namaak A. Mijnhardt, zijn om de natiën te doen schreeuwen naar vrede Dit is wel zeker, dat we weer een winter van strijd en bloed en tranen tegengaan, waarin ook de nood der neu trale landen zal toenemen in tot nu toe ongekende mate. BUITENLAND, De duikbeetoorlog. Anierikaanseh troepentraniportsckip getorpedeerd. Wolff seint officieel uit Berlijn In het W. gedeelte van het Kanaal is het Ame- rikaansche troepen transportschip ïCincin- natic, metende 46.339 t. getorpedeerd. Het werd uit een sterk convooi wegge schoten. Berlijn, 17 Juli. Officieel. In het ver sperde gebied om Engeland brachten onze U-booten 23000 ton scheepsruimte tot zinken Berlijn, 17 Juli. Officieel. In het W. deel van het Kanaal werden door onze duikbooten 3 stoomschepen en 4 zeilschip tot zinken gebracht. Volgens een telegram uit Athene wordt uit /Spaansche bron bericht, dat een Spaansch stoomschip, met den Spaanschen gezant in Griekenland Lopez de Vega aan boord, op weg naar Spanje door een Duitsche onder zeeër is getorpedeerd. Het schip voerde de Spaansche vlag. De gezant en diens familie zijn gered. De Duitsche gezant te Athene was zes dagen te voren van het vertrek in kennis gesteld. o Het nieuwe Duitsche offensief. Berlyn, 17 Juli. Z.W. van Courtemont schoven wij onze linies tot den Surmelin- sector vooruit. Hevige aanvallen mislukten onder de zwaarste verliezen, gedeeltelijk na verbit terden strijd voor onze linies. Op den N. oever der Marne werden de successen van den eersten aanvalsdag uit gebreid. Na het afslaan van Fransche tegenaanvallen achtervolgden wij den vijand tot op de hoogten N. van Venteuil en baanden ons al vechtenden een weg door het Rodemat- en Koningswoud. Aan beide zijde van de Ardre wierpen wij den vijand op het Reimser bergland tusschen Nanteuil en N. van Pourcy terug. O. van Reims is de toestand onveran derd. Wij hielden de vijandelijke linies onder sterk vuur en verbeterden aan den Romeinschen straatweg en aan de Suip- pes onze stellingen. N.W. van Massiges namen wij eenige versterkte hoogten. Het aantal gevangen is tot meer dan 18.000 gestegen. Fransche krygsgerangeneu. De Fransche divisisies hadden den aanval verwacht en waren rijkelijk voorzien van orders om tot het uiterste weerstand te bieden. Aanvalsondernemingen, zooals uit buitgemaakte orders blijkt, die ten deele met aanzienlijke krachten en verrijkende bedoelingen voorbereid waren, werden af gelast. Sedert den lOden was alles op alarm voorbereid. De gevangenen kunnen geen verklaring van hun nederlaag vinden Zij begrijpen niet, hoe ondanks alles de overgang over de Mrane gelukken en de breuk in de boschrijke bergstreken ten Noorden der Marne zich uitbreiden kon. Bij een bataillonscommandant van het 317de regiment werd de stem verstikt door tra nen van woede, terwijl hij zeidex> Tegen de Duitschers helpt niets wij verwachtten den aanval, de streek was ons gunstig, mijn soldaten hebben dapper gevochten, onze artillerie greep od den juisten tijd in en toch. De rest was een zwaarmoe dig schouderophalen. (Deutscher Nachr.) PARIJS, 18 Juli. OfficieelNa het Duit sche offensief op de fronten van jChampagne en den Berg van Reims 15, 16 en 17 Juli te hebben gebroken, zijn de Fransche troepen verbonden met de Amerikaansche strijdkrachten, vandaag ten aanval opge trokken tegen de Duitsche stellingen tus- sched Aisne en Marne over een uitgestrek- heid van 45 K.M. Opbrekend van het front Amblény, Long pont, Troesnes, Bouresches hebben de Franschen belangryken vooruitgang in de Duitsche linies gemaakt. Ze hebben de hoogvlakten bereikt, die Soissons ten Z.W. en de streek van Chau- dun beheerschen. Tusschen Villers-Hélong en Noroy aan de Ourcq zijn vetwoede aanvallen aan den gang. Ten Z. aan ;de Ourq hebben de Fran schen de algemeene linie Marizi-Ste Gene- viève Hautevesnes-Belleau overschreden. Dank