stemming in de vijandelijke landen van Duitsche officieuze zijde op een wijze beantwoord is, die weinig ge schikt lijkt, om een versterking van den vredeswil in de vijandelijke landen te be vorderen. De arbeidersraad eischt daarom, dat de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering zich niet alleen bereid toont, te allen tijde in onderhandelingen over den algemeenen vrede zonder in lijvingen en oorlogsschattin gen en over de oprichting van een liga der naties te treden, maar dat zij zich ook bereid verklaart, zelf zoo spoedig mogelijk, de regeeringen van de vijandelijke landen tot vredesonderhandelingen op de zen grondslag uit te noodigen. De raad der arbeiders draagt aan de club van de Duitsche sociaal-democratische afgevaar digden op, dezen eisch onverwijld aan den minister von buitenlandsche zaken voor te leggen. Dat is klare wijn en als deze beweging verdere afmetingen mocht nemen zou het niet zoo heel vreemd zijn dat Oostenrijk gaat denken aan een afzonderlijken vrede. Zoover is het nog wel niet, maar beginnen eenmaal de volksmassa's zich te verzetten en dreigt er.een algemeen oproer Rus- lands geschiedenis van de laatste maanden leert het dan kunnen de zonderlingste dingen gebeuren. Ook in Finland is nijpend, gebrek. Een corr. van de N. R. C. schrijft dienaan gaande In een gesprek, hetwelk ik met dr. Ramsay, chef der levensmiddelenvoorziening in Helsingfors gehad heb, uitte hij zich bedrukt over den toestand van het oogen- blik hij gelooft nauwelijks, dat de andere staten Finland met eene hoeveelheid, die in aanmerking komt, ondersteunen kunnen. Van Rusland, waarin volslagen wanorde heerscht, is gedurende langen tijd niets te te verwachten en de entente zal nauwelijks ons graan leveren, nadat wij door onzen politieken toestand in een haar vijandigen conjunctuur geraakt zijn. Trouwens, reeds vóór de roode staats greep was ons duidelijk geworden, dat wij van de entente niets anders dan beloften te verwachten hadden. Wat de middenrijken aangaat, wij zijn met haar in onderhandeling, die echter ook niets van belang kunnen opleveren. Wij moeten zelf zien te huishouden. Bezuinigen doen wij reeds, doordat wij aan buitenlanders geen levensmiddelenkaar ten uitreiken, (de Russen alleen bedragen in Helsingfors 30.000 man) en ons rant soen brood tot 80 gram hebben geredu ceerd. Toch zijn voor onze hoofdstad alleen ook zoo nog 11 spoorwegwagons graan per week noodig, dat wij slechts met de uiterste moeite kunnen verschaffen, om nog tiiet van Wiborg en omstreken te spreken, waar de toestand nog erger is en zoo hopen wij de kritiekste maanden, tot den nieuwen oogst, door te komen. Het Finsche volk heeft alzoo menige zware beproeving doorstaan en het zal ook den honger doorstaan. Inderdaad, men lijdt hier honger, en toch wordt de orde niet verstoord. Het is werkelijk bewonderenswaardig hoe dit volk de beproeving van een hongersnood zoo heldhaftig kan doorstaan. Wij met onze 200 gram brood hebben het dus nog heel wat beter dan de ge teisterde Finnen en mogen aan hun ge duldige berusting in het onvermijdelijke wel een voorbeeld nemen. BUITENLAND. De Weensche Arbeidersraad heeft be sloten, de arbeiders, die in staking zijn gegaan, aan te raden het werk te her vatten. o Om Oostenrijk tegemoet te komen heeft Duitschland uit zijn militaire voorraden 10.000 tdh graan toegezegd, van welke 5000 ton onmiddellijk verzonden worden. o Bij gelegenheid van de ontvangst van journalisten verklaarde generaal March, de chef van den Amerikaauschen generalen staf, dat 800.000 man tot op heden over den oceaan zijn gevoerd. Het land is zijn program 5 maanden vooruit. o Ontploffing in een filmfabriek. Te Berlijn heeft in het gebouw van een bioscoopfilmonderneming een zware ontplof fing plaats gehad. De 15 menschen, die in de ruimte, waar het ongeluk gebeurde, werkzaam waren, zijn allen verbrand, zoo dat over de directe aanleiding tot het on geluk nog niets is vastgesteld. Een man en twee vrouwen sprongen met brandwon den overdekt op straatmenschen op