buitenland" feld een bekwaam man. Het lijkt er thans wel naar dat het land, na de doorstane stormen, een kalme toekomst tegemoet gaat. De geruchten over het afireden van den hetman zijn onjuist. Tot zoover het bericht in de jDuitschge- zinde »Züricher Postc, waarbij de wensch wellicht de vader der gedachte is geweest, want dat er in de Oekraine nog wat broeit en dat er nog niet de idyllise rust heerscht, waarvan de bereisde Zwitsersche majoor weet te verhalen, heeft de aanslag op von Eichhorn laten zien. Een nieuwe brief van lord Landsdowne. Londen, 31 Juli. Lord Landsdowne publiceert een nieuwe brief, waarin hy na een overzicht van de verklaringen over het oorlogsdoel van Lloyd George, Wilson, Smuts en andere staatslieden opmerkt, dat de laatste, die van president Wilson op 4 Juli geen omschrijving van vredesvoorwaar den was, maar een in edele woorden ver vatte beschrijving van het doel, waarvoor de geassicieerde volken strijden. Lord Landsdowne vraagt daarom een duidelijke uiteenzetting, niet van de voorwaarden voor een volledige regeling, maar van de voor waarden waarop men de diplomatie een kans wil geven. Moskou, 30 Juli In een oproep van de volkscommissarissen voor binnenlandsche aangelegenheden aan de goevernements- en districtscomité's wordt verklaard, dat Moscou en Petrograd reeds vier dagen zonder brood zyn de commissarissen doen een beroep op de comité's om de hoofd steden voor hongersnood te bewaren. Cholera. Kowno, 31 Juli. Het aantal cholera gevallen te Petrograd neemt nog voortdu rend toe. Volgens een der bladen werden er op 20 Juli 170 gevallen en op 21 Juli 209 geregistreerd. Uit de Vereenigde Staten Washington, (Reuter.) Naar wordt mee gedeeld heeft het departement van oorlog 510 locomotieven besteld, die 25.000.000 dollar zullen kosten, en die bestemd zijn voor de militaire spoorwegen van Frankrijk. Binnenkort zullen er 10.000 goederen wagens worden besteld, die 18.000.000 dollar zullen kosten. De moord op maarschalk v. Eichhorn. Berlijn, (Wolff.) Een treffend bewijs dat de Entente van den moordaanslag op generaal-veldmaaischalk v. Eichhorn van tevoren geweten heeft, is de Matin van 29 Juli 1.1., die reeds op den dag voor den aan slag meldde, dat op de hoofden van Mumm en Eichhorn door het geheime verbond van Oeikrainsche patriotten een prijs was ge steld. Naar bekend is, zijn sociaal-revolu tionaire Grootrussische elementen voor den moord verantwoordelijk. Frankfort a.d. Main, (Part.) De Frarik- fortsche bladen wijden algemeen kolommen lange artikelen vol symhathie aan den dood van v. Eichhorn. Te Frankfort wordt hij bijzonder -betreurd, omdat hij hier, waar hij negen jaar lang opperbevelhebber van het 18e legercorps was, algemeen bekend en -bemind was. Berlijn, (Wolff.) De Voss. Ztg. verneemt over den aanslag te Kief, dat de moorde naar met buitengewone driestheid te werk is gegaan. De Jekaterinskaja, de straat, waar het door den generaal bewoonde paleis ligt en waar ook de moord heeft plaats gehad, wordt nl. door Duitsche schild wachten bewaakt, die op korten afstanden van elkander opgesteld zijn. De moordenaar is afkomstig uit Noord- Rusland en heet, volgens een nieuwe lezing, niet Sonski, maar Donzef. o De gezondheidstoestand in Duitschlaud. (Berlyn. Part. Tel.) In draadlooze be richten uit Lyon van den 25sten Juli 1918 wordt meermalen beweerd, dat Duitschland wordt bezocht door besmettelijke ziekten en epidemieën. Daartegenover wordt aan de hand van zeer nauwkeurig bijgehouden ambtelijke mededeelingen het volgende vastgesteld De gezondheidstoestand van de Duitsche burgerlyke bevolking en van het leger in het vaderland is gunstiger dan het vorige jaar. Vooral zijn weinig voorgekomen typhus en dysenterie, daar het koelere weder met zijn overvloedigen regenval der laatste weken deze ziekten weinig in de hand werkt. Malaria-epidemieën zijn in Duitschland over het algemeen niet voor gekomen, wijl uit het Oosten en van den Balkan komende malaria-lijders in bijzon dere hospitalen behandeld