bouwers hebben niet zoo zeer te klagen. Ze hebben allen werk en worden onge hoord hoog betaald. Ze zullen kleine ka pitalisten worden en zich aansluiten aan het burgerlijk verband. Aan de industrie en het groot-kapitaal denkt Bierre maar liever niet, anders zou zijn rechtvaardig heidsgevoel ól te oproerig worden. De uit gevers beleven een gulden tyd, zy ver- koopen alles wat gedrukt wordt en alles wat ze nog in voorraad hadden millioe- nen boeken gaan naar de loopgraven. Men denke aan het leven dier millioenen, vroeger in fabrieken, voorstads-huurkazernes onder voedselzorg en klassenstrijd. Dit ruilden ze voor lucht, volop eten, sport, sigaren, boeken en het leven onder kame raads. De offensieven, en de middenstand zijn duistere plekken in deze beschouwing. Maai de hoofdvraag is wordt er zooveel men- schelijk materiaal verspild, dat dit een reden zou zyn tot opgeven van den oorlog Neen I want het blijkt dat op den duur misschien 50 a 75 pCt. verloren gaat, en er dus overblijft wat men zou bereiken als het tweekinder-stelsel werd ingevoerd. De middenstand zal, volgens Bjerre, moeten ondergaan. Maar dit is voor de samenleving niet meer dan een verschui ving, zooals die bij iedere sociale omkeer voorkomt. En op die wijze zou men kunnen zeggen, dat de oorlog bevordert het mate rialistisch ideaalhet grootst mogelijk genot voor het grootste aantal. Wat 99 pCt. der menschen »geluk« noemt. Maar er zijn gewichtiger redenen, die het einde van den oorlog ver houden. Wij verkeerden in een latenden oorlogstoestand, waarvan de oorzaken liggen in de eeuwen geschiedenis achter ons, en niet plotseling weg te nemen zijn. De vrede van Brest- Litowsk die niemand ernstig neemt is een voorbeeld van wat er terecht komt van een verbond, in deze omstandigheden gesloten. En voor de binnenlandsche politiek kan vrede niet anders zijn dan een schrikbeeld, dat den geldman en den politicus de han den doet wringen. De volken zijn geruï neerd en overal rijzen onoplosbare proble men. Nu meene men niet, dat Bjerro een verdediging van den oorlog bedoelt. Hij geeft de feiten zooals ze hem vóórkwamen^. In Oostenrijk al weer een minister-crisis. Het blijft daar een janboel. De verschil lende volken die samen de Donau-monarchie vormen kunnen elkander niet uitstaan. Vooral de Polen en Duitschers staan er tegenover elkaar als kat en hond. De staatswagen zit in de modder vast en niet makkelijk zal de man gevonden worden, die hem er weer uithaalt en op gladdft wegen doet voortrollen. Ook in Rusland wordt het steeds ver warder. Wat reeds lang te verwachten was, is geschied. Tsaar Nikolaas is ver moord, doodgeschoten te Jokaterinenburg ingevolge vonnis van de sowjets van den Oeral. De Bjenneta meldt dezen moord op de volgende wijze Door den-wil van het revolutionaire volk is de bloedige Tsaar op de gelukkigste wyze in Jekaterinenburg overleden, Leve de roode Terreur Geheel het bezit van de leden van het vroegere keizerlijke huis is tot eigendom vari de Russische republiek verklaard. Welk een tragisch einde voor zulk een man. Hij was een zwakkeling, had hooge aspiraties denk aan zijn gedachte een wereldvrede te bewerkstelligen maar miste de zedelijke kracht te volvoeren, wat in gezegende oogenblikken zijn ziel door flitste. Zijn weduwe en vier kinderen blijven gevangen, doch hun lot is verre van be nijdbaar. Hoe vreeselijk openbaart zich in de tegen woordige wereld, dat, waar het volk de leuze huldigtgeen God en geen meester, de moest dierlijke hartstochten de baas