A s een afzichtelijk beest, dat in menig op zicht den duivel in de schaduw stelt. Daar tegen moeten wij strijden, ondanks alle vrienden van een vreedzaam vergelijk, die alle moeilijkheden tusschen menschen door overeenkomst zouden willen oplossen. Zij vergeten daarbij, dat wij ditmaal niet met menschen te doen hebben, maar met Duit- schers. Derhalve wordt al het gezwets over vergelijk zonder beteekenis.s Op dergeljjke wijze worden in Engeland de gemoederen opgezweept en wordt de de oorlog verlengd. buitenland.' Ter rervaiiging van wol. In de Köln. Volks-Ztg. betoogt een des kundige, dat de verwachtingen, die men van de zoogenaamde »Stapelfaser« koestert, wel wat te hoog zijn gespannen. Hij acht het niet waarschijnlijk, dat deze vezels in derdaad, zooals is medegedeeld, reeds in den aanstaanden herfst de geheele wol behoefte van Duitschland zullen dekken. Daardoor ontbreekt het aan voldoenden chemicialiën voor de vervaardiging dezer vezels. Daartegen staat echter, zegt de deskundige, dat de van deze vezels ver vaardigde producten de wol volkomen ver vangen, ja wat degelijkheid, elasticiteit en kwaliteit^betreft zelfs beter zijn dan wol len goederen. Duitschland zal in den ko menden vredestijd volkomen onafhankelijk zijn van de Australische, de Zuid-Afrikaan- sche en de La Plata-wol, waardoor per jaar ruim 400 millioen Mark (tegen vredes prijzen berekend) voor de Duitsche volks huishouding behouden zullen blijven. Het volgende is ontleend aan de propa- gandatelegrammen van Wolff. In de eerste dagen van den aanval wa ren de Engelsche en Fransche gevangenen vol vertrouwen en overmoedig. In den laatsten tijd is, zelfs bij officieren, ver moeienis en gedruktheid te constateeren. Na het groote succes der eerste dagen, had men niet verwacht, dat het offensief zoo spoedig tot stilstand zou komen en de hoop, dat men op de tanks had gebouwd, is teleurgesteld. De Fransche gevangenen zijn veront waardigd, dat er al 4.300.000 Amerikanen in Frankrijk zijn geland, en niettemin zij zelf den grootsten last van het offensief moesten dragen. Voorts betoogt de Deutsche Tageszeitung, dat het eigenlijk doel van Foch moet zijn geweestde vernietiging van de Duitsche strijdkrachten, en dat dit plan is mislukt. Twee Engelsche torpcdebooteu getorpedeerd. Van de Engelsche torpedobooten, die het Donderdagmiddag binnen gekomen Engelsche konvooi beschermden zijn er twee ongeveer dwars van Scheveningen getorpedeerd, waar bij vier schepelingen verdronken. De aanval op de torpedobooten moet ge schied zyn bij de verwisseling van de in en uitgaande konvooien. BINNENLAND. Ontsmetting van tarwe en gerst tegen steen- eu stuifbraud. Hoewel de bestrijding van den steenbrand bij tarwe en gerst zeer gemakkelijk is uit te voeren en die van den stuifbrand meer moeite kost, maar toch praktisch zeer goed toegepast kon worden, wordt aan deze bestrijding door vele landbouwers nog steeds niet voldoende aandacht besteed. Dit heeft tengevolge dat zoowel de steen als de stuifbrand nog zeer vaak voorkomen en soms in niet onbelangrijke mate. Daardoor wordt niet alleen de opbrengst verminderd, maar kan het zaad ook niet voor zaaizaad gebruikt worden, daar velden, waarin genoemde ziekten voorkomen, bij de keuring van gewassen te velde, moeten worden afgekeurd. Zoowel om de graanopbrengst te ver