IJZERWAKEN Landbouwgereedschap, ZaKken en Touwwerk, j. rii. Cttwinfo}, P. J. Schetselaar, eeriRCla se flotferdamsciie c KUNSTTANDEN Salon ds coiffure. Voor kleedin r maat 'Heinpnte'i' Oeedkoopsts Xttpagaziiacn parfumerie Voor -Dames eu Heeren. nieuwste stoffen P. M VEUTMAN ZONEN Minderbroederstraat 6, 's-Bosch. IS en blijft Behandeling geheel pijnloos. der Firma JRsisdcn. Billijke prijzen. Spreekuren 9—5, Specialiteit in alle soorten Haarwerken, Abonne^ menten voor Scheren, Haarsnijden en Shamponeeren D. HAMBURG - bestraat 84i^ - Heusden Onze pasvorm is onberispelijk. Onze afwerking is keurig. Onze prijzen zijnde laagste. zijn, wordt de prijs van de kleiaardappelen 61/» cent, evenals het vorig jaar. Aanslagen op Europeanen. Uit Batavia wordt geseind De eerste assistent-manager, De Boer, van de suiker-onderneming «De Maas«, is ernstig gewond door verwoede inlanders. Verleden week is de assistent van de onderneming Apcar, die dielstal van tapioca- meel ontdekte, vermoord. Een tweede telegram meldt Op de onderneming De Maas is nog een andere assistent aangevallen. Hij wist zich echter met zijn revolver te verdedigen. o Van het naar Duitschland smokkelen van zilveren guldens en rijksdaalders is de aardigheid af, schrijft men uit Zevenaar aan het H b I d. De laatste dagen zijn door de Duitschers aan de grens vele gul dens iri beslag genomen tegen betaling van 2.20 mark (d.i. ongeveer zeventig ets.) Uit Roei mond wordt aan iiet Hdbl ge schreven, dat dezer dagen op een dorp in Limburg door een ambtenaar een honderd tal eieren waren in besiag genomen, en dat vanwege de autoriteiten den burge meester werd opgedragen, dien voorraad te verkooperi tegen den maximumprijs. De burgemeester was echter genoodzaakt te berichten, dat hij geen gevolg aan de op dracht kon geven, daar hij in zijn heele gemeente niemand kon vinden, die meer dan cent per stuk wenschte te betalen. De gevolgen van den zeepnood. Aan het distributie bureau te Apeldoorn kwam een vrouw om zeep vragen. Men kon haar die niet verstrekken. De vraag ster, waarschijnlijk op deze noodgedwongen weigering voorbereid, deelde mee, dat zij, als ze geen zeep ontvingechtschei ding zou aanvragen, want een advocaat had haar ingelicht en verklaard, dat zij niet verplicht was met zoo'n vuilen vent, als haar man tegenwoordig was, te huizen. Historisch 1 o Thans kan men haast met zekerheid aannemen dat de zeiilogger »Lisa«, welke 12 Augustus van IJ muiden ter visch vangst uitzeilde, en waarvan men sindsdien niets meer heeft vernomen, met de zes opva renden in de Noordzee is verongelukt. Van de bemanning woonde de schipper Jac. Stam te Castricuin, de stuurman te Eg- mond en van de overige vier matrozen twee te Egmond, een te Berkhout en een te Katwijk, Het aantal verduisteringen van rijwielen op de stations is in den laatstee tijd zoo toegenomen, dat de spoorwegmaatschappijen zich genoodzaakt hebben gezien extra maat regelen te nemen. Naar schatting zouden dezen zomer meer dan 200 stuks zijn ontvreemd. Zakkenrollers hebben ie Tiel bij gelegen heid van den Legerdag hun slag geslagen. Niet minder dan zes gouden horloges zijn gerold. Twee verdachte individuen, waar van er een niet minder dan 7 jaar ge vangenisstraf pas achter den rug heeft, zijn op het politiebureau in arrest gesteld. o Wittebrood of bruin brood! Dr. Hulshof! Pol, Insp. v. d. Volksge zondheid te Zwolle, heeft een onderzoek naar heider voedselnood ingesteld. Hij heeft zich door proeven op kippen vergewischt vari de waarde der graanvi- taminen voor den mensch. Van zes kippen, die verder alle onder dezelfde omstandig heden werden gebracht, voedde hij er 3 uitsluitend met wittebrood, de andere 3 uitsluitend met bruinbrood. Terwijl