groot en ik ben overtuigd dat men er innig verlangt haar een nadere uiteenzet ting van de voorwaarden, waarop wij be reid zijn, niet om vrede te sluiten, maar om een bespreking te openen, die tot vrede zou kunnen lelden.® Lord Lansdowne zet dan uiteen, dat men aan weerszijden zekere hoofdpunten niet voor onderhandelingen vatbaar acht, maar tevens vraagt hij dat men zich daarover althans nader verklaren zal, en in het bij zonder vestigt hij er de aandacht op, dat het volk besprekingen® wenscht, zonder dat vooraf van de tegenstander de verkla ring wordt geëischt dat hij op die hoofd punten zal toegeven. Dit vooral lijkt ons logisch en psychologisch goed geden. Sprekende over de rede die Wilson op 4 Juli heeft gehouden naar aanleiding waarvan Lloyd George zeide De centralen kunnen morgen aan den dag vrede krijgen, als ze de voorwaarden van den president aanvaarden, zegt Lord Lansdowne «Maar de rede van Wilson was geen om schrijving van vredesvoorwaarden, doch een in verheven woorden vervatte beschrijving van de dingen, waarvoor de geassocieerde volken strijden, en zoowel vrienden als vij anden zullen stellig opnieuw van ons ver langen, dat wij openlijk de voorwaarden bekend maken waarop wij bereid zijn de diplomatie een kans te geven. Ten slotte zegt Lansdowne niet in staat te zijn om positief te bevestigen dat we een stadium hebben bereikt, waarin uit zicht bestaat op een voorloopige overeen stemming op de punten, die er het meest toe doen, doch er zijn rijkelijk aanwijzin gen, dat zulke gelegenheden zich in de naaste toekomst kunnen voordoen. Laat ons erop voorbereid zijn onze vijanden in redelijke geestesgesteldheid tegemoet te treden en de tegenstanders in de gelegenheid te stellen om te toonen, of hun aanbiedingen al dan niet eerlijk waren bedoeld. Laten we ons scherp rekenschap geven van de kwestie der voorloopige voorwaarden die van de oorlogsdoelen gescheiden dienen te worden. Indien het ééne oogenblik deugdelijker is dan het andere, dan is 't oogenblik, waarop de roemrijke successen der geallieerden te velde hebben aangetoond, dats welk gevoel ons ook bezielt, het er geen is van twijfel aangaande ons vermogen om ons staande te houden in den strijd op leven en dood, indien we gedwongen worden om daarmee door te gaan. Inderdaad, wanneer op dit oogenblik Engeland aan rla aansporing van I.ord Lans downe gehoor gaf, dan zou niemand kunnen" zeggen dat het geschiedde omdat men zich overwonnen gevoelt. Maar de Amerikanen zijn er ook nog, en de President zegt soms wel zeer verheven dingen, maar Baker, zijn minister van oorlog, blijft heel wat lager bij den grond als hij verklaart dat de Ame rikanen er zich rekenschap van moeten geven dat zij aan het begin van den oor log staan. Trouwens, hoe schoon het vredeswoord van Lord Lansdowne bok klinke, ook zij die in Engeland aan de touwtjes trekken willen nog voorloopig nog van geen vrede weten. Het eenige blad dat met Lansdowne instemt is de Daily News. Doch in zijn kritiek zegt dit blad dat Lansdowne niet voldoende doordrongen is van de waarheid, dat een economische vrede de noodzakelijke grondslag is voor een waarlijk duurzamen vrede. Het blad zou deze woorden wel in de eerste plaats tot Lloyd George mogen rich ten. Deze heeft pas een redevoering gehou den, waarin hij inet de volkerenbond-idealen den draak steekt. Er blijft bij hem niets van over. «Wij hebben al twee volkerenbonden, zeide hij. Ten eerste het Britsche Rijk, ten tweede het groote verbond tegen de Middenstaten. Die twee groote verbonden moeten wij handhaven, wat er ook gebeure." Men gevoelt dat dit de doodsteek is voor de idéé van een volkerenbond, en dat blijkt zooveel te duidelijker, omdat Lloyd George al zijn hoop heeft gevestigd op Amerika's meedoen aan een economische» boycot. De samenstemming der Geallieerden inzake de economische maatregelen door de Confe rentie te Parijs genomen, beteekent, zoo zeide hij, dat het economisch lot der wereld in handen der groote geallieerde mogendheden zal z ij n.