overloopen. Veldgendarmen patrouilleeren druk op jacht naar deserteurs. Men ver zwijgt de geweldige teleurstelling niet, nu het vredesoffensief meer en meer het ka rakter van nederlaag krijgt en diezelfde stemming heerscht ook in omliggende, dor pen, waar Duitschers, zij het dan ook in kleine groepjes, ingekwartierd zijn«. Aldus schrijft de grenscorrespondent van de Tel.-' Wij wijzen er echter nogmaals op, dat zijn mededeeling in België omloo- pende geruchten betreft, die misschien zeer zijn overdreven. Op het oogenblik is de terugtocht der Duitschers tot staan gekomen. Zij zijn nl. aangeland op de oude Hindenburglinie en als de teekenen niet bedriegen zullen zij trachten bier den vijand het hoofd te bie den. Voor de Dnitschers zijn de voor waarden waaronder zij nu strijden veel gunstiger dan voor de geallieerden. De eerste bevinden zich nu in zeer sterke stel lingen en kunnen hun aanvoer van achter het front •veel beter regelen, terwijl de geallieerden te worstelen hebben met de moeielijkheden van het verwoeste gebied. Wij kunnen dus verwachten dat er op zijn minst eenige dagen van stilstand zullen intreden, gedurende welke de geallieerden hun hoofdmacht voor nieuwe beslissende aanvallen zullen opbrengen. Het is nu maar de vraag of zij in staat zullen zyn de Hindenburglinie te forceeren en de Duit schers te dwingen terug te trekken op meer naar achter gelegen stellingen. De opti misten onder de aanvallers roepen nu al dat de Duitschers den stoot niet zullen verduren. We hebben nog twee maanden voor ons, zoo zeggen ze, waarin wij onzen vijand kunnen terugdrijven tot aan ja tot over de grenzen. Het staat er natuurlijk niet mooi voor voor de Duitschers. Wanneer wij alleen denken aan den steeds wasschenden stroom van geoefende Amerikanen, ligt het voor de hand de uiteindelijke vernietiging van het Duitsche leger te verwachten. Zoo zegt het agentschap Havas, dat er ongeveer 280.000 Amerikanen per maand in Frank rijk ontscheept worden. In het volgende voorjaar zal het Amerikaansche leger alleen al net zoo talrijk zijn als het geheele Duit sche leger. Tegenover de Amerikaansche, Engelsche en Fransche legers tesamen is de toestand van Duitschland zoodoende zonder uitkomst. Havas besluitWij heb ben Duitschland "bij de keel. Wij zullen het niet weer loslaten, Dat vredesbegeerten zich nu steeds rui mer baan breken in de centrale landen, laat zich begrijpen. De eerste minister van Oostenrijk-Hongarije Jlus Jarck heeft zelfs gezegd dat binnenkort de vrede tot stand zal komen. Wjj helpen het hem hopen. Lenin ligt nog altijd te bed als gevolg van den moordaanslag. De bolsjewiki oefe nen een geduchte wraak op de aanstich ters der tegenrevolutie. 512 contrarevo lutionairen zijn reeds doodgeschoten. En 121 van de meest vooraanstaande Russi sche mannen zijn ais gijzelaars gevangen gezet om eenzelfde lot te ondergaan voor het geval nieuwe aanslagen mochten voor komen. In Smolensk zijn als weerwraak voor den*aanslag op Lenin 34 groote landeige naren en Maharius, de vorige bisschop van Moskou, doodgeschoten. Wat een schrikkelijke verwarring in dit land. Mocht, er maar spoedig een vaste hand gevonden worden, die het op hol geslagen volk weer tot orde en tucht weet te leiden. BUITENLAND. Het Lynchen. President Wilson heeft, naar het schijnt, een boodschap uitgevaardigd, waarin hij zijn stem verheft tegen de sterke toene ming der lynch-justitie in de Yereenigde Staten aan welke reeds tal van onschul- digen