voor kt Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard, No. 3/01 zaten 13 Contracteer» van Koolzaad. A G E N T. Contracteeren van Koolzaad. AGENT Contractctrenvan Koolzaad. agent is aangesteld. M. DE FIJTER Pz. te Andel (N.-Br.) M. H. ACHTEN, Haarsteeg-Hedikhuizen. C. M. DONKEN, Besoijen. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. lunitietrein ontploft. De Progres de Lyon meldt uit Bourges Woensdagnacht ontplofte een munitietrein, welke op weg was naar het front op het station Horhan le Fusillier. Er werd be langrijke materieele schade aangericht. Ontploffing. Heden had in de werkplaats van den buksenfabrikant Linbauer een ernstige ont ploffing plaats. De ontploffing, die groote verwoestingen in het gebouw veroorzaakte, eischte 7 dooden, onder wie de fabrikant zelf en een leerjongen, drie winkeliers uit de buurt en twee voorbygangsters. Vele personen werden bovendien bij het red dingswerk gewond. Interventie iu Siberië. Volgens een bericht uit Peking wordt de interventie in Siberië als een voldongen feit beschouwd. De Chineesche regeering is van plan 20 000 man naar Siberië te zenden. Een deel van deze troepen is reeds te Wladiwostok aangekomen. o De wetgevende periode is in Duitschland wegens de oorlogsomstandigheden wederom met een jaar verlengd, zoodat de verkie zingen opnieuw voor een jaar zijn uitge steld. Havas geeft antwoord op de rede, die de Duitsche staatssecretaris van marine, von Capelle, dezer dagen bij de derde le zing van de marinebegrooting heeft ge houden en waarin hij betoogde dat de scheepvaart der geallieerden tengevolge van den duikbootoorlog voortdurend vermindert. Het tegendeel is waar zegt Havas, de Engel- sche scheepvaart is gedurende de maand Mei met 700.000 ton toegenomen (7.777.843 ton tegen 7.040.309 tori in April.) In Frankrijk is hij gestegen van 5.546.673 ton tot op 5.709.484 ton. De Ver. Staten hebben eveneens hun scheepvaart ontwik keld in 1920 zal de koopvaardijvloot 25 millioen ton bedragen. LONDEN, 8 Juli (Reuter.) In het La gerhuis heeft Lloyd George voorgesteld om een adres met gelukwenschen te richten tot den Koning en de Koningiti ter gele genheid van hun zilveren bruiloft, waarin de onwrikbare aanhankelijkheid van het geheele volk tot uiting wordt gebracht. Voorts wordt verklaard dat H. H. M. M. minder met verordeningen, dan wel met hun voorbeeld van schoonheid en eenvoud regeeren en dat hun minzame sympathie jegens alle onderdanen van invloed is ge weest op het karakter van de honderden millioenen over het geheele rijk. (Toejuichingen.) Kort nadat Z. M. den troon had bestegen, waren er teekenen van storm, waarvan Agadir de eerste wolk was. De Koning zag haar onder de oogen met de kalmte van iemand, die in zijn jeugd stormachtige zeeën heeft aanschouwd. Toejuichingen.) H. H. M. M. Ms's voortdurende gedachten aan hen, die te land en ter zee in gevaar verkeeren, hun voortdurende bezorgdheid voor het lijden van den oorlog en hun teederheid voor hen, die folterende pijnen lijden, hebben diepen indruk in de harten van het volk gemaakt. Asquith, die de motie steunde, zeide wanneer de volledige geschiedenis van Juli 1914 bekend zal worden, zal blijken met welk een onvermoeide kiesheid en volhar ding de Koning naar het behoud van den vrede heeft gestreefd. H. H. M. M. heb ben een onneembare plaats verworven in de harten van het volk. De werd met algemeene steramen te midden van toejuichingen aangenomen. Het kouinkiyk echtpaar per vliegtuig uaar Engelaud. In het Lagerhuis heeft Curzon meege deeld, dat de koning en koningin van Bel gië per vliegtuig in Engeland zijn aange komen. o Nu het bezoek tot het verleden behoort, is het geoorloofd mee te deelen, zegt Reu ter, dat het voornaamste doel der reis van het Belgische koningspaar naar Schotland was een bezoek aan de vloot te brengen. De koning en koningin vergezelden het Belgische koningspaar van Buckingham Palace naar Albert Hall, waar zij een concert, door een Belgische militaire kapel ten behoeve van het Britsche Roode Kruis gegeven, bijwoonden. Een enorme menigte verdrong zich in de straten en begroette den koninklijken stoet met groote geestdrift. o De