bootbedreiging kon te boven komen. "Wij willen hopen dat de afgevaardigden ter vredesconferentie zich niet zullen laten verleiden tot zulk een ten hemel schreiende onrechtvaardigheid als waartoe bovenge noemde bladen hen aansporen. Naar ver luidt worden reeds de afgevaardigden naar deze conferentie aangewezen. Die voor België zijn al benoemd. Een van de drie is Vandervelde, een man wiens verleden doet verwachten, dat hij zich ver zetten zal tegen deze uitwassen van an nexatiewoede. De bezetting van de Kinstreek door de geallieerden is ongeveer voltooid. Keulen heeft ook reeds zijn Engelsche troepen gekregen, 't Is voor den Duitscher een hard gelag deze vreemde legerschare als heer en meester binnen zijn landpalen te moeten eerbiedigen. De overwinnaars be sparen aan het volk geen enkele vernede ring. Zoo hebben zij b.v. bepaald dat wanneer een officier van het geallieerde leger op het trottoir wandelt, de Duitscher eerbiedig ter zijde moet gaan en het hoofd ontblooten. 'tls hier loontje komt om zyn boontje. Immers toen de Duitschers Luik bezetten liet Majoor Dreckmann een proclamatie aanplakken van den volgenden inhoud (Ik verlang, dat alle burgers, die in het gebied onder mijn bevel verkeeren, met name in de plaatsen Beyne-Heusay, Fléron, Bois de Breux en Grivegnée, hun eerbied tegenover de Duitsche officieren zullen doen blijken door het afnemen van den hoed of door de hand naar het hoofd te brengen bij wijze van militair saluut. Ingeval van twijfel moet men iederen Duitschen militair groeten. Wie hieraan niet voldoet, moet verwachten, dat de Duitsche militairen zich door alle middelen ontzag zullen weten te verschaffen.) Of men echter door deze wraakneming den geest der verzoening voor de toekomst zal aanwakkeren gelooven wij niet. Door al dit prikkelen van het nationalen gevoel wordt haat gekweekt en verbittering ge zaaid. Alles wyst er op dat Duitschland op een schrikkelijke wijze zal moeten boeten voor alle verwoestingen die het in België en Noord-Frankrijk heeft aangericht. Zoo schrijft de militaire corr. van de Exchange Telegraph: De Duifschers zijn verantwoor delijk voor dezen oorlog en moeten er dus de kosten van dragen. Zij zullen dat niet geheel kunnen doen, maar een ding staat vast dat «ij in de eerste plaats de schade moeten vergoeden, die zij hebben aange richt. Het zou onduldbaar zijn, dat Duitsch land dat materieel niet geleden heeft, weer terstond tot zijn industrieele en commerci- eele welvaart van vóór den ooflog zou terugkeeren, terwyl de verwoeste streken van Frankrijk en Belgie jaren zullen be hoeven om zich te herstellen. Geld alleen is hier niet voldoende, er is ook tijd rtoodig. Daarom is een logische oplossing geboden. Frankryit en België behooren in het bezit van den linker Rijn oever gesteld te worden, totdat de verwoeste streken geheel hersteld zullen zijn. Ge durende die periode zouden de mijnen en fabrieken van de rijke Ryn-provincies als losgeld dienst doen en zij zouden de mijnen en fabrieken vervangen, die de Duitschers stelselmatig verwoest hebben in het bezette gebied. Eerst op den dag, waarop niet slechts de mijnen en fabrieken in de her bouwde steden opnieuw in werking zullen zyn, maar waarop de industrieele en com- mercieele welvaart precies dezelfde cijfers zal bereikt hebben als vóór de oorlogs verklaring - op dien dag eerst, maar geen dag vroeger, zouden de provincies aan den linker Rijnoever vrijgelaten worden en tot Duitschland terugkeeren. In