voor bet Land van Heden en Ata, de Langstraat en de fiommelerwaard. M, 3817. Zaterdag 12 October. BEHOORENDE BIJ HET buitenland; Belgen worden teruggezonden. Het Nieuwsblad van het Zuiden deelt mede, dat de Belgische jonge mannen van 14 tot 45 jaar, die onlangs uit België zijn weggevoerd, thans weder naar hun woon plaats worden teruggebracht. o Met Ententeoffensief in België stokt. Naar uit Geneve aan de Deutsche Tages Ztg. gemeld wordt, blijkt uit de frontbe- richten in de Parijsche bladen, dat de ge allieerden aan het Belgische front op on- verwaebten hardnekkigeu Duitschen tegen stand zijn gestooten. In den opmarsch der vereenigde Engelsch-Belgische legers is tengevolge daarvan een stilstand ingetreden. Als oorzaak wordt opgegeven, dat de Duit- sche legerleiding bij Kortrijk sterke reser ves ingevoerd heeft. Ook het leger van generaal Debeney is tusschen Amerika en St. Quentin in een zwaren strijd gewik keld. Het staat sedert eenige dagen voor de belangrijke Duitsche verdedigingsliniën ten Noorden en Zuidoosten van St. Qaen- tin. De linie wordt door de Duitschers met buitengewone hardnekkigheid verdedigd. De linker vleugel van bet leger van Debe ney is door de heftige tegenaanvallen be duidend teruggedrongen. Engeland en de duikbootcnoorlog. De marineberichtgever van de «Times® schrijft «Zij die meenen, dat het ergste met betrekking tot een duikbootenoorlog voorbij is, doen goéd met de laatste getallen te bestudeeren. De hoeveelheid vernietigde scheepsruimte ls in de laatste drie maan den gestegen en wel naar verhouding ster ker dan de hoeveelheid aangebouwde scheepsruimte. Derhalve is de toestand voor ons niét beter, maar slechter gewor den.® o— Dc economische na-oorlog. Aan het verslag, dat de «Nieuwe Gent- sche Courants van 3 October geeft van de rede, die de heer A. van den Brande te Gent heeft gehouden, is het volgende ontleend «Laat ons even overzien wat er gebeuren zal als Duitschland voor ons, als klant, verloren gaat. België, dat vóór den oorlog zeer welstellend was, bracht met zijn 71/2 miljoen inwoners op nijverheids- gebied zooveel voort als Italië, De bloei stroomde over de grenzen weg. Op han- delsgrond kochten wij van Duitschland in 1914 voor 762 miljoen frankenvan Frankrijk voor 627 miljoen van Engeland voor 518 miljoen. Wij verkochten aan Duitschland voor 940 miljoen; aan Frank rijk voor 685 miljoen aan Engeland voor 511 miljoen. Duitsehland is onze beste klant, onmisbaar voor de welvaart van ons land. Zullen wij zoo maar dezelfde invoer artikelen elders kunnen vinden Het oordeel van kolonel Egli. De bekende Zwitsersche militaire criticus, kolonel Egli, schrijft in de Baster Nach richten «De slag, die thans in Frankrijk gele verd wordt, is niet alleen de grootste, maar ook de bloedigste van den wereldoorlog Men heeft den bepaalden indruk, dat de geallieerden trachten onder aanwending van alle beschikbare krachten, nog vóór het in vallen van het slechte jaargetyde een be slissing ten minste in zooverre te verkrijgen dat Duitschland zich gedurende den winter niet meer kan herstellen en het voorjaar van 1919 binnen korten tijd de uiteinde lijke overwinning der geallieerden brengen zal. Anders laat zich deze onophoudelijke aanstorm tegen de Duitsche stellingen onder aanwending van geweldige massa's zonder overweging van de bloedige offers niet verklaren.Slechts op enkele plaatsen als tusschen de Aisne en de Marne, aan de Somme, in Woevre en ten slotte in Vlaanderen is het den geallieerden gelukt den Duitschers door verrassende aanvallen groote nederlagen toe te brengen, dieech ter toch niet den omvang aannemen als de Engelsche en Fransche nederlagen in ?icardië, den Chemin des Dames, enz Steeds kon de Duitsche legeraanvoering de doorbraak afwenden en tot een terugwer- jen der Duitsche massa's kwam het niet. Jit menig teeken is op te maken, dat de )uitsche opperste legeraanvoering nog lang niet alle troeven heeft uitgespeeld. De gansche strijdwijze vestigt den indruk, dat iet 't streven is de vijandelijke strijdkrach ten vast te houden en bezig te houden onder aanwending van de geringst mogelyke iulpmiddelen.