis wordt ge houden. Voorzichtig want het is donker als ge binnenkomtde eene helft der vensters wordt in beslag genomen d'or een dichte groene hor, en de andere wordt verduis terd door het dikke geelkatoenen afval- gordijn, dat vingerdik stof in zijn plooien heeft en daardoor nog ondoorschijnender is, dat iri allerijl van de andere deelen van het front troepen moeten aangevoerd wor den om den oprukkenden vijand tegen te houden. Immers Soissons en Reims zijn gevallen. De vleugels van het Fransche leger zijn dus gezwicht. Eu het middelste gedeelte, het centrum wijkt. In dit centrum ont staat een gaping. De aanvaller poogt na tuurlijk hier zijn troepen doorheen te laten stormen om achter de vijandelijke vleugels heen te komen en die zoo mogelijk in de pan te hakken of gevangen te nemen. Maar de aangevallene zal nu met versche troe pen de gaping zoeken te vullen. Zal dit gelukken Dan is het Fransche leger ge red. Maar. wordt dan het front op een andere plaats niet verzwakt Daar hoopt natuurlijk de Duitscher op. Want niet zoodia merkt hij, waar de tegenpartij een zwak plekje heeft, of daar gaat. hij met een betrekkelijke overmacht op los om er een nieuwen gevoeligen slag toe te brengen. Omdat het Duitsche leger in het gunstige geval verkeert, dat het zich aan de bin nenzijde van den boog bevindt, kan het zich veel sneller verplaatsen dan de ver dedigers van het westelijk front. We moeten dus maar afwachten. I)e nu volgende dagen zijn van groote beteekenis voor de toekomst. Er zijn twee mogelijk heden óf het offensief wordt weer gestuit gelijk tot nu toe altijd is ge chied, óf de Duitschers loopen de Franscheti onderste boven en dringen de Engelschen in de zee. Of dit laatste gebeuren zal Een van de voornaamste aanvoerders van het Oosteni ijksche-Hongaarsche leger heeft gezegd De oorlog zal zelfs door een groot succes vau het Duitsche offensief niet tot eeri einde gebracht kunnen worden. Maar ook de geaillieerden zullen het nooit met de wapenen kunnen winnen. (Eenzelfde voorspelling deed onze oud-minister Colijn) Ook de hulp der Amerikanen zal niet baten, zegt hij. Het opvoeren van het Amerikaansche leger tot vijf millioen is onmogelijk. De Vereenigde Staten moeten niet alleen man schappen, rnaar ook officieren en onderoffi cieren opleiden. Nemen wij eens aan, dat de Amerikanen hun recruten in vier maanden africhten, waarbij natuurlijk aan zulke reus achtige aantallen als Wilson genoemd heeft, in het geheel niet te denken valt, dan kunnen officieren, die voor den oorlog bruikbaar zijn, niet maar in een paar maan den, ja zelfs niet in een of twee jaren Er heerscht een zekere nevelachtige toon in de kamer, en juist dat grauwe duister is in overeenstemming met de plaats waar wij ons bevinden, want in de woning van Strijkman heerscht de geest des woekers, en die schuwt het licht, evenzeer als zijn slachtoffers, die hem gewoonlijk tusschen licht en donker of des avonds hun schat ting komen brengen. Neem u in acht, en struikel niet tegen de lage balie, die u belet verder in de kamer te komen dan een voet of vier leun met uw ellebogen op de plank die boven op die leuning is aangebracht, en zie oplettend rond. Langs den muur, naast en boven de deur die naar liet achterkamertje leidt, ziet ge vakken, ruw van wit houten planken getimmerd, en gevuld met bundels en pak ken van allerlei grootte en kleur, allen voorzien van briefje en nummers. Recht tegenover u is een groot vak vrijgebleven, daar hangen winterjassen en