Berlijn is het een janboel. Er heeft een botsing plaats gehad tusschen de »re- geerlngsgetrouwe soldaten# en de spartacus groep (de uiterst linksche partij) Vrijdag was er n.l. een Spartacus vergadering waarin een der aanwezige uitriep: Laten we »de rijkskansezerijkast« bestormen en Ebert aan de eerste de beste lantaarn ophangen. En waarlijk de vergaderden trokken er met deze loffelijke bedoeling op uit. Doch ziet daar werden zij ontvangen door machine geweervuur van een troep soldaten die hen tevergeefs gesommeerd hadden terug te keeren. Een onbeschrijflijke paniek ontstond. Onder doordringend hulpgeroep en ge schreeuw stoof alles uiteen wegens het ge heel de straat bestrijkende vuur. Wie nog niet op den grond lag, probeerde zich in vei ligheid te brengen. In dolzinnige haast schoof en drong de een den ander opzij. De eene sleepte in zijn val den ander mee op den grond. Tal van burgers, die in hun radeloosheid niet wisten wat te doen, wer den door de met het vuur vertrouwde sol daten mee neergetrokken en gehouden. .Zoo wat twintig menschen stortten zich in blinden angst door het groote uitstal- ram van het warenhuis Fabisch. De won den niet tellend, welke de vluchtelingen opliepen, drongen allen achter de bescher mende muren. Een tramlijn van lijn 32, waarvan de bestuurder, van den prins geen kwaad wetend, tot daar was gereden, raakte eveneens in het vuur. Schreeuwend en luidkeels om hulp roepend, stormden de inzittenden, de een den ander omtrekkend, naar buiten. Wat kon loopen, redde zich in de dichtst bij zijnde. Een verhuiswa gen, die het tramrijtuig trachtte voorbij te rijden, raakte ook al in het machine geweervuur. Het paard werd door ette lijke kogels getroffen, terwijl de koetsier er met een lichte hoofdwond afkwam. In alle huizen hadden de bewoners het licht gedoofd en angstig de achterkamers op gezocht. Ongeveer terzelfder tijd verzamelde zich eeu groote menigte voor het gebouw van den Rijkskanselier, welke om Ebert riep. Zoodra deze buiten was gekomen eischte men van hem dat hij terstond President van de Duitsche Republiek zou worden. Dan zou men ♦hem steunen en orde en wel vaart in Duitschland doen wederkeeren. Maar Ebert weigerde. Hij moest eerst overleg plegen met de overige leden der regeering. Dit antwoord wekte ziender- oogen ontnuchterend. Men had zoo gehoopt dat Ebert zich aan het hoofd had willen stellen om door hem bevrijd te worden uit de verwarring die alom heerscht. Wij vreezen dat Duitschland zoo langzaam aan op weg is naar een burgeroorlog. Als dat zoo is, is de ellende niet te overzien. Hon gersnood dreigt nu al. Gebrek aan het noodige Iaat zich thans reeds nijpend ge voelen. Maar als daarbij nog moet komen het woeden van een binnenlandsche krijg, is, wat het volk nu lijdt, nog maar on beduidend. Breke spoedig voor Duitschland een tijd perk aan van rust en vrede. BUITENLAND?" Door eeu verkeerde bekendmaking, Te Gladbach liet de soldatenraad verkeerdelijk bekendmaken, dat de Fran- schen alle Duitsche militairen, die niet in burgerkleeding waren, zouden interneeren. Het gevolg was, dat er een groote menigte storm liep naar de kledingmagazijnen om zich van kleeren te voorzien. Deze waren spoedig uitverkocht. Daarop begon men de winkels te plunderen. Deuren en ven sters werden vernield. Door met knuppels te slaan, wist men eenige plunderaars te vatten. Toen het tumult was afgeloopen bleek het, dat de bekendmaking van den solda tenraad onjuist was. De reis van