Verzorg reeden. De Al-duitschers nl. willen België niet afgeven. Op de jaarlijksche verga dering van den Bond der Landwiste heeft een van hun grootste leiders het onlangs nog gezegd, dat noen de Vlaamsche kust wilde houden »om Engeland van nabij in het trouwe vriendenoog te kunnen zien.« En dan de geallieerden. Zij nemen geen genoegen met de teruggave van België. Daar moet meer bij komen. Onvoorwaar delijk herstel en schadevergoeding voor België. De bladen uit de Ententelanden zeggen dan ook, dat de strekking van de politiek van Hertling is om in het oosten de vrije hand te krijgen. De oorlog zal volgens hen niet eindigen voor de Duitsche rijkskanselier verklaart, dat Duitschland ver goeding zal geven en boete zsl doen voor het gruwelijk onrecht dat het gepleegd heeft aan het onschuldige hulpelooze België. De Tsjechen en Slowaken in Oostenrijk schijnen voortaan aan hun streven naar zelfstandigheid een scherperen vorm te wil len geven. De stichting te Praag van het nationale comité, dat verkrijging van het zelfboschikkingsrecht in een zelfstandigen Tsjecho-Slowakschen staat met eigen be stuur en onder eigen souvereiniteit in zijn program heeft geschreven, heeft veei van een oorlogsverklaring aan Oosteurijk. Dat het wellicht in Bohemen binnenkort hard tegen hard zal gaan, laat zich ook afleiden uit het feit, dat dr. Kramarcz, de indertijd van hoogverraad beschuldigde, doch door de afgekondigde amnestie straffeloos ge bleven agitator, zich aan het hoofd van de beweging heeft gesteld. De nieuwe ziekte »de Spaansche griep« breidt zich nog steeds uit, ook in ons land. Wat in Duitschland met betrekking tot de Spaansche griep is waargenomen, komt wonderwel overeen met hetgeen uit Enge land gemeld was. In Duitsche bladen leest men namelijk van medische zijde De Spaansche griep overvalt den mensch als een sluipmoordenaar, maar is heel wat minder gevaarlijk. Zij begint met hevige koortsachtige rillingen, waarop zware hoofd pijn, koorts, loomheid en hevige hoest vol gen. Ook erge nek-, rug- en lendepijn gaat er mee gepaard ontstekingen in neus, keel en luchtpijn volgen niet zelden. De patiënten gevoelen zich allerellendigst. Ook een steken en branden in de oogen komt veel voor. De lichaamstemperatuur is van het begin der ziekte af aan heel hoog en blijft dit enkele dagen. Het is nog niet uitgemaakt, of men hier met influenza als in 1890 te doen heeft. De ziekte heeft tot nog toe geen kwaadaardig karakter. Bij zwakkere gestellen doen zich nog al eens complicaties voor. De bekende prof. dr. Tjaden zegt, dat de ziekte wel eenige overeenkomst heeft met de influenza van 1890, maar zij verloopt lichter en in kor ter tijd. De hooge koortsen nemen ge woonlijk met enkele dagen af. Afzonde ring der patiënten is nutteloos. Bij het waarnemen der koorts moet men zich on middellijk te bed begeven dat helpt zeer tot een spoedig en gunstig verloop. In gewone gevallen is de ziekte in vier tot vijf dagen geweken. Verder melden de Duitsche bladen nog dat de bacil dien men voor den verwekker van influenza houdt, ook bij patiënten aan Spaanscha griep is gevonden. met F^X dan wordt het zacht, glanzend en golvend^ itSS versterkt haar en hoofd} \nu/d. voorkomt het uitvallen, r breken en splijten der harem Fax verwijdert stof, roos en onrein. K K E R Ëiscbt afsluitband niet onze handteekening i L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de meeste drogisten. Te Wijk bij Heusden bij SCHOUTEN Dussen bij J. J. PAESGiessen bij W. v. HER WIJNEN Andel bij SCHOUTEN Nieuwendijk bij DE BOK; Werkendam bij CORNETBesoijen bij v. HELVOORT. BUITENLAND. liet offensief der Duitschers in Fraukrjjk herrat. Een draadloos telegram uit Engeland weet al nieuws over het offensief der Duit- sch^s. Hun eerste aanval ging op een front van 30 mijl van Chateau-Thierry tot zoo wat drie mijl ten Z.W. van Reims in zijn werk. In deze streek wisten de Duit schers vooruit te dringen op één punt ter diepte van 5000 M. Ze hebben Phezy Bouquigny, Orcourt en Chaumuzy genomen. Volgens berichten hebben ze op eenige punten de Marne overgestoken. De