Reims beschermen, achter het Aisne-kanaal ten noordwesten van de stad teruggetrok ken. o Berlijn. Ooggetuigen bevestigen dat de Duitsche verliezen buitengewoon gering zijn. Nooit sedert den opmarsch in 1914 is een groote overwinning met zulke geringe of fers betaalt. De compagniën die den gewel digen heuvelrug hebben bestormd, twee rivieren overgestoken en zware en lichte stukken geschut hebben veroverd, melden geen dooden en bijna geen gewonden. Op den opmarschweg is mijlen ver geen Duit sche doode te zien. De reden hiervan ligt in de verrassing van den vijand en in de handige tactiek van onze troepen. Uit het gevoel van absolute meerderheid over den vijand laat zich het de verwachtingen van onze eigen leiders overtreffend tempo van achtervolging verklaren. Ook de verliezen aan paarden zijn verrassend gering. binnenland. Waterplanten als veevoeder. Met het oog op de schaarschte aan vee voeder wordt de aandacht van belangheb benden gevestigd op de beteekenis als zoo danig van een drietal waterplanten n.l. het algemeen bekende eendenkroos, de water pest en het zoogenaamde roode kroos De directeur van het Rrjks Landbouw proefstation voor veevoeder-onderzoek te Wageningen schrijft dienaangaande o. m. het volgende Het zou zeer gewenscht zijn, indien deze stikstofrijke producten aan de veevoeding dienstbaar gemaakt konden worden. De bedoelde waterplanten kunnen, na reiniging, in verschen toestand aan rundvee en aan varkens gevoederd worden, welke dieren deze producten gaarne op nemen en goed schijnen te verteren. Daar met het oog op de gewoonlijk voldoende beschikbare hoeveelheid groentevoeder in den tijd, dat de waterplantnn verzameld kunnen worden, hieraan misschien weinig behoefte zal bestaan, zal het conserveeren er van gewenscht zijn. Kunstmatige dro ging komt m. i. wegens de hooge kosten niet in aanmerking. Het inkuilen zal echter zeker overweging verdienen. Uitgewisselde krijgsgevangenen. Prins Hendrik is Woensdagnamiddag 6 uur met zijn adjundant, kapitein-luitenant ter zee Jhr. J. D. F. von Mühlen, per auto uit Den Haag op het terrein van den Rot- terdamsche Lloyd aangekomen, alwaar Z. K. H. allereerst een bezoek bracht aan de uit Engeland teruggekeerde hospitaalsche pen. Hij onderhield zich geruirnen tijd met de zich aan boord bevindende Duitsche officieren. Daarna wachtte Prins Hendrik den Duit- schen hospitaaltrein op, die met 111 ge wonde en verminkte uitgewisselde Engel- schen, onder wie zeven officieren, tegen 7 uur aan het Lloydterrein zou aankomen. Prompt op tijd reed de hospitaaltrein, dien de heeren D. Th. Ruijs, directeur van den Rotterdamschen Lloyd, en dr. A. K. Bosman, tot Simpel veld tegemoet waren ge reisd, voor het Lloydterrein, waarna Prins Hendrik aan de gewonden in den trein een bezoek bracht. Dadelijk daarop werd met de uitlading een begin gemaakt en binnen het uur hadden gewonden, die een goede reis hadden gehad, voor zooveel noodig, een ligplaats in het hospitaal Holland ge kregen. Tot dit transport behooren twee krankzinnigen en een blinde. Geen Ersatz-sigarcn. Naar de Msb. uit goede bron verneemt is het gerucht, dat de minister een bepa ling zal uitvaardigen dat er geen sigaren, geheel uit tabak samengesteld, vervaardigd mogen worden, zoodat er in de sigaren een gedeelte Ersatz verwerkt zal mogen worden, van allen grond ontbloot is. Een half millioen aau grond voor een bioscoop. Naar de »Tel.