BUITENLAND. Üe geweldige slag in Vlaanderen. Londen, 47 October. Belgisch legerbe- richt. De aanval door de Fransch-Belgische troepen, sedert 14 October begonnen, is een volledig succes geweest. Op bet geheele front in Vlaanderen zet de verslagen vijand den terugtocht voort, door de geallieerden op den voet gevolgd. Op den linkervleugel drongen de Belgen den Yzer over en de infanterie DRONG DES MIDDAGS OSTENDE BINNEN. Meer oostwaarts werd de linie Aarden burgZedelghemRiddervoord bereikt, Belgische cavalerie, de vijandelijke ach terhoede opdringend, bereikte de buiten wijken van Brugge. Vijandelijke kolonnes, terugtrekkend op Eecloo, werden met granaten beschoten. In het centrum vorderden de Franschen een aanmerkelijk eind voorbij Swevezeele en Pillhem, namen Wijnghene en bereikten de buitenwijken van Thielt. Meer naar het Zuiden bereikten de Belgen de kruising van het Mandelkanaa en de Leie en den rivierarm bij Harlebeeke Een onbeschrijfelijke geestdrift maakte zich meester van de burgers in het bevrijde gebied. Oostende door de Duitsehers ontruimd. Frrusche en Engelschc afdeeiingen zijn daar binnengerukt. Londen, 17 Oct. De admiraliteit maakt bekend afdeeiingen van den koninklijken luchtdienst van de vloot, die vandaag te Oostende zijn geland, hebben gerapporteerd dat daar geen vijanden meer zijn. Schout-bij-nacht Keyes is vandaag te ■Oostende geland. Londen, 47 Oct. De Evening News verneemteen hereden Fransche patroelje is bij een verkenning Oostende binnenge trokken en teruggekeerd met het bericht dat daar geen Duitschers meer zijn. Van het Westelijke gevechtsterrein. Parijs, 47 Oct. Officieel avondbericht De Fransche troepen, die met de Britsch Belgische troepen samenwerken, hebben zich heden, na de voorafgaande dagen te hebben deelgenomen aan den schitterenden vooruitgang, welke op het front in Viaan deren is bevochten, van Pillhem, Meule- beko en Winghem meester gemaakt, on danks den krachtigen tegenstand der Duit schers. In de streek van de Oise hebben de Franschen den geheelén dag levendige aan vallen gedaan tusschen het bosch van Au- diging en de rivier. Zij hebben aanzienlijk terrein gewonnen, in een verwoed gevecht Petit Verly ed Marchavenne veroverd en den noordelijken zoom van Grougis en Esausonville, alsmede de buitenwijken van Hauteville bereikt. Op den linkeroever van de Oise hebben de Franschen zich van den Mont d'Origny meester gemaakt. Tot dus- zijn er 4200 gevangenen ingebracht. Tusschen de Aisne en de Oise zijn ge vechten geleverd bewesten Grandpié, waar de L -chers heftige tegenaanvallen hebben gedaan De Franschen hebben benoorden Olizy nieuwe vorderingen gemaakt. Zeebrugge in brand Men meldt uit Sluis Gisteren zijn hier verschillende branden in de richting van het front waargenomen, waarvan een waarschijnlijk te of bij Brugge. Het aantal ontploffingen nam nog toe, ter wijl 's middags een smaldeel geallieerde vliegers, door aclit groote tweedekkers ge volgd, langs de grens koerste en over het Duitsche front heen verdween. De afweer- kanonnen knalden onophoudelijk, doch zon der succes. De Duitsche posten aan de grens hou den vol, dat ze gereed staan om te ver trekken en volledige instructies daartoe hebben. Wat wel op te verwachten ge beurtenissen wijst, is, .dat Sluis, welke plaats zijn gas van Brugge ontvangt, gis teren zonder gas zat, zonder eenige aan kondiging van Duitschen kant. Om zes uur brak een geweldige brand aan de Vlaamsche kust uit, waarschijnlijk te Zeebrugge, de gloed laaide tot den he mel op. Nader seint men uit Sluis De brand van Zeebrugge neemt hand ovér hand toe, zoodat geheel de stad in vlammen schijnt te staan. Zelfs is blijk baar brand in Blaukeriberge, groote ont- vlammiugen, niet door ontploffingen ge volgd, schieten herhaaldelijk op. (Jit Vlissingen wordt geseind Gisterenmiddag werden meermalen zware ontploffingen gehoord en aan de Belgische kust branden waargenomen. Dikke rook wolken stegen op, wat aan het uitbranden van benzinehouders deed denken, terwijl de ontploffingen vermoedelijk van in de lucht gevlogen munitiestapels afkomstig zijn. Frankrijk eischt volledige vergoeding. Parijs. 