MAGAZIJN Ê-BOSSH GrossKr in Sign, Sipretlen, TM, Signzatjes n Und van altena Uitgever: L, J. VEERMAN, Heusden. Hinthamerstraat 24, 9 FEUILLETON. KRAT ES, KAIILHANN's Heeren- en Kitiderkleeding. Goriiicheiu. Zaterdag 3 Augustus1918. &4i Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke 1 No. 379T. nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Tel. Int. 492 (bedrukt) Alle soorten Sigaretten worden aan wederverkoopers tegen fabrieksprijzen geleverd. BUXTENLANDSCH OVERZICHT. Het is weer de oude geschiedenis de opmarsch der geallieerden is tot staan ge komen. Op het westelijke gevechtsterrein erkennen de Franschen dat nu zeiven. Intusschen gelooft men teekenen waar te nemen, dat de Duitschers alleen nu stand houden, om maatregelen "voor een verderen terugtocht voor te bereiden. Merkwaardig is, dat het Duitsche legerbe stuur er zelfs geen bezwaar in heeft ge zien, om, volgens de berichten der geal lieerden tien divisies aan het front van kroonprins Rupprecht te onttrekken, om die te gebruiken bij het afwenden van een ramp in de zakstelliog. De Engelscherz, van wien men verwacht had, dat zij nu juist in dit beslissende oogenblik een grooten aanval aan het Vlaamsche front zouden doen, hebben zich daar tot plaat selijke operaties bepaald, als de vermees tering van Meteren, Merris, enz., en ook van hun kant troepen afgestaan voor het tegenoffensief van Foch op den linker en rechter vleugel. Zij zijn daar in het heetst van den strijd geweest, hebben dapper meegevochten, maar waren toch te zwak om een beslissing te kunnen verkrijgen. Het kan zijn, dat er nog aan zoo'n groo ten Engelsche aanval gewerkt wordt, maar het uitblijven er van komt in eik geval op dit oogenblik den Duiitschers te stade, die, nu zij zoo stevig verzet bieden, vrij wel op hun gemak hun verdere maatrege len tusschen Soissons en Reims kunnen treffen. In Rusland is de zaak nog verre van EEN LEVENSBEELD. 18 Op de onderste trede van het trapje gaat de knaap zitten, brengt zijn instru ment aan de kin en zet den strijkstok aandeze beeft in zijn hand. Onzeker klinken de eerste tonen, maar langzamer hand herkrijgt hij kalmte en vastheid. Wat hij speelt weet hij zelf niethij fan taseert. Week en mollig klinken de tonen in een langzaam tempo, als wilden zij een schreiend kind in slaap wiegenallengs versnelt de maat, glijdt de strijkstok luch tiger over de snaren, en eindelijk zingt de viool een zachte, opwekkende melodie. De zieke wordt rustiger 't is in wer kelijkheid alsof de tonen der muziek haar verademing geven. Zij blijft nu stil liggen, met de handen onder het hoofd. Over haar gelaat verspreidt zich een uitdrukking van kalmte. Carlo legt haar een natten doek op het hoofd, maar zij weert hem zachtjes af en fluistert: «Hoor hoor Dorus speelt voort, en de dokter, die tot dusver zijn patient geen oogenblik uit het oog heeft verlorerf, staat op en gaat naar de geopende deur. Aandachtig luis tert hij toe, en als de knaap eindelijk met een wegsmeltend accoord zyn spel besluit, zuiver, en wanneer zal daar nu de rust komen, die noodig is om handel en nij verheid weder op de been te brengen, en ook in de finantiën weder orde testellen? Wolff spreekt de geruchten over een boerenopstand in de Oekraine tegen. Het is maar de vraag, wat men onder een opstand verstaat. Dat de geest onder de boeren van de Oekraine niet deugt, is herhaaldelijk van Duitsche zijde zelf er kend. Menige boer heeft daar zijn eigen machinegeweer, waarmede hij de graan opvorderende commando's op een afstand weet te houden, als ze niet sterk genoeg zyn. De sowiët-regeering te Moskou, van wie men groote woorden gewoon is, toont zich het gevaar, waarin de steeds sterker wor dende, legen haar gerichte stroomingen in Rusland haar gebracht hebben, bewust, door in allen vorm een schrikbewind tegen de bourgeoisie af te kondigen. De leuze zal zijn