Volkomen aftocht van alle Duitsche troe pen binnen 15 dagen en interneering van alle Duitsche troepen die O.-H. na afloop van dien termijn niet hebben verlaten. Overgave van 15 duikbooten. Algeheele onttakeling van alle andere duikbooten. Overgave van eenige lichte kruisers, van 9 torpedojagers, 9 mijnleggers en 6 Donau- monitors. Alie andere oorlogsschepen moe ten eveneens worden onttakeld. Om de vrije vaart van hun schepen op den Donau te waarborgen mogen de ge allieerden alle bevestings- en verdedigens- werken öf bezetten, öf slechten. Handhaving van de blokkade der geallieerden; O.-H. schepen die tydens de vaart worden aangetroffen, zullen tot goeden prys worden verklaard. Ontruiming van de geheele kust van alle handelshavens die O.H. buiten zijn nationaal gebied heeft bezet. Overgave van. het geheele dryvende- en scheepvaartmateriaal, van alle ïverplegings- voorwaardenat en navigatiemiddelen. Bezetting door de geallieerden van alle bevestigingen te land en ter zee en van de tot verdediging van Pola versterkte eilanden, zoomede van de werf en van het tuighuis. Teruggave van alle door O.-H. aan de geallieerden ontnomen koopvaarders. Wij merken hier dus uit, dat het de geallieerden er om te doen is van Oostenrijk een opmarsch gebied te maken tegen Duitsch- land. Het is zeer waarschijnlijk dat binnen eenige weken hun troepen aan de Zuidgrens van Beieren zullen verschijnen en daardoor is de militaire situatie voor Duitschland volkomen hopeloos geworden. Dus heel gauw vrede? Het ziet er wel naar uit. 't Is trouwens voor allen maar voor Duitschland niet het minst te hopen dat er spoedig een einde kome aan de worsteling, of anders valt dat rijk ook als bomijs in elkander. Nog is er de keizer op den troon, maar hoe lang nog? Men ziet in hem het zinnebeeld der Duitsche eenheid en wil hem als zoo danig nog handhaven. Maar de druk der omstandigheden is nu zoo groot, dat wat eerst zoo hecht was o zoo gemakkelijk uiteen kan spatten. De naaste toekomst zal wel leeren of het huis Hohenzollern zal blijven regeeren over de Duitsche staten. Hoe bang de toestand in de Donau- monarchie is blijkt wel uit den oproep van den Raad van State aan het Duitsche volk in Oostenrijk. Daarin heet het «Het land is in gevaar. «Het leger ontbindt zich in wanorde. ^Soldaten uit niet-Duitsch gebied trekken door ons iand, maar de Duitsche sol daten, blijkbaar vermoeid door den langen duur van den oorlog verlaten hun kaders, zonder te bedenken, dat een wanordelijke demobilisatie een groot gevaar inhoudt. Werkeloosheid, matelooze honger en ellende zijn de gevolgen. »PIundering, verwoesting en brandstich ting zyn maar al te zeer te vreezen. »De gevangenkampen verliezen hun be waking, de vrij wordende Russen, Italianen en Serviërs verlaten de kampen en over stroomen het land. Tegen dit gevaar moet dadelijk worden opgetreden, anders bedreigt nieuw bloed vergieten ons zwaar beproefd volk, anders zal ook het overschot, da| wij uit oorlog en ellende hebben gered te gronde gaan, anders zullen tienduizenden mannen, vrou wen en kinderen den hongerdood sterven. Daarom worden de burgers van het land opgeroepen om zich aaneen te sluiten ter verdediging van het bezit der bevolking en vooral van de levensmiddelen, ter be scherming. van de menschenlevens en tot verdediging van de pas verworven vrijheden. Iloe. schrikkelijk moet het leven zijn in een land waar alle gezag is ondermijnd en alle wet is verbroken. BUITENLAND. Geruchten over de voorwaarden aan Duitschland. Londen, 4 Nov. De Times verneemt dd. 3 dezer uit New-York De telegram men uit Washington staan vol bespiegelin gen over de wapenstilstandsvoorwaarden aan Duitschland zooals ze waarschijnlijk door de conferentie te Versailles binnen twee dagen zullen worden bekend gemaakt. Overal wordt verzekerd, dat de Ver- eenigde Staten zullen staan op het herstel van Frankrijk en België. Er zullen twee jaar noodig zijn voor de Fransche steen kolenmijnen in de bezette