Spaansche /Griep Het Groote Gevaar 1 ABDIJSIROOP Ook de Kemmelberg is weer in verzekeren, een leger van huurlingen hebben samengesteld, dat gedeeltelijk uit Russische arbeiders, gedeeltelijk echter ook uit Letten, Ohineezen, Duitsche en Oostenrijksche krijgs gevangenen bestaat, een bizonder bevoor rechte plaats inneemt en volkomen straffe loosheid geniet, zoodat het geheele land aan roof en moord is prijsgegeven 3. Is het waar of niet, dat het bolje- wisme geen enkelen positieven stap gedaan heeft tot de verwezenlijking van het socia lisme en dat zijn werkzaamheid slechts tot algeheele vernietiging van de nijverheid, tot het verval van het economische volksleven en tot werkeloosheid op groote schaal heeft gevoerd De vorm die aan deze vragen is gegeven door de opstellers, maakt ze tot een zware beschuldiging tegen de bolsjewiksche re geering. "Wie weet wat er in Rusland nog ge schiedt, De Duitschers zijn er gehaat om hun ingrijpeu in de binnenlandsche aange legenheden, doch ook de entente heeft het bij een groot deel der bevolking verbruid, terwijl de partijen onderling elkander te vuur en te zwaard bestrijden. Wie zal orde scheppen in dezen vreeselijken chaos en het arme geplaagde volk weer tot rust en welvaart voeren 'l Nog immer moeten de Duitschers terug Peror.ne is nu ook door de Engelschen ver overd handen der geallieerden Ontzaglijk waren de offers in bloed, die het den Duitschers heeft gekost, om dezen heuvel te vermeesteren. Ontzaglijk waren ook de bloedige offers, die zijn gebracht voor het behoud van deze stelling, gewich tig ais zij was als springplank voor een voortzetting van liet offensief. Een prijs geven van die stelling is dus een openbare aankondiging, dat de Duitsche legerleiding de kansen voor een voortgezet offensief in Vlaanderen voor altijd verkeken acht niet alleen, maar ook, dat zij van een strijd om het eens veroverd gebied, zulke slechte resultaten verwacht, dat zij het maar beter aoht, dien in het geheel niet af te wachten, maar om te voren het veld te ruimen. Met deze beperking is dan de ontruiming van den Kernmei »opzettelijk«, want als het den Duitschers naar den vleeze was gegaan, waren zij over Cassel naar Duin kerken getrokken. Het valt echter niet te ontkennen, dat de Duitschers van deze »vrijwillige« terug trekkende bewegingen veel profijt kunnen trekken voor het defensief, waar zij zich nu, allerwege op voorbereiden. Dat hun verdediging taai zal zijn, daar heeft men niet aan te twijfelen. Hoe lang zij in staat zullen zijn hun vervolgers het hoofd te bieden is niet te zeggen. Maar dit is wel zeker, dat onze oostelijke nabuur den strijd niet zal op geven, als hij ook maar eenigszins in staat is zijn vijand afbreuk te doen. Wij kunnen gerust zeggen zij zullen doorvechten tot den laatsten man, wanneer ten minste geen onvoorziene voorvallen als een binnen landsche revolutie b.v. tusschenbeide komen. Clemenceau heeft wel beweerd«De volledige overwinning zal binnen het jaar zijn behaaidcc. Maar wij moeten zuike woorden op de juiste waarde weten te schatten. Clemerceau hoopt dit natuurlijk en hij moet zijn geteisterde volk wat moed in spreken, maar voor het overige is het makkelijker iets te zeggen dan het te doen. Daar zit aan een definitieve overwinning iets meer vast dan enkele gelukte aan vallen op de linie van den' tegenparlijder. Zelfs al mocht het gelukken te komen tot een doorbraak en de centrale» een honderd kilometer terug te drijven daarmee is de beslissing nog niet bevochten. Er hangt voor de Duitschers en Oostenrijkers te veel, ja alles van af. En daarom kunnen zij het niet opgeven. Zij zullen tot het uiterste door blijven worstelen, wat het ook koste. Neen, als de strijd moet beslissen is het na een jaar nog niet uit. Bovendien, wie weet wat er nog in dien tijd gebeurt. Ook onder de geallieerden is het niet alles koek en ei. Zoo hoort de Neue Zürcher Nachrichten van «iemand die de Entente zeer na staat*, dat Engeland, Frankrijk en Italië er op uit zijn, een vijfden oor logswinter te voorkomen en nog dit jaar een einde aan den oorlog te maken. Het