Het antwoord van Wilson. listig en onwaarachtig kunnen wij ons den president der Ver. Staten niet voorstellen. Was dat zijn bedoeling geweest, dan had hij beter kunnen zwijgen. Neen, wij ver trouwen, dat Wilson zich nu tot zijn bond- genooten zal wenden om tot een vredes onderhandeling te komen. Zal het lukken Wanneer wij luisteren naar de stemmen, die opgaan uit Engeland en Frankrijk en moeten gelboven dat zij de meening der regeeringen aldaar weer geven, dan vreezen wij met groote vreeze. Allerwege weerklinkt de beschuldiging Duitschland is niet te vertrouwen. Ieder weet wat de waarde is van Duitschiands gegeven woord. Een Engelsch staatsman zeide zelfs: «beesten waren de Duitschers en beesten zijn ze gebleven.Er wordt getwijfeld aan de oprechtheid, van Duitsch landsch antwoord. De bladen doen verscheiden voorwaarden" aan de hand, die zouden kunnen worden gesteld, voordat er een wapenstilstand zou worden gesloten. Daaronder komen voor: de bezetting van Metz en de bruggehoofden aan den Rijn, de onttakeling van de Duitsche oorlogsvloot, de uitlevering van alle duikbooten en een verklaring, dat de koloniën niet zullen worden teruggegeven. Alle bladen komen tot de conclusie, dat men aan Foch kan overlaten, de voor waarden voor te schrijven, die de gealli eerde legers de vruchten van hur. schitte rende overwinningen niet zullen berooven. De Daily Telegraph gaat nog verder als ze zegtDaar Duitschland zijn koloniën kwijt is, heeft het geen veroiitsciTbldiging voor het bezit van een groote vloot. Het moet duidelijk gemaakt worden, dat «Duitsch- land's toekomst niet op het water ligts en ook niet «onder water«. De duikkooten moeten alle uitgeleverd worden, zooals een moordenaar gedwongen wordt, zijn doode- lijke wapens over te geven. Ook kunnen de geallieerden niet al de verfoeilijke daden uitvlakken, diefde vijand ter zee begaan heeft, te beginnen met de Falaba en Lusitania tot de Leinster en Hirano Maroe toe. Er moet straf volgen en verder moet Duitschland vergoeding geven voor de vernielde schepen en de omgekomen menschen. Deze oorlog kan niet eindigen, tenzij de vijand zijn vloot voor de volle zee en duikbooten en zijn leger uitlevert en de boosdoeners voor een internationaal gerechtshof gevonnist worden. Zoowel zeelui als soldaten moeten stem hebben bii de definitieve beraadslaging over de vredesvoorwaarden, want terwijl een leger in een jaar gelicht kan worden, is het scheppen vnn een vloot een taak van generaties, en als de heerschappij ter zee eenmaal een knauw heeft gekregen, kan die nooit terugverworven worden. En om nu nog een Fransche stem te doen hooren Gustave Tery merkt in de Oeuvre opHet was uiterst handig van Wilson, dat hij alleen voor zichzelf sprak en terwyl men nota's wisselt, rukken onze soldaten op en zullen zij misschien morgen het vraagstuk van de ontruiming al opge lost hebben. Laat men dus niet te 'veel haast maken met aar. Foch die vraag voor te leggen en laten wij Wilson, zoo noodig, nog eenige maanden laten 'praten. Want over eenige maanden zullen onze poilus aan den Rijn zijn. Hoe afschuwelijk toch Wanneer het nu blijkt dat Duitschland oprecht is in zijn be doelingen en niets anders begeert dan zijn plaats onder de zon te behouden, is het dan niet meer dan onverantwoordelijk den oorlog nog een uur langer voort te zetten dan noodig is Is er dan nog niet genoeg bloed vergoten? Moetender dan nog eenige honderdduizenden kostbare levens vallen, en nog meer ellende over de menschheid worden uitgestort voordat er van een neer leggen der