MAGAZIJN BOSCH Grossier in Sigaren, Sigaretten, Talal, Sigarenzakjes Hinthamerstraat 24, Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3801. Zaterdag 17 Augustus. 1918. FEUILLETON. KRAT ES - BAH LHANN's Heeren- en Kinderkleeding. Gorinchem. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Tel. Int. 492 (bedrukt) Alle soorten Sigaretten worden aan wederverkoopers tegen fabrieksprijzen geleverd. BÜ1TENLANDSCH OVERZICHT. Niet het minst verblijdend, zegt de offi- cieuse correspondent van Reuter, is, dat de groote zegepraal door betrekkelijk zoo geringe strijdkrachten is bevochten. Het is stellig juist, dat het succes der Britsch-Fransche aanvallen aan Somme en Avre, gemeten naar het aantal troepen, dat voor het offensief werd ingezet, buiten verhouding groot is geweest. Zoo groot, dat het niet alleen het publiek, maar ver moedelijk ook de Britsche legerleiding heeft verrast, zoo goed als het in Mei de Duit- schers verrast moet hebben, dat zij, in stede van alleen den Chemin des Dames te veroveren, tot aan de Marne doordron gen. dat die Duitsche vooruitgang tot aan de Marne mogelijk is geweest, was, zooals achteraf gebleken is, toe te schrijven aan een misrekeningvan ententezijde. Het is vrijwel zeker, dat er ditmaal geen sprake is geweest van een^dergelijke misrekening aan Duitsche zijde. Immers de kleine achterwaartsche bewegingen met defensieve strekking, die de Duitsche leger leiding in de laatste dagen van den aanval, onder andere aan de Ancre, ten uitvoer bracht, wezen uit, dat zij al dien tijd reeds met een vijandelijk offensief rekening hield. Noch de mist, noch de reeds eenmaal ge bruikte aanvalsmethode met vlugge kleine tanks zijn voldoende om geheel te verkla ren, vyaarom de Duitschers zoo holderde bolder terug zijn getrokken, en tevens een zoo groot aantal gevangenen en buit in handen der vijands lieten. Naar het schijnt, heeft voor ditmaal de beproefde Duitsche organisatatie gefaald. Gezien eenmaal het betrekkelijk geringe i aantal der offensieve strijdkrachten, gezien ook het feit, dat de Duitschers niet veel strijdkrachten aan het leger van kroonprins Ruprecht hebben onttrokken om aan de Marne te helpen, is het veeleer te ver wonderen, dat de opmarsch der geallieer den niet veel vroeger tot staan is gekomen, dan dat dit nu ten slotte gebeurt. Want daarop wijzen de berichten van heden. De vooruitgang, dien de geallieerden opgeven, is uiterst onbeteekenend, en als zij wezen lijk moeite hebben gedaan om eerder op te rukken, dan zijn die pogingen inderdaad zooals het Duitsche hoofdkwartier seint mislukt. Voor het oogenblik is het evenwicht hersteld. Dat de Duitschers zoo zeer klop hebben gekregen is alleerst toe te schrijven aan de Amerikaansche hulp. Op het oogenblik zijn er al 1.300.000 in Frankrijk ontscheept. Een respectabel getal. Hun invloed wordt natuurlijk gemerkt bij de veldslagen. Maar dan is niet weg te cijferen wat de kranige leiding van Generaal Foch heeft uitgewerkt. Vroeger was er geen eenheid aan het front der geallieerden. De verschillende legers vochten ieder op hun eigen houtje. De ge allieerde bezaten toen ook wei een over macht van materiaal en troepen, maar toen ontbrak de eenheid van leiding en het ge lukte niet de Duitschers definitief te ver slaan. Het is de vraag of dit nu wel gelukken zal. Het antwoord zal wel niet in dit jaar gegeven worden. Langzamerhand zullen de EEN LEVENSBEELD. 22 »Nou, meneer, ik kon niks meer uit hem krijgen en daarom liep ik de trap eens op en vroeg bij een paar van de buren. Nie mand wist er iets van, het waren allemaal menschen, die er nog zoolang niet woonden. Maar casueel liep ik een juffrouw tegen het lijf, die me zeiIk ben er toevallig bij geweest, toen op de voorkamer de meester bij den dooie kwam, maar gekend heb ik hem nietals je er meer van weten wilt, moet je maar eens bij juffrouw Ram gaan een huis of drie verder in de straat heeft zij een winkeltje. Toen daar heen.