gebieden van -Frankrijk weer in staat zullen wezen steen kool te produceeren, en tien vóór de pro ductie het peil van voor den oorlog zal hebben bereikt. Men bepleit nu dat Duitsch- jand gedurende dien tijd zal worden ge- wongen Frankrijk te voorzien van steen kool, arbeid en geld voor de verwoesting die het heeft aangericht. Voor de taak de steden en de dorpen te herbouwen zul len gedurende twintig jaar honderdduizend arbeiders noodig zijn. Tardieu, de Fransche hooge-commissaris is thans met de Amerikaansche regeering over deze vraagstukken in besprek. Uit Engeland. Londen, 4 Nov. De hoofdredacteur van de Nation. Massingham, schrijft heden aan de Daily News »Mag ik de volgende voor zich zelf sprekende opmerkingen maken Dat geen van de regeeringen van de slaats- eenheden tegen welke wy oorlog hebben gevoerd, nog besloot wanneer er vrede wordt gesloten. Zoo is Bulgarije een republiek geworden Turkije is geheel in onze macht en kan worden teruggebracht tot een klein Ana- tolisch sultanaatOostenrijk is uit den oorlog en van de kaart van Europa ver dwenen, en zijn samenstellende deelen zijn in feitelijke alliantie of sympathiseeren met de entente. Duitschland bestaat nauwelijks meer, zooals het door Bismarck was gevormd en waarschijnlijk zal het uiteenvallen in een Beiersch-Oóstenrijksche confederatie (die ons buitengewoon welgezind is) en een Pruisische monarchie of republiek. o De Duitsche Keizer. De Daily News publiceert het volgende bericht van een correspondent dd. Vrijdag uit New-York Ik geloof niet, dat het Ame rikaansche volk ook maar één oogenblik in overweging zal nemen, in een overeenkomst te treden met aden Koning van Pruisen zooals de President altijd zorg draagt hem te noemen, of met welken verantwoorde lijken HohenzollerK-vorst ook. Waar men hier zonder onderscheid de opvatting is toegedaan, dat er onvoorwaardelijke over gaaf moet zijn, is de weigering van den Keizer en zijn zóóns om afstand te doen van alle aanspraken op zijn onteerden troon enkel maar een verspilling van menschen levens.® o De Duitsche wacht aan de grens bij Miilingen is gedeeltelijk ingetrokken evenals verschillende andere posten. De Keizer heeft het kasteel Stolzenfels aan den Rijn ter beschikking van de mili taire overheid gesteld om als hospitaal te worden ingericht. De Duitsche regeering heeft onlangs tot de regeeringen der geallieerden het voorstel gericht om voortaan de luchtaanvallen op steden achter het front te staken. De Fransche pers ziet hierin een teeken van Duitschland's vrees dat de geallieerden, nu zij zoo dicht de Duitsche grenzen naderen, wel eens wraak zouden kunnen nemen voor alle aanvallen die de Duitsche vliegers op Fransche open steden hebben gedaan. Het Italiaansch communiqué van Zondag meldt Het totaal aantal gevangenen bedraagt thans honderdduizend. Meer dan 2200 buitgemaakte kanonnen zijn tot nog toe geteld. Uit het Engelsche Lagerhuis. Londen, 4 Nov. (Reuter). Runciman heeft gevraagd of de regeering over de capitulatie van Oostenrijk uitsluitsel kan geven. Bonar Law antwoordde, niets omlijnds te kunnen meedeelen, maar te hopen, mor genmiddag in het Huis alle voorwaarden te kunnen voorlezen. Inmiddels kon hij het Huis verzekeren, dat het tevreden zal zijn, als ze het hoort. (Toej.) Andere vragen beantwoordend, zei Bonar Law te verwachten, 11 November het kre- dietontwerp te kunnen indienen, Over den raad van Versailies kon hij niet eerder een verklaring afleggen. o De Keiierkvrestie in Duitschland. De Vorwarts bevestigd, dat staatssecre taris Scheidemann den rijkskanselier een memorandum heeft gezonden over de nood zakelijkheid, dat de keizer aftreedt. Deze stap is in overeenstemming met de partijleiders en de rijksdagfractie gedaan. o Een oproep van Hindenburg. Hindenburg ontvangt tegenwoordig een groot aantal betuigingen van vertrouwen en toegenegenheid, Hij heeft daarop ge antwoord met een a Oproep aan alle Duitschers". Deze oproep luidt als volgt »Het