voor hel Land van leusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. fio 3787. Zaterdag 23 Juni. Wie bemerkt, Contracteeren van Koolzaad. AGENT Contracteergw va» Koolzaad. agent is aangesteld. M. DE FiJTER Pz. ie Andel (N.-Br.) D. YAN CAMPEN te Drongelen BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. De her-opbouw rau Oost Pruisen. In het Pruisische Huis van Afgevaardigden is het verslag in gekomen der bijzondere commissie, welke belast is, met het onder zoek naar de schade tengevolge van den Russischen inval in Oost-Pruisen en het toekennen der schadeloosstellingen. Volgens dit verslag bedraagt het aantal inwoners, dat door de Russen is weggevoerd 18.200. De veroorzaakte schade bedroeg 4.4 milliard mark. Van deze som is tot op 1 Juni reeds 960 millioen aan de betrokken per sonen uitgekeerd. Het aantal vermelde gebouwen bedraagt 30.387, waaronder 19 Evangelische kerken, 26 pastoriën, 2 stadhuizen, 240 andere kerkgebouwen en 132 scholen. Van deze zijn in de jaren 1915,1916 en 1917, 17354 weder hersteld. Het getal vluchtelingen bedroeg 400.000, waarvan velen weder zijn teruggekeerd. De vee stapel, welke vooral zwaar heeft geleden, is reeds weer op 6/7 van zijn vroegere sterkte teruggebracht. o Kerensky te Loudeu. Londen. (Reuter) Kerensky heeft heden de arbeiders-conferentie te Londen bijgewoond. Hij heeft een rede gehouden, waarin hij ver klaarde, dat het Russische volk een strijd voert tegen de dwingelandij. Aan het slot van Kerensky's rede vroeg een gedelegeerde wie Kerensky vertegen woordigde en voegde hieraan toe indien Kerensky, waarom nietJTroelstra De voorzitter zeide dat zulk een vraag, in tegenwoordigheid van een geachte per soon als Kerensky niet alleen een belee- diging was, doch een laster. Hierop volgde een tooneel van vrij groote wanorde bij bijkans algemeene stemmen werd besloten dat de rumoerige gedelegeerde zou worden weggestuurd. Uit Cordova Spanje wordt ge meld, dat er in de mijnen der Penarogo- Mij. een staking is uitgebroken. De toe stand is ernstig. De gouverneur is tusschenbeide gekomen. De bladen zeggen, dat de voorraad kolen in Spanje onvoldoende voor de wintermaan den is. Washington, (Reuter). Baker, de minister van oorlog, heeft bekend gemaakt, dat er 900.000 man Amerikanen in Frankrijk zijn, en dat van die troepen op het oogen- blik tusschen 65 en 70 pet, in de gevechts linie zijn. De stoomschepen Borg (2141 tons), Diana (1119), Kul (1095) Saima (1147) en Stryn (2143) alle Noorsche, maar door de Engelsche regeering gerequireerd, zijn gezonken. Uit Derbyshire en Yorkshire komen be richten over een herhaling van de rupsen- plaag van verleden jaar. Heele velden en steenen muren zijn met het gedierte be dekt. De weiden zullen er erg van lijden, daar het vee niet wil grazen op land, waar de rupsen over heen gegaan zijn. Het ministerie van plaatselijk bestuur beraamt er maatregelen tegen. In Noord-Yorkshire zijn geheele boomgaarden kaal gevreten. Vogelbeschermers zijn ijverig in de weer, om de bevolking te herinneren aan het nut van vogels als insecteneters. Een Engelsche soldaat, die uit den oorlog blind teruggekomen was, heeft op aanmoe diging van enkele oude klanten, die zich aan zijn mes toevertrouwden, zyn oude beroep van barbier en kapper hervat, meldt de Times. Hij heeft nu aan den directeur van het ziekenhuis, waar hij verpleegd was, geschreven, dat hij zijn scheermes bijna even handig hanteeren kan als vroeger met ziende oogen. In het hospitaal, zegt hij, heeft men hem zelfvertrouwen geleerd, en dat