8IJUESSEL )ficttw$blad voor liet Land van Hoosden eo Alteoa, de Langstraat en de jjommeierwaard. No 3779. Zaterdag 1 Juni F. SCIIREUDER Z0\EJ\, HEUSDE1 Wedj joX ilK POLIER Zonen Wed. JOS. DE FOLTER Zonen. Fantasie- Trouw- Zegel ringen J. J. MEIJER, WIE IS DE KNAPSTE DAME Dames Schoonheids-Wedstrijd de e:erste iooo Fraai Damestaschje. Fabriek van Bedden en Matrassen. Zadi en Matrassenmakerij,Markt Waalwijk levert met garantie Op het gebied van Molenstraat GQRINCHEM. 5 pCt. korting a contant. Graveeren gratis. Zie den voor iedereen interessanten BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Kopergebrek in Duitschland. Uit Zurich wordt gemeld dat volgens een bericht van de Konfektionar, het or gaan van Duitsche textiel-nijverheid, de militaire autoriteiten, die voortgaan met vordering van metalen, de ontakeling heb ben gelast van tal van machines in de weverijen en lakenweverijen in Lansitz en Wurtemherg, ter inzameling van het koper en geel koper, dat die machines bevatten, voor de aanmaak van munutie. De industrieën hebben tevergeefs gepro testeerd tegen deze maatregelen, welke de stopzetting van het bedrijf tengevolge heb ben. Op de beurs te New-York is onlangs een buitgemaakte helm van een Duitsch soldaat bij opbod verkocht. Jack Pierpont Morgan werd er eigenaar van voor 50.000 dollar, waarmee hij op de oorlogsleening inteekende. Daarna werd bepaald dat elkeen, die voor 100 dollars op de oorlogs leening inschreef, het recht had om de Duitsche helm een trap te geven. Drie duizend beursbezoekers veroorloofden zich deze weelde, zoodat de oorlogsleening met 300.000 dollars werd vermeerderd. o In de Oekaine zijn ernstige boerenop standen uitgebroken. Bosschen worden in brand gestoken, de oogst vernield, landbouwwerktuigen weg genomen. De Duitsche troepen zijn afge zonden met geschut en machinegeweren, om aan de onlusten een einde te maken. In het district Mirgorod leden zij een ne derlaag. De boeren blijken dus allesbehalve in genomen met het besluit omtrent den graan uitvoer. Sedert lang was in de Oekraine een sterke entente-propaganda vastgesteld. In verband daarmede zijn nu de Grieksche consul en vice-consul te Kief in hechtenis genomen. Den omvang van de aan het Erigelsche leger in het Maart-offensief toegebrachte nederlaag begrijpt men eerst, wanneer men de gevangenen hoort en ziet, welke het leger van Fritz van Below tot een aantal van meer dan duizend, o, w. een le lui tenant der '21e Engeische divisie, in de eerste uren van den aanval gemaakt heeft. Aan de Somme tot 40 pet. van hun aan tal ingekrompen, werd de divisie naar de streek van Yperen overgebracht, waar ze de plaats van het April-offensief kreeg. Door jonge en onvoldoende opgeleide man schappen aangevuld, werd de divisie ver volgens naar de Aisne overgeplaatst. Deze voor rustig gehouden sector werd den Engelschen door de Franschen overgelaten opdat ze tijd zouden krijgen om uit te rusten en afgericht te worden. Dien tijd heeft de Duitsche legerleiding hun niet gelaten. Voor de derde maal werden de Engel schen onverwachts door den Duitscher. aanval gegrepen. Als nieuwelingen in den oorlog waren de Engeische aanvullings manschappen, onder geweldige moreele uitwerking van ons geconcentreerd mijnen- vuur, niet in staat den hun toevertrouw den Franschen bodem tegen onze dappere infanterie te handhaven. Wederzijds kla gen de gevangenen elkaar thans aan de Engelschen de Franschen dat zij den sec tor valschelijk als rustig hadden geken merkt en de Franschen de Engelschen, dat zij de jarenlang taai gehandhaafde stellingen in enkele uren hebben prijsge geven. In tegenstelling met de bij het begin van den oorlog ons in handen ge vallen Engelschen maken de half volwassen gevangenen van thans met hun baardelooze gezichten onder de platte helmen een heel weinig krijgshaftigen indruk. Het feit, dat de entente gedwongen is aan