parapluies, die dikwijls gehaald en gebracht worden, en daarom voor de hand moeten blijven. Iets meer links zijn weer andere vakken, met doozen en kistjes, waarin allerlei arti kelen van kleinere afmetingen, allen ge nummerd bijeenliggen rechts ontdekt ge een hoogen lessenaar met een groengaren scherm aan de eene zijde en een hooge kantoorkruk er voor. Een paar liassen zijn aan het scherm opgehangen. Onder dat meubelstuk eindelijk zoudt ge tal van laden kunnen zien die, steeds ge worden gevormd. Wij kunnen aannemen, dat de Amerikanen thans 200,000 a 300,000 man in Europa hebben staan. Al is ook het transport van millioenen- leger over den Oceaan onmogelijk zoo kunnen de Amerikanen toch geleidelijk telkens 10,000 of 20,000 man nasturen. Dit is wel voldoende voor de aanvulling van het Amer. leger, dat thans in Europa vecht, en dat zeer groote verliezen lijdt. Millioenen-legers kunnen echter op dezen weg niet binnen afzienbaren tijd tol stand komen. Wanneer Wilson desniettemin spreekt van een leger van 5,000,000 moet ik dat als overdreven optimisme, misschien als bluf kenschetsen. Het is mogelijk, dat hij zich door zijn optimisme te goeder trouw heeft laten misleiden. Zoowel het Engelsche le ger als het ftaliaansche leger heeft zich bij de verdediging uitstekend gekweten maar bij de bewegingsoorlog bleken zij onvoldoende wijl het hun ontbrak aan vol doend onderlegde officieren, zoowel voor de hoogere als voor de lagere aanvoering. Daarom is aan een beëindiging van den oorlog in het voordeel van de entente, door de Amerikaansche troepen, in het geheel niet te denken. Wel echter kunnen de Amerikaansche hulptroepen den oorlog verlengen. Natuurlijk verwachten de oorlogvoeren den dat zij met geweld den vrede kunnen afdwingen. En als wij letten op wat in Frankrijk plaatst grijpt, gaat liet er waarlijk op lijken, dat de Duitschers daarheen op weg zijn. Doch de tijd moet ons leeren, waar dit offensief op uit loopt. Ondertusschen de Duitschers hebben een geweldigen buit behaald. Al 35.0U0 man gevangen genomen. Wolff seint Onze opmarsch ging zoo snel, dat de vijand slechts enkele kanonnen over de Aisne kon brengen. Het zal weken duren voor al het buil gemaakt geschut is geordend en in gebruik genomen. Toch is dit geschut en de genomen munitiestapels, wier vervanging miliioenen zal kosten, maar een klein deel van het ons in handen gevallen krijgstuig. Achter den Chemin des Dames liggen reusachtige geniedepóts en langs het geheele Aisne dal depóts van allerhande materieel, dat de Franschen en Engelschen m den steek hebben moeten laten en dat zij niet eens hebben kunnen vernietigen. Zoo zijn ons reusachtige voorraden levens middelen in handenjgevallen op de stations staan nog treinen en locomotieven, die niet sloten, de voorwerpen van meer waarde, zooals horologiën, ringen, halskettingen en ander klein goud- en zilverwerk h rbergen. Op liet oogenblik dat mijri verhaal begint zit de eigenaar van het pandjeshuis in de achterkamer bij de tafel, in een groot, dik boek schrijven. 