BUITENLAND In Albanië. De Oostenrijksche staf meldt Onze zegevierende troepen hebben de te ruggeworpen vijand zuidelijk van Fieri en Berat achtervolgend, veld gewonnen. Ook aan weerskanten van het dal der Tomorica (zijrivier van de boven-Devoli), waar Fran- sche afdeelingen met hand en tand tegen stand boden, werden de vijandelijke stel lingen stormenderhand vermeesterd en de tegenstanders tot den terugtocht gedwongen. Havas seint uit Parijs Volgens den cor respondent van de Matin is er geen enkele Duitscher meer in Bapaume. Een patrouille' is de schrikkelijke chaos van puinhoopen, die gedurende vijf maanden het meest ge weldige concentratiepunt van den vijand vormde, van het eene naar het andere eind doorgetrokken, Schip verbrand. Montreal, 27 Aug, (R. O.) De tankstoo- mer »Lake Manistobe® is verbrand. De lading ruwe olie is verloren-. De schade bedraagt 300.000 pond. De duikbeotoorlog. Berlijn, 27 Aug. (Wolff.) In de wateren W. van Engeland werden door onze U-booten 5 vaartuigen van totaal 22000 bruto re- gisterton tot zinken gebracht. Engeland over den oorlog. Naar de »Nordd. Allg. Ztg,cc - uit Bern verneemt, heeft de Australische eerste mi nister Hughes tot de Australische troepen een toespraak gehouden, waarin hij het volgende zeide »Er zijn thans personen, die over den vrede spreken, alsof men slechts den mond heeft te openen om hem te verkrijgen maar gij zoudt even goed een beker in een droog rivierbed kunnen dompelen en verwachten waterde scheppen, dan dat gij vrede kunt verwachten in een streek vol wilde dieren. Gij zoudt even goed een menschenmoordenden dolzinnige tegemoet kunnen treden om hem over de broederschap der menschen te kunnen spreken, dan dat gij met de Duitschers over vrede praten kunt, vóór dat gij hen verslagen en hun geleerd hebt, dat gij zijn meester zijt. Er is slechts één weg tot den vrede, welke daarin bestaat de wereld van den vijand des vredes te bevrijden. Geen vrede is mo- gelijd, vóór dat gij Duitschland het zwaard uit de hand hebt geslagen. Het personenverkeer op den llijn. Keulen, 29 Aug. De berichten dat het stop zetten van het geheele peroonenver- keer op den Rijn aanstaande is, heeft een ontzaglijk opwinding veroorzaakt en de Rijnsche verkeersvereenigingen tot het in dienen van een verzoekschrift aan den rijks commissaris voor de kolenverzorging ge noopt. Deze heeft in zijn antwoord ge wezen op de in verhouding tot het vorig jaar. geringere kolenproductie, waaraan niet in de laatste plaats de griepgevallen schuld zijn en medegedeeld dat hij zich om deze reden genoodzaakt heeft gezien de kolen- levering aan de Rijnscheepvaartmaatschap pijen te staken, ten einde meer dan tot dusver tegemoet te komen aan de behoefte der steden aan huisbrand, welke nog lang niet in voldoende mate kon worden be vredigd. Te Berlijn heeft zich een merkwaardig geval van sluikhandel voorgedaan. Een bankdirecteur, Puttkamer genaamd, was veroordeeld tot 60 mark boete, omdat hij zonder bons boter had gekocht. Hij kwam daartegen op, het ging hier, beweerde hij, om een geval van afwending van onmid dellijk levensgevaar. De man meet namelijk 2.10 meter en weegt 270 pond. Voorts lijdt hij aan suikerziekte en moet dus dieet houden375 gram vleesch, 200 gram boter en 3 eiereo heeft hij per dag noodig, daar hij anders niets eten mag. Het sche pengerecht handhaafde het vonnis, de be klaagde gaat in hooger beroep. o Staking van Londcnsche politicagenten. Londen, 29 Aug. Verscheidene honder den politieagenten van verschillende posten in Londen staakten te middernacht den arbeid. Zij eischten een loonsverhooging van een pond sterling, per week. o Dc gezondheidstoestand van Hindenburg. Op een telegram, dat de »Vaterlandspartij« te Reichenberg in Vogtland aan Hindenburg richtte met het verzoek om een levenstee- ken teneinde de geruchteh omtrent den gezondheidstoestand der veldmaarschalks te kunnen tegenspreken antwoordde deze :»lk ben God zij dank zoo gezond als een visch en zie de