zulke troepen een belangrijk deel van het front toe te vertrouwen, doet het best de zware wonde blijken die het jongste offensief aan den vijand heeft toegebracht. De Mei-aflevering van de ^English Re- vieuw» bevat een artikel van Austin Har rison, over »den beslissenden strijd», dat een tegenstelling vormt met de pogingen der entente, om de beteekenis van de Duitche overwinningen te verkleinen. De schrijver wijst met vrijmoedigheid op den bachelijken Fransch-Engelschen strategi- schen toestand en zegt, dat ieder, die de kaart bestudeert, zich daarvan kan over tuigen. De lijn ParijsAmiens is afge sneden het noordelijk spoorwegnet is ge deeltelijk verloren gegaan en de hoofdlijnen er van worden bedreigd met groot verlies van materiaal is het front op onvoorbe reide stellingen teruggedrongen en de en tente is op zijn reserves aangewezen. Het ergst is echter het verlies van het strate gisch initiatief Jn den verdedigenden strijd, dien zij dit jaar voert, had zij dit moeten behouden, gelijk de vijand dat in 1917 deed, toen de bewegelijke defensieve tactiek der Duitschers dezen in staat stelde, met gering verlies van geschut en man schappen, de hevigste aanvallen te weer staan. Thans is de groote slag begonnen onder voor de entente ongunstige voor waarden, welke Lloyd George allerminst voorzien beeft, toen hij zijn onverzoenlijke houding aannam en alle vredespogingen werden afgeslagen. o Overplanting van een hondenhart. De correspondent te Parijs van de »N. R. C.« seint Prof. Laurent, van de Brusselsehe uni versiteit, thans militiar dokter van het Fransche leger, heeft aan de Fransche academie van geneeskunde een opzienbaren de mededeeling gedaan. Na langdurige proefnemingen is bet hem gelukt aan een groot bloedvat van een levenden hond, het hart, dat bij een anderen hond weggenomen was vast te hechten. Dit tweede, vooraf bloedeloos gemaakte hart vulde zich daarna met bloed en begon in volstrekte overeenstemming met het normale hondenhart te slaan. BINNENLAND. Dames- Schoonheidswedstrijd. De redactie van »Het Nieuwe Modeblad» is op de inderdaad kostelijke gedachte ge komen om de dames zelf eens uitspraak te laten doen over eenigen barer sexe, die in verschillend opzicht op het zoo aanlok kelijk praedicuat »Schoon« aanspraak mo gen maken. Aanvankelijk had zij het wel zoo pikante plan gevormd allen abonné's om haar por tret te verzoeken, deze in het Modeblad te laten reproduceeren en dan een stemming te laten houden, wie harer den palm der schoonheid zou wegdragen. Doch zij stuit te op de onoverkomelijke moeielijkheid, dat hare lezeressen natuurlijk allen even knap zijn, zoodat een stemming omtrent den voorrang beslist op een fiasco zou moeten uitloopen. Zij deed daarommaar neen, het is voor onze dames lezeressen veel verrassender, indien zij zelf in »Het Nieuwe Modeblad» van 15 Mei '18 lezen op welke wijze de redactie van dit blad haar goeden smaak, haar kijk op vrouwe lijk schoon voornamelijk, aan den toets der critiek wenscht te onderwerpen. Voor die onzer dames-lezeressen, die nog niet op dit zoo bij uitstek doelmatig en goed modetijdschrift geabonneerd moch ten zijn, brengen wij in herinnering, dat HET NIEUWE MODEBLAD bij de admi nistratie van ons blad verkrijgbaar gesteld is tegen slechts 85 cents per drie maanden (6 nummers), franco per post 95 cents. DE UITGEVERS. o 16 Zeppelins boren de Zuiderzee. De kapitein van de aGroningen IIIc rapporteert eergisternacht halftwee tusschen Urk en Marken 16 zeppelins te hebben te hebben gezien, koersend uit het N.O. naar het Z.W. Tel. o De graanoogst. Naar de »Res. bode« verneemt, wordt de heele controle op den graanoogst gere organiseerd. Er komt nu in elke gemeente een commissie, die de te veld staande ge wassen laat schatten en opnemen. Zij zal op geregelde tijden bijeenkomen en controle blijven oefenen op een goede behandeling en aflevering van den oogst. Een eigenaardige matras. Dat de huiszoekende militairen soms verrassende ervaringen kunnen opdoen, bleek op een dorp op Zuid-Beveland, waar de vrouw des huizes zieke te bed lag. 