is wat zij, die blind zijn geworden, noodig hebben. o- Vrij België deelt het volgende mede uit een brief uit Antwerpen Het leven wordt met den dag treuriger. Daar helpt geen zon noch lente aan. De menschen zijn treurig, vele zijn levensmoe, en denken dat er geen einde meer komt aan de ellende. Het leven is duur, duur 1 kgr. vleesch 45 fr.. 1 kgr. spek 65 fr. Och, waarom nog u die prijzen schrijven, 't Geeft niets. Ge kunt toch niet helpen. Zei ik u, dat we geen moed meer hebben Dat is niet waar iets steunt ons, en zal ons blijven steunen, de hoop op de schoone, gezegende terugkomst van hen die aan den IJzer staan. Wij roepen ze uit al de kracht onzer ziel en ze zullen komen. dat zijn gezondheid niet meer zoo in orde is als vroeger gebruike eenigen tijd Mijnhardt's Levetogen. Dit geeft aan bloed en zenuwen nieuwe kracht en zal U spoedig Uw levenslust en levenskracht wedergeven. In buss. v. f 0.90 f 1.75 f4.25 f8.25. Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek Zeist. Verkr. bij Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. De Vereeniging van Nederlandsche Akker bouwers, waarvan de Heer A. Colijn, Voorzitter en de Heer L. B. van der Slikke, Secre taris is, heeft zich bij adres gewend tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Zij is overtuigd, gezien den toestand van isolatie, waarin Nederland verkeert, dat het, wat de voedselvoorziening, speciaal wat het broodgraan betreft, in den eersten tijd zeker en vermoedelijk voor een langere periode zal aartgewezen zijn op de voort brengselen van eigen bodem. Vooropgesteld mag worden, dat Neder land voldoende kan produceeren om in eigen voedsel te voorzien en waar kan gecon stateerd worden, dat de opbrengst van eigen bodem niet toereikend is geweest om het Nederlandsche volk behoorlijk te voeden, heeft de vereeniging ernstig de vragen onder de oogen gezien (en wel in hoofdzaak wat betreft de voortbrenging van broodgraan) lo of het de huidige productiesysteem bevredigde resultaten heeft opgeleverd en 2o of alles wordt gedaan om de productie zoo hoog mogelijk op te voeren. Na, dit alles tot in kleine bijzonderheden te hebben nagegaan komt de vereeniging tot de volgende stellingen lo het huidige systeem van teeltregeling heeft gefaaldzoowel wat opzet als uit voering betreft, heeft het niet beantwoord aan liet doel 2o het is mogelijk voldoende broodgraan in eigen land te telen voor eigen volksvoe ding 3o dit is niet te bereiken door dwang, doch slechts door vrijwillige medewerking der landbouwers 4o dit doel is te bereiken door a den verbouwer een loonende prijs te betalen voor het door hem te produceeren broodgraan, waarbij hem bij het betelen van een bepaald minimum een goede prijs wordt betaald, te verlagen bij niet betelen van dat minimum en te verhoogen bij grooter bezaaid oppervlak b den verbouwer van eigen broodgraan voldoende te laten voor eigen gebruik voor zich, zijn gezin en arbeiders c de regeling en uitvoering op te dragen aan uit of dóór de landbouworganisaties aan te wijzen deskundigen onder toezicht van regeeringswege met verbetering der wijze van inzameling, bemonstering, taxatie en uitbetaling 5o dit kan geschieden zonder den teelt van andere gewassen in te krimpen of te benadeelen mits als beginsel wordt gesteld, dat behalve voedingsgewassen voor mensch en dier slechts artikelen noodig als ruil object mogen geproduceerd worden. Wordt hieraan voldaan, dan kan de ver eeniging op grond van haar ervaringen, opgedaan bij een uitvoerig onderzoek door het geheele land, de