naire socialisten. Intusschen is het een feit, dat de opstand in Siberië de regee ring te Moskou veel zorg baart en al wor den uitgebreide mobilisatie-maatregelen ge nomen, het staat te bezien, of deze wel effect zullen sorteeren. Meer en meer neemt het contra- revolutionnaire gevaar in het Oosten toe en steeds meer dringt dit door van uit Siberië naar het Westen. Ten slotte zij nog meegedeeld dat ook Lloyd George aan het redeneeren is geweest. Ten aanzien van de Amerikaansche hulp zeide de minister-president, dat hij geen getallen kon noemen, en dat het duidelijk is, dat het niet wenschelijk is. Alles wat hij kon zeggen is, dat zij voldoende zijn om de geallieerden aan te moedigen en ook volkomen voldoende om ten slotte den vijand teleur te stellen. De Amerikaansche troepen kwamen in een snel tempo aan en het zou zeer te verwonderen zijn, als de sterkte van de geallieerden aan het westelijk front zeer binnenkort niet grooter zou zijn dan die van de Duitschers. De Duitschers waren nu aan hun laatste reserves toe, welke zij mogelijk in de eerstvolgende twee maan den aangevoerd zouden hebben. Dan zou den zij geen nieuwe reserves kunnen aan spreken, behalve door onttrekking van mannen op militairen leeftijd aan de nijver heid. Er waren reeds aanwijzingen, dat zij dat middel te baat zouden gaan nemen. Dat was al op zichzelf een bewijs, dat den Duitschers zware verliezen waren toe gebracht. In de eerstvolgende paar maan den moet de toestand natuurlijk zeer zorg wekkend zijn, maar gaandeweg zal hij toch, verbeteren. Men stond voor groote gebeurtenissen. Het kon zijn, dat er in de eerstvolgende uren misschien een grooten slag zou ge slagen wordenstellig zou dat het geval zijn in de eerstvolgende paar dagen, en de uitslag van dezen veldtocht kan er van afhangen. De ge allieerden voelden zich er nooit beter op voorbereid, om hem te weerstaan. Lloyd George besloot: x>Alles wat wy noodig hebben, is, dat wij vastbesloten dragen en volhouden en dan is er in mijn geest, als ik den toestand en de feiten in hun geheel overzie, niet de geringste twijfel, dat onze overwinning volledig zal zijn.d Zoo gaat het nu al jaar in jaar uit. Beide oorlogvoerende groepen vleien zich met de hoop, dat zij het toch eindelijk winnen zullen. Zou de gedachte nooit eens opkomen bij de verantwoordelijke personen dat ze bezig zijn zich zelf en hun land naar den af grond te helpen BUITENLAND. Vliegeractie. BERLIJN, 26 Juni. Groot Hoofdkwartier: Uit een vijandelijk eskader, dat 24 Juni O. van Soissons tot aan de Aisne bommen wilde werpen, werden 5 vliegtuigen neer geschoten. Gisteren werden 12 vyandelijke vlieg tuigen neergehaald. Ëngelsche luchtaanvallen in Duitschlaud. LONDEN, 26 Juni. Officieel. Op 25 Juni werden met goed gevolg luchtaanvallen gedaan op spoorwegverbindingen en fabrie ken van Saarbrücken, de locomotiefloodsen en kazernes van Offenburg, alsmede op mumitiefabrieken en het spoorwegstation van Karlsruhe. Vele treffers werden waar genomen op locomotiefloodsen en kazernes te .Offenburg, te Karlsruhe 2 treffers op locomotiefloodsen en metaalfabrieken-, waar door groote ontploffingen ontstonden. Ook de fabrieken en het station van Saarbiüc- ken kregen schade. Herhaaldelijk werden onze machines aangevallen door vyandelijke vliegtuigen, waarvan 2 werden neergescho ten en 2 tot landen gedwongen. 3 onzer machines worden vermist, waar van één wegens motordefect achter de vij andelijke linies moest landen. o Longenpest in Engeland. LONDEN, 26 Juni. Officieel. In een plattelandsdistrict van Oost-Suffolk zijn twee gevallen van longenpest met doodelyken afloop voorgekomen. Men heeft er de oor zaak der besmetting niet kunnen opsporen. Alle bewoners der omgeving zijn geïso leerd en daar het inctbatie-tijdperk thans voorbij is, verwacht men geen verdere verspreiding der ziekte. De duikboot- en myuoorlog. Londen (Reuter) Officieel. De tonnage aan koopvaardijschepen (van Engeland, de bondgenooten van Engeland, of van de neutralen) die in de maand Mei door de actie