PIJNLIJKE VOETEN.' Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3798. Woensdag 7 Augustus. 1918. 3S, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 1—6 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Tot de deelen van het menselielijke lichaam, die het slechtst verzorgd worden, beliooren zonder twijfel de voeten, en toch, hoe belangrijk zijn die lichaamsdeelen en hoe schoon en doeltreffend zijn ze gebouwd Zij zijn het, die het heele lichaam hebben te dragen en vormen toch maar een klein steunvlak, dat echter in staat is veel te torsen, doordat de samenstellende béentjes samen een boog vormen. De voetbeentjes zijn met elkander in onvolkomen gewrich ten vereenigd tot een gewelf, op welks hoogste punt de last van het lichaam rust en welk gewelf met drie punten op de grond rust, n.l. met het hielbeen en met de ballen van den grooten en van de kleinen teen. Door de spanning van de banden aan de ondervlakte der beentjes wordt het gewelf, in standgehouden. Zoodoende wordt er een sterk steun vlak verkregen. Bij het loopen wordt de voet eerst met den hiel op den grond geplaatst, dan wordt de hiel opgelicht en gaat het gewicht van het lichaam over op de teenballen en daarna op de spits, voornamelijk van den- grooten teen. Door deze beweging wordt de elastische gang verkregen. De groote teen ligt in het verlengde van den binnenvoetrand. Zoo zien wij den voet dan ook bijna zonder uitzonde ring bij jeugdige kinderen. En hoe zien wij den voet bij vol wassenen vaak Meestal is de groote teen naar buiten gedrongen in de richting naar de andere teenen, en zijn deze laatste slecht gegroeid en tegen elkander gedrongen, ja som wijlen over elkander liggende. Door de tegen elkander drukkende teenen en den daardoor ontstanen druk en wrijving tegen de schoenen ontstaan de verhardingen, die wij likdoorns noemen. Deze afwijkingen worden zeer in de hand gewerkt door slecht, on doelmatig schoenwerk, en daarom zei ik in den aanhef, dat de voeten, hoe belangrijke lichaamsdeelen ook. slecht worden verzorgd. Immers, waar voor de overige kleeding wel gelet wordt op goeden snit en goed passen, en men liefst zich de klee deren laat aanmeten en vóór het afwerken nog eens passen, is men met schoenwerk al spoedig tevreden met fabriekswerk, met werk, dat naar een en dezelfde snit in ver schillende nummers gemaakt wordt. Met de individueele verschillen wordt geen rekening gehouden, en passen de schoenen minder goed, welnu, als het niet al te erg is, loopt men er mede. En toch, hoevele menschen moe ten niet in hun dagelijkschen arbeid veel werk eischen van- de voeten menschen, die veel gaan, die veel staan moeten Door hen worden dan ook herhaaldelijk klachten geuit over pijnlijkheid der voeten, die door staan en gaan verergerd wordt. De pijnen worden gevoeld op verschil lende plaatsen van den voet, onder den binnenenkel, aan de rugzijde van den voet, aan de ballen van grooten en van kleinen teeneigen lijk overal, waar de kleine voetwor telbeentjes in gewrichten met elkaar samenkomen. Typisch is, dat de pijnen terstond bij rust verdwijnen Deze pijnen kunnen een graad be reiken, die het voortwerken onmo gelijk en rust noodzakelijk maakt. Men heeft deze voetklachten toe geschreven aan het verdwijnen van het voetgewelf. De zwaarte van het lichaam tracht steeds het gewelf in te drukken, de versterkingsbanden geven toe en allengs zakt het gewelf in, totdat ook de binnenrand van den voet den bodem raakt. De voet is dan binnenwaarts gedraaid, wat aan het uitpuilen van den binnenenkel te zien is. Er is ontstaan een platvoet. Wanneer men met bevochtigde voet zolen op een vloer loopt, ziet men duidelijk afgeteekend, dat bij gewone voeten alleen de buitenrand, de teen- ballen en de teenen den grond raken bij een platvoet komt de zool over meer dan de helft op den grond, wat op deu vochtigen afdruk duidelijk te zien is. De pijn, zoo zeide men, wordt nu veroorzaakt door de ab normale rekking der banden tusschen de gewrichten der voetwortelbeen deren. Evenwel is het merkwaardig, dat 2 EEN LEVENSBEELD. 