Wilson. WEENEN, 7 December. (Korr. Bur.) De Algemeine Zeitung zegt in een bespre king van de Europeesche reis van Wilson Het is ondankbaar dat Wilson thans bij de groote likwidatie zijn eigen beginselen, welke hij op bijzonder nadrukkelijke wijze heeft bekend gemaakt, overboord zou wer pen. Wilson heeft zich van zijn reis naar Europa, niettegenstaande den krachtiger) tegenstand, niet laten weerhouden en zelfs in een programrede vóór zijn vertrek zijn oude gezindheid tot uiting gebracht. De komst van Wilson in Europa is geschikt om de binnenlandsche ontwikkeling van Duitschland in rustiger banen te leiden en in matigenden zin invloed op de stem ming in de ententelanden uit te oefenen. Ook voor Duitsch-Oostenrijk is de deel neming van den president der Yereenigde Staten aan de regeling van de Europeesche toestanden een verblijdende factor. Wij hopen dat Wilson in Europa toegankelijk zal zijn voor juiste voorlichtinghij zal dan wellicht zijn oordeel in menig opzicht moeten herzien. Hij zal erkennen, dat de Duitsch-Oostenrijksche natie het meeste van alle naties gebaat is bij een vrede, welke een definitieve verzoening der volken brengt. Londen. Balfour heeft in eeen 'inter view met een vertegenwoordiger van de ^Associated Presscc ten aanzien van de vredesconferentie gezegd, dat naar zijn mee ning de bijeenkomst, welke deze maand te Parys zal gehouden worden, slechts een niet- formeele voorloopige bespreking zal zijn, welke aan de eigenlijke conferentie voor afgaat. Op deze conferentie, die in begin van 't volgend jaar zal plaats hebben en welke het langdurigst zal zijn, zullen alle belangrijke voorwaarden geformuleerd wor den. Eerst daarna zullen de vijandelijke vertegenwoordigers worden toegelaten. Op een vraag of Rusland ter conferen tie zal vertegenwoordigd zijn, antwoordde Balfour 't Is moeilijk te zeggen, wat nu Rusland is. Wy onderhouden geen be trekkingen tot deBolsjewiki-regeering, welke in Midden- Europeesch-Rusland de voor naamste de facto-regeering is, maar er zijn vele andere de facto-regeeringen. Ik denk, dat de positie van Rusland op de conferentie geregeld zal worden en geloof niet, dat eenige Russische regeering, zoo als zij op 't oogenblik is samengesteld, be voegd zal worden geacht gedelegeerd. o De gevangenneming van den Uitvoerenden raad veredeld. Voor het gebouw v. d. Landdag te Ber lijn kwamen ;troepen soldaten, matrozen en burgers op zetten, met het doel den Uit voerenden Raad gevangen te nemen. Uit de menigte klonk weg'met den Uitvoerenden Raad, ze is tegen de regeering Ebert- Scheidemann en moet worden weggejaagd. Na deze mededeeling weigerden de Leden zich te laten gevangen nemen, waarop eene afvaardiging van de soldaten naar het i^jkskanseliers gebouw om een schrif telijk bevel tot gevangenneming te ontvan gen en werd door Ebert ontvangen. Ebert verklaarde dadelijk, dat een bevel om de leden van den Uitvoerenden Raad in hechtenis te nemen, nooit was uitge vaardigd. Ook de volksgevolmachtigde Haase bevestigde, dat zoo'n besluit niet bestaat en het zoogenaamde bevel tot in hechtenisneming een verzinsel met bepaal de bedoeling is. Terwijl de deputatie der soldaten nog ten rijkskanselierspaleize was, dook Lieb- knecht in de menigte voor het Huis van afgevaardigden op. Hij trachtte met de leden van den uitvoerenden Rjad in on derhandeling te treden, maar daarvan wilde men niet weten. o Hoogverraad. Mühlheirn a. d. Roer. Wegens landver raad, begaan door een poging om de