gaat thans om onze eer, onze vrij heid en onze toekomst. Als wij eensgezind zijn, zijn wij onoverwinnelijk. Een ieder zie in zijn evenmensch slechts een Duitsch kameraad. Ons leger beschermt sedert meer dan 50 maanden onafgebroken onzen vaderlandsche grond. Sterk, offer vaardig en gesloten moet het vaderland achter het leger staan. Is dat zoo, dan zullen wij alle stormen trotseeren." o De verwoestingen te Valencienniers. LYON, 4 November. Evenals te Kamerijk hebben de Duitschers te Valencienniers op het laatste oogenblik nog huis gehouden. Onder dekking van mitrailleurs heeft de spe ciale plundering- en brandstichting-brigade de fabrieken openbare monumenten, maga zijnen, musea en particuliere huizen stel selmatig geplunderd. Op de kanalen zyn alle bruggen in de lucht gevlogen. Verder zijn gisteren, bij wijze van afscheidsgroet, in alle wijken ondom de Place d'Armes brandgranaten ontploft. Aan de ingangen van het stadhuis voltooiden mijnen het ver- woestingswerk. Arsenaal en kazernes werden in brand gestoken. Zware rook wolken stijgen in de voorstad St. Roch op. De Duitschers waren er al8 dol geworden. Valencienniers- was op het Britsche front de laatste groote Fransche stad in handen der Duitschers. We staan nu aan de oude Belgische grenzen. Dank deze overwinning is de Schelde, een machtig bolwerk, waarop onze vijanden rekenden voor een lange en hardnekkige verdediging, geheel omge trokken. Treedt Keizer Karl af? Het Berliner Tagebladt van Zondag morgen zegtIn den laten avond kwamen particuliere berichten uit Weenen binnen, meldende, dat keizer Karl gisteren de leden der nieuwe regeering en vooraanstaande partijleiders bij zich ontboden heeft, daar hij hun gewichtige mededeelingen te doen had. Nadat de keizer zich volledig op de hoogte had gesteld omtrent de militaire veiligheid van Beneden-Oostenrijk en Wee nen, verklaarde hij het voornemen te hebben om af te treden en in Zwitserland te gaan wonen. Officieele bevestiging dezer be richten is nog niet ontvangen. Gent bezet? Men meldt uit Sas van Gent. d.d. 3 Nov. aan de Tel. De stellige mededeeling gewerd mij heden-avond, dat Gent door de geallieerden is bezet. Deze mededeeling zou door middel van een legerorder aan de Belgische troepen zijn medegedeeld. Het is moeilijk van hieruit bevestiging van dit bericht te ver- krijgen. De buit der geallieerden. PARIJS, 3 Nov. De buit door de ge allieerde legers van 1 tot 31 Oct. ge maakt, bedraagt 2472 officieren en 105871 manschappen, 2064 kanonnen, 13639 mi trailleurs, 1193 mijnwerpers, wat de totale buit der geallieerde legers sedert 15 Juli j.l. brengt op 7990 officieren, 354365 man schappen, 6217 kanonnen, 38.622 mitrail leurs en 3907 mijnenwerpers. o Uyssci, na het vertrek der Duitsche troepen. Nadat' eerst van Duitsche zijde het be richt was ingekomen van de goede zijden aan de schatten in het museum te Rijssel besteed seint Havas een andere lezing van het gebeurde. Twee heeren uit Berlijn Demmler en professor Clemeo, zouden 1550 teeke- ningen, 480 schilderijen en 511 andere kunstvoorwerpen naar Berlijn hebben ge stuurd. Het eenige kostbare stuk, dat aan hun handen ontsnapte, was de kop, die op naam van Raphael staat. Dien had men verstopt. Op het oogenblik is het borst beeld nog in den kelder, welke zelf sinds den aftocht der Duitschers onderwater staat, aangezien ze op dien dag de waterleiding afsneden. Het kunstwerk verheft zich gelukkig boven het watervlak. Men zal het dus ongeschonden vinden. De burgemeester van Rijssel heeft koning George de dankbaarheid der burgers ver tolkt voor het bevrijdingswerk van de Engelsche troepen. Een toespraak van keizer Wilhelm. In liet sBerl. Tagebl.