blad merkt op, dat er teekenen zijn, die deze mededeeling waarschijnlijk maken, o.a. de klimmende bezorgdheid van de geheele Europeesche haute finance, dat zijn de groote geldmannen, de onloochen bare spanning tusschen Japan, de Ver. Staten en Engeland over de politiek in Oost-Azië en het sterker wordende besef bij de Europeesche Ententemogendheden, dat er onaangename en gevaarlijke kanten aan de hulp van de Ver. Staten zitten. Waarlijk, de oorlogshemel is zwanger van allerlei verrassingen, en de onwaar schijnlijkste dingen kunnen p'otseling een heele keer brengen in den loop der we reldgeschiedenis. Het ware wel te wen- schen, dat het einde van dezer» noodtijd spoedig aanbrak, want hoe langer de worsteling duurt, des te bezwaarlijker zal het wezen eenigszins van de geslagen wonden te bekomen en de geleden verlie zen te herstellen. BUITENLAND Te Berlijn zullen de vier meer dan levensgroote Hohenzollernbeelden voor liet hoofdbureau van politie gesmolten worden. Men is reeds begonnen het standbeeld van keizer Friedrich, die in het parade- uniform der kurassiers met veidmaarschaik- staf voorgesteld is, van zijn plaats ie ne men. Een gevecht aan de greus. Om aan de deportatie, te ontsnappen zijn bij Eijsden een groot aantal Belgen over de grens gevlucht. Zij waren van revolvers en isoleertangen voorzien. Er ontstond een gevecht met de Duitsche) grenswacht. 10 Belgen en 1 Duitse her werden gedood en verscheidene Duitschers ge wond. 51 Belgen zijn hier aangekomen en naar het quarantaine-station te Sittard gebracht. Ook te Koestaart en Canza zijn groepjes van 6 a 7 Belgen over de grens gekomen Een paar Duitschers zijn. mede gevlucht. De politie-staking te Londen is opge heven, nadat een afvaardiging een onder houd met Lloyd George had gehad. De mannen ontvangen een wekelijksche ver hooging van 13 shillings, terwijl de re- geering hun vakvereeniging heeft erkend. Zij hebben den arbeid onmiddelijk hervat Sir Edward Henry, hoofd der Londen- sche politie, is afgetreden. Hij wordt op gevolgd door luitenant-generaal Sir Neville Maready. De Voss. Ztg. weet te melden van bloedige, botsingen te Philadelphia tusschen blanken en negers. Door troepen werd aan de ongeregeldheden een einde gemaakt. Oostenrijksche kinderen. Het Korr, Bur. seint uit Weenen De bladen melden omtrent de aankomst van Oostenrijksche kinderen, die terugkeerden van hun vacantieverblijf in Nederland, dat de kinderen zich vol lof en dankbaarheid zoowel over het verblijf in Holland als over de hun bewezen gastvrijheid betoonen. Geconstateerd is, dat de kinderen, in weerwil van de lange, vermoeiende reis niet alleen in den besten gezondheidstoestand aankwamen, maar ook aanzienlijk in gewicht waren toegenomen. Een nieuw levensmiddel Volgens de »Rhein-Westf.-Zeitung« mel den Russische bladen, dat een ingeneur in de noten van den Siberische» ceder een uitstekend product voor de menschelijke voeding zou hebben ontdekt. Deze noten moeten, naar ingenieur Iverber in de «Pe- trogradsky Goios« mededeelt, 52,9 pet. vet en 16,6 pet, eiwit bevatten. Bij verwer king tot meel verkrijgt men een product van aangenamen smaak, dat bijna 45 pet. eiwit bevat. De uit deze noten geprodu ceerde olie moet niet onderdoen voor de beste Provence-olie, De jaarlijksche oogst van deze noten in Siberië wordt op 2 millioen ton geschat, waaruit men 480 millioen K.G. olie en 320 millioen K.G. meel kunnen produceeren. o Loonacties in Erankryk. De te Lyon verschijnende »Progrés« meldt In verschillende Parijsche voorsteden, onder meer in Ivry en Montreuil, is het bedrijf in de fabrieken stopgezet. De ar beiders eischen 50 pet. loonsverhooging*. De »Bataille« meldt, dat de regeering een afvaardiging van de mijnwerkers heeft toegezegd, tegen einde! September het stan daardtarief voor geheel Frankrijk te zuilen invoeren, mits de mijnwerkers het op hun congres genomen stakingsbesluit herroepen. o Het Duitsche stoomschip Ennie Stinner is 26 Aug. voor Petrogad aangekomen. Het is het eerste Duitsche schip, dat na vier jaar in Rusland de Duit sche vlag toont. 