En tente te bewegen tot bezetting van het industriegebied, zijn in den afgeloopen nacht na een verhoor door den arbeiders- en soldatenraad te Mühlheirn dat vele uren duurde de groot-industrieelen August Thijs- sen, Fritz Thyssen Jr. en Edmund Stin- nes benevens de directeuren Herrie, Bec ker, Wirtz liandelsraad Kuchen en mijn ingenieur Stenz gearresteerd en naarMün- ster vervoerd, van waar zij naar Berlijn zullen overgebracht worden, alwaar zij zich zullen hebben te verantwoorden. o Naar buiten In Duitschland streeft men er op het oogenblik ernstig naar, het vraagstuk, hoe voor de terugkeerende soldaten op de bes te wijze woningen te vinden, op te lossen. Niet alleen zoekt men op liet land plaats voor hen als kleine boeren, handwerkers en boerenarbeiders, maar in de buurt van de stad worden stukjes grond in orde ge bracht, die geschikt zijn voor het uitoefe nen van het tuinbouwbedrijf in het klein. Ten slotte worden in de naaste omgeving der groot industrieele ondernemingen de fabrieksarbeiders in tuinsteden onder gebracht. Zoo is de vakvereeniging bij de fabriek van Thyssen, »Deutscher Kaiser van plan eene uitgebreide arbeiders-kolonie aan te leggen in Duisbrug-Beckerath met 2450 huizen voor een famile met bijbe- hcorenden tuin. Ook in andere deelen van Duitschland in Saksen, Silezie en Bran denburg, is men eveneens bezig met der; aanleg van arbeiderskolonies. Liebknecht. Berlijn, (Wolff.) Volgens de ochtendbladen is Zondagavond voor het rijkskanselierspaleis een betooging van den Spartacusbond onder leiding van Liebknecht gehouden, waarhij op aandringen der menigte volksgemachtigde Barth het woord voerde. Hij zei o.a. maar één keer in een der grootste zalen van Berlijn met Liebknecht te willen samen komen en hem zeggen, wat hij te zeggen heeft. Dan verwedt hij er een lief ding onder, dat niet één arbeider aan Liedknechl's kant blijft. Hij is onder drang, 10 Nov. in de regeering getreden en heeft erkend, dat regeering en uitvoerend comité naar evenredigheid van krachten zijn tezamen gesteld. Liebknecht antwoordde: het Berlijnsche proletariaat heeft getoond, het heele nest uit te roeien. Onder het geroep van schande tegen Barth gingen de menschen uiteen. De Ryuschecpraart stopgezet. KEULEN, 9 Dec, De Rynscheepvaart uit Duisbrug, is op de Nederlar.dsche ka nalen geheel stopgezet, De wateren zijn bedekt met een groot aantal sleepaken, die op order der Belgische bezettings troepen, de reis moeten onderbreken. Alle pogingen van economische corporaties enz. om een verzachting der bepalingen te ver krijgen, bleven zonderresultaat. Er is even eens stagnatie in de verlading in de Ruhr- havens. Duitsche officier in Aken. Volgens een draadloos bericht uit Berlijn is de adjudant van den leider der Duitsche commissie voor de uitlevering van spoor wegmateriaal, een Duitsch officier, in Aken, op weg naar het gebouw van den Belgischen commandant, tweemaal door Belgische sol daten aangehouden. Ofschoon hij een duide lijk bewijs van de wapenstilstands commissie toonde, werd hij geslagen en rukte men hern de schouderbedekkingen af en scheurde zijn mantel. Het gebeurde is terstond ter kennis van de Fransche commissie gebracht. o Saksen. Het particulier vermogen van den vroegeren koning van Saksen en van den vroegeren kroonprins, is door de voorloopige regeering in beslag genomen. Ook is de uitbetaling der apenages gestaakt. De goederen van de kroon zijn in beslag genomen om te voorkomen, dat zij naar het