De Turksche regeering zal een zelfde verklaring aan de regeering te Berlijn doen toekomen. Men verwacht dat de Oostenrijksche regeering haar instemming met Wilsons nota heden of morgen te Weenen bekend zal maken. VAN HET WESTELIJK FRONT. Berlijn, 10 October. Officieel Op het slagveld tusschen Kamerijk en St. Quentin hebben wij achterwaartsche stellingen be trokken. Kamerijk hebben we ontruimd. Door geslaagde met gepantserde auto's gesteunde tegenaanvallen die ons eergister avond ten Z.O. van Kamerijk weer in het bezit brachten van Serainvillers en van de hoogten aan weerszijden van Esnes, hebben vooral Beiersche en Rijnsche regimenten alsmede troepen van de Duitsche jagerdi visie de losmaking van den vijand aanmer kelijk vergemakkelijkt. In den loop varr den dag van gister is de vijand aan weerszijden van den Ro meinschen weg ons in de richting van Le Cateau met sterke strijdkrachten gevolgd. Onze voorhoeden hebben zij hier met steun van tanks ingezette ruiterij afgeweerd en zijn daarop voor sterke aanvallen van zijn infanterie stap voor stap en al vechtend naar hun nieuwe stellingen uitgeweken. Tegen den avond stond de vijand ten oosten van de linie Bertry-Busigny-Behaiu Tn Champagne hebben wij gedeeltelijke aanvallen aan weerzijden van St. Etienne afgeslagen. Tusschen de Argonnen en de hoogterug van Ornes zijn de Amerikanen, aan den Oostelijken Maasoever in samenwerking met de Franschen, opnieuw tot een algemeenen aanval overgegaan. Aan den rand der Ar gonnen zijn de aanvallen onder zware ver liezen voor den vijand mislukt. Cornay, waar de vijand wist binnen te dringen hebben wy hernomen. De sterkste stoot van de aanvallen tus schen Aire en de Maas was tegen Som- merance en Romagne gericht. Beide plaat sen zijn na wisselvallige gevechten in"onze handen gebleven. Den over Romagne en beoosten daarvan tot Cuinel doorgedrongen vijand hebben Badensche regimenten terug geworpen. Op den Oostelijken Maasoever hebben wij den vijand bij en ten oosten van Sivry afgeslagen en Sivry, dat tijdelijk verloren was gegaan, hernomen. Ten N.W. en ten Oosten van Beaumont is de stormloop des vijands voor de linies van Oostenrijksch-Hongaarsche jagers en Rijnsche regimenten mislukt. Parijs, 10 October. Officieel avondber. Ten O. van St. Quentin zijn de Franschen, met dén vijand in nauwe voeling blijvend, de Duitschers blijven vervolgen, van wie de achterhoeden zich hardnekkig voortzet ten. De Franschen vorderden, op bepaalde punten over zes K.M. en brachten de linies tot het terrein, dat toegang geeft tot Bei- noville, ten O. van Montigny-sur Arronaise en Bernot. Ze bezetten tal van dorpen, o.a. Freulaine, Neuvillette, Regny, Cha- tilion-sur-Oise en Theneües. Bezuiden de Oisne namen ze Servois en maakten gevangenen. Tusschen Ailette en Aisne heeft de druk, uitgeoefend door de Fransche troepen en Italiaansche eenheden die aan weerskanten van den Chemin des Dames'nauw met hen samenwerken, de Duitschers gedwongen om zich over het Oisnekanaal terug te trekken. In den loop van den dag vermeesterden de Franschen ondanks een verwoed machine geweervuur Bea.uine en Chivy-le-Verneuil, Coursonne, alsmede Bourg en Comin. Tezelfdertijd staken Fransche troepen ten O. van Oeviliy de Aisne over en drongen deze den vijand noordwaarts terug, waarna ze Parguan en Beaurieux bezetten. Verder naar het O. deden de Franschen een feilen aanval ten N. van Berry-au-Bac en wonnen ze veld, gevangenen makend. In de Champagne is de vijand vanochtend uitgeput door de harde gevechten, die zich sinds 26 September onophoudelijk op het front van het vierde leger hebben ontwik keld, in de richting van de Aisne den te rugtocht beginnen te blazen. De Fransche infanterie heeft, de vijandelijke achterhoeden die haar vooruitgang trachtten in te perken overhoop geworpen en de dorpen Luy, Monthois en Challeiange en den naasten omtrek van Mont-St.