MAGAZIJN s-BOSCI Grossier in Sisaren, Sigaretten, TM, Sigarenzakjes Hinthamerstraat 24, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3805, Zaterdag 31 Augustas1918. FEUILLETON. li H AT ES, ÜAII L.VIASN's ïleeren- en liimlcrkleeding;. GorinclieiH. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.05, francoper post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. 492 Tel. Int. 492 (bedrukt) Alle soorten Sigaretten borden aan wederverkoopers tegen fabrieksprijzen geleverd- BÜITEHLAMDSCH OVERZICHT. Het staat er met de Duitschers slecht voor. Eerst zulke verbijsterende successen, een voorttrekken onweerstaanbaar, zoo ver rassend snel, dat er gedacht werd aan een terugwerpen tot aan de zee, ja tot in de zee. En nu juist liet tegenovergestelde. De Duitschers moeten terug. Eike dag al meer. Nu zijn ze de Somme al overge trokken. De verbluffende snelheid, waarmee zij deze gevaarlijke beweging hebben volbracht, bewijst dat zij de kunst van snel te ma noeuvreeren nog niet verleerd hebben, al geldt het hier dan ook een achterwaart- sche manoeuvre. Aan den Zuidelijken kant, waar de overgang het gevaarlijkst was, is hij het eerst bewerkstelligd. Verder naar het Noorden, waar de Duitschers een goede dekking hadden in het oude trechterveld van den Sommeslug, zijn vermoedelijk de troepen bij Péronne en Brie nog bezig over de rivier te trekken. Hierdoor is voor de geallieerden de kans verkeken, de Duitsche legers voor de Som- me een ramp te bereiden. De Duitschers gingen te langzaam terug, zoolang zij on der vijandeiijken druk stonden, en te vlug, zoodra die druk verminderde. Hoe verschrikkelijk het in de laatste gevechten toegaat, blijkt uit bet bericht van een ooggetuige, die beschrijft hoe de Britten en Duitschers hardnekkig met hand granaten en bajonetten streden in de duisternis of bij het licht van eenige brandende tanks, waarvan de petroleum in brand was geraakt door het granaatvuur. EEN LEVENSBEELD. 26 Strijkman is zoo verdiept in het be schouwen der voorwerpen, dat hij niet oogenblikkelijk bemerkt dat er iemand in den winkel is gekomen en eerst door een met gedempte stem geuit »goeden avond® opmerkzaam wordt. »Wat wilt u vraagt hij even opzien de. Wou vier gulden hebben op een doekspeld.® ïZoo'k zal je helpen, hm 1 vier gulden dan moet 't al een mooie speld zijn hij neemt de lamp, draait de pit iets of wat op en plaatst haar op het ta feltje naast zijn lessenaar met de woorden »Laat 'k nu eens kijken Als het licht op de vrouw en den jon gen valt, deinst Strijkman onwillekeurig terug zijn oogen worden onnatuurlijk groot en vestigen zich op den knaap, die hem onnoozel aanziet. Krates 1 zegt Strijkman vrij luid, ter wijl hij de lamp grijpt en omhoog houdt om den jongen beter te kunnen zien. »Je behoeft mijn jongen niet uit te schelden, hoor 1 'tkind doet je immers De gloed van de vlam, dio 90 voet hoog was, verlichtte den hemel en maakte het mogelijk honderden -van Britsche vliegers te zien, die waren opgestegen ondanks den stroomenden regen en het machinegeweer vuur van den vijand, terwijl duizenden mannen in een doodelijke worsteling waren gewikkeld. Twee Duitsche divisies werden volkomen in de pan gehakt, zoodat het terrein met duizenden dooden'en gewonden was bedekt. De ontzaglijke tragedie ein digde met de nederlaag van den vijand. De Times betoogt in een artikel over den militairen toestand, dat de algemeene toestand beheerscht wordt door de plannen van den vijand en afhangt van de vraag of de Duitschers in staat zullen zijn hun stabiliteit te herwinnen op een linie van hun eigen keus. Hun blijkbaar besluit om het slagveld aan de Somme te verlaten, is begrijpelijk genoeg het zou de Duitschers, na de zware tegenslagen, die zij geleden hebben, zeer gelegen komen om ons voor den Winter in het bezit