't Geval wilde echter, dat een der solda ten haar kort te voren buiten had zien loopen. Toen zij op bevel opgestaan was van haar legerstede, vond men een zak met .graan. De rest laat zich raden. o Een courant die haar nieuws 14 dagen roeruit mededeelt. Dat werd dezer dagen in een koffiehuis medegedeeld. »Dat is onmogelijk," zei een andere bezoeker. Een weddingschap om een kleine ver tering werd aangegaan en nu las de eerste bezoeker uit de krant voor: »Notariszal over 14 dagen ver- koopen enz. enz." De weddingschap was gewonnen o Stikstofhoudeude inestotffen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot bekrachtiging van een dooi den Staat gesloten ovei eenkomst met O. L. Hamburger, scheikundig ingenieur te Schiedam, en anderen, inzake de bereiding van stikstofhoudende meststoffen in Neder land, met steun der regeering. Het syn dicaat verbindt zich tot oprichting eener fabriek capaciteit tot bereiding van '25Ü0 ton gebonden stikstof per jaar te leveren aan de regeering, tegen een overeengeko men prijs. Het syndicaat zal in geen ge val gehouden zrjn tot levering van grooter hoeveelheid producten per jaar dan over komt met 5000 ton gebonden stikstof. Het syndicaat is verplicht tot oprichting van een naamlooze vennootschap met 10 mil- lioen maatschappelijk kapitaal, waarvan drie millioen bij oprichting geplaatst. o Veevervoer. Gebruik makende van het den spoorwegen toegekende recht, vorderen deze met ingang van 1 Juni a.s. van de afzenders van paar den en vee voor alle zendingen, zoowel wagenladingen als enkele stuks, begeleiding, met uitzondering van die, aangeboden met rooden vrachtbrief voor afstanden beneden de 150 K.M. en van die aangeboden met witten vrachtbrief voor afstanden beneden de 100 K.M. Wanneer geweigerd wordt begeleiding te stellen, worden de zendingen niet aangenomen. o Barrevoets uaar school. Het gebrek aan zoolleder begint te Apel doorn zoodanig merkbaar te worden, dat tal van ouders zich genoodzaakt zien, hun kinderen barrevoets naar school te sturen Aanvankelijk was dit verboden en werden die kinderen, die op bloote voeten naai school kwamen, teruggestuurd Thans echter hebben B. en W. dier gemeente de hoofden van de verschillende scholen aangeschreven en hun meegedeeld, dat in het vervolg ook kinderen die barrevoets ter school komen, moeten worden toegelaten. Het achterhouden van zilver. Sinds eenigen tijd krijgt men bij het wisselen van bankpapier of bij bet uitbe talen van kleine bedragen geen rijksdaal ders of guldens meer in handen, doch bijna uitsluitend zilverbons. Het lijkt wel, of iedereen zijn zilvergeld oppot en achter houdt. Vooral de laatste dagen is het op merkelijk hoe weinig van dat geld thans meer gezien wordt. Na de i»goud-rage«, waarbij voor tientjes reeds 50 pCt. meer gegeven wordt, is thans de zilver-manie gekomen. Voor het goud zijn hier en daar reeds speciale wissel kantoren verrezen, en op aanplakbiljetten kan men lezen, hoeveel er voor allerlei gouden munten nu gegeven wordt. Het doel van dit opkoopen van gouden munten is wel in hoofdzaak, deze over de grenzen te smokkelen. Geschiedt het koopen van goud openlijk, de handel, die er thans in zilver gedreven wordt, gebeurt clandestien, daar voor zilver een maximum-prijs is vast gesteld, en bovendien het versmelten van zilveren munten met gevangenisstraf wordt gestaft. Wie bovenbedoelde Nederlandsclie of vreemde zilveren munten tegen hoogere prijzen aanbiedt of verkoopt is volgens art. 1'2 van de Distribuiiewet strafbaar en wel met gevangenisstraf van ten lioogste vier jaren of een geldboete van ten hoogste f 10.000, terwijl tevens de munten kunnen worden verbeurd verklaard. o De moord te