MAGAZIJN s-BOSCH. Grossier in Sigaren, Sigaretten, Tabak, Sigarenzakjes BI dit nr. behoort eei bijvoegsel. 3 JUL I. Hinthamerstraat 24, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3787, Zaterdag 29 Juni 1918. flijillltoa. KRAT ES, HAHLMAAA's Heeren- en liiiMlei'kleeiliiig. DRAAGT Gorincliem. Land van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. 492 Tel. Int. 492 (bedrukt) Alle soorten Sigaretten worden aan wederverkoopers tegen fabrieksprijzen geleverd. Wij willen onze Lezers met het oog op bovenstaanden datum enkele aan wijzingen geven. Het aanbevelen van de een of andere partij, of' het pro paganda maken voor dezen of genen candidaat ligt niet op onzen weg. Ons blad heeft zich immers buiten alle politieke actie gehouden en zal dit ook nu doen. Een ieder stemme gelijk zijn inzicht hem dit voorschrijft. Maar een ieder stemme. Want de kiezer die zonder gel dige redenen van de stembus weg blijft zal door den Kantonrechter ter verantwoording worden geroepen. In dien gij dus verhinderd zijt, hetzij door uitstedigheid, hetzij door andere oorzaak, meld dit dan onverwijld aan den voorzitter van het stembureau vóór of op 3 Juli. Gelijk wij weten wordt dit jaar een aanvang gemaakt met het stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging. Nu zijn er niet meer 100 kiesdistric ten, maar er is er slechts één. Het heele land wordt één kiesdistrikt. En dat is verdeeld in 18 Kieskringen. De meeste lezers van ons blad zul len wel behooren tot den Kieskring 's Hertogenbosch. Wanneer gij nu Woensdag a.s. u opmaakt naar het stembureau, zorgt EEN LEVENSBEELD. 8 Onwillekeurig drukte hij zich tegen de vrouw van den kunstenmaker aan, en lachte haar toe 't was ook sinds langen tijd de eerste maal, dat iemand een vriendelijk woord tot hem richtte. Van dien dag af bleef hij deel uitma ken van Carlo's gezelschap. De acrobaat, die wel is waar onbeschaafd en ruw, maar toch niet kwaad was, had den jongen, omdat er ras in zat, zooals hij zei, bij zich gehouden en al spoedig de ontdekking ge daan, dat Dorus van hondendressuur min stens evenveel, zoo niet meer wist dan hij zelf. Tom was, dank zij het smeersel van wijlen Klaas Makko, weer even rap en vlug als vroeger, terwijl onder Dorus' lei ding een der andere honden in de kunst van het tellen en op de klok kijken werd onderwezen. Het scheen wel alsof de jon gen in de omgeving, waarin hij zich thans bevond, iets van zijn koppigen aard begon te verliezen. Met de jongeheeren Carlo verdroeg hij zich vrij weldeels omdat hij voor hunne evolutiën en luchtsprongen, hunne vaardigheid in het op het hoofd staan of op de handen loopen een zekere bewondering gevoelde, deels omdat zij van ge er voor uw oproepingskaart mee te brengen. In het stemlokaal wordt U dan daarvoor een stembiljet toe gereikt. Een heel stuk papier. Daarop vindt ge, voor den Kieskring Den Bosch b.v., 19 vakken met de namen der candidaten. Fluks opgezocht waar uw partij te vinden is. Zijt gij b.v., (om bij opklimmend cijfer te noemen) Roomsch-Katholiek dan kunt gij thuis bij No. 4, of Anti-Revolutionair bij kolom 9, of Vrij Liberaal No. 10, ol Unie Liberaal bij No. 15 of Christe- lijk-Historischj No. 16, enz. enz. En dan maakt gij het witte stipje voor één der namen zwart. Uitdruk kelijk herinneren wij er aan dat elke kiezer maar één stipje mag zwart maken, anders is de stem ongeldig. Indien gij u vergist hebt, kunt gij aan den voorzitter van het stembureau om een nieuw biljet vragen, wat u dan ook wordt verstrekt. Ten slotte nog even medegedeeld, wanneer uw candidaat „er komt". Stel, dat er in heel ons land 1.400,000 stemmen worden uitgebracht om 100 Kamerleden te kiezen. Dan zal een partij voor elke 14.000 stemmen, die ze heeft verkregen, recht hebben op één zetel. Krijgt door het heele land uw partij 222.000 stemmen, dan zal ze 15 zetels