te laten van de ijselijke woestenij van het Somme-sJagveld en van de verlaten streken van Hinden- burg's laatsten terugtocht, zoo zij stand konden houden op een niet te ver naar achteren gelegen linie. Ons doel is na tuurlijk hun niet het voordeel vari de keus te geven, zoo wij daar iets aan doen kun nen. Het ligt voor de hand, dat, indien de Duitschers de hoop opgegeven hebben de overwinning in het Westen te behalen, zij een of andere ver gaande beslissing kunnen nemen omtrent het verkorten van hnn linie, maar zij moeten ook bedenken welken neerdrukkenden invloed een massa niets,« bromt de vrouw en ontevreden laat zij er op volgen »Ouwe kerel je moest je schamendank God dat jij geen bochel hebt.« De pandjesbaas herstelt zich en ant woordtWordt maar niet boos, juffrouw, ik schrikte van den jongen, omdat® hy voleindigt nietwant met de snelheid des lichts schiet hem nogmaals de gedach te door het hoofd »<Iie jongen lijkt als twee druppels water op Krates.® ïKom 'k heb geen uren den tijd wil je nou 't speldje zien of niet »Dadelijk juffrouw De oude man is van zijn verbazing eeniger- mate bekomen en neemt werktuigelijk het aangeboden voorwerp in de hand, beschouwt het opmerkzaam bij het lamplicht en vraagt avier gulden, zei uwZijn oogen vestigen zich, terwijl hij spreekt voortdurend op den jongen. »Kun je vijf geven, des te beter 1® Vyf 'k zou je danken, geen rijksdaal der »Geef dan maar weer hier, 't is een mooie doekspeld met een echt steentje.® »Hm I hm echt, dat is nog de vraag.® De pandjesbaas laat het kleine juweeltje, dat in den doekspeld gevat is, in het licht fonkelen, brengt het aan de punt van zijn tong, wrijft er mede over zijn mouw, neemt een loep en bekykt het nog eens aandachtig. »Hm't kon toch wel een echt steentje wezen.® Zijn gedachten terugtocht op de reeds terneergeslagen be volking in Duitschland zal hebben. Dat de Duitschers zoo klop krijgen is voor een groot deel te danken aan de tanks. De infanterie is niet meer de ko ningin van het slagveld, zoo schrijft een Fransch kamerlid, de mechaniek is dat ge worden. Weldra zullen er andere mecha nismen uitgevonden worden tegen den tank de anti-tankkanonnen zullen sterk toenemen, de pantsergranaten zullen verbeterd worden de Duitschers zullen in navolging van ons ook zooveel tanks in het gevecht voeren als zij kunnen maar wij zijn hen voor, wij zullen onze inspanning vertienvoudigen, aan onze tanks zal de overwinning zijn. De aarivalswagens zijn de stormrammen der victorie. Al zit hier natuurlijk grootspraak in, niet te ontkennen is, dat deze vreese- lijke gepantserde wagens dood en verderf uitspuwen waar ze weten door te dringen en ontschatbare diensten bewezen hebben bij het laatste offensief. Het is nu maar de vraag of het de ge allieerden gelukken zal hun vijand uit Frank rijk terug te drijven naar zijn eigen land. Of hem zoo in het nauw te brengen dat hij om genade smeeken moet. De aan vallers van nu zeggen dat zal. Er is een groote verandering gekornën in de stem ming onzer soldaten zoo schrijft Philips Gibbs, de bekende oorlogscorrespondent, aan de Times Ons leger schijnt opgeleefd te zijn met een geweldige hoop, dat het nu snel op zal schieten met deze zaak. De mannen vechten -voor een spoedige overwinning en spoedigen vrede, opdat zij terug kunnen keeren tot het normale leven en dit ding weg kunnen wisschen van de kaart van Eu ropa en de wereld herstellen. Dit is, tiaar ik zeker weet, wat zij hopen en bijna voor het eerst zien zij iets van verwezenlijking. Maar ook in den geest van den vijand is verandering en de Duitsche officieren en manschappen zijn anders sedert 21 Maart, toen zij hun offensief begonnen. Zij heb ben niet langer de geringste hoop op over winning aan het westelijke front. Alles wat zij nu hopen is zich lang genoeg te kunnen verdedigen om tot een vrede door onderhandeling te komen en velen gaan zelfs verder en erkennen, dat het hun niet scheien kan hoe de vrede komt, als er maar vrede komt. Nu, als het zoo ver komt, dan ziet het het er voor de Duitschers slecht uit. On langs heeft de Amerikaansche senctor Lo- verdeelen zich weer tusschen het speldje en den jongen. »'t Is ordinair goud is dat je zoontje »Ja, en wat zou dat?