voor liet Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bominelerwaarfl. Na, 3795 Zaterdag ïl Juli Als gij- begint te vermageren, Wed. JOS. DE FOLTER Zonen Wed. JOS. DE FOLTER Zonen. Oppert 156, Rotterdam. DE DORDRECHTSCKE 0MDERL1IÖE CREDIETVEREENIGING TE DORDRECHT. Electrische Kerkorgelfabriek, Mmccrt t op dit Blad. Kantoor: Groenmarkt 76. A. STANDAART - ROTTERDAM» Zadel- en Matrassenmakerij, Markt Waalwijk levert met garantie jypjahardt's Levetogen Herstellingen uiterst solide en billijk. billijke prijzen. Plaatsing met schriftelijke garantie -i- OPGERICHT I OCTOBER 3871. Telefoon Int. 9667. Tientallen kerkorgels met schitterend succes door geheel Nederland geplaatst. In de omgeving geleverde instrumenten te Woudricliem, Rijswijk, Veen. Twintig jaar absolute garantie voor soliditeit BE HOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Japansche interventie in Siberië. Wladiwostok, 23 Juli. De voorloopige regeering overhandigde aan de geallieerden een nota met verzoek om een gemeenschap pelijke militaire actie, daar de toestand in Oost-Siberië afhankelijk is van de houding der geallieerden. Tokio, 24 Juli. Een buitengewone zit ting van den Raad van State, onker pre sidium van den Keizer, keurde de regeerings- maatregelen in Siberië goed. o China neemt deel aau de interventie in Siberië. Londen, 24 Juli. De Daily Mail ver neemt uit Tientsin, dat, na besprekingen tusschen het departement van oorlog en den ministerraad, China besloten heeft aan de interventie in Siberië deel te nemen. De Fransche koloniën. Bern, 23 Juli. Volgens de «Temps® hebben de Fransche kolonies tot heden 680.000 soldaten er» 238.000 arbeiders naar Frankrijk gezonden. Groote brand. Bern, 23 Juli. Een groote brand ver nietigde in de haven van Piraeus geweldige hoeveelheden oorlogsmaterieel en legervoor- raden. De schade bedraagt verscheidene millioenen ponden sterling. Londen, 25 Juli. Koning George heeft last gegeven dat het Britsche hof van 24 Juli af voor vier weken rouw zal aanne men wegens den dood van Tsaar van Rus land, die een neef in den eersten graad van den koning was. o Meerderjarig. In een groot hotel in een badplaats vertelt de «Figaro® als historisch kwam enkele dagen geleden een zeer oude juf frouw aan, die behalve haar goed humeur ook nog eenige coquetterie bewaard had. Zij moest haar identiteitsbewps invullen en dicteerde de antwoorden .aan haar juffrouw van gezelschap. Leeftijd Bij deze vraag trok de reizigster, die 76 is, een leelijk gezicht en dacht na. Zal ik zeggen. 50 jaar vroeg de begeleidster. Neen, men moet niet liegen Maar zeg mijn leeftijd niet. Maar mevrouw. De juffrouw van gezelschap dacht op haar beurt na. Zij had geest en schreef eenvoudig: «Meerderjarig®. De politie drong niet verder aan. o De getorpedeerde „Saterland". Dat oorlog tot zonderlinge verdwazing leidt blijkt, voor wie dat nog niet duidelijk mocht zijn, uit de zonderlinge (inconse quentie dat de Duitsche bladen thans juichen over het tot zinken brengen aan de noord kust van Ierland van het reusachtige stoom schip »Vaterland« van de Duitsche Hamburg- Amerika-lijn, dat onder den naam «Levi athan® dienst deed als Amerikaansch troepen-transportschip. Het schip waarop de Duitschers zoo trots waren, werd gebouwd op de Hamburgsche werf van Blohm en Yosz. Zijn voorganger, het eerste schip van dit soort van de HamburgAmerikalijn was de op de Ham burgsche «Vulkan®werf gebouwde «Impe rator®, die nog veilig in de Hamburgsche haven ligt. De «Vaterland® liep den 3den April 1913 van stapel in tegenwoordigheid van prins Rupprecht van