Bij de Dardanellen is voordurend ver- kenningswerk verricht. In den nacht van 25 op 26 Augustus werd Konstantinopel gebombardeerd. Britsche an Grieksche toestellen hebben nog andere militaire doel punten geducht gebombardeerd. In den nacht van 27 op 28 d. a. v. werd Kon- staninopel opnieuw met goeden uitslag ge bombardeerd. De aanval was tegen het tuighuis, de werf aan den kant van Galata en Pera benevens een kazerne aan den kant van Stamboel gericht. Een onzer toe stellen keerde niet terug. o Londen, 5 Sept. .OfficieelGisteren is ten Noorden van de Leie hevig gevochten. In den ochtend deden onze troepen een aanval op heuvel 63, ten zuidwesten van Messines (Meessen), welke werd vermees- terd. Er werden meer dan honderd ge vangenen gemaakt. In den middag ver overden we het dorp Ploegsteert, waarbij ons weer een honderdtal gevangenen in handen kwam en een aantal machinege weren werd buitgemaakt. Ten Noorden van heuvel 63 waren onze troepen in voortdurenden strijd in den sector van Wytschaete, waar de vijand herhaaldelijk aanviel, maar zonder succes. Aan het Leiefront bezetten onze troepen nu de algemeene linie VoormezeeleWul- verghemNieuw Kapelle tot aan Givenchy. Wij herwonnen de oude linie, die we vóór 9 April bezet hielden. Ten Oosten van Givenchy bezetten we een deel der oude Duitsche stellingen. Op het zuidelijk front deed de vijand gisteravond krachtige aanvallen op onze nieuwe stellingen bij Inchy-en-Artois, maar werd na hevigen strijd afgeslagen. Wij verbeterden onze stellingen ten zuiden van Moeuvres en ten oosten van Armier en ver-meesterden Neuvyill-en-Bourgonval. Een tegenaanval, gisteravond ten oosten van Manancourt door den vijand gedaan, werd afgeslagen, Ook werd gestreden in de buurt vau Péronneonze linie werd hier eenigszins verbeterd. In de laatste vier dagen maakten onze troepen meer dan 16,000 gevangenen en vermeesterden ze meer dan 100 kanonnen. Bet Amcrikaanschc leger. Washington, 5 September. Generaal Max bericht, dat het totaal der Amerikaan- sche troepen tot 31 Augustus naar de buitenlandsche fronten gezonden 1.600.000 man bedraagt. o Als de geallieerden in Duitschland staan Londen, 5 Sept. De Times zegt, dat het tijd is Duitschland duiaelyk te maken, dat als het zoo voortgaat op zijn terugtocht door Frankrijk en België elke stad en elk dorp met den grond gelijk te maken, het daarvoor zal moeten boeten, als de gealli eerden op den Duitschen bodem staan. Andere bladen uiten zich in denzelfden geest. In een bespreking van het intervieuw van den Duitschen kroonprins zegt de Westminster Gazette o.a., dat de verkla ring van den kroonprins, dat de overwin ning geen vernietiging van den vijand be- teekent, maar een handhaving van eigen bezit, het beste bewijs is van de verande ring, welke jongste gebeurtenissen in de zienswijze der Duitsche heerschers hebben gebracht. Het zou goed geweest zijn als zij dit vroeger aan het Duitsche volk hadden verteld. Men schrijft uit Zurich d.d. 1 Sept. Het Beiersche Centrumblad Augsburger Post Ztg. bevat een hoofdartikel, dat als het belangrijkste stuk ten dienste van den vrede van officieuze zijde, met groote in stemming begroet en door de meeste Zwit- sersche bladen in zijn geheel afgedrukt wordt. Wij nemen hier een paar der voornaamste fragmenten over. Men moet er zich in Duitschland aan wennen, den politieken leiders onzer vij anden niet alle goede trouw te ontzeggen. Vooral de Engelschen handelen in de on wankelbare overtuiging, dat Duitschland reeds jaren den oorlog met Engeland voor bereidde. De Engelschen moesten wel tot die meening komen wegens de verkeerde buitenlandsche politiek der Duitsche staats lieden. De weigering van een verbond met Engeland en vooral het afwijzen van Hal- dane's vlootvergelijk moesten in Engeland den indruk wekken, dat Duitschland het op Engeland had voorzien. De bewering, dat een voortzetting van den oorlog wegens het volksbelang nood zakelijk zou