Hóesten, OP REIS. BIDDAG. Ingrijpen der Entente bij een revolutie. Hoe lang het nog zal duren eer er met de werkelijke vredesonderhandelingen be gonnen wordt Aan Duitschland zal het niet liggen als het niet spoedig gebeurt, Het ontruimingswerk van Frankrijk en België gaat snel. De geallieerden zullen hun intocht in Metz en Straatsburg in het begin der volgende week houden. Foch zal er bij tegenwoordig zijn, evenals Clemen- ceau en Poincaré. Koning Albert zal bin nen eenige dagen zijn intocht in Brussel houden, Alles gaat dus snel in zijn werk. En toch een Engelsch blad schrijft dat president Wilson besloten heeft in persoon aanwezig te zijn op de vredesconferentie en dat hij in December in Engeland ver wacht wordt. Dus allicht nog drie weken voor de conferentie begint en hoe lang zal deze duren Moge Duitschland in dien wachttyd niet M te zwaar lijden. vastzittend slijm, verkoudheid, bron chitis, luchtpijp katarrhen, asthma, slaapstorende hoestprikkel, hoest bij ouden van jiagen, kink- en slijm hoest. Gebruik hiertegen ANGA-SIROOP. Deze siroop werkt genezend, slijm- oplossend, verzachtend, zuiverend, hoeststillend. Maakt de ademhaling ruimer. Nu de Spaansche ziekte heerscht, verwaarlooze men zelfs den geringsten hoest en verkoudheid niet. Prijs per flacon f 1.50, 3 flacons f4.25, in den trein, bij samenkomsten en vergaderingen is het goed een hoeststillend middel by de hand te hebben. Voor dit doel fabriceeren wij anga-bonbons, ver pakt in gemakkelijk in Uw zak mede te nemen* doozen van 50 en 90 cent. Fabr. A. MIJNHARDT, ZEIST. Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten. BUITENLAND. De Duitsche ex-Kcizerin. De ex*Keizerin, die zich met de kroon prinses en de andere prinsessen met hun kinderen in veiligheid bevindt in het Nue Palais te Potsdam, heeft aan een vertegen woordiger van den soldatenraad haar dank betuigd voor de tot dusver genoten be scherming. o Volgens een bericht uit Frankrijk, wordt het ophouden der vijandelijkheden op het Amerikaansche front met gemengde gevoelens begroet, daar het te midden van een succesvollen aanval kwam. Bij het vooruitrukken over een front van 115 K.M, van Sedan tot de Moesel maakten het eerste en tweede Amerikaansche leger te zamen met Fransche afdeelingen be langrijke vorderingen. o Vijandige houding van Elzas-Lotharingers tegen de Duitschsche troepen. Het Duitsche opperbevel deed aan het opperbevel der geallieerden een radio-tele gram toekomen van den volgenden inhoud De Fransche bevolking van Elzas-Lotharin- gen neemt op zekere punten een vijandige houding aan tegenover de Duitsche troepen Om betreurswaardige botsingen te ver mijden, verzoek ik de Fransche Regeering de bevolking van Elzas-Lotharingen radio- telegrafisch tot kalmte aan te manen. o Dreigende inventie in Zwitserland. Het Berner Tagblatt meldtAangezien in Zwitserland het bolejewistisch streven toeneemt en daardoor de onafhankelijkheid van Zwitserland in gevaar wordt gebracht, is een militaire interventie van de Weste lijke mogendheden tegen Zwitserland te verwachten. De Entente schijnt besloten, ook in neu trale landen binnen te rukken, om het bolsjewisme met geweld te onderdrukken. Ook voor ons land dreigt eene interven tie der Entente wanneer het tot eene re volutie komt. Laten de revolutionnaire drijvers dat bedenken. Straatsburg. Parijs, 12 November. Naar men zegt, zal het generaal Mangin zijn, die aan het hoofd der Fransche troepen zal staan, die Straatsburg zullen binnentrekken. Men is van plan hem by die gelegenheid de Fran sche vlag ter hand te stellen, die in 1870 tot op het laatste oogenblik op de citadel woei en die bewaard is door een veteraan van het beleg van Straatsburg. Intusschen gaan er stemmen op, die, ondanks de groote bewondering, die ook zij voor Man gin hebben, liever zouden zien, dat maar schalk Foch aan het hoofd stond van de troepen, die Straatsburg zullen binnentrek