Und van altena F. N. VAN PQPPEL DAMES- EN HEERENKLEEDING' Uitgever: L, J. VEERMAN, Heusden. No382T. Zaterdag 16 November1918. Geurige oude Vorstenlanden 10 cent. Prima beiegen oude Vorstenlanden Heerlijke Sumatra sigaar 12 's-BOSCH. FEUILLETON. KRAT BS, RAHLMAM's Heeren- en lïiwlerkleediiig. Gorinclieui. TIJDELIJK NOG VERKRIJGBAAR: Uitsluitend naar maat. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. umz Bij 300 stuks franco rembours door geheel Nederland. Gelieve kleur op te geven: licht, middel of donker. SIÖ-A R EN.MAGAZXJ IV :;2S§ BUITEHLANDSCH OVERZICHT. »De wereld staat op z'n kop meneer Dat was de uitroep van een oud heertje toen hij bij mijn binnenkomen van zijn krant opkeek. De menschen zijn hun hoofd kwijt, 'i Is oproer en nog eens oproer alles 'wat je hoort. Ja, 't is een vreemde wereld. We hebben allen gehunkerd naar het oogenblik waarop het klinken zou De volkerenmoord is geëindigd. Maar toen het lang verwachte bericht kwam, was er eigen lijk niemand echt blij. Allereerst niet om dat er zooveel ellende en offers aan vooraf zijn gegaan. Wie gaat nu dansen en vreugde bedrijven op het versch gedolven graf van millioenen menschen gevallen in de vier jarige worsteling. Dan is het wel vrede Daar ligt een beklemming over heel Europa. Rusland nog altijd onderworpen aan de gruwelregeering der bolsjewiki, die alles en al'en neerslaan die zich dusver verzet ten tegen hun willekeurig bewind, Duitschland in verwarring en woeling. Wat daar uit die huidige volksbeweging zal voortvloeien is nog niet te zeggen. Oostenrijk-Hongarije uiteengevallen. De Bal- kanstaten grimmig staande, tegenover el kaar. De geallieerden die elkaar niet vertrouwen, die "zulke tegenstrijdige be langen hebben, dat het gevaar niet denk beeldig is, dat zij elkaar gaan plukharen als het op een verdeelen aankomt. In ons eigen land een geest van verbittering, ontevredenheid en prikkelbaarheid, die het EEN LEVENSBEELD. 47 Een gonzend geluid treft hét oor bij het binnenkomen der zaalgesmoord lachen, fluisterende stemmen, halfluide opmerkin gen en begroetingen van dezen en genen wisselen elkander af. 't Slaat acht uur 1 De deur achter in de zaal opent zich en een vriendelijke, maar min of meer zenuwachtig en daardoor ernstig blikkende jonge damesschaar treedt binnen, gevolgd door een ongeveer gelijk aantal jonge en oudere heeren die begrafenisgezichten zet ten. Allen nemen hunne plaatsen op het orchest in de sopranen en alten links en rechts van den directeur, de bassen en tenoren daarachter. Een zacht fluisteren ruischt nog door de zaal, totdat Tournel zijn dirigeerstok opheft en het sein tot den aanvang geeft. »Waldes rausehen® voor gemengd koor is 't eerste nummer dat ten gehoore wordt gebracht. Tournel spant zich in om de uitvoering niet slechter te doen zijn dan de laatste repetitie en 't gelukt hem. Allen doen hun best't publiek is zeer voldaan en geeft door donderend applaus zijn te vredenheid te kennen. Verschillende num ergste doet vreezen. Wie zou dan blij zijn en vroolykdoen? Gelukkig heeft tot nog toe in Duitsch land de revolutie een gunstig verloop. Daar zijn verschillende groepen onder de nieuwe machthebbers, die van nature waarlijk niet eensgezind zijn. Maar de nood der tijden doet vergeten wat hen onderscheidt om nu maar alleen te letten op wat vereent De soldaten, op wie de macht der nieuwe regeering steunt, eischen een volksregeering en vrede. Het leger schijnt genoeg te hebben van den strijd en geen lust in nieuw bloedvergieten in een bur geroorlog. Maar niet* alleen de soldaten dringen aan op rust en bezadigdheid. Ook van buitenaf worden de sociaal-democraten tot kalmte genoopt. De vrees toch bestaat, dat wanneer Duitschland in een strijd van broeder tegen