46 Oct. In den Franschen se naat heeft Goyba, sprekende namer.s de commissie voor buitenlandsche zaken, een motie ingediend betreffende de door den vijand bedreven gruwelen. Goyba zette uiteen, dat sedert Augustus 4918 de veinielingswoede van den vijand zich nog erger heeft geuit dan vroeger. Zonder eenige militaire oorzaak, steekt de vijand kerken, boerderijen, dorpen, steden in brand en iiij laat slechts een trooste- looze woesternij achter. Na te hebben ge stolen wat hem van put kan zijn, vernielt de vijand, enkel en alleen om te vernielen. Spreker verklaarde, dat blijkens getuigenis van krijgsgevangenen en blijkens papieren die men bemachtigd heeft, deze vernielin gen zijn georganiseerd door den Duitschen stafen hij stelde ten siotte de volgende motie voor»De senaat, zich beroepend op zijn vroegere besprekingen, besloten, aan de bevolking die door de schitterende overwinningen der Geallieerden legers zijn bevrijd, het herstel te waarborgen van de schade, de vernielingen, de verkrachtingen, van het volkenrecht door den vijand, die duidelijk haar wensch heeft te kennen ge geven om tegen deze daden te waarschu wer! en die te bestraffen. Uit een eerder ontvangen telegram blijkt, dat Pichon hierop namens de regeering geantwoord heeft, dat volledige vergoeding, ook stoffelijke, zal worden geëischt en dat het werk der gerechtigheid ten volle zal worden toegepast. o De verwoestingen in bezet gebiod. Londen, 47 October. Lord Robert C.cil heeft in het parlement meegedeeld, dat de kwestie van schadevergoeding voor de brood dronken vernieling van Fransche en Bel gische steden bij de geallieerden in behan deling .is. Uct Belgische koningspaar tc Oostende. Parijs, 47 Oct, De koning en de koningin van België vertrokken gisteren naar Ostende De stad is bevlagd. Verschillende aeroplanes landen op het strand te Oostende. o Wat men in België moet betalen. Zoo juist is-een Hollander uit België ge komen, die de volgende prijzen opgaf: Aardappelen 90 fr. de 400 kilo. Boter 45 fr. de kilo. Vleesch 24 fr. de kilo. Een ei, 4,40 fr. per stuk. Een kilo afgeroomde melk 0.80 fr. Fen klein stukje witte zeep 6 fr. Rogge 300 fr. de 400 kilo. Tarwe 500 fr. de 400 kilo, Tabak 440 fr. de kilo. Sigaren 1 mark per stuk Kousan 25 fr. het paar. Werkschoenen 440 fr. het paar. Klompen 40 fr. het paar. Zeer gewone cosluums 500 fr. Een dun klosje garen '15 fr. Hooi 1 fr, de kilo- Een gewone melkkoe 6000 fr. Deze prijzen zijn aldus in den omtrek van Antwerpen. o-~ Een nieuwe aanslag op Leniu. Leipzig, 46 Oct. De correspondent van de Leipziger Aberidzeitung le Kief telegra feert, dat te Koersk een nieuwe aanslag op Lenin is gepleegd. Daraniisky van het inlichtingsbureau der sowjet (?)-pers, die tot den bond voor wraakoefening te Witebsk oehoort, heeft Lenin daar met een revol verschot aan den schouder gewond. Hij werd gevangen genomen. o Duitsche officieren, van diefstal beschuldigd, gevangen genomen. De Havas-correspondent aan het Vlaam sche front meldt, dat'de Duitschers Roes- selaere en de andere ontruimde plaatsen geplunderd hebben; overal stichtten zij groote branden. Op talrijke gevangenen werden gestolen voorwerpen gevonden. Zij verklaarden aldus gehandeld te hebben op level var. hun officieren, .die zij bij name aanduidden Vijf dezer officieren, die te Roesselaere krijgsgevangen zijn gemaakt, zijn de handboeien aangelegd. Toen zij verzochten voor den commandeerenden generaal geleid te mogen worden, om tegen deze behandeling te protesteeren, werd ïun geantwoord, dat deze weigerde hen te woord te staan, daar hij niets te maken lad met stelende officieren. De zaak zal laar beloop hebben en de Duitsche officie ren zullen voor den krijgsraad terecht staan. De inzinking der ceutralen. De vredesgezindheid der centralen spruit voor uit het