het gewicht der bruinboodetende kippen op en neer ging, daalde dat der wittebroodetende kippen na de tweede week. Bij 't einde der proef', die 11 weken duurde, waren alle bruinboodkippen flink en gezond, alle wittebroodkippen daarentegen waren ziek of dood (één kropatonie, één duidelijke polynenritis, één dood aan polyneuritis). Op grond van deze onderzoekingen komt dr. Hulshoff Pol tot de slotsom cfkt zelfs ons tegenwoordig oorlogsbruinbrod nog een beter voedingsmiddel is dan het witte brood. De ontploffing tc Stellendam. Te Stellendam heeft een ontploffing plaats gehad, door dat visschers een daar aan gebrachte granaat poogden te demonteeren. Bij die ontploffing werd Jansen, vader van vijf kinderen, zwaar gewond hem werd een been afgerukt; C. van Soest raakte vingers kwijt en kreeg een gat in het lichaam A. Spui kreeg een gat in het been, J. van Dam, K. Troost, R. Slis en A. Troost werden licht gewond. Jansen is het eerst en Van Soest daarna in het hospitaal te Helievoetsluis overleden. Door de firma Lion-Löwenberg te Box meer is een aanvang gemaakt met het invriezen van rundvee. Dagelijks komen er waggonladingen vee aan met prachtige dieren. Het gebeurt dat er per dag meer dan duizend schapen worden geslacht. Een en ander geschiedt, maar men begrijpt, up last van de regeering. Poging tot moord en zelfmoord. 2 Sept. Hedennacht, omstreeks 2 uur, heeft een kostganger bij zijn thuiskomst in de Balarnistraat te Amsterdam eenige revolverschoten gelost op de weduwe Bank en haar beide dochters zonder echter iemand te treffen. Daarna begaf hij zich naar een kamer van hetzelfde perceel, bèwoond door een neef van de weduwe. Daar ging hij den bewoner met een dolk te lijf en ver wondde hem aan hoofd, armen en beenen. De aangevallene sprong uit het raam en is later naar het Wilhelmina-Gasthuis over gebracht. Daarna pleegde' de dader zelf moord De politie, die door de buren was gewaarschuwd kon de deur niet openkrijgen, daar het lichaam van den zelfmoordenaar onder aan den trap lag. Over de daken wist ze echter in de woning dour te drin gen. Nadere hizonderheden ontbreken nog. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 2 tot 8 Sept. 1918. op de navolgende bor.s verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren 130 1 Chocoladereep. 131 1 Kaas. 129 4 K.G. Aardappelen. 132 2V2 Suiker, 3 (Kinderkaart) 2y2 ons Suiker. PLAATSELIJK NIEUWS Heusden. Aan het postkantoor te Heusden "en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Augustus 1918. Ingelegd f20263.87. Te rugbetaald 1 2765 31. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6392. Zaterdagavond maakte de «Heus- denscbe Hairnonie« en daarna de «Fanfare der Heilige Fami!ie« een muzikale wande ling door onze gemeente, ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin, De opwekkende tonen brachten veel publiek op de been, dat tot laat in den avond van hare feestvreugde blijk gaf. Aalst- Op de voordracht ter benoe ming van een onderwijzeres aar» een o. I. school te Gorinchem komt o.a, voor Mej. Eekhout alhier. Andel. Zaterdag werd C. G. alhier aangehouden wegens vervoer van vleesch. Het in beslag genomene (58 pond scha- penvleesch) werd in de gemeente onder de mingegoeden gedistribueerd De heer G., wethouder dezer ge meente, ontving vorige week een dreigbrief, om op een bepaalde plaats f 200 neer te leggen, daar bij niet voldoen aan dien eisch zijn huis in brand gestoken zou worden. Naar we vernemen is een 15- jarige jongen hiervan de schuldige. Het lezen van ongeschikte boeken schijnt het jonge mensch er toe gebracht te hebben. 