tweede aanval is beoosten Rheims op een front van 25 mijl van Prunay af tot Maisons-de-Champagne' toe ondernomen. Op deze linie is de aanvai tot dusver in de eerste linie beteugeld. o De Tsaar en zijn geiin. De Daily Express verneemt uit Stock holm d.d. 11 dezer De St. Petersburgsche Novy Wedomosti maakt een brief van den Tsaar aan een vriend te St. Petersburg openbaar, die aan de berichten over zijn vermoording voorgoed een einde maakt. Er blijkt uit, dat er een poging gedaan is, om de Romanofs te vermoorden, maar dat de geheele familie aan het gevaar ontko men is. De Tsaar schrijft»Wij hebben gebrek aan allerlei, Zelfs boeken krijgen wij over de post, alleen onder de strengste censuur, en alleen Russische worden toe gelaten. Toen wij uit Jokaterinenburg ver trokken, trachtte een groep bandieten ons geweld aan te doen. Alexej (de Tsesaré- witsj) kreeg een ernstigen schok, waarvan hij nog niet hersteld is. Het is alleen aan de tegenwoordigheid van den commissaris Jakowiof en aan de hand der voorzienig heid te danken geweest, dat wij in leven zijn gebleven. De Tsaar zegt ook, dat de Tsesaréwitsj ernstig ongesteld te bed ligt. De plaats, waar de brief vandaan komt, wordt ver heimelijkt. Volgens berichten uit andere bron, heeft de Tsaritsa verklaard, dat zij als non in het klooster wil gaan. o Nu het gerucht wil, dat een Zuid-Ame- rikaansche vlieger probeeren zal dit jaar den Atlantischen Oceaan over te vliegen, looft de Daily Mail opnieuw haren prijs van 10,000 uit voor de eerste vlucht over den Oceaan. o Het papieren offensief. Opmerkelyk is hierby, dat ook Wilson een levendig belang stelt in het papieren offensief. Een gevonden order van het Fransch groote hoofdkwartier van den 25en Januari luidt namelijk ^President Wilson heeft den wensch te kennen gegeven, dat op de Duitsche liniën van het Westfront een millioen exemplaren zijner redevoeringen geworpen zullen wor den Ik hecht er waarde aan, dat on middellijk en zorgvuldig de verbreiding dezer redevoeringen door vliegtuigen en ballons wordt ter hand genomen. Vliegtuigen moeten de vlugschriften zon der onderscheid op de eerste liniën en op de achterliggende onderstanden zoo mogelijk des nachts naar beneden werpen. Er moet voor gezorgd worden (door lonten enz.), dat de redevoeringen in kleine pakjes naar beneden vallen. De duur van het naar beneden werpen der vlugschriften in het bereik van het leger mag voor elk der redevoeringen, niet langer dan 14 dagen zijn- Gelijkluidende bevelen moeten aan de leger commando's en divisies gegeven wor den. o Volgens een mededeeüng van den mini ster van spoorwegen hebben de Pruisisch- Hessische spoorwegen 214,000 man perso neel aan het leger moeten afstaan, waar aan hij mede, door de vermindering van het toezicht, de onrustbare toeneming van diefstallen en het verloren raken van goe deren toeschrijft. In het voorjaar schatte hij het bedrag der te betalen schadever goedingen op 43 millioen mark, maar het is hem inmiddels gebleken, dat hiervoor wel 80 millioen mark noodig is. Volgens een bericht uit Genève meldt de Temps dat de leger com missie der Fran- sche Kamer het recruteeren van de be woners der Fransche overzeesche bezittin gen voor legerdoeleinden in het moeder land heeft goedgekeurd. Het gebruik dezer lieden op het Europeesdhe oorlogsterrein is vóór den zomer van 1919 niet mogelijk. BINNENLAND. Kabinets-formateur. De Koningin heeft monseigneur dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, opdracht gegeven tot sa menstelling van een nieuw ministerie. o kolen uit Duitschland. Naar de Tel. verneemt zijn maatrege len genomen voor het vervoeren van 7000 ton steenkolen uit Duitschland naar ons land. Van 15 tot 24 dezer zullen dagelijks ongeveer 700 ton, dat is circa 70 wagons via Emmerik naar Amsterdam en naar Rotterdam worden vervoerd. kolenpryaverlaging voor de kleinlndustrie. Naar wij vernemen is in den loop dezer maand aan de brandstoffencommissies door de rijkskolendistributie bekend gemaakt dat met ingang van 1 Juli j.l. de kolenprijzen voor de kleinindustrie zyn