-Martin bereikt en St. Morel bereikt. Tegenover Ternes staken de Franschen de Aire over. Ze zijn in die plaats de baas. Verder bezetten ze het station van Grand- pré en namen daar vele gevangenen. o De geallieerden en Bulgarije. Sofia, 40 October. (Buig.) De leiders der Fransche missies, kolonel Trousson en luite nant-kolonel Neywood, hebben een reeks besprekingen ingeleid met den directeur der spoorwegen en rnet den minister van van oorlog nopens het ten uitvoer leggen van de verschillende technische bepalingen in het wap^itstilstandsverdrag. o Duitschland en Bulgarije. Hamburg, 40 October. Het Hamb. Fremdenblatt verneemt uit Berlijn Naar we hooren, zal de laatste Duitsche soldaat Sofia vanavond verlaten. Vannacht zal een Fransch regiment Sofia binnenrukken. De Duitsche gezant is vandaag met- zijn staf uit Sofia vertrokken en heeft alleen een beheerder van het Duitsche archief achtergelaten. Nederland za! waarschijnlijk met de be hartiging van de Duitsche belangen in Bul garije worden belast. o Koning Boris, Sofia. 40 Oct. De bladen bevatten warm gestemde artikelen ter gelegenheid van de troonbestijging van koning Boris Deze artikelen wijzen op de uitnemende persoonlijke eigenschappen van den vorst, zijn democratischen geest en zijn gehecht heid aan den vaderlandschen bodem en het volk. De pers noodigt alle staatslieden uit zich rond den koning te scharen en hem trouw met hun beiangeloozen raad bij te staan. De biaden herinneren er voorts met trots aan dat. de naam des konir.gs een veraf gelegen eri schitterend tijdperk in de ge schiedenis van Bulgarije terugroept, hetwelk door de geestelijke bewustwording van het Bulgaarsche ras werd gekenmerkt. Zij herdenken de feestelijkheden ter gelegen heid van 's prinsen meerderjarigheid, weik in Januari 4912 de kroonprinsen van Roe menië, Servië, Montenegro en Griekenland vereenigden. De openbare meening hoopt dat de troonbetijging van den nieuwen koning een tijdperk van voorspoed en van goede verstandhouding onder de Balkan volken zal openen. o De kabinetswisseling in Turkije. Keulen, 10 Oct. De Weensche corres pondent van de Kölnische Zeitung seint de kabinetswisseling in Turkije wordt daar slechts als de noodzakelijke voorbereiding voor de verwachte vredesonderhandelingen beschouwd daar Talaat pasja, zoowel als Enver pasja, wegens hun zeer scherp om lijnd politiek karakter daarvoor niet, ge schikt zijn. Geruchten over een afstand van den Duitscheu keizer. Reuter seinde uit Stockholm Hier loopen hardnekkige geruchten, dat de Duitsche keizer afstand gedaan heeft. Dit bericht is tot nu toe niet bevestigd. De »hardnekkige geruchten« zuTlen wel door Reuter zijn uitgevonden. De wensch zal hier we! de vadér der gedachten zijn. Ook in ons land hebbende dergeiykc geruchten geloopen, die op niets berusten. Vrijdagmorgen vertelde men zelfs hier ter stede heel serieus, dat keizer Wilhelm naar Nijmegen gevlucht was (Huisg.). o De nieuwe koers in Duitschland, Volgens de sFrankf. Ztg.« zal de nieuwe regeering amnestie voor politieke misdrijven uitvaardigen. Ze zal ook voor een reeks veroordeelingen in de bezette gebieden geldea. o Een Japaasch passagiersschip getorpedeerd Reuter seint uit Londen, dd. 10 Oct. De Japansche postboot, Hirano Maroe is aan de lersche kust getorpedeerd. Meer dan 2 0 0 meuschen kwamen er bij om, o. w. vrouwen en kinderen. Van de opvarenden der »Hirano Maroea werden slechts 11 peisonen gered, w.o. 7 Nederlanders. o De „Leiuste" getorpedeerd. 550 slachoffeas. De mailboot »Leinster« is getorpedeerd tuscehen Dublin en Holyhead. Volgens de Daiiy Mail zijn slechts 150 van de 700 opvarenden van de »Leinster« gered. BINNENLAND. Tweehonderdduizend vluchtelingen op komst? Uit Roosendaal wordt aan de »Maasb.a bericht, dat daar Donderdagmiddag 'n be spreking heeft plaats gehad tusschen den heer M. W v, Vollenhoven, Nederlandsch minister-resident te Brussel den Franschen gezant te 's-Gravenhage, leden van de Relief- commissie enz. betreffende een 200.000 vluchtelingen uit Noord-Frankrijk, tusschen Brussel en Antwerpen opgehoopt, die eerst daags