19 »Dokter, wat zeg-de er van vroeg de kasteleinsche op een avond toen de genees heer, die vrouw Keetje bezocht had, weer in zijn rijtuig stapte. »'t Is een langzaam heengaan, vrouw Carels.a Och erm Dienzelfden nacht bleef het licht veel langer dan gewoonlijk branden in de bo venkamer van de herberg. Den vorigen dag waren. Carlo en zijn zoons nog bij de zieke geweest en had zij hen bij 't ver trekken gevraagd»Waarom is Dorus niet meegekomen »Hij moest spelen.ee »Zoo, maar morgen of o er morgen komt hij toch even »Als 't niet te ver is.c Een van de zoons had het aan Dorus verteld, en hoewel het plaatsje, waar zij voorstellingen gaven, bijna drie uren van Groenendaal verwijderd lag, was hij twee dagen later, na de voorstelling, zoo spoedig hij kon, op weg gegaan. -Een medelijdend koetsier, die met een eigen rijtuig den zelfden weg opreed, zag den bultenaar, die met zoo haastig zijn beenen repte en nam hem een eind wegs mede, maar toch had 't reeds lar,g elf uur geslagen eer hij zijn bestemming bereikte. In de herberg zelfwas 't al donker, maar op de bovenkamer brandde nog licht. Hij klopte men hoorde hem niet. Hij klopte nogmaals. Eindelijk verscheen vrouw Carels en vroeg van binnen»Wie is doar »lk ben hetDorus 1" Zij opende de deur met een licht in de hand. »0 1 zij-de gij 't, kom der in. 't Is goed da ge der zijtze is zoo miseroabel benauwd gewèst'k geloof nooit dé, ze 't lange mêr moaken zal'k ben blied da gij der bint, want 'k bin zelfs niet als te fiksch en kost toch niet sloapen goan, veur. »Is zij zooveel erger geworden vroeg Dorus angstig. »Ge zult 't wel zien 't goeie mins is zwoar ziek. As ge me neudig hebt, mót-de moar gelieks roepen. Toen Dorus boven kwam, lag vrouw Keetje afgemat en hijgend in de kussens. Zij stak hem de hand toe en zei»'t Is goed dat je mij nog eens komt zien, Dorus, want ik geloof dat het niet lang meer met mij duren zal.n »Zoo moet je niet spreken, juffrouw »'k Heb sedert van middag zoo'n vreemd gevoel, wat, weet ik niet, maar ik denk dat ik sterven gaben jij daar nog, Dorus ?t »Ja, juffrouw k »Kom wat dichter bij ik zie je niet goed, draai de lamp wat op zijn ze juist bij volkomen platvoeten de voet klachten niet meer voorkomen (bij platvoeten is ook de elastische gang verdwenen) en aan de andere zijde, dat de pijnen zich vortoonen, waar bij onderzoek niets blijkt van een platten voet, maar integendeel zou kunnen worden gesproken van een hollen voet, met sterk uitgebogen voetgewelf. Daardoor werd het on waarschijnlijk dat de klachten over moeilijk loopen zouden* voortkomen uit het bestaan van een platvoet. Het is de groote verdienste van onzen landgenoot, den helaas reeds overleden Rotterdamschen arts M. Jagerink, te hebben aangetoond, dat de bekende voetklachten niet ver oorzaakt worden door den vorm van den voet, maar door een te groote bewegelijkheid der voetwortelbeen deren ten opzichte van elkander. Het is de te groote bewegelijkheid der voetwortelbeentjes, waardoor aan de onderzijde de versterkings- banden gerekt worden en aan de bovenzijde do beentjes tegen elkander gedrukt worden. Daardoor ontstaan de pijnen, en wordt verklaard, hoe zij ook optreden bij nog goed holle voeten. Bij normale voeten dit is even eens door Röntgenfotografie door Mey ers aangetoond zijn de voetwor- telbeentjes, als de voet belast is, on bewegelijk. Opgemerkt zij, dat deze bewegelijkheid der voetwortelbeentjes bestaan kan, zonder dat zij merkba ren last veroorzaakt Reeds bij kin deren is zij aangetoondhoogstens wordt dan geklaagd over te spoedige vermoeidheid Een werkzaamheid, waarbij veel loopen of staan te pas komt; snelle vermeerdering van het lichaamsgewicht, waardoor het voet gewelf zwaarder belast wordt, doet de pijnen dan optreden Wasmeer niet spoedig rust kan genomen wor den, zal door de prikkels op de gewrichten ontsteking der voetge wrichten kunnen ontstaan. Doordat