wapenen sprake kan zijn Welk een schrikkelijke schuld laden deze bloeddorstige opruiers op zich door hun boosaardige taal. Van harte hopen wij, dat het overwicht van Wilson in den raad der geallieerden zóó groot is, dat hij hen tot zijn zienswijze zal weten over te halen. Weigeren zij met hem mee te gaan, dan staan we nog voor vreeselijke dingen. Dan gaat het om de vernietiging van Duitschland, dat zich dan verweren zal tot den dood toe. Wat de binnenlandsche politiek van dit land betreft, daar gaat het hoe langer zoo meer naar links. De nieuwe rijkskanselier Prins Max von Baden ziet zijn positie wan kelen. De sociaal-democraten vinden, dat hij weg moet en de prins wil niet aan blijven als een van de meerderheidspartijen in zijn persoon een hinderpaal voor den vrede ziet. Hij zou dat wezen omdat een brief, dien hij twee jaar geleden geschre ven heeft, bewijst dat hij teen nog niets voor een democratisch Duitschland voelde. Men spreekt al over een opvolger en noemt. Scheidemann Een sociaal-democraatEn hij rijkskanselier Dat zou wat wezen. Nu als dit het geval mocht zijn, zal de entente moeielijk van een jonkerbewind kunnen spreken. Nog is geen beslissing gevallen. Misschien kan onder de telegrammen iets naders hierover worden bericht. Intusschen duurt de worsteling voort op het westelijk front. Blijkbaar gaan de Duitschers terug op een linie die evenwijdig loopt met de Belgische grens. Of zij de kuststreek geheel zullen ontruimen staat nog niet vast. Maar de duikbooten worden reeds weggevoerd, ook de zware kanonnen uit Brugge en omstreken. BtJÏTENLAND WASHINGTON, 15 October. (Reu ter) President Wilson deelde Duitschland mede, dat de eenige voorwaarde waarop een wapen stilstand zou kunnen worden toe gestaan, gelegen is in het doen op houden van alle wreedheden, te land en ter zee. Verder dat de autocratie moet verdwijnen voor dat een definitieve vrede gesloten kan worden. De geallieerden en de wapenstilstand. Londen, 13 Oct. (Reuter). Hedenavond is in gezaghebbende kringen vernomen, dat er geen vooruitzicht op een spoediger! wa peristilstand is en dat, wanneer de tijd is om een wapenstilstand te overwegen, deze noch toegestaan, noch overwogen zal worden zonder maritieme en militaire waarborgen, dat Duitschland niet alleen bereid is, het zwaard in de schede te steken, doch ab soluut machteloos is, om de vijandelijkheden te hervatten. Ofschoon thans geen offici eele verklaring te verwachten is, mag men aannemen, dat deze beide punten zoowel het standpunt van Engeland als van de andere geallieerden weergeven. De nicening ran de Oostenryksche pers Weenen, 13 Oct. Duitschiands antwoord aan Wilson, dat een onvoorwaardelijk ja op de aan Duitschland gestelde vragen be- teekent, wordt door de pers als een groo- ten stap op den weg naar de vrede be schouwd, daar in 't bijzonder de Duitsche regeering in overeenstemming met de Oosten- rijk-Hongaarache, Wilson's Voorstel tot ont- niet gemakkelijk kon vallen, toonden de Centrale mogendheden aan de geheele wereld, dat zij eerlijk en oprecht vrede willen. De Centrale mogendheden, die president Wilson zonder voorbehoud blijk gaven van hun vertrouwen, hopen, dat Wilson het haar in gelijke male zal be toenen. Churchill vraagt waarborgen. Churchill zei, sprekende in Sheffield, dat als er nog een bewijs gelevérd moet wor den voor de bewering, dat het hart der Duitsche rnilitairisten nog even zwart is afs oöit tevoren,^it bewijs geleverd was door de torpedeering van het passagiersschip Leinster met bonderden weerlooze vrou wen en kinderen