President Wilson deelt mede, dat hij het met de laatste paragraaf eens is. Lyon, 7 Nov. De laatste militaire ge beurtenissen besprekend, wijzen de Fransche bladen erop, dat het Fransche gebied bijna is bevrijd en het Duitsche leger meer en meer met een onheil wordt bedreigd. De Matin merkt aangaande de zending van Duitsche vertegenwoordigers het vol gende op men zal uit het officieele tele gram dat hun vertrek uit Berlijn aankon digt, lezen, dat zij, die van onze voor waarden kennis kornen nemen, worden voorgesteld als voorzien van de opdracht besprekingen nopens den vrede aan te knoo- pen. Indien deze mededeeling werkelijk van de Duitsche regeering afkomstig is, berust ze op een fundameuteele vergissing. De gezonden vertegenwoordigers hebben met de vredesonderhandelingen niets te maken. Indien ze bijgeval een andere meening zijn toqgedaan, zullen ze aanstonds uit den droom worden geholpen, want maarschalk Foch, door de geassocieerden behoorlijk met be voegdheden bekleed om den wapenstilstand te regelen, heeft niet in politiek overleg, te treden. Be knopte nieuws uit het Buitenland. Ongeregeldheden te Hamburg en Lübeck. De Engelschen rukken op tot den weg van Bavel naar Avesnes (richting n. Mau- beuge)de Franschen veroveren plaatsen ten o. van het Sambre-kanaal en ten n. van de Aisne. Het Nederlandsche stoomschip »Bernisse« is op een mijn geloopen en gezonken. De Amerikanen rukken Sedan binnen. De Engelschen nemen Bavai. Koning Peter van Servië doet zijn intocht in Belgrado. De O.-H. regeering protesteert tegen het overschrijden van de Oostenrijksche grens eoor Duitsche troepen. Be Oostenrijksche aartshertogen op de vlucht, Naar de »Lokal Anzeiger« uit Weenen verneemt, gaan daar geruchten, dat bijna alle aartshertogen de wijk naar Zwitserland hebben genomen. Duitschland zendt een lichting naar huis Berlijn, 6 Nov. Het ministerie van Oorlog heeft maatregelen getroffen om de lichtingen 197071, voor zoover zij niet deelnemen aan de krijgsverrichtingen, onverwijld naar huis te zenden. Opstand onder militairen en matrozen te Hiel. Hamburg, 6 Nov. Het »Hamb. Frem- denblatt« verneemt uit Kiel, dat de Rijks dagafgevaardigden Haa'ze en Ledebour tele grafisch naar Kiel zijn ontboden. Op het slagschip Kaiser® verdedigden de officieren met de revolver in de hand de Duitsche oorlogsvlag. Zij werden echter door de manschappen overweldigd, welke de oor logsvlag naar beneden haalden en de roode vlag heschen. Twee officieren, w.o. de commandant, werden gedood, verscheidene gewond. Van de 4 infanterie-compagniën, welke dien nacht te Kiel aankwamen, heb ben zich terstond 3 bij de beweging aan gesloten. De 4e werd ontwapend. Ge durende den nacht kwam cavalerie aan uit Wansbock. Zij werd op een uur af stand van Kiel door de marine-manschappen met machinegeweren ontvangen en gedwon gen terug te keeren. De soldatenraad besloot dat alle officieren in de positie die zij nu bekleeden, zullen gehandhaafd blijven, maar zij moeten zich voegen naar de bevelen van den soldaten raad. Het bevel aan de officieren, om de kokardes af te nemen, werd des namiddags weer herroepen dank zij de bemiddeling van den arbeidsraad en uitdrukkelijk werd er op gewezen, dat men onder alle om standigheden den officieren een mensch- waardige behandeling ten deel moest dienen te laten vallen. De levensmiddelencontróle is in handen van den soldatenraad. Op verschillende plaatsen van de stad staan machinegeweren. In Cuxhaven is alles rustig. o Van het Westelijke gevechtsterrein. Sas-van-Gent, 7 Nov. Sedert 24 uur rust de strijd aan het kanaal van Selzaete tot Gent. Het artillerievuur en alle ver dere actie op de linkerflank van het leger der geallieerden is gestaakt. Of dit ver band houdt met de besprekingen over den wapenstilstand, valt niet na te gaan. Parijs, 7 Nov. Officieel middagbericht. De vervolging