dood of overwinning Er zuilen expedities op groote schaal worden uitge rust, om brood te krijgen, de arbeiders zullen in menigte afgericht en gewapend worden, kortom, alle krachten zullen inge spannen worden, om de gehate contra revolutionaire bewegingen te bestrijden. Wie echter, zooals de sowiët-regeering, alleen op geweld moet steunen, is zwak. Zedelijk bestaat zij niet sterk, om de bolzje- wiki hoe langer hos meer de sympathie van het gros van de bevolking te verspelen, en het zal nu moeten blijken, inhoever de arbeiders haar bij zullen staan. Te Parijs heeft een groote staking ondèr het personeel van alle openbare kan hij een halfluid »bravo« niet onder drukken. 't Regent nog buiten, maar zachtjes en afgebroken, want het onweer is voorbij, en slechts enkele wolken, die door het uitspansel trekken, ontlasten zich over de aarde. Heel in de verte rommelt het nog dof, en in het zuiden flikkert enkele oogen- blikken het weerlicht. Dorus zit nog altijd op de onderste trede der trap, met het hoofd voorovergebogen. Hij schreit. Arme knaap I Angst voor het leven van haar, die hij liefheeft, om dat zij goed voor hem is, perst hem heete tranen uit de oogen. Hij hoort het »bravo« van den dokter nietzijn geest dwaalt af waarheen Hij kan er zich geen rekenschap van geven. Hij gevoelt iets in zijn binnenste, dat hij niet onder woorden kan brengen. Hij kent er geen uiting voor, dan in de tonen, die hij, plotseling de viool weer aanzettend, aan het speeltuig ontlokt. Luister,luister zegt de zieke, ter wijl zij zich opricht, en met onnatuurlijk schitterende oogen voor zich uit staart. »Waar heeft die jongen dat geleerd vraagt de medicus. »'t Is buitengewoon zeer buitengewoon geniaal k «Hij heeft 't zichzelf geleerd,antwoordt signor Carlo zachtkens, «maar,« voegt hij er bij, «zóó heb ik hem ook nog nooit hooren spelen daar wordt je koud van.« De dokter wenkt met de hand dat hij zwijgen moet, en luistert met ingehouden vervoermiddelen plaats gehad. Ze is op 26 Juli reeds uitgebroken. De Fransche bladen hebben dat dood gezwegen maar langs een omweg komen we er van in kennis. In het verslag toch van de zitting van het proces-Malvy van 26 Juli zien we, dat Malvy door een der getuigen beschuldigd werd opzettelijk een politiek van stakingsagitaties gevoerd en een staking in een openbaren dienst aan gemoedigd te hebben. Malvy protesteert daar tegen met heftigheid en zegt onder meer nik deed juist mijn best ai les te ver zoenen. Ik heb juist heel wat stakingen in openbare diensten voorkomen. En de staking in de openbare ver keersmiddelen, die heden los breekt, ze zou zonder mij reeds lang geleden uitgebroken zijn." De correspondent van de Frankfurter Zeiturig te Genève meldt ,aari zijn blad eenige bijzonderheden. Het personeel van alle openbare vervoermiddelen, tram, onder- grondsche spoorweg, omnibussen, begon op Vrijdag 26 Juli een algemeene staking voor loonsverhooging. De stakers eischten, dat de oorlogsduurtetoeslag van 3 op 5 fra'rik gebracht zou worden. De minister van openbare werken Claveille oefende sterken druk op de compagniën. Deze gaven ge heel toe en zoo werd Zondag de arbeid hervat. Hoe Frankrijk over de voortzetting van den oorlog denkt, blijkt uit de beslissing genomen door den Nationalen raad der Fransche socialisten die te Parijs vergadert, en onderstreept als 't ware deze redelijke woorden van Lord Lansdowne, tegenover iiet doldriftig voortstuwen dér mannen die thans in West-Europa de macht in handen hebben. Wel kreeg een volstrekt paci fistische motie, door den uitersten linker vleugel ingediend, slechts een 150 stem men, maar de motie van de groep die tot dusver de meerderheid had en waarin voortzetting van den oorlog »met alle noodzakelijke inspanningverlangd werd, kon niet meer dan 1173 stemmen op zich vereenigen, terwyl 1544 stemmen werden uitgebracht op Longuet's