zijn, is onjuist. Want de ver liezen aan miljoenen van weerskanten moe ten tot een catastrophe leiden, dewyl deze verlieze'n aan onze zijde uitsluitend ons eigen volk treffen, zich niet als bij de Entente- legers over eenige dozijnen volkeren, in de eerste plaats kleurlingen, uitspreiden. Daar om is dan ook een verzakingsvrede verre te verkiezen boven een langer voortzetten van dezen oorlog, die in hef gunstigste geval slechts met een vergelijk |kan eindi gen. Aan onze bereidheid tot zoo'n vergelijk zal men ook aan de andere zijde wel gaan gelooven, wanneer na een of ander wapen succes niet meer met de gebruikelijke groote woorden wordt geschermd. Ook zou b.v. de verklaring die Hurtling onlangs omtrent onze plannen met België gaf, den vrede veel nader hebben gebracht, als ze twee jaar vroeger was gedaan. En datzelfde kan men zeggen van de plannen aangaande zeltbestuur voor den Elzas. Men vreesde Frankrijk in die dagen een concessie te doen in Engeland zou een dergelijke daad bijna zeker ingenomenheid hebben verwekt. Sterk in ons nadeel moest ook de beslis sing omtrent Koerland uitvallen, vooral toen er op een persoonlijke unie met het Prui sische vorstenhuis werd aangestuurd. Het buitenland, dat toch reeds het grootste euvel in het Pruisische stelsel ziet, moest dit streven als een stuk Pruisisch impera- lisme beschouwen. N.R.Ct. Be gevangenen. Londen. Wij vernemen dat het aantal krijgsgevangenen door de Engelschen ge maakt sedert 1 Aug., thans gestegen is tot ongeveer 70.000 man, terwijl de Fran- schen en Amerikanen, naar schatting, on geveer 40,000 man gevangenen hebben genomen. De verliezen der Engelschen waren bui tengewoon gering. o De moord op Oeritsky. Het »Berliner TageblaU heeft uit Mos kou de volgende bijzonderheden vernomen over den moord op volkscommissaris Oerits ky, die te Petrograd gepleegd is. Te 10 uur 's morgens kwam in het gebouw, waar in de commissariaten voor binnen- en bui tenlandsche zaken zyn gevestigd, een jonge man, in een leeren pak, met een officiers pet op. Hij was per fiets gekomen, die hij op het trottoir bij een raam liet staan. Die jonge man zette zich in de hal in een leuningstoel naast het raam, met zijn ge zicht naar de deur, oogensclujnlijk om zijn fiets in het oog te houden. In deze hal bevonden zich nog meer personen buiten hem, Even later verscheen Oeritsky in een auto, die zich door de hal naar de lift begaf. Juist wilde een der bedienden de deur voor de lift openen, toen een schot viel. Oeritsky viel, zonder een kreet te slaken, neer. De jonge man, die per fiets gekomen was, bleek net schot te hebben gelost. Hij stormde onmiddellijk het huis uit en snelde op zijn fiets weg. Oeritsky was onmiddelijk bewusteloos geraakt en stervende. Soldaten van het Roode leger, die per auto den moordenaar achtervolgden, haal den hem in, doch toen vluchtte hij een huis in, dat aan een Engelsche firma be hoorde en waarin zich de Engelsche club bevindt. Hier stoof hy de trap op en een woning binnen, waar hij een jas van een standaard nam en die aantrok. Daarop daalde hij een andere trap af', in de hoop, dat de soldaten hein niet zouden herken nen. Dezen waren echier reeds op deze trap, waarop de moordenaar 20 schoten loste. Het gelukte hem, met de lift naar be neden te gaan en den hoofdingang te be reiken, doch hier werd de moordenaar gegrepen en per auto naar de buitenge wone commissie ter bestrijding van de tegenrevolutie gebracht. De moordenaar bleek bij zijn verhoor elegant gekleed en scheen tot de gezeten burgers te behooren. Hij verklaarde, voor malig leerling te zijn van de Michaël- artillerie-officiersschool en te studeeren aan een polytechnische school. Het besluit, Oeritsky te vermoorden, had hy genomen toen in de pers berichten waren versche nen over »fusilleeringen in massan, die door Oeritsky waren geteekend. De Duitsche kroonprins is opeens met dagbladschrijvers aan het praten geraakt. Tusschen de