BIJVERDIENSTEN. Kantoorbediende. n1Xi¥ACriri S 1 TE KOOP. AFBRAAK TE KOOP AFBRAAK Mm PAAP ie Weitesdan, Publiek Verhuren twee perceelea ooi weiland BERICHT VAM INZET. DE fc&TH DES S.08LME-MMU „HET WITTE KRUIS" HOOFDAGENTEN en AGENTEN een jongsten bediende, Aangeboden aan de KOORNBEURS te HEUSDEN. De afdeeling Bussum van de S. D. A. P. zegt dat het gesprokene van Sneek (D3. Horreus de Haas) onjuist is. Het gebeurde al gean schade doen aan de beweging. "Wanneer er een zenuwachtige spanning in ons land is, is dat niet de schuld van de regeering maar van de redevoeringen die gehouden zijn. De heer v. d. TEMPEL, Tweede Ka merlid, bespreekt de aanleiding der actie. Onze actie is geen weerslag van de actie der Wijnkoopianen. Onze actie wordt ge voerd, om de arbeiders op een grooter levensplan te brengen. Door en door valsch is de voorstelling dat wij revolutie wilden maken. Dat moet hier en steeds worden gezegd. Wij wilden de terreur niet van de minderheid, dat hebben wij niet noodig. Er zijn misschien fouten gemaakt door onzen voorganger (Troelstra) maar spr, is overtuigd, dat ook Troelstra geen overheersching wil van de minderheid. Men moet de rede van Troelstra bezien 'in het licht van de gewelddadige dagen. De leiding heeft dan ook stelling moeten nemen tegen de uiting van Troelstra, wij zullen ons wettig wapen, de Staking, ge bruiken. Hebben de schoenfabrikanten er. de sigarenfabrikanten niet gedreigd, de fabrieken te sluiten, indien de Regeering niet bukt voor hun eisehen De afgevaardigde van Kerk rade wijst op het donkere Zuiden. Laten wij Brabant en Limburg bewerken, opdat zij onze zijde kiezen. De Heer TROELSTRA komt aan het woord en zegt 0. m. te erkennen, dat hij in zijn rede te ver is gegaan dan voor een koel en tactischleider gewenscht was. Spreker erkent dat hij de machtsverhou dingen niet juist heeft gezien. Wy willen niets bereiken door anarchie dat zullen wij steeds bestrijden. Spr. zegt tot de regeeringWij hebben elkanders macht gemeten en in de oogen gezien. Wij erkennen, dat gij nu de rnachtigsten zijt en sterker dan wij dachten en geven toe dat gij uw plaats nog kunt behouden. Wij geven toe, dat indien wij u de macht zouden willen ontnemen, wij niet Jmnnen rekenen op een groot deel van het Neder- landsche volk. Maar wij leven snel en het zal niet altijd zoo blijven. Spreker zegt tot de regeering Laat de soldaten maar weer naar huis gaan. De Zondagmiddag-vergadering te Rotter dam. De Heer VLIEGEN verkrijgt het woord. »Spreker besprak de^ redevoering van Heij- koop. Heijkoop neemt het air aan of het geen gebeurd is toch wel goed is geweest. Dat het goed. is afgeloopen is niet te dan ken aan Heijkoop, maar aan het feit, dat de Rotterdammers het parool van Heijkoop niet hebben opgevolgd. Spreker keurt het optreden van Heijkoop af als onverantwoordelijk. De indruk van spreker is geweest, dat men zijn politieke reputatie wat wilde herstellen. Heeft men dit noodig, laat men dan daaraan de be weging niet opofferen. Vasstaat, dat het Congres van revolutie niets wil weten. De heer OUDEGEEST keurt de houding van den heer Heijkoop af. ;,Spr. zou over hetgeen de heer Heijkoop heeft gedaan, niets zeggen, indien .hij had gedaan wat Troelstra zoo prachtig hedenmorgen heeft gedaan. Het kan iedereen overkomen dat het gevoel het verstand overheerscht, maar men mag daarop geen roem dragen. Heij koop heeft verwarring gesticht en wat jaren heeft gekost om op te bouwen heeft Heij koop afgebroken. In de bij acclamatie aangenomen resolutie