Bij gewichtige besprekingen, Ook al, omdat in Hongarije de anti-oor logspartij, die tevens een anti-Duilsche partij is. (die van Karolije) zich steeds krachtiger laat gelden. Het is te begiijpen dat er oorlogsmoeibeid gaat ontstaan in de ver schillende landen. Wij begrijpen niet, dat ze zich al niet veel eerder en veel sterker geopenbaard heeft. Maar wie weet voor welke verrassingen wij eerstdaags komen te staan. openbaar optreden en examens, behoeden Mijnhardt's Zenuw-tabletten U voor innerlijke opwinding, angst gevoel en hartkloppingen, maken U rustig en kalm, houden Uw geest helder. Per koker 60 ct., 3 kokers f 1.70. Onschadelijk, zuiver samengesteld Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharm. Fabriek Zeist. Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten ■WW—B— BUITENLAND. Volgens berichten uit Moskou zijn alle in Amerikaansche en Engelsche havens lig gende Russische schepen in beslag geno men. Een Finsch blad deelt verder mede dat op acht van de grootste en beste sche pen der vrijwillige Russische vloot in de Oost-Aziatische wateren beslag is gelegd en dat de overigen bevel hebben gekregen om geen zee ie kiezen. De commi8sarie voor buitenlandsche aan gelegenheden heeft hiertegen protest aan- geteekend. Dit optreden der entente heeft in Rus land kwaad bloed gezet. Het blad «Iswes- tia« schrijftDe inmenging van onze bond- genooten tegen de roode regeering zal al leen maar de groote massa tegen de nieuwe overweldigers opzetten en een toestand scheppen als de Duitschers dien in Oekraine hebben geschapen. Als de bondgenooten in Rusland tegen Duitschland vechten, zullen zij als indringers beschouwd worden. De val van de roode regeering zou alleen Duitsch land te stade komen. Engeland zou daar mee voor de Duitschers den weg naar Indië en Siberië openen. o Vllegcractlc. Londen, Officieel. Er zijn elf vijan delijke vliegtuigen door Engelsche vlie gers in luchtgevechten vernietigd en negen tot dalen gedwongen. Een Duitsche ballon werd brandend neergehaald, terwijl het af weergeschut één vliegtuig omlaag schoot en één tot dalen dwong. De Engelsehen verloren tien vliegtuigen, waarvan zes ten Z, van Montdidier. Op de spoorwegen bij Armentières, Ste- gers (Estaires), Commines, Kortrijk en op de havenwerken van Brugge werden 34 ton bommen geworpen. Twee Engelsche nachtvliegtuigen keerden niet terug. Dc slag iu Italië. PARIJS. Uit Rome wordt gemeldhet laat zich aanzien dat de tweede fase van den slag van een groote hevigheid zal zijn. Bij het bruggehoofd, dat de Oostenrijkers aan den beneden-Piave hebben ingericht, bieden de Italianen met hand en tand tegenstand aan de aanhoudende aanvallen van twaalf divisies, die voortdurend met de tusschen Sunegana en Coaegliano ge concentreerde reserves worden aangevuld. De strijdmacht, die tusschen den Montello en den Piave aanvalt, schijnt te zijn sa mengesteld uit meer dan 25 devisies in eerste linie en acht in reserve. De vijand had bij Fonzano lange colonnes van Duit sche vrachtwagens samengetrokken om den buit te vervoeren, waarop hij rekende. Onder de gevangenen bevond zich een ko lonel, commandant van een regiment. Over den toestand van den Engelscheu scheepsbouw. De Daily News schrijft hieroverNaar van deskundige zijde medegedeeld wordt, is het bij de tegenwoordige toestanden bij de arbeiders onmogelijk 'n groot schip van 5000 reg. ton in minder dan 8 maanden, gerekend van den dag af dat het eerste stuk stalen wand aangebracht wordt, ge reed te krijgen. Het bouwen naar 't eenheidsmodel en 't vervaardigen van scheepsdeelen door fabrie ken in 't binnenland hebben den bouw der afzonderlijke deelen bespoedigd, doch er gaat veel tijd met het in elkaar passen dezer deelen verloren. 