yoor hei Land van Hansden 6D Aliena, de Langstraat en he Bommelerwaard. Ho, 3827. Zaterdag 11 Meier, Een proclamatie van de Regeering. Brabant staat pal Ernstige gebeurtenissen. BEHOORENDE BIJ HET BINNENLAND. Door de Regeering is uitgevaardigd eene door alle Ministers onderteekende procla matie van den volgenden inhoud In deze meer dan ooit moeitevolle tyden, ziet de Regeering zich genoopt een drin gend beroep te doen op de medewerking en den steun van alle medeburgers. De oorlog behoort tot het verledene, maar hersteld is nog allerminst de ont wrichting van 't economische leven. Alleen met inspanning van alle krachten zal het tijdperk, waaronder wij thans staan, voorbijgaan, zonder de meest ernstige ram pen met zich te brengen. Mochten onlusten of erger den richtigen gang van zaken belemmeren, dan moet het ergste worden gevreesd. Het voorbeeld van Rusland is een onmiskenbare baken. Last tot demobilisatie, voor zoo veel zulks slechts eenigszins mogelijk is, werd reeds gegeven. Zorg is gedragen, dat de gewezen sol daten niet broodeloos zullen zijn. De militaire voorraden worden ter be schikking van de burgers gesteld. Daar door zullen tal van lichtlooze ge zinnen in het bezit van petroleum wor den gesteld. Vijfhonderdduizend paar militaire schoenen komen ter be schikking. Goedkoope onder- en bovenklee- ren worden dezer dagen op groote schaal verstrekt. Het broodrantsoen wordt over eenige dagen van 200 tot 280 gram ver hoogd. Kwaliteit en voedingswaarde zullen verbeteren. Vet- en koloniale waren wor den uit Indië spoedig verwacht. In ruime mate zal afslachting van paarden en schapen ten be hoeve van de vleeschvoorziening plaats vin den. De handelsvloot is op het punt van uit te varen. De proclamatie eindigt met de waarschu wing, dat alle schikkingen met het bui tenland op losse schroeven komen als het wettig gezag wordt aangetast en een be roep op het gezond verstand der over- groote meerderheid onze bevolking en vooral de minderbedeelden te bewaren voor naam- looze ellende als de geregelde gang van zaken wordt verstoord. Volk van Nederland 1 Gij hebt uwe positie zelf in handen. Tegenover de aankondiging dat eene minderheid naar de macht zal grijpen, heeft de regeering besloten aldus be sluit het stuk IN HET BELANG VAN DE RECHTEN EN DE VRIJHEDEN VAN HET GANSCHE VOLK HET GEZAG EN DE ORDE TE HANDHAVEN. Tweede Kamer. Donderdag waren aan de orde de m i- litaire interpellaties. De heer de Geer (c. h.) betoogt, dat de vreugde over het neerleggen van de wapenen wordt vergald door het prediken van den burgeroorlog zonder eenigen reëelen grond, alleen omdat in Duitschland ook revolutie is uitgebroken. De regeering pro voceert niet door machtsvertoon zooals van sociaal-democratische zyde wordt beweerd. Zij neemt eenvoudig noodzakelijke maat regelen in verband met de bedreiging met geweld van sommige andere sociaal-demo craten. Daarvoor mag de regeering niet wijken. De, vergadering duurt voort. N. R. Ct. DEN HAAGh, 12 Nov. (Part.) Het be stuur van het bureau van R. K. Vakorga nisatie, gevestigd te Utrecht, bood heden ochtend den tijdelijken voorzitter van den ministerraad een adres aan, gericht aan den ministerraad, waarin de regeering wordt verzekerd dat de R. K. Vakorganisatie bereid is tot den grootst mogelijken steun tot handhaving van orde en gezag. De R. K. Vakorganisatie spreekt in deze namens meer dan 100.000 georganiseerde arbeiders en is voornemens een beroep te doen op het Nederlandsche volk om geen gehoor te geven aan de aansporingen tot oproer en verzet. o Boud van Regeeringsgetrouwen. De Bond van regeeringsgetrouwen richt tot alle militairen het volgende schrijven Kameraden, De bond van regeeringsgetrouwen komt tot u met het volgende Nadat allen 4 jaar trouw gestaan heb ben aan de zijde der regeering, om onze neutraliteit zoo noodig te verdedigen en het gevaar van een buitenlandschen vijand