worden en tot de uiterste losbandigheid drijven. BUITENLAND. De scheepsverliezen in Juni 1918. Naar wij vernemen hebben de Duitsche duikbooteiu, in Juni 1918 in het geheel 520.000 ton bruto aan vijandelijke scheeps- ruimte tot zinken gebracht. In de eerste zes maanden van het jaar is er dus volgens de opgaven der Duitsche admiraliteit 3.787-000 ton bruto vernietigd. Volgens de maandehjksche officieele mede- deelingen der Engelsche en Amerikaansche admiraliteiten is er in hetzelfde tijdsverloop in Engeland en de Vereenigde Staten 1.414.246 ton bruto aangebouwd. In de eerste helft van dit jaar zijn dus de scheeps verliezen ruim 2Vj maal grooter geweest dan de aanbouw. Sedert het begin van den oorlog is de wereldscheepsruimte met ruim 111/4 mil lion ton bruto verminderd. Parijs, 22 Juli. Generaal Gouraud heeft den dag na de bloedige mislukking van het Duitsche offensief aan het vierde leger aan het front in Champagne een dagorder gericht, waarin hij zegtGij hebt de poging van 15 Duitsche divises gebroken, die ondersteund werden door 10 andere. Zij moesten volgens hun bevelen, de Marne bereiken, 's Avonds hebt gij hen tegen gehouden daar waar wij het wilden. Gij hebt den slag gewonnen. Dit is een harde slag voor den vijand, eene schoone dag voor Frankrijk, Ik reken op u, opdat het steeds aldus zij wanneer de vijand u durft aanvallen en met mijn geheele soldaten hart dank ik u. o Parijs, 22 Juli (Havas). Gisteren is de overwinning van Foch duidelijk gebleken De nachtelijke ontruiming van Chateau- Thierry door de Duitschers wordt thans op groote schaal naar het noorden uitgebreid. Aan den eenen kant naar het westen ge. drongen door Fransche en Amerikaansche troepen, teruggeworpen tusschen de Ourcq en de Marne, en aangevallen door de de tachementen van generaal Mitry, die de Marne overstaken, werden de Duitschers tot 8 10 K,M. vóór Chateau-Thierry teruggeworpen. De vijand biedt verwoeden tegenstand en klampt zich vast aan Sois- sons en Oulchy-le-Chóteau, die de twee steunpunten van zijn verdedigingssysteem vormen, doch het verblijf daar moet zeer onaangenaam zijn. Tusschen de Marne en Reims wordt vooral gestreden aan den voet van den berg van Reims, waar de Franschen, Engelschen en Italianen, die wedijveren in dapperheid, de aanzienlijk versterkte Duitschers hebben aangevallen en opnieuw belangrijke voor- deelen behaald. Het doodschieten van den geweien Tsaar officieel bevestigd. Londen 20 Juli. (Reuter) Een officieel draadloos telegram uit Rusland meldt, dat de bolsjewiki 16 Juli den voormaligen tsaar Nikolaas hebben doodgeschoten. Het voegt daarbij onlangs werd hij te Jekaterinen burg ernstig door de tsjecho-slowaken be dreigd. Tegelijk werd een contra-revolu tionaire beweging ontdekt met het doel, den gewezen tsaar aan de handen der bols jewiki te ontrukken. Derhalve werd be sloten, den tsaar dood te schieten. De tsarewitsj en de tsaritsa zijn naar een plaats gezonden, waar ze veilig zijn. De Belgische aardappeloogst. Naar »La Belgique« schrijft, is de stand van den aardappeloogst in België van dien aard, dat men hopen mag, dat de gemeenten voldoende aardappelen zullen toegewezen krijgen, om geregeld in de behoefte, der bevolking te kunnen voorzien. Volgens eene voorloopige berekeniug, zullen dagelijks 300 gram aardappelen kunnen worden verdeeld, dat is dus iets meer dan 2 kilo per week. Wat men tegenwoordig eet. Een Zweedsch blad bericht het volgende De ongehoorde prijsstijging van rund- en schapenvleesch hebben een