is vanochtend op het heele front hervat. Wij hebben vooruitgang ge maakt ten Oosten van de bosschen van Nouvion en Regnaval ten Noorden van Serre en Aisne. Op onze rechtervleugel trekken onze cavalerie-afdeelingen op naar de Maas. De Spaantche griep te Parijs. Naar de Matin meedeelt, zijn in de week van 17 tot 24 October in Parijs 2566 personen aan de Spaansche griep overleden, in de daaraan voorafgaande week werden 1944 raenschen het offer der ziekte. Ernstig spoorwegongeluk. Weenen, 6 Nov. De bladen melden uit BoedapestHeden avond tien uur vertrok uit 15teinbruch een trein met soldaten' naar het vaderland. De wagens waren overvol, de manschappen zaten op de tre den, de zolderingen en de buffers. Vóór Rakko3 brak een as, waardoor de trein in het midden in tweeën werd gebroken. De voorste zes wagens reden in volle vaart vooruit, drie er van ontspoorden en wer den vernield. De achterste wagens liepen daar bovenop. Uit Boedapest kwamen spoe dig een reddingsbrigade en politie. Tot dusver werden 60 doode en 150 zwaargewonden weggevoerd. Vele soldaten kwamen om door een sprong uit de portierraampjes. Bismarck's nalatenschap. Meer dan eens is er van Al-Duitsche zijde aangedrongen op de publicatie van het derde deel van Bismarck's gedenk schriften, waaruit zou blijken dat Bismarck voorspeld heeft, dat 't onder de regeering van Wilhelm II wel moest loopen zooals 't nu gegaan is. Uitwisseling ran krijgsgevangenen. Berlijn, 7 Nov. De Norddeutsche All- gemeine Zeiturig deelt mede, dat de uit wisseling van Duitsche en Fransche krijgs gevangenen, die meer dan achttien maan den in krijgsgevangenschap zijn geweest, sedert den 15den October weer geregeld zijn gang gaat. Iedere week komen twee treinen met 1500 Duitsche krijgsgevangenen in Duitsch land. Uit bezet België. Brugge. De Belgische regeering heeft uit Brussel vernomen, dat er in weerwil van de Duitsche bezetting tal van geest driftige betoogingen zijn gehouden, De parlementsleden hebben een commis sie benoemd, die heeft besloten, de regee ring geluk te wenschen met haar weldadig optreden en zich intusschen met alle loo- pende zaken bezig te houden. Ze bestaat uit 4 Walen en 4 Vlamin gen, o. w. de oppositieleiders Anseele en Masson. BINNENLAND. Verhooging van het broodrantsoen. De regeering heeft besloten, het brood rantsoen zeer belangrijk te v.erhoogen. Of schoon men hier te lande vooralsnog aan gewezen is op de binnenlamdsche korenpro ductie, zoo noodig tijdelijk te versterken uit de militaire voorraden, is dit besluit genomen, omdat toeneming van schier alle bemettelijke ziekten en in het bijzonder de voortwoekering van de Spaansche griep, volgens het eenparig gevoelen van geraad pleegde medici, erop wijzen, dat de voeding van de bevolking bij het huidige rantsoen geheel onvoldoende is. In de verwachting, dat het mogelijk zal zijn binnen betrekkelijk korten tijd van over zee broodkoren aan te voeren, is dan ook besloten, den duur van de geldigheid der broodkaarten te brengen van 7 op 5 dagen, zoodat het rantsoen van 200 gram per dag wordt verhoogd tot 280 gram. Deze verhooging zal ingaan den 15den dezer. Knndrleeschdistributie. Met ingang van 18 dezer zal de rund- vleeschdistributie op de navolgende wijze geregeld worden Het aantal K.G. vleesch, dat voor elke gemeente beschikbaar zal zijn, zal worden berekend a 0.2 K,G, per week per inwo ner boven den leeftijd van één jaar. Voorts wordt een beperkte hoeveelheid (ten hoogste 10 pet. van het rantsoen) boven het vastgestelde rantsoen toegestaan voor het verbruik in restaurants, volksgaar keukens, centrale keukens en daarmede gelijk te stellen inrichtingen, terwijl bo vendien voor ziekeninrichtingen en huiszieken vleesch kan worden aangevraagd tot een maximum-hoeveelheid van 24 K.G. per 1000 inwoners per 4 weken. De maximurmkleinhandelprijzen zijn vast