besef van hun militaire in zinking. Maar toch blijkbaar daaruit niet alleen. Ên in Oostenrijk ên in Duitschland gist de revolutie, een geest van omverwerping en afscheiding. Nóch van Duitschland, nóch van Oos tenrijk kan meer gezegd worden, dat het als één man achter zijn keizer staat en de onaantastbaarheid en eenheid var. het land als het hoogste goed beschouwt. Uit de Donaumonarchie komen veront rustende berichten van afscheuring Hon garije los van Oostenrijk, Boheme een on afhankelijke staat, Croatië en Slavonië één met Servië en Bosnië tot een groot Slavisch rijk. En in Duitschland, dat straks het Rijks- land en de Poolsche provincies zal zien afscheuren, gaan steeds luider stemmen tegen den keizer op als den aanstichter van al liet gekomen is. kwaad, dat over Duitschland (Huisg.) (leeft Duitschland Elzas-Lotbaringen, de Oostmark en de Koloniën prys 1 De oud-Duitsche Dusseldorfer Naehrich ten schrijft in een opzienbarend artikel de regeering laat den vijand de meerder heid der overwinnaars, maar geeft Elzas Lotharingen, de Oostmark alsmede de koloniën aan de vijanden prijs. De opperste legerleiding heeft deze besluiten goedge keufd. Zij zijn derhalve onvermijdelijk geweest en niet meer te veranderen. Wie niet kan steunen op Scheideman of Prins Max, moet Hindenburg en Ludendorf ver trouwen, dat veidere strijd slechts bloed vergieten zou beteekenen, zonder dat aan den strijd een einde kan komen. Hierin moeten wij thans berusten. o Fit de Vcrceiiigde Staten. Uit New-York wordt geseind Baker staatssecretaris van oorlog, die uit Europa is teruggekeerd, heeft een offieieele ver-' klaring openbaar gemaakt, waarin hij zegt wat ook het resultaat moge zijn van de vredesvoorstellen, het departement van oorlog moet de zending van mannen en oorlogsmateriaal bespoedigen. Fransche vorderingen iu Vlaanderen. De Fransche troepen, die met de Bntsch- Belgische troepen samenwerken,' hebben zich gisteren, na de voorafgaande dagen te hebben deelgenomen aan den schitte renden vooruitgang, welke op het front in Vlaanderen is bevochten, van Piilhem, Meu lebeke en Winghem meester gemaakt, on danks den krachtigen tegenstand der Duit schers. BINNENLAND. Uit Ttiburg wordt aan bet »Hbld,« be licht, dat 46.000 vluchtelingen uit België naar Tilburg in aantocht zijn. De militai ren vertrekken met spoed naar de rijks grens, Boekweitmeel voor bloedworst. De minister van Landbouw, heeft aan de burgemeesters meegedeeld, dat van den vorigen oogst nog is overgebleven een boe veelheid van omstreeks 225.000 K.G. boek weitmeel, welke niet langer als reserve in voorraad kan worden gehouden dan tot 45 December a.s. daar anders het meel tot bederf dreigt over te gaan. Aanbeveling verdient het, dat het artikel vóór 4 Decem ber a.s. in cosumptie is gebracht. Mede om het nutteloos doen wegvloeien van bloed bij slachtingen te voorkomen, zal dit meel dan ook ter beschikking wor den gesteld van de gemeenten, in het bij zonder voor de bereiding van bloedworst e.d. Volgens inlichtingen kan met behulp van het bloed, door slachting van één rund verkregen, onder meer c.a. 30 K.G. bloed worst worden vervaardigd, waarvoor be- noodigd is c.a 3!/2 K.G. boekweitmeel. Voor 4000 inwoners eener gemeente zal voorloopig 40 K G. boekweitmeel ver strekt kunnen worden over een tijdvak van vier weken; i De kettinghandel, welke ook te Apel doorn geruimen tijd welig heeft gebloeid, kreeg de laatste dagen een duchtigen knak. Reeds Zaterdag was de slagolie terugge- loopen van f 46 op f 8 de flesch, terwij! thans de prijs is gedaald op 3 4 gulden. Ook de harde zeep, waarvan de stukjes tegen f 4.20 af 4.40 werden aangeboden, liepen terug op 30 cent per stuk. Onze gezant te Washington. Naar het Haagsche Correspondentiebu reau met zekerheid verneemt, kan de be noeming van den heer J. T. Cremer, oud minister van Koloniën, tot gezant te Was hington zeer spoedig tegemoet gezien worden. Kolen uit Duitschland. Blijkens een mededeeling van wethouder Vliegen in den Amsterdamschen raad heeft de Duitsche regeering de uitvoercontracten, die 45 October konden opgezegd worden, te niet opgezegd. De kolenlevering daardoor dus terder gewaarborgd. Aardappelen. De regeeringscommissaris voor de Rijks- graaninzameling in de provincie Noord- Brabant, heeft de volgende ciiculaire ge richt aan de Gémeentebesturen Blijkens de door Zijne Excellentie den .Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, aan U gerichte circulaire d d. 30 Sep tember j.l. No. 5934, bestaat er bij dezen Bewindsman geen bezwaar tegen, dat Uwer zijds aan partiihiieren welke naar Uwe rneening daarvoor geschikte bewaarplaatsen bezitten, gelegenheid werd gegeven voor den komenden winter aardappelen op te slaan. De Minister scheidt de bevolking in twee groepen a. degenen, die in de gelegenheid zijn aardappelen op te slaan b. dezulken, die daartoe niet in de ge legenheid zijn. Voor den opslag en de geregelde distri butie van aardappelen, bestemd en benoo- digd voor de voeding van deze laatste ca tegorie van ingezetenen zorgt dus de ge meente. Met het oog op het reeds eenigszins gevorderd seizoen is bet van belang, dat té dezer zake, d.i. omtrent het al dan niet in de gelegenheid stellen dier ingezetenen om aardappelen voor den winter op slaan, door U ra et grooten spoed eene be slissing worde genomen en dat dooi onmiddellijk de rioodige maatregelen wor den getroffen om straks dë voor de sub b bedoelde groep van ingezetenen benoodigde aardappelen te ontvangen en te doen in kuilen of opslaan. De personen, die aardappelen opslaan zijn te onderscheiden in dezulken, die het landbouwbedrijf voor eigen risico uitoefenen en de daarmee gelijkgestelden en dezulken die daaronder niet gerangschikt kunnen worden. De eerstbedoelde z.g.n. eigenverbouwers kunnen een gedeelte van hunnen aardap peloogst, gerekend tegen 4 H L. per lid van hun gezin ouder dan éèn jaar, behou den en opslaan. Aan de niet eigenverbouwers kan toege staan worden een voorraad aardappelen op te slaan van ten hoogste 4 K.G. per van hun gezin ouder dan één jaar per week voor degenen die niet kunnen op slaan beware de gemeente eene zeilde hoeveelheid. Om nu tot eene behoorlijke zoo gelijk mogelijke verdeeiing van de aardappelen over al de ingezetenen des Rijks te komen is het noodig, dat er eene behoorlijke controle wordt mogelijk gemaakt. De Minister is van meening, dat om deze controle te kunnen uitoefenen eene aard- appelkaart moet worden ingevoerd. De bedoeling is, dat deze kaart zóó is ingericht, dat daarop op duidelijke en eenvoudige wijze o.m. te lezen is, hoeveel aardappelen de houder ervan mag betrekken, alsmede hoeveel aardappelen hij op onderscheidene tijdstippen werkelijk betrokken heeft. Met bekwamen spoed, uiterlijk 46 dezer, zal ik gaarne' van u ontvangen opgaven van a. voor hoeveel personen boven één jaar men in uwe gemeente aardappelen hetzij voor eigen opslag, hetzij voor de ge wone (periodieke) distributie wenscht te betrekken b. welke hoeveelheid aardappelen tot den 30en Juni 4919 aan uwe gemeente voor de sub a bedoelde personen alsnog zal moeten worden geleverd. Op het aanvraagformulier tot het beko men van eene aardappelkaart, worden de volgende vragen gesteld Hoe is uw naam en welke zijn uwe voorletters Hoe is uw adres Uit "hoeveel personen boven één jaar bestaat uw gezin Wenscht u de door u benoodigde aard appelen te betrekken a. in eens voor eenen termijn van 10 van voor schjjnt geeringscommmis8aris voor de Rijksgraan- inzameling in de provincie Noord-Brabant, hetzij door het Gemeentebestuur van de piaats zijner inwoning, aan te wijzen ambte naar, om ten allen tijde zijne woning en daar bij behoorend erf binnen te treden en te be treden, ten einde de juistheid van boven staande opgaven te controleeren. o Aan de grens Men meldt dat de Duitschers in de buurt van de z.g. Achelsche Kluis (klooster der Trappisten) overal den doodelijken draad aan 't opruimen zijn. De