Stockholmsche firma op de gedachte gebracht om zeehon- denvieesch op de Zweedsche markt te bren gen.' Zij heeft dit vleesch o. m. ook aan alle stedelijke levenscommissies aangeboden. Daar een vermindering van het vleesch- gebrek op dit oogenblik van groot belang is, heeft het blad nadere inlichtingen bij genoemde firma ingewonnen. In korten tijd werden niet minder dan 100.000 K,G. verkocht. Groote leveranties zijn o. m. naar het legerbestuur gegaan. De duikbootoorlog. Berlijn 22 Juli. Officieel. Het Amerikaansche troepentransportschip Levi athan het vroeglre stoomschip Vater- land van de Hamburg-Amerika-Lijn, 54,282 br. reg. ton is den 20en dezer aan de noordkust van Ierland in den grond geboord. De graanvoorziening van Duitschiand. De Deutsche Tageszeitung« beoogt nog eens. dat Duitschiand, wat zijn graanvoor ziening betreft, in het vervolg geheel onaf hankelijk zal zijn van aaavoer van overzee. Roemenië, Oekrajine, Polen, Lijfland, Koer land en Litauenc, zegt het blad, hadden in vredestijd een overschot van 170 millioen centenaars graan. In de toekomst kan en zal het overschot dezer landen naar Duitsch iand uitgevoerd worden. De hongersnood in Rusland. LONDEN, 16 Juli. De Daily Telegraph verneemt d.d. 7 dezer van zijn corres pondent te Tokio het volgende Ik heb Sneverof geïnterviewd, die de agent is van een nieuwe Russische orga nisatie, welke goed schijnt te zullen kunnen werken als orgaan, om Rusland op een practische manier hulp te verleenen. Een bevoorradingscommissie te Moskou is de rechtstreeksche vertegenwoordigster van 17.000.000 menschen en staat in be trekking tot 75.000.000 Russen. Zij is een niet politiek lichaam en omvat alle klassen der bevolking zij houdt zich en kel bezig met het verschaffen van voor raden aan de districten waar de hongers nood heerscht. Het doel van Sneverofscommissie is, de regeering te Peking er toe over te halen, het uitvoerverbod voor den export van voedsel uit Mantsjoerije naar Rusland in te trekken. Hij kan waarborgen geven, dat de voorraden, die door de commissie worden behandeld de Duitschers niet zullen berei ken zij zullen rechtstreeks worden ver deeld onder de menschen in de noodlij dende districten. Zürich 22 Juli. Volgens bericht uit Va- ticaansche kringen zal de Paus opnieuw een protest tot de Duitsche regeering richten tegen de deportaties uit België. Het protest zou ditmaal zeer stellig wor den geformuleerd, zoodat de Duitsche re geering zal moeten toegeven of de conse quentie van een weigerend antwoord zal hebben te aanvaarden. De bladen te Kief bevatten arikelen naar aanleiding van den dood van den ex- czaar. De burgerlijke bladen spreken de overtuiging uit, dat de executie van den ex-czaar geschikt is de monarchistische idee, die overal reeds levendig is, baan te doen breken. Onder assistentie van de hulpbisschoppen en talrijke geestelijken droeg de metropo liet gisteren in de kathedraal van Kief een plechtige requiemmis op, voor den ex- czaar. De kathedraal was overvol. Het Engelsche Ministerie ran Oorlog en de oogst. Het Londensche weekblad ^Common Senseschrijft »On!angs besloot de Engelsche regeering, blijkbaar als een gevolg van het Duitsche offensief, 30.000 krachtige mannen, waar van 80 Pet. van beroep landarbeider waren, uit de landbouwbedrijven als recruten aan te werven. Van elk Engelsch graafschap werd een bepaald aantal personen geëischt en in vele gevallen werd een zeer be langrijk aantal personen vóór den 26sten Juni van de goederen weggenomen. Hoe veel van