krijgsbedrijven door heeft hij tijd gevonden, behalve den ver tegenwoordiger van Az Est den vertegen woordiger van het Neue Wiener Journal zijn inzicht over den oorlog te doen kennen. Hij vertelde, dat hij in Engeland veel vrienden telde en bleek overtuigd, dat Engeland ook in het krijt zou zijn getreden, wanneer de Duitschers niet door België waren gerukt, En dan Ik heb dezen oorlog nooit voor een makkelijke manoeuvre gehouden en ben nooit van meening geweest dat wij de tegenstanders zouden vernietigen. Ik acht het evenmin wenschelijk, dat de vijanden vernietigd worden, daar op deze wereld voldoende plaats voor alle naties is. Er moet natuurlijk ook plaats voor Duitschland en zijn bondgenooten zijn. Toen ik den tweeden mobilisatiedag, den 3 Augustus 1914 Berlijn verliet, verwachtte ik Enge- land's oorlogverklaring van den eenen dag op den anderen. Groote kooplieden uit Engeland wonden er in volle vredestijd geen doekjes om, dat ooriog met de Duit schers niet te vermijden is. Daarna loochende de kroonprins, dat hij op den oorlog heeft aangestuurd. Wel heeft hij altijd sterke bewapening voorge staan, omdat hij inzag, dat de Duitschers zich den een of den anderen dag tegen de heele wereld zouden hebben te verde digen. Hij ging voort Onze militaire toestand is veilig. Wij hebben in dezen oorlog herhaaldelijk voor heeter vuren gestaan. o Volgens de te München verschijnende Post zijn in die stad 40 bronzen beelden aangewezen, om in de smeltkroes te ver dwijnen, o. a. dat van Lodewijk II van Beieren, alsmede van Schiller en Goethe. De bronzen stukken van verscheiden fon teinen op pleinen zullen hetzelfde lot onder gaan. o Wapenstilstand Een medewerker var^De.Tijd in Duitsch land schrijft, dat daar te lande zeer ernstig een voorstel tot wapenstilstand op voor beide partijen aannemelijke voorwaarden overwogen moet zijn.:. Dit voorstel zou eerst bij het begin van het a.s. winterseizoen worden gedaan, als het weder alle krijgs verrichtingen heeft stilgelegd en de vijfde winter in de loopgraven dreigt te beginnen. o De Ciariu vermoord Naar de Frankf. Ztg. uit Bazel verneemt, bevat de Temps een telegram uit Londen, meldende dat ook de vroegere Russische keizerin, prinses Alix van Hessen, en een barer dochters vermoord zyn. o Het Britsche gezantschapsgcbouw te St. Petersburg. Londen, 4 Sept. [Bolsjewistische troepen hebben Zaterdag het Britsche gezantschaps gebouw te St. Petersburg verwoest en kapitein Cromie, den Britschen marine attaché, gedood. Moskou, 3 Sept. Over de huiszoeking en de inhechtenisnemingen in het Engel sche gezantschap te Petersburg meldt de Prawda nog d d. 3 Sept. in de buiten gewone commissie bevinden zich 40 ar restanten, hoofdzakelijk Engelschen, die zich den 31 n Augustus in het gezantschap be vonden. Het lid der commissie Hiller was belast de huiszoeking en de in hechtenisnemingen te verrichten. Om 5 uur 's middags-begaf hij zich naar het gezantschap. Nadat het gebouw omsingeld was, gelukte het hem en zijn mannen het souterrain ongestoord te bezetten. Toen echter een der be ambten van de commissie, alsmede de Mos- kousche rechercheurs zich naar de eerste verdieping begaven en de commissiebediende Schenkmann in de kamer, .trad, knalden daar schoten. Schenkmann werd aan de borst gewond en stortte neer. De recher cheur Lissen werd onmiddellijk gedood Hiller drong ondanks de schoten met een afdeeling rechercheurs de naburige kamer binnen en nam de zich daar bevindende onbekenden, die de handen omhoog hieven, in hechtenis. In de gang echter duurde het gevecht voort. De rechercheurs waren genoodzaakt te vuren, yvaarbij een persoon werd gedood. Het bleek de marine-attaché Trommy te zijn. Naar later aan het licht kwam had hij het eerst het vuur geopend. Bij de daarop volgende schietpartij werd de rechercheur Dortnofski gewond. De agenten, die het gezantschap binnen traden namen 40 lieden in hechtenis. Onder de gearresteerden