zij de bewonderenswaardige aan drift der Fransch-Amerikaansche troepen werden meer dan 20 dorpen hernomen. Verscheiden duizenden gevangenen en een belangryke buit vielen den Franschen in handen. Aan de andere' deelen van het front niets van belang. De Italiaansche oorlog. Bezuiden Asiago hebben twee Engelsche compagnieën tijdelijk in schansen van ons weten binnen te dringen. Na een kort gevecht werden ze teruggeworpen. In het dal van de Brenta leverden patroelje-onder- nemingen 30 gevangenen en 2 machine geweren op. De verliezen der tegenpartij in de laatste gevechten op den Solarolo blijken buitengewoon zwaar te zijn geweest. In een smal frontvak werden meer dan 500 lijken van Italianen geteld. Een Engelsche afdeeling maakte Z.O. van Asiago 24 gevangenen. In de streek benoorden de Grappa deed de vijand een krachtigen aanval op onze vooruitgeschoven linies bezuiden den Col Tasson, doch werd teruggeworpen* o Treindéraillemeut. Parijs. Een passagierstrein is bij Vierzon gederailleerd. Er zijn 18 dooden en 53 gewonden, waarvan 20 ernstig. Van de 1100 personen die zich aan boord van het Japansche slagschip Kawasji bevonden, dat in de haven van Toyama ten gevolge eener ontploffing is gezonken, zijn slechts 400 gered. De vertegenwoordigers van Svenska Dagbladet in Helsingfors seintDe berichten ïuit Rusland* bevestigen de geruchten over een ommekeer in de stemming bij de leiders der kadettenpartij, en wel in Duitschge- zinden zin. Tevens wordt bevestigd dat een aantal kadettenleiders zich naar Kief hebben begeven en het is geen geheim dat zij trachten onderhandelingen aan te knoopen met het Duitsche oppercommando aldaar, ten einde den weg te banen tot een samenwerking tusschen de burgerlyke partijen in Rusland en de Duitschers, het geen door de kadetten slechts als de eenige uitweg wordt beschovwd tot herstel van de orde in Rusland. Russische fondsen in Amerika. De National City Bank in New-York heeft de betaling aangekondigd van de 61/2 pet. Russische Staatsleening ad 50 mihoen, met de door den Russischen gezant gefourneerde gelden. 0 Een soon van Roosevelt gesneuveld. PARIJS, 17 Juli. Quentin Roosevelt, is in een luchtgevecht bij Chateau Thierry gedood en in de vijandelijke linies neer gevallen. De Amerikanen in Frankrijk. In het Engelsche Lagerhuis deelde de minister voor scheepvaart mee, dat in Mei, Juni en Juli 637.929 Amerikanen naar Frankrijk zijn overgebracht, waarvan 330.956 aan boord van Britsche schepen. Het oordeel in Noorwegen over Hiutze. De te Christiania verschijnende- »Ver- densgang* bevat ter gelegenheid van den terugkeer van Hintze naar Christiania een een lang welkomsartikel, waarin opnieuw, zooals reeds in de overige Noorsche pers bij het eerste gerucht, dat Hintze tot Külhmann's opvolger aangewezen was. Hintze's werkzaamheid in Noorwegen wordt ten warmste wordt herdacht. Het gerucht, dat Hintze een bekrompen en gewillig werktuig in handen der All-Duitsche poli tici is, heeft hij zelf in Noorwegen weer legd, waar men hem heeft leeren kennen als een beleidvol, in alle zaken ervaren diplomaat, wiens strevingen belangrijke ge volgen hebben gehad. Een bekwaam man en een flink politicus, dat is de indruk, zoo schrijft het blad, dien men in Noor wegen van Hintze gekregen heeft, die thans geroepen is een der belangrijkste posten der internationale politiek te be- kleeden. De terechtstelling vau Duval. Parijs, 17 Juli. Duval kwam heden ochtend te 5 uur precies te Vincennes aan, waar hy door de burger-autoriteiten aan de militaire-autoriteiten ter hand werd ge steld. Eenige minuten later reed de ver oordeelde opnieuw per rijtuig uit. Bij het gebouwtje der terechtstelling aangekomen, stapte Duval met fikschen tred uit het rijtuig, een weinig bleek met een lichte trilling der lippen, die een innerlijke ont roering verried. Twee gendarmen