« v'n Aardige jongen hoe oud »Zestien jaar Hoe is 't, geef je nou vijf gulden »Vijf gulden 't Is te veel, moeder, ik kan 't niet doen hoe heet hij ïKobusMaar wat gaat dat jou ei genlijk aan »Och 'k vraag 't maar zoo, juffrouw, ik houd zooveel van jongelui, weet u 'k zal je drie gulden vijftig geven, geen cent meer.® y »Leg toch niet te zeuren, baas 'k moet vier gulden hebben op een maand terug koop.® »'t Kan nietik geef al veel te veel, waarachtig sGeef dan mijn speldje maar weèrom, dan verpats ik hetik kan bij den goud smid elk oogenblik acht gulden krijgen.® .aGaan we nou haast heen, moeder?® vraagt de knaap, die tot nu toe gezwe gen had, op zoo doffen, onnoozelen toon, dat Strijkman onwillekeurig den jongen scherp aanziet en aan de vrouw vraagt 5)Is die jongen doof »Doof? nou niet zoo'n klein beetje hoe is 't, moet ik nog langer wachten Je bent erg taai van avond.® »In Godsnaam dan, daar heb je vier gulden op een maand met terugkoop voor vier-gulden-vrjftig, 'k zal even het brief dye verklaard _dat de vrede niet door onderhandeling moet komen maar aan Duitschland opgelegd moet worden. Alle mogelijke bladen uit de Entente landen zijn het daarmee eens. De Daily Mail zegtWij kunnen - niet onderhandelen met diplomaten, die niet weten, wat goede trouw is en die ont kennen, dat er eenige andere wet is, dan Duitschland's belang. De Daily Telegraph spreekt dezelfde gedachten uit en zegt Er zijn een aantal zaken, die in het Wes ten noodzakelijk verwezenlijkt moeten wor den, als daar zijn herstel van België, de onvoorwaardelijke teruggave van Elzas- Lotharingen en van Italia irridenta maai er zijn, wat betreft het Oosten, voorwaar den, die even noodzakelijk zijn, namelijk de onafhankelijkheid van Servië en van Roemenië, zekerheid voor Griekenland, onafhankelijkheid voor Polen, teruggave aan Rusland van hetgeen dit land bij den vrede van Brest Litofsk ontstolen is Pa lestina en Klein-Azië moeten beveiligd, Konstantinopel moet een vrije haven wor den in panden van de geallieerden. De Daily Chronicle legt den nadruk op de noodzakelijkheid Duitschland's zucht om Midden-Europa te beheerschen, uit te roeien. Het blad zegt, dat het hoofdmotief van Duitschland bij het ontketenen van den oorlog geweest was de begeerte zijn macht over de volkeren en hulpbronnen van Mid den-Europa uit te strekken. Op het oogen blik is deze begeerte tijdelijk verwezenlijkt en het is nu orue taak niet alleen Duitsch- lands oorlogsdoel te doen mislukken, maar ook een einde te maken aan een toestand, die weder een verleiding voor Duitschland zou worden, door de groote nationale vol- kerengroepen, die het trachtte te onder drukken, vrij te maken. Een ieder beseft, dat als Duitschland geslagen uit den strijd komt er niet veel van over zal blijven. De moeielijkheden tusschen Spanje en Duitschland zijn nog niet opgelost. Men weet dat de Spaansche regeering er de brui aan gegeven heeft om haar schepen één voor één te zien verdwijnen als slacht offer van de duikbooten en geëischt heeft dat voor eik getorpedeerd Spaansch schip een ander Duitsch vaartuig teruggegeven zal worden uit die, welke in Spaansche havens liggen. De Times heeft al beweerd, dat Duitsch land die eischen had aangenomen en erin had toegestemd, dat de in de Spaansche je schrijven.® Terwijl hij aan het lessenaartje het be wijs van recht tot wederinkoop schrijft, vraagt de oude man shoe heet je Weduwe Juttner. Goudbloemdwars straat boven 't water en vuurhuis.