toekomst met gerustheid tegemoet. o Volgens een officieele mededeeling van het ministerie van financiën te Washington hebben de Vereenigde Staten aan hun bond- genooten in totaal reeds 133.048,000 pond sterling geleend. Zoo wordt de Entente langzamerhand geheel en al op finantieel gebied afhankelijk van Amerika. o De oorlog. Als een voorbeeld van het wegsmelten en de afmatting van het Duiische effectief in het Westen geeft Reuter den tekst van een Duitsche order op het gevechtsterrein gevonden en 15 dezer na de Fransche aanvallen door den kapitein-commandant van het eerste bataljon van het 414de regiment infanterie der 204de divisie uit gevaardigd. Daarin geeft hij in ronde woorden toe, den ontstellenden toestand, waarhi de mannen verkeeren, ten volle te beseffen. Hij heeft zijn superieuren daarvan deelgenoot gemaakt en hun uit eengezet, dat de buitensporige vermoeienis der mannen een ernstig gevaar oplevert voor de veiligheid van den sector. Ten slotte spoort hij hen met het oog op het zeer ernstig gevE#r, dat Duitschland loopt, aan, om zich tot het uiterste in te spannen. Hoe de Duitschers springen naar reserves, leidt Reuter's correspondent bij't Fransche leger af uit het feit, dat het 148ste regi- met der 41ste divisie bij de verdediging van Cappy weer voor het front is gekomen, niettegenstaande het tussohen 8 en 10 dezer 2250 gevangenen bij Warfusse ver loor en als niet langer slagvaardig van het front werd weggenomen. Duitsche gevangenen vertelden, dat bij een Erigel- schen bomoverval op het betrokken hoofd kwartier prins Rupprecht werd getroffen. De mannen waren niet best over hem te spreken. Ze vonden, dat de prins in een tijd als dezen bij zijn leger behoort te zijn, in plaats van in de verte met een prinses te vrijen. Een druppel op een gloeiende plaat. De »Times« van 19 Augustus schrijft naar aanleiding van het feit, dat er 10.000 mijnwerkers van het front zullen worden teruggeroepen, teneinde de Engelsche kolen- productie te helpen verhoogen »De kolen, die deze mannen kunnen delven, zullen van veel belang zijn in dezen tijd, nu iedere ton kolen dringend noodig is, maar in het gunstigste geval kunnen zij het tekort slechts met een fractie ver minderen. Het is gebleken, dat een uit het leger teruggeroepen man niet zoovee! kolen kan delven als een eerste-klas mijn werker, die in de mijn is gebleven. Men schat de gemiddelde productie van een eerste-klas mijnwerker op 300 ton kolen per jaar, terwijl de productie der terugge roepen mannen gemiddeld niet meer dan 180 ton zal bedragen, zoodat de 10.000 nieuwe arbeidets gelijk staan met 6000 eerste-klas mijnwerkers. Aannemende, dat zij onmiddellijk aan het werk gaan, zullen zij het volgende jaar om dezen tijd niet meer dan 1.800.000 ton hebben gedolven. Daar het tekort officieel op 36.000.000 ton is geschat, zijn er andere maatregelen noodig om de productie op te voeren. BINNENLAND. Petroleum. Naar de »Zeit« uit goede bron verneemt, is tusschen Nederland en Oostenrijk thans een overeenkomst gesloten, waarbij aan ons land gedurende 8 maanden petroleum zal worden geleverd, waartegenover Neder land, als tegenpraestatie andere producten moet verschaffen. o De Kabiuetcrisis. De Koningin heeft jhr. rnr. Ruys de Beerenbrouck, H. M.'s commissaris in Lim burg ontboden en hem de vorming van een kabinet opgedragen. Jhr. Ruys heeft deze opdracht in beraad genomen. Te Zaandam hebben gedurende de drie dagen dat de kermis aldaar aan den gang is, zeven inbraken plaats gehad, behalve nog eenige rijwieldiefstallen. Van de rijwieldieven zijn er twee in handen van de politie gevallen van de inbrekers zijn er vijf aangehouden, die echter omdat er in de gevangenissen en huizen van bewaring geen plaats meer is, weer op vrije voeten moest gesteld worden. o Een kassierslooper, die een portefeuille, inhoudende plm. f43.000, bij zich had, is met een rijwiel te water geraakt in de Keizersgracht te Amsterdam. De drenkeling werd op het droge gebracht, naar