wilden hem bij den arm vatten, doch Duval maakte een afwerend gebaar en zeidevoer mij niet weg, waaraan bij toevoegde bij het zien van den paal0, is 't dat ding. Du val, die zich moeite gaf zijn siddering te overmeesteren, weigerde te worden geblin- doekt. Eenige minuten later klonk een kort be vel, daarop een salvo en Duval viel voor over neer. Er werd vastgesteld dat hij 12 kogels in de borst, in de hartstreek, had ontvangen. Precies om 5 uur 18 was de verrader ter dood gebracht. Na enkele minuten reed een ziekenwagen met het lijk tusschen een haag van dragonders weg. 0 Duinkerken geniet het eenigszins twijfelachtig voorrecht de meest gebombar deerde stad in dezen oorlog te zijn. Tot den 4en dezer werden er 211 waarsehu- wingsseinen gegeven die niet door lucht aanvallen gevolgd werden, 159 maal werd er gewaarschuwd en vielen vliegers inder daad de stad aan en eens een luchtschip. Verder 25 maal van land uit en 4 maal van zee uit beschoten. Bij elkaar genomen is de stad dus al 189 maal gebombardeerd. De cholera te St. Petersburg. KOPENHAGE. Volgens een dagbladbe- richt uit Stockholm is de stoombootdienst tusschen Stockholm en St. Petersburg we gens de te St. Petersburg heerschende cholera-épidemie weer gestaakt. (Naar het Hamb. Fremdenblatt langs een omweg uit Helsingfors verneemt, zijn er te St. Petersburg 965 gevallen van cholera voorgekomen. De bestrijding laat ernstig te wenschen. De Rjetsj, meldt, dat zich in twee dagen 874 gevallen daar ter stede hebben voorgedaan. In Saratof is eveneens een ernstig cholera-epidemie uit gebroken.) in Uw belang uitdrukkelijk een koker Mijnhardt's Zenuw-tabletten anders ontvangt U iiumuun, die schadelijk of waardeloos is Op een koker echte Zenuwtabletten staat steeds de naam van den fabrikant Zeist BINNENLAND. Een officieele Reisgids voor Tramwegen in Nederland was eene behoefte. Daarin is thans voorzien. Ook de Tramdienst HeusdenBosch en Tilburg wordt daarin weêrgegeven, zooals laatschelijk is vastge steld. Zie desbetreffende advertentie. 0 Spaansche griep. Bij liet garnizoen te Assen zijn reeds 296 militairen door de Spaansche griep aangetast. In een kamer van de ouderlijke woning in de Burgemeester de Roosstraat te Rot terdam heeft de 3 jarige P. C. T. zich al spelende een gordijnkoord om den hals gewonden, op een oogenblik dat het knaapje zonder toezicht was. De moeder vond haar kind eenigen 'tijd later dood, huif hangende en gedeelte zittende op een stoel. Het was door het koord geworgd. 0 Een Duitsche granaat in een Nederiandsche boerderij. Dinsdagmiddag te vier uur, tijdens een vliegeraanval boven Knocke, is een granaat van het Duitsche afweergeschut op het karnhuis van de boerdery van den heer De Vyver, te Sint Anna ter Muiden, ge meente Sluis, terecht gekomen. Het ge bouwtje, juist door de bewoners verlaten, werd inwendig vernield. Geen persoonlyke ongelukken. Even later vielen nog een viertal gra naten neer in het veld rondom Sluis. Hbld. 0 Meer een vuurbol. Tijdens het geweldige onweder in den nacht van Dinsdag 16 op Woensdag 47 dezer, is te Zwolle om 1 u. 19 m. een vuurbol waargenomen, in noordelijke rich ting, die een boog naar den grond beschreef en na enkele seconden verdween. Het scheen een tamelijk groote bol, omgeven door een mat lichtverschijnsel. 0 Het courooi. In het Lagerhuis vroeg Bellairs, of de Nederiandsche regeering ten volle er mee accoord gaat, dat het recht van onderzoek zonder twijfel zal worden toegepast ten aanzien van alle schepen van het Neder iandsche convooi op de thuisreis of op alle reizen, die het na zijn aankomst in de Nederiandsche koloniën zal ondernemen. Balfour antwoorddeJa, de correspon dentie, welke onlangs is gepubliceerd, laat dunkt mij, geen ruimte over tot twijfel op dit punt. Spion ontvlucht. De te Vli8singen in hechtenis vertoevende gedegradeerde onderofficier die zich schuldig heeft gemaakt aan landverraad het stelen van militaire documenten te 's Gra- venhage is ontvlucht. Toen hij vroeg zich even te mogen verwijderen heeft hij blijkbaar in de W. C. zijn werkkleeding voor een ander verwisseld. Toen het den schildwacht te lang duurde, was de vogel gevlogen. Havermout. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Het kan voorkomen, dat havermout, wat den smaak betreft, niet aan de hoogste eischen voldoet. Dit is hieraan te wijten, dat alle havermout, bij gebreke van buiten- landschen aanvoer, thans uit inlandschen haver wordt gefabriceerd. Deze inlandsche haver, van den oogst 1917, is echter in de warme zomermaanden sterk onderhevig aan broei, welke vaak plotseling optreedt, b.v. tijdens het vervoer, zoodat de haver warm haar bestemmingsplaats bereikt. Na tuurlijk worden dan onmiddellijk na lossing maatregelen genomen om de haver weder koud te krijgen, maar door den broei, is zij toch doorgaans eenigszins muf gewor den, en dat verraadt zich uit den aard der zaak ook in den smaak der havermout. Weer een nieuwe truc. Te Rotterdam heeft de politie een twee tal dieven aangehouden, die weer wat nieuws verzonnen hadden. Eén van de twee gaat er met een glazenwasschers- wagen met ladders op uit, belt aan, vraagt ot hij de ruiten mag lappen en laat op het weigerend antwoord, dat meestal 11a het opentrekken der deur volgt, die deur op een kier openstaan. Zijn maat komt vlak achter hem en vindt de gelegenheid schoon om een kijkje in de gang te ne men en daaruit te stelen wat van zijn gading is. Maandag werd nummer twee juist betrapt, toen hij aan den Stationsweg bezig was zich een fiets toe te eigenen. 0 Hoe deserteurs over de grens worde» gebracht. De »Telegraaf« meldt uit Rotterdam van een Duitschen Dienst, die er zijn werk van zou maken Duitsche deserteurs, die hiel de gastvrijheid inroepen, op allerlei manie ren over de grens te brengen, waar hun de kogel wacht of opzending naar het front. Handlangers daarbij zouden zijn collega- deserteurs,- onder leiding van F. S., een Dordtenaar, die te Rotterdam woont en de Centrale zou zijn gevestigd te Schevenin- gen met agenturen te 's-Gravenhage en Amsterdam. Het doel zou zyn te voor komen, dat Duitsche deserteurs, die in den regei heel wat te vertellen hebben, aan agenten van de Entente hun diensten komen aanbieden. 0 Dc moord by Bussum. De gemeentepolitie te Hengoio heeft aangehouden dokter H,, een Duitschen dok ter, wonende aldaar, die aan den rechter commissaris en den burgemeester van Hui zen brieven heeft geschreven, waarin wordt medegeeld, dat verder onderzoek naar den moord in de Cralosche bosschen onnoodig is, daar de dader de vermoorde postambte naar is, die zelfmoord pleegde. Het weldadigheidsconccrt. Als historisch vertelt liet Nbld. v. Em- men, het volgende De familie M. te Assen had een vet kalf gekocht met de bedoeling dit te slachten voor eigen gebruik. Hoe nu het beestje dood te maken De heer G. een familie lid, wist raad, en stelde voor het kalf te slachten in zijn concertzaal, terwijl de familie by elkaar geroepen werd om mee te zingen, ten einde het gebrul van liet kalf te overstemmen. Het kalf werd des nacht zonder ongelukken naar de zaal ge bracht en den volgenden middag begon des middags het concert. Terwijl nu de familie nu flink aan den zang deelnam, kreeg een buurman, die met den heer M. in twist leefde, er de lucht van en waar schuwde de politie, zoodat onder het zingen van de meest opgewekte melodieën en pianomuziek het kalf in beslag genomen werd. Eer de politie vertrok, nam zij nog een kijkje in den kelder, waar nog drie dikke hammen in beslag werden genomen. Assen is vol van dit 9 weldadigheidsconcert". o Steenkolen uit Duitschlaud. AMSTERDAM. De Tel. meldtIn ver band met de aSpaansche ziekte* in de Duitsche kolendistricten ondervindt de toevoer der voor ons land bestemde 7000 ton steenkolen op aflevering der toegezegde 50,000 ton vertraging, zoodat de aanvoer per dag belangrijk minder zal zijn dan aanvankelijk is overeengekomen. De Kabinetscrisis. De Haagsche correspondent van de Stand aard meldt Naar met zekerheid vernomen wordt zal de heer Nolens de opdracht tot kabi netsformatie niet aannemen. Wel schijnt het thans zeker te zijn, mocht -nu de op dracht tot formatie aan den heer Idenburg worden gegeven, deze haar wel zal aan vaarden. 