« Duitschland uitsluiten van de wereldhan del. Duitschland zooveel mogelijk in de toekomst nekken dat is Engelands toeleg. Duitschland mag niet langer Albion over vleugelen en daarom geen vrede door over leg. Duitschland moet aan banden worden gelegd, zoodat het voorgoed zjjn vrijheid van beweging verloren heeft. Ieder beseft, dat wie zulke doeleinden beoogt van vrede voorloopig niet wil hooi en. Op het Westelijk gevechtsterrein blijven de Duitschers terugtrekken. Soissons is in handen der Franschen, welke op een front van een vijftigtal K.M. tusschen Soissons en Reims gemiddeld ter diepte van drie tot vier K M. vooruit zijn gekomen en op bepaalde punten zes. Een draadloos telegram uit Frankrijk zegt De Fransche opmarsch is bij lange nog niet afgeloopen. Reeds hebben eenige Fran sche voorhoede-afdeelingen het tot de Vesle kunnen brengen, terwijl ze de Duitschers nazetten. De geslagen troepen van den kroonprins laten niets dan wrakhoopen en verlatenheid achter zich. Met een razende woede verbranden ze den oogst en steken ze de dorpen in brand. Braisnes en Fismes staan in vlammen. Aldus probeeren de Duitsche troepen zich over hun nederlaag te troosten, verwoeste velden en in de asch gelegde steden achter zich latend. De heele Fransche pers wijst op de be- teekenis van de overwinning. Ze gelooft, dat het besef daarvan ook tot het Duitsche volk moet doordringen en stelt zich van de moreele uitwerking daarvan veel voor. Tegen Italië zijn de Oostenrijkers duchtig van leer getrokken en hebben zoo hun vorige nederlaag weer wat gewroken. Van de zijde der Entente wordt telkens beweerd, dat de duikbooten geen dreigend gevaar meer opleveren. Zij kunnen de ge allieerden niet meer belemmeren in het volvoeren van hun plannen. Hiertegen merkt Boy Ed, de voormalige marine-attaché in Washington op Engeland zou zonder den duikbootoorlog van de gevolgen des oorlog economisch ternauwernood iets merken. De oorlog voering van Oostenrijk-Hongarije tegen Italië zou zonder den duikbooloorlog aan zienlijk zijn bemoeilijkt. Ieder Duitsche en Oostenryksch-Hongaarsche duikbootma troos houdt tenminste 10 vijandelijke ma trozen ingespannen aan het werk. Er zijn niet minder dan 2500 Erigelsche schepen in dienst om op te treden tege'n onze duikbooten in den Atlantischen Oceaan, in de Noordzee en in de Middellandsche Zee. Het ontzaglijke aantal van 17.000.0Q0 bruto reg. ton koopvaardijruimte, die de duikbooten tot dusver reeds hebben in den grond geboord, rechtvaardigt de verwach ting dat zij ook in de toekomst haar taak zullen blijven vervullen en haar doel zullen bereiken. Het meedoen van de Vereenigde Staten aan den oorlog bewijst, dat men daar de gevaren van den duikbootoorlog voor de entente tenvolle heeft beseft, en enkel de vrees dat de materieele en moreele steun der Unie niet voldoende zou wezen, om de nederlaag van de entente te ver hinderen, heeft liet Amerikaansche leger en de Amerikaansche vloot naar het terrein van den strijd geroepene Aan het slot van zijn betoog geeft Boy Ed "als zijn meening te kennen, dat de oorlog in de V. St. onmogelijk populair kan zijn. Hij gelooft, dat