ten offer zijn gevallen. Van die boodschap is in de bladen der entente ab soluut geen melding gemaakt, hetgeen het tijdschrift Common S e n s e e aanlei ding heeft gegeven aan Northcliffe de vraag te stelien, hoe hij het doodzwijgen van een zoo belangrijke uiting van den grootsten staatsman der entente, tevens leider van 110 millioen Amerikanen, kan verantwoorden. Kardinaal flercier. De Académie de scieces morales et politique heeft kardinaal Mercier, den aarts bisschop van Me'chelen, tot lid benoemd. In den brief, waarin Mercier het Fransche Instituut voor de onderscheiding bedankt, zegt hij, o. m., dat hij zeer trotsch is op zijn nieuwen titel, daar deze komt van de intellectueele elite eener bevriende natie, waarvan de Belgen vurig de dapperheid, den cultus van de eer en de belangloos heid bewonderen. Het bewijs van waar deering, dat mij is toegekend, is voor mrjn landgenooten een belooning en een aanmoediging. Zij zijn zich bewust de eer verdiend te hebben, die mij ten deel valt en ik heb dan ook het gevoel, dat ik hun dankbaarheid uit wanneer 'ik de mijne uit spreek. De stakingen in Engeland. Londen, 9 September. De omnibus- en politie-stakingen en hun succes hebben in alle arbeiderskringen onrust verwekt. Het land wordt bedreigd met ernstige moeie lijkheden onder de spoorwegbeambten, en te Londen houdt men rekening met de mogelijkheid van stakingen van de brand weer, de tijdelijke postbeambten, de vak lieden van de openbare diensttn van acht Londensche boroughs en voorsteden en van de vrouwen op den tunnelspoorweg. Het geamalgameerde verbond van katoenspin ners heeft Zaterdag eenparig besloten om Zaterdag a. s. te staken. De geheele ka- toenijverheid van Lancashire zal door dezen stilstand middeiijk getroffen worden. Al deze bewegingen hebben een ver hooging van den duurtetoeslag ten doel. o Een aanstaande wapenstilstand. Een medewerker schrijft ons In aansluiting met het bericht in x>De Tijdoc. vernemen wij uit zeer betrouwbare bron, dat Duitschland langs indirecten weg- de Entente heeft voorgesteld, zoo spoedig mogelijk de wapens neer te leggen aan alle fronten, en direct daarna de vredes onderhandelingen te openen. Wij kunnasn het bericht van »De Tijd« bevestigen, dat Duitschland aangeboden heeft België te herstellen, en inzake Elzas-Lotharingen tot een compromis te komen, dat beide, par tijen zou bevredigen. Enkele koloniale com pensaties zouden hier-tegenover moeten worden geplaatst. i Duitschland zou verder den vrede van Brest willen herzien in overleg met de Entente. Petrograd, 8 Sept. Officieel. Tot nu toe zyn als represaille voor den moord op Oeritzki 512 z.g. tegen-revolutionnairen, waaronder 10 sociaal rechts revolutionnairen doodgeschoten. Er is een lijst gepubliceerd bevattende 21 namen van grootvorste, gene raals, bankiers en groot-grondbezitters, die terechtgesteld zullen worden in geval van een nieuwen aanslag, in Smolensk werden ais represaille voor den aanslag op Lenin 34 grootgrondbezitters en de vroegere ar chimandriet te Moskou terechtgesteld. Men schrijft aan de N. R. Ct. De verwoede gevechten aan het Weste lijke front -hebben reeds in zooverre invloed op het bezet gebied van België dat het leger van Duitsche ambtenaren in dienst van het generaal-gouvernement tot den velddienst opgeroepen is. Zij worden ver vangen door vrouwelijke ambtenaren. Reeds moeten een 12,000 van zulke dames in België aangesteld .zijn. Een intervienw met Talaat Pasja. Weenen. De