medewerking toezeg gen van den Nederlandschen akkerbouwer niet alleen, doch ook de verzekering geven, dat de akkerbouwers, overtuigd, dat aan hun billijke eischen is voldaan, elkaar wederkeerig zullen controleeren, opdat de gemaakte regeling behoorlijk worde nage leefd, waarbij een streng optreden tegen overtreders niet alleen gebillijkt, maar ook verlangd wordt. o— m Auto-spirit roor dorsehmotoren. In verband met het feit, dat de voor raden petroleum gering zijn, dat hiervan ten behoeve van dorsch-motoren niets kan worden afgestaan, heeft de Toewijzings commissie voor Benzine zich bereid ver klaard, in de plaats daarvan Auto-Spirit beschikbaar te stellen. Bij zuinig en oor deelkundig gebruik zal de beschikbare voor raad auto-spirit voldoende zyn, om aan de aanvragen van dorschmachine-houders vol ledig te voldoen. Aangezien het echter niet zeker is, dat dorsch-petroleum-motoren zonder meer, goed met auto-spirit zullen werken, wordt hou ders van dergelijke motoren aangeraden, zich onmiddelijk in verbinding te stellen met den leverancier van hunne motoren, opdat deze hun kunnen aangegeven of en zoo ja welke veranderingen in de motoren moeten worden aangebracht. Het verdient aanbeveling, dat voor deze gevallen de houders van petroleum-motoren een hoeveelheid auto-spirit bestellen, opdat zij met hunnen leverancier kunnen onder zoeken, of hunne motoren daarmee goed kunnen werken. Aan die houders van dorschmotoren, die bij de Toewijzingscom missies voor Benzine en Petroleum bekend zijn, wordt dezer dagen een aanvraagfor mulier ter verkrijging van auto-spirit toegezonden, hetwelk zij, evenals het vorig jaar, ingevuld aan den Regeeringscom- missaris belast biet de graaninza- meling in hunne provincie moeten inzenden, die bij accoord-bevinding deze van de Toewijzings-commissie voor Benzine zal donzenden. Zij, die het vorige jaar geen benzine of petroleum voor hunne dorsch-motoren hebben betrokken, kunnen een aanvraag formulier aanvragen bij de Toewijzings- commissie voor Benzine, Parkstraat 109 te 's-Gravenhage. Bijeenkomst der (iemeentelyke Land bouw Commissies" in de Provincie Noord-Brabant. Dinsdagmorgen om half elf had er in de groote zaal van het Casino te 's-Bosch eene bijeenkomst plaats van leden van alle onlangs ingestelde gemeentelijke Landbouw- Commissies in de provincie Noord-Brabant, daartoe uitgenoodigd door den Regeerings- Commissaris voor de Rijksgraariinzameling in genoemde provincie. Uit de gehouden besprekingen nemen wij over Taxatie n. I. de taxatie van den te velde staanden oogst. Hierover zegt de R.C., dat hij uitvoerig van gedachten ge wisseld heeft met de Commissie van Advies. De conclusie dezer bespreking was de volgende a. De op een landbouwbedrijf voorko mende oppervlakten, bezaaid met rogge en tarwe, en grooter dan 1 H.A. zullen ter plaatse moeten worden geschat, terwijl de geschatte opbrengst van deze oppervlakte aan den R. C. moet worden opgegeven. b. Wat betreft de opbrengst van op pervlakten, beteeld met rogge en tarwe en kleiner dan '1 H. A., benevens van alle oppervlakten, beteeld met andere ge wassen dan rogge en tarwe, moet aan den R. C. worden opgegeven eene geschat te gemiddelde opbrengst voor de gemeente deze opbrengst zal wat tarwe en rogge betreft worden berekend naar het gemid delde van de uitkomst der schatting van oppervlakten, grooter dan 1 H. A. c. Bij de schatting van perceelen, bebouwd met rogge en tarwe en grooter dan 1 H. A,, zal tevens worden gecontro leerd of de bij de inventarisatie verstrek te opgave