de groote meer derheid van het Amerikaansche volk op zijn minst even hard naar het herstel van den vrede verlangt als diegenen, die dezen ongehoorden, krankzinnigen oorlog tegen de centrale mogendheden hebben laten uit breken. Zoo beziet ieder op zijn wijze de dingen en droomt van een uiteindelijke zegepraai die voorhands niemand behalen zal. On- dertusschen kermen de volken onder den oorlogsnood, die bij den dag klimt. Wat zal er uit deze ellende worden Zooeven was er een prachtige regenboog aan den hemel. Hebt ge wel eens opge merkt, dat zoo'n kleurenboog alleen kan stralen tegen donkere wolken Zoo ziet ons oog de belofte van uitkomst en god delijke trouw ook in deze bange dagen stralen tegen den zwarten dreigenden he mel, die zich uitbreidt over de lijdende menschheid. Er zal uitkomst wezen voor wie zich bukt onder de oordeelen en zich louteren laat door de beproevingen. BUITENLAND. Lougpest epidemie in Chiua. Te Stockholm is, volgens de N. R. C., bericht ontvangen uit China, dat zendelingen hebben bekend gemaakt, dat in noordelijk Sjansi de vreeseiijkste epidemie heerscht, die daar nog ooit gewoed heeft. In zeven dagen tijds zijn 20.000 menschen gestor ven en honderdduizenden ziek geworden. In heel China is een paniek uitgebroken, daar de epidemie zich over het gansche land dreigt uit te breiden. De doktoren hebben geconstateerd, dat men hier te doen heeft met den gevaar lijksten vorm van longpest. Buitenkansje voor een dienstbode. Een alleenstaande dame, te Bielefeld overleden, heeft het grootste deel van haar op 250.000 mark geschat vermogen aan de stad harer inwoning nagelaten, doch haar dienstbode, die haar 18 jaar trouw gediend heeft, 75.000 mark en een flinken uitzet gelegateerd. Bovendien mag de dienstbode van den inboedel een kamer- ameubelement en een schilderij uitzoeken. o Ernstig spoorwegongeluk. De bladen te Krakau berichten, naar Wolff gisteren seinde, het volgende Bij Oswiecim had in den afgeloopen nacht een zwaar spoorwegongeluk plaats. Op de spoorwegbrug bemerkte de machi nist van een gemengden trein voor zich uit een anderen trein. Hij gaf uit alle macht tegenstoom. Maar terwijl de 43 personenwaggons, die zich vlak achter de locomotief bevonden, remden, liepen de daarachter gekoppelde, met verouderde remmen voorziene, goederenwagens door. De druk van deze goederenwageys perste de personenwagens omhoog, waarvan er 5 van de brug in de Weichel stortten, terwijl er 2 aan het bruggehoofd bleven hangen. Er zijn hulptreinen naar de plek van het ongeluk vertrokken. Reeds zijn 36 licht-en 5 zwaargewonden gevonden. o Het draadlooze station van Nauen meldt nader over den bomaanval op het Duitsche lazeret bij Conflans door vliegers van de geallieerden, dat daarbij twee menschen werden gedood en 67 gewond, van wie 13 ernstig. Het bericht vestigt er nog eens de aandacht op. dat voor dezen aanval geen verzachtende omstandigheden kunnen worden gepleit en dat de kenteekenen van het Roode Kruis zelfs van duizenden M. hoogte zichtbaar zijn. o De Duitsche Oogst in 1018. Het resultaat van den roggeoogst in Duitschland, die, ondanks het ongestadige weer, in hoofdzaak achter den rug is, is, zoowel wat den korrel als den halm betreft, zeer gunstig. De opbrengst van den gerst- oogst zal dubbel en die van den haveroogst enkele malen zoo groot zijn als die van het afgeloopen jaar. Met het maaien der tar we is men begonnen. Ook de vooruit zichten voor den oogst van late aardappe len en voor de opbrengst der groentekwee- kerijen zijn zeer gunstig evenals die voor den tweeden hooiojgst. De