moord op den gezant ton Jlirbach. De »Lokal Anzeiger* heeft van oogge tuigen nog de volgende bijzonderheden vernomen over den moord op graaf von Mirbach in Moskou. De beide moordenaars waren door middel van valsche papieren tot den gezant doorgedrongen. Het onder houd had plaats in tegenwoordigheid van geheimraad Kiezler en luitenant Müller. De drie Duitsche heeren hadden met de beide bezoekers aan een tafel midden in de kamer plaats genomen. Aan de eene zijde zaten de leden van het gezantschap, aan de andere de Russen, De heeren waren op lage stoelen gezeten, hetgeen voor de aangevallenen een nadeel, voor de moorde naars een voordeel was. Deze konden al dus ongemerkt hun wapenen onder de tafel gereedmaken. Gedurende het onderhoud begonnen de daders in verschillende bundels documen ten te bladeren, alsof zij een papier zoch ten, waardoor de opmerkzaamheid der Duitsche heeren werd afgeleid. Terwijl de gezant en zijn medewerkers geloofden dat de Russen in hun arbeid verdiept waren, hadden deze onder tafel hun wapenen te voorschijn gehaald. De moord speelde zich in enkele secon den af. De Russen sprongen met opge heven revolver op en begonnen te vuren. De eene had het op den gezant gemunt, de andere schoot afwisselend op den lega- tieraad Kiezler en luitenant Müller. Tegen stand was den overvallenen, die niet ge wapend waren, niet mogelijk. De gezant was direct bij het eerste schot in het achterhoofd getroffen. Bij het schieten snelden er lieden uit de naburige kamers toe, hetgeen voor de moordenaars het sein tot de vlucht was. Vóór zij uit het venster sprongen, wierp elk van hen een handgranaat neer. Eén er van ontplofte slechts. De stukken trof fen graaf von Mirbach en hadden een doodelijke uitwerking. Intusschen waren de moordenaars ontkomen. U zeggep of/e Mrnderen 1*9/ a/3 ht/n hoofd met j ge*vo3scheo vordtfy 6 ivix. verfr/jcht heer//jk. VI doodt Zevend onrein f i 0 <b° verzorgt het haar schootgaande J Minderen onmi^hoor/1 25 centen per doos voldoende voor '/i Liter Ëischt afsluitbaml met onze handteckening L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de meeste drogisten. Te Wijk bij Heusden bij SCHOUTEN Dussen bij J. J. PAESGiessen bij W. v. HERWIJNEN Andel bij SCHOUTEN Nieuwendijk bij DE BOK; Werkendam bij CORNETBesoijen bij v. HELVOORT. BINNENLAND. Rantsoeneering van suiker. »Het Volk" meldt uit betrouwbare bron te hebben vernomen dat zoo spoedig mo gelijk zal worden overgegaan tot de rant soeneering van suiker dat dit artikel alleen verkrijgbaar zal worden gesteld op daartoe geldig verklaarde bons uit het levensmid delenboekje en het in de bedoeling ligt een half pond per week per hoofd beschikbaar te stellen. In zijn algemeenheid is dit bericht vol gens het Hdbl. onjuist, van een rijksrege ling in deze richting is vooralsnog geen sprake. Wel heeft een aantal gemeentebesturen een plaatselijke regeling gemaakt en moeten de gemeenten in de Zaanstreek het voor nemen koesteren, binnenkort op door »Het Volk* aangegeven wijze tot suikerrantsoe- neering over te gaan. o Het Ned. konvooi naar Indië. Reuter seint uit Londen In antwoord op een vraag naar de ver gunning, die aan de Nederlandsche schepen onder konvooi naar Nederlandsch-Indië is verleend, om de blokkade-linie zonder on derzoek te passeeren, zei Lord Robert Cecil, de onderstaatssecretaris van buiten- landsche zaken, dat de regeering overtuigd was, dat er in verband met het Nederland sche konvooi niets gebeurd was wat be schouwd kon worden als een prijsgeven of een wijziging van het onderzoekingsrecht. De offieieele stukken zullen openbaar ge maakt worden, waarin de toedracht in bij zonderheden en nauwkeurig zal worden meegedeeld. Na een overzicht te hebben gegeven van de begin-stadia van de zaak, vervolgde Cecil De regeering zond een nota aan de Nederlandsche regeering, waar in zij herhaalde dat het onderzoekingsrecht niet prijs gegeven kon worden. Tege lijkertijd was de regeering echter bereid, mits dezelfde waarborgen tegen ontduiking van de blokkade door andere middelen werden verschaft, bij wijze van een bij zondere daad van hoffelijkheid jegens de Nederlandsche regeering om met het oog