Lijdt Oij Socialistische critiek. Het'Wolff-bureau en bijna alle Duitsche bladen hebben zorgvuldig vermeden de heftige rede te publiceeren, door den on- afhankelijken socialist Strobel in den Prui- sischen Landdag bij de vijfde lezing der kiesrechthervorming gehouden. Deze rede is een verpletterend requisitoir, niet alleen tegen de binnenlandsche politiek der re geering, maar ook tegen de militaire ope raties die volgens den spreker vooral tot resultaat hebben ontzettende verliezen in het Duitsche leger. ïHet idéé fixe van onze regeerders, zeide Strobel, is den te genstander volkomen te verpletteren en hem te vertrappen onder de zolen onzer infanteristen zooals België, Servië en Rus land. Men hoopt, dat deze overwinning het militairisme zóó machtig zal maken, dat het dan het Duitsche proletariaat een vrede door geweld zal kunnen opleggen. Maar het voorjaarsoffensief heeft geenszins het gedroomde succès gebracht en toch heeft het ons veel meer dan 100.000 dooden gekost. Men zal weer een nieuw offensief moe ten probeeren, dat ons nog grootere ver liezen zal kosten. En het is heel twijfel achtig of het beter zal slagen dan het eerste. Thans zijn ongeveer 900.000 Amerikanen in Frankrijk ontscheept. Dit cijfer is voldoende om alle verliezen der Entente aan te vullen. In deze zijn de mannen, die ons regeeren, opnieuw slechte profeten gebleken, want nog twee of drie maanden geleden verklaarde ons de minis ter van financiën De Amerikanen zullen niet kunnen vliegen, zij zullen niet kun nen zwemmen, zij zullen dus niet komen. Maar ze zijn gekomen met verscheidene honderdduizenden. Zij zullen morgen met verscheidene millioenen komen als het Duitsche volk zich tenminste niet ontdoet van zijn regeerders en zijn ooilogspolitici naar den duivel zendt. Amerika en Noorwegen. Naar uit Christiariia wordt gemeld, is nog geen overeenstemming bereikt tusschen Amerika en Noorwegen aangaande de Noorsche schepen die op Amerikaansche werven worden gebouwd. Van de Noorsche schepen, die in Amerika worden gebouwd, zijn 18000 ton in de vaart voor Amerik**. De Noorsche reeders ontvangen hiervoor hoegenaamd geen vergoeding, ofschoon aan de Amerikaansche werven voor den bouw dezer schepen 150 millioen kronen werd betaald. De »Daily News® van 1 Juli meldde, dat de Spaansche griep zich in heel En geland uitbreidde. In de koninklijke wapenfabriek te En- field kwamen 500 gevallen in voor. In Bir mingham is de ziekte zoo algemeen, dat eenige scholen gesloten moesten worden. In de fabrieken is de productie verminderd. Te Huil werden 27 leden van de be manning van een schip door de ziekte aangetast en zakte een politieagent, die door de ziekte overvallen werd, op straat ineen. Een dokter in het Oosten van Huil zeide, dat hij er eiken dag 100 influzenza- patienten bij kreeg. Parijs, 11 Juli. In den afgeloopen nacht hebben de Franschen hun terreinwinst aan den rand van het fort Retz uitgebreid. Zij hebben zich meester gemaakt van het ge- heele dorp Corny van het spoorwegstation en van het kasteel en ook van de boer derij St. Paul. Zij namen 50 man ge vangen, onder wie een officier. Bij twee uitvallen in de buurt van Mai- sons ne Champagne werden tien gevan genen gemaakt. Amerika in den oorlog. Parijs, 11 Juli. Een correspondent van de jSvenska Dagbiadetl seint uit Chicago, dat meer dan 100.000 Skandinaviërs uit de westelijke en de midden staten zich bij het Amerikaansche leger hebben laten in lijven en thans geoefend worden. De stad Lindstróm in Minnessia, waarvan de be volking bijna geheel Zweedsch is, heeft het reccord geslagen wat de vrijwillige aan meldingen betreft (11 pCt.). o Be Joden in iloemenië. Boekarest, 11 Juli. Volgens het Re- geeringsblad ïSteaguk zal de regeering binnen eenige dagen een wetsontwerp in dienen voor de politieke gelijkstelling der Joden. Het geldleenend Amerika. Berlijn, 10 Juli. Naar de aVoss. Ztg.