« Een Amcrikaaiisch stoomschip vergaan. Het Amerikaansche s.s Tampa is den 26sten September onder de Engelsche kust vergaan. Alle opvarenden nl. 10 officieren en 107 minderen, zijn daarbij omgekomen. 0 De Volksgezondheid in België. «La Belgique« van 5 October maakt melding van tal van geruchten betreffende den toestand der volksgezondheid in liet bezette gebied van België. Er zou cholera heerschen, nog wel de Aziatische de ziekte zou zich snel verspreiden, tal van slacht offers maken en de hoofdstad reads nade ren. Het blad spreekt al deze geruchten met beslistheid tegen er bestaat niet de minste reden voor ongerustheid. 0 Dc Duitsche spaarbanken. Sinds het begin van het jaar zijn de inlagen der spaarbanken met 4750 millioen Mark toegenomen, tegen onderscheidenlijk 2410 en 4940 millioen Mark in het over eenkomstig tijdsverloop der beide voorgaan de jaren. 0 Vreemdelingenverkeer te Berlijn. In September j.l. heeft het vreemdelin genverkeer te Berlijn, volgens de «Ger- mania« van 3 October, een ongekende hoogte bereikt. Het aantal vreemdelingen, die de stad bezochten, bedroeg 143.536, ruim 40°/o rneer dan het grootste aant'al, dat zelfs in vredestijd werd bereikt. Engeland cn de Amerikaansche scheepsbouw. Het «Journal des Debats« wijst er op, dat Engeland gevaar loopt, binnenkort door de Amerikaansche scheepsruimte te worden overvleugeld. Na den oorlog zullen de Vereenigde Staten al hun krachten wijden aan de uitbreiding van hun handelsvloot en als scheepsbouwers aan de spits staan terwijl zij voor den oorlog slechts 12°/0 van den jaarlijkschen wereldnieuwbouw lever den, zullen zij na den oorlog tenminste 6O°/0 voor hun rekening nemen, een feit, dat voor Engeland van zeer ernstige be- teekenis is Het gehalte der Duitsche beetwortelen. Volgens de «Nordd. Allg. Ztg.® van 3 October heeft het Instituut voor Suiker industrie vastgesteld, dat het gemiddelde gewicht der suikerbieten in het Duitsche rijk dit jaar 465 gram is, tegen 416 gram in 1917 en 386 hrarn in 1916. Het ge middelde der bladeren is 420 gram, tegen onderscheidenlijk 266 en 362 gram, de gemiddelde hoeveelheid suiker per biet 86s/s tegen 82,4 en 70,3 gram, het suikergehalte 18,6°/0) tegen 16,8 en 18,2°/0. 0 Beiroet. Naar reeds in de telegrammen kort werd gemeld, zijn Fransche troepen Maandag morgen te Beiroet geland. Beiroet is door hare haven en als han delscentrum de belangrijkste stad van Syrië. De ruim 120.000 inwoners houden zich in hoofdzaak bezig met tapijtweverij. In de omgeveving wordt zijdeteelt en katoen- bouw beoefend, waarvan de voortbrengselen in de stad worden verhandeld. De stad is prachtig gelegen op een voor uitstekend gedeelte van de kust aan een naar het noorden openliggende baai. Sche pen vinden hierin ook bij storm een veilige ligplaats. Het aspect is schitterendop den voorgrond de donkerblauwe zee, op den achtergrond de witbesneeuwde Libanon Te Beiroet woont een betrekkelijk groot aantal Europeanen, zeker een vier en-een-half duizend. Zij bewonen de op Europeesche wijze gebouwde voorsteden en deden er tal van onderwijs- en opvoedings inrichtingen ontstaan. Een spoorweg leidt van de haven naar Damascus. In vroeger jaren voerden Engeland en Zwitserland hier katoenen stoffen in Duitschland en Oostenrijk laken en Frank rijk luxe-voorwepen. Daartegenover stond een uitvoer van zijde en Libanon-wijnen (Vins d' Oro). De stac wordt door een waterleiding van goed duin water voorzien. De groote nieuwe haven dateert van 1893 en is het werk van een Fransche maatschappij. Beiroet kan bogen op een oude geschie denis. Reeds 1400 v. Chr. wordt het genoemd als een afzonderlijk koninkrijk Berytus, een haven der Phoeniciërs. Ook in de Egyptische en Romeinsche geschie denis speelde het een rol. In 1110 viei het in handen der Kruis vaarders.' In 1763 veroverden de Turken de stad, en in 1940 