Landbouwgereedschap, L Tb. (Mwttkrt, Salon de Goiffure. ATELIER -VOOR FOTOGRAFIE 's-BOSCH. is en blijft Keesden. parfumerie Veer Ü)ame$ en fteeren. Een Huis mei icHrije en luie, DANKBETUIGING. ^PR fl.H. Veehouders ÏÏiRWARiT ZiHen en Touwieri, J. ELEKAN, Specialiteit in alle soorten Haar werken. Abonne menten voor Scheren, Haarsnijden en Shamponeeren. D. HAMBURG - Breestraat S4.bOTen - Heusden. Notaris VAN GENDT 't voordeeligst adres ïxtra premie roor de teelt ran wintertarwe of winterrogge, op dit najaar te scheuren grasland. Alvorens de uitvoering van de Scheur- vet zoo ver gevorderd kan zijn, dat voor lik bedrijf in ons geheele land te scheuren grasland is aangewezen, zal de zaaitijd van ogge en tarwe reeds zijn aangebroken. Het is echter zeer in het belang der oedselvoorziening, dat reeds dit najaar een 00 groot mogelijke oppervlakte broodgraan vordt uitgezaaid op gescheurd grasland. De minister van landbouw, nijverheid n handel maakt hierom bekend, dat gras- rnd, dat langer dan de laatste vier jaren nafgebroken in gras gelegen heeft en dat a aangifte op na te melden wijze wordt eseheurd, tusschen heden en 15 November 918, en nog dit najaar wordt bezaaid tiet rogge of tarwe, zal worden geacht te ijn gescheurd krachtens de Scheurwet, oor zooverre betreft het recht der belang- ebbenden op de toe te kennen schade- lossteilingen, en dat daarboven nog een xtra premie van flOO per H.A. (zaai- osveld) zal worden toegekend. Sluiting zitting der Staten-tjeneraal. Bij Kon. besluit van 7 dezer is bepaald De tegenwoordige zitting der Staten- leneraal zal worden gesloten op Zaterdag 4 dezer, des namiddags te drie uren. De minister van binnenlandsche zaken vordt gemachtigd zich op dat tijdstip te egeven naar de vergadering der Staten- ieneraal, teneinde in een vereenigde ver- adering der heide Kamers de zitting in aam der Koningin te sluiten. Schieten ran wild. De minister van landbouw brengt ter Igemeerie kennis, dat, ingeval door wild f schadelijk gedierte belangrijke schade an gewassen wordt toegebracht, door hem oor bepaald aangewezen terreinen buiten- ewone machtigingen tot het schieten of p andere wijze bemeesteren van deze ieren zullen, worden verleend. Deze machtigingen zullen niet worden erleend, dan nadat a het advies van deskundigen is inge- vonnen omtrent den aard en den omvang er schade en de maatregelen orn deze te oorkomen b belanghebbenden bij de jacht op die erreinen in de gelegenheid gesteld zijn et wild of het schadelijk gedierte binnen en bepaalden termijn te beteugelen of op p ruimen. Stoomketel gebarsten. Te Wildervank is de vorige week de toomketel van een stoomwatergemaal ge- •arsten. Het gebouw is verwoest. Een nonteur van de machinefabriek, Holthuis an Veendam,; werd levensgevaarlijk ver- vond onder de puinhoop weggehaald en 3 kort daarna overleden. o Door een bij doodgestoken. Een 2-jarig kind van den heer Bussen e Hillerse, over de Groninger grens, werd oor een bij gestoken. Het hoofd zwol p en het kind overleed spoedig. Een duur varkenshok. Hoe in alle opzichten van den woning- ood« misbruik gemaakt wordtDe grens- vacht-commandant van Winterswijk had en hok noodig voor het mesten van een aar varkens. Hij liet informeeren en kon en slotte een hok verkrijgen voor den uurprijs van f2 per week, nog duur- er dan menige arbeiderswoning. o Een conducteur verongelukt. Zaterdagnacht is langs de spoorlijn op et baanvak tusschen Schiedam en Delfs- avensche Schie door een wegwerker het jk gevonden van den conducteur der l.IJ.S.M., J. A. K. Snel uit Amsterdam. )e ongelukkige was Vrijdagavond met den latsten trein uit Rotterdam naar Amster- am vertrokken, is vermoedelijk uit den rein gevallen en onmiddellijk gedood. In )en Haag bemerkte men zijn afwezigheid erst. o Ouze voedselvoorzieuiug. Den Haag 7 Sept. Wij vernemen dat e minister van landbouw met het oog op e slechte vooruitzichten opzichtens de oedselpositie last gegeven heeft tot maat- 3gelen, dat ten plattelande langs tot heden ngebruikelijken weg opwekkingen tot de indbouwers worden gericht om te zorgen, at spoedig zooveel mogelijk graan aan e regeering worde ingeleverd. o Het Nederl. hoogoven bedrijf. Naar de Tel. verneemt, is de Luxern- urgsche ingenieur F. R. Kox, voormalig cretavis-generaal der De Wendel-werken 1 Havingen (Duitsch-Lotharingen), benoemd >t directeur van het Nederlandsche hoog- venbedrpf. Koffie. Verleden week zijn per stoomschepen ».