naar ons land zullen uitwijken en nu de grootste ontbering lijden. De komst van den gezant uit Brussel en bovengenoemde besprekingen staan in verband met de regeling der öventueele komst der vluchtelingen. Kleeding. Ten aanzien der kleeding-voorziening meldt het Ned. Corr. bureau ons dat een definitieve beslissing nog niet genomen is. In de volgende week wordt le dezer zake een bijeenkomst gehouden, waarin, naar men hoopt, een besluit, zal kunnen worden genomen. Voor prijsopdrijving behoeft geen vrees te bestaan integendeel wordt er naar gestreefd lagere prijzen voor kleeding mogelijk te maken. Koninklijke gift. H.H. M.Ni. de Koningin en de Koningin- moeder hebben elk een gift geschonken voor de totstandkoming van het monument van Frans Naerebout te Vlissingen. o De nieuwe ieening. De »Tel.c zegt, dat de nieuwe staats- leening geen 300, maar 350 millioen zal bedragen. De aflossingstermijn is 40 jaar. Nederlanders omgekomen. By hel departement van Buitenlandsche Zaken is een telegram ontvangen, meldende, dat het Japansche stoomschip »Hiranu Maru«, op weg naar Japan, 4 dezer is getorpedeerd en dat zich aan boord be vonden Nederlandsche passagiers, van wie vermist worden de volgende.' Beeks, Van den Berg, De Bruijn, Grader, Van der Maas, Hendriks, Le Mahieu, Nusseleijn, Stadtman en Terwiel, Er zijn vier over levende Nederlandsche passagiers, met name Karsch, Klijberg, Ruseier en Stroo, Het departement van Buitenlandsche Zaken heeft nadere inlichtingen ingewonnen omtrent de voornamen der passagiers en de plaats, vanwaar hel schip kwam. Carbid. Naar wij vernemen is het Rijkscarbid- kantoor er in geslaagd, tot een overeen komst te geraken met de Noorsche auto- iiteuet voor de levering naar ons land 5 a 600 ton calcium carbid. Intussehen doen zich met het vervoer hiervan ernstige moei lijk heden voor wegens het gemis aan vol doende scheepsruimle. Inbeslagneming van rubber. De gewone posttram van halfachï kwam Maandagavond ver over tijd te Beek bij Nijmegen aan. De schuld van dit laat komen lag aan de. soldaat-kommiezen, die de "tram hadden halt doen houden, om den wagen eens aan een nauwkeurig onderzoek te ondei werpen. Reeds lang verdachten de kommiezen den bestuurder van den tramwagen van medeplichtigheid aan sluikhandel. En dezen keer tastten de kommiezen niet mis. De tramwagen werd geheel onderzocht en voor een waarde van duizenden guldens aan rubber werd uit den tramwagen ge haald. De wagenbestuurder werd onder ver denking van medeplichtigheid aangehouden. Inbraak in scholen. Den laaisten tijd wordt in Den Haag herhaaldelijk ingebroken in scholen, waar dan koperen kranen, klossen garen uit de handwerkafdeelingen, cahiers, kinderspaar potten enz., worden ontvreemd. Niet min der den 25 scholen zijn gedurende de laatste weken leeggeplunderd. Stelen van kachels. Dezer dagen is uit een politiepost Huis in Den Haag de kachel gestolen. De kachel was de» ochtends in het posthuis geplaatst een paar uur later kwam ieiriand, die voorgaf dat er een vergissing had plaats gehad, ze weer weghalen. Later bleek, dat men met een opiichterstruc te doen heeft gehad. Op dezelfde wijze zijn ook reeds kachels uit schoolgebouwen in den Haag verdwenen. 't Kan rerkeeren. In Oost-Groningen gaat een dikke O. W'er in huwelijk treden met een be woonster van 't dakloozenhuis aldaar. Deze komt nu in een villa te wonen i o Een flink politieman. Jongsleden Dinsdag is het den rijksveld wachter J. Sanders uit Hoofddorp op sur veillance in de Haarlemmermeer, na een wilde jacht gelukt, een voerman aan te houden, die frauduleus 3 zakken erwten vervoerde. Nadat de rijksveldwachter eenige schoten uit zijn revolver gelost had, gaf de man zich over. Toen de politieman echter, met de revolver in de hand eenige aanteeke- ningen in zijn zakboekje maakte, greep de smokkelaar, P. S. uit Haarlem de revolver uit de handen van den veldwachter en richtte deze op hem. Voor hij den trek ker kon overhalen, maakte Sanders echter gebruik van