Haarlem. De Opr. Haarl. Ct. meldt Na wekenlange ontkenning heeft Attinger, verdacht van den moord op den spoorweg beambte Hubert in de Schermerstraat te Haarlem, in de gevangenis en later voor den rechter-commissaris een volledige bekentenis afgelegd. Hij verklaarde, dat hij geheel alleen, zonder dat iemand er iets van wist, den moord gepleegd heeft en dat mej. Hubert geheel onschuldig is. Als motief voor zijn daad geeft hij op, dat hij van mej. Hubert, niettegenstaande zij niets van hem wilde weten, zooveel was gaan houden, dat hij niet langer kon dulden, dat zij een ander toebehoorde. Daarom, en daarom alleen, had hij, nadat hij de vrouw met verschillende leugens gedurende eenige dagen uit huis had ge lokt tijdens haar afwezigheid den moord gepleegd. Losse paarden. Te Alkmaar was Dinsdagmorgen groote onsteltenis, de paarden die per spoor waren aangekomen, ontsnapten bij de veelading aan hun geleiders en renden de stad in, tot groote ontsteltenis van de burgerij. Wonder boven wonder liep alles, zelfs in de drukste straten, goed af. De veedrijvers, geholpen door de politie slaagden er in de paarden over de Friesche Brug te krijgen en vandaar buiten de stad. o Het opkoopen ran zilvergeld. De »Tel.c verneemt uit de beste bron, dat de meest uitgebreide maatregelen ge nomen worden om de overtreders van de maximumprijsbepaling en andere voorschrif ten te straffen, zoodat de mogelijkheid op een eenigszins bloeienden handel in guldens en rijksdaalders, zooals die bestaat in gou den munt, nagenoeg is uitgesloten. Hier door zullen degenen, die thans hun zilver bewaren, dit na verloop van eenigen tijd wel weer in circulatie brengen, waardoor de schaarschte vanzelf zal eindigen. De rleeschroorziening. De Nederlandsche Bond van Veehande laren heeft een adres gezonden aan den minister van landbouw, waarin het vol gende plan onder diens aandacht wordt gebracht en waardoor de moeilijkheden, verbonden aan de vleeschvoorziening en de verkrijging van het daarvoor benoodigde vee, op bevredigende wijze zouden kunnen worden opgelost. De »Tel.c schrijftNaar aanleiding van de onlangs gedane mededeeling der regee ring, dat binnenkort schapenvleesch zal worden gedistribueerd, hebben wij hij het rijkskanioor voor vleesch en vet eenige nadere inlichtingen gevraagd. Ons werd medegedeeld, dat het geens zins vaststaat, dat de eenheidsworst weer zal verdwijnen, als het schapenvleesch be schikbaar komt. Vermoedelijk zal naast het schapen vleesch nog een klein rantsoen eenheids worst worden verstrekt. Magazijnen van Oekens, Ledikanten, Meubels, Spiegels, Schilderijen, Cocos, Stoelen, Kasten, Tafels en volledige Slaapkamer-ameublementen. SCHILDERIJEN (uit de hand geschilderd) op TEGEL, op PANEEL of op DOEK met EIKENHOUTEN, GOUDEN of ZWARTE lijsten, rijke keuze, prachtige Landschappen (echte kunst) vanaf f 2.70 tot f 19,25. ledereen wordt tot vrijen toegang aan onze magazijnen, beleefd uitgenoodigd. F. SCHREUDER EN ZONEN. Spring matrasssen vanaf f 55. - Spira airand Kapok Zeegras Vlokken Stroo SPECIAAL ADRES VOOR Luxe tuigen. Ploeg- Kar Wagen Honden Herstellingen uiterst solide en billijk. Beleefd aanbevelend. Hoogachtend, vindt U de grootste verscheidenheid by J - -G' Anny, Nora, Dolly, Mia, Betty, Juli, Fanny, Virginie, Engenie, Alice of Laura. in het nummer van 15 Mei van Het Nieuwe Modeblad 100 Prijzen. Hoofdprijs NAAIMACHINE nieuwe abonné's die nevenstaand intee- kenbiljet met vermelding van den naam onzer courant zenden aan Uitgevers- Maatschappij dNEERLANDIAc Utrecht, ontvangen bovendien gratis 'A JD' ;A. O O 4> O O INTEEKENBILIET Ondergetee- jkende abon neert zich voor minstens 2 kwartalen op HET NIEUWE MODEBLAD [2e uitgave] a f 0.85 per kwart. [fr.p. p. f0.95] De toezending wordt ver langd* Handteekening Woonplaats Hier in te vallenden naam van onze Courant.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5