Het nieuwe Vredesaanbod. Pruisen en met Oostenryk evenzoo te han delen als wij met Bulgarije hebben gedaan Is het Duitsche volk oprecht en wil het weten, welke], waarborgen wij eischen, dan zijn die in twee woorden te geven On voorwaardelijke overgaaf, t De Duitschers moeten de bezette gebieden ontruimen alsook Elzas, Lotharingen, de Italiaansche provincies en Oostenrijk-Hongarije, Servië en Rusland. Zij moeten het gestolen goec teruggeven, schadevergoeding geven voor wat zij hebben gedaan, en zij moeten aan de rechtbank der geallieerden ter vonnis sing alle groote misdadigers van den oor log overleveren, o. w. wij mogen noemen den Keizer als aanstichter van den oorlog en beveler, om gevangenen te vermoorden Von Kluck voor de gruwelen van het eer ste Pruisische leger, von Bülow voor zijn bevel van den 22sten Aug. 1914 tot ver nieling van Ardenne en het laten doodschie ten van 110 inwoners, generaal Strenger voor zijn bevel van 26 Ang. 1914 tot net vermoorden van gewonde Britsche gevange nen, Von Böhn voor de moorden in Ter monde, majoor Manteuffel voor het in branc steken van Leuven, kapitein von Förstner voor het vermoorden van de passagiers van de Falaba -enz. Aan deze en andere namen, dienen er ongeveer 500 te worden toegevoegd. van de commandanten van Duitsche ge vangenenkampen, waar Britsche slachtoffers zijn ter dood gebracht. Ten slotte Trotzkie en Lenin. Voorts zal Duitschland onder geen om standigheden zijn koloniën terugkrijgen het heeft zijn plaat3 in de Zon gehad en die voor eeuwig verspeeld, omdat het mis bruik van vertrouwen heeft gemaakt.? En de Times schrijft Het zou ijdel zijn, het voorstel tot wapen stilstand op te vatten als ook maar eenige beteekenis te bezitten. De Duitschers weten, dat men evengoec zou kunnen probeeren de Niagara stop te zetten, als tijdelijk den oorlog te sluiten Dat was verleden 'maand door de Oosten- rijk-Hongaarsche regeering ingezien. Dien tengevolge kan het nuttelooze Duitsche voorstel enkel worden beschouwd als een aanwijzing, hoe slecht het in militair op zicht met het land staat. Op hoe domme wijze behandelt de Rijkskanselier levens- quaesties als die van België, de Oostzee 'provinciën, Littauen, Polen en Elzas Lot haringen. Nadat de Times den spot heeft gedreven met de bewering van den kanse lier, dat de nieuwe regeering een nieuw democratisch tijdvak in Duitschland heeft geopend, besloot het zijn belang wel te zeggenDe begeerte van den Rijkskanse lier naar vrede is ongetwijfeld oprecht. Hij ontwaart de nadering van een over weldigende nederlaag en beseft daarvan de gevolgen. Wat hij niet beseft is de vol komen, onveranderlijke vastbeslotenheid der geallieerden om een eind te maken aan de bedreiging voor de beschaving, welker ver woestingen met zoo groote kosten en tot zoo verbijsterende offers zijn gestuit. liet is veel te laat om te spreken over een basis voor onderhandelingen. De geallieer de volken zijn eensgezind in hun vastbe slotenheid dat de nederlaag der verwerkers van den oorlog volledig moet zijn vóór Duitschland zich onvoorwaardelijk heeft overgegeven, zoodanig dat het niet enkel zonder den wil maar ook zonder de macht is, voorwaarden te breken. Nog is het antwoord van Wilson niet bekend. Van harte hopen wij dat het in een anderen geest gesteld zal zijn, dan de meeste bladen in de geallieerde landen be zield. 