zijn gummi-stok en sloeg den kerel zoo, dat hij niet kon schieten. Daarna bracht hij hem over naar het arrestanten lokaal te Hoofddorp, op meer dan een uur afstand. Paard en wageii en de drie zak ken erwten werden in beslag genomen. o Distributie van kalkeiereu. De regeering stelt voor huiszieken aan de gemeenten 30 eieren per week per 1000 inwoners beschikbaar. Voor ziekenhuizen en sanatoria zal het Geneeskundig bureau de benoodigde hoeveelheid afzonderlyk vast stellen. De maximum kleinhandeiprijs is bepaald op 10 cent. Ze worden voor 17 cent geleverd aan de gemeenten, terwijl deze in overweging wordt gegeven ze aan grossiers te verstrekken voor f8.50 per 100 en aan detailhandelaren voor f 9 per 100 stuks. o Van de 48 balen vlas, een waarde van ongeveer f 50 000 vertegimwoordigende, die een maand geleden werden gestolen uit een pakhuis van Dutilh's Vlashandel op de Nieuwehaven te Rotterdam, heeft de veld wachter te Capelle a. d. IJssel 45 balen te Nieuw veen bij Alphen aan den Rijn in beslag genomen, waarheen ze per schip waren vervoerd. De dieven en helers van het gestolen vlas is men op het spoor. o De „Nieuw-Amsterdam" f Men seint uit Amsterdam Het stoomschip Nieuw-Amsterdam is hedenmorgen om 5.50 uur in zee gegaan. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Z o n d a g s ge opend van 101 uur. Heusden. De Heer K. van Andel, sergeant bij de opleidingsklasse voor offi cier, slaagde voor het 'examen Vaandrig. Bij eene op. Donderdag alhier ge houden herkeuring van de Nat. Militie, was de gemeente Veen aan de beurt. Na af loop daarvan gingen de z.g. lotelingen tot ernstige baldadigheden over, toen ze de herbergen voor zich gesloten vonden. In café Central begonnen ze tegen de deur te trappen, bij Concordia deden ze dat eveneens en verbrijzelden daardoor een ruit van circa f 6.De eigenaar wilden ze te lijf, doch werd door den heer van Wijk ontzet, die voor dank daarvoor een snede met een mes over den arm kreeg en heel kundige hulp moest inroepen. Nu trokken de belhamels af, na eerst in het voorbij gaan den heer Janson een steek met een mes gegeven te hebben, waarop ze het op <vn loopen zetten. Bij de groote brug werden zo aangehouden door de militairen, die inmiddels telefonisch gewaarschuwd wa ren en ze haar hier transporteerden. Na bij de maréchaussées een verhoor te hebben onder gaan werd een hunner tijdelijk in arrest gesteld. Werkendam. Woensdagmiddag is hier in de Geref'. kerk A door het raam der Consistorie binnen gedrongen, W v. d. D. die sinds eenige tijd een beetje malende is. Hij heeft er zeer veel vernield, verschillende bijbels en het doopsbekken, een looper en nog meer. Daar men van buitenaf leven hoorde is men gaan zien wat er te doen was, met groote moeite is het mogen ge lukken, zich meester van hem te maken. Door zijn familie werd hij huiswaarts ge bracht. Woensdagavond gaf de Zangver- eeniging »Uitspannnig door Inspanning« haar tweede uitvoering in de Nutszaal. Het was een goed geslaagde en druk bezochte uitvoering zoodat zelfs geen piaats is onbe zet gebleven en de doorgangen zelfs prop vol stonden. Er weiden keurige liederen en aardige tooneelstukjes ten beste gegeven,* zoodat allen zeer ..voldaan huiswaarts keer den. Naar wij vernemen, zal op het plein een tweede machine komen voor de levering van electrisch licht. De andere machine heeft niet voldoenden stroom voor de vele lichtpunten. Beroepen door den kerkeraad der Geref. kerk B. alhier ds. T. Bouma uit Doorn. Andel. De heer W. G. van den Heit- kamp alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Gorinchem. Origineel19-jarige zoon van den heer O. Bouman alhier heeft in zijn werk plaats (hij is van beroep hoepelmaker) in 't lichtgebrek voorzien door 't aanbreng n van een electrische installatie. De stroom wordt door stoomkracht verkregen, en door een dynamo overgebracht. Alle onderdeelen der tamelijk groote machine zijn door 't vindingrijk jongmensch zelf gemaakt, slechts de ketel en de dynamo werden