buitenland worden overgebracht. Berlijn, 9 Dec. (Wolff.) Gisteren werden de eerste terugkeerende troepen van de garde feestelijk ontvangen. Ze marcheerden door de Brandenburger Poort. Daar hebben eerste-burgemeester Wermuth en Ebert de troepen verwelkomt. De stad is feestelijk versierd en rijk bevlagd. De hertog vau Brunswijk, Berlijn, (Wolff.) De »B. Z. am Mittag# verneemt, dat 't hertogelijk paar van Brons wijk op de vlucht is. Het slot Blankenberg is bezet. De hertog en de hertogin hebben in Karlsruhe vertoefd, en misschien ook eenige dagen bij bekenden in Augsburg. Thans bevinden zij zich te Gmunden. Deen Spaansch gezant te Berlin. Madrid, (R.O.) Officieel wordt bekend gemaakt, dat het verzoek om ontslag van Paolo Bernaba, gezant van Spanje te Berlijn, aanvaard is. De gezantschapsraad is met de regeling der aangelegenheden te Berlijn belast, daar de Spaansche regeering geen opvolger voor Bernaba kan benoemen, zoo lang de politieke toestand in Duitschland niet normaal is. BINNENLAND. Onze graanvoorzieuing. De Hector, van de Kór». Ned. Stoom boot-Mij., heeft te New-York order gekregen, naar Galweston te stoomen. In deze haven wordt het schip ongeveer 11 dezer ver wacht om tarwe te laden voor Nederland. o De heer Vau Volleuhoreu eereburger van Antwerpen, Uit Brussel wordt ons gemeld Uit Antwerpen ontvang ik zooeven af schrift van den brief, waarbij de gemeen teraad dier stad aan onzen minister-presi dent het eereburgerschap van Antwerpen aanbiedt. Daarin wordt onder meer gezegd Wij herdenken dankbaar de gróote diensten, die Uwe Excellentie aan ons zoo wreed geteisterd land bewezen heeft. Indien de bevolking met waardigheid de tallooze en wreede beproevingen van den wereldoorlog heeft kunnen dragen, dan is zulks in groote mate aan de onbegrensde toewijding van Uwe Excellentie te danken. In de benarde dagen, wanneer de voed selvoorziening groot gevaar liep, wist iedere medeburger, dat door Uwe Excellentie het onmogelijke gedaan werd om ons te sparen voor hongersnood en ellende. Deze hooge rnenschlievende taak zal in het geheugen der Antwerpsche bevolking bewaard en in de annalen der stad geboekt blijven. Wij vertrouwen, dat het Uwe Excellentie believen zal, het eereburgerschap, verleend door de stad Antwerpen, te aanvaarden. Het zal voor onze stad eene groote eer zijn, een zoo waardig eereburger onder hare zonen te tellen. Tevens verzoeken wij Uwe Excellentie onze metropool met een bezoek te vereeren. Hooirordcring. Op vragen van den heer Deckers be treffende de hooivordering in Noordbrabant, luidde het antwoord van den minister van oorlog, dat ten gevolge van de demobili satie de vordering van hooi beperkt wordt en de oorspronkelijk door Noordbrabant te leveren hoeveelheid van 12 millioen K.G. teruggebracht is tot 3 millioen K.G. In verband hiermede wordt vertrouwd, dat de geopperde bezwaren uit den weg zijn ge ruimd. De gewezeu Duitsche Keizer. Een draadloos telegram van Lyon meldt De Duitsche regeering heeft zoo juist besloten, zich niet te verzetten tegen een mogelijken eisch van de zijde der entente, dat de gewezen Keizer en kroonprins ge daagd zullen worden voor een internationaal hooggerechtshof om zich te verantwoorden op tegen hen ingebrachte beschuldigingen. De Duitsche regeering .heeft deze, hare, zienswijze reeds aan de Nederlaandsche regeering meegedeeld. Thee. Men vraagt ons, wat de reden is dat de sedert Juli hier aangekomen thee, waarop het Nederlandsche volk met