Beieren, deed in Mei 1914 zijn feestelijke proefvaart en vlak daarop zijn eerste reis naar New-York, waar het den 22sten Mei aankwam. Daar werd het als een wonder der nieuwe scheepsbouwkunst door 16,000 menschen bezocht. Het vaartuig, dat later in de «Bismarck® van dezelfde maatschappij een zusterschip kreeg, was nog grooter dan de «Imperator". Het mat 54,282 bruto regi- sterton, was 276 M. lang, 30l/a M. Mid scheeps had het elf dekken boven elkaar. De commandobrug bevond zich niet minder dan 40 boven de kiel, terwijl de vlagge- trap der beide masten 76 M. hoog in de lucht stak. Het stoomschip werd voort bewogen door vier turbines van gemengd systeem met een krachtsontwikkeling van 61.000 P.K. De «Vaterland® maakte 227a zeemijl per uur en was ingericht voor 4050 reizigers en 1200 man scheepspersoneeL o Twee Zweedsche persstemmen orer het tegenoffensief. (Part. Tel.) «Stockholms Dagblad« schrijft: De bonte verscheidenheid der stormtroe pen tusschen Aisne en Marne zoowel als het plotseling opduiken van Britsche troe pen ten Zuiden van Reims zijn voldoende dnidelijke teekenen, dat Foch zijn reserves in geweldigen omvang heeft moeten inzetten. Opvallend is de ijver der Franschen om alle plannen der legerleiding op een door braak tegen te spreken. Men wil alle hoog opgeschroefde verwachtingen des volks den kop indrukken en schrijft thans plot seling, dat het offensief ten doel heeft den Duitschen druk op Reims tegen te gaan, enz. Deze bescheidenheid werkt niet zeer overtuigend, in alle geval wijst alles er op, dat Foch voor zijne vorderingen een zeer hoogen prijs heeft moeten betalen. (Part. Tel.) «Svenska Dagblad® schrijft «Een doorbraak, zooals het groote Duit sche offensief, heeft Foch niet kunnen bereiken en in hun geheel genomen zijn zijne resultaten tot dusver nauwelyks groo ter dan die, welke de Duitschers bij het begin van den slag bevochten hebben en nog handhaafden. Dat het doel van den aanval in geen geval zoo bescheiden was, als het tot dusver verkregene, zooals men van Entente-zijde wil doen gelooven, mag boven allen twijfel verheven zijn. Het grootsch opgezette Entente-offensief mag reeds thans als mislukt beschouwd worden. Het blijft nog alleen de vraag, tot welke hoogte zij hare krachten verbruikt heeft. Vroeger mislukte Fransche aanvallen hebben meestal een buitengewone reactie tenge volge gehad en dikwerf ook een wisseling in het opperbevel. Het zal spoedig blijken of generaal Foch in dit opzicht gelukkiger is dan zijn voorgangers. Hongersnood. New-York, 23 Juli (Reuter). De com missie voor hulpverleening in Armenië en Syrië maakt bekend, dat de verschrikkelijke berichten over hongersnood in Perzië wor den bevestigd. Er is teleg»afisch 100.000 overgemaakt naar Britsch-Indië voor den aankoop van graan, dat zal worden gedis tribueerd met behulp van vracht-auto's. Parijs, 24 Juli. De verbitterde tegen stand dien de vijandelijke legers, geschat op 35 divisies met 400,000 man, ons bie den in de streek ten Noorden van de Marne berust meer op politieke dan op militaire overwegingen, want het onmiddellijke belang van Hindenburg zou zijn, om zonder ver wijl zijn front recht te maken. De vijand, die de hoofdscharnier niet wil verliezen, die de stelling te Soissons vormt, heeft daarheen tal van troepen met een aanzien lijk materieel gevoerd. Op alle gevechtsfronten blijft het initiatief aan Foch. En voor de Duitschers een nieuw «kolossaal offensief« op touw kunnen zet ten, zullen duizenden Amerikanen in Frank rijk geland zijn. Men schat, dat 300.000 uitgeruste soldaten elke maand aan de Fransche kust