verlaagd. Onder de klein-industrie worden gerekend de nijverheidsondernerningen wiermaandelijksch kolenverbruik de twintig ton niet te boven gaat. De prijsverlaging bedraagt, al naar de kolensoort, van f 0.50 tot f 4.50 per ton. o Sluwe Katwljkers. De inwoners van Katwijk hadden meer gas gebruikt dan geoorloofd was en daar dit veel had van onverschilligheid, zoo niet van kwaadwilligheid, meende de overheid streng te moeten optreden. Er werd be kend gemaakt dat tot straf en tegelijkertijd ter inhaling van het tekort in den vervol ge slechts enkele uren per dag gas beschik baar zou zijn. De prijs zou zijn 25 ct. per M3. en elke M3. meer zou nog drie cent duurder worden. Edoch een kleine plaats in de dui nen en een groote stad zijn zeer verschil lende zaken en een Katwijker is een eigen aardig mensch. Het gevolg van de nieuwe bepaling was, dat niemand meer gas ge bruikte 1 Daar het nu geenszins in de bedoeling gelegen had, om het gemeentelijk gasbe drijf over den kop te laten gaan, liet de verschrikte overheid zoo snel als doenlijk was, den ouden vriendelijken dorpsomroe per ontbieden, om dezen in het dorp te laten rondklingelen, dat het gas weer den geheelen dag stroomen zou 1 Frambozen. De minister van landbouw heeft bepaald I. Het vervoer van frambozen is ver boden. II. Het onder sub I gestelde vervoer- verbod is niet van toepassing op a. het vervoer van frambozen van den tuin waar ze geteeld worden naar de woning van den teler, en van diens woning naai de bij het Rijkskautoor voor Groenten en Fruit ingeschreven veilingen b. het vervoer van frambozen in hoe veelheden van minder dan 10 K.G. c. het vervoer van frambozen gedekt door een veilingsverklaring, afgegeven door den veilingmeester der betrokken veiling. (Stct.) De Spaansche griep, Aan boord van Hr. Ms. Noordbrabant te Vlissirtgen zijn de commandant en 35 schepelingen door de Spaansche griep aan getast. De Spaansche griep breidt zich te Roer mond uit. Gisteren zijn weer twaalf mili tairen naar de kliniek overgebracht. Een der aan deze ziekte lijdende militairen, die Zaterdag werd opgenomen, is gisteren over leden. Ook vertoont de ziekte zich reeds onder de burgerbevolking. De zoogenaamde Spaansche ziekte heeft in het garnizoen te Assen reeds een groo- ten omvang genomen. Het hospitaal en kantonnementsziekenverblijf zijn overvol. Er doen zich ook in de legerplaats bij Oldenbroek een groot aantal gevallen voor van de z.g. Spaansche ziekte. Bij een der compagnieën waren ongeueer 50 militairen ongesteld, waarom maatregelen getroffen worden, het kamp te isoleeren. Ook te Leerdam heerscht de Spaansche ziekte onder de militairen. Zaterdag waren er 5 gevallen, Maandagmorgen al 27. o De kamerverkiezingen. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft het procesverbaal der zitting van het Centraal Stembureau voor de ver kiezing van de leden der Tweede Kamer openbaar gemaakt in een afzonderlijk bij voegsel tot de Staatscourant no. 163. Uit dit proces-verbaal blijkt, dat naai de officieele cijfers op de verschillende partijen zijn uitgebracht Verb. Democr. Weermacht 6,830 st. Party de Klerk 2,691 Staatskundig geref. partij 5,179 Roomsch-katholieken 402,908 Vrijzinnig Democr. bond 71,582 Liberale Unie 83,173 Vrije Liberalen 51,195 S. D. A. P. 296,145 Algemeene Staatspartij 5,713 Plattelandersbond 8,963 Economische bond 42,042 v Christ, hist. Unie 87,983 Anti-revol. partij 179,523 Christen democr. partij 10,653 S. D. P., S. P. en v. d. Zwaag (verbonden) 42,642 h Bond van Christ, soc. 8,416 Christ, sociale partij 8,152 Politiepartij 6,189 12,663 7,186 189 238 301 358 2,296 Middenstandspartij Neutrale partij Synthetische partij Neutrale kolen, partij Unionisten liga Nat. Bond v. prot. kiezers Groepen kiezers (totaal) o Tabak. De werkwijze van, en de maatregelen, genomen door het Rijksbureau voor Tabak, bij den tabakshar.del verwekken algemeene ontstemming. Het R. B. T. werd opgericht met het doel prijsopdrijving te voorkomen, den ket- tinghandel tegen te gaan de industrie en den bona-fide handel te beschermen. De ervaring heeft