worden en wel in plaatsen, waar de de ziekte overbren gende steekmuggen zoo goed als niet in- heerasch zijn. De koelere temperatuur der laatste weken heeft bovendien de ontwik keling der steekmuggen sterk verhinderd. Ook om deze reden is een malaria-epidemie in het geheel niet mogelijk. De griep is, zooals in alle landen van Europa, ook in Duitschland opgetreden, maar heeft door gaans een zeer goedaardig karakter gehad. De duur der ziekte bedraagt slechts wei nige dagen, doodelijke afloop komt maar hoogst zelden voor. Bij de meest ongun stige berekening kan bij nog geen drie op de duizend zieken de dood tengevolge van griep worden teruggebracht. De ziekte is reeds aan het afnemen, in vele garnizoe nen is zij reeds geheel verdwenen. Van het totale aantal der tot dusver ziek ge worden militairen liggen nog slechts 5 Pet. in het hospitaal. De geregelde zending van aanvuilingstroepen naar het veldleger is door de griep niet onderbroken. Geheel hetzelfde zijn de verhoudingen in de industrie. Hier en daar heeft een deel der arbeiders tengevolge der griep- ziekte eenige dagen niet gewerktdoch bij de snelle genezing, welke in het alge meen de ziekte kenmerkt, zijn geen noe menswaardige bedrijfsstoringen ontstaan. Het geheele getal der werkdagen, die uit vielen tengevolge der griepziekte, is voor het economische leven, en in het bijzonder voor de oorlogsindustrie, van geen betee- kenis. BINNENLAND. Voor den vrede. De Nederl. Anti-Oorlog Raad hield een openbare vergadering, ter ondersteuning van de verklaring van de heeren mr. H. C. Dresselhuys, mr. dr. D. A. P. N. Koo ien en mr. V. H. Rutgters, inzake een eventueele bemiddeling in den oorlog door de Nederlandsche regeering, welke ver gadering geleid werd door den oud-minister van financiën, mr. dr. Ant. van Gijn. In zyn openingsrede herinnerde de heer v. Gijn er aan, dat de wereldoorlog heden vier jaar duurde. Men was dan ook niet bijeengekomen tot het vieren van een feestavond. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd en- de heer Anton Ver- heyen Vrede als Recht van Xiverius, had voorgedragen, was het woord aan mr. J. Limburg, lid van de Tweede Kamer. Spr. vindt er iets stichtelijks in, dat de Nederlanders ieder jaar voor den ln Au gustus vergaderen om te beramen, welke middelen een eind kunnen maken aan den menschenmoord. Het is het minste, wat wij neutralen doen kunnen, zegt spr. De neutralen hebben tot nu toe niet stilgezeten om te trachten den vrede te verhaasten. In dat verband herinnert o.m. spr. aan het voorstel van den paus. De poging was tot nu echter vergeefsch. Occoitomisclie onderhandelingen met Duitschland. (Officieel.) Aangezien het, in afwachting van het optreden van een nieuwe regeling niet mogelijk bleek te zijn, de onderhan delingen, welke met Duitschlaud gaande waren over het afsluiten van een algemeene oeconomische regeling tot een einde te brengen, zijn er besprekingen gehouden om tot een voorloopige schikking te komen, welke den toevoer van Duitschsche steen kool verzekert, Een zoodanige schikking nu hebben op 31 Juli j.l. de wederzijdsche gevolmachtig den geteekend De schikking houdt in, dat Duitschland van 1 Augustus af voor een periode van vijf maanden 120.000 ton -steenkolen per maand zal leveren. De prijs dier kolen is bepaald op f 90 per ton, terwijl nog f 30 per ton crediet wordt gegeven. De schikking is van 15 October af met een termijn van 14 dagen opzegbaar. De staking in Rotterdam. Donderdagavond zijn weer twee relief- booten binnengekomen, n m. de President Bunge, geladen met stukgoederen, en de Trafalgar, die een lading meel in heeft. Beide stoomschepen hebben ligplaats ge nomen in de Manshaven. De staking in de haven doet het voors hands onmogelijk zijn, met de lossing een aanvang te maken. o Dc Spaansche griep. Een inzender in de N. Rott. Cour. maakt de volgende opmerking Men staat wederom verstomd over het gebrek aan initiatief van de bevoegde au toriteiten om deze ziekte zooveel mogelijk te voorkomen. Waar het bekend was, dat deze ziekte hevig in Duitschland heerschte en heerscht, hoorde men niets van qua rantainemaatregelen aan de Holl.