® uit Zurich verneemt, hebben de Vereen. Staten aan Frankrijk een nieuw crediet van 100 millioen dollar verzekerd. Daar mede is het door Amerika aan de geal lieerden toegestane crediet gestegen tot 6082 mill, dollar. Wegens beleediging veroordeeld. Bern, 10 Juli. Het Bondsgerechtshof veroordeelde den Italiaanschen journalist Perri Letter, tot 15 dagen gevangenisstraf, 300 francs boete en 100 francs gerechts kosten, wegens beleediging van het Duitsche volk en den Keizer in een artikel. o Oorlogsvergoedingen. Be; lijn, 10 Juli. De Nascha Slowo deelt mede, dat in de vergadering van de liqui- datiecorqmissie is gebleken, dat in totaal door Duitschland 7 milliard roebel aan oor logsvergoedingen wordt geëischt. Dit be drag moet in zoo kort mogelijken tijd vol daan zijn. o De scheepsbouw in Amerika. Washington, 11 Juli. Met de 23 sche pen, welke in de eerste week van Juli zijn gereed gekomen, zijn nu 223 schepen, met een tonnenmaat van 1.415.022 gebouwd onder de directie van den scheepvaartraad. Van deze schepen zijn er reeds 218 in dienst gesteld. Schoeuen uit blik. Een maatschappij te Dortmund heeft patent aangevraagd voor de vervaardiging van schoenen uit blik die licht, sterk en goedkoop zullerv zijn. In Hongarije heeft zich voor hetzelfde doel eene maatschappij gevormd. Spaansche ziekte. Te Berlijn zijn 80.000 kinderen door de Spaansche ziekte aangetast. o Prins Oscar van Pruisen tot koning van Finland. Havas maakt melding van een bericht uit Helsingfors, volgens 't welk de Finsche zaakgelastigde te Berlijn te Helsingfors is aangekomen, vermoedelijk om den Senaat voor te stellen prins Oscar van Pruisen tot koning van Finland te kiezen. o 10,000 Franschen en Serviërs geland. Do Russische bladen melden, dat op 28 Juni in de haven van Archangel ongeveer 10,000 Franschen en Serviërs zijn geland. De bevelvoerende generaal verklaarde, dat hij stad en land wilde beschermen voor een overval van Duitsche krijgsgevangenen. Er werd voedsel aan de bevolking uitge deeld. o Westelijk front. De Fransche staf meldt: Bezuiden de Aisne is de Fransche in fanterie den tegenstand der Duitschers op eenige punten noordelijk van de hoeve van Chavigny volkomen meester geworden. De Franschen hebben de hoeve La Grille en van Carrières veroverd. Oostelijk zijn Fransche patrouilles tot de onmiddellijke nabijheid van Longpont opgerukt en het noordelijk deel van Corcy binnengedrongen, waarby zij weder gevan genen hebben gemaakt. o In de lucht. De Fransche staf meldt In den loop van den dag van 8 Juli hebben onze vliegers zeven Duitsche vlieg tuigen tot dalen gebracht en twee kabel ballons in brand geschoten. o Vau het gevechtsterrein in Albanië. Parijs, 11 Juli. De Franschen en Ita lianen hebben sedert een paar dagen in Albanië een reeks van krijgsverrichtingen van vrij grooten omvang ingezet. Deze krijgsverrichtingen ontwikkelen zich op voorspoedige wijze en de Oostenrijksche strijdkrachten hebben een bloedig échec geleden en zijn in vollen terugtocht. Tus schen het Ochrina-meer en de zee, d. w. z. over meer dan 125 K.M. hebben de ge vechten plaats. De Franschen zijn tusschen de Devele en de Osoem bewesten Koritza een vijftigtal K.M. vooruitgekomen, terwijl de Italianen, die van hun basis in Valona zijn uitgegaan, zich van den berggroep van Ma!aca8tra hebben meester gemaakt en den benedenloop van de Semeni hebben bereikt. De Oostenrijkers hebben, naar zij zelf erkennen Berat moeten ontruimen, dat ter rechter- en linkerzijde was omklemd. Hun punt 'van aftocht, El Bassan aan de Skoembi, is zelf bedreigd. De uiterste rechtervleugel der Franschen kan thans van Pogradek uit voortdringen, nu het bergachtig bastion ter linkerzijde is ge zuiverd. Men heeft het recht te gelooven dat de bezetting van Albanië en het bereiken van het Ochrida-meer van het noorden uit, het Bulgaarsche