\laasstroom« en »Eemstroom«, van de Holiandsche Stoombootmaatschappij, onge veer 9000 balen koffie, afkomstig uit het stoomschip »Lornbok«, van Londen te Am sterdam aangevoerd. Gedurende de laatste maand zijn nu in 't geheel ongeveer 45.000 balen koffie uit de door Engeland opgevorderde Neder landsche stoomschepen »Lombok«, »Rhea«, »Thalia« en ïDonaet in ons land aange komen. Deze hoeveelheid kan gedurende' ruim vier maanden in de behoefte naar het tegenwoordige rantsoen voorzien. o De „Niéuw-Amsterdam". Bij het Departement van buitenlandsche zaken is bericht ontvangen, dat de ïNieuw- Amsterdam« Donderdag uit New-York naar Nederland is vertrokken met een volle lading. Waaruit deze bestaat, is nog niet bekend. Door den Z.-W. en W. wind zijn van het Noorderstrand van Schouwen tot aan den Oosthavendijk van Zierikzee niet min der dan 24 mijnen aangespoeld van Eri- gelsche, Duitsche en Nederlandsche natio naliteit. o Naar de bruiloft. Een Bunschoter boertje had met vrouw lief afgesproken naar een bruiloft te gaan. Het paard werd voor het mooiste karretje gespannen en nadat de zweep met een gekleurd strikje was versierd nam het echtpaar plaats. Op het stationsplein te Baarn werd het mooie spannetje aange houden en het karretje onderzocht. De eieren en boter, die op deze wijze werden vervoerd, werden in beslag genomen. Nu was de bruiloftsstemming weg. De ver sierde zweep werd opgeborgen en stilletjes rederi ze naar het dorp terug. o 400 gouden tientjes iu beslag genomen. De conducteur W. L, van de Millingsche stoomboot Eendracht is Zaterdagavond te Lobith in het bezit gevonden van 400 gouden tientjes, waarop beslag is gelegd. De conducteur is te Lobith in arrest ge steld. Slachting roor eigen gebruik. De minister van landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat landbou wers die wenschen over te gaan tot het slachten van een rund ten behoeve van zich en hun gezin voor den aanstaanden winter, hunne desbetreffende aanvragen vóór 1 October a.s. moeten indienen bij het Rijkskantoor voor Vee en Paarden, te 's-Gravenhage, Wagenstraat 22. Zij, die vergunning tot slachten zullen hebben verkregen, worden uitgesloten van de vleeschdistributie op den grondslag van 0,5 K.G. per peseoon en per week. De aandacht wordt er op gevestigd dat al het van deze slachtingen afkomstige vet overeenkomstig de bestaande voorschriften zal moeten worden ingeleverd. (St.ct.) Een congres ran neutralen. Wolff seint uit Kopenhagen Politiken meldt, dat begin October op initiatief van Nederland te Kopenhagen een congres zal worden gehouden van vertegen woordigers van de scheepvaart- en handels wereld en verzekeringsmaatschappijen in Skandinavië en Nederland, ter bespreking van de quaestie van een aigemeene revisie der prijsgerechtvonnissen en andere beslis singen, waardoor de neutrale handels- en scheepvaarthelangen worden geschaad. Onweer. Te Noordbroek is door het inslaan van den bliksem de landbouwschuur van A. Noordhoff met rogge, erwten en vele land bouwwerktuigen afgebrand. Alles was ver zekerd. Vermoedelijk door het inslaan van den bliksem is Zaterdagavond te Oostvoorne de woning met broodbakkerij van S. van Reek afgebrand. Verzekering dekt de schade. o In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Beucingen nabij Oldenzaal de boeren woning van G. Groeneveld, eigendom van J. H. Tijans aldaar, door den bliksem ge troffen en afgebrand. Met uitzondering van de levende have behalve een 40- tal kippen kon niets worden gered. Ook de geheele rogge- en hooioogst verbrandde. Alleen het huis was verzekerd, doch laag. o In de Schermer, achter Uitgeest, zyn Zaterdagavond door het inslaan van den bliksem twee boerenplaatsen afgebrand. o Van den landbouwer M. te Katwoude werden 2 zoontjes door den bliksem ge troffen. De een was onmiddellijk dood en de andere was bewusteloos doch kwam weer bij. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND: dat in de week van 9 tot 15 Sept. 1918, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren Bon no. 134 1 Chocoladereep. 135 1 ons Hi vermout. 136 '/a Kaas. t 133 4 K.G. Aardappelen 137 27a ons Suiker. 4 (Kinderkaart) 27a ons Suiker. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Het huis op de Vischmarkt, toebehoorend aan den Heer P. de Bree te Nederhemert is bij pubiieken verkoop voor f 1910 in koop overgegaan aan den Heer J. Smits, Schoenmaker alhier en de Koorn- beurs, is eveneens publiek aangekocht voor f 3525 door den slooper Wit te Drunen. Door de Protest. Kiesvereeniging is in hare vergadering van 9 September tot candidaat gesteld voor lid van den Ge meenteraad, ter vervulling van de vacatu re ontstaan door het overlijden van den heer H. Prins, de heer A. de Haan. De katholieke kiesvereeniging stelde als candidaat de Heer H. Verhoeven. De werkman A. Faro op de scheeps werf kwam zoodanig met een pot kokende pek te vallen, dat hij den inhoud overliet gelaat en handen kreeg. Hij brandde zich zoo deerlijk, dat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Beneden-Langstraat. Met het hooien der toemaat is men nog druk bezig, maai de vele regens zijn voor deze werkzaamhe den niet zeer bevorderlijk. De opbrengst zou anders wel goed wezen. Van den handel in hooi is weinig nog merkbaar. Een gevolg natuurlijk van de hooidistributie. Capelle. Ds. Kuhlman, predikant der Nederlandsche Hervoimde kerk te Lunteren (Gid heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Brongelen. Onze vroegere dorpsgenoot de Heer H. de Windt, thans onderwijzer te Rotterdam, slaagde heden te Breda voor de Hoofdacte. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn hier twee sollicitanten voor Hoofd dei- Openbare School. 's-Gravemoer. In dezen tijd van schaarschte aan alles en allerlei is er niet veel meer veilig. Niet alleen hoort men van fruitdiefstallen, maar zelfs de bruine boonen op het veld worden niet met rust gelaten. Wegens ebrek aan petroleum worden hier vele carbid-lampen aangeschaft, 't Is bij welslagen nog beter dan een kaarsje. Herpt. Tijdens het onweder in den nacht van Zaterdag op Zondag, werd in de weide een veulen van den landbouwer M. de W. getroffen en gedood. De landbouwer J. B. wilde zijn vee gaan verschurenhij beging daarbij de gedachteloosheid het touw van een der dieren om de hand te draaien. Het beest werd woest, loslaten was niet mogelijk, want het touw zat om zijn hand gedraaid, nog een ruk, en zijn heele hand was ont veld er moest direct geneeskundige hulp worden verleend. Zaterdagmorgen had hier onder zeer veel belangstelling de aangekondigde tentoonstelling plaats van witte Sanegeiten. Niet minder dan 29 exemplaren waren aangevoerd, waaronder zeldzame pracht beesten. Als prijzen werden toegekend Eerste prijs ïGonda« van M. Fitters. Tweede prijs i>Lena« van St. v. Gameren. Derde prijs »Cisca« van M. Fitters. Terwijl nog een aantal prijzen tot aan moediging onder de deelnemers werden verloot. Een en ander was voor ons stil dorpje een aardige afwisseling. Kerk-Driel. Tot 1 Sept. was er gelegenheid zich ten gemeentehuize schriftelijk aan te melden, indien men zich op de gestelde voorwaarden van electriciteit licht wensch- te te voorzien. Naar men verneemt, heeft zich niemand aangemeld, hetgeen zijn oor zaak vindt in de hooge financieele kosten ii.1. f76 per lamp en per jaar, met ver binding voor den tijd van vijf jaren, bene vens alle