« »Maak een beetje voort, Janus je ver telt erg langzaam. Cornelis, bemoei je met je werk.» 3>'t Protest is af, mijnheer x»Zeg dat dan,c bromt Van Blaak, als hij hem over den lessenaar heen een ander blad ter overschrijving toereikt. »Die juffrouw Ram wist er meer van en zei, dat die Makko een hondenscheerder was geweest en dat hij een heele knappe vrouw had gehad, maar dat die vóór hem gestorven was en dat hij later aileen met zyn zoontje had gewoond.» »Hm zoo en dat zoontje »Dat noemden ze in de buurt »krates«, omdat hij een bochel had. Juffrouw Ram zei. dat die jongen op den dag, waarop zijn vader stierf, was weggeloopen, en dat niemand wist waar hij gestoven of gevlo gen was en dat 't wel apparentie had, dat de jongen te water was geraakt of zoo.« v't Is wel, dank je Je weet dus, summa summarum nog niets. »Met uw verlof, meneer, dat is wat kras gezegd, ik dacht nog al dat ik »Neem deze stukken en breng die naar den ontvanger van de registratie, dadelijk. Brommend keert Janus 2ich om, neemt zijn rosachtig schemerend hoofddeksel in de hand en vraagt bij de deur staande »nog van uw order, meneer »Dank je.« Als hij de deur uitgaat, grijpt Keesje de gelegenheid aan om, onopgemerkt door zijn patroon, een leeg pennedoosje naar Janus' hoofd te slingerenhet projectiel mist zijn doel nietdeze steekt hem drei gend de vuist toe, Keesje toont Janus zijn tong en met een slag valt de deur dicht, zoodat Krasser een inktvlak uit zijn pen laat vallen en de procureur, het hoofd om wendend, vlomperd» zegt. Gedurende eeni- gen tyd krabben de pennen over het pa pier. Mijnheer Krasser heeft nu en dan een fluisterend onderhoud met zijn patroon en af en toe wordt Van Blaak in het ge sprek gemengd. Van tijd tot tyd komen clienten, die de kantoorschei in beweging brengen en daardoor aan Keesje de gele legers hun winterkwartieren gaan betrekken en het voorjaar vari 1919 afwachten om de lang verwachte beslissing te bevechten. Als er ten minste vóór dien tijd geen ingrijpende veranderingen plaats vinden- In alle gevallen is voor dit jaar aan de Duitschers het initiatief ontrgkt en de aan vallers zijn in de verdediging gedrongen. Dit resultaat is voor de geallieerden voors hands verrassend groot. Zeker ook met oog op de militaire ge beurtenissen zijn in het Duitsche hoofd kwartier Hertling, von Ilintze en Helfferich aangekomen. Burian en Arz met Keizer Karei zijn er uit Weenen heengereisd. Het doel van deze conferentie is om op alle punten die ter sprake komen, volledige overeenstemming te verkrijgen. Dat er ook gehandeld zal worden over de vraag, hoe de centrale mogendheden zich te houden hebben tegenover Rusland, is wel zeker. Want het wordt daar hoe langer zoo meer een echt wespennest. Volgens de Engelsche bladen neemt de vijandschap tegen Duitsch- land in het Oosten hand over hand toe. Zoo schrijft de Daily Telegraph Duitschland wordt ten tijde van de grootste nederlaag, die het nog heeft geleden, in het Oosten niet alleen bedreigd door den op marsch der geallieerde expedities, maar ook door de steeds stijgende beweging van on georganiseerden tegenstand. In alle deelen van Rusland, waar Duitsche troepen staan, moeten zij alle krachten inspannen om het volk met wapengeweld rustig te houden. De vijand moge in het Westen in gevaar zijn, hij is weinig beter af in het Oosten, waar hij oogst wat hy gezaaid heeft. De Daily Croncile schrijftDe verplaat sing van het Duitsche gezantschap naar Pskof is een opmerkelijke erkenning van Duitschen kant, dat de Duitschers in Rus land zeer impopulair zijn. De Daily News Het kenmerkende feit van den politieken toestand is, dat de bols- jewiki er niet in zijn geslaagd het verza melpunt voor het volk te vinden. De val van Lenin en Trotsky zou de eerste stap zijn naar de oplossing van het Russische vraagstuk, want