400 geschoolde ar beiders moeten eiken dag gedurende GH maand 9 uur werken om 't van stapel loopen te doen plaats hebben, binnen den vastgestelden tijd. Een haven in Zwitserland. Bern, 19 Juni. De nationaliteitsraad heeft 2 1/4 millioen franco geschonken aan den bond voor het kanton Kaselstad tot den bouw van een havenaanleg aan den rechter-Rijnoever voor de Rijnscheepvaart. o De Duitsche marinestaf meldtIn het afgesloten gebied van de Middellandsche Zee hebben onze duikbooten zes stoom schepen en vier zeilschepen in den grond geboord. Zij haddent ezamen een inhoud van 25 500 ton. Twee gedeseeteerde matrozen, die van Kopeuhagen uit spionagediensten voor de geallieerden hebben ver richt, zyn in Duitschland in hechtenis ge nomen. Hun mededeelingen, welke het draadlooze station te Nauen overseint, geven eenig denkbeeld van de premies, welke de Engelschen voor hun diensten beschik baar hebben gesteld voor een aanslag op keizer Wilhelm één millioen mark voor het vernietigen van een duikboot, op welke wijze ook, 500.000 mark voor het aan stoken van een staking of muiterij 50.000 mark en voor algemeene berichten van 5000 tot 20.000 mark. Washington, 19 Juni. In de eerste twee weken van Juni zijn blijkens mededee lingen van het departement voor den scheepsbouw 16 stalen schepen afge leverd met in totaal 89.162 ton (d. w.) vijf van de zestien waren gebouwd onder contract van het dept. De elf andere zijn opgevorderde schepen (van tezamen 55.662 t.) De vijf onder contract gebouwde sche pen waen van tezamen 33,500 t. De ambtenaren van het Dept. voor de scheepshouw maakten het feit bekend, dat de tien snelste stalen schepen die op het program voor den scheepsbouw voorkwamen zijn gebonwd in den gemiddelde tijd van 999 dagen, terwijl gemiddelde tijd voor den oorlog twaalf maanden bedroeg. BINNENLAND. Klei-aardappeleu zoek. Het blijkt dat er op de Friesche klei duizenden H.L. aardappelen minder zijn dan by de inventarisatie opgegeven zijn. Vandaar dat men nog in Friesland slechte zand en veenaardappelen moet eten. Waar die kleiaardappelen gebleven zijn? Een slimmerd. Te Oude Pekela legde een soldaat een geweerpatroon in den oven om te drogen. Toen hij de patroon er weer uithaalde ontplofte deze en werd hem de hand ver brijzeld. o Vmalschtc thee. Eenige bewoners van Harlingen hebben op hun bons thee ontvangen, die vervalscht bleek te zijn met gedroogde bladeren van andere planten. De politie doet onderzoek. Omgekochte kommies. Gisteren is naar de gevangenis te Roer mond overgebracht P. J. van P kommies bij 's Rijks belastingen, wonende te Maas- bree, verdacht van het als ambtenaar een gift aannemen, wetende dat hij hem ge daan werd, teneinde hem te bewegen om in strijd met zijn plicht in zijn bediening iets te doen of na te laten. Goudgeld iu beslag genomen. Te 's-Gravenhage heeft de politie een inval gedaan bij de verschillende handelaren, die goud boven de waarde opkochten. Het aanwezige goud werd in beslag genomen in totaal voor een waarde van eenige dui zenden guldens. Voor de handelaren brengt dit in beslag nemen een niet onaanzienlijk nadeel mede. Voor het in beslag genomen goud krijgen zij niet meer dan de werkelijke waarde terug, wat per tientje een verlies kan be- teekenen van 7 of 8 gulden. Een Duitsche vlieger gevonden. Te Rijswijk (Geld.) is aan den dijk een Duitsche vlieger gevonden. De vlieger is rechthoekig van vorm, ongeveer 3 M. lang, 3 M. hoog en 0.8 M. breed. Een enkele honderden meters lang ijzerdraad is aan de Drache bevestigd. Deze draad lag over een veldweg en een boerenwoning en was ook in de boomen verward geraakt. Op het doek is een papier aangebracht, waarop medegedeeld wordt, dat de Drache het eigendom is van het Marinekorps, ter wijl den vinder verzocht wordt het voor werp tegen belooning van 2 mark terug te zenden. Het nummer van den vlieger is 249. o De onderhandelingen met Duitschland. Wolff seint uit BerlynOmtrent de onderhandelingen tusschen Duitschland en Nederland vernemen wij dat deze nog niet tot een definitieve overeenkomst hebben geleid. Men mag echter aannemen, dat zij binnenkort tot een voor beide partijen bevredigend einde zullen worden gevoerd. De onderhandelingen omtrent de scheep vaart tusschen Nederland en de Scandina vische landen, waarvoor de invulling van een vrijgeleide noodig is, hebben ten doel de voorziening van Nederland met grond stoffen en levensmiddelen te vergemakke lijken, met inachtneming van de belangen van den Duitschen oorlog ter zee. o Het ministerie na de verkiezingen. De «Tel.