bevindt zich prins Sjas- jnofsky. Bij de huiszoeking werd een correspondentie gevonden, waardoor het Engelsche gezantschap is gecompromitteerd. N. Rott, Ct, BINNENLAND. De Kabinetscrisis. Naar de Tijd verneemt, is de kabinets crisis in zooverre opgelost, dat, onvoorziene omstandigheden daargelaten, als ministers zullen optreden de heeren jhr. mr. Ch, Ruijs van Beerenbrouck, binnenlandsche Zaken jhr. Van Karnebeek, buitenlandsche zakenmr. Th. Heemskerk, justitieA. A. H. W. König, waterstaatIdenburg, koloniënVan IJsselstein, landbouw en crisiszaken; prof. mr. P. J. M. Aalberse, arbeid. Jhr. G. A. A. Al ting von Geusau wordt min. van oorlog en zal voorloopig tevens de portefeuille van marine waarnemen. Met een titularis van financiën worden nog besprekingen gevoerd. Dr. De Visser zal min. van onderwijs worden. Naar wij vernemen is de oplossing van de crisis nog deze week te verwachten. Ze hangt nu nog maar aan het eindresultaat van de besprekingen over financiën. In dien men met den titularis voor marine niet gereed mocht komen, zal de min. van oorlog voorloopig ook dat departement waarnemen. Dat dr. De Visser en niet de heer De Geer met het ministerie ven on derwijs zal worden belast, staat vast, waaruit wel zal voortvloeien, dat met laatstgenoemde over financiën wordt on derhandeld. o Distributie van rleesch. Naar liet »Vad.« verneemt, is de dis tributie van rund- en paardenvleesch vrij wel voor elkaar en wacht nu op bonboekjes. Zoodra een gemeente met haar bonboekjes gereed is (als prikkel voor de gemeente besturen om met deze zaak voortgang te maken is deze regeling getroffen) zal haar het te distribueeren vleesch wórden toege zonden. Zoo zal Amsterdam reeds op 48 September a.s. het distributievleesch hebben. Boter roor hotels. De »Maasb.« verneemt, dat de regee- ring overweegt, aan hotels en restaurants een geringe hoeveelheid boter extra toe te staan. De bedoeling van dit extra rant soen is, werkloosheid in die bedrijven te voorkomen. Het is n.l. gebleken, dat het voor hotels en restaurants niet mogelijk is toe te komen met het rantsoen, waarmede men in een huishouden toe kan. o Tram 's-BosehHelmond. Men meldt uit Veghel d.d. 4 Sept. Het personeel van de stoomtramweg maatschappij 's-Bosch—Helmond, kreeg heden officieele dienstopzegging tegen 1 Oct. a.s. Onze tram zal dan toch gaan verdwijnen. - Jammer voor de betrokken gemeenten Zondagmorgen deed prinses Juliana te Apeldoorn haar eersten kerkgang, door haar ouders vergezeld, onder liet gehoor van ds. C. Hahink, die tot tekst had ge kozen psalm 84 vers 6. Een kouwelijke korporaal. Om ongeveer half zeven kwam de trein uit de richting Sittard te Roermond binnen. Met vele andere reizigers stapte ook een infanterie-korporaal uit, doch de man had reeds geleide bij zich. Immers, het kor- poraaltje was in Hoensbroek ingestapt, en het bleek bij de visitatie in den trein dat de jeugdige landsverdediger er wel wat erg dik in zat. In de kleeren n.l. Bij onder zoek aan den lijve bleek het jonge mensch maar even, behalve het gewone stel onder- kleeren, drie stel nieuw ondergoed boven dien te hebben aangetrokken. Hij had het zoo koud gehad, verklaarde hij. Maar daar het ondergoed alles nieuw was, geloofde men van die kouwelijkheid niet veei, temeer daar het jonge mensch in korte jas met verlof was gegaan. Het gevolg was dan ook dat het korporaaltje mee- moest naai de wacht, om zich van de overtollige kle dingstukken te ontdoen. Zeer waarschijn lijk zal het jonge mensch behalve de in beslag genomen onderkleeren ook zijn kor- poraalstrepen verliezen. Een nieuw werkwoord? Twee vrienden hadden elkander in langen tijd niet ontmoet. Dezer dagen kwamen zij elkander toe vallig tegen. Karei, zegt A. tegen zijn vriend B., wat ben je dun geworden, ik heb niet op je gewonnen. Ja, zegt B., dat is zoo, ik ben den laatsten tijd nogal erg »geposthumatiseerd Te Delfzijl wordt veel hout aangevoerd Donderdag is nog