meerderen, als om gewassen te telen, die vrij van brandziekten zijn en dus voor zaaizaad kunnen worden verkocht, is daar om bestrijding van steen- en stuifbrand gewenscht. De steen brandbestrijding is zeer eenvoudig en bestaat alleen in het vochtigen en omscheppen van het zaai zaad met een kopervitriooloplossing 20 gr. op 2% H.L. tarwe of gerst.) De stuif- brandbestrijding kan alleen geschieden door het zaaigraan, nadat het vooraf eenige uren in water gekweekt is, gedurende 10 minuten te dompelen in water van 51 gr. voor tarwe. Deze heetwaterbehandeling geschiedt het best in het groot (b.v. in een zuivelfabriek), maar hun bij kleine partyen ook op de boerderij in een ton geschieden. Nadere inlichtingen hierover verschaft ondergeteekende gaarne. Ten einde het gebruik van kopervitriool, ter bestrijding van steenbrand, zoowel mo gelijk te bevorderen, heeft de Phijopatho- logische dienst overleg gepleegd met han delaren in dit artikel, ten einde te geraken tot het verkrijgbaar stellen van pakjes kopervitriool, inhoudende 2 ons, voldoende, voor ontsmetting van 1 H.L. tarwe of gerst, waarop dan de wijze van uitvoe ring der ontsmetting nader wordt aange geven. Door een aantal handelaren zullen dergelijke pakjes nu in den handel worden gebracht. Men koope echter alleen die, waarop garantie wordt gegeven voor den inhoud (2 ons kopervitriool van gehalte (25 koper) en levering onder A.H.V. Het plv. Hoofd an den Phijtopatholo- gischen Dienst N. van Poeteren. o De ,,Spaausche griep" Over dit onderwerp geeft de N. Rott. Ct, een zeer lezenswaardig artikel, van de hand van Dr. P. H. Kramer. We ne men het volgende over Indien wij de huidige epidemie met de laatste groote pandemie van den winter 18891890 vergelijken, vinden wij kli nisch vrijwel hetzelfde beeld. Van laatst genoemde epidemie is ook de geografische verbreiding tot in kleine bijzonderheden bekend: In 1889 werd de ziekte reeds in Juni in Turkestan waargenomen, in Octo ber was zij in West- en in Zuid-Rusland doorgedrongen en hier uit volgende in November een inval in Duitschland in de Noorsche rijken, in Oostenrijk, in Zwitser land en in Frankrijk. Vervolgens ver breidde de influenza zich in December in een snel tempo over geheel Europa en begon toen ook reeds in Noord-Amerika te heerschen. In Januari 1890 vertoonde de epidemie zich in Noord-Afrika, Midden- Amerika, China en Japan, trad in Febru ari ook in Zuid-Amerika en Ceneraal Afrika op, om ten slotte haar gevreesde rondreis in Maart en Aprii te eindigen in Austra lië en Zuid-Afrika. Een en twee jaren later werd deze groote epidemie nog door verschillende kleinere gevolgd. In ons land is over de epidemie van 1890 door eene commissie van medici een enquête bij de doktoren ingesteld, op dezelfde wijze als dit in naburige landen toen geschiedde en de buitengewoon be langrijke uitkomsten van deze rondvraag zijn, in een rapport vereenigd, in 1893 gepubliceerd. Duidelijk blijkt .hier uit, dat de influenza zich op de gewone wijze zeer snel langs de groote verbindingswegen had uitgebreid in de groote centra, om van daaruit secundaire haarden in kleinere plaatsen te vormen, totdat ten slotte ook meer geïnsoleerde bevolkingsgroepen werden aangetast. De influenza brak toen in de groote steden van ons land in de tweede helft van December 1889 zeer krachtig