van den vijand en door het risico ter zee is verloren gegaan, bedraagt 224.735 ton voor de geallieerden en 430.995 ton voor de neutralen. In het geheel dus 355.694 ton bruto. Voor Mei 1947 waren deze cijfers: Ëngelsche schepen 374.419, geallieerden en neutralen 255.917, totaal630.336 ton bruto. De verliezeu door de gewone gevaren ter zee zijn in Mei 1918 ongewoon zwaar geweest. De gezamenlijke inhoud van de schepen van 500 ton en meer, die in Mei havens van het Vereenigd Koninkrijk binnenvielen of verlieten voor havens over zee, bedroeg 7.777.843 ton bruto. Het kustverkeer en dat over het kanaal is in deze opgave niet begrepen. Uit Rusland. Moskou (Wolff.) Volgens een bericht uit de pers, zou de vroeger gevluchte groot vorst Michael Alexandrowitsj zich aan het hoofd van de nieuwe Siberische regeering hebben gesteld en een manifest aan het Russische volk hebben uitgevaardigd. In de stad Tambof is het wederom rustig. Sterke strijdkrachten van Tsjechen en kozakken zijn langs den spoorweg Sys- nan-Wiasna "gesignaleerd. Het gezin van der. Tsaar moet naar Perm zijn gebracht. Waar de Tsaar zelf is, is onbekend. Er komen meer en meer ge ruchten, volgens welke hij te Jekaterine- burg zou zijn vermoord. o Londen, 26 Juni. Officieel. In den nacht van 25 op 26 dezer deden wij met goed gevolg aanvallen op het vliegveld van Bel- cham. Een brand brak aldaar uit. Van ge ringe hoogte werden bommen geworpen en met machinegeweren in de \liegloodsen gevuurd. Een trein werd door laagvlie- gende machines tot staan gebracht. Ook werd een groot aantal bommen geworpen op de spoorwegverbinding van Metz-Sablon. Op 26 Juni werd een welgeslaagde aanval gedaan op het spoorwegetablissement en de buskruitfabrieken van Karlsruhe. Deze fa brieken alsmede het centraalstation en an dere spoorweggebouwen kregen treffers. Onze formaties werden heftig door vijan delijke vliegers aangevallen. Drie onzer toestellen zijn niet teruggekeerd. BINNENLAND. De KUNSTMEST-COMMISSIE ver zoekt ons dringend de aandacht te vestigen op de in het nummer van heden voorkomende adver tentie, betreffende de gelegenheid tot het doen van bestellingen op kunstmeststoffen voor den oogst 1919. Er wordt speciaal op gewezen, dat THANS de gelegenheid voor IEDEREEN tot het doen van be stellingen is opengesteld en latere aanvragen niet meer in behan deling zullen worden genomen. Waar men zich al moede over maakt. Men meldt, dat de rechtbank te Breda afwijzend heeft beschikt op het verzoek van iemand, die verzocht had van zijn drie voornamen Johannes Hendricus Hermanus dien van Hermanus te mogen schrappen. In hooger beroep heeft het gerechtshof te 's-Hertogenbosch de beslissing der recht bank te Breda vernietigd en aan den ver zoeker toegestaan, om den voornaam Her manus te schrappen en twee voornamen te voeren. Smakelijk «teil. De koopman C. de K. is in de Hillelaari te Rotterdam aangehouden met eenige kilo's vleesch. Dit vleesch is op het abattoir voor menschelijk voedsel afgekeurd, als zijnde afkomstig van een hond. De koopman erkende op den zolder van zijn woning in de Paul Krugerstraat een hond geslacht te hebben. In zijn wonidg zijn nog een paar kilogrammen van dit vleesch gevonden. De Stella. Naar het V. D.-Bureau meldt, heeft de gezagvoerder van het ss. Java medegedeeld, dat de Stella in den Atlantischen Oceaan een andere route dan de Java heeft ge nomen, zoodat dit stoomschip eerst dag later dan de Java kan worden binnenver- wacht. Het bericht, dat de Stella zich reeds ter hoogte van het Terschellinger vuurschip zou bevinden, moet dan ook op een ver gissing berusten. o lijnen langs onze kust. Door de voorgaats van IJmuiden krui sende stoom loodsboot zijn in de laatste twee dagen niet minder dan 15 mijnen in den grond geschoten. Tusschen Egmond-aan-Zee-IJmuiden en IJmuiden-Zandvoort werden tijdens den jongsten storm ruim dertig mijnen op het strand geworpen. Droevig gestoorde voorstelling. In de cantine van de legerplaats bij 01- denbroek werd Zondagavond een voorstel ling gegeven door