Neue Freie Presse publi ceert een intervieuw met Talaat Pasja. Deze gaf als zijn oordeel over den toestand te kennen, dat men nog voor den winter vrede zou hebben. De oorlog heeft zich door zijn eigen krachtsinspanning uitgeput. Al wat' er met den oorlog kan worden bereikt, is bereikt. Het is duidelijk dat verder oorlogvoeren nutteloos is. Al onze vijanden ook de Yereenigde Staten niet uitgezonderd zullen binnenkort tot de erkenning geraken, dat het doelloos is den oorlog voort te zetten. Die omkeer zou naar Talaat pasja vast geloofde nog vóór den winter komen. Zweden en de vrede. De Zweedsche Minister van Staat, Eden, heeft eene deputatie ontvangen van de Zweedsche vredes- en.scheids-gerecht-veree- nigirig, die de medewerking der regeering kwam inroepen bij haar initiatief tot inlei ding van vredesonderhandelingen. Da Minister verwees naar zijn vroegere verklaring en legde den nadruk op de be reidwilligheid van de Zweedsche regeering om, voor zooverre in haar vermogen, mede te werken aan het lot stand komen van den vrede. Het was evenwel volkomen van kans op succes ontbloot, om zich tot dit doel tot de oorlogvoerende mogendheden te wenden. Daarop vervolgde de minister Daaren tegen zijn bij de samenkomsten der Skan- dinavische ministers voorbereidingen getrof fen over het bijeenroepen van een confe rentie der neutrale staten, ter waarneming van hunne belangen bij en na het sluiten van den vrede. Op een dergelijke conferentie behoort het hunne voornaamste taak te zijn, in zoo verre dat voor de neutralen mogelijk is, den arbeid tot den herbouw van de inter nationale rechtsorde op veiligen bodem voor te bereiden, evenals die voor de bevestiging van een duurzamen vrede. Da minister deelde mede, dat door de onderhandelingen, die in den laatsten tijd tusschen Zweden, Noorwegen en Denemar ken gevoerd zijn, de gedachten eener inter nationale conferentie zich belangrijk heeft ontwikkeld. Hij uitte de hoop, dat dit idee ook ingang zou mogen vinden bij andere neutrale landen. o Een Spaansche commissie is naar Rusland vertrokken om de tsaritsa en haar dochters naar Spanje over te brengen. De onder handelingen daaromtrent moeten zoo goed als afgeloopen zijn. De tsaritsa zal iri het paleis Magdalene te Santander haar intrek nemen. o Het officieele Japansche bericht van 2 September meldt, dat de Japansche cavelerie 29 Augustus bij Krasnoyarsk vijandelijke transportschepen, die met 500 infanteristen en verscheiden kanonnen de Oessoeri op voeren, heeft aangevallen en verstrooid.' De vijand leed zware verliezen. Twee Ja pan rft-rs werden maar gewond. Een Ja pansche afdeeling heeft vijandelijke ruiterij bezuiden Abagaido bij Mandsjoeria uiteen gejaagd. De Japanners hadden geen ver lies Volgens een officieus bericht heeft Semenof's troep de Onon bereikt. De vij and trok noordwaarts terug, waarbij hij 600 wagens achterliet. o Te Berlijn heeft men te bevoegder plaatse nog niets vernomen van de nota, door den Duitschen gezant in Chili, naar aanleiding der vernielingen, door de bemanning der in Chileensche havens geïnterneerde Duit sche schepen daarop aangericht, tot de Chileensche regeering gericht. Een draad loos bericht haast zich niettemin de onder stelling uit te spreken, dat de mannen, welke machines enz. hebben stuk gemaakt, geen kijk hadden op den politieken toestand, dewijl de betrekkingen tusschen Duitsch land en Chili zeer vriendschappelijk zijn. Men herinnert zich, dat in Chili