's Gravenmoer. In de Vrijdagavond gehouden openbare vergadering van den Raad dezer gemeente werden afwijzende beschikkingen genomen terzake van Een verzoek van Ant. van Daien, tot onderhandsche wederirihuring van twee perceelen hooiland een verzoek der Ned Vereeniging voor Gemeentebelangen tot verleening van steun; een verzoek van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, om eene bijdrage voor de stichting «Rustoordn. Voorts werd besloten tot salarisherziening der Directrice van het Levensmiddelen be drijf tot wijziging der begrooting 1918, in verband met de benoeming van een tijde lijk ambtenaar ter secretarie tot goedkeuring eener wijziging van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur over 1917; /tot aanhouding der salarisregeling voor de onderwijzers, evenals van ingekomen reclames op den hoofdelijken omslag. Aan Mej. K. W de Jonge werd, op haar verzoek, met ingang van 15 October a.s. eervol ontslag verleend als onderwijze res, onder goedkeuring, dat zij zich van 1 tot 15 October tijdelijk laat vervangen. Aangeboden werden de rekeningen over 1917 en de begrootingen over 1919 van de gemeente en hetLevensmiddelenbedrijf, terwijl voor een en ander eene commissie van onderzoek werd benoemd, die in de volgende vergadering rapport zal uitbren gen. Op de aanbeveling voor de benoeming van twee leden in het college van zetters worden geplaatst de heeren W. Kielen en R. van der Dussen, benevens P. van der Dussen en M. Mouthaari. In de Levensmiddelericommissie worden voor 4918-1919 benoemd de heeren C. Mouthaari, W. Kielen en P. van der Dus sen, terwijl voorloopig verder geene vaste commissie zal worden benoemd. Herpt. De groenteboeren maken dit jaar weer goede zaken. Deze week zagen we weer karrevraebten met knolselderieloof afleveren bij den commissionair B. te Heus den, welke11 cent per K.G. betaalde voor diegenen, die in het voorjaar een contract daarvoor hadden gesloten, en 8 ct. p. K.G. voor hen, die niet gecontracteerd hadden. Zaterdagmorgen 10 uur zal hier eerie nietailedaagsche tentoonstelling worden ge houden, nl. van witte Sanegeiten zonder horens, geboren in 1918. Ook zullen dan alle geiten worden gekeurd en in het stamboek worden ingeschreven, om zoo doende nog meer ter veredeling van het geitenras te geraken. Wij wenschen het bestuur eu de commissie veel succes toe. Nederhemert Zondagmiddag j.l. nam Ds. C. Verloop, die het beroep aannam naar de Herv. Gem. te Zoelmond, onder zeer veel belangstelling, na een bijna drie jarig verblijf, afscheid van de Ned. Herv. Gem. alhier, met eene leerrede naar aan leiding van Gen. 42 22b: «Heb ik het tot u niet gezegd Uit de -omliggende gemeenten was men ook in grooten getale opgekomen, en velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. Na de gebruikelijke toespraken werd de scheidende leeruar op hartelijke wij e toegesproken door den heer Ciewitz, ouder ling, en Ds. J. A. ten Bokkel Huinink, van Well en Ammerzoden, als consulent. Van de ringpredikanten was verder nie mand tegenwoordig; alleen was aanwezig als vriend Ds. J. R. B Feykes uit het naburige Gendèren bij Heusden. Bovendien werden nog opgemerktde Collator Baron van Wassenaer van Neder hemert en echtgenoote, en de voormalige burgemeester, Baron Lewe van Aduard met familie. Ten slotte noodigde de consulent de talrijke aanwezigen uit den scheidenden herder en leeraar de bede van Ps. 121 :4 toe te zingen, waarvoor deze met enkele gevoelvolle woorden dankte. Raamsdonk De heer Stoffels, onder wijzer aan de chr. M.U.L.O.scheol, slaagde Vrijdag j I. voor het ex. Franech I. o. In plaats van mej. J. de Haas is lot tijdelijk onderwijzeres aan de chr. school benoemd mej. Butijn uit Rilland-Bath. De voetbalvereen. Olympia behaalde Zondag j 1. bij de seriewedstrijden te Kaats heuvel den eersten prijs (lauwerkrans). Voor