smart, vooral met het oog op de komende feestdagen moet wachten, niet onmiddellijk ter ver- deeling^komt. Wij kunnen den inzender meedeelen, dat vermoedelijk nog deze maand weer thee gedistribueerd zal worden. De theedistri butie geschiedt zooveel mogelijk na een tijdsverloop, dat rekening houdt met de aanwezig zijnde kleine voorraden die eerst na aanvulling voldoende zijn voor een ver deeling waarbij ieder zijn quantum krijgt. Dakhazcu. In Friesland worden tegenwoordig veel katten gemept. De velletjes worden duur betaald en het, vleesch wordt gegeten. Men heeft dat van de Belgische vluchte lingen geleerd. Woed afgeloopen. Nadat met de tram Aardenburg Brugge reeds weer enkele malen gereden werd, kwam men tot de ontdekking, dat de lijn op drie plaatsen door de Duitschers ondermijnd is. Het is een wonder, dat geen ongelukken voorkwamen. o Door kolendamp gestikt. In een met beetwortelen geladen vaar tuig, liggende aan de suikerfabriek te Halfweg, zijn twee zoons, 15 en 18 jaar oud, van schipper Venema, in het voor onder door kolendamp gestikt. Een buitenkansje, bij ,de hooge visch- prijzen, had de vorige week de visscher V. uit Rossum In een hoek van de Oude Maas onder Kerkdriel ving hij met de zegen 3000 pond visch, meerendeels blei. o Vrijdagavond is in een vergadering van het college van regenten der godshuizen te 's Bosch plotseling overleden het oud- Kamerlid mr. Th. J. A. Duynstee, die van 1905 tot de jongste verkiezingen zitting had voor het district Druten. De heer Duynstee werd geboren te 's Gravenhage den 23 Febr. 1858. Ourcgelmatighcden te Maastricht. De directeur van het postkantoor te Maastricht, de heer de R,, is geschorst wegens onregelmatigheden in de admini stratie. Een tragische gebeurteni-. Te Vught heeft een droevige gebeurtenis plaats gehad. De 18-jarige Gerrit Hummeling, een voogdij-kind uit Amsterdam, die te Vught in dienstbetrekking was, werd op den Hel- voirtschen weg ter hoogte van de Vier Kolommen, door een korporaal-kommies doodelijk verwond. De getroffene had een hoeveelheid smok- kelvleesch bij zich. Uit Limburg. De »Limb. Koerier,# gaat hevig te keer tegen den eisch van den Belgischen »Tel#- redacteur Auguste Monet dat in Nederlandsch Limburg een volkstemming zal plaats vin den, om uit te maken of de bevolking bij Nederland dan wel bij België wenscht te behooren. Wij voor ons, zegt het blad ten slotte zouden zéér gaarne zien, dat niet op den eisch van een vreemdeling, die hier niets in te brengen heeft noch krach tens besluit onzer Regeering, die de toe laatbaarheid eener bespreking zelfs van de afscheiding niet officieel erkennen kan, maar bijv. op partciulier initiatief eene stemming in Limburg, of desnoods in Zuid- Limburg alleen (want over dat gedeelte gaat het) een referendum gehouden werd over de vraag B lijven bij Nederland of aansluiten bij België Wij zijn er absoluut zeker van, dat zoo vóór den oorlog de verhouding misschien zou kunnen geweest zijn 95% ten gunste van Nederland en 5% voor België, het aantal voorstanders eener verandering van nationaliteit in Limburg thans hoogstens 2% zou bedragen tegen 98% ten gunste van Va derland en Oranje. Postdiefstal door dienstbode. Op het hoofdpostkantoor te Amsterdam is een 20-jarig meisje op heeterdaad be trapt, terwijl zij bezig was een postbox te openen zonder daartoe gemachtigd te zijn. De huurder van de box werd gewaar schuwd en het bleek dat hij reeds her-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2