« zegt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat minister Cort van der Linden, onmiddellyk na de verkiezin gen, ongeacht den uitslag daarvan, het ont slag van zijn kabinet aan de Koningin zal aanbieden. o Oek daar niet veilig. Van de kapel der R.K. kerk te Zwaag (N.-H.) is het koperwerk van den bliksem afleider ontvreemd. o In beslag genomen vee. De Provincie Veevorderingscommissie heeft op de veemarkt te Groningen in be zit genomen ruim 60 runderen, 100 vette, 150 nuchtere kalveren, ruim 200 schapen en 6 varkens. S.s. ,,lp© Mendi". Volgens te Maassluis ontvangen draad loos bericht is het Spaansche stoomschip «Upo Mendi«, 3838 br. ton, getorpedeerd, waarbij een stoker zou zijn omgekomen. o Een Viootpastoor. Men schrijft aan De TijdHet heeft Z.D.H. den Bisschop van Haarlem behaagd, den WelEerw. heer H. J. M. M. Alink te Den Helder aan te wijzen als vlootaalmoe- zenier. Het koninklijke besluit tot benoeming en regeling der ambtelijke functie kan eerstdaags worden verwacht. Schatten der zee. Uit het wrak van het stoomschip Beste- vaer is een vat zilver van 350 KG. boven gebracht. o Geen beperking van den treinenloop. Bij informatie te bevoegder plaatse is aan het Hbl. gebleken, dat de geruchten als zou tengevolge van de kolenschaarschte de treinenloop op 1 Juli worden ingekrom pen, van allen grond ontbloot zijn. De dienstregeling, opgenomen in den reisgids van 3 Juni, blijft onveranderd ge handhaafd. Te Rotterdam is een nieuwe proef met het opnemen van de stemmen van duizend ingeleverde stembiljetten genomen, waarbij aan het stembureau drie ambtenaren ter assistentie waren toegevoegd. Deze sorteer den de biljetten vooraf naar de lijst, waarop gestemd was. Het resultaat is nu zeer be vredigend geweest. Met het verwerken van 1000 stembiljetten waren ruim vier uur gemoeid. Aangezien het aantal kiez rs te Rotter dam bedraagt, in 8 stemdistricten minder dan 800, in 6 stemdistricten van 800 tot 900, in 22 stemdistricten van 900 tot 1000 en in 17 stemdistricten meer dan 1100, terwijl niet alle kiezers zullen opkomen, mag aangenomen worden, dat gemiddeld voor het opnemen van de stemmen vier uur noodig zal zijn. o— In restaurants en koffiehuizen te Rotter dam zijn voor den staat 450 kilogram thee in bezit genomen. o Schipbreuk. Volgens een telegram van den vertegen woordiger van Van Nievelt, Goudriaan Co.'s Stoomvaart-maatschappij te New-York heeft het door de Amerikaansche regeering in beslag genomen stoomschip Alcor op de kust van Nieuw-Schotland schipbreuk ge leden en is het vermoedelijk als een totaal verlies te beschouwen. (De Alcor, groot bruto 3551 en netto 2171 reg. ton, werd in 1915 door de Rot- terdamsche Droogdok-Maatschappij gebouwd o De laria Jacoba. Uit Hamburg wordt gemeld De Nederlandsche motorschoener Maria Jacoba, 10 Mei naar Swinemünde opge bracht, is met schade aan den motor Dala- roe binnengeloopen en wordt naar Stock holm gesleept. o Een huiszoeking met succes. Bij huiszoekingen te Schoonhoven is bij iemand, die geen sigarenhandelaar is, een hoeveelheid van niet minder dan 64.700 sigaren ontdekt, benevens een kist thee, een hoeveelheid koffie en harde zeep. Een mooi stelletje. Te Nijmegen is door de politie aange houden zekere H. van G. uit Goch, die vier maanden gevangenisstraf moest onder gaan wegens smokkelen. Hij bleek in het bezit te zijn van f4251.92 en 10.566 mark, welk geld volgens zijn verklaring grootendeels toebehoorde