aan boord. Churchill be toogde, dat geen wapenstilstand gesloten mag worden zonder de meest zekere waar borgen en zeide «Ik bedoel geen onvoor waardelijke overgave, want geen natie mag het recht op billijke waarborgen ten aan zien van haar toekomst ontzegd worden. Onze eischen worden niet voorgeschreven door den haat, maar door de voorzichtig heid wij achten 't onzen plicht, zorg te dragen dat onze mannen niet tevergeefs zich opgeofferd hebben, en dat wij niet 'spoedig voor een nieuwen oorlog zullen somen te staan. Het oordeel iu Engeland over het antwoord van Duitschland aan Wilson. Het Engelschs ministerie van buiten- andsche zaken heeft de Duitsche nota van den Brilschen gezant te 's-Gravenhage ontvangen. Balfour en Bonar Law hebben Londen verlaten om met Lloyd George te confereeren.- Reuter verneemt dat het op het oogen- dik onwaarschijnlijk is dat een verantwoor delijk minister een uitvoerige verklaring over den toestand zal afleggen. De eerst volgende stap zal nu moeten zijn dat pre sident Wilson met de geallieerden overleg jleegt omtrent de algemeene strekking van iet Duitsche antwoord. De Duitsche nota lijkt een aanvaarding in te houden, niet alleen van de punten in Wilson's verklaring van Januari, maar ook van zijn latere verklaringen. Men kan dus zeggen, dat de Duitschers blijkbaar toegeven, maar de ware moeilijkheid schuilt natuurlijk hierin, dat Duitschland tot dus verre een volkomen minachting aan den dag heeft gelegd voor de verplichting om de waarheid te spreken of woord te houden, De bewoordingen van de nota maken het nog niet geheel duidelijk, of Wilson's voorwaarden zonder meer worden aanvaard, dun wel of zij uitsluitend beschouwd worden als grondslag voor onderhandelingen. Het spreekt dat een vage verklaring van dezen aard niet voldoende is. Er kan natuurlijk geen sprake zijn van een schorsing der militaire operaties en geen wapenstilstand is mogelijk, tenzij op stellige waarborgen dat de vijand geen gebruik maakt van deze rustpoos, om later opnieuw te beginnen. Groote brand, 500 dooden. New-York, 43 Oct. (Reuter) Bij een grooten brand in den staat Minnesota zijn 500 personen omgekomen. De rnaterieele schade bedraagt verscheidene milüoen dollars. Duikbootoorlog. Washington, 4 2 Oct. (Reuter) Officies). Den 30n September is de Ticonderoga ge torpedeerd. 10 Officieren en 441 man schappen worden vermist. De Ticonderoga zonk na met granaten te zijn beschoten. Er wordt gevreesd dat de rest van de zich aan boord bevindende personen, 250 menschen, omgekomen zijn. Het departement van marine heeft be richt ontvangen dat 20 leden der beman ning een Amerikaansche haven hebben bereikt aan boord van een Britsch vracht schip. o Men meldt van de Spaansche grens aan de »Temps« De Spaansche regcering heeft het Duitsche gezantschap uitgenoodigd, zelf de schepen aan te wijzen, die moeten wor den afgestaan (in ruil voor door de Duit schers in den grond geboorde). Na 45 dezer zal de Spaansche regeering ze- uit kiezen. Daarbij zal ze gaan tot 45.500 ton. o De Amenkaansche regeering wil de voor Zweden in Amerika liggende hoeveelheden koffie vrijlaten, mits Zweedsche schepen een gelijke hoeveelheid koffie van Zuid Amerika naar New-York vervoeren. o Dc kolennood in Eugclaud. Bern, 43 Oct. Volgens mededeeling van het Engelsche kolendepartement wordt het kolengebrek dagelijks ernstiger. De De munitiefabrieken krijgen onvoldoende kolen en zijn genoodzaakt een dag per week stil te liggen. In Schotland is het kolengebrek bijzonder groot. In de Mid iun<lo en Yorehire