bezetting der Kluis bestaat uit nog slechts enkele man schappen. o Verwarming der trcineu. Naar de Tel. verneemt, is besloten met ingang van 45 November de treinen te verwarmen. Ciort. De minister van Landbouw, ijverheid en handel heeft met ingang van 9 dezer, vastgesteld een maximum-inkoopprijs door de gemeenten voor gort te besteden, van. f26 per 400 kilogram, en rnet ingang 6 November een hoofdelijk rantsoen gort van 0.2 kilogram per vier weken. Belasting op adrertentics. Naar het dagblad De Amsterdammer het blad van mr. de Vties, den tegen- woordigen minister van Financiën ver neemt, zijn bij den minister van Financiën nog verschillende plannen in overweging tot versterking van de rijksmiddelen. Onder meer overwogen worden het heffen van een belasting op advertentiesaan vankelijk was gedacht aan wederinvoering van bet dagbladzegeldaarvan is men echter teruggekomen thans wil men overgaan tot een belasting op opbrengst van adver tenties van 540 pet. o Onbepaald klein verlof. Officieel. Behoudens- onvoorziene om standigheden zullen in het genot van on bepaald klein verlof worden gesteld 4e in het. tijdvak van 44 tot 47 Januari 4919 a. de onderofficieren, korporaals en man schappen van de Militielichting 1945 der Vesting-Artillerie die zijn ingelijfd in het tijdvak van 16 tot 20 October 4915. b. de onderofficieren, korporaals en manschappen van de landstormjaarklasse 1914 die zijn in dienst gesteld in het tijdvak van 4 tot 4 October 4915 bij de infanterie, de vesting-artillerie, de genie en den motordienst, met uitzondering van hen genoemd onder 2e. c. de onderofficieren, korporaals en manschappen van de iandslormjaarklasse 4913 die zijn in dienst gesteld in het tijdvak van 8 tot 40 November 1915 bij de infanterie, de wielrijders, den motor- dienst d. de onderofficieren, korporaals en manschappen van 'de landstormjaarklasse 4913 uie 21 December 1915 zijn in dienst gesteld bij de genie met -uitzondering van hen, genoemd onder 2q 2e op 28 Februari 4919 de onderoffi cieren, koiporaals en manschappen van den eens voor eenen termijn van 20 weken b. in weken c. in eens voor den geheelen termijn, eindigende 30 Jufli a.s. of d. wekelijks (Het rantsoen bedraagt hoogstens 4 K.G. ier week per persoon boven één jaar.) Heeft u reeds "aardappelen in voorraad en zoo ja, hoeveel K.G. of H.L Van wie hebt gij uw aardapplen betrok ken en wanneer Aan het slot van het formulier staat de volgende verklaring De ondergeteekende verklaart boven staande vragen nauwkeurig en naar waar- ïeid te hebben beantwoord en geeft bij dezen toestemming aan den daartoe, hetzij door Z.E, den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel,* hetzij door den re- militairen telegraafdienst, behoorende tot de lundstormjaarklassen 1914 en 4913 die zijn in dienst gesteld, onderscheidenlijk in het tijdvak van 1 tot 4 op 24 December 4945, October 4915 en PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint ïamerstraat 69 te 's-Boseh, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 404 uur. Heasden. Naar wij vernemen kan linnen enkele dagen verwacht worden, dat iet gas weder den geheelen dag zal ge- everd woeden hetgeen aan huismoeders en fabrieken ongetwijfeld welkom zal zijn. Tot ons genoegen vernemen wij dat onze stadgenoot, de Heer C. van Strien, te Kaatsheuvel is benoemd tot Opzichter uitvoerder voor den Gemeenle-Woningbouw. Niet het Patronaatsgebouw, maar de R. K. Meisjesschool, gelegen aan het St.Antonius-gesticht, is als ziekenzaal in gericht. Het getal zieken heeft een zeer groot getal bereikt. Gelukkig hooien wij niet van hoog-ernstige patiënten en ook niet van uitbreiding zoodat de ziekte ver moedelijk tot staan is gekomen. Naar wij vernemen heeft de Heer L. Honcoop ontslag aangevraagd als burgemeester dezer gemeente. Den 12en .September was het 25 jaar geleden, dat de heer H. Goutier, als kapitein in dienst trad bij de fa. v.d, Schuif

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2