gesteld op f 3,50 per K.G. voor eerste soort rundvleesch zonder been, als hoedanig zal zijn af te leveren ten hoogste 25 pet. van het ter uitponding verkregen rund of gedeelte van een rund, en op f 2 per K.G. voor tweede soort rundvleesch zonder been, als hoedanig zal zijn af te leveren ten minste 75 pet. van het ter uitponding ver kregen rund of gedeelte van een rund. o De opperbevelhebber ran land- en zeemacht ontslag gevraagd. De minister van oorlog heeft heden in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de opperbevelhebber, generaal Snijders ontslag heeft gevraagd. o— Spaansche griep. Te Hilversum neemt de ziekte toe. Ook het aantal sterfgevallen wordt grooter. Bij den burgelijken stand werden, over de laatste helft van October 1917, 18 over ledenen aangegeven, thans bedroeg dit cijfer 40. Enkele zaken zijn gesloten. Van de politieagenten is ongeveer 20 pet. ziek. De ambachtsschool is thans ook gesloten, en de Groen van Prinstererschool is op nieuw gesloten. Te Roosendaal (N.Br.) wordt het aantal Ijjders aan Spaansche griep op ruim 4000 geschat. Het postkantoor is den hal ven dag gesloten wegens ziekte onder het personeel. Te Br es kens, een plaats van 2300 inwoners, zijn thans ongeveer 1300 lijders aan Spaansclie griep. In alle dorpen van de Langstraat breidt zich de Spaansche griep op onrust barende wijze uit. In vele gezinnen zijn reeds eenige personen overleden. De scholen zijn overal gesloten, ook de avondcursussen. Te Slied recht met 13000 inwoners komen 2000 gevallen van griep voor. In de vorige week alleen stierven er 62 per sonen, In een heel jaar bedraagt het aantal sterfgevallen gemiddeld slechts 140. Burgemeester en Wethouders van 's Bosch hebben, op medisch advies, besloten dat alle openbare lagere scholen, het Gymna sium, de avondklassen der Kon. School voor Kunst, Techniek en Ambacht en de zang- afdeeling voor jongens en meisjes van de Gemeentelijke Muziekschool tot 18 Novem ber zullen gesloten worden met het oog op het heerschen van de Spaansche griep en de mazelen hier-ter-stede. Verder hebben B. en W. aan de hoof den der bijz. scholen, R.H.B.S, Normaal lessen en Lycea dringend verzocht eveneens deze onderwijsinrichtingen te sluiten. Verschillende bijzondere scholen zijn reeds gesloten. o Ontaarde moeder. Een moeder van negen kinderen zat in de beklaagdenbank der Rechtbank te Am sterdam. Diep treurig, maar ook even weerzin wekkend als ergerlijk noemde de officier van justitie haar zaak. Twee harer kin deren, een jongen en een meisje, hadden portemonnaies gerold in de drukke Dap perstraat en ook had een der kinderen, die bij een wascbinrichting werkte, goed ge stolen en thuis gebracht. Er waren wel vijftien portemonnais ontvreemd. Het meisje had. kort geleden nog een met f 65 erin gestolen. Al die diefstallen moeien, naar de kinderen bij de politie verteld hadden, gepleegd zijn op aansporen van de moeder. De jongen had om een einde aan het oneerlijk bedrijf te maken, uit eigen be weging van al het gebeurde aangifte gedaan. De ontaarde vrouw ontkende, dat zij haar kinderen de straat op gestuurd had om te gaan rooven en stelen. De Rechtbank hoorde de kinderen niet als getuigen, wel verschillende personen, die portemonnais en waschgoed als hun eigendom herken den. Wegens heling en verduistering werd tegen de vrouw anderhalf jaar gevange nisstraf geëischt. De beide kinderen, die de diefstalleu gepleegd hebben zijn onder patronaat gesteld. Het meisje is in een der Boddaert-tehuizen opgenomen en de knaap komt onder leiding van «Pro Juven- tute«. C o De- graanschepen. Het Departement van Buitenlandsche Za ken deelt mede: Nadat de Duitsche regeering zich bereid had verklaard vrijgeleiden te verstrekken aan Nederianscbe schepen tot een totaal van 50,000 bruto registerton, teneinde graaD voor ons land van over zee aan te voeren-, zijn