0 Aardappelpoeder roor broodmeel. Naar de Tel. verneemt, heeft de regee ring groote hoeveelheden aardappelen van onzen oogst, die tot heden zeer goede resultaten heeft, aangekocht, met de be doeling deze te drogen en tot aardappel poeder te laten verwerken. Voor deze ver werking zullen eenige fabrieken in het Noorden des lands in aanmerking komen. De koffie. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald 1. De leveranciers van koffie aan de taillisten zullen in het tijdvak van 27 Juli tot en met 24 Augustus a.s. aan detail listen mogen afleveren en wel op een hun door den detaillist over te leggen B011 No. 32 eener thee- en koffiekaart 0,05 K. G. koffie bon No. 33 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie geldende deze hoeveelheden als voorziening in de behoefte van den detailist voor de geheele maand Augustus. 2. Leveranciers van koffie aan detail listen zullen vóór den aangegeven datum van 27 Juli a.s. geen koffie, bestemd voor die detaillisten, mogen afleveren uit het pand waar die koffie werd gebrand. 3. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 1 Augustus en eindigende op 15 Au gustus a.s. zal door detaillisten aan ver bruikers mogen worden afgeleverd op Bon No. 34 eener thee- en koffekaart 0 05 K. G. koffie. 4. Gedurende het tijdvak aanvangende op 16 Augustus en eindigende op 31 Au gustus a s. zal door detaillisten aan ver bruikers mogen worden afgeleverd op Bon No. 35 eener thee- en koffiekaart 0,05 K.G. koffie. 5. Bons Nos. 34 en 35 door detail listen van verbruikers in ontvangst geno men, mogen door den betreffenden detail list desgewenscht dadelijk aan zijn le verancier worden afgegevennader zal worden bekend gemaakt, welke hoeveel heden de leverancier op deze bons zal mogen aflleveren aan den detaillist na 26 Augustus a.s. (St.ct.) De lading van de gerequireerde schepen. Naar de Tel. verneemt zijn op het oogen blik de onderhandelingen met Engeland inzake de ladingen van de gerequireerde schepen zoover gevorderd, dat de daar aanwezige koffie- en theevoorraden geheel zullen worden „vrijgegeven, terwijl over de copra en de kinine nog besprekingen worden gevoerd. Als gevolg hiervan komt de lading, welke zich in de booten van de Koninklijke Ne deriandsche Stoombootmaatschappij bevond, geheel en die uit def booten van de Maat schappij Nederland gedeeltelijk vrij. Niet tegenstaande de voorraden geruimen tijd zijn opgeslagen, schijnen zij nog in gunstige conditie te verkeet en. Met de Hollandsche Stoombootmaatschappij -en Gebr. Scheuer (de Noordzee) wordt onderhandeld over het charteren van schepen voor het af halen der ladingen. z-JrMaakzelf' Uw hoofdwcssching gemakkelijk en goedkoop met Es* IC. Een doos kost s/echts 25 centen en is ito/doende voor Liter, bederft nooit ■4KHER Zuivert haar en hoofdhuid doodt levend onrein, maakt het haar zacht glanzend en golvend, voorkomt breken sp/jten of uitvo/len. en is don ook een behoud y&or SlfVi iia&r v Eischt afsluitband met onze haudteekening L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de meeste drogisten. Te Wijk bij Heusden bij SCHOUTEN Dussen bij J. J. PAESGiessen bij W. v. HERWIJNEN Andel bij SCHOUTEN Nieuwendijk bij DE BOKWerkendam bij CORNETBesoijen bij v. HELVOORT.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2