is geweken, dreigt u een veel grooter ge vaar, doordat een minderheid van ons volk aan zich de macht om te regeeren -halen wil. Daardoor komt in gevaar de gansche voedselvoorziening voor ons volk, en de resultaten van al Uwe opofferingen in de nu afgeloopen 4 jaren zijn te niet gedaan. Wilt ge dat niet, sluit U dan aan bij genoemden bond, steunt de regeering, die wettig is gekozen, en ge bewaart Uw vrouw en kind, Uw vader en moeder voor alle ellende van een burgeroorlog. Steunt met al Uw macht. Sluit U aan. De Bond tot behartiging van de mili taire belangen. R. K. Militaire Vereenigingen. Prot. Chr. Mil. Bonden. o In alle bioscopen en theaters, waar pro jecties plaats hebben zal door geheel Neder land de volgende bekendmaking op het doek worden geprojecteerd Een kleine minder heid der bevolking stuurt aan op revolutie. Laat u daardoor niet opwinden. Wanneer gij uw kalmte bewaart eti "niet uit nieuws gierigheid revolutionnaire volksvergaderingen bezoekt of naar straatbetoogingen gaat kijken, is er geen gevaar voor ernstige rustverstoring. Blijft kalm, weest niet zenuwachtig. geteekend De Nc-utrale partij. De Economische Bond. Comité van Recht en Orde. Te 's-Heitogeubosch heeft zich een comité van recht en orde gevormd bestaande uit de volgende personen O. Foppele voorzitter, A. Ten Hout vice-voorzitter, mr. Fr. Teulings secretaris, H. van Alfen penningmeester, mevr. Suyling- Sluiter, lid v«n het Dagelijksch bestuur, mej, B. Moubis, M. Krijgsman, J. C. L. Stellaert, J. Nivard, Jos. Meijrisg, mr. dr. C. van Leeuwen, dr. v. d. Heijden, mr. Van "Heijst, Chr. Houtman, IJ. J. Stepel- voort, P. J. Delemans, E. Snellen, M. Trum, Th. Meuwese, F. J. Jansen van Dooremalcn, J. Simons, Th. Heiemans. Doel van het comité is een schakel tus- schen de bevolking en het militair en bur gerlijk gezag te voeren. o De Nederlandsche Regeering heeft eene proclamatie uitgevaardigd, die klinkt als een klok. Zij klinkt als eene stormklok, om de burgerij van geheel Nederland, dus ook ons, Brabantsehe arbeiders, landbouwers, kooplieden, industrieelen, op te roepen tot steun van recht en orde. Het gaat erom, als één man te staan tegenover de partij van geweld en wan orde, die hier Russische toestanden schep pen wil door een roekelooze daad. Bewust van haar kracht, die niet steunt op geweld, roept de Regeering het uit «TEGENOVER DE AANKONDIGING, DAT EENE MINDERHEID NAAR DE MACHT ZAL GRIJPEN, HEEFT DE REGEERING BESLOTEN IN HET BE LANG DER RECHTEN EN VRIJHEDEN VAN HET GANSCHE VOLK HET GEZAG EN DE ORDE TE HANDHAVEN." Door deze proclamatie worden alle Neder landers opgeroepen, om hunne zelfgekozen Regeering terzijde te staan in dezen aller- moeilijksten tijd. Wij hebben thans te kiezen. Eene minderheid, die nog geen vierde deel van het Nederlandsche volk omvat, voelt zich door de buitenlandsche gebeur tenissen geprikkeld, om haar moedwil te toonen door omverwerping der bestaande orde. Zij wil opeens het Regeeringsstelsel van een vrij volk in elkaar doen storten en zich meester maken van het bewind. Neen 1 zal ook Brabant zeggen, dat door de verkiezingen van dezen zomer heeft medegearbeid om een fondament te leggen, waarop de Regeering kon voortbouwen. Het volk van Brabant staat pal rond om de Regeering van Nederland, zooals die is voortgekomen uit het algemeen kies recht. Het wil géén revolutie. Het wil ook geen republiek, wanneer die gebracht moet worden door Troelstra en Wijnkoop (Een gedeelte uit het Hoofdartikel van de Prov. N.-Br. Ct.) o Het Bolsjewisme. Erger dan de spaansche ziekte, en de pest of ik vergis me, woekert thans door heel Europa de bacil van Bolsjewisme. Die geïnfecteerd wordt met die bolsjewistische bacillen loopt met 40 graad verhitting als een gek op straat te gillen. En hij ijvert als bezeten om een ieder té besmetten en dan doen ze zéér hun best om alles op zijn kop te zetten, Ja, zij vinden het gewichtig al wat recht staat af te breken, en dengeen, die niet besmet is, zoo maar overhoop te steken. Kogels, schrikbewind en bloedraad, rooie hanen op de daken neen, met zulk 'n »staatsherziening« kan ik mij geen vriendje maken. BRAM VAN BRABANT. Huisg. Uit het bcursorerzicht ran Amsterdam. 