gekocht. Zelfs ispiimit.ief maar goed werkend een schakelbord aangebracht. Een eu ander dat zeer interessant is om te zien, ondervindt veel belanstelling. Erakei. Door het bestuur van het polderdistrict Bornmeierwaard beneden den Meidijk is besloten het stoomgemaal alhier te laten verbouwen tot oen met een zuig gasmotor. Mej. P. M. van Noortwijk alhier komt als no, 1 voor op de voordracht voor onderwijzeres met verplichte akte Fransch te Hardinxveld, 's Gravemoar. Van de ieiding der electrische bemaling van de Dongepolders is ook onder deze gemeente ongeveer 1000 meter draad gestolen, waardoor nu aiie pol ders van de bemaling zyn uitgesloten. Voor de zooveelste maal was in deze gemeente weder geen regeeringsmeel voorradig, thans gedurende eene geheele week. 't fs tf» weuschei), dat we spoedig van dat .distributiegedoe verlost kunnen worden. (renderen, 9 Oct. Gisteren werd al hier door de Rijkspolitie gearresteerd de B uit Wijk, werkzaam op de Coöp. Stoom- zuivelfabriek alhier, verdacht van het ont vreemden van veldvruchten onder Wijk. (Hessen. Tot zetters voor 's Rijks Dir. Bel. zijn in deze gemeente benoemd de Heeren G. Jungerius en N. Gurstman. Hedei. 't Gebeurde op den Molendijk. Twee mannen, met hand wagens volgeladen met kostelijke aardappelen, wilden de brug over naar Den Bosch. Maar jawel'r zou niet gaan Juist vóór de brug werd het zaakje in beslag genomen. Doch, «zakken is geen veröoden waarvandaar dat de eigenaars da aardappels op den dijk schud den, de zakken meenamen en onder drei gementen vertrokken. De militaire wacht mocht nu de aardappels netjes bijeenzoeken tot groot vermaak van do toeschouwers, Kaatsheuvel. Donderdagnacht is in gebroken in de schoenfabriek van de wed. Spapens, 45 paar schoenen, waarvan enkele nog onafgewerkt, werden meegenomen. Loon-op-Zaud. Voor het bouwen der arbeiderswoningen alhier is door den ge meenteraad eene Ieening gesloten van f 90.000. De woningen zullen op den Hoogen Steeuweg komen, waar men reeds met de grondwerken bezig iser wordt spoed gemaakt met het bouwen om er vóór den winter nog enkelen gereed te hebben. Sprang. Dinsdagnacht is door indruk king van een ruit, bij den winkelier B. alhier een doos kwatta en een partij noga blokken gestolen, De dieven bleven onbe kend Bij de gehouden stemming voor 3 leden van het kiescollege bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, werden de aftredende le den, de heeren C, Klootwijk, J. Vos en A. Janson herkozen. Tijdens den dienst des woords werd uil de consistoriekamer van het Ger. kerk gebouw aihier, ten .nadeeie van het Chr. Prot. Militair Tehuis een doos sigaretten gestolen. Waalwijk. Naar men mededeelt werd in den, afgeioopen nacht alhier uit eene schuur ontvreemd een partij schoenen en leder. De daders zijn tot dusver onbekend. Zaltbommel. Op de alhier gehouden Rijkshengstenkeuring zijn goedgekeurd »Peter v. d. Kauter« van C. v. d. Big- gelaar te VelddrielPasse Partout« van G. Maas te Aalst uNaturek van C. van den Biggelaar te Velddriel Admiral de Knocked van A. van Loon te Delwijnen »Floreal de Ham« van O.- van de Werken te Nederhemert»Tameur d'Impdeoc van C. v. d. Biggelaar te Velddriel »Markt- graafee van J. W. van Vuren te Haaften »Emigrant« van de Hengstenvereeniging »VooruiU te Kerkwijk »Fr. W. Paul III« van de Hengstenassociatie Herwynen te Herwijnen »Woudheer« van O.' van de Werken te Nederhemert»Prins Hendrik van Gebrs. Maas te Aalst»Jan« van A. Blom te Herwijnen. Uitgesteld 1 en afgekeurd 6 hengsten. Burgerlijke Stand. Heusden. Geboren Lauriria Josephina, dochter van L. L. Koot en C. J. van den Dungen. Nederhemert, over de maand Sept. Geboren Janske Cornelia, d. v. P. W. v. Loon en J. v. Ooijen Cornelia, d. v. A. Vos en M. Smits. Overleden M. Bruijgom, 34 j. Giessen, over de maand Sept. Geboren Johanna, d. v. A. Pruijzen en S. A. Sterrenburg Alida, d. v. alsvoren Wilhelmina Clasina, d. v. J. Y. Galema en M. H. Jacobs.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2