de por tefeuille met geld wordt nog gedregd. Een duiker heeft gedoken naar de por tefeuille en het onderzoek, dat onder groote belangstelling plaats vond, leverde echter geen resultaat op. De politie heeft inmiddels aanleiding ge vonden, den kassierlooper aan te houden onder verdenking, dat hij meer van de ver dwijning dezer portefeuille af weet. Hij is van het Binnengasthuis, waar hij verpleegd werd naar het bureau Laurierhvacht over gebracht. Hij blijft volhouden, de porte feuille bij den val in het water te hebben verloren. t O Het >Volk« noemde onlangs met naam en van een paar officieren-kettinghandelaars te Amsterdam. Thans bericht het blad, dat door ambte naren der distributie een groote partij cacao en chocolade (een 6000 Sickesz-reepen en 4 vaten cacao) ie in beslag genomen en weggehaald van den zolder der infanterie- cantine in de Oranje-Nassau-kazerne, waar de cantine-beheerder, luitenant Cohen de Boer, deze partij voor zichzelven had op geslagen. o Yroolijkc smokkelparty. Een bewoner van Haarlem noodigde de buurt uit tot een speelritje naar het Zand- voortsche srrand. Dat vriendelijke idee van buurman had succes de groote brik met de vlugge bruin ervoor ging volgela den met zingende jongens en meisjes de Noordzee tegemoet en had overal langs den weg bekijks en toejuigmg. Zelfs de stramme politie knikte de uitbundige jeugd toe. Had ze maar kunnen vermoeden dat in den dubbelen bodem een versch ge slachte vette koe lag, die op deze feeste lijke wijze haar bestemming veilig bereik te. o Httutaanroer uit Zweden. Het stoomschip R ij n van de Maatschap pij Houtvaart te Rotterdam, hetwelk sedert begin December van het vorig jaar in de Binnenhaven te IJmuiden was opgelegd, is gisteren van daar naar Sundsvall vertrok ken om een lading gezaagd hout in te nemen, bestemd voor een firma te Zaandam. Te Amsterdam liggen nog eenige stoom schepen gereed om naar Zweden uit te varen en een dergelijke lading te gaan halen. o Diefstal vau lood. Bij de firma Lutkie en Cranenburg te Den Bosch, werd van de drukkerij 200 K. G. gesmolten letterlood ontvreemd. De daders in dienst der firma F. de B. en A. H. werden gearresteerd. Duur vleesch. Te Materborn, bij Kleef is een varken van 400 pond verkocht voor 5000 mark. Dat varkensvleesch kost dus 12y2 mark per pond. Dc in beslag genomen schepen. Zooals indertijd is meegedeeld, waren de heeren Ruys van den Rotterdamschen Lloyd en Van Hasselt van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij naar Engeland vertrokken, om te trachten betere voorwaarden te bedingen dan in de jongste nota der geassocieeerden werden aangeboden bij het verloren gaan van opgevorderde Nederlandsche schepen, Naar de >TeI.« verneemt, zijn genoemde heeren uit Engeland teruggekeerd en is het resultaat der door hen gevoerde be sprekingen niet onbevredigend. o Herseublad voor tabak. Te Wijk bij Duurstede is door groot handelaren in tabak voor gezamelijke re kening kersenblad gekocht uit 73 boom gaarden voor de som van f 23.000. Een brutaal staaltje van diefstal had te Oegstgeest plaats. Twee als heeren ge- kleede personen staan, leunende op hun fietsen, met elkander te praten. Een boer komt met een hoog opgeladen wagen met aardappelen aanrijden. Het tweetal waar schuwt den boer, dat hem aardappelen ontstolen worden. De boer springt van zijn wagen, loopt achter zijn kar, doch ontdekt niets. Hiervan maken de dieven gebruik om het paard vlug den staart af te snijden en ijlings met hun buit op hun fietsen de vlucht te nemen. o Bommen geworpen op een bewakingsvaartuig. Naar wij vernemen, zijn deze week uit een Engelsch vliegtuig 2 bommen gewor pen op het bewakingsvaartuig in de Wie lingen, welke in de onmiddellijke nabijheid van het schip in het water vielen, De Nijmeegsche politie heeft het geluk gehad een beruchten rijwieldief te knippen, wiens aanhouding was verzocht door de politie te Breda, Maastricht, Ede, Kuilen burg en Zierikzee. In al deze plaatsen had hij zich schuldig