« verneemt heeft de heer A. Tuschinsky te Rotterdam, van de ge meente Amsterdam voor ongeveer een half millioen gulden een groot complex krot woningen gekocht, tusschen Reguliersbree- straat en Reguliersdwarsstraat. De bedoeling --.van den kooper is, deze huizen te sloopen en er een zeer groot bioscooptheater te bouwen. In soorten. De E. V. brengt allerlei nieuwigheden, waaraan de Nederlandsche kiezer nog zal moeten wennen. Onder meer de rangorde der candidaten. Vroeger was een candidaat een candidaat, even knap, even verdienste lijk, even sympathiek als zijn mede-candi- caten van dezelfde partij. Tegenwoordig krijgt hij op de lijst al een keur als le, 2e, 3e qualiteit enz. Een weekblad, sprekende van de can- didatenlijst van een der partijen qualificeert als volgt »A., B., C., drie uitstekende kopstukken, die in hooge mate respect en vertrouwen genieten de volgende drie D., E., F., zijn ook goede candidaten en G., H., I., en J,, vormen een goede achterhoede. Men zai voortaan de gestelde candidaten kunnen onderscheiden als vroeger de Zeeuw- sche chocolade van één tot vier A's, de margarine, eerste kwaliteit, prima puik, of de cognac van één tot drie sterretjes. En geen financieele overwegingen belet ten den kiezer, steeds prirna, prima eerste qualiteit te nemen. Wij hebben eens een journalistje ge kend, die gaarne strooide met lovende bij- voegelijke naamvoorden, als »uitstekend« en «onberispelijk* enz En als hij uitge put was in superlatieven en nog iemand den hoogsten lof moest toezwaaien, dan schreef hij «bepaald goed«. 't Is te hopen, dat onze kiezers bij zoo veel keus van eerste klasse candidaten en idem idem meteen sterretje de «bepaald goede* er uit zullen wetten te pikken. Inbrekers. Maandagavond omstreeks tien uur kwam de heer J. G. Goedhart, antiquair wonende Keizersgracht 426, te Amsterdam tehuis, zooals altijd, in zijn ziekenkarretje gereden door een bediende. Toen deze bediende de deur ontsloten had, bemerkte hij onraad in den kelder en op hetzelfde oogenblik stoven twee ke rels naar buiten, van wie er één iets on der den arm droeg. De bediende ging de vluchtelingen na, al roepende «Houdt den dieft, met het gevolg dat één van het tweetal door een politie-agent gegrepen werd. Hij werd naar het bureau Laurier gracht gebracht. De ander wist te ont komen. De inbreker, die het pakje had gedragen, had dit onder het vluchten weg geworpen. Het bleek een aangebroken kistje sigaren te zijn geweest. Er werd niets anders vermist. Waren de dieven niet door de thuiskomst van den bewoner verrast, dan zouden zij zeker wel hun handen naar de in de woning aanwe zige kunstschatten hebben uitgestrekt, want daar zal het wel om te doen zijn geweest. Zij hadden zich door opensluiting van den kelderingang toegang verschaft. o Coiitróleurs-bistributiebureau. Daar zich eenige malen personen als controleur van het Distributiebureau heb ben aangediend, die dat niet waren, wordt de aandacht erop gevestigd, dat de wer kelijke controleurs allen in het bezit van een legitimatiebewijs zijn, geteekend dooi den directeur, Dit legitimatiebewijs is aan de voor- en achterzijde voorzien van een rond stempel, in den rand ver meldende de woorden «Distributiebureau Amsterdam«, en in het midden het woord «Conti óle«. Wanneer iemand niet in staat is, zich met eer. dergelijk bewijs te legitimeeren, behoeft men hem niet te woord te staan. Uitroer ran jonge paarden. Het bestuur van de Provinciale Veree- nigirig van Veehouders in Zuid-Holland heeft gisteren aan den minister van landbouw, nijverheid en handel geseind dat de uitvoer van 8000 jonge paarden in hooge mate nadeelig is voor de vleesch- voorziening van ons volk, en dat de slach ting daarvan onzen veestapel ten goede zou komen. Het dringt er bij den minis ter op aan, dezen uitvoer alsnog niet toe te staan. o Een oplichterstruc. Bij een bewoner aan de stationsstraat te Haarlem vervoegden zich Maandagmiddag een sergeant en een soldaat, met de me- dedeeling, dat zij namens hun commandant de aanwezige cacao kwamen opvorderen De burger verklaarde 25 K G in huis te hebben, doch de militairen bleven be weren, dat hij meer had en ten slotte gaf de burger zijn voorraad, een 50 K G., te gen een z.g. bewijs aan de militairen af Het gelukte de politie nog niet deze eigenmachtig optredende opvorderaars op het spoor te komen. o Een dure kat. Iemand te Tiel heeft dezer dagen zijn Angora-kat voor f 80 verkocht. o Speorwegreiïigcrstarieyeu. Gedurende de maanden Juli, Augustus