smeeken de munitie fabrieken om kolen, maar zij kunnen niet geholpen worden. De hoofdoorzaak van het Engelsche kolengebrek is de vermin derde productie door de oproeping van talrijke mijnwerkers. Ook zijn de gevolgen van de spoorwegstaking nog voelbaar. o Vluchtelingen uit Noord-Erankrjjk en België. Op verzoek van d£ opperste legerleiding heeft de Duitsche regeering eergisteren aan de Zwitsersche regeering verzoeht, zich onverwijld tot de Fransche regeering te wenden om haar mee te deelen, dat zich van de inwoners van Rijssel en de omlig gende arbeidersplaatsen een ontzaglijke opwinding heeft meester gemaakt vooreen beschieting van die steden door de entente. Een algemeene paniek is waarschijnlijk. Indien het als gevolg daarvan komt tot een vlucht in massa van vele duizenden menschen en daarop moet zeker worden gerekend dan zal de Duitsche leger leiding niet in staat zijn, ook maar eeni- germate voldoende voor die massa's te zorgen, hoezeer zij er ook naar zal streven om het lot van deze ongelukkiger te ver zachten. Tegelijkertijd is, in verband met den hierbovengeschetsten toestand, aan de Nederlandsche regeering gevraagd, of het mogelijk zou zijn, dat in Nederland deze vluchtelingen worden ondergebracht. De Nederlandsche regeering heeft op onze vraag geantwoord, dat zij naar vermogen hulp zou verleenen. Tot dusver is van de Fransche regeering nog geen antwoord ingekomen. —o Keulen, 43 Oct. Naar de Kolnische Volkszeitung verneemt zal van Duitsche zijde vermoedelijk Brussel als plaats van onderhandelingen en vredesbesprekingen worden voorgesteld. o De torpedeering va» de „Hirauo laru'h De Engelsche bladen bevatten bijzonder- ïeden betreffende het torpedeeren van het Japansche stoomschip «Hirano Marus waar uit blijkt, dat een Amerikaansche torpedo- ager met 29 overlevenden te Queenstown andde. Zij werden in zee opgepikt, voor zien van zwemgordels en zich vastklampende aan wrakstukken en -planken. Zij waren bijna gestorven van uitputting. Voor zoover men kan nagaan, zijn dit de eenige overlevenden van een tweehon derdtal passagiers en 420 man equipage. De «Hirano Maru« werd door een tor pedo in de machinekamer getroffen en zonk binnen enkele minuten voordat er tijd was, bij de hoogloopènde zee, de booten uit te zetten. Eenige leden der bemanning wer den gered doch stierven aan boord van den Amerikaanschen torpedoj-ger. Vijf vrouwen en zeven kinderen, die aan boord waren, verloren eveneens het leven. De Belgische passagier Dupont beschrijft zijn wonderbaarlijke redding in de volgende woorden. «Ik bevond mij in mijn hut en werd door de ontploffing wakker. De torpedo trof de boot middenschëeps, die onmiddel lijk begon te zinken. Een groot aantal passagiers en leden der bemanning verloor het 'leven. Wij gingen naar de booten, toen er een tweede geweldige ontploffing plaats had en het schip in de diepte ver dween. Ik werd in zee geslingerd, waai jk op een deur, door de ontploffing uit haar hengsels gerukt, bleef drijven. D golven liepen hoog en met tusschenpoozeri regende het. Aan hetzelfde wrakstuk klamp ten zich nog zeven personen vast, waar onder vier Belgen. Wij trachten elkandei moed in te spreken en werden herhaalde lijk van ons wrakstuk afgespoeld, vijf van ons verdwenen ten slotte in de diepte. Het was onmogelijk hen te redden. De zee stond te hol en wij waren bijna dood van koude, toen de Amerikaansche torpe dojager ons oppikte.? Een Engelsche passagier, kapitein But ler zeide De kracht der ontploffing was iets ontzettends. Ik was gelukkig geheel