broeder zichzelf verder zou gaan verdelgen, de geallieerden zouden ingrijpen en met behulp van vreemde troepen de orde zouden komen herstellen. Het Hamburger Fremdenblatt verneemt uit Bern dat men daar de interventie van de geallieerden tegen Zwitserland verwacht. Dat is al een waarschuwing. Wat in Zwitserland voor de deur staat kan ook Duitschland beschoren zijn. In Zwitserland is wel de algemeene sta king uitbgebroken, maar men moet het succes daarvan nog afwachten. Volgens een bericht van Zaterdag had de (democ ratische) regeering toen nog de macht in handen en beschikte zij toen althans nog over de gewapende macht. Wat er te dien opzichte later veranderd mag zijn, weten wij niet. Maar over het mers volgen en eindelijk is de solo voor viool aan de beurt. Dokter Abels, voor deze gelegenheid in stad gekomen, is onder 't zingen van een der laatste stukken bin nengetreden en onderhoudt zich zachtjes met een paar heeren, die evenals hij geen zitplaats hebben kunnen veroveren. Daar verschijnt Dorus op het orchest. Een gesmoorde lach op enkele plaatsen in de zaal begroet zijn komst. Al de lorgnetten, die aanwezig zijn, richten zich op de kromme gestalte voor' hen. »Wat een hooge rugzegt medelij dend een oudere dame. ïEen bochel,® fluistert haar dochter. »'t Is de type van een proletariër,® merkt lachend de burgemeesterszoon op, tot de r.aast hem zittende schoone. »Vindt u Mij dunkt, hij heeft een fatsoenlijk gezicht.® ^Comment, fatsoenlijk 't is al bourgeois wat er aan is.® »Hij heeft mooie oogen en fijne trekken, jammer van dien man dat hy contrefait is,® aZegt u maar gerustbochel, 't is on gepermitteerd zoo'n figuur te hebben Pa role d'honneur, 't is een fantasierug, hè, hè Dokter Abels, die zijn protégé op't or chest gadeslaat, zegt tot een naast hem staanden vriend ïJe hebt hem vroeger gezien, Dankelaar vindt je niet dat bij opgeknapt is »Waarlyk, hij is gegroeid, dokter,® en slagen van een staatsgreep zijn nog geen berichten ingekomen. Dat de entente in Rusland tusschenbeide komt is zeker. Zij is daar al geruimen tijd mee bezig, en door de voorwaarden van den wapenstilstand heeft zij zich uit drukkelijk gemakkelijke toegangswegen naar Russisch gebied verzekerd. Zij gaat daar de Tsjecho-Slowaken tegen de Roode Gar des helpen. Ook ten opzichte van neutrale landen als Zwitserland, die een groot aantal onder danen der entente herbergen, is gemak kelijk een dergelijk voorwendsel te vinden, maar, zooals gezegd, van hieruit is op het oogenblik niet te zien, of de toestand in Zwitserland zich zoover heeft ontwikkeld, dat hij tot interventie aanleiding zou kun nen bestaan. Wat Duitschland aangaat, zijn stellig de waarschuwingen voor het gevaar van inter ventie der entente geenszins denkbeeldig, de entente wil weten, met wie zij vrede sluit, en waarborgen dat deze instantie ook op den dbur voor de voltrekking van de overeengekomen maatregelen zal kunnen zorgen. Al deze dingen hebben de eenheid ver sterkt. De verschillende groepen der sociaal- democratie hebben wat water in den wijn gedaan, 't Is te hopen dat de taak waar voor de nieuwe regeering komt te staan niet te zwaar voor hun schouders zij. De Keizer van Oostenrijk en Koning van Hongarije heeft ook al afstand gedaan van den troon. Maandag heeft hij het volgende bekend ge maakt Sinus mijn troonsbestijging was ik er voortdurend op uit, mijn volken uit de verschrikkingen van den oorlog uit te leiden, 's-BOSGH Vughterstr. 87, Tel. No. 657 zich tot een naast hem zittenden heer wendend, zegt de heer Dankelaar »Dat jonge mensch is een protégé van dokter Abels, hij heeft zijn opvoeding aan onzen goeden vriend te danken. Och, dokter, mag ik u even in kennis brengen met mijn oom Verhagen uit Amsterdam, die een paar dagen bij ons gelogeerd is. ^Aangenaam kennis te maken, dokter.