Belgische geïnterneerden. Terwijl een der Belgen met het hoofd naar beneden op een karaf stond, brak deze, zoodat de glasscherven in het hoofd van den acrobaat drongen. IJlings werd medi sche hulp ingeroepen, waarna de ongeluk kige, wiens toestand zorgwekkend is, in de ziekenzaal werd opgenomen. o Scbip gelicht. De bij Roptazijl gezonken klipperaak, kapitein Van Hoogeveen is door de schel penzuiger »Opposant« kapitein Munniksma, van Leiden, behouden te Hailingen binnen gebracht. Bij 't zwaard was een gat in den kiel gestooten. Door de Terschellin- gers die in den nacht van Zondag op Maan dag bij het vaartuig zijn geweest, is alles wat los en vast zat, meegenomen zeilen, giek, voor ongeveer duizend gulden staal draad, kachels tot zelfs het servies. Het konvooi. De H. Ct. verneemt, dat de geallieerden overwegende bezwaren hadden tegen een gedeelte der lading van de Noordam en dat zij, indien het konvooi toch zou ver trekken zonder dat aan die bezwaren ware tegemoetgekomen, geen garantie konden geven dat het konvooi niet zou worden aangehouden. In den ministerraad schijnt de meerder heid van gevoelen geweest te zijn, dat onder deze omstandigheden het uitvaren van het konvooi diende te worden uitge steld met welke opvatting de heer Rarn- bonnet, minister van Marine, zich niet schijnt te hebben kunnen vereenigen. In marinekringen kregen wij den in druk, dat men daar de meening was toe gedaan, dat het konvooi thans zonder uit stel behoorde uit te varen en dat even- tueele aanhouding, van welke zijde ook, door onze marine met de kracht van wa penen moest worden belet. Een verboden aanplakbiljet. Te Haarlem is proces-verbaal opgemaakt tegen iemand die een biljet had laten aan plakken, waarin kiezers werden aangemaand niet te gaan stemmen bij de Tweede Ka merverkiezing. De politie ziet daarin een strafbare op wekking om zich tegen een wettelijken plicht te verzetten (opruiing). o Hooidistributie. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend aan belanghebbenden, dat het noodzakelijk is, dat het leger en de steden van hooi worden voorzien. De behoefte van liet leger moet onvoorwaar delijk wordt gedekt. Bij de toewijzing op de bestellingen in de steden zal worden rekening gehouden met de beschikbare hoe veelheden en den voorraad van andere voedermiddelen. Bij een tekort aan voedsel, inbegrepen, het hooi, zullen, uitgesloten het leger, deze last gelijkelijk moet dragen. Ten einde de hoeveelheden hooi, die aan leger en steden moeten worden afgestaan, zoo billijk mogelijk over de landbouwbe drijven te verdeden, zullen de hooibureau's een systeem uitwerken, dat dit zoo goed mogelijk ten uitvoer brengt. Dit geschiedt in overleg met de plaatselijke Hooicommissie. Het is mijn bedoeling, dat de landbouwers de hun door het Hooibureau aangegeven hoeveelheid vrijwillig tegen taxatieprijs le veren. Eerst wanneer hieraan niet wordt voldaan, zal dit geweigerde hooi ingevolge de Distributiewet door den burgemeester in bezit worden genomen. Het is dus ge- wenscht, dat ieder die daartoe door het Hooibureau wordt aangewezen vrijwillig zijn verplichting nakomt. (Stct BEKENDMAKING. HET GEMEENTEBESTUUR VAN HEUSDEN maakt bekend, dat het levensmiddelenbureau is geopend op alle werkdagen, uitsluitend des na middags van 2 tot 4 uur. Heusden, 28 Juni 1918. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN, maakt bekend dat door zijne Excellentie den Minister van L. N. en H. is bepaald Gedurende het tijdvak van 1 Juli t. m. 15 Juli 1918, zal voor detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op Bon no 32 eener thee/koffiekaart ons koffie en gedurende het tijdvak t. m 31 Juli 1918 op bon no 33 eener thee/kof- fikaart 1/2 ons koffie. Heusden, 27 Juni 1918 De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. PLAATSELIJK NIEUWS Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. De ruilhandel blijft voort leven. Deze week had een visscher een mooi zoodje visch, dat hij te koop bood. Wat moet ge er voor hebben, werd ge vraagd en het antwoord was brood. Men bood geld, erwten, boonen, maar hij bleef op zijn stuk. Eindelijk slaagde hij. De heer Duijster alhier was voor zaken te Drunen en zag dat een militair zijn buitenstaande fiets bekeek. Hij lette er echter minder op doch toen hij buiten kwam, was de fiets verdwenen. Personen zeiden hem dat er een militair mede weg gereden was. Aan de politie is kennis gegeven. Donderdagavond hield de S. D. A. P. in Concordia eene politieke lezing. De ver gadering was zeer druk bezocht voor het meerendeel militairen vooraf 1 brochure- verkooping. De voorzitter der federatie N.