worden de bekende eisehen opgesomd en eindigt als volgt »Het Congres besluit tot het benoemen van een comité van actie, dat opdracht heeft zich ter inwilliging van de eisehen van het program tot de Regeering te wen den -en in het belang der arbeiders een zoodanige agitatie te ontwikkelen, dat het program, gedragen door den eendrachtigen en onverzettelijken wil van het Nederland- sche proletariaat, onafwijsbaar wordt en daartoe eiken vorm van demonstratie, ook die der algemeene werkstaking, aan te grijpen. De S. D. A. P. en het N. V. V. ver klaren plechtig, al hun kracht en al hun volharding te zullen aanwenden om de in dit program vervatte levenseischen der ar beidersklasse ten spoedigste te doen zege vieren. De vergadering ging kalm uiteen. Rust verstoringen hadden niet plaats en het ge heel werkte weldadig op den geest van Neerlands burgerij, die heeft doen zien, dat ze een vijand is van elke machtsover schrijding. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden. MAAKT BEKEND dat in de week van 18 tot 24 November 1918, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren Bon no. '188 1 ons Jam. 189 1 Gort. 190 iy9 Zeep. 191 1 Bruine boonen. 192 1 Groene erwten. 193 IV, Kaas 20 s 194 2V3 ons Suiker. 14'(Kinderkaart) 2y2 ons Suiker. 195 4 IC.G. Aardappelen. 196 1 Chocoladereep. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Heusden, brengen ter openbare kennis, dat heden zijn afgekondigd de navolgende verordeningen 1. Verordening regelende den verkoop van melk. 2. Verordening tot wijziging der alge meene politie-verordening. 3. Verordening tot wijziging ^er Bouw verordening. Deze verordeningen worden gedurende 3 maanden ter secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd en zijn tegen betaling der kosten in afdruk verkrijgbaar. Heusden, 19 November 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN EVERDINGEN L.B. De Secretaris, H. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusdeo. Dinsdagmorgen "passeerden hier een 20tal Duitsche mijrileggers enkele nog met mijnen aan boord en een schip, geheel^ gepantserd ingericht voor hospitaal alle met Duitsche bemanning aan boord zij kwamen uit Limburg en worden _naar Nieuwediep gezonden. Naar wij vernemen is bij het gemeen tebestuur alhier bericht ontvangen van Gedep, Staten dezer provincie, mededeelende dat de heer P. L. Honcoop, bij Kon. besluit van 15 October I. 1. met ingang wan 1 November op verzoek eervol ontslag is ver leend als Burgemeester, onder dankzegging voor de vele diensten als zoodanig bewezen, (Dit Kon. Besluit werd tot nu doe niet in de Staats-Courant opgenomen.) Almkerk. Met het bouwen der Elec- teische Centrale aan'de Voorsteeg, ismen nu zoover gevorderd dat deze nu bijna voltooid is. Ook heeft men nu een aan vang genomen met het plaatsen van de palen waarlangs de draden worden'getrok ken, zoodat het is te hopen dat binnen niet al te langen tijd, ook in deze gemeente de inwoners van het electrische licht kun nen profiteeren, wat vooral in deze tijd nu zoo velen 2ich met een kaars moeten be helpen, een ware uitkomst zal.zijn. In een daartoe gehouden algemeene vergadering, is alhier opgericht een Coöpe- rrtieve Boerenleenbank, waarvan tot Kas sier is benoemd, de heer C. de Jong. Beneden-Langstraat. De hooihandel wordt geheel geleid door de regeerings- maatregelen en de geschatte prijzen vari- eëren van f 30 tot f 40 per 500 K.G. Van groote afleveringen wordt in deze streek weinig gemerkt. Tengevolge van het zeer slechte najaars- weder