onderging zij een jombardement van de vereenigde Engelsche Oostenrijksche en Turksche vloten. Thans is de bloeiënde stad in handen der Fran- schen. De duikbootcnoorlog cn de Frausche banlelsmarine. (Part. Tel.) De Engelsche duikbooten statistiek stelt vast, dat niet de scheeps- verliezen der Engelsche marine, maar die der geallieerden toenemen. «Deze toename der verliezen van de met de Engelschen verbonden marinen®, zoo schrijft de Temps® «dateert niet eerst van de laatste maand. Wij hebben geen mededeeling ontvangen, welk aandeel de Fransche handelsmarine aan deze belangrijk toename der verliezen gedurende de laatste vijf maanden had. Het Fransche volk heeft er geen begrip van, hoeveel het land in het verloop der ktatste vijf maanden verloren heeft.® Het Duitsche rerdedigingsstelsel in het Westen. Kapitein Meyer schrijft in het Zwitser sche «St. Gatier Tagblatt« het volgende over het ingewikkelde verdedigingsstelsel der Duitschers aan het Westfront «De bij Kameryk door de Duitschers geslagen aanvallen hebben een meer dan gewone beteekenis, in zooverre zij bewijzen dat de Hindenburg-liniën in staat zijn de aanvalskracht van den tegenstander te bre ken en verassingssuccessen uit te sluiten. Zij geven het Duitsche leger de gelegen heid tot de noodige rust ter herstelling en hervorming der krachten en hebben het veroorloofd door de verkregen frontverkor ting op talrijke punten zeer aanzienlijke strategische reserves in te stellen. Dat is van des te meer beteekenis, omdat het niet gaat om een enkele linie, maar om een geheel verdedigingssysteem. Dit zou het best kunnen worden vergeleken met stel sel der waterdichte schotten der schepen het heeft evenals het laatste ten doel een doorbraak op een smal of breed front te breken. Dit wordt bereikt, doordat de eerste uit een wirwar van loopgraven, machinegeweernesten en hindernissen be staande verdedigingsstelling van zelf aan sluit aan een kilometers wijd uitgestrekt netwerk van stellingen, waarin elke door braak moet openen. Dat is de zoogenaamde Stiegfriedstelling, welke zich tot een diepte van 30 K.M. naar achteren uitstrekt." De huid van den beer. Onder de bondgenooten der Entente heerst nu reeds oneenigheid over de ver deeling van den te verwachten buit op den Balkan. Het Italiaansche blad «Persever- anza« richt zich in een hoofdartikel tegen voorslag van sommige Engelsche bladen om Macedonië aan Bulgarije te laten eri Ser vië schadeloos te stellen met Albanië. Dit acht het blad niet in het belang van Itaiië en het verlangt van Servië, dat dit zulk een oplossing absoluut van de hand wijst. Eenige dagen te voren had het blad reeds de vrees uitgesproken, dat het voortdringen der Engelschen in Palestina en Syrië al evenmin in overeenstemming is met de Italiaansche belangen. 0 De Amerikanen in Frankrijk. Het Fransche tijdschrift «Mercure® schrijft De Amerikaansche Generaal Atherburg, die aan de directie der door Amerika in Frankryk gebouwde oorlogsspoorwegen ver bonden is, deelt over de economische werk zaamheid der Amerikanen in Frankrijk het volgende medeDe lengte der door de Amerikanen in Frankrijk in het jaar 1918 aangelegde spoorwegen bedraagt 1400 K.M. Voor dezen dienst zijn 1500 locomotieven besteld, 253 zijn er reeds in Frankrijk, 20.000 wagons worden in Amerika voor de Fransche lijnen vervaardigd, 91.721 ton staal zijn of worden van Amerika naar Frankrijk gezonden. De Amerikanen ver genoegen er zich niet mede spoorwegen aan te leggen, havens te verbeteren, wa terwerken te bouwen, verwoeste steden weder op te bouwen en in talrijke streken blijvende nederzettingen te stichten, maar zy organiseeren overal in Frankrijk, waar zij zulks noodig achten, metallurgische oor- logsindustriën.