het Oostenrijksche stoom schip Gardenia met 1700 stander gezaagd hout aangekomen. Dag en nacht wordt aan de lossing gewerkt. Een doortrapte gauwdief. Bij den heer Vlieg, goud-en zilverwinkel op de Markt te Leerdam, kwam Zaterdag avond een korporaal met een bestelling van ringen op zicht voor een luitenant de ringen moesten worden ingepakt en zouden zelf door den luitenant worden gehaald. De heer Vlieg verpakte ze in een doosje en verliet even den winkel om een nota te schrijven. De korporaal ver liet den winkel ook het doosje achterlatend. Toen echter na een paar uur de luite nant niet verscheen, wilde de heer Vlieg het doosje uitpakken, maar tot zijn schrik waren de ringen verdwenen en bevatte het wat steentjes. Een onderzoek heeft in deze brutale zaak nog niets aan het licht ge bracht. Fruit. Thans is van regeeringswege bepaald, dat van het aan de veiling aangevoerde fruit voor de fabrieken moet worden af gestaan 40 pCt. tegen den prijs van 10 cent per K.G. Als men nagaat, voegt de N. Tielsche Crt. hieraan toe, dat de meeste appelen voor ongeveer f 25 per mud op den boom zijn gekocht, begrijpt men welk een ramp deze prijsbepaling vooral voor de pachters is. LAX verwijdert stof, neten, roos en onrein en geeft het haar tevens een mooien glans. Ononts heerlijk voor schoolgaande kinderen. Eiseht «(sluitband niet onze handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend: dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel bij Besluit van den 22en Augustus onder intrekking van zijne be schikking van 18 Juni 1917, Staatscourant No. 166, heeft bepaald dat eigenaren en bezitters van onge- dorschte granen, oliehoudende zaden en peulvruchten, alsmede allen,, die deze gewassen in ongedorschten toe stand onder zich hebben, en houders of exploitanten van dorschmachines, verplicht zijn telkenmale onmiddellijk na het dorschen opgave te doen aan den Burgemeester hunner woonplaats, van de door hen gedorschte hoeveel heden, uitgedrukt in kilogrammen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's-Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden, 6 Sept. Heden middag ten 12 ure kwam een vliegmachine in het gezicht. Zij bleef tot circa half een in rondtrekkende beweging boven de gemeente om daarna in zuidelijke richting te ver trekken. Het gaf den schijn of de bestuurder aanvankelijk de koers was kwijt geraakt, doch eindelijk de goede richting naar Breda gevonden had. De M. U. L. O. School begint het nieuwe tijdvak met 38 leerlingen, waaronder 13 nieuwe leerlingen. Een getal dat tot nu toe nog niet bereikt was. Werkendam, De timmerman Bakker kreeg Dinsdag van zijn knecht een slag met een hamer op het hoofd, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Andel. Donderdagmiddag werd hier eerie koe van den slager van T. geslacht en door het levensmiddelenbedrijf gedistri bueerd. Tegen fl.10 per pond was voor ieder inwoner een ons verkrijgbaar gesteld. 's Gravemoer. De weleerw. heer Ds. E. van Meer heeft voor het beroep naar St. Michiels-Gestel bedankt. Haarsteeg. Met goed gevolg slaagde onzen dorpsgenoot J. Bouwman voor het examen kantoorbediende en werd geplaatst aan het Postkantoor te Zaltbommel. Raamsdonksveer. Bij de gehouden aanbesteding van den bouw van 17 wonin gen voor de woningbouwvereeniging Volks belang waren de laagste inschrijvers Gebr. Naglé te Geertruidenberg met f 61,755,03. Mejuffr. v. K. geraakte met haar hand tusschen de snijmachine der groenten- drogerij, waarbij twee vingers zoo goed als afgesneden werden. Tot predikant der Ned. Herv. Ge meente alhier is beroepen Ds. de Graaf van Nieuwpoort. Sprang. Raadsvergadering gehouden op 3 September 1918. Na opening der vergadering, wordt mede- deeling gedaan van de navolgende ingeko men stukken Maar buurvrouw, hel is immers zonde om dat lange haar af le knip pen. Waarom probeer je het niet eerst eens met LAX.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2