MAGAZIJN s-BOSI :H Grossier in Sigaren, Sigaretten, Ta&aü, Sigarenzakjes lij I gr. DeMeen bijvoegsel. ïmiLutw* Hinthamerstraat 24, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3785. Zaterdag 22 Juni 1918. FEUILLETON. K RATES, Heeren- en Kiiulerkleeding. DRAAGT Gorincliein. Und van ALTE^^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.05, p-anco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. 492 Tel. Int. 492 (bedrukt) Alle soorten Sigaretten worden aan wederverkoopers tegen fabrieksprijzen geleverd. zich voor het volgende kwartaal op dit Blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers BUITENLANDSCH OVERZICHT. De worsteling op het Italiaansch-Oosten- rijksche front levert al bijster weinig re sultaat op. Van beiden zijden meldt men dat er wat gevangenen worden gemaakt en zware verliezen wordeu toegebracht, maar van een doorbraak is geen sprake. Waarom de Oostenrijkers dit offensief nu pas begonnen zijn Zeker, omdat de weers gesteldheid in de bergstreken vóór dien alle actie onmogelijk maakte. Ook zal er van Duitsche zijde wel eenigen drang zijn uitgeoefend om niet stil te zitten. Immers hadden de Italianen voor dit offensief begon vijf divisies naar het Westelijk front ge zonden om de Fransche wapenbroeders bij te staan. Daar is nu voorloopig een schutje voor geschoven en als zoodanig is dit na tuurlijk voor de centraler» een gunstig ge volg van den Oostenrijkschen aanval. Het is wel een mager resultaat. Niet het EEN LEVENSBEELD. 6 a Daar kun je geld mee verdienen.<r »Hoe zoo aLaat hem kijken voor een cent, ha ha ha 1 Waslucifers heeren alle maal goed, vijf centen ;n doos De jongen staat op en gaat haastig een paar aankomende heeren te gemoet. »Zeg, jongen 1 hei ho kom eens hier roept Dorus den jongen achterna, terwijl hij hem een pakje doosjes toont, dat ondfer het spreken uit zijn bakje is gevallen. aJe hebt een pak doosjes verloren.Hij staat op en loopt hem te gemoet »Daar heb je ze terug. aDat is mooi van je,« antwoordde de knaap terwijl hij ze weer opbergt Daar heb je twee centen. aDank je, houd ze maar.« aNeen, neem ze maar gerust, je zult toch wel een broodje lusten ?<r. Dorus aarzelt. aPak aan dan Als jij de lucifers verloren hadt, had ik ze gehouden 'k had ze verkocht, hoor !c Dorus steekt de centen in den zak. alk woon in den Duivelschhoek,® ver volgt de jongen, in een gang in 't huis naast ons onder de trap, is een hok, daar zenden van verdere versterkingen uit Italië naar het Westelijk front moest verhinderd worden, maar, als het goed was, moesten juist de geallieerde gedwongen worden troe pen naar Italië te zenden om er den be narden bondgenoot te redden. Zoo zou het Westelijk front verzwakt worden en de aanvoer van Amerikaansche troepen ge deeltelijk zijn geneutraliseerd. Dit zal nu natuurlijk niet gebeuren daar de Oosten rijkers slechts plaatselijke voordeelen hebben behaald, terwijl de Italianen niet onaardig op weg zijn de Oostenrijkers in het defen sief te dringen. Aan de Oostenrijkers hebben de Duit- schers al heel weinig hulp en de onderlinge verhouding schijnt niet zoo heel innig te zijn. Niet zoo heel lang geleden is Burian, de Oosteruijkscli-Hongaarsche minister van binnenlandsche Zaken, naar Berlijn vertrok ken om over de overwinning van het bonds- genootschap te spreken. Hij is echter on verrichter zake teruggekeerd. Aanvankelijk verluidde over de oorzaak van die mislukking niet veel, maar zoo langzamerhand is nu toch wel uit de pers op te maken, hoe het geval in groote trek ken staat. Oostenrijk-Hongarije wenscht zijn eigen eigen oplossing van de Poolsche kwestie af te dwingen. (Een driedubbele monarchie Oostenrijk-Hongarije-Polen). Oostenrijk-Hongarije stelt dus de vernieu wing ven het verbond afhankelijk van deze oplossing. Maar Duitschland heeft daar geen ooren naar. Het beschouwt de