-Duitsche grenzen, noch van ontsmetting der inko mende reizigers en personen. Men gaat zelfs nog zoover om Duitsche kinderen binnen te laten komen en deze over Hol land te verdeelen, alsof men de ziekte juist wil aankweeken. Als dat de bedoeling is, heeff men werkelijk succes gehad. o Spaansche ziekte. Uit Den Haag meldt men De Spaansche ziekte heeft een zeer groot aantal van haar slachtoffers hier ter stede uitgekozen onder het personeel van het post- en telegraafkantoor. Ruim honderd bestellers zijn door de ziekte aangetast terwijl van het telegraafkantoor eveneens ongeveer honderd personen lijdende zijn. Gevolg is dat de dienst moet werden ver richt onder zeer bezwarende omstandig heden, door voor een groot deel ongeschoold personeel. o Onze graan-aanroer. Hel Nederlandsche vrachtschip i>Heetor« van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij, dat hier te lande met graan verwacht wordt, ligt naar wij vernemen, thans ge laden in Amerika, doch is nog niet gereed met bunkeren. Meri hoopt dat het schip spoedig de reis zal kunnen aanvaarden. o Koffie. Betreffende het bericht van de verwachte hoeveelheid koffie, deelt men aan de Tijd nader mede, dat wij nog heel wat meer van dit artikel in bezit konden krijgen als Amerika de voor ons bestemde ladingen vrij gaf. In de Amerikaansche havens Char leston, New-York, Newport, News en Nor folk toch moeten zich o.m. niet minder dan totaal 101.533 balen koffie bevinden, af komstig uit de door Amerika in die havens opgevorderde Nederlandsche stoomschepen »Adonis«, »Zeelandia,« »Gorontalo,« »Ter- nate« en Celebes. De gelegenheid om deze koffie naar Ne derland te verschepen, bestaat en wel per Holland-Amerika-lijn »Nieuw-Amst.erdam« welk sohip tamelijk geregeld van Rotterdam op Amerika vaart. Met deze stoomerwerd eenige maanden geleden te Rotterdam aan gebracht een lading rijst, overgenomen uit een mede door de Amerikaansche regeering gerequireerd Nederlandsch schip en zullen wel geen bezwaren bestaan ook de hier be doelde koffie mede te brengen. De Neder landsche handel en consument zouden er niet weinig mee gebaat zijn. Zooals bekend, vertrekt de ï'Nieuw-Am- sterdam« wederom van Rotterdam naar New-York. Sigaren. Er doen geruchten de ronde, dat de si garen weer duurder zullen- worden. Men spreekt zelf van 80 pCt. Dit is echter onjuist. De grootste fabrieken in ons iand, een 800, die zich verbonden hebben de prijzen niet op te slaan, ontvangen tabak ter verwer king, de andere niet. Vad. Bessensap. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft met wijziging van het ter zake bepaalde by zijne beschikking van 9 No vember 1917. I. Ingevolge art. 8, derde lid, der Dis- tributiewet 1916, vastgesteld de navolgende maximum prijzen voor bessensap: 1. In den groothandel a. per heele flesch f 48 centb. per halve flesch 26 cent 2. in den kleinhandela. per heele flech 55 cent; b. per halve flesch 36 cent If. bepaald, dat de sub I. 1. bedoelde maximum groothandelprijs zal zijn te ver staan franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer III. bepaald, dat als staangeld voor de flesschen door den verkooper ten hoogste in rekening mag worden gebracht 18 cent, welk bedrag bij de teruggave moet worden gerestitueerd. (Stct.) Onze haringschepen. Aangelokt door de goede resultaten van een paar te Vlaardingen aangekomen sche pen, worden, in weerwil van de groote gevaren ter zee, telkens weder haringlog- gers uitgerust. Ook verschillende IJmuider reeders laten hun schepen gereed maken voor het doen van een haringreis. o De trek naar Heiland. N. I, P. A. seint ons uit Batavia Hoewel de economische toestand in Indië heel wat beter is dan in Nederland, zijn toch honderden aanvragen ingekomen van lieden, die vroegen per »Noordam« temo gen repatrieeren. o Lucifers. De maximumprijs voor Zweedsche lucifers is bepaald op 26 ct. per pak inhoudende minstens 10 doosjes en 3 cent per doosje voor Hollandsche lucifers resp. 24 en 3 ct. Paarden. Naar de Tel. verneemt, laat de uitvoe ring van de Scheur et geen paarden-uitvoer meer toe. Ook het departement van oor log verzet zich tegen verderen uitvoer. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Bij kon. besluit is jhr. mr. J. E. W. Twiss Quarles van Ufford benoemd tot burgemeester der gemeefite Neder- hemert. De Spaansche griep breidt zich nog steeds uit onder de militairen. Nu is niet alleen de Buitensocieteit en de M, U. L. O. School, maar is cok het z. g. Patronaats gebouw in de Putterstraat in gebruik ge nomen als ziekenzaal. Het totaal der patiën ten is circa 120 gestegen. Geregeld zien we brancards rijden met nieuwe aangetasten. Bij geen van alien heeft de ziekte een ernstig karakter. (In het bericht van Woens dag had de zetter »geen« in »een« ver anderd, dat eene geheel verkeerde voor stelling gaf). We spraken een terugkeerende patiënt, die vier dagen in de ziekenzaal vertoefd had. Hij deelde ons mede, dat de onge steldheid begon met een koorts, die tot 40 graden opliep en pijn in de keel en moe heid in de beenen. Na 4 dagen was hij echter weder geheel hersteld. Terwijl we het ongerief van de sterke gasrantsoeneering ondervinden, ver nemen we dat er weder steenkolen zijn, of worden afgezonden. Niettemin zal nog een korten tijd sterke rantsoeneering moe ten worden toegepast en' dan voortaan een ieder maar wat zuiniger. We weten nu wat het is, als toevoer ons geheel ont houden wordt. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli 1918 ingelegd f 23685.08. Terugbetaald f 14902.67. Werkendam. Aan J. Bril Jr. alhier is een getuigschrift uitgereikt, dat hij den cursus van chemist aan de school voor sui kerindustrie te Amsterdam met zeer goeden uitslag heeft gevolgd. De waterleiding zit zonder kolen. Als er op de een of andere manier niet in het kolengebrek wordt voorzien zal de leiding stopgezet moeten worden. Woensdagnacht hoorden de rijksamb tenaren eenig gedrqisch dat afkomstig bleek van eed schip, dat alhier in de haven lag. Bij bezoek bleek in het ruim een geslachte koe te liggen, die in beslag ge nomen werd. Ook werd slager H. aan boord aangetroffen, tegen wien procesverbaal werd opgemaakt. Aalburg. Door den kerket aad der Ned. Herv, Geul. alhier is toezegging van beroep gedaan aan Ds. A. M. den Oudste te Nijkerk. Wijk. Een zoontje van den koopman B. viel van een stoof en brak een arm. Geneeskundige hulp werd direct verleend. Herpt. Een alhier ingekwartierd mi litair kwam .bij de sportoefeningen zoo on gelukkig te vallen, dat hij een arm brak. Andel. Ingang 1 Aug. is den brieven gaarder alhier van de avondbestelling ont heven en tot hulpbesteller daarvoor aan gesteld E, P. Vos. Nog steeds breidt de dyphteritis zich hier uit, en had reeds een geval met doodelijken afloop plaats. Bommelerwaard. Op de te Eist ge houden centrale keuring van fokmerriën zyn o.m. de volgende premiën toegekend f 80 aan »Ali« v. Humboldt van A. v. Loon te Delwijnen »BilIyv. Humboldt, van dezelfde; Jelly I« v.? van dezelfde; »Adona V«,. v. Humboldt, van de wed. D. v. Genderen te Well. f 60 aan »Remise« v. Reclame, v. Gebr. den Treffer te Kerkwijk, f aan »Marie d' Aerseelena, koudbloed veulenmerrie van G. Mans te Aalst. Beneden-Langstraat. Bij de in deze week gehouden verkoopingen van granen te velde werden enorme prijzen gemaakt. Men besteedde voor tarwe tot f1350, haver f790.veldboonen f830.en duivenboonen t 930.per hectare. Brakel. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is Ds. Oskamp te Benthuizen be roepen. By de hier gehouden openbare aan besteding van het bouwen eener veldwach terswoning werd ingeschreven als volgt Nieuwpoort te Sliedrecht f 6500. Honcoop te Woudrichem - 6000. Blom te Aalst - 5848. Maas te Andel - 5798. Kroon te Gissendam - 5739. Struik te Brakel -5710. Van Dalen te Brakel - 5587. Van Balen te Brakel - 4380, s Gravemoer. De weleerw. heer J. C. Aalders, voorheen predikant der Geref. kerk alhier, thans te Bossenschoten, heeft eene beroeping naar Batavia aangenomen. Raamsdonksveer. Ds. J. Kooijmans, predikant der Ger. Gemeente alhier, heeft voor een beroep naar Vrijhoeven-Capel bedankt. De 3-jarige de B. viel in een sloot achter de ouderlijke woning. Gelukkig werd de kleine opgemerkt door zijn broertje die het kind uit zijn benarde positie verloste. Veen. In de Woensdag gehouden ver- gadeting van de Land- en Tuinbouwver- eetiiging alhier werd besloten dezen winter een cursus te houden, waarvoor een leer- aar aangewezen werd en 20 personen zich lieten inschrijven. Tevens werden als bestuursleden gekozen voor Wijk de heer B. Krop, en voor Andel de heer G. Mil- lenaar. Woensdag werden aan de veiling gebracht ruim 900 H.L. aardappelen. De veilingsprijs bedroeg 8 cent per K.G. De watermolenaar, welke sints eenige dagen een schaap uit zijne weide miste, is tot de ontdekking gekomen, dat men het beest heeft geslacht, wijl de huid er van werd opgespoord'. Wijk. Niet minder dan f26 worden hier voor de Hollandsche suikerperen be taald. Dus dat is f 0.40 per K.G., een ongehoorde prijs. Door den werkman van Helden is op de boerderij van P.de Waal alhier een goed gebleven penning gevonden waar op aan de eene zijde Monsta Belgica-Hol. met '1 pijpenbundel en op de keerzijde Crescunt Concordia Parvae 1586, met beeltenaar van Prins Maurits. Bij de op Dinsdag 11. gehouden keuring van runderen voor het Ned. Rund vee-Stamboek, werden 6 koeien voorge bracht, waarvan 2 werden ingeschreven, eigenaar de heer J. de Waal alhier. ZaltbommeL De Spaansche griep breidt zich hier en in den omtrek meer en meer uit. Den geheelen middag heeft een militaire bespanning zoowel in onze ge meente als te Gameren en Bruchem de aangetaste militairen opgehaald en naar het Bommelsche Gasthuis vervoerd, waar thans 35 man ter verpleging zijn opge nomen, waarvoor een 12-tal hospitaalsol daten zijn overgekomen. Ook onder de burgerij komen reeds verschillende gevallen voor. Zailichem. De rivierpolitie vermoedde, dat er in het pakhuis van den koopman v. V. verboden artikelen geborgen waren en zou een onderzoek instellen wat de eigenaar niet toestond, Terwijl het per ceel onder bewaking bleef, bègaf een der veldwachters zich naar Zaft-Bommel, waar onze burgemeester zijn domicilie heeft, en toen hij dezen niet thuis trof, riep hij de hulp in van den kantonrechter. Nu stond v. V. het onderzoek toe en de politie nam bij hem 354 K.G. steenkolen in beslag. Een en ander bracht in den laten avond de noodige nieuwsgierigen op de been. Burgerlijke Stand. Werkendam. GeborenPieter Johannes, z, v. B. v. Beschem en K. C. Visser; Gerrit, z. v. 2. v. Breugel en A. v. Vuren Cornelis, z. v. Th. Westerhout en W. VlotJacob; z. v. P. v. Wijk en Z. M. Sterkenburg Maaike Cornelia, d. v. A. Hakkers en Wi F. de VriesCornelis Jan, z. v. C. W, Dunik en C. Bakkeren Cornelis Antonie, z. v. C. W. Dunik en C. Bakkeren Sijd, d. v. M. de Jongh en A. J. Kieboom Hendrikus Otto, z. v.-C. A. A. Ippel en Chr. Koman. OndertrouwdD. van Zuidam, 26 j., met E. C. de Jong, 25 j.D. Schoor, 24 j., met G. A. Hanegraaf, 22 j. Overleden Cornelia Ippel, 21 j. Hen- drika Maria Smit, 24 j. Sprang, over Juli. Geboren Willem Johannes, z. v. Chr. van der Mast en Adra. van der Schans Franciscus Willem, z. v. J. H. Kuijsten en H. Kleinloog Judith Pleuntje Maaike, d. v. A. Kool en A. H. J. Voorsteegh Jan, z. v. Chr. L. de Rooij en E. Tim mermans Dikje Cornelia, d. v. K. Lamers en G. MolegraafJan, z. v. J. de Jong en- A. J. van Vuuren. Overleden Antonie Cornelis Hoevenaer, oud 1 maand Leendert Bogers, echtg. van Johanna van Beek, oud 45 jaren. Ande), over de maand Juli. Geboren Anna, d. v. G. Schouten en A. v. d. AnkerLeonard, z. v. L. Smiet en J. Vrijenhoek Peter, z. v. A. J. Schou ten en J. Tankens Adriana, d. v. N. A. Pruise en A. C. Faro. Overleden M. Roza 5 j.A.'Naaije 73 j E. v. d. Ven 65 j.J. J. Versteeg 12 j.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2