leger in een gevaarlijke positie zuu kunnen brengen, daar het aldus op zyn linkerflank bij Monastir niet gedekt zou zijn. o De Times heeft een telegram dd. 29 Juni uit Washington over de oorlogsuitgaven van de Vereenigde Staten. Daaruit blijkt dat de Unie thans 50.000.000 per dag uitgeeft tegen nog geen 1.000.000.000 per jaar in de dagen vóór den oorlog. o De Neue Freie Presse heeft van een vakman gehoord, dat in Oostenrrjk-Honga- rije een bevredigende oogst te wachten is. Het gewas heeft zich ondanks het koude weer goed ontwikkeld, vooral de mais en de aardappelen beloven een rijke opbrengst. o De bekende Engeische vlieger majoor Mc. C u d e n, die het Victoria-kruis en bijna alle mogelijke onderscheidingen ont vangen had, is, volgens Reuter, bij toeval in Frankrijk gedood. Hij had driemaal met den bekenden en ook reeds gevallen Duitschen vlieger Immelmann gevochten. Parijs, 11 Juli. De Franschen namen den geheelen Kosnitzaheuvelrug, bezetten alle dorpen in het Tomorica-dal boven Do- breny en maakten ruim 250 gevangenen. De Oostenrijkers leden ernstige verliezen en trekken terug, terwijl zij de magazijnen plunderen en verbranden. o Rome, 11 Juli. Hoofdkwartier: In Al banië vielen wij den vijand in het front met onze infanterie aan, terwijl hij in den rug werd bedreigd door de cavalerie, die langs de Semeri trok en N. van deze ri vier vijandelijke magazijnen en depots in brand stak. Onze troepen trokken na de vijandelijke achterhoede te hebben verslagen Berrt binnen en zijn bezig het veroverde terrein te zuiveren van de verspreide vijan delijke troepen, die daar nog rondzwerven. Het aantal krijgsgevangenen in onze han den bedraagt thans 1600. Bovendien maakten wij verscheidene kanonnen, ma chinegeweren en ander oorlogsmateriaal buit. Iaan voortdurende vermoeidheid, 1 vermagering, bloedarmoede, verlies van krachten, gevoelt Gij U afgemat, M gebruik dan Mijnhardt's Levetogen. Dit is een goed geneesmiddel. Sterkt lichaam en zenuwen. Buss.v. f 0.90, f 1.75, f4.25, f8.25. g Eenig fabrikant A. MIJAHARDT, Pharmaceutisehe fabr. ZEIST. Verkr. bij Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. De recherche te water heeft op de Zui derzee bij Enkhuizen aangehouden een Medemblikker vaartuig, geladen met smok kelwaren, waarbij koffieboonen, vet, suiker, vermicelli en peulvruchten. De goederen zijn overgeladen op 't recherchevaai tuig het schip, waarop eveneens beslag was gelegd, is te Enkhuizen binnengebracht. Te Nederhorst den Berg sloeg Dinsdag het paard voor een wagen met schoolkin deren op hol. Verschillende kinderen wer den er af geworpen, waarbij het dochtertje van S. een schedelbreuk en hersenschud ding bekwam, zoodat zij dadelijk stierf. Een tweede had een gat in het hoofd en zijn toestand is ernstig. De andere bekwa men geen letsel. o Zeep. liet Haagsche Correspondentiebureau vernam, dat de toestand wat de zeep be treft, allesbehalve rooskleurig is, zoodat lang niet uitgesloten is, dat de distributie van zeep over een viertal maanden geheel moet worden gestaakt. Daar het rantsoen vet weer verminderd is en binnenkort waarschijnlijk op 14 da gen zal worden gebracht, zal het niet meer mogelijk zijn, vet voor bereiding van zeep af te staan, welke, zooals men weet, hoofd zakelijk bestaat uit vet en loog. Kundrleesch. Naar het Volk verneemt, ligt het in de bedoeling van den minister van Landbouw, einde Juli weer met de distributie van versch rundvleesch te doen beginnen. Is het blad wel ingelicht, dan zal 75 pet. van dit vleesch moeten worden ver kocht voor fl.40 per K.G. en 25 pet., het zoogenaamde fijne vleesch, voor f 3 per K.G. De fabricage van eenheidsworst zal wor den beperkt. Zeer waarschijnlijk zal slechts aan twee slachtplaatsen met de vervaar diging worden voorgegaan. o Men schrijft uit Borne Naar men verneemt is de inrichting van Krupp te Essen door een