de bovenste verdiepingen moesten over ladders weggeholpen worden. Behalve de dooden zijn er nog 8 personen zwaar gekwetst. De meesten konden door achteruitgangen naar buiten komen. Waarschijnlijk is de ontploffing door het in brand raken van losse filme veroorzaakt. De vier verdiepingen hooge inrichting is geheel uitgebrand. In Zwitserland hebben hier en daar on geregeldheden plaats gehad tengevolge van de duurte. Het Hamburger Fremdenblatt verneemt uit Basel dat in Winierthur en Thun de geheele arbeidersklasse een sym pathie-staking is begonuen. De arbeiders verlangen niet alleen maatregelen tegen de duurte, doch aanzienlijke loonsverhoogingen. o Henderson over Troeistra Reuter seint uit Louden In een intervieuw met een vertegen woordiger van Reuter heeft Henderson ge zegd dat het besluit der regeering om Troelstra niet toe te staan Engeland te bezoeken, eenige teleurstelling zal wekken op de jaarlijksche conferentie der arbeiders partij, die de volgende week zal plaats vinden. Het is dwaas om Troelstra als pro-Duitsch voor te stellen. Hij is een nationalist, die onder de moeilijkste om standigheden voortdurend een neutrale hou ding tegenover de beide oorlogvoerende groepen heeft aangenomen. o Greote brand te Grimsby. Het noordelijk deel van de vischmarkt van Grimsby is bijna geheel door brand vernield. De brand bleef beperkt tot het noordelijk gedeelte. De schade wordt op 3000 4000 pond geschat. o Het agentschap Havas seint dat de Pa- rijsche pers zich algemeen verheugt over het met een m i s I u k k k i n g en af tocht eindigen van het Oosten rijksch offensief. Sommigen meeneii, dat het een groote ramp voor Oostenrijk-Hungai ije kan worden, door den terugslag op de reeds door hongersnood beproefde bevolking van dat land. De Echo de Paris voorziet ver der als gevolg, dat de Duitschers zich nu zullen willen haasten om opnieuw aan te vallen op het Fransch-Engelsche front. o Wat Wolff meeut te weten. Wolff seint uit Berlijn Op Dinsdag 18 Juni werden acht En- gelsche kruisers ter hoogte van Katwijk, binnen de zóne van drie mijlen, waarge nomen. Het eskader voer in gevechtslinie. Algemeen wordt dit feit met het niet- uitvaren van het Nederlandsche convooi in verband gebracht. o De slag aan de Piave. Rome. 24 Juni. Italiaansch legerbericht. De dag van gisteren was voor ons een dag van overwinning. Aan de Piave door den ijzeren druk onzer troepen in steeds enger ruimte gedrongen, door onze artillerie en vliegers onophoudelijk bestookt, begon de vijand, die zich gedurende 8 dagen ten koste van ongehoorde offers op den rech teroever van de rivier wanhopig had ge handhaafd, in den nacht op 23 Juni naar den linkeroever terug te trekken. De over tocht, die onder ons moordend vuur plaats had, duurde gisteren voort onder de be scherming van een krachtig mitrailleusevuur van dekkingstroepen, die door de onzen na een hardnekkigen tegenstand overhoop wer den geworpen. De Montello en de geheele rechteroever van de Piave, behalve een zeer klein ge deelte, waar verder wordt gestreden, zijn thans weder in ons bezit. Tot nu zijn meer dan 4000 gevangenen geteld. Een onmetelijke buit aan wapenen en materiaal van allerlei aard viel in onze handen. Een buitengewoon groot aantal lijken van Oostenrijkers bedekt het slag veld. De vijand heeft zeer moedig gestreden. BINNENLAND. De „Kennemerland". Men meldt uit Den Haag Naar wij van de N. O. T. vernemen heeft het s.s. «Kennemerland» van de Ko- ninkl. Hollandsche Lloyd met mais en stuk goed geladen, dat, naar men zich zal her inneren, geruimen tijd te St. Vincent door de Portugeesche autoriteiten was vastge houden en eenigen tijd geleden van daar naar Halifax was vertrokken, van de En- gelsche regeering vergunning verkregen om de reis naar Nederland voort te zetten. De Kerk te Zuidland afgebrand. Zaterdagavond omstreeks 11 uur, tijdens het hevige onweder, dat toen woedde, is de bliksem ingeslagen in den toren van de Kerk der Ned. Herv. Gemeente te Zuidland. De predikant, ds. Koolhaas, (vroeger te Genderen), verstrekte