14 Nov. Noemt men de houding der Beurs weieens de thermometer van den algemeenen toestand, dan was die in een enkelen dag zeer gestegen. De N. Rott. Ct. schrijft hierover Het was vandaag een geweldige ontspan ning, na de depressie, die de laatste dagen boven de beurs heeft gehangen. De Ka merdebatten en het optreden der autori teiten hebben het pessimisme doen ver dwijnen. De kooplust van het publiek was onder deze omstandigheden overmatig groot. Bij de opening traden sensationeele koersstij gingen In, in verband met uitgebreide on gelimiteerde kooporders van het publiek en deels ook contramine dekkingen. Over bet algemeen was de contramine echter niet groot. Het meest profiteeren Scheepsvaartwaar den van da stijging, maar de vraag rijst öf men nu weer niet aan dert anderen kant overdrijft. Verregaande sociale hervormin gen, die wellicht ook het bedrijfsleven zullen raken, zijn volstrekt niet uitgesloten, Aandeden Holland Amerika Lijn waren bij de opening niet minder dan 30 boven het vorige slot. Java China Japan Lijn bijna 40 pöt. Ilollandscbe Lloyd '15 pet. Ko ninklijke Boot, Rotterdamsche Lloyd en Nederland 17 a 18 pet. Toen de eerste orders waren uitgevoerd, trad zeer spoedig een reactie in van 5 a 10 pet. Toch bleef de stemming opgewekt en later nam de kooplust weer toe en was de vraag weer geregeld. Daardoor stegen de koersen weer geleidelijk, zonder later op den middag tot staan te komen en het slot was op de hoogste prijzen van den dag. o Men meldt uit Amsterdam 13 Nov. De grooto meeting van de revolution naire socialisten in de Beurs voor de Dia manthandel is gisteravond op betreurens waardige gebeurtenissen yitgeloopen, waar bij eeriige dooden, vermoedelijk drie, en vijf min of rneer ernstige gewonden zijn gevallen. De vergaderingen in het Beursgebouw was zeer druk bezocht. In de stampvolle zaal, die naar schatting een vier a vijf duizend menschen bevatte, hing een amos- teer, welke het verblijf er voor velen on houdbaar maakte, zoodat eenige vrouwen spoedig bewusteloos moesten worden weg gedragen. Hierbij is het echter helaas niet gebleven. In het begin der vergadering deelde de heer Wijnkoop mee, dat de secretaris van den pas 's middags gevormden soldatenraad gearresteerd was en in de Oranje Nassau- kazerne gevangen gezet zou zijn. Bij informatie ter plaatse bleek ons, dat hiervan geen woord waar was, maar het verzinsel liet niet na, op de toch al opge zweepte en verhitte massa den bedoelden indruk te maken. Er ontstond een woest tumult. Yan alle kanten der eivolle zaal schreeuwde men, dat men den gevangene onmiddellijk moest gaan bevrijden. Van de vergadering kwam weinig meer. Na een kwartier begon zij leeg te loopen en in dichte massa's trok het volk toen door de de Sarphatiestraat in de richting van de kazerne. De politie was blijkbaar niet voorbereid op deze wending van bet geval. De rumoerige volksmassa bereikte tenminste geheel opgehinderd de cavaleriekazerne. Op de kamers van de kazerne waren de ge consigneerde cavalaristen aan het zingen enin een blijkbaar vroolijke stemming, omdat de mobilisatie weldra ook voor hen tot het verleden zou behooren. De menigte op straat begon hun voor het gësloten hek toe te schreeuwen, dat zij de kazerne moeten verlaten en zich bij haar aansluiten, waarop sommige cavaleris ten voor de open ramen haar minder vrien delijke dingen gingen toeroepen. Dit duurde misschien tien minuten, toen plotseling eenige schep-salvo's weerklonken. Naar alle kanten stormden de verschrikte massa's in panischen angst uiteen en niet lang duurde het, of in het politieposthuis van de