op de buitengewone omstandigheden van dit geval, het konvooi te vergunnen om zonder aanhouding te passeeren. De correspondentie met Nederland over het convooi is gepubliceerd. Het belangrijkste is een memorandum van Minister Balfour aan den Engeischen gezant in Den Haag betreffende de ver trouwelijke verklaring op 7 Juni door lord Robert Cecil tegenover den Nederlandschen gezant afgelegd. Het memorandum vervolgt Op 'toogenblik dat de Nederlandsche regeering in de pers bekend maakte, dat de commandant van het Nederlandsche konvooi niet zou toestaan, dat de schepen, behoorende daartoe, zouden worden onder zocht, verklaarde zij tevens, dat het niet in haar bedoeling lag om onder de bescher ming barer oorlogsschepen eenig handels verkeer in te stellen, dat zonder die be scherming niet zou zijn toegelaten door de oorlogvoerenden. De voorwaarden omtrent de waarborgen waaraan de Nederlandsche regeering voor nemens was vast te houden, werden om schreven. Daaruit bleek, dat gedeeltelijk door beperking van den aard der passagiers en van de lading en gedeeltelijk door het toestaan aan de oorlogvoerenden van in spectie en verificatie der scheepspapieren en andere doenmenten vóór de afvaart, de Nederlandsche regeering feitelijk dezelfde waarborgen wilde geven, die de oorlogvoe renden hadden kunnen krijgen bij uitoefe ning van hun onderzoekingsrecht. Hoewel die indruk is verkregen bij le zing van de gepubliceerde stukken is bet eenigszins moeilijk deze in overeenstemming te brengen met het geheele konvooiplan, want het is duidelijk als de oorlogvoerende volken voldaan zijn, wat betreft de on schadelijkheid van passagiers en ladingen, er geen aanleiding kan bestaan, om aan zuike onschuldige schepen de bescherming van een konvooi te geven. Feitelijk kan het geheele konvooi niet worden verklaard, tenzij men aanneemt dat de schepen be schermd moeten worden bij eenige hande ling, die de oorlogvoerenden niet erkennen als rechtmatig. Wellicht beseft de Neder landsche regeering de door de oorlogvoe renden te maken gevolgtrekkingen niet en de Britsche regeering is bereid te gelooven, dat te goeder trouw verwacht werd, dat de aangeboden waarborgen haar zouden bevredigen. De reden van de Nederlandsche regeering kan hebben gevoerd tot de over tuiging, dat de Engelsche regeering zonder moeiten zou afzien van haar recht, zoodat bij de gedane aankondiging geen interna tionale verwikkelingen kunnen ontstaan. Hoewel de Engelsche regeering betreurt, dat de Nederlandsche overheid gehandeld heeft met gebrek aan hoffelijkheid, en voor zichtigheid, is zij bereid rekening te houden met den feitelijken toestand, waarin de Ned. regeering zich zelf gebracht heeft Zij kan niet toestemmen in eenige ver zwakking van haar recht op onderzoek van schepen onder neutraal konvooi. Het tegengaan van contrabande en de handhaving der blokkade is volgens inter nationaal rechtaan de oorlogvoerenden alleen en niet aan de neutralen en dat beginsel wil Engeland hoog houden met alle haar ten dienste staande middelen. Indien echter de bedoeling was een vriendschappelijke regeling te treffen, dan zal de Engelsche regeering niet weigeren een bewijs te geven van den wensch om vriendschappelijke betrekkingen te hand haven. Indien echter onder deze omstandigheden van het onderzoekingsrecht wordt afgezien wyst de Engelsche regeering op den ex- ceptioneelen aard der concessie, die niet als precedent mag worden beschouwd en geen verbintenis voor het afzien van an dere rechtmatige aanspraken in andere aangelegenheden. Als dat duidelijk is vastgelegd, is de Britsche regeering bereid, haar voorwaarden te noemen voor het af zien van het onderzoek. Deze voorwaar den zyn reeds medegedeeld. In een nota van den Nederlandschen gezant te Londen wordt het doel van het konvooi nader uiteengezet. Betoogd wordt, dat het hier een bijzonder soort konvooi betreft, slechts bestemd om tusschen het moederland en de koloniën alleen regee- ringsgoederen en regeeringspassagiers met hun gezinnen te vervoeren. Eene belangwekkende uitvinding. Van bevoegde zijde deelt men aan het Vak blad voor de Schoenmakerij* mede Een bekende firma hier te lande