zaak uit een ander oogpunt. Als Polen bij Oosten rijk komt, dan komt feitelijk Oostenrijk bij Polen, zoo vat men in alle gevallen in ligt hooi in van den baas uit het kraaiende Haantje, daar kun je van nacht in slapen je slaapt er wat goed in maar als de baas het merkt, krijgt je een pak ransel, alk ben niet bang voor slaag. III. Bij Signor Carlo. Even buiten de Weteringpoort, op een stukje grond, dat behalve eenige magere en dun gezaaide grassprieten meer steenen en zand vertoonde dan voor den voet des wandelaars aangenaam was, stond een wagen, van de soort welke men gewoonlijk met den naam van kermiswagen bestempelt. Heldergroen geschilderd, met schel rood afgezet, aan elke zijde voorzien van drie kleine raampjes, waarvoor bontgebloemde meubelsitsen gordijntjes hingen, was het rijtuig in zijn soort een prachtstuk te noe men en werd dag aan dag door de jeugd uit de naastbijliggende straten met onver deelde bewondering aangegaapt. De groote gele letters met zwarte randen maakten aan het ^gedistingeerde publiek« kenbaar, dat deze wagen het verblijf was van signor Carlo's honden- en apentheater. De dub bele deur, aan den achterkant van het voertuig aangebracht, verleende toegang tot het binnenste van den wagen, dat met de meest uiteenloopende zaken was gevuld. Rechts, vlak bij den inganer, bevond zich een klein ijzeren kookfomuis, waarop in een pan het middagmaal van den directeur invloedrijke Duitsche kringen het geval op. En die driedubbele monarchie, welnu Duit schland heeft er geen belang bij daar een verbond mee te sluiten, want die nieuwe monarchie zou anti-Duitsch zijn. Indien dus Oostenrijk zonder zijn Poolsche oplossing geen vernieuwing van het verbond wil. Duitschland stelt zich op het standpunt, dat het verbond op zijn minst even voor- deelig is voor de Donau-monarchie als voor Duitschland, en wil in dat geval van een verbond niet weten. Dat de vriendschap niet zoo bizonder is komt ook uit in de kwestie van broodvoor ziening in Oostenrijk. De regeering der Donau-monarchie verwijst Duitschland dat het zijn bondgeriooot laat uithongeren. Het had graan moeten leveren uit zijn reserves aan zijn nabuur. Aanvankelijk ging de levering zeer vlot. Sedert acht dagen is Duitschland evenwel met de leveringen achter, en thans zijn 2000 wagons meel, waarvan 1000 voorde burgerlijke bevolking waren bestemd, niet aangekomen. Tegelijkertijd trad een stag natie in in de levering van graan Drin gende telegrammen zijn aan de Duitsche legerleiding en de regeering te Berlijn ge zonden en er is een diplomatieke actie be gonnen zoowel bij den Duitschen gezant te Weenen, als door middel van onze gezant te Berlijn. Aldus de officieele Weensche mededeeling. Het bureau van Wolff teekent hier nuch ter bij aan aNaar wij van bevoegde zijde vernemen, is het geven van graan uit Duitsche voorraden uitge sloten. Paul, de Oosteurijksche minister voor volksvoeding, is te Berlijn aangekomen. Hij is aan het overleggen op het Berlijn- sclie departement van oorlogsvoedselvoor ziening. Hoezeer het in Oostenrijk spant kan hieruit blijken dat te Weenen bet brood rantsoen verlaagd zal worden tot negentig gram per dag. Wij weten hier in Neder land hoe bitter weinig een rantsoen van 200 gram is. Maar nu 90 gram. Op het platteland is deze geringe toedeeling al eer der ingevoerd. Te Weenen durfde men nog niet, uit vrees voor moeilijkheden met de arbeiders. Maar het moet nu. Onze voorraad uit den vorigen oogst is op, heeft Paul, de minister voor volksvoeding, verklaard. Bessarabië was een teleurstelling. De op brengst van de requisites in Roemenië en zijn gezin, bestaande uit uien en aard appelen met een stuk rookspek, stond te braden en een twijfelachtige geur ver spreidde. Links zag men aan den wand eenige planken, waarop in bonte wanorde een koffiekan en kopjes, aarden schotels en