en September wordt voor de enkele reis kaarten en voor bagage de toeslag van 20 pet. verhoogd tot 50 pet. en wordt de afgifte van gezelschapsbiljetten gestaakt. De maatregelen, met ingang van 1 Octo ber 1917 ten aanzien van de reizigersta rieven genomen, worden overigens gehand haafd. Aardappelziekten. Voor eenige dagen verschen, als vervolg op een reeks brochures, No. 6 van de Me- dedeelingen van den phytopathologischen dienst (plantenziektenkundigen dienst) te AVageningen, behandelende over taard- appelziekten, waarmede rekening gehou den moet worden, gehouden bij de Veld- keuring en de Stamboekteelt. De mededeeliug is in de eerste plaats geschreven voor de keurmeesters bij de keuringen van de gewassen te velde en hen die hunne gewassen voor deze keuring opgeven; maar ook de gewone verbouwers van aardappelen kunnen met den inhoud van deze brochure, die op zoo'n wijze is geschreven, dat ze voor iedere landbouwer begrijpelijk is, zeer zeker hun voordeel doen. Aan het eind van de mededeeling is de vraag behandeld «Hoe behoedt men zijn aardappelsoorten voor achteruitgang en hoe kweekt men een gezond, productief ras. Collectief aanschaffen van deze brochu res, door land- en tuinbouwvereenigingen, ten behoeve van haar leden is ten zeerste aan te bevelen De prijs (die de kostprijs is) behoeft voor een ieder, die belang heeft bij de verbouw van aardappelen geen bezwaar te zijn. Evenals de reeds versche nen brochures 1 —5 is het boekje te ver krijgen bij den phytopathologischen dienst te Wageningen. De reeds vroeger verschenen mededee- lingen zijn No. 1. De spruitvreter of knopworm der bessenstruiken. No. 2. De roode worm der Frambozen. No. 3. De trekmade (rups van de kleine wintervlinder. No. 4. Steen en stuif brand van tarwe en gerst. No. 5. Dopluis op perzik en druif. (Overname in andere bladen verzocht.) Nieuwe haring. De logger Noordzee« heeft te Vlaardin- gen de eerste nieuwe Hollandsche haring (5 ton) aangevoerd. Verdronken. Men meldt uit Gorinchem De korporaal S. herkomstig uit Zeven bergen en gedetacheerd op Slot Loevestein is bij het zwemmen in de Waal verdron ken. Het lijk is nog niet opgehaald. o Begrafenis Engelsehe zeelieden. Op de algemeene begrafenis te Vlissin- gen had Woensdagmorgen een korte doch indrukwekkende plechtigheid plaats. Drie lijken van Engelsehe matrozen, die de- laatste dagen in Zeeland zijn aangedreven en die zoo goed als zeker hebben deelge nomen aan de raid op Zeebrugge, werden met militaire eer aan den schoot der aai de toevertrouwd. Aan de geopende graven werd het woord gevoerd door ds. Frater, Engelsch predikantkapitein van Houte namens het Nederlandsche leger, den heer van den Kerckhove voorzitter van de af- deelirig Middelburg-Vlissingen van den Bel gischen Vaderlandscheri Bond en den heer Percy Jones, Engelsch consul. Rijke ijzerlagen ontdekt. De exploitatie van het Vei beekgebergte in Celebes heeft een opzienwekkende ver rassing gebracht. De onderzoeker Dieckman kwam tot een schatting van een milliard ion lateriet en ijzererts op 3000 K M2 De ertslagen zijn gunstig gelegen de exploi tatie belooft gemakkelijk te zijn de ertsen liggen slechts 15 meter beneden de opper vlakte. Naar de meening van Dieckman komt nergens ter wereld een zoo gemakkelijk explorabele en rijke vindplaats van ijzer erts, chroomijzer en magneetijzer voor. o De bedrieger bedrogen. In een plaatsje aan den Rijn had de doodgraver een paar honderd kilo aard appelen op het kerkhof begraven, om ze aan in beslagneming te onttrekken. Op het graf plaatste hij een kruis met «Hij ruste in vrede«. Eenigen tijd later be merkte hij, dat op het kruis stond «Hij is opgestaan«. De aardappelen waren op gegraven en verdwenen Zilveren munten. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft tot de burgemeesters de volgende circulaire gericht Bij beschikking van 4 dezer, werd door mij een maximumprijs van zilver in eiken vorm van f 109.75 per K.G. fijn zilver vastgesteld, waaronder derhalve ook zilveren munten, zoowel Nederlandsche als vreem de, begrepen zijn. Aangezien deze prijs vrijwel overeenkomt met de werkelijke zilverwaarde van onze rijksdaalders en guldens (ook halve guldens), kunnen deze munten niet tot hoogeren prijs dan de nominale waarde worden verhan deld, zonder dat men den maximumprijs overschrijdt. Ten einde het ophoopen van Nederland sche specie en ook van vreemde tegen de hooge prijzen tegen te gaan, zal ik het op prijs stellen, indien door u in deze geval len het noodige zal worden verricht, opdat tegen de overtreders, op grond van art. 12 der Distributiewet, proces-verbaal zal wor den opgemaakt en de specie zal worden in beslag genomen. o Jlilitair Certificaat (IC.) 1919. De keuring van merriën voor het Militair Certificaat in het dekseizoen 1919 (M.C. 1919) zal weder plaats hebben gelijktijdig met de a.s. premiekeuringen, uitgeschreven door de Provinciale Regelingscommissiën voor de Paardenfokkerij. (Voor de keurings- plaatsen en data zie de advertentie in dit blad). Aangezien het M C. telkens slechts één jaar geldig is, zullen merriën met M.C. 1918, alleen indien zij opnieuw ter keuring worden aangeboden, voor het M.C. 1919 in aanmerking komen. Tweejarigen, die dus in den dektijk 1919 drie jaar zullen zijn, kunnen ook ter keuring worden aan geboden. De M.C.-premie voor 1919 zal bedragen f100 dekgeld of f75 -f- dekgeld, naar gelang van de waarde als fokdier voor de fokkerij van legerpaarden. Alle gewenschte inlichtingen omtrent het Militair Certificaat worden op aanvraag vérstrekt doorde Commissie voor het registreeren van fokpaarden (M.C,- Com missie) Pieter Bothstraat 8, Den Haag. "bekendmakingT Burgemeester en Wethouders van Heus- den, MAKEN BEKEND: dat vanaf 1 JUNI a.s. de gastoevoer vanaf 's nachts 12 uur tot des morgens half zes zal worden afgesloten. Heusden, 30 Mei 1918, Burg. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 10'1 uur. Heusden. Op Maandag 3 Juni vangt de nieuwe treinenloop aan en brengt één trein méér op het traject Drunen-'s Bosch, die alsdan van Drunen vertrekt 7,39, 12,22, 2,36 en 6,58. Ook één meer in omge keerde richting, dus van 's-Bosch 8,35, 3,18, 8,06 en 11,17. Ook op de lijn 's-Bosch Utrecht is één lijn méér ingelegd zoodat men van Drunen vertr. 7,93 te Amsterdam te 11,01 kan zijn en 's avonds 8,40 nog uit Amsterdam kan vertrekken^ om te 11,40 te Drunen te arriveeren. Nagenoeg alle treinen zijn veranderd zoodat men voor verdere inlichtingen de Reisgids dient te raadplegen. Ook de tramdienst Heusden's-Bosch wordt alsdan gewijzigd en vertrekt uit Heusden 6,05, 10,45, 12,55, 3,05, 5,55, 8,00 en (9,30, alleen op Zon- en Feest dagen), uit 's-Bosch 10,30, 12,35, 5,40 en («les avonds 8,07 alleen op Zon- en Feestdagen.) Het reizen wordt niet gemakkelijker tusschen Heusden op 's-Bosch. Werkendam. Dinsdagavond werd al hier bij den rijwielhandelaar Van Driel een fiets te koop aangeboden door K. uit Raams- donk het bleek echter dat deze de eigenaar niet was, maar een fietsenhandelaar uit Andel, van wien K. de fiets sints half Janu ari j.l. gehuurd had. De politie werd inmiddels gewaarschuwd die tegen K. procesverbaal opmaakte en de fiets in beslag nam. Van 1 Juni tot en met 21 Juli 1918 wordt de Eleetrische motor stopge zet, zoodat we hier gedurende dien tijd geen licht hebben. Dinsdagmorgen verschenen hier 4 controleurs met eenige militairen om huis zoekingen te doen naar graan, bij de boeren, na eerst alhier in het dorp een onderzoek te hebben ingesteld vertrokken ze naar den Biesbosch. Op 28 Mei hield de Raad dezer Ge meente eene vergadering. Onder de ingekomen stukken was eene dankbetuiging van den gemeentebode voor het ontvangen cadeau bij zijn zilveren jubilé. Een voorstel van B. en om een huis in den Biesbosch als Hulppostkantoor te verhuren, werd aangenomen. Een lokaal van de op. school zal wor den ingericht als stembureau Verder bleek dat haar