® ^Insgelijks, mijnheer Verhagen.® Het gesprek wordt afgebroken, want Tournel, die voor den vleugel heeft plaats genomen, slaat een paar accoorden aan. Dorus heeft als eerste nummer een Noc turne van de Beriot gekozen zijn leer meester accompagneert, 't Elégische van het stuk harmonieert op 't oogenblik met zyn stemming, want scherp opmerker als hij is, zijn hem de spotachtige lachjes en blikken van het auditorium niet ontgaan. Hij heeft, als hij begint te spelen, de lorg netten op zich zien richten en de hoofden waargenomen, die bij elkaar worden ge stoken, terwijl zich de blikken Zijdelings naar hem wenden, 't Is hem als heeft hij het fluisteren'verstaan en als of 't woord »bochel« onophoudelijk zijn oor treft. Nog fluistert hier en daar een enkele stem, maar reeds na eenige streken verstompt ook de meest praatgrage toehoorder't wordt doodstil, men kan, zooals men 't noemt, een speld hooren vallen in de zaal, waardoor de heerlijke tonen ruischen, die Dorus aan zijn cremona ontlokt. Vol, breed en krachtig, beschaafd en aan het uitbreken waarvan ik geenszins schuldig ben. Ik heb niet getalmd, het grondwettelijke leven te herstellen en den volken den weg tot zelfstandige ontwikke ling geopend. Als steeds door onveran derlijke liefde voor al mijn volken vervuld, wil ik tegenover hun vrije ontplooiing mijn persoon geen beletsel laten zijn, Bij voor baat vereenig ik mij met de beslissingen, die Duitsch-Oostenrijk over zijn toekomstigen staatsvorm velt. Het volk heeft door middel zijner vertegenwoordigers de regeering over genomen. Ik zie van elk aandeel aan de staatszaak af. Tevens onthef ik mijn Oostenrijksche regeering van haar taak. Moge het volk van D.-O. eens- en verzoeningsgezind de nieuwe orde van zaken tot stand brengen en een vasten vorm doen aannemen. Het geluk mijner volken was van meet af aan het doel mijner vurigste wenschen. Alleen de binnenlandsche vrede kan de wonden van dezen oorlog heelen. Zoo verdwijnt ook deze vorst van het wereldtooneel waarop hij enkele weken zijn zware rol heeft gespeeld. De ongelukkige man welmeenend, maar onbeduidend, plot seling geroepen tot een taak waarvoor hij niet berekend was, heeft steeds tevergeefs getracht het allen naar den zin te maken. Ten slotte kon hij het allen slechts naar den zin maken door van het tooneel te verdvvynen, En hij heeft het, welwillend als steeds gedaan. De Duitschers zijn bezig België te ont ruimen. Tot Donderdag 11 uur moest het Belgische leger rustig in zijn posities blijven. Van dat uur af zoo zal men eiken dag 16 kilometer vooruitrukken, zoodat de Duitschers eiken dag evenveel terrein zullen moeten ontruimd hebben. Het Belgische leger hoopt Zondag te Antwerpen en Brussel zijn intocht te houden. Er heerscht begrijpelijkerwijze een geest driftige stemming in het Belgische leger. Van eenig ongeduld of oproerigheid is geen spoor te merken. Dit heeft de heer van Kol kunnen vaststellen. Dat te Selzaete de laatste Duitschers, die zich overgaven, een rondedans op de markt hebben uitgevoerd, heeft niet belet dat zij door de Belgische soldaten krijgsgevangen gemaakt werden. Men heeft ze al dansende binnen de linie gevoerd. Naar Amerika, naar Wilson richten zich aller oogen om een eind te maken aan den vreeselijken toestand van spanning waarin het Duitsche volk thans verkeert. Zal de tv*'" DRAAGT edel is zijn toon, meesterlijk zijn techniek, en ademloos-fluisteren allen. Augusta ziet van haar plaats in 't koor hem aanhij haar, en 't is alsof haar aanblik hem inspireert, alsof zijn toon nog krachtiger, zijn spel nog bezielder wordt. Nu lacht niemand meer, alles luistert met inspanning en menig oog tintelt van genotveler wang kleurt