gekleed, het was alsof ik een voorgevoel had, dat het schip zou getorpedeerd wor den. Ik sprong uit mijn kooi en begaf mij met andere passagiers aan dek. Er was natuurlijk wel eenige opgewondenheid, doch iedereen was betrekkelijk kalm. Wij kregen bevel naar het bovendek te gaan, waar een lid der bemanning mij mijn boot aanwees. Ik had een zwemgordel om en stond klaar om in de boot te springen, toen deze op het op het water was neer gelaten, maar doordat hét dek waar ik stond plotseling onder water kwam werd ik in de woelende zee geworpen, op het oogenblik dat het schip zonk. Drijvende gehouden door onze zwemgordels slaagden wij er in eenig wrakgoed te be reiken, waaraan wij ons in de duisternis en ontzettende koude in doodsangst aan vastklamten, Er dreven vele lijken dichtbij. Tot onze groote vreugde zagen wij een schip met spoed naderen, dit gaf ons weer nieuwen moed. Op den Amerikaanschen torpedojager werden wij met groote liefde verzorgd. Ons werd nog meegedeeld dat de Duitschers op dit vaartuig vuurden toen het naar ons toestoomde om hulp te bieden. Bijna'alle overlevenden waren in nacht goed gekleed. De eerste machinist is de eenige geredde officier, de derde stuurman stierf aan boord van het Amerikaansche oorlogschip. Toen het schip zonk, was er geen tijd om de booten te strijkens, die welke men poogde neer te laten, weiden tegen het schip stuk geslagen Twee Europeesche verpleegsters, 3 Ja pansche dames en 7 kinderen, die tijdens de ontploffing te bed lagen, zijn omgeko men. Vele neutralen, waaronder 9 Ne derlanders zijn verdronken. De overlevenden zijn vol waardeering voor den moed van den marconist, die zijn post niet verlaten wilde, voordat deze vol water liep en toen jammerlijk verdronden is. Vele lijken zijn verminkt en vermoede lijk door de draaiende schroeven in stuk ken gereten. De heer F. Karsoh, van Rotterdam zeide, dat hij met nog 4 2 Ne derlanders de reis met de «Hirano Maru« maakte. Van dezen werd slechts 4 gered. BINNENLAND. Naar de N. Schied. Ct. uit den Haag verneemt, bestaat het plan een neutrale zone te maken tusschen de Duitsche grens en de linie der geallieerden. Er zijn in Den Haag diplomatieke be sprekingen gehouden om het Nederlandsche leger aan te wijzen voor het verrichten van bewakingsdiensten, meer bepaaldelijk in België. Hooge miiitaire autoriteiten houden ern stig rekening met de mogelijkheid dat zij binnenkort naar België moeten vertrekken. Aan den etappendienst zijn Zaterdag in structies gegeten, die er op wijzen, dat er kans bestaat, dat het Nederlandsche leger naar België zal gaan. o Het groote Nieuws. Zaterdag-avond heeft in Rotterdam, den Haag en andere groote plaatsen het ant woord van Duitschland groote beroering gebracht, maar tot uiterlijk vreugdebetoon is het niet gekomen. Vlaggen zijn nergens verschenen. In de schouwburgen werden de bulletins voorgelezen en werd het nieuws met gejuich begroet. Op enkele dézer ge legenheden zette de muziek het oude Wil helmus in, dat dan staande gezongen werd. Eerst den volgenden dag werd het nieuws hier algemeen ook met instemming ont vangen. Jammer dat er nog zooveel te beantwoorden zal zijn, alvorens de ver beidde wapenstilstand komt. Komen er rluchteliugeu 1 De autoriteiten hadden alle maatregelen genomen en voorbereid om niet verrast te worden door de komst van groote scharen verwacht wordende vluchtelingen uit Noord- Frankrijk en België. Te Roozendaal was alles gereedop het stationsplein wer den een reeks keukenwagens opgesteld. Levensmiddelen waren reeds daar en elders aangevoerd. Te