® —0 Been economische oorlog. Herbert Samuel verklaarde op een ver gadering van de liberale partij te Manchester dat het een groote onrechtvaardigheid zou zijn om aan de Centralen de grondstoffen der wereld, die zij voor hun industrie be hoeven, te onttrekken. Zulke maatregelen zouden er slechts toe leiden om in de tce- iomst wederom een oorlog te do'en uit breken, waardoor het hoofddoel van dezen oorlog zou te loor gaan. Hongersnood en epidemiën. De patriarch der Maronieten scha* het aantal slachtoffers door honger en epide mische ziekten in de streek van den Li- janon gemaakt, op twee en een half millioen. Het Amerikaansche Roode Kruis hielp de rampen verzachten door hulp te verleenen aan de bevolking en keukens op verschil- ende punten in te richten ten behoeve van de arme volksklassen. 0 Muiterij, onder de Duitsche troepen in Busland De «MorningposU verneemt uit Stock- io!m, d.d. 7 October Volgens, via Czarskoje-Seio uit Kief ont vangen berichten, hebben 6 Duitsche troe- penafdeelingen op 1 October te Obunovo, na een vergadering gehouden te hebben, geweigerd naar het front, te vertrekken. De soldaten namen de officieren gevangen en ontplooiden een roode vlag en zongen revolutionnaire liederen. - Een gepantserde trein werd den muiters tegemoet gezonden, doch deze barricadeer den het station en er ontstond een hevig gevechL met van Ekatarinoslav gezonden cavalerie. BINNENLAND. Uoutaanroer. Het Nederlandsche stoomschip Mervvede, van H. A. A. S.-Mij, is gisteren van Ha- paranda alhier aangekomen met 1016 std. hout. Werkstaking. De werkstaking op het bruiiikolenveld te Graetheide is gisteren geëindigd. De stakers hebben genoegen genomen met de gedeelte lijke inwilliging van hun looneischen. De meikvoorzieiiiug. Naar de Tel. meldt, heeft de regeering een groote melkreserve gemaakt voor den aanstaanden winter. Deze bestaat in hoofd zaak uit taptemelk en taptemelkpoeder. Voor dit laatste was een hoeveelheid melk beschikbaar van 50 milioen liter, waaruit 17 millioen Kg. melkpoeder kan worden gefabriceerd. Deze melkpoeder zal worden verkocht voor 8 cent per ons. Jam. De minister van landbouw vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat dooi het inwerking treden op 1 October jl. de maximumprijzen van jam, bedoeld in zijne beschikking van 7 September 1918, af- deeling Crisiazuken, bureau Landbouw, geen enkele jamsoort, in kleine verpakking, duurder mag worden verkocht dan tegen de bekend gemaakte prijzen. (St.ct.) Broodkaarten. Aan de tegenwoordige onpractische in deeling der broodkaarten zal binnenkort een einde komen. Naar de Tel. meldt, zal met ingang, van 22 November den eersten dag der 77e brood week, de broodkaar niet meer 2800, doch 1400 gram tellen Ook het formaat zal kleiner zijn. De bons van 100 gram zullen verdwijnen, daar deze in de practijk niet meer noodzakelijk blij ken. De bruinbrood- en roggebroodkaarten zuilen naast de bons van 400 gram ook bons van 200 gram bevatten. Voorts zul len maatregelen genomen worden om het clandestien drukken der kaarten zoo goed als onmogelijk te maken. 0 Handelsreizigers en Ongevallenwet. In de vergadering van de vakgroep Han delsreizigers van den Algemeenen Neder landschen Bond van Handels- en Kantoor bedienden werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen. «De vakgroep, kennis genomen hebbende van het spoorwegongeval bij Weesp, gezien de gevaren verbonden aan het werk van den handelsreiziger, verzoekt het bondsbe stuur nogmaals bij den Minister van Arbeic er op aan te dringen, hen in de Ongeval lenwet op te nemen®. Naar aanleiding daarvan heeft het bonds bestuur zich met een adres tot den Minis ter van Arbeid gewend. Een surrogaat voor styfsel. Een prachtig middel om den stijfsel te vervangen is volgens de «L. Ct.c het vol gende. Wilde kastanjes ontdoet men van de bast, raspt ze fyn en laat ze dezelfde bewerking ondergaan die men voor aardap pelmeel toepast. Resultaat Js een zeer bruikbaar plakmiddel. Kettiughandelaars in het uauw Nu vredesgeruchten riiet van de lucht zijn, beginnen kettinghandelaars te vreezen, dat de waarde van hun opgeslagen voor raden snel zal dalen en trachten zij zich er zoo spoedig mogelijk van te ontdoen. Zoo vernamen we, dat bij een hande aar in schoenfournituren te 's-Gravenhage gister-morgen niet minder dan 12 perso nen kwamen, die veters te koop aanboden terwijl er anders weken voorbijgaan, zon der dat hij een enkel aanbod kreeg «Vad.