levensmiddelen- bedrijf aan de Gemeente tot 1 Jan. 1918 heeft gekost f9017.04, waarvoor reeds is voldaan f 5000. Almkerk. Op de jl. Dinsdag alhier gehouden stamboekkeuring voor het Nederl. Tuigpaard, werden 72 paarden aangeboden, waarvan 30 werden opgenomen. Andel. Den heer J. Lankhaar alhier heeft te Arnhem met goed gevolg examen afgelegd voor melkcontroleur. Vanaf Maandag 3 Juni zal (door verandering in den treinenloop) de eerste post een uur later (dus pas om half elf) aankomen. Meeuwen. De heer J. L. van der Wolf, cand. te Gouda, heeft voor het beroep naar de Geref. kerk Meeuwen Dussen bedankt. Nieuwendijk. De Pinkstercollectie voor de Zending heeft in de Geref. Kerk alhier opgebracht de som van f379,30. Het bestuur van het fanfarecorps »Crescendo« alhier had tegen Donderdag avond j.l. een ledenvergadering in café Van den Heuvel uitgeschreven, met het doel het corps weder op te richten. Tot pre sident der vereeniging werd gekozen de heer A. Walraven. Ook zullen pogingen in het werk gesteld worden om een direc teur te benoemen. Er traden 6 nieuwe leden toe. Sleeuwijk. Jl. Zondag nam ds. H. Visch afscheid van de Ned. Ilerv. ge meente alhier, met een predikatie naar aanleiding van 2 Cor. 13:11 Zjjt eens- gezinsd, leeft in vredeen de God der liefde en des vredes zal met u zijn.« Aan het einde der godsdienstoefening werd de scheidende leeraar toegesproken door den ouderling C. Godschalk, namens den kerkeraad en door ds. Benders uit Rijswijk, namens het Classicaal Bestuur van Heusden. Een groote schare vulde het kerkgebouw. Sprang;. Het 8-jarig zoontje van H. alhier werd door den hond van A. S., toen hij dit dier plaagde, in zijn neus gebeten. De verwonding was van ztilken omvang dat geneeskundige behandeling noodzakelijk was. Door den graancontroleur werd bij een tweetal landbouwers wonende aan de »Zijne« een partij rogge in beslag genomen. Met den regen van vorige week Vrijdag is op verschillende akkers een ge deelte der te veldstaande rogge tegen den grond gaan liggen, gelukkig is het grootste gedeelte weer opgekomen. Doch op die akkers, waar het gewas erg mals stond staat het er alles hehalve rooskleurig bij. Berichten we onlangs dat door de rechterlijke macht, het bestuur der coöp. broodbakkerij «De broederhulp« voorzitter C. v. d. Hoven Mzn in hun functie waren hersteld en de zaak weer dreven. Over deze uitspraak scheen het oude bestuur voorz' B. Versteeg met verschillende leden niet erg op hun gemak te zijn, J.l. Za terdag werd door een gedeelte van dit bestuur met een aantal leden (18 in getal) een inval in de bakkerij gedaan en werden van de door aanwezig zijnde bestuursleden (drie) de sleutels en boeken opgeëischt. Toen dit niet zoo direkt ging, werd het op tafel liggende geld en de bons aange vallen en opgeboagen, om onregelmatig heden te voorkomen werden door dit drie tal de sleutels afgegeven. Onmiddellijk werd aan den burgemeester en de Rijks politie van het voorgevallene kennis gegeven. (Bovenstaande berichten zijn voor het vorig no. te laat ingekomen Veen. De heer E. Snellen Rijkstuin- bouwleeraar te 's Bosch, zal op Donderdag 6 Juni, in het café van Mej. Vos alhier, eene lezing houden, welke ten doel heeft, de oprichting van een Land- en Tuinbouw- vereeniging voor de gemeente Aalburg, Wijk, Veen en Andel. Op Donderdagavond 6 Juni zal de heer E. Snellen, Rijkstuinbouwleeraar te 's Bosch eene politieke lezing houden met het onderwerp«De komende verkiezing voor de Tweede Kamer. a.s. Maandagavond zal in de Chr. school alhier een onderavond gehouden worden. Als sprekers zullen optreden Ds. Groeneveld en het hoofd der school. Enkele malen ontvangen de land bouwers hunne melk, bestemd voor de fabriek v. d. Berg te Rotterdam, zuur terug. Door de vereen. «Ons Belang* zijn stappen gedaan of hunne melk ook des avonds per boot afgeleverd kan worden, en is een gunstig antwoord ontvangen. a

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2