den nieuwen oogst tengevolge van dezen maatregel verloren gaat, is niet te bepalen. Maar wij hooren, dat de boeren het vee* op de velden drijven, om ze te laten afvreten. De onrust der boeren deeit zich aan het parlement mede. Ieder een wil weten, waarom de regeering de menschen wegnam, juist op het osgenblik, dat zij het meest noodig waren. Lloyd George antwoordde, dat men ze moest oproepen om een tegenover president Wilson aangegane verplichting ria te komen. Wil son had goedgevonden, dat Amerikaansche soldaten bij het Engelsche -leger ingedeeld werden, doch daarbij de voorwaarde gesteld, dat zoo spoedig mogelijk hun p'aats door Engelsche soldaten zou zijn ingenomen. KiigelatuPs Rijkdom. In de Entente-Kroniek lezen wij Indien de oorlog met Engeland's over winning eindigt, zullen de kosten, hoe groot ook, komende geslachten niet zwaar druk ken, want de rijkdom der volken heeft de neiging om in een steeds toenemend tempo aan te groeien. Het sterk gestegen vermogen van het Britsche volk om verhoogde belastingen te betalen blijkt uit de volgende hoogst op merkelijke en merkwaardige cijfers Opbrengst der Britsche belastingen in 181572.210.542 1917-18 707.234.565 Het Britsche rijk, dat zich over alle werelddeelen en luchtstreken uitstrekt, is viermaal zoo groot als de Vereenigde Sta ten. Het kan een veel grooter blanke bevolking voeden dan de Vereenigde Staten en heeft waarschijnlijk grooter verborgen hulpbronnen van allerlei aard. Bij een wijze politiek ter aanmoediging van bevol king en voortbrenging, zal het Britsche rijk over een of twee eeuwen de Ver eenigde Staten in bevolking, voortbrenging en rykdom ten minste evenaren. o Oorlogsreclantezegels. In den laatsten tijd grijpt de Entente naar het middel der reclamezegels om ook in het neutrale buitenland ^stemming* te maken. Sedert eenigen tijd wordt op eiken brief, dien de Engelsche censor opent naast het strookje hetwelk daarvan ken nis geeft, nog een met de Britsche vlag versierde zegel geplakt, waarop men leest aVergeet niet, dat de aankomst van dezen brief te danken is aan de Britsche vloot I« De autoriteiten der andere Entente-landen doen echter den Britten concurrentie aan in het gebruik der toch reeds beperkte ruimte op de briefomslagen. In Zwitser land komen brieven aan, die naast de Britsche reclame ook nog de vermaning van den Amerikaanschen voedselcontroleur, geen levensmiddelen te verkwisten, aange ven. De Geneefsche »Nation« maakt daar bij de opmerking, dat met het oog op de talrijke levensmiddelenkaarten, die ook den neutralen beperking opleggen, de Ameri kaansche vermaning vrijwel overbodig is. Deutsche Nachr. Het Nederlandsch op de Vlaamsche scholen. Het Duitsche Bestuur in bezet België heeft een tweetal verordeningen uitgevaar digd betreffende het gebruik der Neder- landsche taal op de Vlaamsche scholen. De eerste verordening bepaalt,-dat vanaf 1 September a.s. op alle rijks-, gemeente en door de overheid gesteunde lagere scho len in Vlaanderen de Nederlandsche taal bij het onderwijs moet worden gebezigd. In bijzondere gevallen kan een andere taal toegelaten worden, terwijl voor een over gangstijdperk tot 1 September 1926 de Fransche taal kan worden toegelaten. De tweede verordening bepaalt, dat op alle middelbare scholen en onderwijsinrich tingen, welke vallen onder de wetten van 1 Juni 1850 en 15 Juni 1881 benevens de afdeelingen daarvan, het onderricht in alle vakken, uitgenomen dat in vreemde talen, in het Nederlandsch moet geschie den. Tot 1 September 