« »Zoo ben je weduwe »A1 zeven jaar maak toch voort. »Is dat je eenigst kind?® »Ja kfistenenzielen, wat ben jij nieuws- gierig,® antwoordt de vrouw op on willi gen toon. »Kom kom word nu niet knorrig, juffrouw I ik vraag het maar alleen, omdat ik een jongen gekend heb, die sprekend op je zoontje geleek, de stakkerd had ook zoo'n bochel, 't Arme kind is weggeloo- pen s'ls wat te zeggen om zoo'n zoontje te hebben,® bromt de vrouw met een onte vreden blik op den knaap, die vadsig met de handen onder de kin over de balie leunt.® Hij is van zijn tweede jaar af zoo krom gegroeid, er was niets aan te doen, en hij is er onnoozel bij ver stand zit er niet in. Och God, 't is zoo'n stumperd, niet waar Kobus Hij weet kwalijk hoe hij heel.® Die laatste woorden vóóral treffen Strijk man. In één minuut rijst in zijn ziel een plan en bijna ontsnapt hem een kreet van blijdschap als hij antwoordtOch, is hij onnoozel, dat is jammer »'t Is een bezoeking, wat moet je met zoo'n wurm beginnen, hij deugt nergens DIUAGT havens liggende Duitsche schepen als ver goeding voor de verliezen der Spaansche handelsvloot zouden worden gebruikt. Op dit bericht heeft men van geallieerde zijde al commentaren gegeven, waarin de vreugde luidruchtig tot uiting kwam over het feit, dat Duitschlaad, dat tegen Amerika volhou den durfde, thans voor het veel zwakkere Spanje bakzeil haalt, waaruit dan geconclu deerd werd, dat het er wel treurig met Duitschland moet uitzien, als het moet toe geven tegenover Spanje. Deze commentaren zyn voorbarig geweest evenals het Times-bericht dit zelf was. Wolff meldt ten aanzien van dit laatste Reeds den 23eri Aug. is gemeld, dat de Duitsche regeering tegen het aangekondigde optreden der Spaansche regeering verzet heeft aangeteekend. Tusschen de beide regeeringen zyn besprekingen ingeleid om een met beider belangen rekening houdende oplossing te verkrijgen. Mocht Duitschland toegeven dün kan de Nederlandsche regeering een aardigen slag slaan. Wat liggen er nog niet een Duitsche schepen in onze havens het zou waarlijk een buitenkansje zijn, indien wij op die manier onze gekelderde stoombooten terug ontvingen. Nog een enkele korte mededeeling. Fin land gaat een koninkrijk worden, maar de ware koning te vinden gaat tot nu toe niet. In de Russische steden zal het privaat grondbezit en met zekere beperkingen ook het privaat bezit van huizen worden afge schaft. Alles dus staatseigendom. voor. Je zou zoo zeggen, 't is een dood eter. Och, voor een ander is hij niets, niemendal, maar voor mij is hij erg aan halig, dat is waar, hoor. Heb je nu mijn briefje »Ziedaar, juffrouw. »Goeien avond zeg goeien avond, Kobus.® De knaap hoort het niet en verlaat met zijn moeder Strijkman's winkel. Dien nacht kon de oude pandjesbaas weer geen oog dicht doen onrustig woel de hij in zijn bedstede heen en weer, een paar maal zelfs stond hij op om water te drinken, want zijn tong was droog en een zenuwachtige aandoening deed zijn ver hemelte branden. 't Was immers als twee druppels water Dorus. De jongen van vrouw Juttner had juist zoo'n bochel, ongeveerJhetzelfde rosachtig- blonde haaren zestien jaar de ou derdom zelfs kwam uit en dan onnoozel en doof er bij 'i kan niet mooier, dacht Strijkman terwyl hij rechtop in zijn bed met de hand onder het hoofd zat te soe zen 't Warelde in zijn brein hij over legde. Die vrouw schijnt wel handelbaar te zijn. Sakkerloot 1 wat een bestiering, dat die jongen juist hier moest komen de echte krates is dood natuurlijk is hij dood, anders was hij toch wel door de oproeping in de kranten te voorschijn ge komen. m NIEUWSBLAD m Hoiisieo n Aitsna. U Lasostraat n U Bomielsrvaarl CUBA Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1