aankomen. Het ter dood brengen ran den Tsaar. Keulen, 24 Juli. Berichten, door de Koln. Volks Ztg. via Helsingfors ontvangen, bevestigen, dat de Tsaar door een eigen machtig gegeven bevel van het centrale bestuur te Jekaterinenburg is ter dood ge- biacht, nadat men een wijdvertakte samen zwering op het spoor was gekomen, die tot doel had, den Tsaar weer op den troon te plaatsen. Drie roode gardisten brachten den Tsaar in een auto weg. Toen hem het besluit werd voorgelezen, nam hij met groote gelatenheid kennis van het dood vonnis. Zijn verzoek, de Tsaritsa nog een laatste maal te mogen zien, werd gewei gerd. Ook kreeg hij geen verlof om nog iets op schrift te stellen. Pas later had de regeering te Moskou het vonnis be krachtigd. BINNENLAND. Een graanschip. Bij het departement van Buitenlandscbe Zaken is bericht ontvangen, dat de Zijtdijk met een lading grondstoffen voor broodbe reiding Dinsdag uit New York naar Neder land is vertrokken. o De „Statendam" getorpedeerd. Nader blijkt, dat Zaterdag j.l. niet de voormalige Vaterland, de tegenwoordige Leviathan, is getorpedeerd, maar een schip van de White Star Line, nl. de Justitia, groot 32.000 ton bruto. Er valt niet aan te twijfelen, of dit schip is het grootste schip van de Nederlandsche vloot, de nieuwe Statendam, van de HollandAmerika-lijn. In uiterlijk kwam de ex-Statendaui veel overeen met de Vaterland, hetgeen dus de vergissing van den Duitschen duikbootkapi tein kan verklaren. De plaats, waar de beweerde torpedeering van de Vaterland had plaats gevonden, nl. ter hoogte van de noordkust van Ierland had reeds bij de directie der HollandAmerika-lijn het vermoeden doen rijzen, dat het getorpedeerde schip de ex-Statendam moest zijn geweest. De vaste route van de Justitia ging nl. langs de noordkust van Ierland, terwijl de ex-Vaterland ge regeld tusschen de Vereenigde Staten en een Fransche haven voer, dus bezwaailijk ter noordkust van Ierland had kunnen zijn aangetroffen. Wellicht voer de ex Statendam zonder begeleidende oorlogsschepen, op haar snel heid vertrouwende voor haar veiligheid. De Statendam voer niet voor Neder landsche, doch voor Engelsche rekening en risico. o Soldij gehuwde beroepsmilitairen. De gehuwde soldij genietende militairen worden, te rekenen van 1 Januari 1918, in het genot gesteld van de volle jaar wedde, zoodat een korporaal nu ontvangt f4050 en een soldaat f950. o Maréchaussée. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de beredenen van het wapen der Kon. Marëchaussèe gedurende den tijd dat het leger gemobiliseerd is een verhooging van bezoldiging zullen genieten van f 150 'sjaars. Als Uw lichaam gaat verzwakken, Als gij lijdt aan bloedarmoede, Gebruik dan Bij het gebruik hiervan kunt gij van succes verzekerd zijn. Bussen van90ct. fl.75,f4.25,f8.25 Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharmac, Fabriek ZEIST. Bij Apothekers en Drogisten. §f De Broodvoorziening. Het Bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorzienining meldt Met ons broodmaterieel is het op het oogenblik zoo gesteld, dat, rekenende met de ten vorige jare opgedane ervaring over de inlevering van den graanoogst in de maanden September en October, aangeno men mag worden, dat de overgang van den oogst 1917 op dien van 1918 zonder stoornis voor de broodvoorziening, met hand having van het tegenwoordige rantsoen zal kunnen plaats hebben. De ruiulvlecsch-distributie. Naar de »Tel.