® 0 Suiker. De minister van Landbouw heeft voor suiker vastgesteld een groothandelprijs van f54.25 per 100 K.G een tusschenhan- Jelsprijs van f55.50 per 100 K.G. en een kleinhandelprijs van 30 cent per pond. Zeep. Bij informatie naar een bericht van het N. v. d. D. als zou met 1 November huis- houd- noch toiletzeep meer mogen worden gefabriceerd, bleek het Hdbl. deze mede deeling met betrekking tot de toiletzeep juist, op deze uitzondering na dat toilet zeep voor medisch gebruik en scheerzeep ook na dien datum zal mogen worden ver vaardigd. Bij de besprekingen, in het Rijkszeep- bureau gehouden om de zeepfabricage met het oog op de toenemende velschaarschte, nog meer te beperken, is de wenschelijk- heid naar voren gebracht om meer dan tot heden geschiedde in de behoefte aan huis houdzeep te voorzien. De fabrikanten zijn thans proeven aan 't nemen met een soort kleizeep van twintig procent vetzuurgehalte belangrijk beter dus dan de tegenwoordige zeepsurrogaten, die slechts een uiterst mi nium vetzuurgehalte mogen bevatten. t Ligt in de bedoeling 1 November a.s. met de fabricage van dit surrogaat te be ginnen en op zijn vroegst 1 December a.s. met de beschikbaarstelling voor het publiek. De iubraak iu de kerk te Rosmalen. Men meldt uit Rosmalen, dd. 10 October: In de kerk alhier heeft een brutale in braak plaats gehad. De lijst van gestolen voorwerpen is als volgt 1 Remonstrans, 2 cibories, 3 kelken, 1 groote zilveren godslamp met kettingen, 1 wierookvat met scheepje, 3 medailles mei kettingen, 40 a 12 doosjes met relekwie, 1 verguld bedieningspyzis, 1 altaarschel, 2 ampullen met blad. Alle voorwerpen waren van zilver. De dief schijnt wel kennis van zaken gehad te hebben, want andere voor werpen, die ook in de kluis bewaard wer den, *doch die niet van zilver, doch van verzilverd wit metaal waren heeft hij niet meegenomen. Ook schijnt het dezelfde in breker van de \orige maal, nu een vyftal weken geleden geweest is, daar hij recht streeks naar de plaats gegaan is, waar hij de vorige maal niet in kon komen en waar hij kon vermoeden dat de kostbaarheden bewaard worden. 0 Schorsing der Terloven. De tijdelijke voorzitter van den minister raad en minister van birinenlandsche zaken jhr. rar. Ruys de Beerenbrouck heeft gis teren in de Tweede Kamer de volgende verklaring afgelegd De stand der krijgsverrichtingen van hef aan Zeeuwsch-Vlaanderen grenzend weste lijk deel van België maakt het noodzakelijk dat de regeering bedacht is op de even tualiteiten, welke daaruit voor ons land kunnen voortvloeien. Indien vreemde troependeelen van een van beide of van beide oorlogvoerenden onze grens mochten overschrijden, legt het volkenrecht ons den plicht op deze te in terneeren. Ook bestaat da» mogelijkheid, dat weder om een aantal vluchtelingen te onzent gast vrijheid zal zoeken, in welk geval de over heid in staat moet zijn de noodige maat regelen te nemen. Ten einde over voldoende krijgsmacht te kunnen beschikken, heeft de regeering zich daarom genoopt gezien de algemeene (periodieke) verloven en de bijzondere ver loven van korten duur voor de in Zeeland gelegerde militairen te schorsen. Mocht zich de noodzakelijkheid voordoen ook voor andere provinciën of op ruimer schaal tot zoodanige schorsing over te gaan, dan zal aanstonds daartoe het bevel ge geven worden. Mtyneu. In de maand September .werden op de Nederlandsche kust aangetroffen 318 mijnen, waarvan 263 van Engelschen, 1 van Fran- schen, 33 van Duitschen en 21 van onbe kenden oorsprong. Het totaal van de sedert het uitbreken van den oorlog aangetroffen mijnen komt hierdoor op 5529, onderverdeeld als volgt 4540 Engelschen, 8 Franschen, 397 Duit sche en 511 van onbekenden oorsprong. BIJVOEGSEL Kienw^blad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 7