de volgende mede- deelingen. Men zag een kleine vlam uit den toren slaan. Spoedig daarop stond hij in lichte laaie. Uit alle kanten drongen de vlammen naar buiten en spoedig sloeg het vuur, dat door den stormwind hevig werd aange wakkerd over naar het kerkgebouw. Aan blüsschen viel niet te denken. De beide brandspuiten van Zuidland die bij een groote brand niet veel vermogen en een spuit uit het naburige Simons- haven bleken niet tegen het vuur opge wassen. Men heeft er zich dan ook toe bepaald de huizen, die in de omgeving van de kerk staan, en die zeer ernstig gevaar liepen in vlammen op te gaan, met water tegen het vernielende element te beschermen, waarin men onbegrijpelijker wijs goect is geslaagd. Enkele huizen vat ten wel vlam, doch door oogen blik kei ijk ingrijpen werd elk begin van brand dade lijk gebluscht. Terwijl groote vlammen reeds uit den toren sloegen zag men een duif, die haar hooge zitplaats niet wilde verlaten. Het dier had in den toren haar nest met jon gen, en eerst toen zij in de vlammen dreigde om te komen vloog zij weg. Een treffend bewijs van moederliefde. Nadat de klok haar twaalf sombere sla gen had doen hooren, stortte de spits van den toren in. Irt milliarden vlogen de von ken rondom. Het was een prachtig schouw spel. De geheele kerk met kosterswoning is uitgebrand. Niets dan de kale muren ver heffen zich nog. o Ëngelsche mijnen in Nedcrlandsch gebied. (Officieel). Het ministerie van buiten landsche zaken deelt het volgende mede Op 30 Maart 1918 liep Hr. Mr. torpedo boot »G. 11op een mijn in het zeege bied van het z.g. Stortemelk (ter hoogte van het zeegat van Terschelling), binnen de Nederlandsche territoriale wateren. Op 24 April 1.1. werd bij het visschen naar mijnen in dit. gebied, eveneens binnen de territoriale wateren, een mijn bovengebracht, waarvan men kon vaststellen dat zij ter plaatse verankerd was en dat ze van Britsch maaksel was. Op dienzelfden dag werd nog een mijn bovengebracht, terwijl op 2 Mei 1918 Hr. Mr. mijnenvisscher «Frans NaerebouU in dezelfde omgeving weder binnen de territoriale wateren, op een mijn liep, ria op 200 M. binnen de grens dier wateren een, naar rnen kon vaststellen, Britsche mijn te hebben opgehaald. Uit een en ander bleek, dat ter hoogte van het zeegaat van Terschelling Britsche mijnen waren gelegd binnen de Neder landsche territoriale wateren, met, als ge volg, het verongelukken van twee Neder landsche marinfe-vaartuigen en het verloren gaan van verscheidene menschenlevens. In opdracht van de Nederlandsche re geering, heeft Hr. Mr. gezant te Londen met grooten nadruk de aandacht der Brit sche regeerihg gevestigd op de daad van hare strijdkrachten, waardoor een zeer ern stige aanranding van het Nederlandsche rechtsgebied is gepleegd, één lid der be manning van de »G. 11en verscheidene leden der bemanning van de «Frans Nae- rebout« zijn omgekomen en aanzienlijke schade aan de Nederlandsche Marine is toegebracht. Smokkelen. Te Laag-Soeren is in beslag genomen een met peppelstammen geladen wagen, dien men gedurende den nacht aldaar on beheerd had laten staan. Bij onderzoek bleek, dat drie stammen 25 cM. diep waren uitgehold en gevuld met ongeveer 30 000 stukjes kwatta en 500 stukken harde zeep. De wagen, die uit de richting Apeldoorn was gekomen, zou via Doetinchem voor Duitschland bestemd zijn. Winterprovisie van aardappelen. De Minister van Landbouw heeft tot de gemeentebesturen een circulaire gericht be treffende de vraag, of in den komenden winter gelegenheid zal gegeven worden van aardappelen winterprovisie op te doen. De De Minister wijst op de bekende voor- en riadeelen daarvan. Aan het bezwaar, dat het niet mogelijk is aan het begin van het seizoen de verhouding tusschen de hoeveel heden zand- en klei-aardappelen vast te stellen, zou tegemoet te komen zijn door den opslag te beperken tot de beide eerste soorten, aan de bezwaren in het algemeen tot op zekere hoogte door de beslissing omtrent het vraagstuk van al of niet op slag aan de prudentie der