ziet men thans nog hier en daar toemaat hooien, 'waarvan ook het beste wel af zal zijn. De reeds achter den rug zijnde winter vorst was oorzaak, dat het vee, hetwelk nog voldoende voedsel in de weide vond, moest worden gestald. Capelle. Jongstleden Donderdag werd M, v. R. door de 's Hertogenbosche recht bank veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf wegens moord gepleegd op zijn vader op 27 Augustus 11. Spelenderwijs geraakte de 6-jarige P. de G. in de Binnenhaven. Door inmiddels toegeschoten hulp werd de kleine drenkeling op het droge gebracht. In de schoenfabriek van den Heer de Rooij in de Heistraat werd in den nacht van Donderdag op Vrijdag ingebroken. Ontvreemd werden schoenen en schoen- fournituren. Als vermoedelijke dader van dezen dief stal werd door de politie een militair aan gehouden, juist op het moment, dat deze met onbepaald verlof zou vertrekken. Op de Hoogevaart heeft men een aanvang gemaakt met den bouw van een fabriek voor schoenhakken voor den Heer A. J. Oerlemans. Het aantal fabrieken wordt hierdoor dus weer met een ver meerderd. Toen de landbouwer v. S. Zaterdag morgen in zijn weiland kwam, vond hij een veulen ter waarde van 400 gulden dood in een sloot liggen. Voor genoemden landbouwer een schadepostje. Drongelen. Uitslag aanbesteding van het te bouwen Hulppostkantoor alhier J. Haspels f 5977- Babiloniënbroek. de Later f;5700- Werkendam Kramer f5270- Genderen. Vos f 4895- Meeuwen. Colet f 4880- t Honcoop f 4630- Veen. uitgezonderd de levering van steenen kalk en pannen welke bleven voor rekening van den besteder zijnde den Heer Bouman te Haarsteeg. Gunning aangehouden. Genderen. Naar wij vernemen zijn met ingang van 18 Nov. j.l. de uren van openstelling van het Hulppostkantoor alhier, welke des morgens waren van 6,30-7.30 in dien zinsgewijzigd,'dat de opening thans is 's morgens van 89 uur. Overige uren ongewijzigd. Raamsdonkveer. Zaterdag is alhier een afdeeling opgericht voor Recht en Orde. Het bestuur "werd samengesteld uit voorzitters der verschillendcvereenigingen, van allerlei gezindten, De volgende motie werd aangenomen en telegrafisch verzonden aan 'de Regeering Aan zijne Ex. de Minister van Binn. Zaken. De vereeniging Recht en Orde te Raamsdonkveer in vergadering bijeen spreekt hare vreugde uit over het einde van den "oorlog verafschuwt met diepe verontwaardiging den boozen opzet der socialisten belooft trouw aan Koningin en Vaderland geeft haar volle vertrouwen aan het regeeringsbeleid van het tegenwoordige ministerie en dringt er op aan om alle revolutie- onaire opstandelingenen onruststokers naar verdienste te straffen. De Chr. School is Maandag weer geopend. Zaterdag sloegen de paarden van een wagen der militairen op hol. Ze renden in woeste vaart, de i-Wilhelminalaan in. Op verschillende plekken werd 'gepoogd de dieren tot staan te brengen, hetgeen mis lukte. Eindelijk kwam een der dieren te vallen, zoodat toen de vaart vanzelf gestuit werd. Ongelukken kwamen niet voor. Sprang. Ten nadeele van de wed. V. alhier werden 2 pakjes teks en een paar zooien en achterlappen gestolen. De dief bleef onbekend. Zaterdagovond kwamen de besturen der drie Christelijke organisatie bijeen. De leiding werd aan Patrimoniums voorzitter opgedragen die deze op gebruikelijke wijze opende, waarna hij het doel dezer bijeen komst nader uiteen zette waarbij spr. liet uitkomen dat zij op dit oogenblik staan voor ernstige feiten die ons volk bedreigen doordat een kleine minderheid van het volk dreigt met