-Brabant opende de vergadering en besprak het pro gram ten opzichte der gemobiliseerde mi litairen. Het viel ons op dat de inleider de stelling verkondigde dat het leger een noodzakelijk kwaad is. Wij hebben dat vroeger van dien kant wel eens anders hooren beweren. Daarna gaf de voorzitter het woord aan den Heer Oudegeest, de bekende man van de spoorwegstaking in 1913 en voorzitter van liet N. V. V. Deze uitstekende voordracht over sociale toestanden waarin op zeer scherpe wijze de nooden naar voren werden gebracht, werd aandachtig gevolgd en ontving op het einde een warm applaus. De Heer Oude geest, die gedurende de oorlog, Zweden, Denemarken en Zwitserland bereisd heeft verklaart dat in geen land zooveel voor de voedselvoorziening is gedaan als bij ons. Uit een opwekking om te gaan stemmen op 3 Juli sloot de voorzitter te i01/4 ure de bijeenkomst. 's-Gravemoer. In de plaatselijke Landbonwcommissie zijn benoemd de heeren D. Smits, voorzitter, G. Verhagen en W. Versteeg, leden en H. J. Begeer, secretaris* De Hooicommissie alhier is samen gesteld uit de heeren D. Smits, voorzitter, W. Versteeg en W. Kielen, leden en G. Verhagen, secretaris. Laud van Heusden. Zoo schaarsch als dit jaar waren de kruisbessen nimmer. In tuinen, waar de pluk anders drie weken duurde, was deze thans in een paar dagen afgeloopen. Meeuwen. Woensdagavond j.l. had alhier de aangekondigde uitvoering van de zangvereeniging «Kunst naar KrachU voor een tamelijk bezette zaal plaats. De heer Pruim, dirigent, deelde in zijn openings woord mede, dat zooals reeds bekend, de uitvoering werd gegeven ten bate van de afdeeling Drongelen van het Groene Kruis. Vervolgens werden op lofrijke wijze de ver schillende nummers van het program ten gehoore gebracht. Na afloop daarvan wer den nog verschillende voordrachten door de leden opgegeven, wat niet weinig mede werkte tot een gezellig samenzijn. Een onverkwikkelijk feit was evenwel dat eenige aanstellerigge heeren var. elders wel hun belangstelling toonden, door zich dien avond vóór het gebouw op te houden, en ten slotte te trachten zonder betaling de zaal binnen te dringen, wat hun even wel verhinderd werd, doch blijkens hun optreden zeer weinig gevoelden voor het menschlievende streven onzer vereeniging om steun te verleenen aan de zoo nuttige instelling van het Groene Kruis. Ook van de zijde van onze ingezetenen was meerder medeleven in deze zaak zeer gewenscht geweest. Wij meenen een woord van dank niet te mogen onthouden aan den dirigent en de leden der Zangvereeniging, die zich zoo geheel belangeloos en met ijver voor de goede zaak beschikbaar stelden, en de Kunst tot het nuttige weten dienstbaar te maken. Nieuwendijk. Hedenavond zal de A. R. Kiesvereenigiug alhier een vergadering hou den, waarin hoopt op te treden Ds. de Bruin, die «Een laatste woord« tot de kie zers zal spreken. Sprang. A.s. Dinsdagavond zal door de A.R. Kiesvereenigiug alhier in haar vergaderlocaal (Ger. Kerkgebouw) een ver gadering gehouden worden welke voor alle kiezers toegankelijk is. Door één der bestuursleden zal het onderwerp «Evenre dige Vertegenwoordiging* worden ingeleid. Vervolgens zal een proefstemming gehouden worden. Veen. Het rooien der aardappelen is de laatste dagen veel drukker geworden Woensdag werden er reeds ruim 500 H.L. aan de veiling gebracht. De opbrengst valt niet tegen, wijl de prijzen nog al hoog zijn. Bij den koopman T. kwam er Dins dag eene