aan zekere vrouw M. G. uit Goch, die met hem heimelijk de wijk naar Nederland had genomen, met achterlating van hare zes kinderen te Goch. Haar man zit wegens smokkelen te Veen- huizen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 10'1 uur. Hensden. Op den eersten Juli 1918 hoopt de Onderofficiers vereeniging «For- tuna« haar 1-jarig bestaan feestelijk te herdenken, in het Hotel »Concordia«. De feestcommissie is samengesteld uit de Heeren P. v. Ommen, II. V. Delgarge, H. van Buuren, Chr. Zeiss en H. Gerzee. Donderdagavond trad in Concordia alhier op Mr. Ridder van Rappard, lid der Tweede Kamer, om eene politieke lezing te houden. Een vrij talrijk publiek was opgekomen en de lezing werd eene bespreking, het geen voor de aanwezigen natuurlijk veel aangenamer was. Na eene humorisische inleiding werd besprokenVrij handelstelsel, Vrouwen kiesrecht, Staatspensioen, Landbouw, Open baar onderwijs, Belastingstelsel en Woning verbetering. Uit de mededeelingen vingen we ook op, dat bij de a.s. verkiezing 400,000 nieuwe kiezers in het gareel zullen komen. De uitkomst moet ongetwij feld allerlei verrassingen aanbrengen. Na de lezing werd gelegenheid gegeven tot debat, waarvan een viertal personen gebruik maakten, waaronder twee militai ren, die blijken gaven van groote belezen heid en goede voordracht. De bespreking, die door Mr. van Om meren werd geopend, werd door hem even eens gesloten, met een woord van dank aan den spieker, waarmede de vergadering instemde. Van dit jaar heeft alhier eene ver wisseling van huizen plaats, op de wijze als dat in de groote plaatsen gewoonlijk geschiedt. Nu is weder het huis, waarin de firma Van Adelberg sints tal van jaren hare zaken uitoefende, in koop overgegaan aan de firma L. de Beer en zal dit dienen tot woning van den Agent, de Heer Tupker, en tot bergplaats van goederen voor de stoombootverzending. Het huis, tot nu toe bewoond door den Heer Tupker, is in koop overgegaan aan den Heer Cox. Naar men zegt zal het afgebroken worden en omtrent de verdere bestemming loopen verschillende geruchten. Werkendam. Door den kerkeraad der Chr. Geref. Kerk alhier, is beroepen Ds. J. Jongeleen uit Noordeloos. Woensdagavond hield Prof. de Visser van IJzendoorn, lid van de Tweede Kamer voor district Gorinchem, in het café van de Wed. Wink, eene politieke rede voor een goed gevulde zaal. Spreker was van meening dat R. K. en Socialisten zeer ver sterkt uit de stembusstrijd zouden komen. Hij meende dat daar een sterke partij over moest komen te staan. Dit moesten de vrij liberalen zijn. De heer Timmer uit Hardinxveld S. D. A. P. trad in debat voor de Socialisten, doch werd op meester lijke wijze door eerste spreker beantwoord. Andel. Door Mej. v. M. werd een konijn met 8 jongen verkocht voor de ka pitale som van 40 gulden. Maandag j.l. trad hier voor de kiezers op de heer Tj. Kielstra Em. pred. en Schoolopziener te Zeist, om nog eens uiteen te zetten de bedoelingen der Unie-Liberalen. Spreker begon met er op te wijzen dat hij geen candidaat eener vrijzinnige partij zou willen en kunnen zijn, als het waar was, wat zoo dikwijls werd beweerd, dat de vrijzinnigen ongodsdienstig zijn en enkel anti-cleriaal. Buiten godsdienst kan de mensch niet en evenmin de maat schappij. Spreker meende dat uiterst rechts en uiterst links aller gevaarlijkste beginselen verdedigen. Bij alle deze partijen loopt de persoon, de mensch, het karakter gevaar. Vrijheid is het hoogste goed, zal de mensch zijn leven waardig leven. Evenwel geen vrijheid zonder zelfbeperking. Spreker lichtte het program van actie van de Liberale-Unie nader toe, zeide dat art. 492 der Grondwet eerlijk moest wor den uitgevoerd, kwam in 't bijzonder op voor het ouderdomspensioen en achtte het plicht, den last der mobilisatie, waar kan, te verlichten. Spreker eindigde zijn rede, met uit te roepen: «Vooruit, met Goden met eereAls één man