revolutie. Op dit inleidende woord volgde een geamimeerde bespreking wat tot gevolgen had dat de n.v. motie met algemeene stemmen werd aangenomen. »De besturen van An lire v. Kiesvereeni- ging, de Afd. van het Ned. Werkl. Ver bond 3>Patrimonium« en de Afd. van de Chr. Fabrieks-, Haven- en Transport ar beiders Bond alhier in gecombineerde verga dering bijeen achten de door de socialisten voorgeno men omwenteling in strijd met den wensch en de beginselen van de groote meerder heid van het Nederlandsche volk, dat nog slechts voor enkele maanden bij de volgens het Algemeen Kiesrecht en Evenredige vertegenwoordiginggehouden verkiezingen, zich in gansch anderen zin heeft uitge sproken Protesteeren tegen het pogen van een kleine minderheid om met geweld de Staats macht aan zich te trekken en de meerder heid te terroriseeren. Verklaren dit ondemocratisch pogen met alle middelen te zullen bestrijden en het wettig gezag van H. M. de Koningin en van de Regeering die op grond van den uitslag der verkiezingen het bewind voert te ondersteunen. Zij rekenen er echter op dat de door de regeering en de leiders der verschillende partijen gedane toezeggingen die verstrek kende sociale hervormingen in uitzicht stellen onverwijld ingelost zullen worden opdat de rechtmatige wenschen der chris telijke en andersdenkende arbeiders in overeenstemming met de eisehen van den nieuwen tijd vervuld zullen worden. In den nacht van Zondag op Maandag is alhier ingebroken in de Stoomschoen- fabriek »Michon«. De dieven hebben een paar ruiten verbrijzeld en een tweetal tralies verwijderd. Er wordt echter niets vermist, dan een buil tabak. Het geldkistje was opengebroken, doch er was geen geld aan wezig, Tot op heden bleven de daders onbekend. IN GEZONDEN. WAARSCHUWING. Het broeit in ons land. Eene Socialistische minderheid Wijnkoop, Troelstra e.c. dreigen met revolutie en geweldeen socialistische republiek is hun doel. Nu ons volk gespaard is voor den krijg, dreigt eene revolutie in Nederland. Ruim vier jaren hebben we geleden, en nu er verbetering komt zouden we medewerken om de ellende eerst recht binnen te halen? Vermeerderd glorie van enkelen, ten koste van ons en onze gezinnen, dat een absoluut gebrek aan levensmiddelen honger en ellende het deel worden van het Nederlandsche volk, als niet met kracht door alle arbeiders organisatie's wordt mede gewerkt tegen de revolutie. De economische toestand begint langzaam te verbeteren. Alle georganiseerde arbeiders partijen die werkelijk de Volksbelangen beoogen schare zich aan de zijde der regeering in deze donkere dagen en willen haar met alle kracht tot steun zijn. Onze geëerbiedigde Koningin heeft in deze drukkende tijden met haar volk mede geleefd. "Wij blijven daarom de Koningin getrouw. Handhaving en eerbiediging van 's Lands Regeering en ons Vorstenhuis is een eerste eisch. Alleen door een georga niseerd vredelievend doch krachtig optreden en dan langs wettelijkenweg beoogen wij verbetering van sociale economische toestanden. Langs democratischen weg willen wij medewerken om ook voor de arbeiders de hoognoodige verbetering te verkrijgen en dat kan zonder Revolutie. Onze ver eeniging gevoelt zich gedrongen een ieder te waarschuwen tegen elke poging; om verwarring te stichten. Daarom niemand late zich verleiden en ieder kome met kracht op tegen de Revolutie. Wat er ook gebeuren wij blijven het Vorstenhuis getrouw Het bestuur der Werklieden-Vereeniging »Helpt Elkandera te Wijk en Aalburg. Goedgekeurd bij Koninklijk besluit ;d.d. 13 Juni 4918, no. 500. De Voorzitter, De Secretaris, K. v. d. VELDEN. P. VERBEEK. Burgerlijke Stand. Overleden Heusden. J. Mom 6 jaar. Laatste berichten. Vrcesclijk spoorwegongeluk. 