postduif aanvliegen. Het beestje zag er vermoeid uit en had vermoedelijk eene groote reis achter den rug. Op een vleugel waren enkele cijfers vermeld doch niet duidelijk. Terwijl de sergeant v. A. uit Wijk zich Woensdag in een roeiboot bevond om te worden aangezet, werd door een ruk wind plotseling zijn rijwiel uit den boot geslingerd en verdween dit in de diepte. Na een half uur gedregd te hebben, kon het evenwel weer aan den eigenaar wor den terug bezorgd, die natuurlijk hiermee in zijn schik was. Vergadering van den Raad der Gemeente Heusden op 27 Juni, desaronds ten 7.30 ure. Aanwezig de Burgemeester Honcoop, de Secretaris en alle Leden. 1. De Notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken a. Brief van Gedeputeerde Staten met goedkeuring van de heffing van den Hoof- delijken Omslag. b. Idem goedkeuring besluit scheuring van grasland. c. Idem goedkeuring verstrekken van een stukje gemeente-grond aan Vermeulen. d. Schrijven van Mejuffrouw Knoop, dat zij haar benoeming als onderwijzeres aan de M.U.L.O. School aanneemt en op 1 Juli in functie hoop te treden. e. Schrijven van den Heer J. Verhoeven, Hoofd der Openbare School, met dankbe tuiging voor de verleende traktementsver- hooging. f. Jaarverslag 1917 van de Commissie tot wering van schoolverzuim met opgaaf van de nieuwe samenstelling. 3. Benoeming sternbureau, bestaande uit 3 Leden en 4 plaatsvervangde Leden. Als leden worden gekozen de Heeren van Everdingen met 7, de Heer de Jongh met 6 en de Heer de Mol met 4 stemmen, en tot plaatsvervangende Leden, met al gemeens stemmen de overschietende Heeren Prins, Vos, Van Andel en Veerman. 4. Vaststelling kohier rioolbelasting. Het kohier wordt, met een kleine aanvul ling vastgesteld als het vorig jaar. Ingekomen een verzoek van de Heeren de Haan Oerlemans om een stukje grond groot 4.50 M. bij 2.77 M. aan te koopen, tot uitbreiding der fabriek. Prae-advies van van B. en W. om dit verzoek toe te staan, tegen f 3 der M*., wordt met algsmeene stemmen goedgekeurdeveneens de post van kleeding van gemeente-bode met f 8.75 te verhoogen. Ingekomen een schrijven van de gasfa briek alhier, mededeelende dat de slechte kwaliteit en de geringe voorraad der steen kolen oorzaak zijn, dat de levering van gas sterk ingekrompen moet worden, waarbij wordt vooorgesteld de uren van gasafle- vering te stellen des voorm. van 5.30 tot 8 ure, van 111.30 ure, van 4—-6 en 912 ure. Het lid Veerman zegt dat ieder zich in het onvermijdelijke moet schikken doch dat deze rantsoeneering voor hem zeer lastig is, wijl hij gas noodig heeft om de motor van de drukkerij in beweging te houden. Hij zou willen voorstellen de uren des morgens te nemen van 5.30tot 8.30, dit is een z.g. geheel schoft en dan 's avonds in plaats van ten 12 ure ten 11 ure slui ten. Alleen op Zaterdag tot 12 uur open stellen. De vergadering vereenigt zich daar mee en zullen dus de uren met deze wij ziging worden vastgesteld. Ingekomen een schijven, op ongezegeld papier, gericht aan den Raad, hetgeen had behooren te zijn aan Burgemeester en Wethouders. Er is echter geen bezwaar om er voorlezing van te geven en nu blijkt het een schrijven te zijn van de Wed. Wetstein, mede onderteekend door tal van winkeliers te dezer plaatse, die gewoon zijn met de verkoop van distributie artikelen te worden belast. Zij verklaart daarin, dat het voor haar egenwoordig zwaar wordt vanwege de weinige verdiensten dat kaarsen, sago, aardappelmeel, enz. alhier worden gedistri bueerd, buiten de winkeliers om. De Heer van Andel vindt het jammer, dat het adres niet gezegeld is en daarom niet behandeld kan worden waarop de Secretaris opmerkt dat het toch wel kan besproken worden. De Heer van Andel betreurt het ook, dat artikelen als kaarsen, pakjes sago en aardappelmeel, alle artikelen die niet in- wegen en gemakkelijk omgezet kunnen worden, buiten de winkeliers worden ge houden. De Secretaris licht dit toe en zegt dat de distributie hier wel niet op

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2