5000 Sociaal Revolutionnaireu ter dood ver oordeeld. Volgens een op 31 Augustus gedateerd telegram uit Moskou aan de «Vossische Zeitung* heeft het volkscommissariaat be kend gemaakt, dat 5000 sociaal revolu- tionnairen ter dood veroordeeld zijn. Het oordeel zal echter slechts dan voltrokken worden, als de sociaal-revolutionnaire partij een nieuwen staatsgreep tegen de sovjet-re geering onderneemt. Alle naar het Kremlin, den zetel der regeering, voerende straten, alsmede de voornaamste verkeerswegen der stad zijn door militairen afgezet. De inwoners blij ven uit vrees voor onlusten in hunne hui zen. De stad ziet er als uitgestorven uit. o De Duitsche uood-keukeas. Aan het verslag over de werkzaamheden van de noodkeukens in de groote gemeen ten van Duitschland is het volgende ontleend: Van de 563 gemeenten met meer dan 10,000 inwoners, waarover het verslag loopt, hadden 500 over het jaar 1917 be richt gezonden, in dat jaar waren aldaar ten behoeve van de volksvoeding, werkzaam 1497 oorlogskeukens, 121 middenstand keukens, 629 fabriekskeukens en 581 andere keukens. Van de oorlogskeukens werd naar verhouding het meest gebruik gemaakt, want terwijl hun aantal 53 pet. van het geheel bedroeg, leverden zij 75 pet. van het totaal aantal gebruikte porties af. Het meest werd van de keukens gebruik gemaakt in de grootste steden. Zoo werden in de steden boven 500.000 inwoners op elke 100 inwoners.per dag gemiddeld 10.9 porties gebruikt, in steden van 250 000 tot 500.000 inwoners 7,3, van 100.000 tot 250 000 inwoners 6.7, van 50.000 tot 100,000 inwoners 6.1, van 25.000 tot 50.000inwoners6.2, van 10.000 tot 25.000 inwoners 7.3. In alle steden werd het meest van de keukens gebruikgemaakt in April en Mei, het minst in September en October, hetgeen samenhangt met de schaarsclite aan brood en aardappelen in het voorjaar. De prijs der porties wisselde af met de soort der keukens en de groote der steden. In de middenstandskeukens bedroeg hij van 40 tot 100 pf,, in de fabriekskeukens ge middeld 60 pf., in de oorlogskeukens van 40 tot 50 pf. en in de overige, welke meerendeels philantropische inrichtingen zijn, niet meer dan 30 pf., terwijl het derde deel der porties gratis wordt afgestaan. De Duitsche noodkeukens, welke eerst in den oorlogstijd werden opgericht, hebben ongetwijfeld zeer veel bijgedragen tot ver betering van de volksvoeding. Bij ruim 300 menschen in de Westfaalsche stad Kamen hebben zich vergiftigingsver schijnselen voorgedaan na het gebruik van paardevleesch. Acht patiënten zijn al over leden en van vele anderen is de toestand hopeloos. o Suiker uit Oekrajiena voor de Ceutralen. Volgens een bericht uit Odessa aan de »Köin. Volks Ztg.hebben de centrale mogendheden tot dusver 4 millioen pond (1.310.000 centenaars) suiker in de Oe krajiena gekocht. Op liet oogenblik worden er onderhandelingen gevoerd over den aan koop van nog 272 millioen pond (819.000 Cir die als volgt verdeeld zullen worden Boelgarije 4°/o5 Turkije O1/^, van de rest Duitschland 60ü/o cn Oostenrijk-Hongarije 40%. Staking by de Canadeesche scheepvaart. Naar uit Toronto aan de »Times« van 24 Augustus geseind wordt, hebben de gezamenlijke kapiteins en stuurlieden op passagiers- en vrachtschepen in de kust vaart van Br.itsch Columbia hun ontslag genomen en verzocht, binnen 48 uren van hunne commando's te worden ontheven, o Duitschland en Spanje. MADRID 1 Sspt. Minister Dato heeft gisteravond aan het kabinet de mededee ling gedaan, dat het Spaansche s.s. »Afaz Mendi* dat steenkool van Engeland naar Spanje overbracht, getorpedeerd is. Dato telegrafeerde om nadere bijzonder heden, na ontvangst waarvan hij bevel zal geven tot confiscatie van een Duitsch schip van gelijken inhoud, zooals besloten werd in den kabinetsraad van 20 Augustus. De moordaanslag op Leuiu. Moskou 1 Sept. (Wolff). De toestand van Lenin is ernstig, daar inwendige bloed uitstortingen plaats gehad hebben. De beste specialiteiten zijn naar het Kremlin geroe pen. Twee vrouwen, behoorende tot de sociaal-revolutionaire partij, hebben driemaal op hem geschoten. Twee schoten troffen hem in de borst en