gemeentebesturen over te laten. o Ersatz-tabak. Naar de «Msb.» uit goede bron verneemt, ziet de Regeering zich thans met het oog op den geringen voorraad tabak hier te lande, genoodzaakt te overwegen Ersatz- tabak te doen verwerken. Zoo mem hier toe overgaat, zullen de noodige maatregelen worden genomen om te voorkomen, dat voor de gezondheid schadelijke namaak- tabak in den handel komt of wordt ver werkt. Zooals men weet, hebben sommige soorten Ersatz-tabak in Duitschland ernstige ziekten veroorzaaktdoor een scherpe con trole op den Ersatz zal men hier te lande zulke gevolgen trachten te voorkomen. Reeds zijn eenige proeven Ersatz-tabak vervaar digd, die geheel vorm en kleur hadden van Java-tabak en op het eerste gezicht daar van niet waren te onderscheiden. o Tusschen Zand voort en Katwijk zijn 18 mijnen aangespoeld en'Jtusschen Zandvoort en IJmuiden 7. Zondagmiddag werden er op het Zand- voortsche strand twee gedemonteerd. o De bommen op Aardenburg. De koppen der bommen, die onder Aar denburg gevallen zijn, zijn uit de kuilen opgegraven. Zij droegen Ëngelsche in scripties. o Te Nijmegen is dezer dagen de gloei lampenfabriek Nijmegen voor vijf dagen stopgezet wegens (afsluiting van den gas- toevoer. De directie heeft thans aan hon derd personen, de helft van het personeel, tegen 29 dezer ontslag aangezegd in ver band met de gasrantsoeneering. Bij een uitverkoop, die Gebrs. Gerson te Rotterdam in dames en kinderconfectie, houdt, was Maandagmorgen de toeloop zoo groot, dat aan de zijde van den Schiedarn- schendijk een ruit werd ingedrukt. Vronw C. van de B. uit de Zwarte Paardenstraat en haar driejarig zoontje weiden door de glasscherven gewond, zij ernstig in den rug, waaruit in het ziekenhuis de stukken glas zijn verwijderd, het knaapje minder ernstig aan de beenen. o Dit het Bcursorerzickt ran de Beurs van Amsterdam op 24 Juni deelt de N. It Ct mede De markt toonde bij de opening slechts weinig verschil, vergeleken bij Zaterdag. De berichten uit Oostenrijk verlevendigden echter de hoop op een spoedige beëindiging van den strijd. Hiervan een gunstige in vloed uit op de beurs, die een iets vaster aanzien verkreeg. o Vet naar Duitschland De «Tel.» verneemt, dat op het terrein der zeepfabriek Keuchenius Co. te Oss, 3000 vaten vet liggen, bevattende onge veer 500 000 K.G., die naar alle waar schijnlijkheid naar Duitschland zullen wor den uitgevoerd. Er staan reeds wagons geladen, die elk oogenblik kunnen ver trekken. Er werd medegedeeld, dat dit vet zou zijn voor technische doeleinden, maar daar van is nog niets gebleken. Het is in te gendeel waarschijnlijk, dat bet geen «tech nisch vet» is en dan zou de uitvoer een nog grooter schandaal zijn. Er wordt een actie op touw gezet, om den uitvoer te verhinderen. o Bij wielband vu. Het is aan fabrikanten van rijwielbanden verboden rijwielbanden af te leveren (be halve voor legerdoeleimlen), tenzij zij ver gunning hebben van het R. W. R. Betaling ran ree. Naar aanleiding van een verzoek van veehouders in Friesland, die nog wachten op uitbetaling van het door het Rijk ge vorderde vee, heeft de Minister bepaald dat voortaan binnen 10 dagen na de leve ling het Rijk de geleverde koeien zal be talen. o Gedeputeerd. Een groot aantal Hagenaars - en ver moedelijk zal dat elders ook wel het geval zijn zijn, naar de »Avp.« meldt, leehjk gedeputeerd door de beslagneming op de thee bij de firma Thueré te Utrecht, waar, volgens bericht 30.000 K.G. lag. De firma zegt, dat zij haar voorraad destijds aan het Distributiebureau heeft opgegeven en het er niet bij zal laten zitten. Zij verstrekte als tusschenpersoon ook de thee aan win keliers, die de onlangs toegestane lVa ons per man mochten leveren. Deze winkeliers ontvingen hun thee nu nog niet en konden dus ook hun afnemers niet helpen. Zij hebben zich nu tot de autoriteiten gewend, om 't hun toekomende alsnog te ontvangen een alleszins billijk verzoek. Iubeslagneming van goud. Bij een particulier te Haarlem zijn in beslag genomen 21 gouden tientjes, 19 gouden