Middelburg had onder leiding van den commissaris der koningin in Zee!d een bespreking plaats tusschen militaire en burgerlijke autoriteiten uit Zeeuwsch-Viaanderen. voor hat treffen van maatregelen bij de ever.tueele komst van vluchtelingen. Vermoedelijk zal de uittocht der vluch telingen, althans op groote schaal, niet plaats hebben, nu Duitschland de voor waarde voor den wapenstilstand, de ont ruiming van het bezette gebied, heeft aangenomen. De Duitsche stationscom- mandant te Esschen heeft, in opdracht van den gouverneur-generaal te Brussel, aan den stationscommandant te Roozendaal meegedeeld, dat de intocht der vluchtelin gen niet zal plaats hebben. (De jongste telegrammen uit Londen, behelzend de ongeneigdheid der geallieer den om in een wapenstilstand toe te stemmen, brengen weer onzekerheid. Ont ruimt Duitschland niet, dan weet niemand wat ons nog boven het hoofd hangt.) y o Diefstal defcusiekaartcn Naar wij vernemen heeft begin der vorige week aan boord .van een der ma rineschepen te Vlissirigen een hoogst ern stige diefstal plaats gevonden van defen- siekaarten. Dadelijk na het bekend worden van den diefstal werd door de vice-admi- raa],# commandant in Zeeland, door aan plakking aan boord van den oorlogsbodem een belooning van f 500 uitgeloofd voor de terugbezorging der kaarten. Het is aan den commissaris van politie te Vlissingen, den heer Gasinjet, krachtig bijgestaan door de recherche, gelukt, de daders te ontdekken. Het zijn een tweetal mariniers, die bekend moeten hebben zich aan den diefstal te hebben schuldig ge- maak.t, met het oogmerk deze geheime kaarten aan een der oorlogvoerende mo gendheden te verhandelen. o De Spaansche ziekte. De Spaansche ziekte heerscht te Schoon hoven in zoo hevige male, dat zoowel de openbare lagere ais de bijzondere scholen zijn gesloten. Ook te Apeldoorn, Wanroy, Beugen en Velp bij Arnhem woedt de ziekte hevig, zoodat de scholen half ontvolkt zijn of gesloten moesten worden. Landbouwgewassen. Blijkens een in de Staatscourant opge nomen overzicht betreffende de te velde staande of reeds geoogste landbouwgewas sen qp 30 September is in 4918 beteeld met granen 448.343 H. A. tegen 445.576 HA. in 1947, peulvruchten respectievelijk 84.849 en 69.234 H.A. handelsgewassen resp. 46.206 en 25.488 H. A., land- en tuinbouwzaden resp. 5.935 en 4.871 II.A aardappelen resp. 464.012 en 469.539 H.A., andere knolwortel- en bolgewassen resp. 877.274 en 95.852 H.A en groen- voedergewassen resp. 55.346 en 38.471 H.A. Het algeheele totaal is 828.965 H.A. in 4918 tegen 839.031 H.A. in 1917. Vcrhoogiug ran den melkprijs. De Minister van Landbouw heeft met ingang van 13 October 4918 voor den verkoop van volle rauwe melk en losse gepasteuriseerde volle melk, geleverd door melkinrichtingen en melkslijters, een alge- rneenen maximum-kleinhandelprijs vastge steld van 18 ct. pet liter ien verder voor gepasteuriseerde melk in flesschen 24 ct. per 1/1 literflesch 19 cent voor 8/40 of 3/4 literflesch; HVa ct. per Va literflesch 10V8 ct.- per 4/40 of 3/8 literflesch voor gesterliseerde melk in flesschen 22 cent per 4/1 literflesch; 20 cent per 8/10 of 3/4 literflesch 12 ct. per 1/2 literflesch"; 11 cent per 4/10 of 3/8 literflesch. Voor gemeenten, waar de maximum-con- sbmptie-melkprijs op 42 Oct. 4918 minder dan 47 cent per liter bedraagt, wordt de tot op dien datum geldende maximum- cor.sumptie-melkprijs, met ingang van 43 October 1918 met 4 cent per Liter ver hoogd. jDooï» cl Li dat

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2