zich hooger door den invloed van de zangrijke stem, die uit de snaren spreekt tot het hart en door dringt tot de ziel. Hij speelt voort 't Is de triomf van den kunstenaar. Niemand, tenzij misschien een enkele hartelooze, ongevoelige mensch, ziet meer de mismaakte gestalte daar voor iich niemand let meer op den hoogen schouder. Men luistert alleen naar die tonen, zoo volmaakt en schoon, zoo roerend meèslee- pend en weldadig tevens. De Nocturne is uit. Tournel slaat de slotaccoorden aan en wendt even het hoofd om naar Dorus, die nog steeds met de viool aan de kin is blijven staan, als dacht hij na, zonder het publiek voor zich te zien. Daverend zijn de toejuichingen, die de wan den der zaal doen dreunen. »Da capo 1 bravo da capo 1 bis 1 bis roepen allen, als om strijd. »Buig dan toch buig dan roept Tour nel Dorus zachtjes toe, als hij ziet dat deze stokstijf blijft staan. Bravo/ da capo I da capo! a Augusta's oogen glinsteren van trots en tijd waarin de wapenstilstandsvoorwaarden gelden, nog lang duren En zullen deze voorwaarden In al hun gestrengheid toe gepast worden Als het moeten voeden van al de vreemde troepen die Elzas- Lotharingen zullen bezetten en het voort duren van de blokkade. dan moet het Duitsche volk verhongeren. President Wil son voorziet deze ellende geheel en heeft een geruststellend telegram gestuurd aan het Duitsche volk in antwoord op het be roep van den rijkskanselier Ebert. Hij be looft hulp door het zenden van voedsel en andere voorraden om den nood te lenigen. De Duitsche Katholieken hebben zich met dat dezelfde doel tot den paus gewend. Volgens de Volkszeitung, heeft een Keulsch comité van Duitsche katholieken in Rijnland aan den paus een draadlooze boodschap gericht, waarin zij hem uit naam van alle Duitsche katholieken vurig smeek ten ten behoeve van het in het nauw ge brachte Duitsche volk, dat met zwaar lij den en bitteren hongersnood bedreigd wordt, zijn stem te verheffen. De verlangde uit levering van het voor Duitschland onmis bare spoorwegmaterieel verlamt het verkeer dat voor de voeding van het volk, dat al vier jaar honger lijdt, noodig is. De levens middelen voor de vijandelijke bezettings troepen kunnen niet opgebracht worden. De katholieken smeeken den Paus in naam der menschelijkheid en van de beginselen van den godsdienst bij de bondgenooten voor het recht om te leven van het Duitsche volk op te komen. vreugde over het succes van haar vriend. Hij ziet slechts die twee bruine sterren vóór zich en als werktuigelijk brengt hij den strijkstok weer omhoog Tour nel ziet verwonderd op en blijft voor den vleugel afwachtend zitten. Weer wordt het doodstil in de zaalnogmaals gevoelen allen den invloed en de macht der kunst. Met een krachtig accoord begint hij op nieuw zijn spelzijn oogen glinsteren, zijn geheele gelaat is bezield en beurtelings wisselen blos en bleekheid op zijn wangen. De cremona zingt een lied van liefde en lijden, van lust en leven. Wat denkt Dorus op dat oogenblik bij die fantasie 1 Als een herinnering aan vorige dagen klinkt zijn spel. Ziet hy zich in den geest terug op dien lentenmorgen aan 't sterf bed van die goede, zachtmoedige vrouw Doemt in zijn ziel een onbestemd beeld op van zijn moeder, van zijn kindsheid, toen hij, nauw bewust te leven, aan haar lief devolle borst lag, toen de goede vrouw haar arm om het ongelukkig wanschapen kind sloeg, om hem voor den rnwen vader te beschermen Wie weet wat hij ge voelt, nu hij speelt. Luister hoe de tonen klagen. Is 't niet alsof hij aan de wereld wil vertellen, hoe zij zonder erbarmen is geweest voor den armen knaap. Wordt vervolgd.) MEIWMILAB m in Align, tLaogstraai Hinthainorstraat 34, Tel. int. 493.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1