mogen bezetten. Immers 15x14.000 is 210.000. En dan het voorschot van 10.000 stemmen Wel, als dit getal behoort tot de „grootste overschotten" dan krijgt hunnen kant voor zijne bekendheid met de dressuur van het hondengeslacht eerbied hadden en, toen zij tot de ontdekking kwamen dat hij vrij goed lezen en schrij ven kon, hem als een soort van geleerde beschouwden. De eenige van het gezin, waarmede hij het minder goed kon vinden, was miss Betty, het wonderkind. Hoogst waarschijnlijk omdat zij, die tot dusverre ais de parel van het gezelschap was be schouwd, vreesde, dat de bochel een scha duw op haren glans zou werpen. Dikwijls zaten ze elkaar in het vaarwater en soms flikkerde plotseling in Dorus' oog een vonk van toorn als Betty hem na een kibbel partij verachtelijk over den schouder aan keek, terwijl ze onverstaanbaar iets mom pelde. Aan juffrouw Keetje had hij zich vol komen gehecht. De goedige, vriendelijke vrouw, die, waar het noodig was, in hare ruwe, onbeschaafde omgeving te rechter- tijd door een kalm, bemiddelend woord of verzoek, als instinctmatig, vrede wist te stichten, was voor hem een geheel nieuwe verschijning. Tot dus verre had Dorus in een wereld geleefd, die voor hem weinig anders dan scheldwoorden, het uitzicht op slaag of mishandeling had. Zijne moeder was reeds zoo larig dood en toch herinnerde hij zich nu de dagen van weleer, toen moeders zachte hand hem, haar ongeluk kig mismaakt kind, tegen de woeste uit vallen van den vader beschermde. De knaap, die eigenlijk zacht van inborst was, uw partij daarvoor recht op op nog een lid in de Kamer. Dus nu Woens dag uw stemplicht vervuld Mogen wij, mede door u, een volksvertegen woordiging verkrijgen, die land en volk tot heil wél weet te regeeren. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Daar is nu letterlijk niets te melden dat van groot gewicht is Op de gevechtster reinen nergens vooruitgang van beteekenis. Op het Westelijk front, waar men een nieuw offensief verwacht, onbeduidende ge vechten. En aan de Italiaansche grens de Oostenrijkers geheel in het defensief. Vol gens de Italianen hebben hun vijanden zeker 150.000 aan dooden en gewonden, terwijl 18.000 gevangen zijn gemaakt. Van Oos- tenrijksche zijde wordt zoowat hetzelfde beweerd met betrekking tot de tegenpartij, dus dat weegt tegen mekaar op. Als het zoo door gaat zal er door de wapenen zeker geen beslissing komen. Die zelfde gedachte is door Von Kuehlmann de Duitsche staatssecretaris van buitenlandsche Zaken, uitgesproken in zijn laatste rede voor den Rijksdag. Vee! nieuws heeft hij daarin niet gezegd. Hoe zou het ook kun nen De heeren blijven op hun eenmaal ingenomen standplaats staan en houden hardnekkig vast aan hun oogmerken. Zoolang dus de toestand niet verandert aan een van beide zijden of bij beiden tegelijk, zullen ze al weinig nieuwe gezichtspunten kunnen openen.jj Von Kuehlmann dan zeide o a. Wanneer men de gebeurtenissen overziet, moet men vragen Zal de oorlog, naar menschelijke rekening, no? tot den herfst en den winter van het volgend jaar voortduren Vaak heerschte bij ons de openbare mee ning, dat het lange voortduren van den oorlog een volkomen novum is, alsof men in de leidende kringen niet met een zeer langen oorlog in den modernen tijd zou gerekend hebben. Deze meening is onjuist. Spreker citeert de woorden, door veld maarschalk von Molkte in de Rijksdagzitting van den 14 Mei 18J0 uitgesproken, dat bij den eerstvolgende» oorlog de duur en het einde niet zouden zijn te voorzien. Wanneer de groote mogendheden van Europa, welke als nooit te voren bewapend zijn, met elkaar den strijd aanbinden, kan geen daarvan in één of twee veldtochten zoo volkomen neergeworpen worden, dat zij zich voor overwonnen zou moeten verklaren, en behoefte had aan een liefderijk woord, was door de omstandigheden verbitterd geworden, en toen hij nu in vronw Keetje iemand vond, die bij machte was de zach tere snaren in zijn gemoed te doen trillen, gevoelde hij voor haar een zeker ontzag, maar tevens een genegenheid, die aan liefde grensde. Hij zou voor haar, zooals men het noemt, door het vuur zijn geloopen menigmaal naderde hij haar, wanneer zij alleen wa ren, en zei, terwijl hij zijn tengere hand op haren arm legde»Juffrouw Keetje, laat me nu eens iets voor u doen, maar heelemaal apart voor u.