volgens Reuter het vermoeden algemeen is, dat Duitsche autoriteiten buiten Chili daartoe last hadden gegeven. Een telegram uit Keulen maakt melding van geruchtten over regeeringswijzigingen in Duitschland. Het gerucht is uit Weenen afkomstig en behelst, volgens het Leipziger Tageblatt, dat graaf Hertling zal aftreden en door dr. Solf (de tegenwoordige minis ter van koloniën) zal worden vervangen. Voorst zouden Erzberger en Scheideman aan de regeering deelnemen. Duitsche eu Engelsche gevangenen. Reuter verneemt, dat de Duitsche officieuse verklaring aangaande de be krachtiging van de overeenkomst nc/pens de Engelsche en Duitsche krijgsgevangenen niet met de feiten klopt. In den Haag trachtten de Duitsche vertegenwoordigers die overeenkomst afhankelijk te maken van concessies (geen Duitschers zouden uit China mogen worden gezet,) maar hun werd me-, degedeeld, dat deze zaak Brittanje niet aangaat. Ze teekenden vervolgens de over eenkomst, er bij voegend, »dat »naar hun meeningde bekrachtiging van de over eenkomst van dit punt afhankelijk is. Sinds dien is te dezer zake niets meer van de Duitsche regeering vernomen, Z. M.'s re geering verklaarde zich een week geleden bereid, de overeenkomst met één wijziging te onderteekenen. Hierop is de Duitsche regeering het antwoord schuldig gebleven. Diefstal by de Pruisische bank. Bij de Pruisische staatsbank (afdeeiing overzeesche handel) zijn 600,000 Mark, die begin Augustus gedeponeerd waren, door middel van vervalsching van stukken verduisterd. Daar aan alle bankvoorschrif- ten voldaan was, werd het bedrog niet onmiddellijk ontdekt. De daders, de beide ambtenaren, Rabiges en Ziegler, zijn thans gearresteerd. De laatste heeft alles be kend, De zuster van Ziegler, uit Freiburg, was bij de zaak betrokken. Op een bank te Freiburg is 575.000 Mark in beslag genomen. De rest had Ziegler onder zijn verwanten verdeeld. In Siberië hebben de bolsjewiki zich van het Oessoerifiont teruggetrokken. De Japanners hebben Chabarowsk bereikt, waar de van Wladiwostok langs de Oessoeri loopende spoorweg de Amoer kruist en in westelijke riehting buigt. Men mag daaruit de gevolgtrekking maken dat de bolsjewiki zich bewesten de Amoer teruggetrokken hebben. Daar zij uit Rusland geen steun kunnen verwachten hun verbindings wegen zijn op vele plaatsen door de Tje- cho Slowaken onderbroken zullen de Japanners ongetwijfeld geen ernstig verzet meer hoeven te vreezen. De levensmiddelen-administrateur te Washington heeft bepaald dat alle brou werijen den lsten December gesloten moeten worden. Bier en andere dranken, welke gemout worden, moeten van de markt verdwijnen, zoodia de voorraden verbruikt zijn. o De duikbeotoorlog. Berlijn, 8 Sept. Officieel. In het ver sperde gebied om Engeland werden door onze duikbooten 11000 bruto register ton tot zinken gebracht. Broeit er iets in Roemenië Weenen 8 Sept. Volgens berichten uit Duitsche bron had het lid van de Oosten- rijksche delegatie, afgevaardigde dr. von Langenhan, een onderhoud met den minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Burian, in welker verloop van Langenhan vroeg, of het juist was, dat in de verblijfplaats van den Roemeenschen koning en bij in vloedrijke Roemenische elementen teekenen zijn te bespeuren van een hernieuwde vijandelijke houding tegenover de Centrale mogendheden. Graaf Burian antwoordde, dat de regee ring inderdaad aanleiding heeft, zekere gebeurtenissen in 't door de Centrale mogendheden niet bezette gebied van Roemenië met de grootste opmerkzaam heid gade te slaan, en dat zij, wanneer dit noodig mocht blijken dergelijke kui perijen met alle energie zal bestrijden. o Een nieuw Vredesoffensief! Frankfort, 7 Sept. De Weensche cor respondent van Frankfurter Ztg.