motie van (in hoofdzaak) deze strekking landsverdediging indien noodig, maar veroordeeling van de politiek van geweld ook tegenover Rusland, en stichting van een volkenbond. Tegelijkertijd is men te Parijs bezig met de afwikkeling van het proces Malvy. Daarbij gebeuren merkwaardige dingen. adem. Dorus, Dorus 1« roept vrouw Keetje, als de viool verstomt. In een oogwenk staat de knaap naast haar bed, vat haar hand en vraagt »Is het nu goed heb je't minder benauwd Als uit een zwaren slaap ontwakend, zucht zij diep, licht een paar minuten doodstil, en zegt dan fluisterend «'k Ben zoo koud, en toch brandt het daar boven in mijne hersens. «Een zonderlinge toestand,denkt de dokter, als hij het bed weer nadert en de zieke nauwkeurig gadeslaat. Met een angstig bevenden toon in zijne anders zoo ruwe stem, vraagt de kunste naar, den geneesheer ter zijde nemende «Wat dunkt u er van, dokter Zou ze beter worden «Dat kan niemand zeggen ze is ge vaarlijk ziek, zeer gevaarlijk. Ge kunt haar onmogelijk langer in den wagen laten en in geen geval kun je haar meenemen naar Westwijk.« «Waar moet ze dan heen In de her berg te Groenendaal zal men haar niet willen opnemen, en hoe zou ik er haar krijgen Een oogenblik denkt de dokter na, voor hij antwoordt: «Ik zal je helpen. Wik kel haar in een deken en draag haar in mijn rijtuig.- 'k Zal zelf meegaan en zor gen dat ze onder dak komt. De knaap kan wel hier bij den wagen blijven. Och, laat me ook meegaan roept Een reeks van bekende persoonlijkheden, waaronder verscheiden oud-ministers, heeft ten gunste van Malvy petuigd, in het al gemeen verklarend, het met de door hem aangenomen gedragslijn eens te zijn, en zelfs Hervé, van de Vicfoire, nam het voor den beklaagde op. Waar zal dat op uit- loopen Belangrijke gebeurtenissen worden thans voorbereid in Rusland, waar de ontknoo ping van het bolsjewieksche drama met snelle schreden schijnt te naderen. Jekate- rineuburg, in den Oeral, nog pas berucht geworden door den moord op den gewezen Tsaar, is nu ook al in handen der Tsjecho- Slowaken, die bovendien in zuidelijke rich ting langs de Wolga blijven oprukken, zoodat na Simbirsk ook Samara (aan de scherpe bocht in den midden-WoIga) dooi' hen genomen is. Toch is misschien, hoe dreigend dit gevaar ook zij, deze «uitbrei dende oiievlekvoor de Sovjet-regeering te Moskou nog niet het ergste. Ook niet dat «de grens« (welke bij Archangels wegens politiek-militaire redenen gesloten is, De ernstigste bedreiging is de honger, die in vereeniging- met de cholera nu Pe- trograd teistert en ook te Moskou gevoeld wordtC Welk een onmacht, zelfs rade loosheid, spreekt uit het manifest van het Uitvoerend bewind te Moskou «Het soci alistische vaderland is in gevaars zoo heet 't de arbeiders zien den ernst van den toestand niet in en verzetten zich niet krachtig genoeg tegen de Tsjecho-Slowaken. En ten slotte worden de arbeiders te wa pen geroepen tegen de bourgeoise, die onder controle gesteld moet worden door een massaal schrikbewind, Strijd dus tegen den buitenlandschen indringer, tegen de contra-revolutie, den honger, en de bourgeoisie Het lijkt een .te zware taak voor de heeren Lenin en Trotzky. Dit manifest is een nöod^hot. Terwij' in Europa algemeene schaarschte aan levensmiddelen heerscht, zit men in Argentynië tot over zijn ooien in de mais. Volgens de «Daily News« heeft de'Argen- tijnsche maisoogst 2 millioen ton mais op geleverd. Er schijnen echter geen koopers te zijn en wanneer er niet spoedig maat regelen worden genomen, zal het grootste gedeelte, tegen lage prijzen worden gekocht door de Argentijnsche spoorwegen om te worden gebruikt als brandstof voor de locomotieven. In Oekraine is de toestand nog verre Dorus. «Dat kan niet er moet hier iemand bij den boel blijven,antwoordt Carlo, terwij! hij, geholpen door den dokter, de zieke vrouw een deken omslaat, haar, als ware zij een kind, in zijn armen neemt en naar het rijtuig van den dokter draagt. Barend, de koetsier, die in zijn glimmende regenjas naast de paarden staat, ziet hen aankomen en neemt de dekens van de bruinen, terwijl hij in zijn baard bromt «Dat is bepoald weer zoo'n akkefietje, zoo als ie er al veul hêt gehad. Afijn, ie is altied zoo, ie moet het moar eiges weten.