daaruit zou blijken, dat er krachten aan het werk zijn voor het natio naal zelfbehoud en tegen de exploitatie door Duitschland. Nu is natuurlijk de entente niet vreemd aan de beroeringen die Rusland doormaakt. Reusachtige bedragen zijn uitgegeven om het volk op te hitsen tegen de Duitschers en binnenlandsche opstand tegen de bols- genheid geven voor een oogenblik zijne zit plaats te verlaten, langer in het spreek kamertje te blijven dan noodig is, en met een onverschillig gezicht de daardoor uit gelokte verwijten van Van Blaak aan te hooren. De hangklok slaat het middaguurde procureur staat van zijn scrijfbureau open vraagt3>Is er nog iemand in de spreek kamer, Cornelis »Neen, mijnheer. 3>Dan kunnen de heeren koffiedrinken. Bedaard verlaat hij het vertrek en als zijne voetstappen niet meer in de gang klinken, staat Keesje bij de deur, zet de borst vooruit, trekt zijn mond in een deftige plooi en met onmiskenbaar talent zijns meesters spraak nabootsend, zegt hij tot de anderen *Dan kunnen de heeren gaan koffiedrin ken. Van Blaak lacht luidkeels en zelfs Kras ser grijnst. De bloemen op de ruiten zijn èn door de heldere winterzon èn door de warmte van de kachel ontdooid en als door een vloeibaren sluier zijn de dik berijpte boomen en de besneeuwde huizen van den overkant der gracht zichtbaar geworden, 't Is min der ongezellig in het kantoor en het wordt er zelfs behaaglijk, als juffrouw Bekker, de huishoudsier, met een blad, waarop bordjes met brood en kommen koffie staan, ver schijnt. jewiki te organiseeren. Maar het volk schijnt zoomin gediend te zijn van zijn eigen re geering als van den hulp der Entente. Toch willen de geallieerden in Rusland de lakens uitdeelen. Vandaar de inval van uit de Moermanskust waar de Japanners met de Tjecho-Siowaken verder rukken tegen de »roode gardes op. Het doel der Entente is natuurlijk, in Rusland vuistpanden in handen te krijgen, om bij een algemeene vredesconferentie een tegenwicht tegen Duitschland te hebben en te kunnen zeggen. »Gij, Duitschers, hebt de Russische ko renschuren veroverd, wij hebben de Rus sische delfstoffen in handen gij hebt het Don-gebied, wij hebben het Moerman-ge- bied, gij hebt Kief wij hebben Petrozawodsk gij hebt op grond van het zelfbeschikkings recht gebieden van Rusland gescheiden, wij zullen datzelfde doen.» De Bolsjewiki hebben al het mogelijke gedaan om de entente tot andere gedach ten te brengen zij hebben den lieveling der entente, den bekenden Oostenrijkschen socialist Karl Radek, die thans ondermi nister ven buitenlandsche zaken is, naar Wologda, den zetel der entente-diplomatie gezonden, maar hij is zonder resultaat naar Moskou teruggekeerd en het is geen ge heim meer dat de entente een open oor log tegen de Sowietregeering gaat voeren. Het spreekt vanzelf dat de bolsjewiki nu meer dan ooit gevaar loopen uit het zadel gewipt te worden, want de entente zal haar uiterste best doen, de troepen, die reeds tegen de bolsjewiki in het veld staan, onder haar leiding te brengen en aan de versnippering van die krachten een einde te maken. Van verschillende zijden wordt in den laatsten tijd aangedrongen op vredesbe middeling door de neutralen, Zoo wijst de Neue Zürztg. er op, dat de heele we reld snakt naar vrede. Al is er op het oogenblik nog niet aan te denken, dat men de vredesvoorwaarden zou kunnen formuleeren, toch zou een be spreking over een eventueel te stichten volkerenbond en de waarbergen van den toekomstigen vrede wel mogelijk zijn. Het blad vraagt of de tijd daarvoor niet gekomen is en wijst op de ethische poli tieke en cultureele beteekenis, die het voor Zwitserland zou hebben, als daar een con ferentie tot dat doel zou plaats vinden. Ook het Zweedsche blad Aftontidningen wijst in een hoofdartikel op de gevaren van een verlenging van den oorlog. Het De geur der koffiie verspreidt zich door het vertrek en werkt zoo opwekkend op Keesje, dat deze met één sprong de juf frouw nadert en haar de woorden ontlokt »Je bent toch een akeligheid, altijd moet je iemand aan het schrikken maken. »Je hebt er geen suiker in gedaan. Waarom geef je de anderen suiker en mij niet »Zeur niet, Keesje, neem nu je kop van het blad, er is suiker in.