ken. Zij willen ook, dat er afdeelingen van de geallieerde troepen by zullen zijn, teneinde duidelijk te doen uitkomen, dat het de wil van alle geallieerden is, dat Straatsburg en de Elzas weder tot Frank rijk terugkeeren. Berlijn, 14 November. Naar aanleiding van den oproep door Hindenburg gericht tot de troepen aan het front (over de re patriate enz.) schrijft de Mittagsztg xHin- denburg heeft zich tot medehelper gene raal Gröner uitgekozen, die als chef van het militaire spoorwegwezen zich in den aanvang van den oorlog bijzonder heeft onderscheiden. Deze zal nu de terugbren ging van de troepen van het front moeten leiden. Evenals Hindenburg den soldaten toe roept dat zij hem nooit in den steek heb ben gelaten en dat hij ook thans op hen vertrouwt, evenzeer vertrouwt het land op Hindenburg en Gröner, die zij, in samen werking met de regeering en de arbeiders- en soldatenraden het gevaar van een on- geregelden terugtocht van de troepen huis waarts, op doeltreffende wijze zullen tekeer gaan. De gewezen Duitsche Keizer. Men seint uit Parijs Twee Kamerleden hebben een motie in gediend, waarin zij het aanspannen van een geding tegen de voor den oorlog ver antwoordelijke heerschers en hun uitleve ring, waar zij zich ook mogen bevinden, verlangen. In de toelichting bepleiten de voorstel lers de instelling van een-internationaal gerechtshof, waarin alle volken die onder den oorlog hebben ^geleden, vertegenwoor digd dienen te zijn. Tevergeefs zal men ons tegenwerpen aldus de twee afgevaardigden dat de voornaamste schuldigen'naar onzijdig gebied zijn gevlucht. De ernst van hun misdaad werpt alle rechtsregelen omver. Hoe zou Nederland den eenstemmigen wensch van de volken, die de uitlevering van den keizer en den kroonprins verlangen, kunnen wei geren En zelfs indien Nederland uitlevering weigerde, dan nog zou de veroordeeling van den keizer en zijn raadsleden door een dergelijk gerechtshof groote moreele waarde hebben. Wilson ter vredesconferentie. Londen, 14 November. De correspon dent te Londen van de Manchester Guar dian verneemt, dat president Wilson defi nitief heeft besloten, in persoon aanwezig te zijn op de vredesconferentie. Hij wordt in December in Engeland verwacht. Wilson zegt Duitschland levensmiddelen toe. Washington, 13 Nov. (R.O.) President Wilson heeft in antwoord op het beroep van den rijkskanselier Ebert een gerust stellend telegram aan het Duitsche volk gezonden. De president zegt toe levens middelen te zullen zenden en verlichting in den nood te zullen brengen. De pre sident vraagt echter de verzekering, dat de openbare orde in Duitschland gehand haafd en een billijke verdeeling der levens middelen gewaarborgd zal worden. o Luxemburg. Luxemburg, 14 Nov. (Wolff.) De Kamer heeft in een motie de regeering dringend uitgenoodigd het Luxemburgsche volk in zijn geheel over den toejmmstigen staats vorm door een referendum te raadplegen. De kamer wenscht dat de groothertogin zich van elke regeeringsdaad onthoudt tot dat het volk zijn meening ken baar heeft gemaakt. Een voorstel van liberalen en socialisten nopens aftreding der groothertogin, onder scheidenlijk invoering van de republiek werd verworpen. BINNENLAND. De minister van binnenlandsche zaken, tijdelijk voorzitter van den raad van minis ters, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck heeft gisteren het volgende rondschrijven gezonden aan de kerkgenootschappen Mijn rondschrijven van 17 October j.l. heeft tot mijn voldoening bij U in zeer ruimen kring instemming gevonden. Ken- neniijk is de drang tot verootmoediging en het inroepen van Gods hulp in den nood van dezen tijd bij velen levendig. Dit besef schenkt mij vrijmoedigheid den kerk genootschappen namens de regeering in overweging te geven, een biddag of bid stond te houden. Éénzelfde dag ware hiertoe te bestemmen, op welken dag van regeeringswege zooveel mogelijk zal bevor derd worden, dat