't Is er zoo donker dat hij, hoewel 't pas vier uur in den namiddag is, zijn lamp reeds heeft opgestoken. Haar rosachtig schijnsel steekt onaangenaam af bij 't vale, doffe licht, dat door de vervuilde, hoorn achtige ruitjes van het eenige venster, eeri zoogenasmd hooglicht, binnenvalt. Het kleurt Strijkman's voorovergebogen gestalte en zijn naaste omgeving met een zonder lingen tint, Een groote grijze pet met een groen lichtscherm er aan, dekt zijn hoofd en beschut zijn kalen, slechts hier en daar met dunne vlokken lang grijs haar beplan ten schedel voor koude en warmte. De diep in hun kassen gezonken, sluwe, grijze oogen, ontsierd door rood gerande oogleden, zijn thans strak op het voor hem liggende boek gevestigd. De dunne bloede- looze lippen, vast op elkander gedrukt, doen den tarideloozen ingevallen mond nog bree der schijnen dan hij in werkelijkheid is, terwijl de spitse kin en de kromme neus aan het geheele gelaat iets havikachtigs geven. Ongeschoren en onzindelijk, met scherp geteekende lijnen langs neus en wangen doorgroefd, is zijn geheel terug stootend en geven de diepe plooien tusschen de wenkbrauwen, gevoegd bij een zekere BUITENLAND. De strijd aan liet Westelijk front. Parijs, 29 Mei 's av. Fransch stafbe- richt. De slag heeft een zeer hevig ka rakter aangenomen, in het bijzonder op den linkervleugel in de streek van Soissons. Na een hardnekkigen tegenstand en straat gevechten, die gedurende verscheidene uren voortduurden, ontruimden de Fransche troe pen de stad, waarvan zij de westelijke toegangen bezetten. Ten zuidoosten van Soissons ontwikkelt de strijd, zich op dt hoogten bij Pelleu, Septmots, Ambrief, on Chaerise. In het centrum zyn, terwijl de Franschen onder den druk der Duitschers terrein ontruimen in de streek van Lou- peigne ten noorden van Fère-en-Tardonis. de Fransch-Britsche troepen meer naar hei oosten erin geslaagd hunne positie op de linie Broullet-Savigny-Tilloy te handhaven. Op de rechterflank zijn de troepen, die trilling der mondhoeken en der dunne lip pen, er een uitdrukking van boosaardigheid aan, wanneer hij spreekt. Een versleten grijze jas en een vest, dai slechts met een paar knoopen wordt dicht gehouden, doen een oud blauwbaaien hemt zien, dat hem tevens als borstrok dient Een geruite pantalon, die eenmaal voorna mer beenen omkleedde, hangt slordig de verschoten pantoffels, waarin zijn groott met wollen kousen bekleedde voeten steken, Voor hem op tafel zit een magere zwarte kat zich te koesteren in de warmtestralei der lamp. Nu en dan likt zij aan haai poot en wascht zich daarmede over dei neus, terwijl ze de groenachtige grijze oogei dichtknipt, om ze een volgend oogenblik op haar meester te vestigen, die onafge broken zit te rekenen. Gedurende geruimen tijd telt de pandjes baas ongestoord verder. «Achthonderd zes-en-vijftig en vijftiei is achthonderd één-en-zeventig en twaal: is achthonderd drie-en-tachtig hè hè hè hè 't Is van deze drie maanden nog a aardig aangeloopen. Er zullen een heeh boel pandjes moeten vei koeht worden hè hè hè dat geeft beter dan die misera bele percenten. Verkoopen maar, dat's de baas, daar draai ik het al tijd naar toe,i> zegt Strijkman, als tot zich zelf, terwijl hij zijne magere, blauwachtige handen wrijft. meer weg konden. Tal van buitgemaakte auto's hebben wij reeds in gebruik genomen. Bij Magneux hebben wij een zeer omvang rijk Fransch vliegkamp met loodsen en on beschadigde toestellen vermeesterd. Het zal maanden duren voor de oorlogs nijverheid der geallieerden de in de voorraad geslagen bres weer heeft aangevuld. Van de overige gevechtsterreinen is niets bizonders te melden. Wij hadden verwacht dat ook het Italiaansche front zou worden aangepakt, doch vandaar komen nog geen berichten over vernieuwde gevechtsactie. VIEIWSBLAB voor Hst Land van Min an Altena. in Langstraat en de Bomiielerwaarl CUBA EEN DRAMA. BINNENSHUIS. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1