ernstige ramp getroffen, waarbij tal van dooden zijn, ook uit Nederland. Hier is bericht ingekomen, dat ook een werkman uit Borne tot de verongelukten behoort. Met angstige zorg zien velen nader bericht tegemoet, omdat tal van menschen uit dit dorpje in Essen thans werk vinden. o Bij de politie is aangifte gedaan, dat Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur uit het kantoor van de N. V. Haarlemsche Bouw- materialenhandel te Haarlem is ontvreemd een kistje, inhoudend f 2390 aan contanten en f3000 aan geteekende kwitantiën. o Te Hameln heeft een zoontje van den heer H., spelenderwijs de 15-jarige dienst bode H. Bruining met een revolver dood geschoten. De gemeente-veldwachter Brink te Dalen vond een portefeuille met f 2000. De eige naar beloonde den eerlijken vinder met niets I o De S. D. A. P. en het kabinet. Arnhem, 40 Juli. In een gehouden ver gadering van de afd. Arnhem van de S. D. A. P., heeft de heer Kleerekooper, als spreker optredende, verklaard, dat de S. D. A. P. niet zal deelnemen aan een na tionaal ministerie, daar zij daarvoor niet de mede-verantwoordelijkheid wil aanvaar den. Alleen op het sociaal-democratische program is de S. D. A. P. bereid, mede de verantwoordelijkheid te aanvaarden. o Een militair, te Woerden in garnizoen, was met verlof te Haaksbergen wezen stemmen. Omdat hij zich niet op tijd weder had aangemeld, werd hij door een patrouille gehaald, doch hij wist te ont vluchten. Een paar schoten in de lucht werden hem nagezonden, waarvan een hem in het hoofd trof. Hij was onmiddelijk dood. Gisternacht zijn uit de Emma-kazerne te Assen drie dienstweigeraars, die in ar rest waren gesteld, ontvlucht. Te Roosendaal is een sergeant van de aldaar in garnizioen liggende troepen er gisteren vandoor gegaan met een bedrag van f 1100, die hij moest afdragen voor het betalen van de huur van in gebruik genomen gebouwen, stallen, enz. o Belgen doodgeschoten Men meldt van de grenzen, dat in de buurt van Bergeijk een 2-tal Belgen door de Duitsche grenswacht werden doodge schoten. Een 6-tal andere Belgen wist den draad te bereiken en veilig Nederland te betreden. Woensdagavond heeft de schokker Sch. 114 de bemanning van de Nederlandsche koftjalk Frederika in de Scheveningsche haven binnengebracht. De tjalk, bestemd naar Havre via Yartmouth, is 9 Juli W. N. W. 21 mijlen van den Waterweg dooi' een Duitsche duikboot, in brand geschoten. De bemanning bestaat uit kapitein, J. Lon- dema, van Rotterdam, stuurman D. Lon- dema, kok J. Burgerhout)t en matroos A. van der Zwaan allen zijn ongedeerd aan gekomen. o— Flink opgetreden! Twee militairen, de gebroeders Mulder, zagen Dinsdagavond, toen zij van_Hoendei loo naar Apeldoorn fietsten, dat zich in de na bijheid van het huis der weduwe Harms een man ophield, die daar op verdachte wijze rondsloop. Zij stapten af, stelden zich verdekt op en zagen, hoe de man een vensterluik opende en door het raam klom. De beide militairen grepen den misdadiger, die een revolverschot losta, zonder hen echter te raken. De militairen bonden de beide handen van den inbreker met riemen, om hem af te leveren aan het politie-bureau te Apeldoorn. Woensdagmorgen om halfvijf kwamen de kloeke kerels daar met hun arrestant aan, waar zij voor hun moedig optreden eene geldelijke belooning ontvingen. Misplaatste koopmansgeest. De politie ta Barneveld heeft op de grens dier gemeente een grooten koffer in beslag genomen, inhoudende 1100 eieren, een hoeveelheid boonen en een partij vleesch. Uit een hierbij behoorend schrijven bleek, dat een en ander afkomstig was van een drietal gehuwde rijke dames aldaar, die sedert lang al haar tijd aan den smokkel handel besteedden. Jonge boeren. Een drietal jongens vestigden de laatste dagen de aandacht op zich door hun grove verteringen. Bij ondervraging op het po litiebureau bekenden ze te hebben inge