« »Gekke jongen zei vrouw Keetje dan, terwijl zij hem het haar uit de oogen streek en medelijdend aanzag, »weet je wat je voor me kunt doen Vrede houden met Betty Dorus beet op zijn lippen als hij ant woordde u'k Beloof het u,« en hij deed zijn best om zich in te houden, als het wonderkind, om hem te plagen, een hoo- gen rug trok of kromme beenen maakte. Vrouw Keetje was een dier stille natu ren, wier onverstoorbaar goed humeur, ge voegd bij een aangeboren gezond verstand en een zachten inborst, hen voorbeschikt maakt, om in welke klasse of stand der maatschappij het lot hun ook een plaats hebben gegeven, tot een zegen te zijn voor hunne omgeving. Zij was de dochter van een dorpskastelein, eenvoudig opgevoed en nooit buiten haar dorp geweest, ze had in op vernederende voorwaarde vrede sluiten en zich niet meer zou oprichten, zij het ook eerst na jaren, om den oorlog opnieuw te beginnen. Het kan een zevenjarige of een 30-jarige oorlog worden en wee den- gene, die Europa in brand steekt en het eerst de lont in het kruitvat steekt Dit is al weinig moedgevend. Desnoods een 30-jarige oorlog of, gelijk destijds in ons landje, een 80-jarige oorlog. Ja, waarom niet? Als Duitschland het toch zoover bracht dat het op het vaste land de geallieerden onder de knie kreeg en de strijd door Engeland en Amerika werd voortgezet wel dan is er geen einde te bekennen. Voorts merkt de Staatsrecretaris op dat de geallieerden, en voornamelijk Rusland, dezen oorlog hebben gewild. Ook al oud nieuws. En niet minder wat hij omtrent België in het midden bracht »0»s wordt van Engelsche zijde steeds opnieuw het verwijt gedaan, dat wij ten aanzien van het Belgische vraagstuk niet bereid zouden zijn in een openlijke ver klaring positie te nemen. Ook op dit punt bestaat er verschil tusschen het principieele standpunt der Duitsche regeering en dat, hetwelk de Engelsche staatslieden haar toe schrijven. Wij beschouwen België als een der quaesties in het geheele complex van vraagstukken. Wij moeten evenwel wei geren ten aanzien van het Belgische vraag stuk van te voren verklaringen af te leggen, welke ons zouden binden zonder den tegen stander ook maar in het minst tot Iets te verplichten <r. Van meer belang was het slot vari zijn rede. Zoolang elke stap, die tot onderhande lingen zal kunnen leiden, door anderen beschouwd wordt als een vredesoffensief, als een valstrik, als een kuiperij, om tus schen de bondgenooten tweedracht te zaaien, zoolang elke poging tot toenadering door de tegenstanders van de toenadering in de verschillende landen onmiddellijk op zijn hevigst worden aangevallen, zoolang kan men niet inzien hoe eenige gedachtenwis- seling kan worden ingeleid, die tot den vrede zal voeren. Zonder zulk een ge- dachtenwisseling zal, bij den geweldigen omvang van dezen coalitie-oorlog en door het aantal der mogendheden, ook over- zeesche, die er aan deelnemen, door zuivere militaire beslissingen alleen, zonder diplo matieke onderhandelingen, moeilijk een wezenlijk einde verwacht kunnen worden. haar vaders herberg kennis gemaakt met den acrobaat, die 't jonge onervaren meisje wist te bekoren. Keetje iiad nog zoo wei nig van de wereld gezien, dat 't Carlo weinig moeite had gekost haar argeloos hart te veroveren en trots vaders en moe ders tegenstand was zij op jeugdigen leeftijd met hem gehuwd. Al spoedig