't Gaat toch niet alleen om de ver nietiging van Duitschland, dat zich heeft voorgenomen zich tot den dood toe te ver»" weren indien men het vaneen wil scheuren, maar iederen dag dien de oorlog langer duurt wordt België meer verwoest en on bewoonbaar gemaakt, terwijl Europa al meer gebracht wordt aan den rand van den afgrond. Daarom hopen wij dat Wilson de uitgestoken hand niet smalend zal terug slaan, maar den weg tot den wereldvrede zal willen bewandelen. Wij hopen, doch vreezen. Ondertq|schen gaan de krijgsverrichtingen voort. Het Duitsche leger wordt nog steeds terug gedreven en gaat voort de steden en dorpen, die het ontruimen moet met den grond gelijk te maken. Koning Ferdinand van Bulgarije heeft afstand gedaan van de regeering ten be hoeve van zijn zoon Boris. De Oostenrijkers worden op het Bul- gaarsche front steeds verder teruggedrongen. Een telegram van Reuter meldt, dat in Oostenryk een revolutie wordt verwacht. BUITENLAND. De Fransche pers wijst het vredesaanbod af. De Fransche bladen constateeren met vreugde, dat de Duitsche vredesvoorstellen een erkenning van de nederlaag beteekenen en zijn het eens over de noodzakelijkheid van een voorzichtige houding der geallieerden. Zelfs de socialistische bladen vragen zich af, welke de motieveu van den vijand zijn geweest. Ds »Homme Libre? zegt: De vijand wil tijd om op adem te komen en de gevolgen van Foch's greep te her stellen. Een wapenstilstand is in het hui dige stadium onmogelijk. De oorlog moet voortduren. Engelsche persstemmen over het vredesvoor stel der Centralen. Londen, 7 Oct. (Reuter.) Het eenige blad dat iets bevat aangaande de rede van den kanselier prins Max is hetZondagsche blad de Evening Telegraph, die zegtDe Duitsche legers worden aan het gansche westfront teruggedrongen en in het vader land vreest men, dat zij zullen worden overweldigd en op dit oogenblik stelt de rijkskanselier voor, dat wij het vechten zullen staken en beginnen te praten. Tegelijk doet Duitschland een formee vredesaanbod, dat aan Wilson werd gezon den. Wij weten, dat het in geen betere han den kon komen, daar aan Amerikaansche zijde geen weekhartigheid zal zijn. Maar terwijl de woorden van Prins Max draadloos den Oceaan oversteken, bedrijven de Duitsche troepen de meest barbaarsche daden in de districten, waaruit zij door de legers der entente worden verdreven Dit is de ware Duitsche geest, dien wi moeten straffen. Na een oneervollen oorlog gedurende 4Y2 jaar wil Duitschland nu een eervollen vrede, maar eer de vredesconferentie za beginnen, zal de plechtige gelofte moeten worden gedaan, dat Duitschland al zijn misdaden verfoeit, misdaden, die niet te noemen zijn, zooals bijv. in Noord-Frank rijk, dat niet alleen door kanonkogels is verwoest, maar meer door het geraffineerde terrorisme, waartoe slechts één natie in staat is. Het Duitsche grondgebied is onaangetast. Zyn bevolking is niet in sla vernij gevoerd, zijn mijnen en machines zijn niet vernield, zijn economische toestand is niet voor geslachten vernietigd. Als de dag van vrede komt, is Duitsch land gereed voor een nieuwen wedloop. Daarom is het noodig, dat Duitschland gedurende lange jaren zijn restauratie voort zet en iederen dag opnieuw erkennë, dat hetgeen verwoest werd, niet betaald kan worden. Londen, 7 October (Spec, dienst.) Het ^Central News Agentschap? deelt mede Zonder twijfel zijn de Duit sche voorstellen ernstig ge meend. Het is echter beteekenisvol dat zij samenvallen met het oogenblik, waarop de geallieerde aanvallen meedoogenloos wor den voortgezet en waarop de geallieerden vastberadener zijn dan ooit. De Duitsche hoging om vrede te verkrijgen is daarom verwonderlijk, doch het blijft de vraag of de voorstellen, zooals