de patient de pijn wil voorkomen, gaat hij zijn spieren van het onderbeen spannen, om te trach ten de voetwortelbeentjes toch vast te zetten. Er treden dan ook pijnen in de beenspieren op, eerst van het onderbeen, dan van het bovenbeen, allemaal wel en is Betty's knie weer beter ïZe moeten van avond tot over tienen spelen, rnaar ik was voor negenen klaar, en toen ben ik hier heen gegaan. Mk ben blij, dat ik ze eergisteren nog heb gezien, en jou van daag. Luister eens, Dorus? kom heel dicht bij mij 't spre ken is mij zoo moeiehjk. AI3 ik dood ben x>0 neen spreek zoo niet, je zult beter worden. s> Wanneer ik er niet meer ben, zul je dan ook goede vrienden mef Betsy blijven je bent soms nog zoo driftig beloof je 't me. Hu wat ben ik koud, dek mij wat beter toe. Goeie jongen, zoo'n eind voor mij te komen loopen. Laat mij eens drinken, 't begint weer te gloeien in mijn hoofd. »Zoü je niet wat gaan slapen, juffrouw »Ja I geef mij je hand, Dorus laat ik die vasthouden, misschien slaap ik zoo in. Onbewegelijk blijft de jongen zitten, met haar hand in de zijne. Met de andere onder het hoofd zit hij peinzend op de stoel voor het bed, en staart naar de vlam der lamp die op de tafel staat. Buiten is het doodelijk stil, de natuur is in rust, alles slaapt, geen windje suiselt door de boomen. »Kri I krikrikikrikrikizingt de krekel, beneden achter den haard't is 100 stil in huis dat hij op de bovenkamer het geluid vernemen kan. Vermoeidheid en slaap overweldigen den knaap» en 't hoofd en eindelijk kunnen de pijnen zelfs in de lendenen gevoeld worden. Vaak treden dan die pijnen op den voorgrond en wordt de aandacht van de voeten afgeleid en gevestigd op de hooger gelegen plaatsen, waardoor verwisselingen zijn voorgekomen met spit in den rug en met andere rheu- matische aandoeningen. Dat deze pijnen de arbeidskracht en het levensgeluk der patiënten storen, behoeft geen betoog. Tegen het doorzakken en doorge zakt zijn van het voetgewelf, waar door de platvoet ontstaat, werden reeds steunsels in den handel ge bracht eerst gebogen gummistukjes, daarna in den vorm van het gewelf gebogen losse zolen, die in de schoe nen gelegd worden. Inderdaad is het te begrijpen, dat, waar de pijnen veroorzaakt .worden, eensdeels door de rekking van de banden aan de onderzijde van het gewelf, anderzijds doordat de randen van de beenderen aan den bovenkant tegen elkander gedrukt worden, dat een steun tegen de ondervlakte van het gewelf verlichting der pijnen geeft. Toch hebben die fabriekmatig gemaakte steunsels dit tegen, dat niet elke zool nauwkeurig past aan het gewelf, niet nauwkeurig den vorm heeft van het gewelf van den be paalden persoon. Ook dit, dat de zolen voerend zijn, en die eigenschap wordt nog wel door de -reclame op den voorgrond gesteld Het beste is, dat de inlegzolen voor platvoeten, zoowel als voor holle voeten met hun abnormale bewege lijkheid der vóetwortelbeentjes, nauw keurig den vorm moeten hebben van de ondervlakte van het gewelf, en dat ze dan in de schoenen moeten worden vastgeschroefd. Ze niet veerend zijn. Door de juist passende, niet vee- rende inlegzool moet elke beweging de; wortelbeentjes worden voorko men. Het gewelf met zijn abnormaal bewegelijke beentjes moet vastgesteld worden. Dan ziet men wonderen. Dan is er ook genezing van het euvel te wachten, en niet alleen verbetering maar dan moet ook niet meer zonder zooltjes geloopen wor den. Wanneer men in huis op pan mogen zinkt hem eindelyk op de borst. De zieke droomt angstig en benauwd. Kille druppels parelen op haar voorhoofd en moeieiijk haalt zy adem. Onzichtbaar voor anderen, zweeft een engel over haar sponde, zacht glansen zijn vleugels, kalm en rustig is zijn aangezicht. In 't schitterend witte kleed, omstraald door zacht en liefelijk licht, nadert hij en raakt met zijn vingers haar voorhoofd aan. Met zijn vleugelen overschaduwt hij haarlichaam, en eensklaps is alle pijn en angst van de zieke geweken. Een wonderzalig gevoel