een schaaltje met boter stonden. Een paar ineengerolde tricots, een rood fiuweelen manteltje, eenige apenrokjes, een honden zweep en een trompet lagen er naast. Tegenover de deur rustte de blik op een vormelooze berg van beddegoed, kussens met rood en wit gestreepte tijken, een paar katoenen en een wollen deken. Stoelen stonden er niet in, maar in plaats daarvan, aan beide zijden langs de wanden, vier kante hokken, waarin de viervoetige artisten van Signor Carlo verblijf hielden. Het rook er naar menschen, apen, uien, honden en naar vet, ongeveer alsof ransige haarolie op een gloeiende plaat lag te sner ken. Een benauwde, bedompte hitte ver vulde het geheele voertuig en daarom waarschijnlijk hadden de eigenaar en zijn vrouw met hun dochtertje en de twee mannelijke telgen van hun echt, buiten op het grasveld of liever op en bij het trapje, dat naar de deur leidde, een toevluchtsoord gezocht. De directrice zat op de bovenste sport, met een rooden doek om het hoofd ge knoopt, een verschoten fiuweelen jaquet en een zwarte wollen rok aan, met een bak op de hoogopgetrokken knieën aard appelen te schillen. De jonge juflrouw, stelde te leur. Dan zijn er nog moeilijk heden met het verkeer. Als de bevolking er maar rekening mee houden wil, dat dit karige rantsoen maar voor korten tijd is, want de nieuwe oogst komt spoedig. Een afgevaardigde heeft deze mededee- lingen nog aangevuld met de opmerking, dat de afspraak tusschen Duitschland en Oostenrijk over het graan niet gehouden is. (Volgens die afspraak zou Oostenrijk uit de Oekraine eerst zooveel graan krijgen, dat het reeds verminderde broodrantsoen zou kunnen worden gehandhaafd.) Dit was al een tweede beperkte afspraak, in verband met de teleurstellingen omtrent den graanuitvoer uit de Oekraine. Burgemeester Weisskirchner heeft ver klaard, dat hij, in verband met bovenge schetste vermindering van het broodrant soen,. niet langer voor de orde en de rust iu de hoofdstad kau instaan. 't Is toch verschrikkelijk, wat de mensch- heid verdragen moet in deze bange tijden. Deze maanden heeft het wel altijd ge spannen, maar zoo nijpend als de nood nu is, was het te voren nog niet. En met de komende oogst staat het er ook niet roos kleurig voor. Van het vroege gras zal in onze grens streken weinig terecht komen. Bij de grasverpachtingen werden dan ook prijzen betaald, zooals men ze tot nu toe niet kende: voor een voer hooi 150 mark méér gold niet eens meer als iets buiten gewoons. Door den geriugen neerslag en de koude nachten staan de weiden er ook slecht voor. Beter zijn de vooruitzichten van den roggeoogst. Over 't algemeen is er flink slroo en de zaadopbrengst zal af hangen van het feit of de jongste nacht vorsten veel schade hebben berokkend. Want op vele akkers stond het koren voor eenige dagen nog in vollen bloei. De gerst staat over 't algemeen zeer goed ook de stand der haver is niet bepaald ongunstig, hoewel ze niet zoo welig tiert als de gerst. Zeer te betreuren is het, aldus onze zegs man, dat ook de boekweit in vele streken door de vorst der jongste dagen geheel vernield is. Vele dezer akkers zijn of worden reeds voor de teelt van andere gewassen in gereedheid gebracht. Ook de aardappelen hebben geleden dooi de droogte en vorst. Enorme schade doen rupsen en ander ongedierte aan de hoornen en andere gewassen. En de verdelgings middelen ontbreken geheel. Niet zelden worden geheele akkers kaal gevreten. Te gewoonlijk bij het publiek door haar vader voorgesteld als »het wonderkind Miss Bettya, balanceerde half in de deur staande twee ledige fllesschen op elkander. Haar magere beentjes waren in een veel te ruirn vleesch- kleurig tricot schuil gegaan en een kruise lings om het bovenlijf geknoopte wollen doek van helder blauwe ldeur, deed haar bleek en sproeterig gezichtje, omgeven door een auréoool van