suikerbieten staan uitstekend. De totale opbrengst van den oogst in Duitschland zal die van de laatste jaren ver overtreffen. BINNENLAND, Karnrcrbod. Met ingang van 5 Aug. is verboden koemelk of schapenmelk, hetzij afzonderlijk heizij gemengd, tót boter te verwerken eveneens is bet verboden wei of room op room tot boter te verwerken. Ontheffing wordt onder - zekere voor waarden door het rijkskantoor voor vleesch en vetten (R. V. V.) verleend aan aange slotenen bij de botercontrolestations onder rijkstoezicht. Een dier voorwaarden is dat de geheele boterproductie wordt beschikbaar gesteld. o Logger op een mijn geloopeu. De Katwijksche logger, waarover men zich ongerust maakte, reedery Nic. Parle- vliet, is op een mijn geloopen. De bemanning, bestaande uit 6 man, is omgekbmen. Onder hen was de vierde zoon uit het zelfde gezin, die den dood op zee vond de drie anderen verloren bij vroegere ram pen het leven. Een schoonzoon van het getroffen gezin vond nu ook den dood in de golven. Distributie rund vleesch Aangezien men nog niet in het geheele land met de veeinventarisatie is gereed gekomen, zal de distributie van rund vleesch eerst in het tijdvak tusschen 15 Augustus en 1 September een aanvang kunnen ne men. - o Hippen noch eieren. Men schrijft aan de Maasbode Het zal niet zoo lang meer duren of het laatste ei zal van onze tafels verdwe nen zijn. Nu het vervoer van oude hen nen en hanen vrijgekomen is, beginnen veilingen en landbouworganisaties zich weer met den verkoop er van te belasten. Er wordt gaarne f 2 per K.G. leveiid gewicht gegeven, zoodat een flinke kip al gauw f 4 tot f 6 a f 7 opbrengt. Jonge haantjes en jonge hennen van pl.m. 3 maanden deden vorige week f 4,50 per stuk. Na den ruitijd zullen de meeste oude hennen wel zijn opgeruimd, en daar er geen noemens waardige aanfok tegenover staat, zullen er volgend jaar wel zoo goed als geen eieren meer te zien zij». o De Nieuw Amsterdam, Het stoomschip Nieuw-Amsterdam is Zaterdagnamiddag van Rotterdam naar Amerika vertrokken. Aan boord zijn 122 le klas passagiers, 273 der 2e en 149 der 3e klas. Verkoop Zaaizaad. Teneinde te kunnen worden erkend als handelaar in iaaizaad, behooren zoowel landbouwvereenigingen als handelaars eene aanvraag tot erkenning daartoe in te dienen vóór 15 Augustus e.k. aan het Provinciaal Zaaizaadbureau te Zevenbergen. Landbouw vereenigingen en handelaars, welke ^orC|en erkend door den Regeerings-Commissaris voor de Rijksgraaninzameling, zoo ook Land bouwers, die van de door hen zelf ge teelde gewassen (granen, zaden e» peul vruchten), op partij goedgekeurd zaaizaad wenschen te verkoopen, zijn verplicht vóór dat door hen zaaizaad zal mogen worden verkocht, eene daartoe dienstige verklaring te onderteekenen, waarvan exemplaren aan het Zaaizaadbureau verkrijgbaar zijn na onderteekening der verklaring zal de on derteekenaar een afschrift daarvan worden toegezonden. Landbouwers, die het door hen zelf geteelde zaad, afkomstig van niet te velde goedgekeurde gewassen, wenschen te ver koopen, moeten aan het Zaaizaadbureau voor Noord-Brabant te Zevenbergen, opgaaf doen van de soorten en hoeveelheden, welke zij van iedere partij beschikbaar hebben, aar voor invullingsformulieren bij het zaaizaad bureau verkrijgbaar zijn, onder bijzending van een monster a 1 K.G. (in linnen zakje) van de betrekkelijke partij, onder stórting van f5.voor elk monster, Worden de monsters voor den zaai goed bevonden, dan wordt door of vanwege het Zaaizaad- bureau de partij met het monster vergele ken en bij goedkeuring der partij, het