zij door den Rijks- lanselier zijn uiteengezet, een geschik te basis voor een algemeene overeen komst vormen. In diplomatieke kringen is men algemeen van meening dat Duitschlands verzoek om vrede zonder twijfel een openlijke erkenning is van zijn nederlaag. Men gevoelt ook dat Wilson in een bij zonder geschikte positie is om uit naam van de gealieerden te antwoordenmen mag verwachten, dat zijn antwoord niet lang zal uitblijven. De meening in Amerika orer het vredes aanbod. Londen, 7 October. De Daily News uit Üew York, d.d. MaandagHet Duitsche vredesaanbod is een gewichtige stap en leeft een ontzaglijk opzien gebaard. Natie en regeering hebben daarvan kennis geno men als van een duidelijk blijk van de ophanden overwinning der geallieerden. Het eenig gevaar is een onrechtmatig optimis me als vrucht van de averechtsche gedeelte, dat nu alles achter den rug is. Zonder eenige kwestie kan worden vast gesteld, dat geen wapenstilstand zal worden toegestaan noch de krijgsverrichtingen zoo min als de naarstige voorbereiding hier te ande voor het verpletterend lente-offensief tot staan zullen worden gebracht. Door des presidenten-uitspraken als grondslag voor onderhandelingen te aan vaarden, kan de nieuwe kanselier de Ame rikaansche diplomatie er toe brengen om jepaalde duidelijke opmerkingen temaken. o VAN BET WESTELIJK FRONT. Parijs, 6 Oct. Onze vorderingen zijn gedurende den nacht op het geheeie Suippe- ïont voortgezet. Op den linkervleugel lebben de Fransche troepen, die het Aisne- tanaal in de streek van Sapigny overtrok ken, de buitenwijken van Aguilcouri bereikt. Meer naar het Oosten naderen zij A u menancour t-le-Petit. Het massief van Nogant l'Abbesse is in hun bezit en reeds ver voorbij getrokken. De Franschen naderen de linie Noorde lijk van Pomaele Noordelijk van La vannes Noordelijk van Epoye. Op den linkervleugel bezetten zij het dorp Pon t-Faverger aan de Suippe Aan de Arnes hebben hun voorhoeden de woudheuvels ten Noorden van de rivier bereikt. Verscheidene honderden gevange nen zijn in den loop van den dag van gisteren en in der: nacht gemaakt. Ten Zuiden der Ailette hebben Itali aansche eenheden, die opereeren in de streek van Ostel-Soupir, na het belangrijke steunpunt van Soupir de la CourSoupir en het park van dit dorp veroverd te hebben gisteren op het plateau ten N.-W. daarvan hevige gevechten geleverd Zij veroverden in hevigen- strijd de taai door den vijand verdedigde loopgraven ter hoogte van de Croix-sans-tête en de hoeve van Metz. Ten Noorden van St.-Quentin duren de gevechten met dezelfde hardnekkigheic in de streek van Lesdins voort, waar wi een nieuwen vooruitgang maakten ten Oosten van dit plaatsje. Londen, 7 Oct. De jongste hier ont vangen berichten luiden dat de Duitschers de Suippe reeds hebben overschreden, over een front van ruim twee mijlen, van Bertricourt tot Pont Givart, en dat aldus een klein, dochkostbaar bruggehoofd is gevestigd. Het is echter bekend dat de Duitschers krachtige verdedigingsstellingen hebben voorbereid, de Huntinglinie genaamd, om de heuvelen benoorden de Suippe, die de rivier beheerschen, en daar verwacht mag worden dat zij hier krachtigen tegen stand zullen bieden, kan een verdere snelle vooruitgang nauwelijks onmiddellijk worden verwacht. Onmiddellijk benoorden St. Quentin heb ben de Franschen de dorpen Morcourt en Remaucourt vermeesterd, die in de nabij heid zijn gelegen van het terrein, waarop onlangs verbitterd is gestreden. Bij een vooruitgang van ongeveer anderhalven mijl hebben de Franschen