de longen. Uit Moskou wordt nader gemeidt, dat de toestand van Lenin aanzienlijk verbeterd is, zoodat volgens verklaring van zijn ge- neesheeren levensgevaar buitengesloten is. Het zal echter geruime» tijd duren voor hij hersteld is. o De Duitsche brandnetel tegeu de Ameri- kaansche katoeu. In Duitschland heeft de «Nessel-Anbau- Geselschaft*, die onlangs haar kapitaal tot M. 45 millioen verhoogde, groote opper vlakten woeste grond met brandnetels be plant. Zij heeft verder eene over het ge heele rijk vertakte inzamelingsorganisatie geschapen, welke reeds groote hoeveelheden brandnetels heeft afgeleverd. De Duitsche rijksregeering, zoowei als Pruisen en Sak sen hebben zich bereid verklaard, elk voor drie millioen mark deel te nemen aan de maatschappij, terwij! Baden eveneens eene aanzienlijke som heeft toegezegd. De tex- telindustrie interesseert zich levendig voor de netelvezel en verkrijgt van de opbrengst der vezels een aandeel dat overeenkomt met hare deelneming in het kapitaal der maatschappij. Men hoopt, dat in den loop der jaren de verbouw van netels zoo zal toenemen, dat deze vezel een aanzienlijk gedeelte van Duitschland's behoeften aan vezelstoffen zal dekken. van hoesten, verkoudheid keel pijn, nu de alom heerscht, mag niet onder schat worden. Voorkomt besmet ting door Uw hoest of ontsto-.J ken keel te genezen met de be roemde BINNENLAND. De sigareiiiiidusLie stop l Naar de Tel. verneemt, heerscht er tus schen de Nederlandsche Uitvoermaatschappij en het Verbond van Sigarenfabrikanten in Nederland een zeer gespannen verhouding. De vereeriigde exporteurs hebben geweigerd in te gaan op. de voorstellen van de N. U. M. betreffende het percentage van de winst op den export. In afwachting van de tegenvoorstellen van de N. U. M. hebben het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten en de R. K. Zuidelijke Bond van Sigarenfa brikanten in een Vrijdag gehouden verga dering besloten, heden aan de exporteurs een circulaire te zenden, waarin hun gead viseerd wordt voorloopig de fabricage van de eenheidssigaren stop te zetten. In het begin dezer week zouden de ex porteurs nogmaals vergaderen. De treinenloop. De Tel, merkt op, dat de gebrekkige en ongeregelde aanvoer van steenkolen de spoorwegen in steeds grooter moeilijkheden brengt. Men heeft in de dienstregeling van Juni reeds vermelde z g. seizoentreinen daardoor dit jaar niet kunnen laten loopen en thans is het reeds zeker, dat men tegen het einde van het reisseizoen, waarschijnlijk eind October, tot nieuwe beperkingen zal moeten overgaan. Het aantal treinen zal dan tot hot aller noodzakelijkste worden ingekrompen. Wat de verbindingen van het Noorden en het Zuiden met de hoofdstad betreft, zal men waarschijnlijk wel op slechts twee snel treinen zijn aangewezen, en dat «sneltrein* moet dan meer worden opgevat als een trein, die onderweg weinig stopt, dan wel als een trein, welke hard rijdt, daar de snelheid der treinen weer zeer zal worden verminderd. Het vervoer van rijwielen per spoor is met ingang van 1 September weer ver boden. o Te Woensel is bij een particulier 35.000 K.G. groene zeep in beslag genomen en onder de ingezetenen gedistribueerd. o Nadat de naar ons land komende Duit- sche kindertransporten een tijdlang stilston den, kwamen te Zevenaar Vrijdagmiddag weer een drietal wagons kinderen aan, ten einde in verschillende plaatsen van ons land te worden verzorgd. o Te Stein (L.) zijn met goed gevolg boringen naar bruinkool gedaan. Het voor nemen bestaat de aldaar gelegen lagen in exploitatie te nemen. o Ontrouwe postbeambte. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd op het postkantoor te Leiden de be ambte van E., op heeterdaad betrapt, ter wijl hij brieven met geldswaarde bij zich stak. Bij huiszoeking werd in zim woning een pak brieven gevonden, door hem achter gehouden. Er werden op het postkantoor in den laatsten tijd herhaaldelijk geldswaar dige stukken gemist. M.O.B. Tengevolge van het eten van vergiftige paddestoelen, is de arbeider T. V., te Losser, ondanks onmiddellijk verleende geneeskun dige hulp, overleden. o In Maria-Heijde nabij Veghel trad deze week een paartje in het huwelijk waarvan de leeftijd van bruid en bruidegom samen 149 jaren is. o Op een mijn geloopen. De Sch. 8 (Adriana) is bij het binnen- loopen in de haven te Scheveningeri op een mijn geloopen en gezonken. Vijf op varenden zijn omgekomen. Slechts een matroos en'e»n scheepsjongen zijn gered. o Vorstelijke gift. H. M. de Koningin die op Zaterdag ter gelegenheid van haar verjaardag met de overige leden van het Huis een rijtoer maakte, overhandigde op de Loolaan een meisje dat de Koningin een bloempje aan bood voor de Ver. tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen, een bankbiljet van f400. Bij Muiden is de stoomtram uit het Gooi, die een kwartier te laat was, in botsing gekomen met de Amsterdamsche tram. Een wielrenner waarschuwde den machinist der Gooische tram, die uit alle macht remde en een botsing voorziende van de tram sprong. Dat deed ook de machinist van de Amsterdamsche. Ook enkele passagiers sprongen uit de trams, een jongen kwam daarbij iri een sloot terecht. De beide locomotieven vlogen tegen elkaar op, en werden uit de rails gewor pen, terwijl van vier wagens de voorbalcons geheel versplinterd weiden, Als gewoonlijk op den Zondag waren de trams flink bezet, in enkele wagens moesten de passagiers zelfs staan. Ook 'de balcons waren bezet, Twee Muider jongens H. en D. van Dam raakten bekneld tusschen twee in elkander geschoven balcons. Hospitaal soldaten wisten D. v. D. na een 20 minuten te bevrijden. Zijn rechterbeen was ge broken on zeer gehavend. Tien minuten later was ook de andere broer bevrijd. Deze zat geheel bekneld. Na verbonden te zijn werden ze naar Muiden vervoerd en vandaar per ziekenauto naar Amsterdam gebracht. Een heer werd zijn enkel ver schoven, zoodat het den indruk maakte, alsof de voet terzijde van het heen stond. Een zestal andere personen werden niet ernstig verwond aan gelaat en handen. Aan de kust van Noord-Holland zijn de laatste dagen eenige lijken van Engelsche matrozen aangespoeld te Egmond een, te Katwijk een, te Zandvoort twee, te Noord- wijk twee, en te Castricum een. Het laatste is met militaire eer begraven. Gisternacht 12 uur is te Petten een mijn tegen de Hondsbossche zeewering ont ploft. Van het gemeenelandshuis werden alle ruiten verbrijzeld voorts leden bijna alle gebouwen in den Harepolder schade. Enkele uren later ontplofte er weer een mijn, waardoor in het dorp Petten vele huizen beschadigd werden. o Met schrijft van de Oostgrens aan het «Hbld.« De smokkelarij is in den laatsten tijd weer enorm toegenomen. Groote waak zaamheid van de betrokken ambtenaren is daarom noodig. Een bij uitstek ijverig en corret hoofdambtenaar dien we over de voortdurende toeneming der smokkelarij spraken, deelde ons mee, dat een der voor naamste oorzaken hiervoor is, "dat er onder het korps kommies-soldaten zooveel onbe- trouwbaren worden gevonden, die zich laten omkoopen en daardoor niet alleen hun eed schenden en plicht verzaken, maar zelfs meewerken tot het welslagen van liet smokkelbedrijf. Hoofdkommiezen en dienst> geleiders zijn dan ook met een zeker wan trouwen jegens deze nieuwe functionaris sen bezield omdat er zooveel «kaf onder het korenschuilt. Zelfs de grenswacht commandanten hebben niet geschroomd de smokkelarij in de hand te werken of daar aan zelfs mee te doen. Onder Brummen is in een sship, dat in het kanaaf lag, door de politie uit Eerbeek en Brummen een hoeveelheid'chocolade ter waarde van f 5 f 6000 in beslag geno men, die blijkbaar met frauduleuze be doelingen in het vaartuig was opgeslagen. De pr(js der aardappelen. Het Bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt, dat de prijs voor zand- en veenaardappelen, dank zij den rijkstoeslag, op 57s cent per kilo kan worden gesteld, terwijl die der kleiaard- appelen op 97a cent komt, hetgeen over eenstemt met den kostenden prijs, Dit prijsverschil zal gelden zoo lang er zand en veenaardappelen zullen worden gedistri bueerd. Indien die niet meer beschikbaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2