« Met zorg wordt, vrouw Keetje in de kussens van het rijtuig geplaatst. Carlo ondersteunt haardokter Abels neemt tegenover hem plaats en doet haar voeten op zijn knieën rusten. «Naar Groenendaal, in 't Moortje. Voor uit Barend stapvoets Dank zij dokter Abel's bemiddeling lag vrouw Keetje sedert acht dagen in een frissche ruime bovenkamer van de herberg het Moortje te Groenendaal. Aanvankelijk scheen de ziekte een gunstigen keer ge nomen te hebben, want de wilde, ijlende vlagen hadden opgehouden en de lijderes was kalmer, maar doodelijk zwak. De vrouw uit de herberg bezocht haar gedurig, toen Carlo genoodzaakt was, wilde hij zijn mede-directeur niet in den steek laten, zich naar de tent, die te Westwijk opgeslagen stond, te begeven. Elk oogen- DKAAGT van zuiver. Er zijn geruchten verspreid, dat er in de buurt van Kief groote boeren-onlusten zijn uitgebroken, dat er 75.000 boeren op Kief oprukten, en dat de Duitsche troe pen terugtrokken, en bovendien, dat de hel man Skoropadski afstand had gedaan ten gunste van een Oostenrijkschen aartshertog Naar aanleiding van die geruchten kom* nu in de «Züricher Post,« de Zwitsersehe majoor Brockmann, die pas van een reis in de Oekraine is teruggekeerd, verzekeren, dat hij tijdens zijn reis door de Oekraine, die drie weken duurde, nergens ongeregeld heden heeft gezien. Hij verzekert, dat hij al dien tijd heeft gereisd door een land, dat er volkomen vreedzaam uitzag, en dat alleen de vele schildwachts en de Oekrain- sche, met geweren gewapende burgerwacht herinneren aan de pas overwonnen moei lijkheden. Het geheele land is goed bebouwd en de boeren zijn met den goed uitgevallen oogst druk bezig, dankbaar dat zij van den oorlog en van de revolutie af zijn. D<- Duitsche en Oostenrijksche bezettingstroe pen zijn over bet heele land verspreid er doen politiedienst,-maar geen oörlogsdienst. Hun verhouding tegenover de bevolking is zeer goed, wanneer men bedenkt, dat kort geleden de volken vijandig tegenover elkaar stonden. Van verdrukking is geen sprake, eri ook de tegenstanders van het tegenwoordig regime, denken niet aan een hervatting van den oorlog. De hetman is zeer gezien en ongetwij- blik kwam zij boven om de zieke in te geven, of het een of ander te doen. «Hedde gij 't wel goed genogt vroeg zy dikwijls, «Ziede onzen dokter hêt oe an ons anrekommediert en noe^ zulde gij 't ook zoo goed meugeüjk hebben. Och erm ge zuit verlangst hebben noar oe kienders hè ge ligt toch zoo alleinig zoo niks geen oansproak. 'k Heb êrst gedocht dat dien bult ók een kiend van oe was. 't 'Ilêt er veul van alsof ge nog meer van hum holdt als van de anderen't liekt ock zoo'n bedoard, stil jeungske,« zoo snapte de kasteleines, als zij haar gast bezocht. Gewoonlijk echter gaf vrouw Keetje wei nig antwoordzij was met alles tevreden, voor alles dankbaar, en daarom ook ver zekerde de herbergierster aan den dokter, «dat 't en fatsóendelik mins was, dat ze in huis had heel anders as gemeinlijk dat spullevolk.ee Een paar maal hadden de kinderen van juffrouw Keetje hunne moeder bezocht, maar 't was in 't drukst van den kermistijd en daarom konden zij, evenmin als hun vader of Dorus, voortdurend bij de zieke blijven. Wie van hen even kon zocht haar op, wan neer de afstand niet al te groot was, maar telkens zei de zieke«Je moet om mij niets verzuimen, ik zal wel weêr beter worden als ik maar niet zoo moe en zoo zwak was.« ELWSBLtB Allen olerwaam. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1