thans vasten voet gekregen op den oostelijken oever van het kanaal van St. Quentin. Dit succes spiuit ten deele voort uit de Britsche krijgsver richtingen in de richting van Montbrehain en Beaurevoir en moet de vijand in een nog ongemakkelijker positie brengen, wat betreft zijn verbindingswegen in de streek van St. Gobain. Een politieke moord. Parijs, 6 Oct. Volgens het »Berl. Tage blatU is dd heer Schulze, chef der Duitsche politie bij de prefectuur te Warschau, op straat door twee mannen met revolvers doodgeschoten. De bladen te Warschau spreken van een politieke wraakoéfening® o— Dc muuitiiè-outploffin New-York, 6 Oct. Het aantal slacht offers van de ontploffing in de Gillepsie- munitie-fabriek bedraagt volgens een schat ting van bevoegde zijde, niet meer dan 20 dooden en 150 gewonden. Getorpedeerd. Berlijn, 5 Oct. In het versperde gebied rondom Engeland werd 23000 ton scheeps- ruimte tot zinken gebracht. Vredesfondsen. De Daily Telegraph verneemt uit New- York dat de Vredesfonasen snel rijzen en de oorlogsfondsen scherp dalen, Op de New-Yorkschë straatbeurs worden er wed denschappen over gesloten, dat de oorlog vóór Kerstmis gedaan zal zijn. o De Fransche bankdirecteur Mabile, die uit Petrogad is gevlucht en te Stockholm is aangekomen deelde mede In het geheel zijn 10.000 menschen in Petrogad gevangen gezet. In elk huis zijn gemiddeld twee a drie personen gedood. Binnen een paar maanden zal er geen geld meer zijn. Een pasboekje zal worden in gevoerd, waardoor de houder recht krijgt op een zekere hoeveelheid voedsel, een bed en wat kleederen, Ouden en zieken laat men in de straten sterven. Aan een vrouw, die haar man zocht, gaf men zijn boord en das, ten teekeu dat lij was ter dood gebracht. o Op het Balkanfront. Berlijn, 6 Oct. De Duitsche staf meldt Onze tot dusver in het Bulgaarsche leger strijdende troepen werden teruggetrokken en zijn op den terugmarsch naar hun ver zamelplaatsen. Zij hebben ten volle beantwoord aan de ïun gestelde zware eischen en hebben luitengewone daden verricht. ig in Amerika. De Ver. Staten hebben besloten aan België een crediet te verlee nen van 9.000.000 dollar, waardoor het totaal bedrag aan voorschotten voor België gebracht wordt op 166.020 000 dollar en het bedrag aair voorschotten aan de ge allieerden op 7.215.486.666 dollar. Serum tegeu influenza De Daily Mail verneemt uit New York In verschillende Amerikaansche legerplaat sen zijn proeven genomen met een serum legen influenza, met uitstekenden uitslag Het wordt nu bij 50.000 patiënten dage lijks ingeënt en moet in het bijzonder com piieaties met longontsteking verhinderen o Eeu schipbreukeling ran dc Lyndinia. Lyon, 25 Sept. Een der 'overlevenden van de Lyndinia? Vincent Villemur, stations chef te Dakar, heeft den Franschen consu te Bilbao liet volgende verbaal gedaan Het s. s. »Lyndinia? vau de Frigorifi maatschappij vertrok 27 Juni uit Dakar naar Havre met eene lading aardnoten en vleeschconserven. Zijn bemanning bestonc uit 42 personen. Bovendien waren aan boord twee passagiers, een jong meisje van 22 a 23 jaar, en ik. In den avond van 16 Juli omstreeks kwart over 9 was ik op het punt afscheid te nemen van mijne reis- genooten om mijn hut, die in het achter schip lag, op te zoeken, toen een hevige ontploffing, voorafgegaan door een doffen slag, in de machinekamer plaats had en een regen van overblijfselen en kolen vie op de brug neer. De commandant beva onmiddellijk van koers te veranderen, maar een nieuwe ontploffing weerklonk en ik zag dat het achterschip