800 dooden. Men seint uit Weert Maandagavond tusschen half elf en elf uur hoorde men te Weert een vreeselijke ontploffing. Te Hamont in België was een groote hoeveelheid ammunitie in'de luchLgevlogea. Te Weert zijn reeds 13 zwaar ver minkten opgenomen. Ilamont is veel ge teisterd. De verwoesting te Hamont moet onbe schrijfelijk zijn. Men spreekt van 800 DOODEN ;en ge wonden. Een Roode Kruistrein met 400 gewon de Duitsche soldaten op hun doortocht naar Duitschland, van Hamont naar Roermond is aan het ongeluk ontsnapt. Volgens ooggetuige zou de oorzaak der ontploffing gezocht moeten worden in het feit dat de Duitschers, de geweren, die ter verzending naar Duitschland op hetstation Hamont waren opgesteld, in brand hadden gestoken. Volgens geruchten zouden ook Holland- sche militairen onder de slachtoffers zijn. Achttien zwaar gewonden, die zich niet konden helpen, kwamen in de vlammen om. 3 ADVERTENTIEN. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van onze ge liefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, PHILIPINA PETRONELLA BAAIJENS, (Wed. van C. A. Hansen), betuigen wij'onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Kinderen C. A. HANSEN.. Heusden, 19 Nov. 1918. Een SPAARKAS vraagt voor't plaatsen van Spaarpolissen soliede tegen zeer hooge provisie en bij gebleken geschiktheid vaste toe lagen. Brieven franco lett. N. R. Advertentie Bureau D. Y. ALTA, 's-Hertogenbosch. De Firma KEUNEN-MALINGRÉ te HEUSDEN vraagt, voor directe plaatsing, die een goede hand schrijft en goed kan rekenen. Uitstekende gelegenheid om zich op een handelskantoor te bekwamen. Schriftelijke aanbieding. Een goed onderhouden Singer Naaimachine voor trap en hand gebruik, te zien en te bevragen bij Mevrouw RECKLEBEN Heusden. LAATSTE VEERTIEN DAGEN. Bestaande uit eene PARTIJ PLANKEN, G zware Olaag* 8 IVEeter. Kozijnen, Ramen, Deuren, Ankers, enz. Te bevragen op het Werk. DIVERSE SOORTEN van de FABRIEKSGEBOUWEN der SUIKERFABRIEK te Werkendam, als steenen, balken, deuren, ramen en kozijnen, benevens ijzeren binten in diverse maten enz. AdresLiquidatie Suikerfabriek, Werkendam. zal op Dinsdag 26 November 1918, 's namiddags 2 uur, in café A. BOS te R ij s w ij k, ten verzoeke van den Heer B. Cornet e. a., om voor 4 jaren (1919 k 1922) te bebouwen aan den Poortweg in het Uitwijksch veld onder Uitwijk, resp. groot 2.49.50 H.A. en 2.78.50 H.A. De onroerende goederen ken en Sleeuwijk van de Heer J. v. d. SCHOOT verhoogingen in bod Koop 1 f 8000.Koop 2 - 200. 3 - 450. 4 - 3400. 5 - 600. 6 - 400.—. 7 - 450.—. 8 - 1000. i 9 - 800. onder de Wer- Erven van den staan met de 10 f3000 - 11- 550 - 12- 550.- 13- 650 - 14- 700- 15- 700 - 16- 550- 17 - 150.- 18- 600.— De afslag blijft bepaald op Donderdag 21 November 1918, s avonds 7 uur in café Wed. D, L. v. d. WIEL te de Werken, terwijl inmiddels hoogingen worden aangenomen ten kantore van Notaris PAAP te Werkendam. Terstond na den afslag zullen terzelfder plaatse worden verkocht een ijzeren aak, een drieplanker, een partijtje boomen, liggende op den heuvel van Koop 1, benevens een partijtje riet en bandgewas op den aanwas bij de Hoef. trekking aanvangende 25 November, volgens Staatsloterij zijn nog verkrijgbaar bij den Hoofd-Agent J. H. TUPKER, Vischmarkt. 0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 3