Muiderpoort wordt een doode, een man met een schot door het hoofd, door ontstelde en hevig opgewonden menschen binnengedragen. Inmiddels had de volksmenigte zich weer verzameld en was onder geschreeuw en getier tot dicht hij de infanteriekazerne doorgedrongen. Maar hier verscheen plot seling de geheele wacht, versterkt met maréchaussée en met geveld geweer, met de bajonet op, buiten de poort. Opnieuw stoof de massa naar weerskanten uiteen. Een oogenblik tevoren hadden er nog eenige schoten geknald uit de richting van de cavallerie. Voor zoover wij konden nagaan, hebben zich hier echter verder geen ernstige ge beurtenissen voorgedaan. Bereden maré- chaussée's waren verschenen ter versterking van de politie en was den toestand volko men meester. Een stoet vormde zich echter, die met roode vlaggen naar den Dam trok. In de Jodenbreestraat wilde men een post wagen aanhouden en dien dwars over de straat zetten, maar daartegen verzetten zich sommige betoogers en het is dan ook niet gebeurd. Op den Dam en in de om geving daarvan is het daarna den geheelen avond zeer woelig geweest. Sprekers klom men in lantaarnpalen en verzamelden mas sa's mensohen om zich heen, wie zij in heftige, opzweepende taal het gebeurde voor de Cavalleriekazerne mededeelden. Hetzelfde gebeurde op het Beursplein. Hier riepen de sprekers dat men in het vervolg gewapend de straat moest optrek ken. Van" de trappen van het Beursge bouw, waar men tusschen stokken ge spannen roode doeken zag, hoorden wy een spreker schreeuwen Op ditoogenblik roepen wij de revolutie uit. Voor zoover wij konden nagaan, zijn hier geen andere bal dadigheden gepleegd, dan dat de schilder huisjes aan de achterzijde van het Paleis omver gehaald zijn. De politie, die met groote bezadigdheid optrad, was overigens den toestand hier volkomen meester. Tot na middernacht bewoog zich een talijke menigte op den Dam. Van andere zijde meldt men Een der betoogers loste voor de cava- lerie-kazerne onmiddellijk een schot. Een cavallerist werd aan een arm getroffen. Cavaleristen antwoordden met een salvo scherp. Hierbij zijn drie personen gedood en zeven min of meer gewond, onder wie twee vrouwen. Een der gedooden was met een bijl gewapend. Over het gebeurde bij de cavalerieka zerne vernam het Hbl. de volgende bijzon derheden Te ongeveer negen uur trachtte zekere Hermanns Jungen, wonende Laagte Kadijk, 28, met een biji het gesloten hek der cavaleriekazerne te forceeren en den schild wacht te overrompelen. De schildwacht schoot op den man, die zeer ernstig in de lies werd getroffen en kort daarna aan zijn verwondingen overleed. De bijl werd in beslag genomen. Een onbekend gebleven man lostte onder den uitroep Schiet maar 1" eenige schoten op denzelfden schildwacht, waardoor diens mouw beschadigd werd. Deze man werd door een opperwachtmeester doodgeschoten, o Men rneldt uit Rotterdam. Een manifestenregen is over de stad neergedaald. Tal van afzonderlijke groepen wedijveren met elkander in het verspreiden van strooibiljetten, die het publiek in deze of gene richting willen drijven. Op sommige plaatsen, zooals Groenmarkt, zag de straat vanmiddag wit van al de weggeworpen papieren. Daar waren er bij van de S. D. P.'ers, fel opgewonden van revolutiezucht en haat tegen de regeering en de bezittende klasse, van een groep van R. K. organisaties, die daarentegen tot orde en kalmte aan manen en van de verschillende andere groe pen meer. Zoo werd de rede welke de minister van binnenlansche zaken Dinsdag in de Kamer heeft gehouden, in haar ge heel gedrukt verspreid, en later op den middag bewogen zich ook talrijke personen, o. a. verscheidene soldaten op straat, die regéeringsproclamatie ronddeelden De drukte was isin de binnenstad onge woon door al de nieuwsgieringen, die het huis uit gegaan waren in de hoop het een of ander te zien. Maar voorloopig is hun wandeling voor niets geweest, want