geleerd, dat de prijzen opliepen, de bona-fide handel in plaats van beschermd, belemmerd werd en de industrie verplicht was haar personeel te ontslaan, niet door gebrek aan grondstoffen, doch wegens het lange uitblijven van vergunningen tot verkoop en zelfs van vervoer be wijzen voor partijen tabak, die reeds lang tevoren waren gekocht en betaald. Moord. De 20-jarige koopman en losse werkman J. E. M. D. vertelde gisternamiddag op den Goudschenweg te Rotterdam aan een lorrenkoopman, dat hij even te voren zijn vrouw G. J. d. B., ook 20 jaar, met wie hij anderhalf jaar gehuwd is, in de echte lijke woning op een hofje aan den Goud- sche weg doodgeschoten had. De lorrenkoopman deelde dit aan een toevallig in de nabijheid bevindende politie agent mede, die zich met J. E. M. D. naar diens woning begaf. Daar vond hij de vrouw van dien man op den dorpel van haar kamer liggen. Zij gaf geen teeken van leven meer. Onmiddellijk werd de hulp van dr. S. P. A. Hack ingeroepen, die den dood con stateerde. De vrouw heeft een schot in de linkerborst, dat vermoedelijk het hart geraakt heeft en terstond doodelijk is ge weest, verder twee verwondingen in den linkerarm en een in het gelaat ter linker zijde van de neus, mede door kogels ver oorzaakt. Haar lijk is ter gerechtelijke schouwing naar het ziekenhuis overgebracht. De man, natuurlijk dadelijk gearresteerd, is naar het politiebureau in de Meerman straat gebracht. Daar vertelde hij, dat hij gisternamiddag, zooals meer gebeurde, on- eenigheid met zijn vrouw heeft gehad, dat zij al eens van elkaar af zijn geweest en dat er nu weder twist ontstond over het eten. Zijn vrouw, met wie hij zich alleen in de kamer bevond, hun kind van 10 maanden niet medegerekend, heeft toen, volgens hem, een geladen revolver, die aan een beddeplank hing, gekregen en op hem gericht. Zij liet het wapen echter op den vloer vallen, waarop hij het opraapte en op enkele passen afstand eenige schoten op haar loste. Nadat hy zijn vrouw had zien vallen en geen leven meer bespeurde, is hij de straat opgeloopen. De politie heeft de revolver inbeslag ge- genomen. Het kind van dit echtpaar is voorloopig bij de buren opgenomen, o De in beslag genomen schepen terug Naar aanleiding van de te hervatten economische onderhandelingen tusschen Nederland en de geassocieerden, deelt men van welingelichte zijde aan de »Tel.« mee, dat, nu Amerika zijn eigen vloot met den dag ziet aangroeien en de grootste scheep vaartmoeilijkheden te boven is, te Was hington de mogelijkheid overwogen wordt binnen afzien baren tijd 0113 een gedeelte der gerequireerde vloot terug te. geven. Het spreekt vanzelf, dat er onder deze omstandigheden geen vrees behoeft te be staan, dat Nederlandsche schepen, die thans nog naar overzeesche havens vertrekken, door de geassocieerden vastgehouden of gerequireerd zullen worden. Zaterdag werden een twaalftal te Heer len gearresteerde personen naar het huis van bewaring te Maastricht gebracht. Al daar is een zeer omvangrijke srnokkelzaak ontdekt, waarbij eenige soldaat-commiezen betrokken zijn. De smokkelwaar werd door Heerlenaren onder wie ook een winke lier aan de soldaat-kommiezen gegeven. Deze brachten ze in hun dienst naar de grenzen, waar zij verder verhandeld werd. Dat zaakje is al van Maart aan den gang. Voor duizenden guldens allernoodzakelijkste levensmiddelen gingen de grenzen over. Wegens omkooping van rijksambtenaren zijn mede nog drie Heerlenaren, S., S. en V., gearresteerd. De „Nieuw-Anisterdaiu" Het s.s. «Nieuw-Amsterdamvan New- York naar Rotterdam zou vermoedelijk Maan dagmiddag het lichtschip Doggersbank-Noord passeeren. De sleepboot Thamesis het stoomschip tegemoet gestoomd. Gisteravond of hedenmorgen wordt de »Nieuw-Amsterdam« te Rotterdam ver wacht. Naar de Maasbode nog meldt heeft het draaalooze station te Scheveningen (haven) reeds verbinding met het s. s. Nieuw- Am8terdam. Lerend begraven. Bij Bergen-op-Zoom is Dinsdagmorgen in de militaire werken ter diepte van onge veer 14 M. een aardinstorting voorgevallen, waarbij een sergeant der infanterie, af