® schrijft Konrad Haussmann Gelijk het gepubliceerde kei zerlijk manifest aan den rijkskanselier zoo is ook de toespraak, welke de keizer den 29sten October in tegenwoordigheid van den kanselier bij de ontvangst der staats secretarissen en onderstaatssecretarissen hield, een belangrijk bewijs voor het grond wettelijke der nieuwe ontwikkeling. De keizer zei den 29sten October o.a. het volgende In de verschrikkelijke stor men van den wereldoorlog rust op ons de taak den bouw van het rijk door nieuwe en breedere grondslagen te verzekeren. De schokkende wereldoorlog heeft ons doen inzien, waar ons staatsgebouw zwak en verouderd is, waar het stut en steun en hernieuwing behoeft. Tevens echter heeft ons de oorlog nieuwe krachten getoond in ons volk. Aan den nieuwen tijd zal een nieuwe orde beantwoorden. Dit besluit heb ik in een reeks manifesten bekrachtigd. Het Duitsche volk zal op breeder grond slagen mee-arbeiden aan de regeling van zijn lotin politieke vrijheid zal het bij geen ander volk der wereld achterstaan. Met u, mijne heeren, die ik heden als mijn mede-arbeiders begroet, ben ik een van wil, om het Duitsche volk uit den nood dezer tijden terug, te brengen tot een rustige vreedzame ontwikkeling. Konrad Haussmann besluitIn politieke vrijheid zal het Duitsche volk bij geen ander achterstaan, dat is een fier waar- geworden woord, dat niet verloren gaan zal. BINNENLAND. Duitschland levert ous scheepsbouwmateriaal. DEN HAAG, 2 Nov. (Part.) Naar men aan de N.R.Ct. mededeelt is het algemeen uitvoerver bod voor scheepsbouwmateriaal, dat sedert langen tijd in Duitschland ten opzichte van ons land bestond, met ingang van 1 Nov. opgeheven en wordt de aflevering van dit materiaal met dien datum door Duitschland hervat. Duitschland moet bereid gevonden zijn, een vrij aanzienlijke hoeveelheid scheeps bouwmateriaal ter beschikking van Neder land te stellen zonder de voorheen geëischte bezwarende voorwaarden. Ook moet een aanmerkelijke prijsdaling hebben plaats gehad en voor nieuwe aan- koopen van dit materiaal worden ons prij zen van f 210 tot f200 per 1000 kilo genoemd. Verwarming voor wachtkamers. Op de stations zullen dezen winter al leen die wachtkamers worden verwarmd, waar gelegenheid is voor het publiek om consumptie te gebruiken. Strenge vorst? In Friesland ziet men tegenwoordig veel wilde ganzen en zwanen. Volgens velen voorteekenen van een strengen winter. o De Koningsbrug te Rotterdam aangevaren, Zaterdagavond te kwart over vijf, toen de spoorbrug over de Koningshaven en de Koninginnebrug openstonden om het van boven stroomafwaarts komende ge ïnterneerde Duitsche stoomschip »Kandelfels« door te laten, is dit schip, terwijl het door de noordelijke opening voer, in aanraking gekomen met de noordelijke gording. Het sloeg toen over naar de geopende brug, kwam met het campagnedek onder de brug en lichtte deze uit haar posten. Het zeker 100 M. lange ijzeren gevaarte wipte, sloeg over en kwam met het eene uiteinde in het zuidelijke vaarwater terecht. Het andere uiteinde steekt hoog uit boven de noorde lijke doorvaartgeul. Aan de brug is belangrijke schade toe gebracht, terwijl van het achterdek van de »Kandelfels« railing en want werden afgeslagen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De brugwachters en de bemanning van de »Kandelfels« kwamen er goed af. Het geheele scheepvaartverkeer in de Koningshaven is door de ontwrichting van de brug gestremd en ook het spoorweg verkeer met het Zuiden des lands is er door verbroken. De Spnausche griep. In hevige mate blijft de Spaansche griep in ons land heerschen, overal tal van slacht offers eischende. Naar aanleiding van de thans heerschende epidemie van Spaansche griep hebben wij schrijft het Hbld. een onderhoud gehad met prof. dr. P. Ruitinga, hoogleeraar in de geneeskunde aan de Gemeentelijke Universiteit. Wij vroegen hem in de eerste plaats wat naar zijn meening de oorzaak dezer ziekte was. De oorzaak, aldus prof. Ruitinga, kent men eigenlijk niet. Men veronderstelt, dat zij van persoon op persoon wordt overge bracht door contact. Dit begrip contact® moet dan in uitgebreiden zin worden op gevat, n.l. aldus, dat niet alleen door aan raking de ziekte overgebraeht wordt, maar ook door onderling