broken in de woning van mevr. V. K., aan den Boulevard Heuvelink, welk huis tijde lijk onbewoond was. Ze hebben drie dagen lang in de woning vertoefd en daaruit weggenomen alles wat maar eenige waarde had en wat ze weg konden krijgen. Daar de bewoners nog niet zijn terug gekeerd kon nog niet worden vastgesteld hoeveel er gestolen is. Er waren in de woning veel artikelen van waarde, vooral kostbare oudheden. Een voorloopig onderzoek toonde reeds aan, dat er dunig is huisgehouden. Het drietal is in verzekerde bewaring gesteld. Een schat verbergen. Een heerschap dat eigenaar was van f16.000 aan gouden tientjes, wilde die gaarne over de grens gesmokkeld hebben. En om in dezen opzet zeker te zullen sla gen nam hy voor zijn verboden uitvoer- plannen eeu kommies-soldaat in den arm, die de goudschat tegen een belooning van f 750 over. de grens zou expediteeren. De soldaat-kommies in 't bezit gesteld van den zak met gouden Willempjes, borg den schat, naar zijn zeggen, onder de grond in een bosch, aan de grens. Of een ander dat gezien heeft, weet men niet. Of de soldaat-kommies de gouden tientjes heeft doen verhuizen naar een voor hem veiliger bergplaats, waar hij ze later rustig weer kan opdelven als rijkgeworden schatbewaarder, hieromtrent tast men ook in het duister. De eigenaar vanj het goud geld, wien door den soldaat wijsgemaakt was dat hem het goud ontstolen was, geloofde zijn zegs man niet en deed hiervan aangifte bij de politie, welke nu én kommies èn goudhan delaar in verdenking kreeg en we! weg zal weten met beide »goud-c.ommissionairs.« Geld. De moordenaar. Na langdurig onderzoek van den com missaris van politie, den Heer J. W. Felix te Harderwijk, is eindelijk uitgekomen wie den Hollandschen soldaat W. Kruidenier uit Charlois heeft vermoord. Het is de 19 jarige Holiandsche soldaat P. M. de Krom, ook uit Charlois, die bij dezelfde compagnie diende en naast hem op de kamer sliep, flij heeft thans volledige bekentenis afge legd en verklaarde uit geldverlegenheid de daad bedreven te hebben. Een gedeelte van het bedrag is door hem aan een vriend in bewaring gegeven, terwijl de portemonaie met inhoud door hem in een bosch ver stopt is. Tevens verklaarde hij, dat geen Belgische geïnterneerde of iemand anders met deze daad iets heeft uit te staan. Met een knuppel had hij den verslagene onver hoeds op het achterhoofd geslagen en meenende dat hij slechts bewusteloos was, had hij hem van zijn geld beroofd en daarop zich zoo spoedig mogelijk door de boschjes verwijderd. o Weer mond- en klauwzeer. Onder de gemeente Brandwijk is een geval van mond- en klauwzeer vastgesteld. De besmette veestapel is afgemaakt en in een gedeelte van de genoemde gemeente is alle vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden. Van gemeeutebodc tot burgemeester. In hel dorp Gottsbüren by Cassei is de gemeentebode, die sedert tal van jaren die functie bevredigend uitoefende, tot bur gemeester benoemd. Het vervoer van rijwielen op de spoorwegen stopgezet. Naar de Tel. verneemt, zal met 4 Sep tember a.s. het rijwielvervoer op de spoor wegen worden stopgezet. Deze bepaling geldt niet voor plaatsen, welke niet bereikbaaar zijn door vervoer te water. Bedolven. Een ernstig ongeluk had plaats in het dorpje Volkmarsen. Een bakker was met zijn drie kinderen bezig in-een ieemgroeve, toen plotseling een wand van de groeve instortte en de vier personen werden be dolven. Het gelukte den vader te redden, maar de drie kinderen vonden den dood. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heasden. Bij het metselen op de scheepswerf kwam K. v. d. S. zoodanig te valien, dat hij een zware kneuzing bekwam in zijn linkerarm, en zich onder genees kundige behandeling moest stellen. Ver moedelijk is zijn arm gebroken, wat ech ter niet te hopen is.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2