gemaakt aan diefstal of verduistering van rijwielen, gelden enz. Broodkaartendiefstallen. Op het distributiekantoor te Maassluis zijn deze week 2000 broodkaarten gestolen. Te Nieuw-Lekkerland zijn op het dis tributiebureau 5000 broodkaarten der nieuwe periode ontvreemd. Tweede geheime teepfabriek te Meuwer-Amstel. Volgens de Tel., is door een inspecteur van de distributie een zeepfabriek ontdekt in een groote schuur op een boerderij van den heer J. W. K. te Buitenveldert, Alle mogelijke ingrediënten voor de zeepfabricage werden aangetroffen, zooals kookketels, vaten met vet, oliën enz. Eerst moet deze geheime fabriek geves tigd geweest zijn in een kleinere schuur van den heer V. D. K., in de onmiddellijke nabijheid, doch deze inrichting bleek te klein, zoodoende werd df zaak uitgebreid en overgebracht naar voormeld perceel. Reeds lang had men vermoeden, doch steeds hebben de fabrikanten het schijnt een heel complot te zijn hun fabricage weten geheim te houden. De politie heeft alles in beslag genomen en met twee wagens met paarden ver voerd naar de gemeentelijke opslagplaats.. Opdoen vau Aardappelen. De directeur-generaal van de afdeeling crisiszaken heeft, naar het Volk verneemt, namens den minister aan de gemeente besturen medegedeeld, dat de minister de beantwoording van de vraag, of in den a.s. winter opslag van aardappelen door particulieren zal kunnen geschieden, aan zijn opvolger wenscht over te laten. De Burgemeester van Edam De oudste in dienst zijnde Burgemeester van Noord-Holland, de heer H. .1. Galkoen, vraagt eervol ontslag na eene diensttijd van meer dan 43 jaren als burgemeester. Dasverstikking. Woensdagavond zijn in de woning aan de Wijnstraat, te Utrecht, dood gevonden de 82-jarige F.Lankamp oud-zendingsloeraar en diens 70-jarige echtgenoote. De gaskraan stond open. De buren, die de politie waarschuwden, dat zij sedert eenige dagen geen teeken van leven meer hoorden, liet de woning openbreken. o Smokkelen. Uit de Haarlemmermeer wordt aan de O. H. Ct. gemeld Nu de militaire wiel rijders in onzen polder patrouilleeren, heb ben ook de smokkelaars, die vooral in Bennebroek en omstreken huizen, een pa- trouilledienst van wielrijders georganiseerd, die zoo is ingericht, dat een paar" voorrij ders de ronden der soldaten controleeren, en is men daarvan op de hoogte, dan gaat het er op los graan, vleesch en kaas worden zoo snel als de hitten rennen kunnen via Bennebroek vervoerd. Aardappelen. De minister van landbouw maakt be kend Het blijkt, dat door particulieren te velde staande aardappelen worden gekocht, in de veronderstelling, dat zij te zijner tijd die aardappelen naar hunne woning mogen vervoeren. Dit is echter geenszins het geval. Het koopen van te velde staande aardappelen kan niet worden beschouwd als eigen ver bouw en hierop is dus niet van toepassing de bepaling, dat bona fide eigenverbouwers een zeker gedeelte der door hen zelf ver bouwde aardappelen zullen mogen behou den. In geen geval zal aan de koopers ver gunning worden verleend de aldus door hen gekochte aardappelen naar hunne wo ningen te vervoeren. (St.ct) Slordig. Eenige jongens vonden te Heerenveen in zakken met oud papier, die voor ver zending gereed lagen, pakjes nog geldige levensmiddelenkaarten. De jongens gingen ze verkoopen en weggeven. De burge meester werd gewaarschuwd, eveneens de directeur van het distributiebureau. De politie nam zooveel mogelijk de kaarten weer in beslag, maar 150 werden nog vermist. 