ieder desverlangd in de gelegenheid zij daaraan deel te nemen. Naar de meening der regeering zou Don derdag 28 November, bij voorkeur de voormiddag, daarvoor een geschikt tijdstip zijn. Indien uw kerkgenootschap zich hier mede kan vereenigen, wordt het voordeel verkregen, dat over het geheele land de bidstond ongeyeer op denzelfden tijd wordt gehouden. In aansluiting hiermede is gisteravond in de St. ct. het volgende opgenomen De regeering gevoelt, met het oog op de tijdsomstandigheden, behoefte om, in overleg met de Kerkgenootschappen, een algemeenen biddag of bidstond te doen houden. De nood der tijden, die zich ook in ons land zoozeer doet gevoelen, dringt in het bijzonder tot verootmoediging en tot het inroepen van Gods hulp. Zij gaf, nadat haar was gebleken dat haar voornemen bij de Kerkgenootschappen groote instemming had gevonden en zij op den steun van deze kan rekenen, aan de verschillende Kerkgenootschappen in over weging om, zoo mogelijk, op Donderdag 28 November, in den voormiddag, zooda- nigen biddag of bidstond te doen houden. o DEN HAAG, 13 Nov. (Part.) Men meldt van zeer betrouwbare zijde Naar liet gerucht gaat is van de zijde der Verbonden Mogendheden op de moge lijkheid gezinspeeld, dat, mocht hier-te- lande een revolutie uitbreken, de troe pen der Entente zich genoopt zon den zien in te grijpen. Stellig zou, gelijk in de proclamatie der regeering is vermeld, de aanvoer van levensmiddelen worden stopgezet. o Vrijwillige landstorm opgeroepen. DEN HAAG, 13 Nov. (Part.) Ons was medegedeeld, dat de vrijwillige landstorm heden zou zijn opgeroepen. Naar aanlei ding hiervan kunnen wij berichten, dat zulks inderdaad het geval is, maar dat zulks gee nerlei verband houdt met èen'blyvend on der de wapenen houden van dien landstorm, doch het hier niets anders betreft dan een maatregel van inwendigen aard. De toestand. Men meldt uit Amsterdam, 14 Nov. De stad had hedenavond een volkomen rustig aanzien het eenige wat aan de gebeurtenissen van Woensdagavond-herin nerde, was, dat op den Dam, gelijk trou wens den ganschen dag, menschen in troep jes samenschoolden om eenige lieden, die hun meening over de revolutie ten beste gaven, of vreedzaam met elkaar stonden te debatteeren. Achterna is ons een zeer ernstig voorval gebleken, hetwelk bij den aanval op de cavalerie-kazerr.e heeft plaats gehad, en dat wij wel bij geruchte hadden vernomen, maar niet vermeld hebben, omdat het ons niet eerder is mogen gelukken er de of- ficieele bevestiging van te krijgen. Op het politiebureau Muiderpoort is ons een, daar later gedemonteerde handgranaat getoond, welke een onderofficier hedenmor gen bij het aanbreken van den dag op het voorplein der cavaleriekazerne heeft gevon den. Reeds in den nacht had hij onmid dellijk een voorwerp zien liggen, hetwelk hij in het donker niet onderscheiden kon, en daardoor had hij er niet onmiddellijk aandacht aan geschonken. Toen het lichter werd, bleek hem, dat er wel degelijk een niet ontplofte handgranaat lag, welke bij onderzoek geladen bleek. Deze helsche ma chine moet daar van uit de menigte ge worpen zijn, en is hoogstwaarschijnlijk bij den aanslag op de munitiemagazijnen bij Halfweg Haarlem, nu ongeveer een half jaar geleden, met nog een aantal van deze helsche machines, gestolen. De S. D. A. P. en de Revolutie. Naar het Vaderland® verneemt, heeft de rede van mr. Troelstra in eigen kring verre van algemeene instemming gevonden. Een niet onbelangrijk deel men zegt zelfs de meerderheid, doch hieromtrent kon het blad geen bevestiging krijgen van de Kamerfractie moet tegen een staatsgreep zijn, welke men terecht als een aanslag op de democratie beschouwt. Ook bij de leden der partyafdeeling moe ten er zeer velen zijn, die van de revolu tionnaire plannen niets moeten hebben. De tweede spreker in het Concertgebouw te Amsterdam was de heer Henri Polak, lid der Eerste Kamer, die o. a. de ver