1925 kunnen bij zondere inrichtingen of afdeelingen met het Fransch als voertaal worden toegelaten voor kinderen, die het onderricht in de Nederlandsche taal niet kunnen volgen. BINNENLAND. De vooruitzichten voor deu a.s. winter. Uit de mededeelingen van den Minister bleek, dat de Nederlandsche bevolking meer dan ooit in de komende wintermaanden zoo goed als geheel en uitsluitend ten aan zien der levensmiddelenvoorziening is aan gewezen op hetgeen in eigen land wordt voortgebracht en gefabriceerd. Al is de aanvoer van beperkte hoeveel heden van sommige levensmiddelen vanuit andere landen ook niet absoluut buitenge sloten, eenige zekerheid te dien aanzien bestaat niet, en in géén geval kan er derhalve op worden gerekend. Vleesch. Begin Augustus zal waarschijnlijk een aanvang kunnen worden gemaakt met de beschikbaarstelling van versch rundvleesch. Het ligt in de bedoeling om, naarmate deze beschikbaarstelling zich uitbreidt, de vervaardiging der eenheidsworst gedeelte lijk te verminderen. Zeep. Ten aanzien van de beschikbaarstelling van zeep werd van de zijde der beide adviseurs gewezen op den on houdbaren toestand, welke door het gebrek aan dit artikel in zoo goed als elk arbeidersgezin heerscht. Door den Minister werden uit voerige inlichtingen verstrekt over de oor zaken, waaraan de zeepschaarschte is te wijten en voorts medegedeeld, dat maat regelen zijn getroffen waardoor, te beginnen in de maand Augustus, wederom geregeld zachte zsep beschikbaar zal worden gesteld. Rantsoencering van suiker. Het Bureau voor Mededeelingen inzake da Voedselvoorziening meldt: Met ingang van 29 dezer zal een rant soeneering van suiker worden Ingevoerd, In verband daarmede vordert de minister van landbouw, op grond van art. 5 der Distributiewet 1916, van de winkeliers een opgave van de suiker, die zij op 27 Juli a.s. des middags te 12 uur in voorraad hebben. Deze opgave moet gedaan worden vóór 3 Augustus a.s. Daarbij dienen ook opgegeven te worden de hoeveelheden, waarvoor reeds bestelbiljetten zijn goedge keurd, ook al zijn die voorraden nog niet ontvangen. Luchtpostverkeer. Er worden thans proeven met water vliegtuigen genomen met het doel gegevens te verzamelen omtrent de mogelijkheid uit technisch oogpunt van een verzending der overzeesche post per vliegtuig. (Hbld.) Tijdens een hevig onweder, dat Zaterdag nacht boven Zeeland woedde, heeft een windhoos veel schade berokkend aan schu ren, woningen en molens, vooral te Cadzand en Rentranchement. In de marinekazerne te Amsterdam doen zich veertig gevallen van Spaansche griep voor. o Zondag is door een harden wind nabij Warmond een bootje, dat naar den zeil wedstrijd zou varen en bemand was met den heer en mevrouw Waals en mevrouw Duiker uit Den Haag en drie jonge man- men uit Warmond, omgeslagen, met het ongelukkig gevolg, dat mevrouw Duiker, die naar haar man op de Kaag zou gaan, is verdronken. De anderen wisten zich te redden. Een hotelrat gearresteerd. Ongeveer een maand geleden, in den nacht van 26 op 27 Juni, logeerde in hotel de i'Europe te Utrecht een jonge man, die den volgenden dag weer vertrok. Zijn kamer grensde aan die, welke sinds eenige dagen door een officier was betrokken, die er toevallig echter in den genoemden nacht niet sliep. Van de gelegenheid, dat het vertrek niet gebruikt werd heeft de eerst genoemde logeergast gebruik gemaakt, om zich tot de hotelkamer van den officier toegang te verschaffen en er tal van voor werpen uit weg te nemen, die aan den tydelijken