uit, maar woedde slechts enkele weken, Nog in Januari 1890 was het hoogtepunt bereikt en in Februari, dus IV2 2 maand na het begin, was de epidemie ge ëindigd. Van de meeste influenza-epidemieën in dichtbevolkte centra vindt men veelal dezen tijdsduur voor de plaag opgegeven. Steenkolen uit Duitschand. De aanvoer van steenkolen en cokes uit Duitschland is thans voor onbepaalden tijd definitief geregeld, Langs het station Zeve naar blijft voorloopig de invoer bestendigd van ongeveer vijftig wagens per etmaal. De prijicn van den huisbrand. Naar aanleiding van de publicaties be treffende den aanvoer van Duitsche kolen heeft men ons gevraagd, of de prijs van den huisbrand nu ook, gelijk ten vorigen jare, berekend zal worden naar dien van de uit het buitenland geleverde brandstof. Dat is niet het geval. De prijzen van huisbrand zijn in den loop van April 1918 voor het tijdvak 1 Mei 1918-30 April 1919 gepubliceerd. Zij zullen, onafhanke lijk van den prijs der buitenlandsche kolen, worden gehandhaafd. Wel heeft ook thans een z.g. egaliastie van prijzen plaats, maar deze geldt uitsluitend voor de industrie, de spoorwegen en de gasfabrieken. (Hbld.) Kaarsen. De minister van landbouw, nijverheid, en handel heeft tot de gemeentebesturen de volgende circularie gericht Onder verwijzing naar mijn circulaire van 3 dezer, gericht tot de gemeentebesturen, in zake de voorziening van zeep en kaarsen gedurende de eerstkomende maanden, zij u medegedeeld, dat de voorraad kaarsen en kaarsenmateriaal zoo gering is, dat bij de toewijzingen van kaarsen de uiterste zuinigheid in acht dient te worden genomen. Bij de toewijzing van de maanden Sep tember en October zal in de eerste plaats rekening worden gehouden met de voor ziening van kaarsen voor de z.g. lichtlooze gezinnen. Deze gezinnen kunnen voor deze beide maanden te zamen slechts één pak kaarsen per gezin ontvangen. Waar in de maanden September en October de behoefte aan kunstverlichting nog niet zoo groot is als in de volgende maanden, is het rant soen voor deze maanden betrekking laag gesteld, opdat voor de wintermaanden zoo mogelijk een iets grooter quantum beschik baar zal blijven. 0 Rookers-overweging. Twee oudjes zaten aan den wegkant genoeglijk hun pijpje te rooken. D'r i3 eigenlijk niet veel pleizier aan dat rooken, merkte de een somber op. Hoe kom je daarbij vroeg de ander verbaasd. Wel, als je je eigen takak rookt, dan denk je er aan, hoe vreeselijk veel ze kost en rook je tabak van een ander, dan stop je je pijp zoo vast, dat hij niet trek "bekendmaking. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend dat als correspondent van het Rijkskan- töar voor Vee en Paarden, Bijkantoor Noord- Brabant en als zoodanig belast met het bijhouden der lijsten ^en registers betreffen de de veranderingen in do veestapel is aan gewezen de Heer G. Timmermans alhier, bij wien tevens de aangiften voor huis- siacht, na alvorens een daarvoor bestemd formulier ter gemeentesecretarie te hebben aangevraagd, behooren te geschieden. De aandacht wordt er op gevestigd dat laatstbedoelde aanvragen vóór 1 Septem ber a.s. moeten plaats hebben. Heusden, 16 Augustus 1918. De Burgemeester voornoemd. HONCOOP. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Dinsdag 13 dezer werd alhier eene keuring gehouden van heng sten (stamvaders) met afstammelingen. Voor de afstammelingen waren voor eiken hengst hoogstens 12 premiën van f 10.beschikbaar gesteld, terwijl, wan neer van een stamvader minstens 7 af stammelingen geprimeerd werden, deze een fokpremie ft f50.ontving. Aangeboden werden Banus met 27 en Cicero met 28 afstammelingen. Van Banus werden 9 veulens geprimeerd, en wel die toebehoorende aanA. Straver Wz. te Babiloniënbróek, A. van Honk te Eethen, W. Straver Az. te Babiloniënbroek, E. van der Beek te Genderen, M. J. van dei- Beek te Genderen, Gebrs. van Oudheusden te Hedikhuizen, Gebrs, Noorloos te Alm- kerk en twee van Jac. Buis te Herpt. Van Cicero werden 14 afstammelingen geprimeerd, n.l. een Veulen van H, de Bolt te Dussen, een veulen van W. J. Branderhorst, te Eethen, een veulen van Kinderen Verhoeven te Doeveren, de l1/3- jarige Evola van H. Smits te Waspik, de 1 Va-jarige Ebie van A. Snoek Wz. te Almkerk, een 1 Va-jarige van W. Bleijen- berg te Wijk, de 4 Va-jarige Etha van Wed. J. Branderhorst te Eethen, de 2Va- jurige Dona van G. J. W. Branderhorst te Eethen, de 21/2-jarige Daakje van D. van Buuren te Meeuwen, de 2Va-jarige Dannate van dezelfden, de 2Va*jarige Dina van A. Straver Wz. te Babiloniënbroek, de 3Va*jarige Curate van Wed. J. Bran derhorst te Eethen, de 5Va-jarige Aranka van H. Smits'te Waspik, en de 8Va-jarige Johanna III van H. Nieuwkoop te Dron- gelen. Aan Banus en Cicero kon dus beiden een fokpremie worden toegekend. Na afloop van deze keuring werd nog een keuring gehouden van lVg-jarige mer- riën, waarvoor 8 premiën f 25.waren uitgeloofd. Aangeboden werden 6 merriën, waarbij 2 van Belgisch ras. Bekroond werden de bruine Etha van Wed J. Branderhorst te Eethen en de donkerbruine van Cicero, van W. Bleijen- berg te Wijk. Met de Spaansche Griep begint het te verminderen. Veel militairen zijn reeds uit de ziekenhuizen ontslagen en onder de burgerij keert langzaam een ieder tot den arbeid terug. Ook onze Boekdrukkerij en Binderij hoopt Maandag a.s. weder met voltallig personeel te werken. Het Patronaatsgebouw dat door de militairen tijdelijk in gebruik was genomen wegens de heerschende 'Spaansche ziekte, is nu weder geheel ontruimd. Zoodat het weder voor zijne verschillende doeleinden geopend kan worden. Werkendam. Onxe dorpsgenoot, de heer H. J. van der Brugge behaalde Woens dag te 's Gravenhage de akte voor Fransch L. O. Aalst. Bij de gehouden verhuring van toemaatgras op den uiterwaard »de Zaai- waardc, alhier waren veel liefhebbers en gingen dientengevolge de prijzen zeer hoog. Er werd besteed voor een schaar van eene koe van f 70 en f 75. Almkerk. Op Vrijdag 9 dezer werd alhier een keuring gehouden van stam- hengsten met afstammelingen. Aangeboden werd de hengst Rinaldo van A. Verschoor alhier. Van zijne afstammelingen werden 9 met een premie van f '10.bekroond, zoodat aan Rinaldo zelf een premie van -f 50.kon worden toegewezen. Tevens werd een keuring gehouden van 11/9-jarige merrieveulens, waarvoor 8 pre miën ft f25.waren uitgeloofd. Slechts 2 veulens hiervan konden wor den bekroond, n.h de bruine bles Evala van Cicero van H. Smits te Waspik en de zwarte witvoet Ebie van Cicero van A. Snoek Wz. te Nieuwendijk. Bommelerwaard. In deze is men druk bezig met den korenoogstmet de tarwe is ook reeds een begin gemaakt. Het ge was valt zeer mee. De aar is groot en de korrel dik. Trouwens men kari zeggen alle veldgewassen staan over het geheel geno men goed. Het warme vochtige weer van de laatste weken en de daarop gevolgde zonnige dagen ïijn aan den landbouw zeer ten goede gekomen. Brakel. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier door ds A. Os kam te Benthuizen. Hsesbeea. Alhier worden pogingen aangewend om in den komenden winter electriciteit te verkrijgen. Nieuwendijk. In de afgeloopen week had de Electriciteitscommissie voor deze gemeente een vergadering voor belang hebbenden uitgeschreven, die a.s. winter voor electrisch licht in aanmerking wiiden komen. De vergadering was zeer druk bezocht. De voorz., de heer A. Z. Snoek, sprak een kort openingswoord, waarna hij aan den heer J. C. Buiser het woord gaf. Deze zette daarna uiteen wat de plannen der commissie waren. Zij wilde in over leg met de Provinciale Centrale een ge bouwtje zetten, waarin een motor van on geveer 25 p.k, kwam te staan, die den stroom voor de gemeente voor den tijd van 5 jaar zou leveren. Er zou dan met een lijst worden rond gegaan, waarop een ieder zou kunnen tee kenen hoeveel lichtpunten hij noodig had. Het eerste lichtpunt kost f 3.60, het tweede f 3. het derde f 2.40, en het vierde f 1.80 De voorz. deelde nog mede, dat' nog benoemd waren tot leden der commissie de Heeren J. den Dekker en C. Walraven. Nederhemert. Onze predikant Ds. C. Verloop is voornemens op Zondag 1 Sep tember des namiddags 3 uur afscheid te nemen van de Ned. Herv, gemeente en op Zondag 8 September des namiddags 3 uur zijn intrede te doen te Zöelmond, na des voormiddags bevestigd te zijn door Ds. Van Elden te Terkaple. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier ds. H. Kiuin te Stitswerd (Groningen). üadheasden. Door den heer Cox, is naar we vernemen een verzoekschrift gericht aan het gemeentebestuur van Drunen met het verzoek om een perceel grond, nabij het station aan hem te verkoopen, om daarop een fabriek te bouwen voor het vervaardigen van hoepels enz. Raamsdonk. Onze dorpsgenoot, de heer P. J. Broeders, slaagde voor de hoofdakte. Door de regeeringsmaatregelen staat de handel in hooi geheel stil. De stoom- hooiperserij der firma Huisman Lank- huyzen heeft een groot gedeelte van haar personeel moeten ontslaan. Bij den raad der gemeente is een voorstel ingediend om de openbare lagere school op te heffen. Sleeuwijk. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen Ds. J. J. Kioots te Langerak. Veen. Voor de aangebrachte partijen aspergeboonen op de veiling alhier, werd 30 ct. per kg. besteed. 40% der aange voerde hoeveelheid werd door den exporteur d. D. alhier, aangekocht voor het buitenland, Voor eene schaar op den uiterwaard »de Ravens waard alhier, werd door de landbouwers f 20 per koe betaald. De prijs hiervan is zeer billijk. Ook het toemaatgras is flink ontwikkeld. Maandag 11. herdachten E. Simons en zijne echtgenoote C. Timmermans hunne 50jarige echtvereeniging. Het mag gezegd worden, dat zij bij deze gelegenheid vele blijken van belangstelling mochten onder vinden, Wij wenschen beiden nog eene reeks van jaren eene flinke gezondheid toe. Wijk. Als een bewijs dat in deze ge- gemeente nog goede paarden worden gefokt diene, dat bij de op 13 Augustus j.l. te Heusden gehouden keuring de