vijfjes, 2 gouden 20-mai kstukken en 1 gouden 10-markstuk, waarvan ver moed wordt, dat er meer dan de munt waarde voor betaald is. o Ook een record. Te Venlo is de deserteur K., die dezer dagen weer ontsnapt was, aangehouden en aan de militaire autoriteiten uitgeleverd. Het gold 's mans 22ste aanhouding als deserteur. o— Bouwroorschot van drie millioeu. Ter voorziening in den enormen woning nood zal de bouwvereeniging «Heerlen» ongeveer 550 arbeiderswoningen laten bou wen. Zij beeft daartoe een aanvraag bij den gemeenteraad van Heerlen ingediend om een bouwvoorschot van f3.000.000. Dit is het hoogste voorschot tot dusver door een gemeente, ingevolge de Woning wet verleend. o Schip in nood. Uit Harlingen werd dd. Zaterdag geseind Er is een schip in nood. De sleepboot is de haven uitgevaren om de tjalk, die ge vaarlijk zit, te redden. Het is vliegend stormweer, met een hoogtij. Honderden menschen staren, in zee, in de hoop dat de opvarenden gered zullen worden. Nader wordt gemeld Bij Oostbierum zat een schip in nood. De sleepboot «Trio» verliet daarop de haven en kwam bij de gestrande aak, die vol water zat. De op varenden zaten in een boot langszij van het schip. De bemanning der reddingboot smaakte het genoegen allen te redden den kapitein, diens vrouw, drie kinderen, waaronder een kleintje, en den knecht. Het schip was van Fernhout van Hooge- veen, gedeeltelijk geladen met schelpen. Honderden menschen sloegen op den zee dijk het reddingswerk gade. o De janivergiftigiiig. Naar de «Tel.a verneemt is de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam Zaterdag van het vrijsprekend vonnis tegen B. J. H. Vlek in hooger beroep gegaan. De eisch luidde levenslange gevangenisstraf. Een proefneming Dezer dagen vloog een vliegmachine over Zaandam, een zoo gewoon verschijnsel, dat het publiek er nauwelijks meer naar kijkt. Plotseling werden de inwoners echter op geschrikt door den omroeper, die bekend maakte, dat een vijandelijke vliegmachine (bedoeld zal zijn van vreemde nationaliteit) zich boven de stad bevond en vrouwen en kinderen op last van B. en W. aanmaande zich binnenshuis te begeven. Tegelijkertijd trokken een 10-tal politieagenten per fiets er op uit, de inwoners door fluitsignalen waarschuwende en hen aanmanende naar binnen te gaan. Eenerzijds werd beweerd, dat men le doen had met een proefneming, terwijl anderzijds volgehouden werd, dat liet een officieele waarschuwing van het stadhuis betrof. Natuurlijk verwekte een en ander groote ongerustheid. Een logger in de lucht gevlogen. Volgens rapporten van de te IJmuiden binnengekomen loggers «K. W. 110« en «K. W. 53« is een zeillogger in de lucht gevlogen. Wegens den grooten afstand, waarop zij zich van het vermoedelijk door een mijn getroffen schip bevonden, durven de bemanningen niet met zekerheid te zeg gen, welke logger door deze ramp getrof fen is. Tel. Een koninklyke gift. Door de factoiy van de Nederlandsche Handelmaatschappij te Batavia is telegrafisch een bedrag van f 25.000 beschikbaar ge steld aan de Vereeniging Kinderen naar Buiten. De commissie noemt dat een prach tig voorbeeld ter navolging. Er is, zooals met weet, een centrale commissie opgericht, om groote schoolkin deren uit de steden naar het platteland uit te zenden, gevestigd te 's-Gravenhage, Siatenland 70, om dit doel te verwezen lijken. De bedoeling is op het platteland een aantal gezinnen te vinden, die bereid zijn meestal zonder vergoeding kinderen eenigen tijd op te nemen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Hensden. Op de jongste vergadering van de Commendarij Nederland, der orde van St. Jan, ten Paleize op den Kneuterdijk te 's-Gravenhage gehouden, werd o. m. medegedeeld, dat het convent zich in ver binding heeft gesteld met de beheerders der Protestantsche Ziekeninrichting (Diaco- nessenhuis) te Heusden en in overweging genomen heeft deze inrichting blijvend te ondersteunen en haar voorloopig eene sub sidie van f 300 te verleenen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2