ge storte bedrag teruggegeven. Bij niet over eenstemming wordt de partij afgekeurd, en de gestorte provisie wordt alsdan niet gerestitueerd de uitslag der keuring wordt den landbouwers na de keuring onverwijld medegedeeld door of vanwege het Zaai zaadbureau. Landbouwers-eigenaars van te velde goed gekeurde gewassen, niet-leden van de telers- vereeniging in Noord-Brabant, die zelf hun zaaizaad wenschen te verkoopen en daartoe zijn erkend, zijn verplicht volgens Ministe- riëele beschikking van 3 Juni 1918 een monster van de betrekkelijke partij aan het Zaaizaad bureau in te zenden eerst na goed keuring daarvan (speciaal zal op goede zuivering worden gelet), wordt de partij met het monster door of vanwege bet Zaai zaadbureau vergelekenbij overeenstemming kan een' partij worden verzegeld en mag eerst daarna worden verkocht. Tot het bekomen van zaaizaad bons be- noodigd zoowel voor het aangekochte als voor het zelf geteelde zaaizaad, gelieven de landbouwers zich te wenden tot den Secretaris der Landbouw-Commissie voor hunne gemeente. Voor eiken zaaizaadbon voor aan te koo- peu zaaizaad, is een bedrag van 10 cent verschuldigd, te voldoen aan den Secreta ris der bedoelde Landbouw-Commissie. Het Proriuciaal zaaizaadbuieau voor Noord-Brabaut. Keu uittocht. Verschillende te IJrnuiden gevestigde viischhandelaren hebben uit protest tegeri de verhooging in den aanslag voor de plaat selijke belasting hun personeel ontslagen. Niettegenstaande zij voor de menschen bijna geen werk hadden, hebben zij aan hen toch nog een weekgeld toegekend. Bedoelde yischhandelaren zullen zich nu buiten de gemeente Velsen gaan vestigen. Oud ruil. De heer H. B. te Winschoten verkocht een miniatuur oorlogsschip van omstreeks 1600, en dat als oud vuil op den zolder lag, aan het Ned. Scheepvaartmuseum te Amsterdam voor f1000. Diefstal ran brood- en retkaarteu. Vrijdagavond heeft de politie te Zaandam twee jonge mannen aangehouden in het bezit van 2000 brood- en 2200 vetkaarten. Deze blijken afkomstig te zijn van Krommenie, waar den nacht te voren ingebroken werij in het distributie-bureau. Voortvarendheid cu vernuft. De Koningin heeft de eeremedaille in zilver voor voortvarendheid en vernuft, ver bonden aan de Huisorde van Oranje, aari den luit, ter zee 2e kl. C. H. Brouwer verleend. Deze onderscheiding heeft naar het «Vad,« meldt de luit. Brouwer ont vangen voor het volgende staaltje van voort varendheid Ergens in het noorden was juist de rarnp inet de «Frans Naerebout« gebeurd. Een andere mijnvisscher werd er heen ge stuurd om het gevaarlijke werkje de opruiming van onder water liggende En- gelsche mijnen voort te zetten. Men kreeg een »bloernkooltje« te pakken, doch het zat onder water. Er stond zee, zoo dat van dicht naderen met het schip of met een sloep (men denke aan het onge luk met den luit. ter zee Luden op de Westerschelde, waar de sloep met vier in zittenden in de lucht vloog) geen sprake mocht zijn. De commandant wilde de mijn desondanks niet laten liggen, de plicht ge bood dat het gevaarte onschadelijk werd gemaakt. Zoo'n opdracht geeft men aan niemand, behalve aai? zichzelf. Hij ont kleedde zich en zwom en dook naar de mij». Onder water demonteerde hij een hem onbekende soort mijn en deed hem naar de oppervlakte stijgen, alwaar verder onschadelijk maken kinderspel was gewor- deu voor de mannen van het vak. En de onderofficieren en manschappen, ze stonden te trappelen aan dek, dat «hun comman dant het er goed af zou brengen, maar ook dat één van hen hel werk niet voor hem had mogen doen. Yreeselyk