hooitoernaat worden veel lagere prijzen besteed dan vorige jaren. Er wordt van f35 tot f65 per H.A. betaald. Sprang;. Door de bewoners der Oudestraat alhier is aan den gemeenteraad een adres verzonden, inhoudend verzoek, om ook in hunne huizen het gaslicht te kunnen laten aanleggen. Door de gemeente zal dan vanaf den sttaatweg de hoofdleiding aan gelegd moeten worden. In het gezin van J. J. alhier heerscht diphteritis. Wijk. In de afgeloopen maand zijn aan het Hulptelegraafkantoor in totaal 109 telegrammen verhandeld, waarvan 89 in den kosteloozen kring en 20 daarbuiten. Het fanfarecorps «Oefening en Uit- spanning« dat gedurende eenige weken hare repitities weder hervat heeft, maakte Zaterdagavond ter gelegenheid van de verjaardag van onze Koningin een muzi kale wandeling. Door een groote schare belangstellenden werd de wandeling mede gemaakt. Burgerlijke Stand. 's Gravenmoer, over de maand Augustus. Geboren Neeltje, d. v. D. J. v. d. Saz en P. J. v. Dongen. Ondertrouwd G. R. Brouwer, 32 j. en W. Kielen, 31 j. Getrouwd A. Gijsen, 27 j, en A. W. v. Dongen, 21 j. Overleden P. A. Hulst, 26 j. Sprang, over de maand Augustus. Geboren Anna Maria, en Maria Catha- rina, ds. v. P. Hamers en N. F. Groot zwagersPietje, d. v. A. de Rooij en D. NieuwenhuizenAnna, d. v. W. Kruijf en E. Boeser Jan, z. v. L. Bouman en F. A. VersteegTeunis Dirk, z. v. D. van Dongen en L. A. Frings; levenl. aangeg. kind v. C. Klootwijk en E. G. Frings. Overleden C. J. Varossieau, 1 j. S. de Bie, 4 j, J. B. Naijers, 9 m.-J. de Jong, 3 j. L. A. de Jong, 11 m. Wijk c.a., over de maand Augustus. Geboren Hermina, Pieternella d. v. P. v. d. Pol en G. P. Straver Adrianus Antonie z. v. M. M. Maris en S. J. v. Bergeijk Cornelia, d. v. D. de Waal en D. Tejen Nicolazina, d. v. C. Kuipers en B. MouthaanWilhelmina, d. v. H. Kerk wijk en A. Millenaar Kornelis, z. v. M. Mans en G. v. Giessen Willem z. v. C. Bouman en M. Kok. Meeuwis, z. v. J. v. Rijswijk en C. v. Kapel. Huwelijken: A. Foster met J. E. v. d. Bogaard. Overleden Johanna Kuipers, oud 44 d. Waterhoogte Heusden. Hoog WTaier. Laag Water. 30 Aug. 0.88 M. 0.26 M. -f- N.A.P. 31 1.17 0.49 1 Sept. 1.32 0.61 -» 2 1.25 0.78 s Rivierbe richten. Op 3 Sept. in meters in cM. s-Hertogenbosch 1.96 4- N.A.P. was 4 Nieuwe schutsluis te Engelen (Dieze) 1 96 was 3 (Maas) 1.35 val 1 Crévecoeur (Dieze) 1.95 was 3 Crévecoeur (Maas) 1.36 was 1 St.Andries(Maas) 4.72 val 11 St. Andries (Waal) 3.15 val 4 Venlo 8 82 val 15 Maastricht 41.36 was 5 Keulen 1.38 val 4 Op 2 Sept. EN 't voordeeligst adres N. B Ook nog enkele gegalvan. Platen te koop. No. 22. /s fxtx een jpenot. voor Moeders een wqre uitkomst. fówontfSJX geeft'een heerlijk Wj 'fa verfrisschende/hoofdwassching jfa fa die onm/dde/iijk a//e Zevend fa fa onrein dooat; rooó, stof en fa pi onzuiverheid van de hoofd'hu/d vfa vertvijderjt en dejeuk verdrijft, pp ^2Scente/i per doos, voldoende^ Af/ets öjsfer voor het haar dan.-' Grave Arnhem 5.30 8.05 val 5 val 4 ADVERTENTIEN. Kiseht afsluitband met onze handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. Eind 114, b/d Waterpoort, in HEUSDEN .gevraagd, voor de een hal vei/ dag na uitgaaf, tegen den halven prijs,/met recht het blad alsdan te behouden behalve ZONDAGS. Leerlingen voor den cursus 1918/1919 kunnen zieh vóór 1£ September a.s. aanmelden op Zaterdagen 31 Augustus, 7 en 14 Sep tember, des n.m. van 8.30 u./tot 7.30 u. aan de Teekensohool, o dagelijks bij een der bestuursleden. Het Bestuur, L. 6. VAN GENDT, J. A. STEINZ, A. DE HAAN. vindt U bij ons steeds eene uitgebreide collectie van de waarvan stalen op aanvraag ga/me worden toegezonden. 4 ruini r i II mi nu I —Hl 111

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 3