er gebeurde niets bizonders. De patrouilles van politie en militairen trekken nog door de stad, de vitale punten zooals de regeerings- gebouwen, de telefooncentrale, het telegraaf, kantoor en de lichtfabrieken worden door militairen bewaakt. Uit alles merkt men dat er ter beveiliging van het gezag geen halve maatregelen zijn genomen. Het nieuwe broodrantsoen. In verband met de verhooging van het broodrantsoen wordt er de aandacht op gevestigd, dat het wegens de inrichting der broodkaarten niet mogelijk is brooden van 280 gram te leveren. Aan de brood kaarten toch zitten geen bons van 280 gram. De bakkerijen kunnen dus voor loopig niets anders leveren dan brooden van 200 gram of veelvouden daarvan. Het spreekt vanzelf, dat dit geen 'vermindering van het broodrantsoen van 280 gram per dag beteekent, doch dat het publiek zelf de bons, die aan de broodkaarten zitten, over den geheelen duur derbroodkaarten moet verdeelen. Steenkolen ter distribueering. Naar wij vernemen is order gegeven 10.000 ton briketten en steenkolen uit de marinevoorraden ter beschikking te stellen van de rijkskolendistributie. o Ongelukken. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat aan boord van den mijnveger Hellevoet- sluis die bezig was met het opruimen van mijnen, een pistool in de mijn is ge sprongen, waardoor twee opvarende zijn gedood en drie gewond, onder wie twéé ernstig. Gedood zijn de officier van gezondheid Van Buren en de matroos Sanders. Zwaar gewond zyn de luitenant ter zee Ter Mijtelen, de schipper Van der Ham en de matroos Sierveld. De stroom van krygsgevangenen. Twee bevrijde Fransche officieren uit Friedrichsfeld, die te Zevenaar aankwamen, verklaarden, dat ruim 300.000 krijgsge vangenen op weg zijn naar Nederland. Zij vullen al zingende de wegen in Duitschland. 't ls in Sittard, waar het rijksquaran taine station is gevestigd, volgens de »Tel.« een ontzaglijke drukte. Met tientallen ko men de krijgsgevangenen onze grens over. 11 Nov. kwamen 130 man, een bonte verscheidenheid van nationaliteiten, Fran- schen, Engelschen, Italianen, Belgen, Russen niet het minst, kwamen van de diverse treinen uit de richting Heerlen, Maastricht en Nijmegen aan. De desinfectie der klee- deren, het baden der aangekomenen in de quarantaine gaf, benevens het behoorlijk onderbrengen en voeden een massa werk. Toch waren des avonds alle aangekomenen behoorlijk verzorgd. Op 12 Nov. kwamen nieuwe groote con tingenten aan. o Boud van regeeringsgetrouwen. De Bond van regeeringsgetrouwen, die in zich hoopt op te nemen alle onderoffi cieren, korporaals en manschappen, die zich in deze dagen van spanning zonder voor behoud scharen onder de regeering tegen over het roode revolutiegevaar, heeft gis ternamiddag wederom te 's Gravenhage vergaderd. Tot dien bond zijn reeds toegetreden de R. K. Militairen-vereenigingen, de andere Christelijke militairenvereenigingen, de Bond ter behartiging van militaire belangen en in het algemeen tal van militairen van de meest verschillende gezindten en opvattingen, De Bond beoogt uitsluitend aaneensluiting van alle betrouwbare en goede elementen van den troep, ten einde de overwegend goedgezinden krachtig te organiseeren tegen het kleine percentage opruiers en oproer lingen in ons leger. Daardoor wordt vooral aan de weifelende elementen de noodige moreele steun gegeven. Deze spontane actie gaat uit van den troep zelf, terwijl op de leiding de veld predikers en aalmoezeniers invloed oefenen. Op de meest energieke wijze en met veel succes wordt reeds propaganda gemaakt voor den Bond onder de Ie divisie, terwijl de beweging in de andere onderdeelen van het leger is ingezet. De resultaten zijn zeer gunstig overal blijkt, dat onze militairen bijna zonder uit zondering front maken tegen de door den heer Troelstra gepreekte revolutie. BUfOEGSEL Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5