klaring aflegde, dat de S. D. A. P. niets van soldaten- en arbeidersraden weten wil, omdat de moderne arbeidersbeweging haar vertrouwensmannen heeft in de vakorgani satie. o Centrale vau Yereeuiglugeii van personeel. Gistermiddag zijn onder leiding van den heer F. Perdok Nzn., te Amsterdam de vertegenwoordigers van dertig bij boven genoemde Centrale aangesloten organisaties van personeel in 's rijksdienst, omvattende meer dan zeven duizend leden byeen ge komen, ter bespreking van den huidigen toestand en de houding, welke het rijks personeel behoort aan te nemen. Na uitvoerige bespreking werd onder staande resolutie met groote meerderheid van stemmen aangenomen De vergadering van vertegenwoordigers van bij de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst aangesloten organisaties enz. Van oordeel dat, hoezeer de ecomonische toestand in het algemeen en de financieele en de rechtspositie van het rijkspersoneel in het bijzonder dringend verbetering be hoeven, dit in de te verwachten kritieke dagen geen reden zal zijn tot het meedoen of steun verleenen aan daden van geweld of verzet tegen het staatsgezag. De vergadering was integendeel van oor deel, dat vooral op kritieke momenten de regeering moet kunnen rekenen op den vollen steun van geheel het personeel in dienst van den staat en was verder, zonder zich partij te stellen voor eenige politieke stroo ming, van meening, dat een ontwricht Nederland niet in staat zal zijn aan de huidige en komende moeilijkhedrn het hoofd te bieden. Besloten werd het rijkspersoneel en allen, die het wel meenen met Nederlandsche volk, met alle kracht te waarschuwen voor ondoordachte handelingen, den leden drin gend aanradende zich onvoorwaardelijk te houden aan de door het bestuur te geven adviezen. Voorts werd besloten met alle kracht en in samenwerking met andere neutraal ge organiseerde groepen van de verschillende politieke partijen te eischen, dat zoo spoe dig mogelijk worde overgegaan tot het ver beteren van de arbeidsvoorwaarden van het personeel in dienst van het rijk, zooals daar zijnverbetering van salarieering cn pensioenregeling en regeling van de rechts positie en het georganiseerd overleg. o Geen revolutie. Op alle stadsaanplakzuilen en vele andere plaatsen te 's Gravenhage en in de overige groote plaatsen van ons land zijn groen kleurige biljetten aangeplakt van deze inhoud Na vijf jaren lijden wenscht ons volk vrede, orde en brood, maar geen revolutie Dc winkeliers. De 's Gravenhaagsche winkeliersvereeni- ging heeft in een vergadering van honder den belangstellenden onder groot enthousi asme besloten de Regeering krachtig te steunen tot handhaving van het wettig gezag. De Opperrabijn te 's Gravenhage heeft aan de Joodsche bevolking eene proclematie uitgevaardigd, waarin hij op den ernst der tijden wijst en een ieder aanraad zich niet bij oproer en ellende aan te sluiten. Eerbied voor wet en recht gebiedt u uw Joodschen plicht. Onthoudt u daarom van alles, wat het wettelijk gezag kan ondermijnen. Nederland en de oorlog. Vele Duitsche officieren zijn gisteren te Roosendaal uit Antwerpen per trein over de grens gekomen. Allen waren in burger, sommigen echter met enkel een burger overjas over hun uniform. Ook een geheel detachement Roode-Kruis-soldaten kwam mee. Zij hadden velerlei souvenirs aan België bij zich, waaronder zelfs fietsen en jachtgeweren. De laatste werden hun aan het station afgenomen. Per trein werden allen aanstonds doorgezonden naar Gennep. —o 25 000 üuitsehers over Nederlandsch gebied. Te Maaseyck zijn ongeveer 25 000 Duitsche soldaten verzameld, die den wensch hebben te kennen gegeven in Nederland te worden toegelaten. Onderhandelingen zijn met den Haag gevoerd, roet het gevolg, dat hun zal worden toegestaan zich op Nederlandsch gebied te begeven, mits zij zich laten ontwapenen. Daar men er echter niet op gesteld is het aantal monden in ons land