geraakt was. Tusschen den eersten slag en deze waren 2 a 3 minuten verloopen. Wij gingen toen in de reddingsboot. Wij waren ongeveer met 17 of 18 per sonen, waaronder de commandant, de of ficier, het jonge meisje en ik. Onmiddel lijk na hel te water laten van de boot gingen de roeiers aan het werk, en ver wijderden wij ons van de Lyndinia, die langzaam begon te zinken. WTij hadden nauwelyks 1520 N. afgelegd, toen de onderzeeër met groote snelheid tusschen ons en het schip doorvoer. Minder dan 2 minuten daarna begon hij ons vaartuigje bijna A bout portant te bombardeeren. Een' lichtflits, eeu hartverscheurende kreet van het jonge meisje, een metaalachtig geluid, en ik voelde mij met geweld in het water geworpen, waarin ik verschei dene malen omwentelde. Toen ik eindelijk weer aan de oppervlakte kwam, na niet weinig water te hebben binnengekregen, was ik een oogenblik verdoofd. Toen ik daarna de Lyndinia zag, welks achterste ven nog meer en meer wegzonk, begon ik krachtig te zwemmen, om mij van het wrak te verwijderen. Weer een lichtflits, een nieuwe knal, ik dacht dat een ander vaartuig, dat ook schipbreukelingen ver voerde, gekanonneerd was zooals het mijne, daar de piraten blijkbaar elk spoor van hun misdaad wilden uitwisschen. Ik was er te meer ontzet door daar ik vreten, hulpgeroep en gejammer hooide. Ik onderscheidde de noodkreten van het jonge meisje. Zij duurden niet lang, even min als het gejammer van den comman dant. Ik veronderstel dat zij erg gewond moeten ,zijn geweest door de beschieting. In het verloop van een kwartier ongeveer na mijne onderdompeling hoorde ik duidelijk vijf kanonschoten. Nadat ik de Lyndinia uit het oog had verloren, besloot ik mij te richten naar een der drie lichten, die ik in den nacht had bemerkt. Ik maakte echter geen groote vorderingen. Toen de dag aanbrak zag ik in de richting van het zuid-oosten een ruwe kust. Ik zwom met alle kracht om het land te bereiken, maar ik moest spoedig gewaar wordendat al mijne pogingen vergeefsch waren, daar tie stroom mij voortdurend naar zee terug wierp. Ondertusschen slaagde ik er in, een plank te grijpen, dank welke ik mij drijvende kon houden tot aan den avond. Toen de zon begon onder te gaan, begon ik den moed te verliezen, daar mijne signalen en kreten blijkbaar niet werden opgemerkt. Eindelijk werd ik door een kleine visscbersboot, de Juanita, bemerkt en gered. ^BINNENLAND Sigarenvérkoop. Wij kunnen mededeeien dat van allen grond ontbloot is het gerucht als zou de regeering de bedoeling hebben, in afwach ting van een door sluiting van de sigaren magazijnen met ingang van heden Woens dag de detail-verkoop van sigaren te sluiten. Men kan er zich integendeel van verzekerd ïouden dat de verkoop van sigaren geregeld zal voortgaan en dat er voldoende sigaren hier te lande zijn om nog zeer geruimen tijd in de vraag naar dit artikel te voor zien. Voor eenigen tijd kreeg de familie B. te Geldrop bericht dat hun zoon Mathijs verblijf houdende in Duitschland was over leden. Al de formaliteiten werden vervuld, de levensverzekering moest dokken, want alles was zoo officieel mogelijk. Wat blijkt nu Gisteravondkomt het gewaande over leden »Tysje« bij Moeder aan, gezond en wel, niet eens wetend, dat hij ten doode was opgeschreven. Dit zonderling geval moet te wijten zijn aan het feit, dat een Duitscher die de pa pieren van B. heeft weten machtig te wor den, werd doodgeschoten aan de grens. o— De burgemeester van Noord wijkerhout heeft een vrijwillige burgerwacht opgericht. Een 40-tal