« seint aan zijn blad over de besprekingen te WeenenVan een diplomatiek-politieke actie verwacht men op het oogenblik niets, omdat de overwinningsroes van de zijde van de Entente nog te sterk is en eerst de constellatie van den toestand moet worden afgewacht voor dat men weer met den vijand kan spreken. Dan echter zal naar betrouwbare zijde wordt verzekerd een politiek oflensief niet uitblijven, waardoor de Entente-regeeringen gedwongen worden tegenover hun eigen volk kleur te bekennen en te toonen of zij een roofoorlog voeren of werkelijk voor een volkerenbond en democratische doel einden strijden. Het zal blijken dat men terwilie van zulke doeleinden geen oor log tegen de Centralen behoeft te voeren. Men zal dan zien of de machthebbers der Entente zelfs maar den moed hebben hun arbeidersvertegenwoordigers passen te geven om met de onzen te onderhandelen. Dit zal de onfeilbare toets voor de oprecht heid hunner bedoelingen zijn. De „Tien Geboden" van Parys. Volgende »Tien Oorlog-gebodenwelke een kijk geven op het leven in Parijs, deelt de »Exceisior« mede 1. Gij zult voor de overwinning geheel en al uwv plicht doen. 2. Gij zult aan het front uw vlag tot aan den aftocht der Duitschers verde digen, 3. Gy zult overal elders voor de versterking onzer weermacht arbeiden. 4. Gij zult met het brood spaar zaam zijn, en met het andere eveneens. 5. Gij zult als goed staatsburger niet hamsteren. 6. Gij zult opgewekt zijn, zonder in de herberg te komen 7. Gij zult bij alarm heel gewillig in den kelder gaan. 8. Gij zult alle licht afsluiten, zoo als is voorgeschreven. 9. Gij zult geen goud nutteloos bij u laten liggen. 10. Gij zult zonder schroom oor- logsleeningen koopen. o De volken der Entente verlangen naar den vrede. In Fransche socialistische kringen ver langt men zeer naar den vrede. De »Po- pulaireo: pleit in een hoofdartikel krachtig voor een vrede door vergelijk. Daar het Fransche volk sedert het uitbreken van den oorlog niet meer door verkiezingen naar zijne meening is gevraagd, acht het blad thans den tijd gekomen voor de socialis tische bonden om beslissend te handelen. Den besten weg daartoe ziet het blad in een zoo spoedig mogelijke bijeenkomst der Internationale. Volgens de aDaily Maik wordt ook in Engeland tegenwoordig een krachtige pro paganda voor den vrede gevoerd. Er gaan onder het volk gedrukte circulaires rond, waarin Landsdowne verzocht wordt zijn vredesarbeid voort te zetten. Verder wor den in de fabrieken onder de arbeiders briefjes verdeeld, waarop hun verzocht wordt aan te geven, of zij vóór een vrede door vergelijk zijn. Ondanks de oorlogsrazernij der politieke leiders, leeft er onder het volk zelf, dat al lang beu is van den oorlog, een sterk verlangen naar den eindelijken vrede. o Een vechtersbaas De eerste soldaat die ooit is voorgedra gen voor de twee hoogste medailles voor moed, welke door de Britsche en Ameri kaansche regeeringen uitgereikt worden, is een Amerikaan, luitenant Edwin G. Cham- berlin, een aviateur van het marine-corps der Vereenigde Staten, die voorgesteld is voor het Victoria kruis en de medaille van het Congres der Vereenigde Staten. Deel uitmakend van een bombardements