met zulk een groot aantal te ver meerderen, zal de soldaten worden toege staan dwars door Limburg naar de Duitsche grens te trekken Hunne wapens moeten zij natuurlijk alle afgeven en achterlaten. De soldaten wilden niets liever dan dat men gelooft dan ook, dat de ontwapening en de doormarsch ordelijk zullen verloopen, temeer daar zich een voldoende Nederland sche militairen macht ter plaatse bevindt. PogiRg tot doodslag. Het Gerechtshof van den Bosch behan delde de zaak van G, Lauf, te Siebenge- wald (ged.) in hooger beroep. Beklaagde was door de Bossche Recht bank veroordeeld tot 5 jafen gevangenis straf ter zake dat hij op 14 Mei 1918 te Bergen, voornemens zijnde A Willemsen opzettelijk te dooden, een met hagel ge laden geweer op dezen heeft afgeschoten onder de bedreiging uterug of ik schiet je kapot«, zijnde de uitvoering niet vol tooid doordat Willemsen zich op den grond liet vallen, waardoor het schot over hem heenging. De adv.-gen. eischte bevestiging van het vonnis, ook wat de mate van straf betreft, doch met aftrek van voorarrest. o BETERE VOORUITZICHTEN. Opheffing der melkdistributie l Naar wij vernemen, overweegt de re geering, met de melkdistributie in de toe komst niet voort te gaan. Rijst en peulvruchten. Vanaf de volgende week zal uit de mili taire voorraden een rantsoen rijst worden verstrekt van een halve K.G. per vier we ken. Het peulvruchtenrantsoen wordt van een halve tot 1 K.G. per 4 weken ver hoogd. o Schoenen. De regeering overweegt opheffing der schoenenrantsoeneering en verzachting van de rantsoeneering van schoenenreparatie, waarvoor men terug wil keeren tot de dis tributie van goedkoop reparatieleer. Over wogen wordt daarbij of het mogelijk is goedkoop reparatieleder op iets ruimer schaal verkrijgbaar te stellen dan voorheen. Booi. Er zal in plaats van 40.000 K.G. bij de boeren slechts 12,000 K.G. hooi worden gevorderd. o Banketbakkers. Met het oog op 't St. Nicolaasfeest krij gen de banketbakkers deze maand een dub bele hoeveelheid boter. Aanroer ran iercnsmiddelen uit Amerika. De in Amerika* liggende schepen Amstel- dijk, Jason, Djebres, Sirrah en Cornelis, benevens de in Nederland liggende schepen Farmsum, Bruswijk, Delta, Noord, Noord- wijk, Moerdijk, Minerva, Almelo en Ter schelling zijn aangewezen om uit Amerika verder levensbehoeften aan te voeren. Graan, vetten en katoen uit Amerika. Naar het Hdbl. verneemt, zal het stoom schip Almelo, van de Kon. Nederlandsche Stoombootmaatschappij, groot 11.000 ton draagvermogen met een kubiele laadruimte van 15.000 ton van 40 kub. voet, door de Nederlandsche regeering gevorderd wor den om in ballast naar Amerika te ver trekken ten einde aldaar voor Nederland in te nemen een volle lading graan, vetten en katoen. De redeerij heeft opdracht, gekregen het schip zoo spoedig 'mogelijk zeeklaar te maken. Ook het stoomschip Minerva, van dezelfde reederij, is gevorderd om een volle lading graan voor ons land uit Noord-Amerika te halen. Nederland en de gnallieerdeu. Reuter seint uit Londen, dat de regee ringen der geallieerden al het mogelijke doen om scheepsruimte vrij te maken en andere maatregelen nemen ten einde den voedseltoestand van Nederland te verbeteren. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Naar wij vernemen wenscht de heer P. L. Honcoop zijn mandaat als lid der Prov. Staten van Noordbrabant bij de aanstaande verkiezingen niet ver nieuwd te zien. Werkendam. De Spaansche griep breidt zich al meer uit. In de afgeloopen week waren er 10 slachtoffers te betreu ren en dagelijks komen er bij. Almkerk. A.s. Donderdagavond 21 Nov. hoopt voor de Geref. Jongelingsv. alhier op te treden Prof. Hoekstra van Kampen, met het onderwerp »De jonge ling.® Aanvang half zeven. 's Gravenmoer. Als eerste en, naar we hopen, ook als laatste slachtoffer der heerschende ziekte, ontviel deze gemeente

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2