spoorwegongeluk bij Nijmegen. Men meldt uit Nijmegen Zaterdagnacht heeft te Vork een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, dat verschei dene slachtoffers heeft geëischt. Twee goe derentreinen van de Holiandsche Spoor, respectievelijk komende uit Rotterdam en Nijmegen zijn te 4.10 uur juist in het station op elkaar geloopen. De botsing was ontzettend. Onmiddelijk werden gedood de gehuwde hoofdgeieider Haak uit Nijmegen en de arbeider-remmer Horsting uit Arn hem. Zwaar gewond werden opgenomen de ongehuwde arbeider-remmer H. G, Peters uit Arnhem en de gehuwde losse remmer Willemsen uit Nijmegen. Licht gewond weiden de losse remmer Hokbergen uit Arnhem, de machinist Van Amersfoort uit Rotterdam en de leerlingen-machinist Strui- ving uit Rotterdam en Stouthorst. De zwaargewonde arbeider-remmer. Peters is gistermorgen 11 uur in het R. K. Zieken huis te Nijmegen overleden. De toestand van de minder zwaarge wonden en den lossen remmer Willemsen is ernstig. De materieele schade is aanzienlijk. De locomotieven werden alleen aan den voor kant beschadigd, maar in het verdere voortste gedeelte van beide treinen werd eene ont zaglijke verwoesting aangericht. De con ducteurswagens en de daarachter komende goederenwagens zijn op eikander geschoven en eenigé wagens vrijwel verpletterd. Aan den Nijmeegschen kant. stapelden eenige wagons zich tot de hoogte van een huis op anderen werden als een veertje uit de rails op het perron geworpen. Een met steenkolen* geladen wagon viel omver en stortte zijn inhoud over het stationsempla cement uit. Ook een hoeveelheid melk uit een met bussen geladen wagon ging ver loren. In een gedeelte van den trein ontstond brand, doch deze was spoedig gedoofd. Wat de oorzaak van de ramp betreft dit is een van de helaas reeds vele spoor wegrampen. Het signaal voor den uit Rotterdam komenden trein stond op »veilig« en deze reed met volle vaart door station Vork. Het signaal voor den trein uit Nijmegen stond «onveilig® en dit is door den machi nist opgemerkt. Tot tweemaai toe heeft hij het signaal «remmen vast® gegeven. Desniettegenstaande is de trein doorgere den en had de botsing plaats. Een voor loopig onderzoek heeft bewezen, dat de remmen inderdaad vast stonden en een de fect aan de reminrichting moet dus het on geval hebben veroorzaakt. Nadat doctoren uit Eist en Nijmegen de eerste hulp aan de gewonden hadden verleend, werden deze met een hulpbrancardtrein naar Nijmegen overgebracht. Uitroer ran ree. De commissie uit den Alg. NederJand- schen Zuivel bond, ingesteld om de belangen der bij deze organisatie betrokken veehou ders te behartigen, heeft in een adres aan den minister van Landbouw allen uitvoer van vee ontraden (beweerd wordt, dat van Duitsche zijde hij het aangaan van nieuwe handelsovereenkomsten met ons land o. m. de levering van 60,000 koeien zou zijn gevraagd.) In de eerste plaats omdat er in ons land, by gebrek aan slachtrijp vee, be- drijfsvee is moeten geleverd worden, het geen van nadeeligen invloed is op de finantieele uitkomsten van het veehouders bedrijf, vooral in de zandstreken. Verder omdat het de commissie de aangewezen weg lijkt om al het beschikbare rundvee, dat met het oog op den voedernood vóór den winter zal moeten worden opgeruimd, af te slachten, teneinde tegemoet te komen aan het nijpend gebrek, dat een groot deel van ons volk te wachten staat. En ook omdat het met het oog op de mest productie dringend noodig is, vooral in de zandstreken, zooveel mogelijk rundvee te houden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2