bewoner toebehoorden. Daar onder was eenig geld, dasspelden, een paar. wapens en ettelijke visitekaartjes. Van deze naamkaartjes nu heeft de dief een hotelrat van de ergste soort - handig gebruik gemaakt, om zich elders in het land tot de beste hotels toegang te verschaffen, deze als operatie-basis te gebruiken voor zijn obscure handelingen, en er goeden sier te maken, om tenslotte de logementen te verlaten zonder een cent van de rekening te voldoen. Hij reisde van de eene plaats naar de andere, spe ciaal in de zuidelijke provinciën, verbleef in Venlo, 's-Hertogenbosch, Tilburg, Uden en nog verschillende andere plaatsen, waar hij overal hetzelfde spelletje speelde. Hij sloop 's nachts de hotelkamers af, stal er wat van zijn gading was, pleegde, alles op naam van den bovenvermelden officier, verduisteringen en oplichtingen (o. a. van rijwielen) en heeft op deze wijze niet alleen hotel-eigenaars en logeergasten, maar ook andere personen gedupeerd. Tenslotte is een einde gemaakt aan 's mans sinistere avonturen. De politie heeft hem, toen hij in een der eerste hotels te Zandvoort zijn intrek had genomen, in de gaten gekregen, en op verzoek van den fungeerend commissaris van politie in de 2e afdeeling te Utrecht is de man aan gehouden. Het is nog een jonge man, de 23-jarige W, A. H. M., geboortig uit Venlo. De politie heeft hier de hand gelegd op een gevaarlijk individu, dat een poosje eenz_ame opsluiting, om de maatschappij tegen zijn valsciie trucs te beveiligen, wel verdient. De hond en z^ii meester. De heer S. uit Eindhoven deed een roei tochtje op de Tongelreep. Onder Stratum zag hij bij een bundeltje kleeren een box hond liggen, die smartelijk te keer ging. Een ongeluk vermoedende, ging de heer S. op de badinrichting te Eindhoven hulp halen en weldra troffen de badmeèster Van de Laar en diens zoon den hond aan, thans rondzwemmende in de beek. De heeren Van de Laar doken daar ter plaatse en vonden op 4 M. diepte een lijk, dat, boven gebracht, herkend werd als dat van den 60-jarigen manufacturier, den heer M. J. Adang te Eindhoven. De moord te Heerlen. Het lijk van het afschuwelijk om het leven gebrachte 17-jarige meisje bleek te zijn van zekere mej. Hutmacher uit Heerlen. Het meisje werkte te Spekholzerheide en is op haar terugweg naar huis op schande lijke wijze vermoord. Het lijk werd ge vonden door zekeren Q. en is later naar het hospitaal overgebracht, waar het ge rechtelijk is geschouwd. Omtrent den dader is nog niets met zekerheid bekend. Wel heeft de politie reeds een paar personen in verhoor ge nomen. o Aardappelen. Omtrent de beschikbaarstelling van aard appelen is met zekerheid nog weinig te vermelden. Het ligt in het voornemen de distributie op dezelfde wijze te doen ge schieden als de beide vorige winters en ook het rantsoen zoo mogelijk wederom op 4 K.G. per week en den prijs op 5Va et. per K.G. te stellen voor veen- en zand- aardappelen. De kleiaardappelen daaren tegen zullen overeenkomstig de uiteenzet ting in de Memorie van Toelichting tot het levensmiddelen-ontwerp 1918 en de de batten in de Kamers tegen kostenden prijs verstrekt worden zoolang de veen- en zand- aardappelen gedistribueerd worden. Daarna zal ook op klei-aardappelen bijslag worden gegeven, zoodat deze dan tegen 67a ct. per K.G. verkrijgbaar zullen zijn. Een beslissing of opslag door particulieren zal kunnen plaats hebben, is nog niet genomen. Of de handhaving van een rantsoen op I l r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2