onverwijld maatregelen genomen tot uitzending der schepen. o Gemeente-varkens. In.de stedelijke varkensmesterij van En schede houdt men thans ruim 50 krul staarten, waarvan eenigen het reeds brachten tot een gewicht van meer dan 325 pond terwijl er heel wat zijn, die over de 200 pond halen. De dieren worden gemest met keuken afval, dat tweemaal per week vanwege den Reinigingsdienst wordt opgehaald en met afval uit de centrale slagerij. Een goede vangst. Een inspecteur van de Haagsche en een van de Rotterdamsche recherche, bijgestaan door eenige rechercheurs, hebben in de woning van L. V. in de Korte Wijnstraat te Rotterdam gearresteerd den bewoner L. V. en diens kameraad J. B. A., bijge naamd Koos Kootebik, die hem een bezoek bracht. Het zijn twee bij de politie en justitie welbekende mannen. De inspecteurs overvielen hen met de revolvers in de hand. Tegenweer was on mogelijk en in een ommezien waren zij geboeid. Op het oogenblik, dat de recher cheurs ais het ware met de deur in huis vielen, vonden zij beide mannen aan een tafel zitten en daarop, tusschen hen in, lag een schat van diamanten, juweelen, paarlen en gouden voorwerpen, die zij juist aan het sorteeren waren. Er was onder meer een collier bij, dat f 17.000 waardis. Onmiddellijk werd er beslag op gelegd. Alles is afkomstig van de inbraalt half September bij de juweliersfirma Saakes in Den Haag gepleegd. De waarde van de bij deze verdachte personen in beslag ge nomen preciosa wordt op f 85.000 geschat. Behalve beide mannen zijn ook aangehou den de vrouw en de 18-jarige zoon van L. V., die "zich in dezelfde woning bevon den en van heling verdacht worden. Het viertal is naar Den Haag overgebracht. Flauwhartigheid. Het »Alg. Handelsblad« schrijft: De heer Troelstra heeft ons land en vooral de deelen van ons land, waarop buitenlandsche annexionisten een begeerig oog geslagen hebben, geen goeden dienst bewezen door de woorden, die bij dezer dagen in de volksvertegenwoordiging heeft gesproken. Woorden, waaruit opnieuw bleek hoe bij dozen volksleider elk belang ondergeschikt is aan het streven naar poli tieke macht, dat is dus aan het verwerven van de volksgunst. De heer Troelstra verklaarde, dat, indien een macht, belangrijk sterker dan de onz.e, ons land binnenviel, wij geen pogingen moesten doen ons land te verdedigen^ en verder dat ons leger eigenlijk niet tot veel verdedigen in staat was. 'De twee opmer kingen samengeyoegd kwamen hier op neer, dat wij ons tegen geen enkelen inval, tenzij van een zwakkeren wat wel uitgesloten is moesten verzetten. Het is ons met den besten wil ter wereld niet mogelijk een andere uitlegging aan des heeren Troelstra's beweringen te geven. o Goede ruil. Wij vernemen dat voor de voedselvoor ziening der vluchtelingen d. w. z. door het vervoer der levensmiddelen zéér groote hoe veelheden brandspiritus door de militaire vrachtauto's zijn opgebruikt. Hiervoor zou onze regeering echter prima benzine terug ontvangen. De tankschepen zouden van Amerika al onderweg zijn. Onbepaald (klein) verlof. In het genot van onbepaald (klein) ver lof worden gesteld le. In het tijdvak van 1417 Januari 1919 a. de onderofficieren, korporaals en manschappen van de militielichting 1915 der vestingartillerie, die ingelijfd zijn in het tijdvak van 1620 October 1915. b. de onderofficieren, korporaals en manschappen van de landstormjaarklasse 1914, die in dienst gesteld zijn in het tijd vak van 14 October 1915 bij de infan terie, de vestingartillerie, de genie en den motordienst, met uitzondering van hen, ge noemd onder 2e c. de onderofficieren, korporaals en manschappen van de landstormklasse 1913, die in dienst gesteld zijn in het tijdvak van 810 November 1915 bij de infanterie, de wielrijders en den moterdienst. d. de onderofficieren, korporaals en manschappen van de landstormklasse 1913, die 21 December 1915 in dienst gesteld zijn bij de genie met uitzondering van hen, genoemd onder 2e 2e. op 28 Februari 1919 de onder officieren, korporaals en manschappen van den militairen telegraafdienst, behoorende tot de landstormjaarklassen 1914 en 1913, die in dienst gesteld zijn onderscheidenlijk in het tydvek van 1—4 October '1915 en op 21 December ,4915. Uit Sas van Gent wordt aan de »Maasb.