« verneemt, zijn te 's Gra- venhage op het departement van Land bouw besprekingen gevoerd met de wet houders van eenige groote gemeenten over de rundvleesch-distributie. De besprekingen liepen over het volgende ontwerp, door den Minister van Landbouw opgesteld «Met ingang van Augustus 4918 zal met de distributie van rundvleesch een aanvang worden gemaakt. Er zullen ge leverd worden runderen van de klasse A. B. en C. De runderen zullen geleverd wor den levend aan de gemeenten, die een prijs zal betalen van f 1.20 per K.G. slachtgewicht. Het aantal K.G. rundvleesch, dat voor elke gemeente beschikbaar zal zijn, zal berekend worden a 1 ons per week per inwoner boven 1 jaar. Ten behoeve van ritueel leverende Israë lieten zal het moeilijk zijn by deze wijze van distributie voldoend ritueel rund vleesch beschikbaar te stellen. Voor ritueel vleeschdistributie zou beschikbaar gesteld kunnen worden ritueel bereide eenheids worst en schapen vleesch. Het kwantum rundvleesch beschikbaar te stellen voor ziekenhuizen en gestichten valt buiten deze distributie. De gemeentebesturen ontvangen de run deren levend. De beesten worden daarop verloot onder de detaillisten, die voor den verkoop van het te distribueeren vleesch in aanmerking komen. Alle kostei» van transport, accyns en slachten komen ten laste van den detaillist. De .detaillist is verplicht minstens 75 pet. van het hem verstrekte vleesch uitgebeend te verkoopen tegen een maximum prijs van f 1.50 per K.G., terwijl 25 pet. tegen een maximumprijs per f 3.per K.G. geleverd moet worden. De berekening van dit percentage geschiedt naar het gewicht der 5 bouten, verminderd met het gewicht der beenderen, hutspot, en het aantal K.G. aangenomen voor in wegen en verspatten. De beenderen, de hutspot en de afval wor den tegen de vastgestelde maximumprijzen verkocht. Het is verboden vleesch af te leveren zonder daarvoor een bon te ontvangen, ter wijl aan den detaillist geen vleesch opnieuw beschikbaar gesteld zal worden, tenzij de verstrekte vleesch bons zijn ingeleverd, even redig aan de twee cijfers hierboven ge noemd van 75 en 25 pet. tenzij door het gemeentebestuur onder goedkeuring van Zijne Excellentie den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel andere ver- houdingscijfers gesteld zijn. De huid en het vetzullen op de gewone wijze moeten inge leverd worden tegen de daarvoor vastge stelde prijzen. De opbrengst van deze ar tikelen komt ten bate van den detaillist. Beenderen, afval en de z.g. hutspot worden tegen maximumprijzen verkocht en kunnen zonder bon worden afgeleverd. De winst door den slager te genieten zal bij de verhoudingscijfer3 75 en 25, ongeveer f 40 bedragen, terwijl de toesjag door de schatkist te geven zal bedragen f 0,50 per K.G. of een fractie van een cent daarboven.® o Spring matrasssen vanaf f 55. Spiraalrand Kapok Zeegras Vlokken Stroo SPECIAAL ADRES VOOR Luxe tnigen. Ploeg- Kar Wagen Honden Beleefd aanbevelend. Hoogachtend, N.B. Bij plaatsing vanaf 5 Kunsttanden vergoeding van reiskosten. Zondags consult alleen op aanvrage. Geplaatst Kapitaalf 2,500,000, Reserve- 294,526,30. Extra Reserve- 105.4 63,12i/3. VERLEENT CREDIET op Hypotheek, borgstelling, verpanding grossen le hypotheek of andere zekerheid, zonder bijberekening van provisie of administra- tissostcn NEEMT GELDEN k DEPOSITO 2 pCt. met een dag opzegging. 2J/4 v een maand vast 2% twee maanden 3 drie maanden 4 een jaar Verhuurt* LOKETTEN in hare brand- ,en inbraakvrije kluis BIJVOEGSEL jWeuwsblad Commissarissen A. J. Lebret, Mr. L. W. A. Colombijn, L. F. D. van der Minne, Mr. J. Salomonson en J. J. Vriesendorp van Renesse. Directeuren C. Vriesendorp Jz. en F. F. Prager.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5