kosten binnenshuis. Nederhemert. In den nacht van Za terdag op Zondag ontlaste zich boven deze gemeente een hevig onweder gepaard gaande met vele regens. Op de Kade sloeg de bliksem in een Ipenboom, overigens werd geen schade aangericht. Sprang. Tot directeur der Chr. Zang- vereeniging »De Harpe Sionsv alhier is benoemd, den heer Pennings uit Waalwijk. Tegen den 16-jarige L. alhier is proces-verbaal opgemaakt. Genoemde maakte zich herhaaldelijk schuldig aan fruitdief stallen. In het gezin bij S. heeft zich een geval van Typhus voorgedaan. Woudrichem (Veiling) Teruggehou den door de regeerings maatregel inzake 40% veilen van appelen voor fab. tegen 10 ct. p. K.G, was de aanvoer van fruit Vrijdag niet groot. Prijzen als volgt Zure appelen 2545 ct. p. K.G. Zoete appelen 2540 Knolperen 2560 Stoofperen 2535 Kwetsen 50 Tomaten dit jaar voor 't eerst ter vei ling brachten ongesorteerd 17 ct. p. K.G. op- Toeslag op vroege aardappelen is deze week betaalbaar tot en met 31 Juli 1.1. Zuilichem. Zaterdagmorgen brak brand uit in een woning van den heer B., be woond door drie gezinnen, die geen van drieën verzekerd waren. Door het kor daat optreden van eenige personen wist men het vuur te blusschen. De brand was ontstaan doordat er vuur uit den schoor steen op het rieten dak was gevallen. De inboedels der bewoners waren gedeel telijk naar buiten gedragen, maar veel was door den haast gebroken. Burgerlijke Stand. Heusden. Geboren Antonetta d. v. R, G. Fabrie en v. C. de Raad. Nederhemert over de maand Augustus. Overleden Geertruida Vernooij, oud 8 maanden. zal op Donderdagen 19 Sept. en 3 Oct. a.s., vm. 10 u. N. T. "precies, ten herberge van Wed. v. d. MAADEN te Wijk, bij inzet en toeslag VEILEN WAARIN VRUCHTBOOMEN, op Duiven onder Wijk, groot 7 A. 25 c.A. bewoond geweest door Wed. A. Versteeg Cz. Te bezichtigen op 16,17 en 18 Sept. a.s., waartoe sleutel te bekomen bij G. Bouman op Duiven. Ondergeteekenden betuigen hun harte- lijken dank aan de Paarden- en Vee- verzekeringmaatschappij te Almelo voor de prompte uitbetaling van de twee gestorven pinken. Oudheusden. Gebr. v. d. POL. bekomt en behoudt gij |1 door 'JFX te gebruiken Maakt Uw haar zacht, gtan zend, goh/end en sterk. Voorkomt splijten, breken P of dor worden der haren. pg H Verwijdert stof, roos en ||i onrein. Bevordert den |f haargroei Water hoogte Heusden. Hoog Water. Laag Water. 6 Sept. 0.93 M. 0.29 M. -f N.A.P. 7 0.94 0.25 8 0.90 0.25 9 1.21 0.58 s Rivierbe richten. Op 10 Sept. in meters in cM. s-Hertogenbosch 1,97 4- N.A.P. was 7 Nieuwe schutsluis te Engelen (Dieze) 1 96 was 4 (Maas) 0.80 i/ val 16 Crévecoeur (Dieze) 1.96 was 3 Crévecoeui'(Maas) 0.83 val 13 St. Andries(Maas) 1.32 was 9 St. Andries (Waal) 2.73 val 4 Venlo 8 85 was 7 Maastricht 41.38 was 1 Keulen 1.20 was 2 ADYERTENTIEM. Allen, die eenig vee in hun bezit heb ben, worden dringend verzocht, de veran deringen, die van en met hun vee plaats hebben, onverwijld te komen opgeven. Zij die dit verzuimen, worden bij deze gewaar schuwd voor de gevolgen. Namens de Directie v. h. Bijkantoor voor N.-Brabant GIJSB. TIMMERMANS, Correspondent. Heusden, 10 Sept. 1918. ËDelit afsluitband met onze liandteekeiung L. 1. AKKER,. Rotterdam. EN N. B Ook nog enkele gegalvan. Platen te koop. No. 22. KANTOOR VAN RECHTSKUNDIG ADVISEUR, Havenstraat 5 (nabij het station) 's-BOSCH. ADVIES ITbIJST AND met betrekking tot processen, strafzaken, faillissement, nalatenschappen, boedelschei ding, voogdij, curateele, echtscheiding, ar beidscontract, enz. Behandeilng van alle voorkomende Rechtszaken, zoowel bij Rechtbank als bij Kantongerecht., innen van Schuld vorderingen, regeling zaken van debiteuren met hunne schuldeischers, ma ken van Contracten, Requesten, enz. enz. Billijke Conditiën. Zondags na I uur kantoor gesioten. HOF-FOTOGRAAF. FLA^RJAELED 11. Per decs 2S centen. Hl voldoende voor/2 Li ter-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 3