personen zuilen 's nachts het dorp bewaken met het oog op de vele diefstallen. o Vergiftiging te 'tZand. Het anders zoo rustige dorpje 't Zand in Noord Holland is in rep en roer, wijl daar een ernstig vergiftigingsgeval aan 't licht is gekomen. Met haar zieke zuster samenwonende, moet juffrouw A. V., ver moedelijk wijl de ziekte haar te lang duurde, haar zuster een zwaar vergif hebben inge geven, dat echter niet den dood tengevolge had. De zieke begon hevig ie braken en toen de dokter hiermee in kennis werd gesteld bleek hem uit het onderzoek van het braak sel, dat een vergiftiging had plaats gehad. Hiervan werd kermis gegeven aan den Burgemeester, die weldra met de politie ter plaatse verscheen. Uit dit onderzoek bleek, dat Mej. A. V. ook haar broer en nog een zuster met gelijke middelen om het leven moet hebben gebracht, waarom zij gevankelijk naar Alkmaar is overge bracht. Hoewel de toestand der zieke zorgwekkend is, tioopt men toch nog haar in het leven te behouden. De daderes heeft alle drie vergiftigingsgevallen bekend. o Kleeding. Naar aan het »Hdbl.« uit alleszins be trouwbare bron wordt medegedeeld, hangt inderdaad een maatregel in de lucht om over enkele weken, ter inventarisatie van de voorraden, de eonfectie-, manufacturen- magazijnen en lingeriezaken voor eenigen tijd te sluiten. Deze maatregel wordt voor een goede regeling der a.s. kleedingrantsoe- neering noodzakelijk geacht. Inmiddels worden regelingen getroffen voor de fa bricage van vrouwen-, mans- en kinder ondergoederen. Visscbersschepen beschoten. De te IJmuiden teruggekeerde zeillogger »Koolemans Beiji>en« heeft gerapporteerd, dat hij op zijn jongste reis in de vrije vaargeul door een Duitsche duikboot is beschoten, Toen de commandant door den schipper overtuigd was, dat het schip zich in de vrije vaargeul ophield, riep hij door middel van seinen zijn matrozen, die in middels met brandbommen op den logger waren overgegaan, terug en gaf den vis- schers toestemming naar hun schip terug te keeren. Een andere, eveneens te IJmuiden te- ruggekeerde zeillogger, vertoefde in de nabijheid van Doggersbank ver in het zg. verboden gebied, toen hij door een Duit- j sclie duikboot werd aangehouden. De I schipper wees den commandant op het feit, dat de scheepsboot zoodanig lek was, j dat men veel kans had er het leven bij in te schieten, als het schip tot zinken gebracht en de bemanning in de boot aan laar lot overgelaten zou worden. .Dej commandant, die blijken gaf een humaan mensch ie zijn, had wel ooren naar het verzoek van den schipper en willigde dit in. Hij gaf evenwel order onmiddellijk naar boord van den logger terug te keeren en in meer oostelijke richting weg te zeilen tot het bereiken van de zoogenaamde vrije vaargeul. Bet plaatsgebrek in de gevangenissen. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de voorbereiding van verschillende maatre gelen ter tegemoetkoming aan de moei- ijkheden, die worden ondervonden bij de tenuitvoerlegging van gevangenisstraf en de toepassing van preventieve hechtenis, waarmede de minister van justitie zich reeds dadelijk na zijn optreden heeft bezig gehouden, thans zoover is gevorderd, dat de daartoe vereischte voorstellen van wet binnenkort bij de Staten-Generaal in be handeling zullen komen. Eeu eigenaardige diefstal. Op het bureau van een der compagniën te Alkmaar in garnizoen liggende infanterie- troepen zijn alle straflijsten van onderoffi-. eieren, korporaals en manschappen ont-, vreemd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2