expeditie boven de Duitsche linies gedurende den jongsten Duitschen terugtocht aan de Marne, werd luitenant Chamberlin omringd door 42 Duitsche machines. Ofschoon zijn machine slecht werkte en een van zijn machinegeweren defect was, schoot Cham berlin 5 Duitschers neer, waardoor het aantal zijner belagers op 7 werd terugge bracht. Hierop weigerde zijn motor en hij werd gedwongen te midden van een hevig vuur te landen. Hij kwam neer te midden van een detachement Duitsche infanterie, dat hij uiteendreef. Hij stak zijn machine in brand, nam zijn kompas en ontvluchtte in een bosch. Daar ontmoette.hij drie Duitschers. die trachtten hem gevangen te nemen. Hij deed alsof zijn kompas een handgranaat was. Twee per Duitschers vluchtten en Chamberlin ontwapende den derde en nam hem gevangen. Daarna aan vaarde hij den terugtocht naar de geal lieerde linies met den Duitscher als zijn gevangene. In een boschje vond hij een gewonden Franschen soldaat, wiens wonden hij verbond. Daarna droeg hij den gewon den Fransehman naar de rivier, welke hij overzwom onder hevig vuur, den Duitschen gevangene voor zich uitduwend en den gewonden Fransehman op zijn schouders dragend. Hij landde veilig met de beide mannen en telefoneerde zijn commandant, dat hij gereed was voor zijn plicht. BINNENLAND. De kahiucts-formatie. Het heeft Hare Majesteit dë Koningin behaagd bij besluit van 9 September 1918 no. 5. met ingang van heden 1. op het daartoe door hen gedaan verzoek aan het Ministerie Cort v. d. Lin den, op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan Hare Majesteit en den lande in buitengewoon moeielijke omstandigheden bewezen. 2. Te benoemen Jhr. Mr. Ch. L M. Ruys de Beerenbrouck, tot minister van binnenlandsche zaken. Jhr. Mr. dr. H. A. van Karnebeek, mi nister van buitenlandsche zaken. Mr. Th. Heemskerk, minister van justitie. Mr. S. de Vries Gz.j minister van financiën. H. A. IJsselsteijn, minister van landbouw (met het crisisdepartement). Jhr. G, M. A. Alting van Geusau, minister van oorlog en waarnemend minister van marine. M. Ch, E. Borigaerts, minister van wa terstaat. Dr. J. Th. de Visser, minister van,onder wijs, kunsten eu wetenschappen. Mr. P. J. M. Aalberse, minister van arbeid. A. F. W. Idenburg, minister van koloniën. Duitsche niijnenlegger gezonken. Ameland, 7 Sept. Gisteravond is een der voor den wal kruisende^ Duitsche oor logsschepen, waarschijnlijk een mijnenveger, op een mijn geloopen of getorpedeerd. Eens klaps zag men het schip overzij hellen. Direct daarop was het verdwenen en zag men een viertal sloepen in de nabijheid. Een ontploffing werd aan wal niet gehoord. o Spoorwegpersoneel. Er wordt gemeld Met 1 Jan. a, s. krijgen alle spoorweg beambten van de S.S. eervol ontslag om even spoedig een nieuwe aanstelling te ont vangen van de Nederlandsche Spoorwegen. Naar aanleiding van bovenstaand vast staand bericht loopt het volgende gerucht. De S.S. zou voor eiken niet herbenoemden beambte moeten betalen 70 dagen loon voor elk dienstjaar bij de maatschappij. Gebrek aan pasmunt. Wegens gebrek aan pasmunt geeft de gemeente Coevorden bons uit van 25, 10 en 5 cent, by ten minste 100 stuks. Zij zijn verkrijgbaar aan het bureau van levens middelen aldaar. o Opening zitting Stateu-Generaal. Het ligt, naar men meldt, in het voor nemen, dat de Koningin persoonlijk de niouwe zitting van de Staten-Generaal, op Dinsdag 17 dezer zal openen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2