'Bij vergissing had men op het bureau de kaarten bij het oude papier gedaan. Het gebrek aan pasmunt. De directie der glasfabriek Leerdam heeft Dinsdag het volgende telegram aan den minister van financiën gezonden »Door het gebrek aan pasmunt zijn wij niet in staat onze 1400 werk lieden uit te betalen. Wij hebben reeds tevergeefs geseind naar de Munt en naar vijf rijksbetaalmeesters. Wij verzoeken u dan ook naar ons te seinen hoe wij moeten handelen. o Distributie-puizle. Deze week ontving het Gemeentebestuur van Avereest 60.000 K.G. aardappelen, welke per spoor naar Dedemsvaart waren gezonden, aldaar overgela en op de Dedems- vaartsche Stoomtram en verder vervoerd naar Avereest. Op zich zelf niets bijzonders. Wel bijzonder is, dat te gelijker tijd op het emplacement der D. S. M. te Ave reest, waar bovenvermelde aardappelen moesten worden gelost, .30.000 K.G, aard appelen stonden, welke waren verbouwd te Avereest en opgeladen moesten worden naar Dedemsvaart orn naar Gro ningen te worden gezonden. inderdaad, het is weer een sterk staaltje van allerslechtste distributie, behalve dan van het geld, dat gemoeid is met het vol komen noodeloos vervoer. De eenheidssigaar. Indertijd is bericht, dat de eenheidssiga ren zouden moeten worden gemaakt van tabak en het niet geoorloofd zou zijn sur rogaten of stelen daarbij te gebruiken. Men vestigt er thans evenwel de aandacht op, zegt de »Maasb.«, dat blijkbaar opzettelijk is nagelaten te vermelden, dat het ver boden h inlandsche tabak in de eenheids sigaren te verwerken. Verwacht wordt dan ook, dat hiervan een ruim gebruik zal worden gemaakt bij de fabricage. Als ge volg hiervan is te verwachten, dat de kwaliteit der eenheidssigaren zeer uiteen loopend zal zijn. De minst goede zujle» komen van fabrikanten, die beschikken over den grootsten voorraad goedkoopere in iaridsche tabak. Betere, soorten kan men verwachten van fabrikanten, die bij gemis aan inlandsche tabak genoodzaakt zullen zijn Java-soorten in de door hen te leveren eenheidssigaren te verwerken. Naar het blad echter verneemt hebben verschillende grootere fabrikanten, die in de laatste omstandigheid -verkeeren, reeds den aanmaak van de door hen te leveren eenheidssigareri, waartegenover zij alleen uitvoerconsenten kunnen bekomen, uitbe steed aan eerstgenoemde fabrikanten, die voorraden inlandsche tabak bezitten. We gelooven daarom, dat men zijn ver wachtingen omtrent de kwaliteit der een heidssigaren iets lager dient te stellen dan aanvankelijk wei algemeen schijnt te zijn geschied. o De bedrieger bedrogen. Een arbeidersvrouw te Joure werden twee stukken zeep aangeboden voor f 3. Geef maar op, zei ze, en telde 33 centen uit. De koopman natuurlijk woedend, en eischte de zeep terug. Goed, zei de vrouw weer, kom dan maar mee naar de politie. De koopman af en de vrouw in d'r nopjes met de zeep o Stroo. Onder de landbouwers en veehouders in Haarlemmermeer heerscht groote onte vredenheid over de wijze waarop thans het stroo verhandeld wordt door middel van de daartoe ingestelde commissies. Men zegt, dat het hierop neerkomt, dat een landbouwer thans f 30 per duizend kilo ontvangt en dat de veehouder' die dit stroo ontvangt en vaak op korten afstand woont, ongeveer, f 60 a f 65 per duizend kilo voor ditzelfde stroo moét betalen. Er worden dus evenveel kosten in rekening gebracht als het stroo waard is Men deelde verder mede, dat de land- houwers en veehouders uit dien hoofde binnen enkele dagen weer een protestver gadering zullen houden, om te trachten in dezen toestand verbetering te brengen. "bekendmaking. DE BURGEMEESTER VAN HEÜSDEN maakt bekend: dat gedurende het tijdvak van 1 t/m 15 September a.s, door detaillisten aan ver bruikers za! mogen worden afgeleverd op bons no. 36 eerier thee/koffiekaart Va ons koffieen gedurende het tydvak van 16 t/m 31 September a.s. op bon no. 37 eener thee/koffiekaart Va ons koffie. Heusden, 28 Aug. 1918. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Op een verzoek van het Levensmiddelen- bedrijf alhier, om in aanmerking te komen voor distributie van kalfsvleesch, is bericht ontvangen, dat aan dit verzoek niet kan worden voldaan, wegens te gering aantal inwoners der gemeente. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. 27 Aug. Ten nadeele van de Heusdensche Stoombootmaatschappij zijn van een boot, liggende aan den loswaf al hier, eenige koperen buizen' ontvreemd. Prov. Ct.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2