verkeer, bijvoorbeeld wanneer men met iemand spreekt. De speekselblaasjes, die by het spreken worden uitg^stooten, kunnen op dengeen, metwien men spreekt, de besmetting overbrengen. Er zijn verschijnselen, die erop wijzen, dat ook gezonde menschen de ziekte kunnen orerdragen. Men kan echter niet zeggen, dat de be smetting in de lucht zit, al wordt zij, naar men aanneemt, wel door de lucht overge bracht. Eeu Duitsch vliegtuig b|) Empel gedaald. Maandagnamiddag is een Duitsch vlieg tuig by de Eendenkooi onder Empel neer gedaald. De officier en de waarnemer, een onderofficier, werden door de Neder- landsche militairen geïnterneerd. Vluchtelingen uit Noard-Frankryk cn België. Het Ned. Corr.-bureau meldt ons, dat de Nederlandsche regeering, althans voor- loopig, de grens voor vluchtelingen heeft moeten sluiten, met het oog op den alge- meenen gezondheidstoestand in ons land. Deze toch is, zoowel voor de eigen bevol king als de vluchtelingen, een gevaar, wanneer overbevolking ons tart. Eerst wanneer de vluchtelingen geleidelijk naar hun land teruggevoerd warden, kan van heropening van de grens sprake zijn. Men meldt ons uit Viissingen, dat het plan bestaat een dienst te organiseeren naar Duinkerken voor het naar hun vader land terugbrengen van Fransche vluchte lingen. Voor dezen dienst zal o.a, worden bestemd de mailboot Prins Hendrik van de Maatschappij Zeeland. Steeds zullen waarschijnlijk twee booten afvaren en ook samen weder terugkeeren. Reeds vandaag zouden in Viissingen vluch telingen kunnen worden verwacht, die in loodsen worden ondergebracht. Engelsche mijnvegers zyn bezig het mynveld voor de Belgische kust weg te nemen om de route veilig te maken. Het Ned. Corr.-bureau meldt ons nog, dat het wegvoeren van vluchtelingen naar Frankrijk vermoedelijk nog deze week zal aanvangen. BEKENDMAKING. Hef Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 4 tot 10 November 1918, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren Bon no. 176 1 ons Jam. 177 1 Groene erwten. 178 1 Kaas. 179 2i/3 ons Suiker. 12 (Kinderkaart) 2y3 ons Suiker. 180 4 K.G. Aardappelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Bij de heden gehouden ver pachting van de inning van het havengeld alhier, is pachter geworden de heer k. van Dyk, steenkolenhandelaar alhier, voor den prijs van f 700 's jaars, ingaande 1 Januari a,s. De pachtsom was het laatste jaar f 380. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende huippostkantoren werd gedurende de maand October 1918 inge legd f 12242,16, terugbetaald f 20942,21. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6383. De slager G. Baaijens toonde ons een mangelwortel, onder Oudheusden ge teeld, die het respectabele gewicht had van 20 pond. Andel. De eerste lading suikerbieten is heden verzonden, met bestemming voor Puttershoek. In deze gemeente zijn reeds 80 lijders aan Spaansche griep. Hoewel de meeste lijders ernst'g ongesteld zijn, deden zich nog geen sterfgevallen voor. Door den heer J. G. Schouten werd een voederbiet gerooid, welke het kolossale gewicht van 20 pond bereikte. Drongelen. Tot tijdelijke onderwijze res is alhier benoemd mej, Lucas uit Apel doorn. Na drie maanden vacantie is heden de O. L. School weder geopend, na veel veranderingen te hebben ondergaan. In plaats van een lokaal zijn er nu twee fliqke ruime localen van gemaakt, en zijn wij er zeer op vooruit gegaan. Jammer nu maar dat ons nieuwe school hoofd; de heer Haase uit Wijk nog niet tegenwoordig kan zijn. Eethen. Gijsbert V., die met zijn broe der samenwoonde, heeft door verhanging een einde aan zijn leven gemaakt. Wat hem tot deze daad voerde, is raadselachtig. Afwezig is de heer C. Bosman. De Voorz. opent de vergadering en na voorlezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering, doet deze de na volgende mededeelingen 's Gravenmoer. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 2 Nov.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2