komstig uit Breda, bedolven werd. Eenigen tijd later is hij dood naar boven gebracht. o Overgang tot beroepsofficier. Bij ministerieele beschikking is nopens den overgang van verlofsofficieren voor het korps beroepsofficieren het volgende bepaald. Voor ten hoogste 40 verlofsofficieren en vaandrigs der infanterie en voor ten hoogste 20 verlofsofficieren en vaandrings (kornetten) der artillerie, die allen vóór 1 Juni 1918 tot vaandrig (kornet) zijn benoemd, en die afkomstig zijn van het reservekader, de militie, de landweer of den verplichten landstorm, bestaat gelegenheid om naar het korps beroepsofficieren der infanterie en der artillerie met bestemming voor de vestingartillerie over te gaan op de volgende voorwaarden lo. De adspirant moet in het bezit zijn van het einddiploma H. B. S. met 5-jarigen cursus, dan wel van eenig ander getuig schrift of diploma, bedoeld in art. 26 dei- Wet op het Militair Onderwys. 2o. Hij mag op 1 October 1918 den leeftijd van 25 jaar niet overschreden heb ben. Zij, die aLdan ouder dan 25 jaar zijn, kunnen desgewenscht toch een ver zoek indienen. Omtrent laatstbedoelde ver zoeken zal afzonderlijk worden beslist. 3o. Hij moet lichamelijk geschikt worden bevonden voor den dienst als officier der infanterie of der vesting-artillerie, waartoe een onderzoek zal worden ingesteld voor de toelating tot den te volgen cursus. 4o. Hij moet bijzondere geschiktheid hebben getoond bij de uitoefening van de functie van troepenofficier en van goed gedrag zijn. 5o. Hij moet zich bij gezegelde verklaring verbinden om een aanvullingscursus te vol gen bij de Kon. Mil. Academie te Breda, welke 2 October e,k. aanvangt en na on geveer 9 maanden eindigt met examen in militaire vakken en voor de artillerie ook nog in beschrijvende meetkunde, analy tische meetkunde, differentiaal en integraal rekening en theoretische mechanica. Deen aankoop meer voor Duitsche rekening. Naar wy vernemen ontvingen de Neder- landsshe groentenveilingen van het Centraal Bureau van Veilingsvereenigirigen telegrafisch bericht, dat voor Duitsche rekening op de groentenveilingen voorloopig niet meer ge kocht zal worden. Men meent, dat finan- cieele verwikkelingen oorzaak van dit be sluit zijn. Een granaat ontploft. Zaterdagavond omstreeks 7 uur had in de woning van de familie Boltendal in de Wateringsche straat in Den Haag een ontzettend ongeluk plaats. De elfjarige zoon had omstreeks een jaar geleden een nog niet ontplofte granaat gevonden en deze mee naar huis genomen, niet wetende na tuurlijk hoe groot gevaar dit instrument opleverde. Dikwijls had hij er mee ge speeld en het ding gegooid, zoodat hij er steeds brutaler mee werd. Zaterdagavond nu was een neef der familie, een militair, op visite, en voor dezen werd nu ook een demonstratie met de granaat gegeven. De jongen ging zelfs zoover met een hamer een spijker in het projectiel te slaan, met het noodlottig gevolg, dat deze thans ont plofte en een geweldige ramp veroorzaakte. De jongen zelf werd tegen een muur ge slingerd, terwijl zijn onderlichaam geheel werd opengereten' zoodat de ingewanden naar buiten puilden, zijn beide onderbeenen waren verbrijzeld, en hij nog een bloeiende wonde aan het hoofd bekwam. In hetzelfde vertrek waren tevens nog aanwezig de vader en moeder van het jongmensch, van wie vooral de laatste ernstig getroffen is. Haar linkeronderbeen werd totaal verbrijzeld, terwijl zij verder een ernstige wonde opliep boven het linker oog. De vader had een slagaderlijke bloe ding in het linkerbeen, een hoofdwonde en verder talrijke wonden over het geheele lichaam. Het vierde slachtoffer was het 16-jarig dochtertje, die op het aan de kamer gren zend plaatsje zat te naaien. Deze werd door den hevigen schok van haar stoel tegen den muur geslingerd, waar zij later met een gecompliceerde beenbreuk aan het linkeronderbeen gevonden werd. Zooals begrijpelijk werden ook de buren door den hevigen knal opgeschrikt en deze snelden I Prijs per doos25 centen, voldoende voor'A Liter K) rass

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2