van rust en vrede doorstroomt haar geheele zijn, met zachte hand wischt hij haar de parels van de slapen, en met den frisschen palmtak dien hij draagt, wuift hij haar koelte toe, terwijl hij haar in 't oor fluis tert »Heb geen angst 1 Ik ga u voor in 't rijk van 't eeuwig lichtIk ben de dood maar ook het leven, 'k doe u inslapen, opdat gij ontwaken kunt in het onbegrepen oord dat niemand zonder mij binnen treedt Een beweging der kranke doet Dorus opschrikken en vragen »Wilt ge iets-« Vrouw Keetje heeft geen herinnering van haar angstigen droom, maar als ze ontwaakt, is een weldadig kalm gevoel haar bijgebleven. »Kun je bidden, Dorus »Bidden neen ontsteld ziet toffels loopt, die gewoonlijk zóó ge maakt zijn, dat zij zoowel rechts als links gedragen kunnen worden, en bij het uitgaan de schoenen met in legzolen draagt, is er van genezing natuurlijk geen sprake. Het is duidelijk, dat die inlegzolen moeten gebruikt worden in goed passende schoenendat lage schoenen niet geschikt zijn om van zooltjes te worden voorzienen dat de buiten- krans van den schoen vrij sterk moet zijn, om het afglijden van den voet van het zooltje te voorkomen. Rijg schoenen verdienen de voorkeur. BUITEffLANDSCH OVERZICHT Wat fs er toch een groot verschil van lotsbedeeling tusschen den eenen mensch en den ander. Wanneer men zoo rustig voor zijn schrijftafel is gezeten, vlak voor de opengeslagen ramen, een wijde vlakte voor zich waarin de koeien grazen, vrede alom zoover het oog kan staren en men denkt dan aan een soortgelijke vlakte in Frankrijk, waar de bodem is opengereten door de wèrktuigen der verwoesting, waar de plassen bloed de aarde blijven doorwe ken en duizende mannen, dag in dag uit, van uur tot uur, neertuimelen, gédood of voor het leven verminkt dan moet wel een onbeschrijfelijk gevoel van dankbaar heid het gemoed verwarmen en komt on willekeurig de gedachte naar voren »Wat heb ik het toch eoed. Wat hebben wij Nederlanders het toch goed.a En nu te bedenken, dat het in heel de wereld zoo rustig en vredig kon zijn, als de menschen maar tot zichzelf wilden ko men en zoo tot elkander. Maar ze willen niet. Dat blijkt, om maar iets te noemen, uit de ontvangst die de rede van Lord Lansdowne te beurt is gevallen. Men her innert zich hoe deze Engelsche staatsman herhaaldelijk pogingen heeft gedaan om den vrede nader te brengen. Thans heeft hij weer zijn stem doen hooren. »Er is geen man en geen vrouw in dit land, zoo zegt Lord Lansdowne, die de tragiek van deze worsteling niet beseft en er is waarschijnlijk geen minister die niet beeft erkend dat het misdadig zou zijn den oorlog nog een dag voort te zetten, nadat een eervolle vrede binnen ons bereik is gekomen. Voor zoover ik kan oordeelen is het vredesverlangen in de vijandelijke landen hij haar aan, bidden wie zou 't hem heb ben geleerd »Ik wil bidden, Dorus. De knaap vouwt werktuigelijk de handen, als vrouw Keetje fluistert»Onze vader, die in de Hemelen zijt« »die in de Hemelen zijt,« herhaalt onwillekeurig Dorus zij kent het onze vader niet meer, maar toch bidt zij verder »wees mij genadig, want Uwer is de macht»Uwer is de macht,fluistert Dorus eerbiedig mede. En de heerlijkheid tot in eeuwig heid, amen.<t In eeuwigheid, amen.« 't Daagt in het oosten, 't gloort aan de kim, langzaam overwint de dag den nacht, en het ruischt in de boomen als een zucht bij 't ontwaken. De eerste grijs scheme rende lichtstralen dringen door het venster. De lamp op de tafel brandt flauw, de olie is verteerd al zwakker en doffer wordt haar schijnseleindelijk gloeit nog slechts een randje licht aan de pit. Ook dat ver dwijnt, eerst aan de eene zijde, daarna aan de andere één vonkje nog, en dan stijgt een draaiend, licht blauw, teringachtig rookzuiltje uit het glas omhoog. De lamp is uitgegaan. Nog bewegen zich Keetjes lippen, maar Dorus hoort geen woorden meer de adem haling wordt korter en korter. Wordt vervolgd,) una an.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1