juist is. Zoo niet, dan zal het zich in bezit der gemeente bevindende dupiicaat-beschrijvingsbiljet overeenkomstig de waarheid worden gewijzigd, terwijl van elke zoodanige wijziging de R. C. in kennis moet worden gesteld, opdat hij in de bij hem berustende inventarisatiestukken daar van aanteekening kunne doen. d. Voor de schatting van de opbrengst der gewassen, geteeld op gescheurd gras land, zal worden gezorgd door de schat ters der Cultuur-Commissie. Betaling. Ook in dit opzicht is verbe tering noodig en deze zal ook worden aangebracht. Gebleken is, dat alle pogingen van den R. C., om de betaling vlug te doen door een der grootste bankinstellingen in deze provincie, althans eene die over een bui tengewoon groot aantal filialen in deze provincie beschikt, mislukt zijn. Hoe hard er met name door de Hanzebank ook ge werkt is, toch kon men het werk niet zoo vlug doen loopen, dat klachten over te late betalingen uitbleven. Om aan alle vertragingen in de betaling voor goed een einde te maken zal deze betaling in 't vervolg geschieden door middel van den Rijkspost- chéque en girodienst. Onmiddellijk na de schatting en boeking gaat er een kennis geving naar den botrefïenden landbouwer, die op vertoon zijner cheque aan 't post- j kantoor op de plaats zijner inwoning het geld kan ontvangen. Met een krachtige opwekking tot sa-1 menwerking en bevordering der goede verstandhouding sloot de R. C. de bijeen komst, die en uiterlijk door den opgewek- ten en goeden geest, waarvan de leden der landbouw-commissies algemeen blijk gaven en innerlijk door de vruchtbare be sprekingen de verwachting voedsel geeft, dat de Noord-Brabantsche landbouwers in samenwerking met den Regeerings-Com- missaris zich zullen inspannen om de ern stige tijden, die ons dreigen, krachtig het hoofd te bieden. De Sinister van Marine treedt af. Naar het Ned. Correspondentiebureau van bevoegde zijde verneemt, heeft de Minister van Marine den 20en dezer, na dat het vertrek van het convooi den vorigen dag tot nader order was uitgesteld, aan de Koningin ontheffing uit zijn ambt gevraagd. De nieuwe aardappelen. Op vragen van het Kamerlid van den Tempel betreffende rantsoeneering en dis tributie van nieuwe aardappelen heeft de Minister van Landbouw geantwoord dat de vroege aardappelen zich minder goed tot distributie van regeeringswege leenen. De gewone handel brengt die aardappe len veel vlugger bij den consument dan zulks bij een regeeringsdistributie mogelijk is. Vooral met het oog op de qualiteit der aardappelen is dit van groot belang. Bovendien zijn de aanvoeren van de vroege aardappelen afhankelijk van weersomstan digheden, en dientengevolge onregelmatig, hetgeen een distributie van regeeringswege zeer bezwaarlijk maakt. Bezorgdheid roor den a.s. Winter. Vóór 1 Augustus, zoo deelde een der leden van het Crisis-Comité, die uit Maas tricht naar Den Haag op bezoek zijn ge weest aan de »L. K.« mede, behoeven we niet op den aanvoer van vleesch te rekenen. Misschien dat er zoo nu en dan nog wat eenheidsworst zal afkomen misschien maar dit is dan ook alles. Kaas zal ook niet meer in ruime mate voorhanden blijven er is nog wel een flinke hoeveelheid kaas in het land, maar de regeering wil die bewaren als reserve voor de wintermaanden. Er is n.l. alle kans, dat heel het land na 1 October in een schaarste zal komen die van een hon gersnood feitelijk niet veel verschillen zal. Dito dito zal het met de eieren gaan. De winter zal ons misschien een nood brengen, als waarin Oostenrijk thans reeds