rondom onze geëerde Vorstin tot heil van ons lieve Vaderland 1 Vooruit 1 De vergadering was druk bezocht en betuigde door krachtig applaus hare inge nomenheid met het gehoorde. Er werd een kiesvereeniging opgericht waarbij zich terstond een aantal personen aansloten. Genderen. Dinsdagavond zal in de Openbare School alhier een lezing gehou den worden door den Edelachtbaren Heer Brune, over de Evenredige Vertegenwoor diging, om de kiezers nog eens in te lich ten over de nieuwe wijze van stemmen. Daarbij zal duidelijk worden gemaakt, wat de kiezer zal hebben te doen als de stem bus geopend zal zijn. Er zal een entrée van 10 cents geheven worden ten bate van het Groene Kruis. Dassen. Van Maandag op Dinsdag nacht 1.1. zijn nu, bij den heer M. Vei'bunt, een heeren- en een damesrijwiel gestolen en bij L. C. Heijmans de wasch van de bleek. Dergelijke diefstallen zijn hier aan de orde van den dag. 's Gravemoer. a.s Dinsdagavond 8 uur zal voor de Antir. Kiesvereeniging alhier in de Geref. Kerk optreden de heer Mr. P. E. Pniët uit Leiden met het onder werp De strijd. Onder vele blijken van belangstel ling vierden deze week de echtelieden J. F. Christ en M. van Raamsdonk hunne gouden bruiloft. Moge het nog een dia menten feest worden Herpt. Bij de woning van A. L. zaten eenige kinderen, tijdens de afwezigheid der ouders, zich te vermaken met vuurtje spelen. Door een voorbijganger werd zulks opge merkt en werden ze in hun spel gestoord zoo dit niet het geval ware geweest was de woning, welke voor het grootste gedeelte uit riet en stroo bestónd, in vlammen op gegaan. Twee noodslachtingen moesten deze week alhier worden uitgevoerd, zoodat men zoodoende nog eens in de gelegenheid was een stukje vleesch te bekomen; wel was het een aanzienlijkke schade voor de eige naars. Meenwen. Naar wij vernemen za de Zangvereeniging «Kunst naar Krachtcc op Woensdag 26 Juni a.s. in de zaal van den Heer Smits alhier, eene uitvoering geven ten bate van den aankoop van een ziekentransport-automobiel voor het Groene- Kruis. Wij hopen dat velen hunne belangstel ling in dit menschenlievend streven van onze vereeniging zullen toonen en weten op prijs te stellen door deze uitvoering bij te wonen. Nederhemert. Tot onderwijzeres aan de school aan de Noordzijde is benoemd Mej. B. Timmermans te Vrijh.-Capelle. Nieuwendijk. Voor de A R. Kies vereeniging alhier hoopt a.s. Zaterdagavond in het Instituutlokaal op te treden de heei Mr. J, W. Goedbloed, met een rede ge titeld De Antirev. Partij en de a.s. ver kiezingen. Raamsdonkveer. De Heer Stoffels zal Zaterdag een politieke lezing houden voor de Christelijk Histor ische Kiesvereeni ging- De Heer J. P. van Dongen- Tor man zal zijn groentendrogerij een belanrijke wijziging doen ondergaan. Aan het bedrijf zal nu een zoutery worden toegevoegd. In de Meubelfabriek «De Zon,« eigenaar de Heer W. Sassen, zal een zuig gasmotor worden geplaatst, deels voor het eigen bedrijf, deels voor de voorziening van electrisch licht van een gedeelte van Geertruidenberg. Aan het Keizersveer is 65 K.G. bronsmetaal ontvreemd uit een van de magazijnen van den Rijks-Waterstaat. Om zijn tuin te beschermen tegen vreemde indringers had de heer S. een electrische draad gespannen. Hedenmorgen vond men het eerste slachtoffereen hond. Sleeuwijk. Bij de Ned. Herv. kerk alhier is tot predikant beroepen, ds. P. van der Kooij te Reeuwijk. Veen. Woensdag had de eerste vei ling plaats van nieuwe aardappelen. Er werden er circa 35 H.L. aangevoerd. Deze waren bestemd voor de distributie voor Arkel en Zaltbommel. Elke week zullen er nu 3 veilingen gehouden worden n.I. 's Maandags, Woensdags en Vrijdag. Aan de Wed. v. B. werd voor een paard niet minder dan f1300. geboden] Niettegenstaande dien hoogen prijs wilde de eigenares het nog niet hiervoor afgeven. Voor de verpachting van den uiter

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2