Wed. D. Bleijenberg met een anderhalf jarige merrie twee éérste prijzen heeft behaald en het dier verkocht heeft voor f 1000. Zaltbommel. Op de Dinsdag gehou- dnn weekmarkt waren aangevoerd 71 biggen welke verkocht werden voor 30 tot 40 gld. Voor huisslachting was flinke omzet. Zailichem. De rijwielhandelaar Post- huma alhier toonde ons heden een fiets, waarom houten banden waren gelegd, die volgens eigen uitvinding van iepenhout ver vaardigd waren. Bij de genomen proeven op landwegen voldeden deze nieuwe banden uitstekend. VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE HEUSDEN, op Zaterdag den 17 Aug. 1918. des namiddags te 2j$ ure, ten Raadhuize dezer Gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Aanbieding gemeente-rekening en re kening levensmiddelenbedrijf over 1917, 4. Het opmaken eener aanbeveling ter benoeming van twee zetterswegens gewone aftreding van de heeren G. van Everdingen en L Verhoeven. 5. Verzoek van de firma de Haan Oer- lemans tot aankoop van gemeentegrond bij de Scheepswerf. 6, Verzoek Directie Conservenfabriek onderhandsche verhuring terrein bij de fabriek. 7. Voorstel van B. en W. salarisregeling onderwijzend personeel. 8 Vaststelling kohier hoofdelijken omsiag 4918. PREDIKBEURTEN. 18 Aug. Geref. kerk A, vm. 9,30 u. en nm. 6 u. ds. André. Geref. kerk B, vm. 9,30 u. H en nm. 6 u. ds. ds. Feite naar uit Suawoude. Chr. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 6 u. leesdienst. Aalburgnm. 3 u. ds. Gobius du Sart uit Wijk. Geref. kerk vm. 9,30 u. en nm. 2 u. ds. Bosch. mans. Dugteren uit Heusden. Drongelen, nm. 2 u. ds. van Asch. schendijk. Ewoldt. nm. 3 u, leesdienst. Chr. Geref. kerk vm. 9,30 u. en nm. 3 u. leesdienst. Heesbeen, geen dienst. nm. 6,30 ds. de Bruin. Nederhemert, Z.z. vm. 10,30 en N.z. nm. 7 u. ds. Verloop. Geref. kerk, vm. 10 en nm. 6 u. ds. Akkerhuis. Burgerlijke Stand. Pouderoijen, over de maand Juli. Geboren Johanna, d. v. G. ten Hagen en E. BokHendiika, d. v. B. Exalto en Heusdenvm. 10 u. ds. Ruijsch van Dug- teren en nm. geen dienst. Geref. kerk, vm. 9,30 leesdienst en nm. 6.15 u. ds. Bosch uit Almkerk. Werkendamvm. 9,30 en nm. 6 u, ds. v. d. Pol. Aalst, vm. 9,30 en n.m. 2.30 u. ds. Japchen. Geref. kerk, vm. 10,30 u. en nm. 3 u. leesdienst. Almkerk, v.m. 10 u. dr. Montijn. Andel, vm. 10,30 u. en nm. 3 u. ds. v. d. Put. Baardwijk, vm. 10 u. ds. Louwe Kooij- Babylonisnbroek, Besoijen, vm. 9.30 u. ds. Dierkens. Doeveren, nm. 3 u. ds. Ruijsch van Drunen, nm. 2 u. ds. Kolkert van Loon- Eethen, vm. 10 u. ds. v. Asch. Gameren, vm. 9.30 u. en nm. 6.30 u. ds. Giessen, vm. 10 u. ds. Benders. Genderen, vm. 10.30 u. ds, Feykes. Geref. kerk, vm. 9,30 en nm. lezing. 8-Gravemoervm. 9,30 u. ds. van Meer en nm, geen dienst. Geref. kerk. vm 9,30 u. en Herpt, geen dienst. Nieuwendijk, Geref. kerk, vm. 10.30 en Rijswijknm. 2.30 u. ds. Benders. Sleeuwijk, nm. 2 u. ds. Gobius du Sart uit Woudrichem. Sprang, vm. 9,30 u. ds. Groeneveld. Geref. kerk, vm. 9.30 u. en nm. 2.30 u. leesdienst. Uitwijk, Veen, vm. 9,30 en nm. 6 u. dr. Tjalma, Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2. u. leesdienst Vlijmen, geen dienst. Waspik, vm. 10 u. en nm. 2,30 u. ds. Jonkers. Woudrichem, vm. 9,30 u. dr. Gobius du Sart. Wijk, vm. 10.30 u. ds. de Graaff.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2