verkeert. o Wijnen in de Zuiderzee. Aan den Zuiderzeedijk, even voorbij den Steenen man, bij Harlingen, zijn drie mijnen aangespoeld. Een militaire wacht is erbij geplaatst. Twee er van zijn weggedreven of gezonken. Het mes. Tijdens een nachtpartij is Maandagavond in het café van G. S. te Soest (Utr.) de 28-jarige J. Smink, marinier met verlof, door B. v. d. B. met een mes zóódanig in den rug gestoken, dat de longen werden getroffen. De toestand van het slachtoffer, dat veel bloed heeft verloren, is levensge vaarlijk. De dader werd onmiddellijk ge arresteerd en Dinsdagmorgen naar de ge vangenis te Utrecht overgebracht. o Inlijving militielichtiiig 1919 en uitstel van eerste-oefening. In het tijdvak van 59 Augustus 1918 zullen van de lichting 1919 worden inge lijfd 1. de dienstplichtigen toegewezen aan de regimenten infanterie (hieronder begre pen, jagers en administratietroepen) en bestemd voor het eerste in te lijven ge deelte 2. de dienstplichtigen toegewezen aan de compagnieën wielrijders en bestemd voor het eerste in te lijven gedeelte. De tot deze groepen behoorende per sonen, die in het bezit zijn van het in art. 70 der Militie wet bedoelde bewijs van voor geoefendheid, zullen twee maanden later worden ingelijfd. Inbeslagneming van gouden tientjes enz. De Rechtbank te 's Gravenhage deed Dinsdag uitspraak omtrent de vordering tot schadevergoeding ingesteld tegen den Staat op grond van inbeslagneming van een aantal gouden tientjes. De Rechtbank neemt aan dat de rech telijke macht de beslissing van den minister heeft te eerbiedigen en mag niet in een beoordeeling daarover treden. De ingestelde vordering werd op dien grond niet-ontvan- kelijk verklaard. Loggers opgelegd. Wegens het mijngevaar zullen de 0| IJmuiden varende loggers van Katwijk voorloopig niet uitvaren. Wachtschip gezonken. Het wachtschip »Adolf van Nassaueer reeds heel oud marinevaartuig is in hei natte dok op de werf te Nieuwediep ge zonken. Het schip diende in dien laatsten tijd tc' onderdak van een gedeelte manschappei van den landmacht. Ongelukken zijn er niet bij voorgevallen. (op na 15 Juni 1918 gescheurd gras- en hooiland) Ondergeteekende bericht hierbij, dat hij door het Koolzaadkantoor t< Rotterdam, als is aangesteld.. De voorwaarden waarop Contracten worden afgesloten zijn een schenr- premie van f450.per H.A. waarvan uiterlijk 1 October a. s. f300.pei H.A. als voorschot wordt uitbetaald f 50.per 100 K.G. zaad, bij eerit opbrengst van minstens 1000 K.G. per H.A. De oppervlakte grasland, op deze voorwaarden met Koolzaad beteeld, zal i: aanmerking worden genomen, indien het aanhangige scheurplicht-ontwerp tot wt zal worden verheven. Het is dus Uw belang thans te contracteeren en vrijwillig te scheuren. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt. Aanbevelend, Ondergeteekende bericht hierbij, dat hij door het Koolzaad-kantoor te Rotter dam als De voorwaarden waarop contracten worden afgesloten zijneene schem premie van fl 450.per H A. waarvan uiterlijk 1 October a.s. fl 300.pt H.A. als voorschot wordt uitbetaald; fl 50.per 100 K.G. zaad, bij eei i opbrengst van minstens 4000 K.G. per H.A. De oppervlakte grasland, op deze voorwaarden met koolzaad beteeld zal ii aanmerking worden genomen, indien het aanhangige scheurplichtontwerp tot we zal worden verheven. Het is dus Uw belang thans te contracteeren en vrijwillig te scheuren. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt. Aanbevelend, 8IJVDESSEL }fictiw$blad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5