kwam zij tot de wetenschap, dat niet enkel rozen op hymens paden groeien, maar al kwetsten haar ook de doornen, toch hield zij moed en wist door geduld en kalmte den ster ken man, den hercules, die vaak der me nigte een uitroep vau bewondering voor zijne lichaamskracht afdwong, zooals men het noemt, onder den duim te krijgen, maar 't was een bijna onmerkbare druk, dien zij met oordeel en verstand uitoefende. Niemand zou hebben kunnen vermoeden, wanneer hij het kleine, tengere vrouwtje zag, dat zij het nekje was, waarop signor Carlo's acrobatenhoofd draaide. Wanneer men echter haar nog altijd frisch en pret tig gelaat opmerkzaam beschouwde, loste eene uitdrukking van kalme vastberaden heid in haar helderblauw oog het raadsel op en niemand zou geloofd hebben, dat de welbesneden mond, die zoo vriendelijk la chen kon, eenmaal aan Carlo de woorden had toegevoegd. »Kies de flesch of mij.c Het was kort na de geboorte van hun eerste kind, dat vrouw Keetje zoo tot haren man sprak. Hij had gekozen gelukkig voor hem niet de flesch, en van dat oogenblik af liet de forsche man Vooral die laatste zinsnede heeft kwaad bloed gezet. De Al-Duitschers, de mannen die belust zijn op machtsuitbreiding en landvergroo- ting voor Duitschland stonden op hun ach terste beenen. Zoo zei o. a. graaf Westerp, een AI- Duitscher van de bovenste plank, »wat de staatssecretaris heeft gezegd, moet op onze troepen in het veld een eigenaardige uit werking hebben, en is in tegenstelling met andere verklaringen, die tot strekking had den, dat, om tot vrede te komen, de over winning moet worden bevochten, en dat die overwinning zal worden bevochten. Van alle zijden viel men Von Kuehlmam, aan. De Rijkskanselier nam het nu vooi hem op, gaf een andere uitlegging van dt bedoelde zinsnede en ook v. K. zelf trachttt den verkeerden indruk, dien hij gemaakt had, weg te nemen. Maar de gemoederen zijn aan het gisten gebracht. Men fluistert al dat de staatssecretaris zal moeten af treden. In zijn plaats zal dan wel eei Ludendorff-man komen, en de kans, da; er onderhandelingen over een mogelijker vrede aangeknoopt worden, weer verdei verwijderd zijn dan' ooit. Over den toestand in Rusland zijn ei weer tal van berichten, maar wij willei nadere mededeelingen afwachten, alvorern daarover uitvoeriger te schrijden. Dat d( bolsjewiki te Petersburg nog het vertrou wen hebben, blijkt uit den uitslag der ver kiezingen aldaar: 122 bolsjewiki werdei gekozen en regen ünksche revolutiori- zich leiden door haar, dio verstand genoeg had om daar, waar het noodig was, eei oogje dicht te doen en het spreekwoord Langzaam gaat zekere altijd in praktij! te brengen. Zij kende haar man door ei door en het geheele geheim, waardoor zi hem wist te leiden, bestond daarin, da; singnor Carlo steeds geloofde zijn eigei zin en wil te volgen, terwijl hij in wer kelijkheid slechts den haren deed. Cark van zijn kant gevoelde, zonder het zelfl te weten, dat zij boven hem stond, en he; was vermakelijk hem tot anderen te hoo- ren zeggen »'k Heb een best wijf, dit den boel bij mekaar houdtvoor de kin deren kan het niet beter, maar erzitnic? veel bij, artistenbloed heeft ze niet en da is het eenigste wat me hindert.« Door vrouw Keetjes invloed heerschte e; dan ook in het gezin van den kunstenma ker meer orde en een fatsoenlijker toon dan men oppervlakkig zou verwacht heb ben. Hoewel hun bedrijf het meêbracht, da zij als het ware een nomadenleven leidden en nu hier, dan daar hunne tent opsloe gen, vond Dorus in Signor Carlo's gezit een tehuis, zooals hij vroeger nooit ha< gekend hij werd minder stug en terug houdend, en lette er soms zelfs niet oj dat iemand hem »krates<ï of ubocheU noemde. MEinSltLAtt mi Hot Land m Heusden n Altena, U Lanptraat ti k Bommelerwaard. CUBA Wordt vervolgd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1