« »Zoo nu geef dien kop dan maar aan Van Blaak. »Cornelis, geef me mijn broodje en mijn kop koffie, en houd de juffrouw niet lan ger op.» ïOch, meneer Krasser, die jongen is een plaag, 't is iederen dag weer hetzelfde gezanik. Een mensch staat hier net voor mal.» »Kijk dan toch uit, je morst er de helft weer overheen, ezel pruttelt Krasser, als Keesje hem het gevraagde in een onbe hoorlijk hellenden stand toereikt. »Is het nu gedaan? 'k Zal het aan me neer zeggen, hoor, naarheid knort juf frouw Bekker, als Keesje, na zich van het zijne te hebben voorzien, onder tegen het blad een slag geeft. »dag, juffrouw I» Bons de deur valt dicht. »Je bent toch een traiter,« zegt lachend Van Blaak, intusschen zijn broodje verobe- DRAAGT blad is van meening, dat de vredesvoor- uitzichten tegenwoordig zeer gering zijn, voornamelijk tengevolge van het deelnemen van Amerika aan den oorlog. Zoolang Amerika streefde naar het herstel van het evenwicht in de wereld, kon het neutra- liseerenden en pacificeerenden invloed uitoefe nen. Maar het gevaar bestaat, dat wolven zich hullen in de vacht van pacifisten en dat zij hopen te oogsten, wat een ijverige vredeswil heeft gezaaid. Dit is een der groote gevaren van de verlenging van den oorlog. Het tweede gevaar ziet Afton tidningen daarin, dat sommige staten evenais Rusland in ontbinding zullen ge raken, want zonder twijfel beteekent een verlenging van den oorlog verval. Een en ander geeft het blad ten slotte aanleiding om te dringen op neutrale bemiddelings pogingen. Wanneer nu maar'de gansche pers schreef in denzelfden geest kwamen wij voorzeker het eind van dezen noodtyd met rassche schreden nader. Doch daar zijn nog maar al te veel bladen die de volkeren opjagen ten strijde. Zoo schrijft het Engelsche blad National Revicum, hetwelk zich steeds door zijn haat jegens de Duitschers onderscheiden heeft x>Zelfs wanneer de Fransche regeering naar Bordeaux zou vluchten en de Engelschen te land overweldigd zouden worden, zouden wij een Duitsche vrede geen stap nader zijn gekomen want wij mogen eenvoudig dezen oorlog niet verliezen. De Duitscher toch is nog redelijk, noch menschelijk. Het rend. Krasser staat voor het venster en ziet naar buiten met de eene hand brengt hij zijn kop koffie aan den mond, en met de anderë trommelt hij op de ruit. Keesje staat voor het andere raam en zegt eens klaps met vollen mond 3>Dat is een mooie jongen Snel veegt hij met de hand op het glas een plek schoon, en herhaalt »Kijk eens, Van Blaak, wat een uitge droogde stokvisch staat hier op de stoep, Die man kijkt zeer onwelvoeglijk en brutaal naar binnen,» merkt Krasser aan. »Ik geloof waarachtig dat hij hier moet wezen jawel, hij leest het naamplaatje.» In de gang klinkt de huisschel. Keesje stormt naar voren en komt een oogenblik later weer binnen, terwijl hij neuriet»toen pierlala lag in de kist. Ik heb hem in het spreekkamertje gelaten 't is net de huisbaas uit de poppenkast.» Cornelis, ik verzoek je die onbetame lijke aardigheden op de kliënten van mijn patroon achterwege te latenbovendien kan niemand aan zijn uiterlijk iets toe- of afdoen.» Ik kan het niet helpen, mijnheer Kras ser 't is ook zoo'n grappige vent en ik laat me villen als het niet die pandjesbaas is, waar Janus van morgen van vertelde. U is er nog vet 3iGa op je plaats en gedraag je behoor lijk.» Mil UMtIA voir let Unit vio Heisioi 11 Alteng, Ie Laiostraat ti U Bo mi! el em art GUBA V: A-'-r-2 3>Zeg, wilt jij wel van mijn koffie af blijven Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1