is na jarenlange proefnemingen er in geslaagd zoolleder te vervaardigen volgens een metho de, geheel afwijkende van de tot nu toe gevolgde. Eenige bijzonderheden van deze nieuwe alreeds gepatenteerde vinding zijn, dat het looiproces hoogstens een week duurt en dat het leder steviger wordt dan gewoon leder en nagenoeg onverslijtbaar is. Een eigenaardigheid is verder, dat het diepzwart van kleur is. Wat den prijs betreft, zou deze in ieder geval onder den maximumprijs kunnen gesteld worden. Binnen enkele weken zal dit nieuwe, echt-Nederlandsche product, in den handel gebracht worden en zullen belanghebbenden in de gelegenheid zijn kennis er mede te maken. Legerdag te 's-HerUgenbesch. De Vereeniging Ons Leger zal te 's-Her- togenbosch een legerdag organiseeren op 23, 24 en 25 Juli a.s. waarvan de laatste dag als de eigenlijke legerdag is te be schouwen. De schermwedstrijden zullen worden ge houden in de groote zaal van het Casino. In de manege, naast de H.B.S., zal een tentoonstelling van moderne strijdmiddelen worden georganiseerd, waaraan voordrach ten zullen worden verbonden tot uitleg van hetgeen op die tentoonstelling zaUte zien zijn. Op het gemeentelijk sportterrein zullen sport- en athletiek-wedstrijden worden ge houden. Op ditzelfde terrein zal des Don derdagsmiddags het programma van den legerdag worden afgewerkt, terwijl des avonds van den tweeden en derden dag een concert zal worden gegeven door de zangerspropagandisten van de afdeeling Ontwikkeling en Ontspanning, van het Algemeen Hoofdkwartier onder leiding van den heer Van Trigt. o üc Spaansche griep. In het Engelsche interneeringskamp te Groningen is de Spaansche griep uitge broken. Er zijn ongeveer 100 gevallen. Men hoopt dat de patiënten binnen 2 dagen genezen zullen zijn. Te Losser zijn reeds 38 personen door de Spaansche griep aangetast. Re prijs van het goud. Naar men verneemt heeft de Neder landsche Bank den prijs van het goud voor industrieele doeleinden met f500 ver hoogd. o (Op nü 15 Juni 1918 gescheurd gras- en hooiland.) Ondergeteekende bericht hierbij dat hij door het Koolzaadbureau te Rotterdam, is aangesteld als De voorwaarden waarop contracten worden afgesloten zijn een scheurpremie van f450.per H.A., waarvan uiterlijk 1 October a.s. f300per H.A. als voorschot wordt uitbetaald f 50.per 100 K Q, zaad bij eene opbrengst van minstens 1000 K.G. per H.A. De oppervlakte grasland, op deze voorwaarden met koolzaad beteeld zal in aanmerking worden genomen, indien het aanhangige scheurplichtontwerp tot wet zal worden verheven. Het is dus Uw belang thans te contracteeren en vrijwillig te scheuren. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt. Aanbevelend, (op na 15 Juni 1918 gescheurd gras- en hooilandj Ondergeteekende bericht hierbij, dat hij door het Koolzaadkantoor te Rotterdam, als is aangesteld. De voorwaarden waarop Contracten worden afgesloten zijneen scheur premie van f450.per H.A, waarvan uiterlijk 1 October a. s. f300.per H.A. als voorschot werdt uitbetaald; f50.per 100 KG. zaad, bij eene opbrengst van minstens 1000 K.O. per H.A. De oppervlakte grasland, op deze voorwaarden met Koolzaad beteeld, zal in aanmerking worden genomen, indien het aanhangige scheurplicht-ontwerp tot wet zal worden verheven. .Het is dus Uw belang thans te contracteeren en vrijwillig te scheuren. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt. Aanbevelend, (op na 15 Juni 1918 gescheurd gras- en hooiland.) als Ondergeteekende bericht hierbij dat hij door het Koolzaadkantoor te Rotterdam De voorwaarden waarop contracten worden afgesloten zijneen scheurpremie van f450.per H.A. waarvoor uiterlijk 1 October a.s. f300.per H.A. als voorschot wordt uitbetaald f 50.per 100 K.G. zaad bij eene opbrengst van minstens 1000 K.G. per H.A. De oppervlakte grasland, op deze voorwaarden met koolzaad beteeld zal in aanmerking worden genomen, indien het aanhangige scheurplichtontwerp tot wet zal worden verheven. Het is dus Uw belang thans te contracteeren en vrijwillig te scheuren. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt. Aanbevelend, BIJVOEGSEL Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5