papilloten, alleronvoor deeligst uitkomen. a Kijk dan toch uit, Bettyriep vrij knorrig de jongeheer Barlo Junior, die op de onderste trede van de trap zich oefen de in het op het hoofd staan, aschei et- liever uit, als je die flesschen telkens laat vallen, je gooit me nog een gat in het hoofd.ee aDat zou jammer wezen,® antwoordde zijn broer Paulo, die een eind verder op den grond zat en bezig was met het sclte ren van een witten poedel. »Stilte dat eeuwige gekibbel verveelt me le riep de heer Carlo zijn geslacht op tamelijk barschen toon toe. Zoolang ik aan mijn toilet bezig ben, wil ik rust hebben.® De directeur stond namelijk aan de eene zijde van den wagen voor een spiegeltjezich te scheren en bracht zijn vettig glimmende haarlokken in den bevalligen vorm, dien men gewoonlijk polka haar noemt. Zijn kaalgeschoren nek, de gouden ringetjes in de ooren, de scherp gepunte knevels en de spitse kinbaard, ge voegd bij de hoogroode, verweerde en vreezen staat weer een verwoesting van sommige graansoorten, vooral haver, door den zoogenaamden draadworm, die reeds hier en daar zijn vernielend werk begint. Dit is nu de wrange vrucht van het domme vogelslachten door de Duitschers. Men heeft om een vleeschboutje te hebben duizenden vogels gevangen en uitgemoorden 't ge volg De oogst wordt verwoest. Laat het voor Nederland een afschrik wekkend voorbeeld zijn. Ook in ons land begint men allerlei gevederde zangers te vangen en te verorberen, Als aan dit euvel geen paal en perk wordt gesteld, zullen onze landbouwers het spoedig merken aan hun gewassen. Beschermt de vogels In Bulgarije is Radoslowof, de minister president afgetreden. Hij was een trouwe vriend van de centralen, terwijl zijn op volger Malinof, van huis uit Russisch ge zind is. Dit wil niet zeggen, dat Bulgarije nu maar dadelijk zich zal werpen in de armen van de Entente, maar het wijst er toch op, dat de zaak der centralen niet heel sterk meer behartigd zal worden door de Bulgaarsche regeering. De val van Radoslawof wordt toegeschre ven aan de ontevredenheid, gewekt dooi den vrede van Boekarest. Bulgarije acht zich te kort gedaan en om den tuin geleid, omdat het niet dadelijk de heele Dobroedsja krijgt. Van dezen bondgenoot behoeft Duitschland dus wel niet veel bijstand meer te verwachten en het zal dan ook in de komende dagen zijn krachten verdubbelen om in het Westen een beslissing te bevechten. door de zon verbrande gelaatskleur, deden in hem, ondanks zijn schoonklinkende vreemden naam den proletarier-saltimbauque op het eerste gezicht herkennen. De breede nek, de vierkante schouders en de sterk gespierde armen en beenen wezen er op, dat hij weleer tot het gild dei- acrobaten behoord had. Hij had vroeger aan den rekstok gewerkt, met gewichten en kogels gejongleerd, maar was, door een val, voor die kunstverrichtingen ongeschikt geworden en bepaalde zich nu uitsluitend tot het africhten van honden en apen en tot aproductiën« in het vuureten, steen- verbrijzelen en het jongleeren met messen. Carlo was tot zoo ver met zijn toilet gereed, strikte zich een veelkleurigen das om, trok een grijs jasje met groene op slagen en dito kraag aan, knoopte het met een der groote herts hoornen knoopen dicht, dekte zijn kunstenaarshoofd met een flambard en zag er nu, met zijn geruiten pantalon, zooals hij het noemde asjiek® uit. a Allo riep hij met zijn min of meer schorre stem Carlo junior toe. aLaat eens een paar van de artisten buiten komen. 5) Wie klonk het terug. aEerst Jack, dan Minca en Tom.® In den wagen blafte een hond 't was Tom, hij had zijn naam gehoord. Een oogenblik later sprongen twee keesapen en een zwarte poedel van het trapje hem te gemoet. Wordt vervolgd VIEUWSBLAB mor lit Li»l m§ Neusden en Aliens, ie Lanistraat es ie gosisielerwasrl CUBA li

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1