« bericht, dat dr. Eerdmaris, van betN mili tair hospitaal te Maastricht, die zich eenige passen op Belgisch gebied had begeven, door de Belgen werd gearresteerd en mee genomen, Tot invrijheidsstelling van dr. Eerdmans zijn door onze autoriteiten dadelijk stappen gedaan. Het Kamerlid Duys, die zich sinds enkele dagen in Zeeuwsch-Vlaanderen op houdt, begaf zich naar den Belgischen com mandant, die meedeelde, dat de heer Eerd mans reeds was doorgezonden naar Bou- schaute. Hij zou echter direct worden vrijgelaten, wanneer de Nederlandsche com mandant van Sas van Gent een verklaring zond, dat de heer Eerdmans geen spion was, maar reserve-officier van gezondheid. Deze verklaring zou gisterenavond aan de Belgische militairen overhandigd wor den, zoodat de heer Eerdmans heden wel weer op Nederlandschen bodem zal staan. o— "Van Houtea's cacaofabriek tb Weesp zal Maandag a.s. weer gaan werken na onge veer een jaar te hebben stil geslaan. o Voor het rijksveekantoor zijn gisteren te Eist (Bet.) ontvangen 215 stuks vee en 12 kalveren, grootendeels bestemd voorde invries-inrichtingen verder 350 schapen, met bestemming naar do firma Swanen- burg te Oss. Mij ahar fit's glorintabletten gs ontsmetten de slijmvliezen van mond I] en keel, waarlangs zeer waarschijn- lijk de besmetting piaats vindt. Per doos 50 ets. 3 doozenfl.40. fj Fabrikant: A MIJNHAïlDT Pbarm. Fabriek Zeist Verkrijgb. bij Apoih. en Drogisten. jj| BEKENDMAKING. HET GEMEENTEBESTUUR VAN HEUSDEN, maakt bekend, dat op het Levensrniddelenbedrijf dezer gemeente voor belanghebbenden verkrijg-, baar zijn formulieren tot het aanvragen van bons voor schoenen en reparatieleder. De aandacht wordt er met nadruk op gevestigd dat slechts een zeer gering aantal bons ter beschikking zijn, zoodat aan ieder, die niet uitdrukkelijk kan aantoo- nen, dat hij dringend behoefte aan schoenen of reparatieleder heeft, geen bon zal worden uitgereikt. Heusden, 7 Nov. 1918. Het Gemeentebestuur voornoemd, Van Everdingen 1. B. De Secretaris, II. J. v. Eggelen. HET GEMEENTEBESTUUR VAN HEUSDEN maakt bekend, dat Zaterdag 9 November a.s. des n m. van 24 uur zullen worden uit gereikt vervoerbewijzen voor aardappelen aan diegenen, die hebben opgegeven hunne aardappelen bij een landbouwer te willen betrekken. Bij de uitreiking moet worden opgegeven de naam en woonplaats van den landbou wer die de aardappelen levert, alsmede het tijdstip wanneer en de wijze waarop ze zullen worden vervoerd. Het Gemeentebestuur voornoemd, Van Everdingeir 1. B. De Secretaris, H. J. v. Eggelen. HET GEMEENTEBESTUUR VA.N HEUSDEN, maakt bekend: dat bij de groentenverkoopers A. MERKX en M. V ^N DIEM alhier verkrijgbaar is Roode kool 7 cent per K.G. Uien k 10 Peen k 7 Knolrapen k 4£ Heusden, 8 Nov. 1918. Het Gemeentebestuur voornoemd, Van Everdingen, 1-B. De Secretaris, H. J. v. Eggelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's-Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Gedurende deze week ver namen we niet van nieuwe gevallen typ- heusche koorts. Verschillende patiënten zijn goed herstellende en enkelen verlaten reeds de ziekeninrichtmg. Wel komen er enkele gevallen van Spaansche griep bij doch allen in lichten graad, Woensdag 13 Nov. des avondsom half zeven, hoopt in de Geref. Kerk alhier, in den dankstond voor den oogst, voor te gaan de Weleerw. Heer Ds. Akkerhuis, uit Sleeuwijk. 7 r>. wanMÉOMMB

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2